Fietsbevalligheid. LANGS DE STRAAT. In Juli eischte liet water niet minder 'dan 128 dooden. Het verdrinkingscijfer is in Juli buitengewoon hoog geweest; Juli 1940 bedroeg het aantal verdronkenen: 81, in Juni 1941: 107. Het „Leert goed zwemmen" is een gebiedende eisch in ons waterrijk vaderland; de droeve cijfers van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen spreken duidelijke taal, voor hen die zich de moeite geven van na te denken. Er verdronken in Juli: 58 jongens, beneden 16 jaar, 8 meisjes idem, 60 mannen en 2 vrouwen, in totaal: 128. Onder het getal van 128, zijn begrepen 16 jongens en 4 meisjes, beneden zes jaar. Bij baden in rivieren, vaarten en kanalen (zonder de zwemkunst of zonder deze voldoende machtig te zijn) kwamen om: 31 jongens, 2 meisjes, 49 mannen en geen vrouwen, in totaal: 82'; De zee eischte het leven op van 2 jongens. Het aantal dat gered werd of zich wist te redden bedraagt' 22 jongens, 6 meisjes, 16 mannen en 6 vrouwen, te zamen: 50; in Juli 1940: 82, terwijl in Juni 1941 óók 82 geredden werden inge schreven. Onder den leeftijd van zes jaar werden ge red: 8 jongens. Bij baden in rivieren, vaarten en kanalen werden In veiligheid gebracht": 2 jongens, 1 meisje, 4 mannen en 1 vrouw, is: 8. Bij baden in zee (zich te ver wagen van de kust of In den stroom geraken^ werden gered: 6 jongens, 1 meisje, 2 manhen en 3 vrouwen, in totaal: 12. Een af zonderlijke verfrielding verdienen twee gevallen? me- jurffouw Kortenhorst uit den Haag is een kordate vrouw. Hoewel nog een dag te voren een 20-jarige man in den IJsel verdronk, ging op 10 Juli, een ge zelschap daar weer tusschen de gevaarlijke kribben te water, waaronder ook Dr v. H. afkomstig uit Tilburg. De heer v» H. is de zwemkunst niet voldoende mach tig. Dr. v. H. komt in een draaikolk terecht en dus was de -kans op verdrinken zeer groot. Mejuffrouw K. dook enkele malen en wist het bewustelooze slacht offer uit den kolk te sleepen en stroomafwaarts be houden aan den wal te brengen. Hulde! Het tweede geval had plaats in het diepe deel van het mooie bad te Epe. Op 13 Juli waagde een 18-jarige fabrieks arbeider zich in het diepe bad. zonder de zwemkunst machtig te zijn. Door zijn overmoed en onverstand raakte de jongeman spoedig in eqn hachelijke positie; de jeugdige G. Prinsen, lid van de Eper-Heerder Reddingsbrigade trad deskundig op en bracht de on voorzichtige op het droge. Zwemmend werden gered niet minder dan 17 jongens, 3 meisjes, 9 mannen en 3 vrouwen, tezamen: 32. Zwemmend wisten zïêh in veiligheid te stellen: 2 jongens, 2 meisjes, 4 mannen en 2 vrouwen: is 10. Met handreiking werd één ge red, met boothulp 3, met reddingshaken 3 en nog één door het gebruik maken van een ketting. In de-ver-, slagmaand reed geen auto te water, wat in geen jaren ls gebeurd. (Te Parijs is dezer dagen een wedstrijd in sierlijkheid en beval ligheid op de fiets gehouden, met medewerking van velemanne quins.) Bevallig op een fiets verkeeren? Wie rekent hier daar nou ooit mee, Dat zouden wij nog moeten leeren Als een volkomen nieuw idee. Wie durft zoo d'eigen actie roemen En wie fietst elegant getooid' Potsierlijk mag men het soms noemen, Maar sierlijk is'het practisch nooit. Als onder zwaren last gebogen Zitten haast; allen min of meer, Daardoor verdwijnt voor ahdrer oogen Reeds ieder elegant verkeer. Zeer velen trappen met de hielen, Want dikwijls is de fiets te laag, Zit men te hoog boven de wielen, Dan volgt onelegant gezaag. En wie trekt als hij wat gaat rijden Zijn, of haar, beste plunje aan? Het goed heeft veel te veel te lijden, Dat komt je veel te duur te staan. Neen, fietsen gaan met elegance, Men vraagt niet slecht waarom, maar hoe? Dat laten w'over dan de Franschen, Daar komen wij hier niet aan toe. Geen fietser haast zal" pretendeeren, Dat dit ooit zelfs maar'voor hem gold, 't Raakt niet zijn kouwe fietserskleeren, De leus is hier: als het maar rolt. P. 'GASUS. Germaansche nederzetting; van twintig eenwen geleden. i Bij Lunteren boerderijen blootgelegd. Over opgravingen ten Oosten van Lunteren, ver richt onder leiding van dr. F. C. Bursch. conser vator van hei rijksmuseum van oudheden en di recteur van het rijksbureau voor oudheidkundig bodemonderzoek, melden de Ver. Persbureaux o.m.: „Teneinde de grondsporen der huizen bloot te leggen, heeft men op een vijftal plaatsen, waar de aanwezigheid van een huis vermoed werd, den grond enkele decimeters uitgegraven en zoodoende zijn telkens in den vorm van een rechthoek gelegen donkere 'plekken zichtbaar geworden, die vrij scherp tegen het lichte zand afsteken én voor het geoefende oog van den archaeoloog een duidelijke taal spreken. Deze verkleuring van den grond is ontstaan door het vergaan der palen die doorvlochten met rijshout, de wanden van de hui zen vormden. Deze palen zijn dus wel verdwenen, maar zij hebben sporen nagelaten die hun aan wezigheid verraden. Zoo kan men verder uit don kere plekken in de lengteas van elk huis de ge volgtrekking maken, dat in het huis oorspronkelijk enkele palen stonden ter ondersteuning van het dak. De ingang was in het midden der zijwanden gelegen. Behalve deze groote huizen zijn ook kleinere ge bouwen, waarschijnlijk schuren, gevonden, terwijl in één geval twee huizen met den korten zijwand aan elkander gebouwd waren". „Uit de bij het onderzoek te voorschijn gekomen grondsporen kan pien de conclusie trekken, dat eenige eeuwen voor het begin der jaartelling hier op de grensder zandgronden en het veengebied een klein Germaansch dorp moet hebben gelegen", aldus dr. Bursch. „De bewoners hielden zich bezig met landbouw, veeteelt, jacht en visscherij. De hui-- zen of liever boerderijen hadden in den oorspron- kelijken toestand ongeveer het uiterlijk der schaaps kooien, zooals men die nog op de Veluwe aantreft. Uit de grondsporen blijk', wel. dat deze boerderijen een aanzienlijken omvang hadden n.l. ruim 15 meter lang en 5 M. breed; men moet zich deze Germanen vooral niet als onbeschaafd voorstellen, zooals de geschiedenisboekjes vobr de lagere school ons nog altijd willen doen gelooven. Rond elk huis vertoont de bodem een1 geringe verheffing; waarschijnlijk zijn dit de akkers, die door plaggenbemesting op den duur hooger kwamen te liggen dan het omringende land. IJzeren land bouwwerktuigen waren nog niet in gebruik, zooals o.m. blijkt uit het feit, dan onlangs te Uitgeest, waar wij ook een Germaansche nederzetting heb ben opgegraven, in een waterput een goed be waarde eg met houten punten werd gevonden. Hier in Lunteren zijn behalve scherven geen gebruiks voorwerpen gevonden, maar dit is wel het geval ge weest bij opgrc ingen van dergelijke wooncentra.in andere deelen van ons land". „Op eenigen afstand van deze nederzetting w?s door dr. Bursch enkele jaren geleden een andere woonplaats ontgraven. Men vond daar ook lijkver brandingsplaatsen en een merkwaardige waterput. De wanden van dezen put, die goed bewaard is gebleven, bestaan uit twee uitgeholde eikenstam men, die boven elkander in den grond zijn inge graven. Waarschijnlijk een vernuftige constructie om het instorten van den put te voorkomen. Na twintig eeuwen weer aan het licht gebracht, ligt die put nu temidden der dennenbosschen en koren velden en dient als drinkplaats voor de dieren des velds". Redevoering van Lord Halifax en commentaar van Duitsche zijde. BERLIJN, 5 Augustus (A.N.P.) Naar de Lon- densche Berichtendienst meldt, heeft Lord Halifax In een rede voor het personeel van de Packard- fabriek o.a. gezegd: „Hitier heeft de wereld op haar kop gezet, net els Napoleon. Maar tenslotte werd Napoleon ver pletterd door den hertog van Wellington, wiens talent, bestond in zijn vermogen tot eindeloozè krachtsinspanning. („Napoleon was smashed by the duke of Wellington, whose genius was an infinite capacity for talcing pains'). Van Duitsche zijde wordt hieromtrent het vol gende opgemerkt: „De overwinning van den hertog van Wellington is een vervalsching van de geschiedenis. Op alle scholen ter wereld, met uitzondering van- de En gelsche, wordt sinds meer dan 125 jaar het histo- - rische feit onderwezen dat de val van Napoleon de verdjenste van den vrijheidsstrijd van het Duitsche volk onder 'de geniale leiding van groote veldheeren als bijv. Blücher was. Maa\ de rol van Engeland in dezen oorlog wordt door niets hel derder belicht dan door de bekende uitspraak van Wellington tijdens den slag van Waterloo: „Ik wilde maar dat het nacht werd of dat de Pruisen kwamen". En de Pruisen kwamen. Blücher redde aan het hoofd van zijn leger Wellington van, een zekere nederlaag en bezegelde daarmee het lot van den Corsicaan. Even zeker als Duitschland thans in zijn veldheeren waardige navolgers van een Blücher heeft, terwijl aan 'de zijde van Engeland tot dusver nog niet eens een Wellington is ver schenen, even zeker is de overwinning van Duitsch land in dezen strijd voor een betere orde in Europa tegen het op winstbejag beluste machtgierige En geland". Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 6 OP 7 AGUSTUS 1941 van 21.23 tot 3.09 Maan op 7 Augustus onder 3.23 Maan op 7 Augustus bp 21.13 (V. M.) Huil acht opvoering der Amerikaan- sche wapenproductie noodzakelijk. WASHINGTON, 5 Augustus. (D.N.B.) Op de eerste persconferentie na zijn ziekteverlof heeft de minister van Buitenlandsche Zaken Huil verklaard dat de toestand meer dan ooit uitbreiding eïscht van de nationale defensie en opvoering van de productie van oorlogstuig, zoowel voor de Ver. Staten als voor alle naties die weerstand bieden aan de aanvallers". Britsche scheepvaartverliezen. Thans bijna 13 mïllioen ton. BERLIJN. 6 Augusus. (D.N.B.) In aansluiting op de in het. jongste weermachtsbericht vermelde Britsche scheepsverliezen in de maand Juli van ruim 407.000 br.t. geeft de Beriijnsche pers een overzicht van de totale verliezen, welke de Brit sche scheepvaart tot dusver in den oorlog geleden heeft en die thans de grens van dertien millioen ton naderen, ongerekend de talrijke verliezen door mijntreffers en door beschadigingen. Naar de bla den schrijven vielen, de nieuwe verliezen der Brit ten hoewel zij in aantal door de vermindering van het scheepvaartverkeer in den Atlantischen Oceaan achter die van de vorige maanden staan vooral daarom zoo bijzonder zwaar, omdat zij aan zienlijk hooger zijn dan hetgeen Groot-Brittannië en Noord-Amerika gemeenschappelijk aan nieuwen aanbouw in st,aat zijn te vervangen. 4 Naar de ..Berliner Börsenzeitung' schrijft, kon Engeland bijhet begin van den oorlog althans nog ten deele de ontstane leemten door nieuwen aan bouw. r^sp aankoop^ van buitenlandsche schepen aanvullen. Dit alles "is echter thans niet meer vol doende om de geheele behoefte van het Engelsche eiland aan impartgoederen als levensmiddelen, ko loniale grondstoffen, petroleum enz. te waarborgen, Wanneer men verder in het oog houdt dat wegens het uitvallen van de Europeesche lijnen, de En gelsche invoerwegen veel langer en daarmede de behoefte aan tonnage grooter geworden is en dat de Engelsche oorlogsvloot, vele honderdduizenden, vermoedelijk miilioenen br.t. als hulpoorlogssche pen, ravitailleeringsschepen,.transportvaartuigen en voor andere legerdoeleinden noodig heeft, dan wordt de ernst der scheepvaartpositie voor Enge land nog duidelijker. De „Deutsche Allgemeiné eitung" schrijft: Wan neer de strijd om den Atlantischen Oceaan door gaat als tot dusver, kan men met bijna atuomati- sche nauwkeurigheid berekenen, hoe sterk deze gelijkblijvende verliezen aan scheepsruimte de be wegingsvrijheid van Engeland ipoet verlammen en belemmeren. De mogelijkheid voor de tot zinken gebrachte schepen eenige vervanging te verkrij gen, wordt van maand tot maand geringer, daar de werven opgepv/pt-vol, beschadigd of volkomen onbruikbaar geworden zijn. Het blad besluit aldus: „Heden wegen voor Engeland 400.000 br.t. in een maand tot zinken gebrachte koopvaardijscheeps- ruimtë een veelvoud van hetgeen zij aan het be gin van den oorlog of in zijn eerste phase gegolden hebben. Bovendien bewijzen zij echter hoezeer Duitschland ook in staat is Engeland te verzwak ken, terwijl zijn legers in het Oosten een groote beslissing tegemoet gaan". Nu met den zomer ook het aantal verdrinkingsongevallen weer is toegenomen, kunnen de cursussen in het redden van drenkelingen zich in meer dan gewone belangstelling verheugen. In de zweminrichting aan den Heiligeweg te Amster dam houdt de Amsterdamsche reddingsbrigade thans tweemaal per week oefen avonden, welke druk bezocht zijn. (Foto Pax HollandDe Haan m) VERGEEFSCHE MOEITE. De etalagekast van een grooten galanteriewinkel in Amsterdam stond vol artikelen in. glas en leer: mooie dames- en schooltasschen, sierlijke vazen en allerlei andere grootere en kleinere artikelen, in smaakvolle verscheidenheid op glazen platen bo ven elkaar en ook op den bodem der etalagekast tentoongesteld. Er stond een aantal kijkers voor den winkel "en dit aantal zou weldra grooter worden, zooals altijd in Amsterdam het geval is bij een nog zoo geringe aanwijzing, dat er iets bijzonders te wachten is. Een Amsterdammer heeft in dergelijke gevallen een voorgevoel, dat hem zelden bedriegt. Dat bleek ook nu weer. Want e,r kwam inderdaad iets' bijzon ders. Van buiten was te -zien, dat in den winkel bij de etalage een paar dames in druk gesprek ge wikkeld waren met een verkooper, die eerst heftig gebaarde van „neen", maar blijkbaar eindelijk zwichtte voor de vrouwelijke overredingskracht. De dames wezen telkens naar een bepaalde tasch in de etalage en drukten zeer waarschijnlijk den wensch uit, dit voorwerp van naderbij te bezich tigen. En nu ging dan dat gebeuren wat de kijkende Amsterdammers, wier aantal intusschen zeer veel grooter was geworden, hadden vóórgevoeld. Daar verscheen de verkooper in de etalakast, op groote, vilten pantoffels, over zijn schoenen aan getrokken en met een stok met een haak aan het eind in de hand. Voorzichtig en moeizaam begon hij zijn tocht door de volle etalage. Behoedzaam schuifelde hij voort, voetje voor voetje. Ha, dachten de'met hartelijke belangstel ling toekijkende Amsterdammers, dadelijk zal die man met zijn stok een vaas omstooten en die zal in gruzelementen in de etalage vallen en verschil lende andere voorwerpen in haar vaaft meesle pen. Even later was het weer een prullenbak, die even door den stok werd aangeraakt en als hij gevallen was, een -ware ruïne onder het glas en aardewerk in lagere0 regionen zou .hebben aange richt. Maar er gebeurde niets van dien aard. Een oogenblik van geweldige spanning kwam er nog, toen de verkooper zeÉ zijn evenwicht dreigde te verliezen. Dit zou een catastrophe veroorzaakt hebben, maar hét geschiedde niet. Dqor behendig op één been, te manoeuvreeren (waarbij weer eeni ge vazen dreigden het leven te verliezen, maar ook dit liep goed af) wist de amateur-equilibrist zich staande te houden. En toen kon hij de tasch eindelijk bereiken en hii viscMe haar met den haak voorzichtig op. Nu moest, de terugtocht weer aanvaard worden, met de tasch. Dit bracht nieuwe spanning onder de toeschouwers en gaf hun (de mensch is nu een maal slecht en vooral de op „iets bijzonders" be luste Amsterdammer kent geen mededoogen) nieu we hoop, Maar de verkooper bracliirhet er goed af. Een kat kon niet met meer beleid zich tusschen al die fragïeke voorwerpen bewogen hebben dan deze winkelbediende, die den belangstellenden hoofd stedelingen een groote teleurstelling bereidde. Een oogenblik later ging de deur van den win kel open en de twee dames, voor wie de verkooper zich zijn gevaarlijke toeren getroost had, werden door hem met een zéér stijven groet uitgelaten. „Neen", zei dé eene dame tot de ander, „die tasch viel me toch, van dichtbij gezien, niet mee!" ,En veel te duur ook!" vond de tweede dame. „Wij gaan nog maar eens ergens anders kijken!" J. C. E. FAILLISSEMENTEN. De Haarjemsche Rechtbank sprak Dinsdag het volgende faillissement uit: De nalatenschap van Jan Sint, laatstelijk gewoond hebbende te Haarlem aan de Botermarkt no. 7. cu rator mr. J. Deenik, advocaat en procureur alhier. Rechter-Commissaris mr. J. H. P. E. Mijnssen. Opgeheven werd wegens gebrek aan actief het faillissement van J. Verheul, aannemer en makelaar te Haarlem, Spaarnrijkstraat 53. Curator mr. J-. H. van Wijk, alhier. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. AMSTERDAM 5 Augustus. Geslaagd voor het examen akte NA. Ie gedeelte: mej. E. Wijkhuizen te Haarlem. 2e gedeelte: de dames V. A. van Eef'denburg, W, Ilauber, J. P. I-Iauber, allen te Haarlem; B. M. Laarveld le Wijk aan Zee; A. M. H. Schellings te Velsen-Noord. Athletiek NIEUW NOORSCH RECORD. OSLO, 5 Augustus (A;N.P.) Dc bekende Noofsche' athleet Eigel Romberg Andersen noteerde op de 1500 meter een tot nu toe nog niet gemaakten tijd van 6 min. 9.4 sec. Deze tijd kan alleen als nieuw nationaal, record erkend worden, daar een wereldrecord op deze afstand nietbestaat. Wandelsport Alleen N. W. B.-Ieden kunnen aan N. W. B.-tochten meedoen. Het bestuur van den N. W. B. heeft besloten, dat na de ophef fir^g van het wandelverbod alleen N. W. B.-leden aan N. W. B.-tochten kunnen deel- némen. Ongetwijfeld zal hierdoor het aantal deelnemers aan de verschillende wandeltochten vrij belangrijk terugloopen, doch het is van het grootste belang, dat de N.W.B. thans maatregelen kan nemen om elementen, die de wandelsport schade aandoen, te weren. Slechts die vereenigingen, welke reeds voor 10 Mei lid waren of voor oprichting na dien datum goedkeuring van den procureur-generaal hebben ontvangen, zullen bij den N.W.B. aangesloten kun nen zijn. De voorzitter van den N.W.B. de heer N. M. J. Munzert, zal Donderdag a.s. van 21.30—21.45 een praatje over de wandelsport houden voor den zen der Hilversum 2. Honkbal STANDEN HONKBALCOMPETÏTIE. Eerste klasse Haarlem gesp. gew. gel. verl. pnt. 18 11 9 2 E. D. O. 11 7 4 14 Blauw Wit 11 5 3 3 13 V. V. G. A. 11 6 1 4 13 9 Ajax 11 4 1 6 H. H. C. 11 4 1 6 9 Schoten 11 4 7 8 Quick 11 1 2 8 4 Overgangsklasse. H. C. K. gesp. gew. gel. verl. pnt. 11 10 1 20 Hilversum 11 8 3 16 13 Zeeburgia 11 6 1 4 A. F. C. 10 5 1 4 9 D. O. S. 10 4 1 5 9 R. C. H. 11 4 1 6 9 E. D. O. II 11 3 8 6 The Catchers 11 1 10 2 Twee verl. punten wegens n. Tweede klasse A. T. Y. B.\ B. gesp. gew. gel. verl. pnt. 9 7 1 1 15 H. H. C. II 9 1 1 - 2 14 Ajax II 9 6 1 2 13 Kruisster 10 4 6 8 E. H. S. 10 3 7 6 A. F. C. II 9 2 7 4 Z. R. C. 8 2 6 2 Twee verl. punten wegens n. o. Tweede klasse B. gesp. gew. gel. verl. pnt. Celeritas 10 8 2 16 D. W. S. 10 8 2 16 V. V. G. A. II 10 8 2 16 O. V. V. O. 10 6 8 Schoten II 9 3 6 6 Rap 9 2 7 4 H. C. K. II 10 1 9 2 Tweede klasse C. gesp. gew. gel. verl. pnt. De Spartaan 8 7 1 14 Haarlem II 7 6 1 12 R. C, H. II 9 6 3 12 Watergraafsmeer 9 4 5 8 Quick II o 8 2 6 4 V. V. G. A. III 8 2 6 2 T. H. B. 9 2 7 2 Twee verloren punten wegens tl. 0. Derde klasse A. gesp. gew. gel. verl. pnt. Haarlem III 8 7 1 15 H. H. C. III 8 6 1 i 13 H. D. M. 8 5 3 -10 H, C. K. III 10 4 - 6 8 Celeritas II 8 2 6 4 Laakkwartier 8 - 8 0 Derde klasse gesp. gew. gel. verl. pnt. E. D. O. III 9 7 0 2 14 R. C. H. IV 8 4 0 4 8 E. H. S. II 9 4 0 5 8 Haarlem IV 8 3 1 4 7 Schoten III 9 4 1 4 7 Spaarnevogels 7 2 5 4 Twee verloren punten wegens n. o. Derde klasse C. gesp. gew. gel. verl. pnt. T. Y. B. B. II 10 7, 1 2 15 Schoten IV 8 7' 1 14 H. H. C. IV 9 6 3 12 R. C. H. III 8 3 5 6 E. D. O. V 10 2 1 7 5 Zeemeeuwen 7 2 5 4 E. D. O. IV 8 2 6 4 Schatten aan volkscultuur en volkskunst zijn in het Openluchtmuseum op den Amhemschen Waterberg bijeengebracht. Hierboven een ouderwetsche Zuid- Hollandsche boeren speelwagen, een der pronkstukken van de verzameling. (Foto Pax Holland—De Haan m). DE HOLLAND WEEK. De laatste dag van het eerste gedeelte van de Hollar week is door den storm mislukt De groepswedstrijd» welke op het programma stonden, konden dan ook vrn' wel niet tol een behoorlijk einde gebracht worden. Ver schillende booten' sloegen om "terwijl vele anderen belang* rijke schade opliepen. Het aantal protesten was legio f* van het'uiteindelijke resultaat was dan ook geen behoo11 lijk overzicht te krijgen. Dit^was het einde van een zen' week. welke ln vele opzichten hooge eischen aan de ze.' Iers ggsteld heeft. Het tweede gedeelte van de Holland* week vangt Vrijdag a.s. op de Loosdrechtsche Plassen aan! Cricket U. D.—Oehoe's. Met een daverende overwinning op U. D. hebben da Oehoe's hun lOden toer beëindigd. U. D. bracht er nog minder van terecht dan den vorigen dag, want het ant. woord van U. D. op de 157 runs, die, de Haarlemmers scoorden, bedroeg slechts7 runs. Kleefstra met een harde 19 (2x6), Peschar met 36, p, da Lugt met 17 en A. Harmsen met een keurige 51 not out toonden weinig ontzag voor de U. D. bowlers. - Harmsen en Vanier zetten vobr het laatste wicket eeii stand op van 36 runs. Voor U. D. bowlden M. Brascamp 2—43, W. Hoogwinkel 4—41, P.- Lugard 3—33, S. Klopman Baerselman l25 en A. Kamerman 1—2. D. verloor 5 wickets voor l run; niet minder dan 7 nullen waren er in de innings van U. D. De bowlingcijfor; van de Oehoe's waren natuurlijk zeer fraai: W. Peschar 3—3, A. Harmsen 4—1 en P. v. Tiggelen 4—3. U. D. scoorde in de 2e innings 98 voor 3. Brascamp u terwijl Klopman Baerselman goed loskwam en een harde 68 not out scodrde. Verder Lugard 10. V. d. Wal nam 0-^15, de Lugt 2—41, Wessel 0—11, Kleef, stra .0—24, terwijl de jeugdige Vanier een aardig succesje boekte door Lugard met de 2e bal - van zijn over te bolwen: 1—0. Al de 3 gespeelde wedstrijden op deze toer hebben de Oehoe's dus gewonnen. Boksen VAN DAM-EDER UITGESTELD De op 10 Augustus a.s. in het Sparta-stadioh te Rotterdam vastgestelde wedstrijd van DamEder kan geen doorgang vinden daar Eder voor dezen datum geen startvergunning verleend kon worden. Zwemmen Ragnliild Hveger prolongeert liaar kampioenschap. KOPENHAGEN, .5 Augustus (ANP). De Deen- sche wereldrecordzwemster Ragnliild Hveger startte in haar geboorteplaats HelSingör in de Deen- sche kampioenschappen. Zij behaalde den titel op de 100 meter borstcrawl in 1 min. 7.8 sec. en won daarbij opnieuw van Kirsten Busch—Soerensen (1.08). Op de 200 meter schoolslag verdedigde Inge Soe rensen zooals verwacht werd haar titel met succes. Zij maakte op dezen afstand den goeden tijd' van 3 min. 3.7 sec. Bij de heeren deden zich ook al geen verrassingen voor. Paul Petersen, bekend als de zwemmer, die herhaaldelijk voor Ragnhild Hveger als gangmaker fungeerde bij diverse recordpogin gen, werd kampioen op de 40.0 meter borstcrawl in 5 min. 16.4 sec. Kampioen op de 100 meter rugslag werd Boerge Bapth in 1 min. 14.2 sec. 7 Athletiek Nieuw wereldrecord 4 x 1500 M. STOCKHOLM, 5 Augustus (ANP) - In Göteborg werd het laatste gedeelte van de Zweedsche athle- üekkampioenschappen gehouden. Bij deze gelegen heid Werd een nieuw wereldrecord op de 4 x 1500 meter gevestigd door dé ploeg van de sport- vereeniging van de gemeentelijke, brandweer in Stockholm, die de 4 x 1500 meter liep in den nieu wen wereldrecordtijd van 15 min. 42 sec. Deze snelle brandweerlieden verbeterden het oude wereldrecord van de Finsche nationale ploeg, op 17 September J537 eveneens te Göteborg ge vestigd, in 15 min. 54.8 sec., met maar liefst 12.8 sec. De gedetailleerde uitslagen ludden: Ake Janssom 3 min. 56 sec., Carlen 3 min. 58 sec., Henry ICaelerne 3 min. 55.6 sec. 'en Hellstrom 3 min. 52.4 sec. In een van de ploegen, die aan deze kampioen schappen deelnamen, liep de athlet Gundar Haegg de 1500 meter in den snelsten tijd van dezen dag in 3 min. 49 sec. Het kampioenschap 200 meter horden werd ge wonnen door Haaken Lidman in den nieuwen Zweedschen recordtijd van 24.1 sec. Kampioen in de estafette 4 x 400 meter werd de ploeg vani de vereeniging Oegryte uit Göteborg in 3 min. 19-9 sec. Zweedsch tienkamp kampioen werd de athleet Lennart Lundberg. Roeien. De Duitsche kampioenschappen. BERLIJN, 5 Augustus (A.N.P.) De Duitsche roeikampioenschappen werden dit jaar voor de tweede maal gehouden op de Olympische boan "te Berlijn met een lengte van 1500 meter voor heeren ?n 800 meter voor de dames. De volgende kampioenen werden hierbij bekend: Skif: Josef Hasenöhrl. 2 zonder stuurman; Han- neman en Baltrusch (Berlijn), 2 met stuurman: Glock en Rumbler (Frankfurt 'a/Main), dubbele twee: Boehle en Rigo (Titiana-Charlottenburg), vier zonder stuurman; roeiclub Germania, vier met stuurman: roeivereeniging Germania, acht: Ber iijnsche Roeiclub. Dames: Skif: Friedel Haack, 2 zonder stuurman! Charl Schmidt en Hildegard Mahnkopf (Berlijn)i vier met stuurman: Eerste dames roeivereeniging Hannover. Wielrijden H. H. C. V Schoten V T. H. B. II E. D. O. VI Derde klasse D. gesp. gew. gel. veil. pnt. MAJERUS EN MTTHIAS CLEMENS NAAR ONS LAND. De bekende Luxemburgsche renners Majerus en Mathias Clemens' zullen 15 Augustus a.s. in Ne derland rijden. Het bestuur der ronde van Sittérd is er name lijk in geslaagd deze renners te contracteeren, zoo- da i zij dien dag in Sittard zullen starten. De Ronde van Heemstede een week uitgesteld. De „Ronde van Heemstede" die oorspronkelijk 16 Augustus zou worden geholiden is thans 'een week uitgesteld en zal derhalve op 23 Augustus plaats vinden. „De Jonge K^föoioen" is daartoe overgegaan omdat op 16 Augustus door Swift in Leiden een dergelijken wedstrijd wordt gehouden waarvoor ook Haarlemmers hadden ingeschreven. Het parcours is niet zooals gemeld 1200 doch 2200 M. lang. Falck Hansen opnieuw Deensch sprintkampioen. KOPENHAGEN, 5 Augustus (ANP). De Deen- sche kampioensprinter Willy Falck Hansen behaalde op de Ordrupbaan te Kopenhagen voor de dertiende maal in..successie het nationale kampioenschap op. den sprint. Zijn grootste concurrent was reeds in den halven eindstrijd uitgeschakeld. Falck Hansen behaalde in totaal 9 punten. Tweede werd H. Chr. Nielsen met 6 punten en 3. Arne W. Petersen. Bij dc amateurs legde Jens Petersen beslag op 'den na- tionalen titel. Twee Koblauch en 3. Mariager.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2