IJmuider Courant V= VICTORIE DAGBLAD VOOR VELSEN, [JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De strijd in het Oosten: Duitschland wint voor Europa op alle fronten Vergeefsche poging der Sovjets, ingesloten strijdkrachten te bevrijden. 26c JAARGANG No, 228 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon f0724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, Talefoon 5301, Postgiro 310791. Alie Advertenties, opg®9even voor bit b'ac*' wor^en kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 31 JÜLI 1941 Abonnementen per week 0.13^, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. 'Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. De Führer en opperbevelhebber der Duitsche weermacht ontving in tegen woordigheid van den opperbevelhebber der luchtmacht, rijksmaarschalk Göring, den meest succesrijken Duitschen jachtvlieger overste Mölders en onderscheidde hem met het Eikenloof met zwaarden en briljanten bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis. Van links naar rechts: overste Mölders, generaal Keitel, de Führer en Rijksmaarschalk Göring. (Foto Hoffman—-Stapf) Tang sluif zich om hef gebied van Sint- Petersburg. Vorderingen bij het Duit sche offensief ten Zuiden dezer stad. Operaties van Duitsche colonnes tus- schen Smolensk en Moskou. United Press meldt: Te Helsinki is men van meening dat de groote tangvormige beweging der Duitsche en Finsche troepen, die het ge- heele gebied van St. Petersburg dreigt te om vatten, langzaam maar zeker vorderingen maakt en dat binnen enkele dagen groote suc cessen te verwachten zijn. By het Duitsche offensief ten Zuiden van St. Pe tersburg wordt dagelijks terreinwinst geboekt. Dit offensief wordt door omvangrijke luchtaanvallen op de wegen en spoorlijnen achter het Sovjetfront gesteund. Algemeen is men te Helsinki van mee ning dat de luchtbombardementen, gericht op de transportwegen der Sovjets, den levensmiddelen- aanvoer van St. Petersburg reeds ernstig verstoord moeten hebben. Van officieele Finsche zijde wordt verder nog medegedeeld, dat de geheele Oos.tküst van het: La- dogaijmeer tot het dorp Tuulos, aan gene zijde van de vroegere grens tusschen de Sovjet-Unie en Fin land, zich stevig in Finsch-Duitsche handen bevindt. Ook het D. N. B. meldt dat de Duitsch-Finsche formaties opnieuw aan het Finsche front succesvolle aanvallen op de sovjets ondernomen hebben. Na hevige gevechten trokken de bolsjewisten terug. Bij hun terugtocht goten zij nafta in de bosschen en schoten ze vervolgens in brand. Hun plan om zoo doende den opmarsch der Duitsche en Finsche for maties tegen te houden mslukte. De verbonden troepen trokken door de brandende bosschen en zetten de achtervolging van de sovjets voort. Het D. N. B. meldt voorts: Ook op 29 Juli hebben de Duitsch-Roemeensche en Hongaarsche troepen hun opmarsch in de Oekraï ne met succes voortgezet. Aan den Zuidelijken loop van de Boet hebben de verbonden troepen aan sterke af deelingen der Sovjet den terugtocht afge sneden en hen vernietigd. Naar in Berlijnsche politieke kringen verluidt blijkt uit de jongste hier ontvangen berichten over den strijd in het Oosten, dat de Duitsche aanvullende colonnes reeds ver ten Oosten van - Smolensk op den weg naar Moskou opereeren. In het gebied ten Westen van het Peipusmeer wer den op 27 en 28 Juli twee Sovjetdivisies ingesloten en in de pan gehakt. Door een snellen opmarsch uit het gebied van Pernau Fellin naar den Noord westelijken oever van het Peipusmeer werd den beiden Sovjetdivisies de aftocht onmogelijk ge maakt. In felle gevechten van man tegen man met handgranaten en machinepistolen werden talrijke bolsjewistische nesten van verzet vernietigd en werden divisies in een steeds nauwer gebied te zamen gedrongen. Door voortdurend verder door te dringen in het groote boschgebied werden afzonder lijke Sovjetafdeelingen van haar divisies afgesne den en vernietigd. Ondanks hun hopelooze positie werden de Sovjetinfanteristen door de politieke commissarissen steeds weer in breede golven tegen de Duitsche stellingen opgestuwd. Al deze uitvals- pogingen stortten meen in het Duitschevuur on der bloedige boljswistische verliezen. De beide di visies werden in den loop van den strijd volkomen vernietigd. De vernietiging van de omsingelde Sovjet-forma ties ten Noordoosten van Smolensk blijft vorderen. Op een plaats verloren de bolsjewiki 78, op een an dere plek 60 tanks, waaronder 18 van de zwaarste. In twee dagen bedroegen de verliezen der bolsje wiki in een slechts kleinen sector van dit front 230 gepantserde gevechtsauto's d.w.z. meer dan de uit rusting van een Sovjet-pantserdivisie en meer dan de helft dei- maandelijksche productie van de Sovjet tankindustrie, toen deze nog stelselmatig en op volle kracht kon werken. Ook hier bezwijken alle uitvalspogingen uit de omsingeling, waartoe door "de politieke commissarissen bevel wordt gegeven, on der de bloedigste verliezen voor de bolsjewiki. Bij de gevechten om een door Duitsche troepen vooruitgeschoven post aan het Noordoostelijk front werden op één dag 330 bolsjewistische gevangenen binnengebracht. Op dezelfde plek lagen meer dan 2000 gesneuvelde bolsjewisten. Ook thans weer Engelsch-Cliineesch militair pact te wachten. Vliegtuigfabrieken en -bases voor Tsjoengking in Britsch-Indië, Singapore en Birma. De sluiting van een Engelsch-Chineesch mili tair pact is binnenkort te verwachten, naar Domei van betrouwbare zijde verneemt. De volgende re gelingen zullen worden getroffen: 1. Singapore wordt stapelplaats van oorlogstuig, waarvan Tsjoenking via Burma wordt verzorgd. 2. Engeland richt vliegtuigfabrieken en -bases voor Tsjoengking in Britsch-Indië, Singapore en Birma op. 3. De Chineesche kooplieden en firma's in het Zuiden van Britsch-Indië steunen het militaire pact. 4. Bij een oorlogsverklaring van Engeland aan Japan komt het leger van Tsjoengking onder bevel van generaal Popham. Voorts wordt volgens Domei uit betrouwbare bron gemeld dat voorbereidingen worden getroffen voor de gemeenschappelijke verdediging van Birma en alle toegangswegen naar China, waarvoor reeds vrij sterke Chineesche formaties in Birma zijn gedeta cheerd. De Amerikanen hebben de Chineesche luchtmacht laten inspecteeren door generaal Clagget en de Amerikaansche hulp georganiseerd, waarbij Tsjoengking vliegvelden tegen Japan ter beschikking van de Amerikanen heeft gesteld. dwongen de politieke commissarissen de soldaten tot voortzetting van den hopeloozen strijd door hun een smartelijken dood in Duitsche gevangenschap of neergeschoten worden bij verslapping van hun te genstand voor oogen te stellen. Hierdoor worden de buitengewoon bloedige verliezen verklaard, die het aantal gevangenen vele malen te boven gaan. OPTREDEN DER DUITSCHE LUCHTMACHT. BERLIJN, 30 Juli. (DNB) Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben Dinsdag de omsingelde Sovjettroepen in het gebied ten Zuid-oosten van Smolensk ge bombardeerd. Hierbij Werden verscheidene Sovjet pantserwagens, zeven batterijen en 3 stukken ge- schut buiten gevecht gesteld en 260 vrachtauto's vernietigd. Onder de Sovjetmanschappen ontston den bloedige verliezen. In hetaelfde gebied werd in den nacht van Maandag op Dinsdag een Sovjet- pantsertrein vernietigd. Omtrent den aanval van het Duitsche luchtwa- pen op belangrijke militaire doelen te Moskou in den nacht van 28 op 29 Juli verneemt het DNB nog de volgende bijzonderheden. De aanval duurde 4 uren lang en werd zonder tusschenpoozen uitge voerd. In totaal werden 25 groote en ontelbare kleine branden in alle deelen der stad waargeno men. Vooral het stadscentrum werd door zware bomtreffers bestookt. Hier bevinden zich de volks commissariaten en de militaire autoriteiten der Sovjets. Slechts een Duitsche machine is niet op haar basis teruggekeerd. DE VIER DOORBRAKEN DOOR DE STALINLINIE. BERLIJN, 30 Juli (DNB) Uit Duitsche mili taire kringen worden voor het eerst nadere bij zonderheden bekend gemaakt over de verschillende doorbraken door de Stalinlinie. De eerste doorbraak door deze linie geschiedde op 4 Juli aan de grens van Letland en de Sovjet Unie. Op 11 Juli begon 200 KM oostelijk van Minsk de bestorming van de Stalinlinie in den sector Mogilew-Orsja-Witegsk- Polosk. Zij leidde op 16 Juli tot volledig succes, daar op dien dag het 120 KM aan gene zijde van de Stalinlinie gelegen Smolensk kon worden inge nomen. Op 11 en 12 Juli braken Duitsche formaties door de op de 150 KM ten.oosten van de Sereth gelegen vestingwerken der Stalinlinie in het gebied van Berditsjew en Sjitomir. Op 19 Juli werd de Dnjestr overgestoken en drongen de Duitsche for maties door de aldaar gelegen vestingwerken der Stalinlinie heen. Op dit Zuidelijkste punt van de Stalinlinie begon op 21 Juli de achtervolging van den terugtrekkende vijand. De doorbraak van de Stalinlinie begon dus op den Noordelijken vleugel van het Duitsche front, ging vervolgens over naar het centrum van het front en naar het gebied ten Noorden en ten Zuiden van de Pripetmoerassen, waarna eenige dagen later de Zuidelijke vleugel doorbroken werd. Deze vier doorbraken geven de vier voornaamste aanvalsrichtingen aan van de Duitsche legers. Begonnen bij den rechteu Duitschen vleugel zijn het de volgende: 1. Uit Moldavië en Boekoewina naar den be nedenloop van den Djnestr. 2. Uit Galicië naar Kiew. 3. Uit het gebied van Minsk via Smolensk naar Moskou. 4. Door de Baltische landen naar Leningrad. In Duitsche militaire kringen cqnstateerd.men dat na de succesvolle doorbraken door de Stalinllne de gigantische strijd in het Oosten het beslissende sta dium is ingegaan. Het is thansgeen strijd meer om de Stalinlinie, het is een vrije veldslag die ver aan gene zijde van het front wordt gestreden. De beslissing van deze veldslag valt niet binnen enkele dagen te verwachten. Bonaanwijzing honden- en kattenbrood. 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. Het rijksburéau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 31 Augustus 1941 op bon nummer 12 van de voederkaart voor honden wordt beschik baar gesteld: Voor groep I: 10 kg hondenbrood; voor groep II: 10 kg hondenbrood: voor groep III: 8 kg ljondenbrood: voor groep IV: 5 kg hondenbrood; voor groep V: 4 kg hondenbrood; voor groep VI: 3 kg hondenbrood. Op bon nummer 12 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode U/2 ^8 kattenbrood be schikbaar gesteld. Na 31 Augustus is bon nummer 12 van- bedoelde kaarten ongeldig en mag niet meer worden aange- Amerikaansch protest te Tokio, Bommen vielen bij de ambassade te Tsjoengking Uit Washington meldt het D.N.B.: Onderstaatssecretaris Sumner Welles heeft medegedeeld dat de Amerikaansche regeering in To kio een scherp protest heeft ingediend, omdat bij het bombardement op Tsjoengking door Japansche vliegers in de nabijheid van de Amerikaansche am bassade en een Amerikaansche kanonneerboot bom men zijn gevallen. Harry Hopkins te Moskou. Onderhoud met Stalin. Reuter meldt dat Harry Hopkins, de persoonlijke afgezant van president Roosevelt, te Moskou is aangekomen. Naar de Moskousche radio meldt heeft Stalin in het bijzijn van Molotof Hopkins ontvangen. Blijkens een D.N.B. bericht uit New-York heeft onderstaatssecretaris Summer Welles, volgens As sociated Press, in een officieele mededeeling be vestigd dat Harry Hopkins zich naar Moskou heeft begeven om met hooge Sovjetfunctionarissen kwes ties van de hulpverleening der Ver. Staten aan de Sovjet-Unie te behandelen. Dit bezoek heeft niets te maken met Hopkin's ambtsbezigheden als coör dinator van de leen- en pachtwet. BOODSCHAP OVERHANDIGD. STOCKHOLM, 31 Juli (DNB) Naar Reuter uit Moskou meldt heeft Stalin den vertrouweling van Roosevelt, Harry Hopkins, een boodschap voor den Amerikaanschen president overhandigd. Érnstige verliezen van Je Britscke luchtmacht. Aan de Noordschc kust 28 toestellen neergeschoten. Het D. N. B. meldt: Aan de Britsche luchtmacht zijn Woensdag op twee ver uiteengelegen punten zware verliezen berokkend. Britsche torpedovliegtuigen, die onder sterk escorte van jagers waren gestart van een vliegtuigmoederschip in de Noordelijke IJszee, poogden in verscheiden opvolgende groepen een haven in Noord-Noorwegen aan te vallen. Deze aanval, die samenviel met het optreden van en kele Sovjet-vliegtuigen, mislukte volkomen. In luchtgevechten werden 23 vliegtuigen, twee door luchtdoelartillerie en drie door marineartillerie neergeschoten. De bemanning van twee eigen toe stellen, die in deze gevechten verloren gingen, werd gered. Een andere poging van enkele Britsche gevechts vliegtuigen om zich gistermiddag naar Noord- Duitschland te begeven, mislukte eveneens. Boven de Duitsche Bocht werden vijf vijandelijke toestel len zonder eigen verliezen in een luchtgevecht neer geschoten. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 31 3UL1 OP 1 AUGUSTUS 1941 van 21.34 tot 3.00 Maan op 1 Aug. onder 0.52 Maan op 1 Aug. op 15.55 DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Havenwerken van Great Yarmouth aangevallen UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Juli (D. N. B.). Hefc opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Nieuwe pogingen van den vijand om zijn Oostelijk van Smolensk ingesloten strijdkrachten te bevrijden werden verijdeld. De vijand leed hierbij zware ver liezen. In de overige sectoren van het Oostelijk front hebben de operaties een stelselmatig verloop. Zooals reeds in een extra bericht is bekend gemaakt hebben duikbooten in den strijd tegen zwaar beschermde Britsche convooien, ondanks hevigen afweer door torpedojagers, korvetten, duikbootvallen en hulpkruisers, 19 koopvaardij schepen met tezamen 116.500 brt. alsmede een torpedojager en een korvet tot zinken gebracht. Voor de Oostkust van Schotland bracht het luchtwapen een vrachtschip van 6000 brt. tot zinken. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met succes havenwerken van Great Yarmouth alsmede een vliegveld in Oost-Engeland gebombardeerd. Voor de kust van Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaansche duikbommen werpers ten Noorden van Tobroek een groot tankschip tot zinken gebracht en een ravitailleeringsschip zwaar beschadigd. Andere succesvolle aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen waren gericht op Britsche kampen bij Mersa Matroeh. Aan het Suezkanaal werden in den nacht van 28 op 29 Juli militaire werken gebombardeerd. Boven het gebied van het Duitsche Rijk vonden geen gevechtshandelingen van den vijand plaats. In den slag op den Atlantischen Oceaan hebben de duikbooten onder bevel van luitenant-kapitein Mützelburg, luitenant-kapitein Bauer en den eersten luitenant-ter-zee Schüler zich bijzonder onderscheiden." Commentaar der Wilhelmstrasse op de rede van Eden. „Oude litanieën". Een Dinsdag door den Britschen minister van buitenlandsche zaken Eden uitgesproken rede acht men in de Wilhelmstrasse, naar het ANP van wel ingelichte zijde te Berlijn verneemt, te oordeelen naar haar inhoud, „totaal onbelangrijk". Men vraagt zich hier af hoe of de Britsche minister van bui tenlandsche zaken er bij komt in het wilde weg van Duitsche vredeswenschen en eventueele aanbiedin gen te spreken. Alle instanties, die van alles op de hoogte zijn, zoo verklaarde men in officieuze krin gen alhier, hebben niet het flauwste vermoeden wat ook maar het geringste aanknoopingspunt zou kun nen geven voor het praten van Eden over een der gelijk onderwerp. Men beschouwt derhalve de uit latingen van den Engelschen minister van buiten landsche zaken als „oude litanieën", welke van Duitsche zijde genoegzaam uit den wereldoorlog bekend zijn en welke, naar men hieraan toevoegt, iederen Duitscher zoo zijn ingehamerd dat iedereen weet wat deze litanieën beoogen. In politieke kringen te Rome constateert men dat de Dinsdag door Eden gehouden rede verband houdt met het bezoek van den specialen afgezant va"n Roosevelt, Hopkins aan Londen. Twintig dagen geleden hoorde men veel over een aanstaande be langrijke reorganisatie van het Engelsche kabinet. Daar Roosevelt bang was," dat een minder toe geeflijk kabinet aan het bewind zou komen, heeft hij onmiddellijk aan Hopkins telegrafisch instruc ties gezonden, die zich zeer goed van zijn taak heeft gekweten, want de reorganisatie van 't Britsche ka binet kon de heeren van het Witte Huis geheel en al bevredigen. Daarop heeft Hopkins het woord ge nomen en zich gehaast de openbare meening in En geland de verzekering te geven van den Ameri kaanschen wil tot hulpverleening. Eden heeft met zijn schijnbaar tot de spilmogendheden gerichte, in werkelijkheid echter voor president Roosevelt ge houden rede de Engelsche halsstarrigheid nog maals willen bevestigen en heeft zoodoende alleen de verder voortgaande volkomen onderworpen heid van Londen tegenover Washington met na druk doen uitkomen. ZOON VAN VELDMAARSCHALK KEITEL GESNEUVELD. BERLIJN, 30 Juli. Bij de gevechten in het Oosten is gesneuveld de jongste zoon van generaal- veldmaarschalk Keitel. (DNB) ALS HET VERKEER ZIJN EISCHEN STELT. Het Kattegat, een typisch stukje oud-Amsterdam, is nu grondig van gedaante veranderd door den afbraak van het schoolgebouw ter plaatse, zoodat ook de Ronde Luthersche Kerk is vrij gekomen. (Foto Pax-Holifcnd-De Haan c) Distributie vaste brandstoffen voor kookdoeleinden. 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijyerheid en scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 1 Augustus 1941 tot en met Zondag 31 Augus tus 1941 de met „04 K.F." gemerkte bonnen van de kaarten M en N, welke zijn uitgereikt aan verbrui kers, die voor kookdoeleinden oo het uitsluitend ge bruik van vaste brandstoffen al dan niet in combi natie met petroleum zijn aangewezen, r-v1'* geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrleksturf. Gedurende bovengenoemd tijdvak geven de met „generator-anthraciet achtste periode" gemerkte bon nen recht op het koopen van een hectoliter (maxi mum 75 kg) anthracietnootjes V of 50 kg turfcokes, terwijl de met. „generator-turf achtste periode" ge merkte bonnen gedurende dit tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Prof. dr. J. van Loon benoemd tot voorzitter van den Hoogen Raad. 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. Het rijkscommis sariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederland- sche gebieden heeft op grond van par. 1 van zjjn verordening 108/40 (vierde verordening over bij zondere bestuursrechtelijke maatregelen) prof. dr. J. van Loon, hoogleeraar in de rechten aan de uni versiteit te Utrecht, benoemd tot lid en tevens tot voorzitter van den Hoogen Raad. EXAMENS DUITSCH M.O. A. Geslaagd voor de huisakte mej. J. Hasselkuss, te Halfweg. STAATSEXAMEN. 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. Geslaagd voor het Staatsexamen ter toelating tot de universiteiten diploma A: de dames: H. L. Laurénse en A. Ch. Bischop; de heeren: P. J. de Bruyn, A. Borst, J. G. Mees, Th. W. M. Peers-Sengers, J. J. Zonneveld, R. van Amerongen, A. Sassen en C. Kostelijk. Voor diploma B: de heeren R. te Velde, W. F. Hildebrand en K. Verhoeven. BOEKHOUDEN M.O. Geslaagd de heer M. Vermeer te Haarlem. STAATSEXAMEN H.B.S. B Geslaagd: J. J. Mulckhuyse, W. E. Mulder, C. J. van Slageren, H. van der Sluijs, W. H. Wimmers, J. ten Haaft, H. Harkir.k, H. Spitz, R. van Tilburg, J. H. Vlaar, A. J. M. Meesters, W. J. Kuckartz, W. van der Leeden. W. van de Water. Afgewezen 12. EXAMEN HOOFDACTÊ. Haarlem, Woensdag 30 Juli. Opgekomen 8 can- didaten A en 7 cand. B. Geslaagd voor de acte: A. Voerman te Bloemendaal; M. H. v. Zant, IJmui- den; J. M. Zondag, Haarlem; K. v. Ikelen, IJrnui- den; J. A. Koningstem, IJmuiden en W. C. Post, Amsterdam. Geslaagd voor acte B: mej. W. Emous te Amster dam. J. H. Modderman te Amsterdam. HANDTEEKENEN L.O. Geslaagd: mej. I. M. Kramer, te Heemstede en de heer H. F. A. R. Forrville te Haarlem. STUURLIEDEN-EXAMENS. 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. Geslaagd voor 3en stuurman: G. H. V.: T. J. Spaan. Voor stuurman K.H.V.: A. I. Noordhof. Voor aanvullingsdiploma stuurman kleine han delsvaart: M. Teekman. R.-K. MULO-EXAMENS. Heemstde, 30 Juli. Geslaagd: M. Aardweg, A. v. Berkel, W. de Bruin, C. Buschman, M. Boot, H. Bouchaert, C. Freriks, N. Hoekstra, E. Kortekaas, M. Meskers, G. Vreeburg, C. Schouten, C. Schnei ders, E. Schutter, A. Smit, A. Spee, C. Spee, J. A. Stalpers, J. J. Salpers, C. Teeuwen, A. Vrijalden- hoven. DIVERSE. Voor het A-.diploma der Nederlandsche Organis- tenvereeniging te Amsterdam slaagde méj.' Grada Middag, Geslaagd voor Tranaenaxbeia de dames M. M. Boelhouwer en H. M. W. de Leede, te BloemenéaaL

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1