Sovjet-ambassades in Parijs en Berlijn doorzocht. Dezevendeoorlogsweekj in het Oosten. KORT NIEUWS WOENSDAG *6 AUGUSTUS 19~4T Italictansch weermachtsbericht Tegenaanval der Britten aan het front van Tobroek afgeslagen. Groot tankschip in de Middel- landscke Zee tot zinken gebracht ROME, 5 Augustus (Stefani) Het hoofd- fcwartiey van de Italiaansche weermacht maakt be- ^e'hi Noord-Afrika heeft de vijand aan het front van Tobroek een hevigen aanval op onze stellingen ondernomen. In den tegenaanval hebben Duitsche al'deelingen hem met zware verliezen afgeslagen. Ei- werden talrijke gevangenen gemaakt. Ben hon derdtal Engelsche dooden bleef op het slagveld Duitsche vliegtuigen hebben aan de actie deel genomen en de vijandelijke stellingen artillerie doeltreffend gebombardeerd. Aan het front van Solfoem activiteit van de vooruitgeschoven pos ten. Vijandelijke vliegtuigen hebben Derna ge bombardeerd en de kerk en het koloniale hospitaal verwoest. Daarbij werd een persoon gedood en werden vier gewond. In Oost-Afrika hebben drie vijandelijke vlieg tuigen zonder succes het steunpunt Woltsjefit ge bombardeerd. Een vijandelijke afdeeling, die onze stellingen in den sector Culquabert probeerde te naderen, werd door het onmiddellijke ingrijpen van onze bezetting verstrooid en op de vlucht gedreven. Een Britsch vliegtuig heeft van groote hoogte een bom en brandplaatjes geworpen op een plaatsje van bet platteland van Sicilië zonder slachtoffers te jnaken of schade aan te richten. In de Middellandsche Zee heeft een van onze duikbooten onder bevel van den kapitein-luitenant Ludovico Grion een vijandelijke tankboot van 11.600 ton tot zinken gebracht. Het schip was op reis naar Tobroek. Voorts heeft een van onze duik booten. eveneens in de Middellansche Zee, een Sunderland vliegboot met machinegeweervuur om- laaggeschoten. De vijandelijke bemanning werd gevangen genomen". Waarom oorlog met Stalin? Roodboek van de anti-Komintern. Bij de Nibelungen-Verlag te Berlijn-Leipzig is onder 'den titel „Warum Krieg mit Stalin", een Rotbuch d.er Anti-Komintern verschenen, waarin gewaagd wordt van de onofficieele felle anli-Duitsche propaganda welke onder leiding van Dimitrow is gevoerd. Het boek, dat in twee deelen is verdeeld, opent met den tekst van Hitler's proclamatie, welke op 22 Juni j.l. is uitgevaardigd, den dag waarop de opmarsch tegen de Sovjet-Unie is begonnen. Het volgghde hoofdstuk draagt den titel „De gemeenschappelijke wortel van den oorlog in het Oosten en het Westen". Hierin wordt uiteengezet, dat deze gemeenschappelijke wortel is de haat tegen het Rijk der sociale rechtvaardigheid en der rassengezondheid. Daarna behandelt het boek de wereld-politieke doeleinden der Sovjet-Unie, waarbij wordt verklaard, dat nog steeds door de Sov jet-Unie de wereldrevolutie wordt nagestreefd. Daar bij wordt dè nadruk erop gelegd, dat de propaganda 'welke met het oog daarop werd gevoerd niet alleen tegen Duitschland was gericht, maar tegen alle nigt- communistische landen van het continent. Vermeld wordt hierbij o.m., dat zelfs Zweden zich tegen Juni verplicht zag een groot aantal communisten te arres teeren. Over Frankrijk wordt meegedeeld, dat Thorez, die in het begin van den oorlog in 1939 door. de Fran- sche nationalisten als een vriend der Duitsehers werd voorgesteld, ondermijnend werk bleef verrichten en 'daarbij een bero'ep deed op de roomsch-katholieken. In begin 1941 werd de propaganda tegen Duitsch- land, welke na het verdrag van Augustus 1939 tus- schen Duitschland en Rusland watgetemperd leek, volgens'het Roodboek weer sterker. Op 21 Jan. schreef b.v. de Sowjetkaja Ukraina dat de Sovjetmacht haar verplichtingen tegenover het internationale roode proletariaat niet zou vergeten en dat het roode leger tevens als een instrument van internationale revolu tionaire acties diende te worden beschouwd. Omtrent de organisatie der Roode Hulp wordt meegedeeld, dat alleen de 'afdeeling Moskou al in het begin van dit jaar 800.000 leden telde. Vele bladzijden zijn ook ge wijd aan de anti-Duitsche actie van Moskou in Yoego- Slavië, Bulgarije enz., waarbij teksten uit het ,offi- cieele orgaan van de Komintern te Moskou worden gepubliceerd. Nadat in het eerste deel van het Roodboek antwoord ls gegeven op de vraag: Waarom oorlog met Stalin? wordt in het tweede de situatie in de Ud.S.S.R. be handeld. Het eerste hoofdstuk van dit deel draagt tot titel „De Joden in de Sovjet-Unie" het tweede „De bolsjewistische volkshuishouding", in het derde „Ar beidersellende in het Sovjetparadijs". Omtrent dit laatste wordt o.m. gezegd, dat de Sovjetstaat slaven houder is, welke er alleen belang bij heeft, dat zijn slaven niet verhongeren, maar dat alles wat boven de instandhouding van het leven uitgaat voor den ar beider onbereikbaar is en privilege der machthebbers. Ter ondersteuning van dit betoog wordt opgesomd welke prijzen verschillende artikelen in de Sovjet- Unie kosten, waarbij erop wordt gewezen, dat vele dingen, welke tot den levensstandaard van de arbei dersmassa in Midden- en West-Europa behooren voor den arbeider in Sovjet-Rusland onbetaalbaar zijn. Aan de positie der boeren zijn ook vele bladzijden gewijd, waarbij ook vermeld wordt op welke wijze in den loop der jaren door de bewindsleden in Moskou tegen hen is opgetreden. In een apart hoofdstuk worden getuigenissen van het Verval in de Sovjet-Unie gegeven. Daar wordt ge- Iproken over gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel. Ongeschiktheid, terreursysteem. corruptie, de verwil- Hering der zeden door de bolsjewistische huwelijks- begeling, het probleem der ouderlooze kinderen, de Vrouw als arbeidster, de woningellende. Het slothoofdstuk werpt „een blik in de toekomst" en concludeert, dat deze oorlog, die Duitschland niet gewild en die de Führer met alle middelen heeft, trachten te verhinderen, die door het bolsjewisme moedwillig en, arglistig werd geprovoceerd, het nieuw opkomende leven van Europa dient." Weygand rechtstreeks onder admiraal Darlan. Decreet gepubliceerd. VICHY, 5 Augusus, De algemeene gedelegeer de van de Fransche regeering in Afrika, generaal Weygand, -is krachtens een in het staatsblad van heden gepubliceerd decreet rechtstreeks onder den plaatsvervangenden minister-president., admiraal Darlan geplaatst. -In alle kwesties, die principïeele beslissingen en de algemeene politiek betreffen, verstrekt de plaatsvervangende minister-president aan dei algemeenen gedelegeerde rechtstreeks de aanwijzingen van de regeering. (D.N.B.) Luchtaanvallen op Tobroek. Ook Sidi Barani. het Suezkanaal en Port Said bestookt. Het D.N.B. meldt: Aan het Afrikaansche front »jn Maandag luchtdoelartilleriestellingen en doe len aan den Noordelijken rand der vesting Tobroek door Duitsche gevechtsvliegtuigen met succes aan- fevallen. Eer andere aanval was gericht op het vliegveld Sidi Barani en op een veldlegerplaats. Duitsche jagers vielen met boordwapens verschei den schepen in de omgeving van Sidi Barani aan, die artillerie vervoerden, waardoor op deze sche pen tal van branden ontstonden. In den nacht van Maandag op Dinsdag werden bet vliegveld Ismailia en *voor den oorlog belang rijke doelen in de stad door Duitsche gevechtsvlieg tuigen aangevallen. Ondanks groote belemmering van het zicht konden verscheiden branden in de kwartieren aan den Zuidelijken rand van het vliegveld worden waargenomen. In denzelfden nacht werden Britsehe zoeklicht- stellingen aan het Suezkanaal gebombardeerd en militaire doelen te Port Said. Ook hier had de Duitsche luchtmacht met haar aanvallen succes. Verdwijning van de generaals Miller en Koetjepoff opgehelderd. Naar het D.N.B. van welingelichte zijde verneemt had de Rijksregeering reeds eenige dagen na het uit breken van de vijandelijkheden tusschen Duitschland en de Sovjet Unie kennis ervan gekregen dat de Sovjetregeering onmiddellijk na het vertrek van de Duitsche diplomatieke vertegenwoordiging tot een on derzoek in de Duitsche ambassade was overgegaan. Om die reden hebben de bevoegde Duitsche instan ties een onderzoek ingesteld in de vroegere Sovjet ambassade te Parijs en Berlijn. Het resultaat van het onderzoek in het gebouw van de vroegere Sovjet-ambassade te Parijs, dat het laat ste als consulaat gebruikt werd, bevestigde opnieuw dat de diplomatieke vertegenwoordigingen der Sov jet Unie als buitenposten van de Komintern de cen trales zijn van oorlogophitsende en revolutionaire kuiperijen in de afzonderlijke landen. In, den volko men geïsoleerden vleugel van de ambassade bevon den zich de dienstvertrekken van de Gepeoe. De toe gangen tot deze ruime vertrekken Waren door'zware pantserdeuren beschermd, zoodat het- openen van deze vertrekken met gebruik van technische speciale hulpmiddelen verscheidene uren vereischte. Geluid dempende muren, zware electrisch bediende pantser deuren, gecamoufleerde waarnemingsluiken en schiet gaten naar de gabgen en afzonderlijke kamers alsmede als kernstuk een oven met een kuip om lijken stuk te snijden, vormden buiten tallooze inbrekerswerktuigen, boormachines, zuurstofapparaten, gasmaskers, twin tig handboeien en giftampullen van allerlei a5rd de inventaris. De naast uitgebreid radio-materiaal gevonden com plete zendinstallaties met toebehooren en onderdeelen, waaronder koffertoestellen, schakelaars, versterkers en honderden radiobuizen en verschillende ontvangst en film-toestellen bewijzen dat de gehqele diploma tieke en consulaire inrichting van de Sovjets in Parijs votft de doeleinden van den inlichtingendienst be stemd was. Voorts werden lonten en onderdeelen daarvan, machinegeweren en machinepistolen, zes pistolen en ruim 3500 patronen machinegeweermunitie alsmede koffers en kisten met ontplofbare stoffen ge vonden. In de werkvertrekken van den vroegeren militairen attaché der Sovjets in Frankrijk werden bovendien machinegeweren en pistolen, ontplofbare stoffen, si garen met? ontplofbaren inhoud, lonten, verscheidene kisten munitie en zelfs twee valschermen in beslag genomen. De in de folterkamers van de centrale der Gepeoe ingebouwde groote chemische ovens waren voor de verbranding van menschen ingericht. Het is daarom zeker dat niet alleen de destijds verdwenen leider van de Russische emigranten, generaal Miller, daar vermoord en zijn lijk verbrand is. doch dat ook generaal Koetjepoff en andere bekende personen van de Witte emigranten en van de Sovjet-oppositie in Frankrijk langs dezen weg vermoord en uit den weg geruimd zijn. De Sovjetambassade in Berlijn is eveneens door zocht, nadat bekend was geworden dat de Sovjet regeering enkele dagen na het uitbreken Van de vij andelijkheden in het Oosten de Duitsche ambassade in Moskou. onmiddellijk na het. vertVek van de Duit sche diplomatieke vertegenwoordiging, heeft laten doorzoeken. Naar .het D.N.B. uit goed ingelichte kringen ver neemt, heeft het onderzoek een opvallende overeen komst met de resultaten opgeleverd, die verkregen werden na het onderzoek der ambassade in Parijs. Het geheele complex van de Sovjetambassade be vat meer dan honderd localiteiten. Op de derde ver dieping zijn tal van kamers aanwezig,1 die van de overige deelen van het gebouw door een sterk tralie werk zijn gescheiden. In het afgesloten eedeelte zijn wederom tal van localiteiten die door middel van bij zonder zware gepantserde deuren van elkander ge scheiden zijn. De ramen van deze kamers zijn van gepantserde luiken voorzien. Zonder twijfel waren dit geraffineerde bijzondere gevangenissen, die door de bolsjewisten werden gebruikt, teneinde zich van ongewenschte personen, die van bepaalde feiten op de hoogte waren, te ontdoen. In een der gepantserde deuren werden de gaten van 25 revolverschoten geteld. In een kamer, die als don kere kamer voor fotografische doeleinden gebruikt werd, vond men glazen buisjes die met geconcentreerd zwavelzuur, geconcentreerd phosphorzuur en tal van andere chemicaliën, die in geen geval voor foto- technische werkzaamheden zouden kunnen worden ge bruikt, gevuld waren. Andere localiteiten beschikken over inder haast. gedemonteerde draadlóoze zend- en ontvang- installaties. Op de binnenplaats der ambassade heeft men in een auto een volledige ontvangst- en zend- installatie gevonden. In een kelder 'heeft men onder verbrande papierresten tal van metalen zegels ge vonden. waarvaft er een bijv. de inscriptie droeg: ..Consulado de la republica de Chile en Breslau". De bolsiewisten hebben dus buitenlandsche stempels ge bruikt. teneinde politieke vervalschingen te vervaar digen. Verder heeft men dum-dum-kogels gevonden, snijapparaten met zuurstofflesschen. groote voorra den zegellak, zoowel vap binnenlandsch- als ook van buitenlandsch maaksel, die gebruikt werden om be langrijke documenten te openen, en vervolgens na onderzoek weer te sluiten. Het spreekt vanzelf dat ook de Soviethandelsvertegenwoordiging in de Liet- zenburgerstraat als filiaal van de Sovjetambassade aan het „Unter den Linden" was ingericht. Zoo wer den hier o.a. drie volledige radiozendinstallaties ge vonden. Opmarsch der Hongaren. BOEDAPEST, 5 Aug. (A.N.P.) -In de laatste drie weken hebben Hongaarsche troepen bij de achtervolging van den vijand in het gebied van dr Proeth en de Boeg onder het overwinnen van moei lijke terreinhindernissen een afstand van 300 kilo meter afgelegd. Aangezien"~de Hongaren thans de- rivier de Boeg hebben bereikt, kan dit gedeelte der operaties als voltooid worden beschouwd. „Autobus naar Moskou niet gemist". Het A.N.P. meldt: Berlijn, 5 Aug. De oorlog tegen het bolsjewisme in Sovjet Rusland is thans de zevende week ingegaan. Uit dit feit, dat een ieder op de kalender kan aflezen, concludeert de propaganda van den vijand dat de militaire toestand in het Oosten er ongunstig uitziet voor Duitschland, waarvan weer een stroom van geruchten, bewerin gen en combinaties het gevolg is. Zuivere wensch- droomen die zullen blijken niets anders te zijn ge weest dan propagandistische wenschdroomen. Be weerd wordt dat de Duitsche militaire leiding de Sovjets heeft onderschat, dat de Blitzkrieg mis lukt is, dat de terreinmoeilijkheden onoverwinne lijk zijn, dat de Russische moraal onbuigbaar is en dat de nazending van materiaal aan het Duitsche ■leger belemmerd is, enz. enz. Steeds weer motiveert men deze beweringen met er op te wijzen dat de zevende week van dezen veldtocht thans is begonnen. Wie echter over eenig geheugen beschikt zal zich herinneren dat -precies dezelfde beweringen ook bij alle vorige veldtoch- tochten in dezen oorlog geuit' zijn. Bij de actie in Noorwegen sprak Chamberlain zijn beroemd woord over de gemiste 'autobus. Churchill sprak van een beslissende fout der strategie van Hitier. Desondanks waren de operaties in iets meer dan vier weken ten einde. Tijdens den veldtocht in het Westen kwam er eec reeks soortgelijke illusies, maar onder het gewicht der feiten vielen zij alle in duigen. Toen de Duitsehers in Noord-Afrika den strijd aanbonden, wees men er op dat de Duitsche soldaten in dit klimaakt niet gewend waren te strij den en dat de Engelschen de heerschappij hadden op de Middellandsche Zee. Toch dreef generaal Rum-mei de Britsehe legers terug naar de grenzen van Egypte. Daar staat hij thans, niet omdat de Engelschen zijn reisplan hebben onderbroken, maar omdat het Duitsche reisplan zoo en niet anders luidt. En alleen op het Duitsche reisplan komt het in dezen oorlog aan, op den Duitschen politieken en militairen tijdtabel. Dit reisplan functionneert ook in Rusland. Het wordt daar met dezelfde regelmatig heid verwezenlijkt als in de vroegere veldtochten. Maar niet met dezelfde punctualiteit, zou men zeg gen. Wat echter is punctualiteit in den oorlog. Een oorlog is geen wedren van hazewinden, waarbij de tijden op een stopwatch worden opgenomen. De oorlog onderscheidt zich van den vrede door het voorkomen van toevalligheden, door factoren die slechts bij benadering maar niet precies van te voren kunnen worden bepaald. Niemand kon van te voren bepalen dat de oorlog in Polen precies 18 dagen, in Noorwegen 4 weken, in Frankrijk 6 weken zou duren. De tijden volgen uit het verloop der operaties. Be slissend is niet. wanneer deze afloopen, maar hoe en waar zij zich afspelen. Wanneer de oorlog in het Oosten voor de wereld der toeschouwers 'n teleurstelling is, omdat hem de behoefte aan sensatie van eenige boulevardbladen niet even goed bevredigt als de vroegere veldtoch ten, dan is dat een zaak op zichzelf Het Duitsche opperbevel is tevreden. Hoe tevreden het juist op dit oogenblik is, kan om militaire redenen niet verraden worden. Daarover zal eerst het defiriteve operatieverslag opheldering geven. Datis zoo de Duitsche gewoonte. Men behoeft daarom niet in te gaan op strategische bijzonderheden. Rusland is tien^naal zoo groot als Polen, Noorwegen, België, Frankrijk. Griekenland en Kreta tezamen. De Rus sische veldtocht behelst de moeilijkheden en pro blemen van alle tot dusver gevoerde veldtochten bij elkaar. Iedere afzonderlijke hinderpaal is reeds ergens eens overwonnen. Voor iedere moeilijk heid bestaat een precedent. Des te natuurlijker is het dat deze hinderlagen ook thans woMen over wonnen. De autobus naar Moskou en nog verder is niet ge mist. Het stuur van dit voertuig ligt in Duitsche hand en het doel van de reis zal bereikt worden, evenals alle doelen, waarheen, de autobus tot dus verre koers zette. Aftreden van Huil? Stimson als zijn opvolger benoemd. Uit NEW-YORK meldt het DNB: "De bekende radiospreker en Hearst-correspon dent, Boake Carter, schrijft in de New-York Daily Mirror" dat de minister van buitenlandsche zaken Huil volgens betrouwbare inlichtingen wegens ge zondheidsredenen zal aftreden. De mogelijkheid be staat dan dat do minister van oorlog, Stimson; het reeds vroeger door hem bekleede ambt van minis ter van buitenlandsche zaken weder zal aanvaar den. In zijn plaats zal dan, naar Carter meent te weten, Wendel Willkie het ministerie van oorlog overnemen. Weliswaar zou Stimson als gevolg van zijn hoogen leeftijd in het ministerie van buiten landsche zaken een even zoo wankele persoonlijk heid zijn, als in dat van ooi-log. doch daar Welies, tezamen met Roosevelt de eigenlijke leider van het ministerie van buitenlandsche zakerf is geweest, zou Stimson ook in dat ministerie een gemakkelijke stroopop zijn. Het is bekend, zoo merkt Carter verder op, dat Roosevelt voor het ministerie van oorlog jongere persoonlijkheden zoekt, die hij bij een kritieker wordende wereldtoestand noodig meent te hebben. Recordmaand voor de Amerikaan- sche bewapening. WASHINGTON, 5 Augustus. (A.N.P.) De regeering der Ver. Staten heeft in Juli een bedrag van een milliard dollar uitgegeven voor bewape- oingsdoeleinden, zoo wordt uit Washington ge meld. Sedert den wereldoorlog is dit het hoogste bedrag, dat de Ver.. Staten in den tijd van een maand voor de bewapening hebben beschikbaar gesteld. Vergeleken bij Juni is 130 millioen doll, meer uitge geven dat door belastingbetalers zal moeten wor den opgebracht. Zelfs wanneer bruggen over kleine stroomen aan het OpsteJijk front door de wijkende Sovjets zijn opgeblazen, kan het D«ïitsche*pantserwapen zijn opmarsch zonder stoornis voortzetten. (Foto Orbis-Hölland) Ned.-Indië breidt de exportlicenties naar Japan uit. Japanners in Ned.-Indië mogen een deel van hun saldo opnemen. Domei verneemt uit Batavia: De autorteiten van Nederlandsch-Indië hebben erin toegestemd de exportlicenties naar Japan voor goederen als petroleum, rubber en tin uit te brei den. De betalingsvoorwaarden voor deze artikelen, zoo wordt vernomen, waren geregeld voordat de autoriteiten van Nederlandsch-Indië ertoe over gingen de Japanschë saldi te blokkeeren. Tevens wordt gemeld dat de in Ned.-Indië wo nende Japanners, die getroffen zijn door de blok- keeringsmaatregel, thans verlof hebben gekregen een deel van hun saldo op te nemen, teneinde over contanten "te beschikken voor salarissen, telegram- kosten en huur- of pachtsommen, indien zij een desbetreffend verzoek met bijzonderheden aan hun banken voorleggen. Inmiddels wordt vernomen dat officieuze be sprekingen betreffende een regeling van den toe- komstigen handel tusschen Japan en Ned. -Indië gevoerd worden tusschen de heeren Josjitosji Ima- gawa, den directeur van de Ypkomama Specie Bank te Batavia en mr. dr. G. G. van Buttingha Wichers, president van de Javasche Bank. De heer Dc Braai deelde ons in den loop van het gesprek mede, dat hij ook al eenige malen een orkest en zangkoor gédirigeerd heeft. Q.a. het orkest van het Conservatorium met eigen werkenDaar heb ik ook het lied „De groote vogel" van J. J. de Stoppelaar (door mij op muziek gezet) gezongen. Zes jaar geleden trad ik ook als'solist-zanger op bij een Toonkunstconcert te Leiden. En het vorig jaar heeft de H.O.V. een orkestwerk van mij in de Groote Kerk te Haarlem uitgevoerd. Het werd gunstig door de pers beoordeeld. Ook zijn werken van mij op gramofoonplaten voor de radio uit gezonden en persoonlijk heb ik daar pianovoor drachten gegeven. Ik ben voornemens, veel te com- poneeren. O.a. heb ik voor Albert de Klerk, die de vorige week aan het Amsterdamsche Conser vatorium den Prijs van Uitnemendheid voor orgel voordracht behaald heeft, de Ricercare over een Psalm-melodie geschreven en aan hem opgedragen. Aan het einde van deze maand zullen op het Con servatorium een paar werken van mij worden uitgevoerd". De heer De Braai, wiens #hoofdvakken com positie en piano zijn, is ook organist van de Geref. Kerk te Haarlem. De handelsbetrekkingen tusschen Ned.-Indië en Japan. TOKIO, 5 Aug. (D.N.B.) De woordvoerder der Japanschë regeering heeft gezegd, dat Japan noch Ned. Indië voornemens is den wederzijdschen handel op te geven. Het spreekt vanzelf, aldus ver volgde hij, dat het handelsverkeer zekere beper kingen ondergaat door de blokkeering der weder- zijdsche saldi. Op het oogenblik echter worden reeds inleidende besprekingen over de handelsbe trekkingen, met inbegrip van het petroleumvraag- stuk gevoerd door den Japanschen consul-generaal en de Ned.-Indische autoriteiten. Wat de blok- keering der Japanschë saldi jn Ned.-Indië betreft: Batavia is hier ongetwijfeld Engeland en de Ver. Staten gevolgd, ook al beweren de Ned.-Indische autoriteiten, dat zij haar beslissing onafhankelijk van die landen hebben genomen. Te Lissabon is Maandag op doorreis naar Londen, een Amerikaansohe militaire missie onder leiding van brigade-generaal Petterson aangeko men. Petterson wordt vergezeld van twee kolonels en twee majoors. (D.N.B.} Het Thailandsche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft volgens Domei officieel medege deeld. dat Thailand Mandsjoekwo heeft erkend. Uit Sjanghai verneemt Het D.N.B.: De ge heele bevolking van Batavia zal van nu af inge ënt worden tegen typhus, cholera en dysenterie. Deze maatregel is bedoeld als voorzorg tegen even- tueele epidemieën. De Portugeesche regeering heeft besloten thans ook het garnizoen van het eiland Madeira aanzienlijk te versterken. Woensdag zullen aan boord van het s.s. „Lima" troepentransporten naar Funchal vertrekken. De Amerikaansche senaat heeft Dinsdag met 50 tegen 27 stemmen het voorstel van den repu blikein Taft afgewezen dat beoogde den militairen diensttijd met slechts 6 maanden te verlengen. De Amerikaansche regeering eischt, zooals bekend is, een onbeperkte verlenging van den diensttijd. (D.N.B.) Naar Associated Press uit Washington meldt, heeft het Huis van Afgevaardigden met 369 tegen 30 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de nieu we belastingwet, waarmede men in het komende financieele jaar een begrooting van 3200.000.000 dollar moet dekken. Daardoor worden de belas tingen voor den middenstand bijna verdrievoudigd. Stefani meldt: Ter vervanging van generaal Ettore Bastico is de opperbevelhebber der gewa pende Italiaansche strijdkrachten in de Egeïsche Zee, admiraal Imigo Campiqpi, benoemd tot gou verneur van de Italiaansche eilanden in de Egeïsche Zee. Admiraal Campioni is tevens benoemd tot op perbevelhebber van de daar liggende strijdkrach ten. Engelschen verloren tot dusver in 1941 1607 vliegtuigen. BERLIJN, 5 Augustus (DNB) Het Britsehe Iuchtwapen heelt, naar het DNB van bevoegde zijde verneemt, van 1 Januari 1941 tot 31 Juli 1941 1607 vliegtuigen m gevechtenmet het Duitsche Iucht wapen alsmede door het optreden van marine-artil lerie, patrouillevaartuigen en luchtdoelartillerie verloren. v. Luchtaanvallen op Engelsche schepen. BERLIJN, 5 Augustus. (D.N.B.) Het Duitsche Iuchtwapen heeft in het Kanaal van St. George een Engelsch koopvaardijschip van 5 tot 6000 br.t. door voltreffers van bommen tot zinken gebracht. Gewapende verkenningsvliegtuigen konden door het werpen van bommen in de wateren ten Westen van Ierland een Engelsch koopvaardijschip van 4000 ot 5000 br.t. zwaar beschadigen. Het koop vaardijschip „Tunisia" werd op 800 K.M. ten Wes ten van Wesjport waargenomen en door twee bom- treffers op het achterschip zoo zwaar beschadigd, dat het groote slagzij vertoonde. Het schip moet tfis verloren beschouwd worden. 'In het gebied van de Middellandsche Zee werd in den nacht van 4 op 5 Augustus het vliegveld Ismailia opniuw door Duitsche gevechtsvliegtuigen met succes aangevallen. Directeur Stedelijke Muziekschool te Deventer. Andries de Braai uit Haarlem benoemd. Bij besluit van den gemeenteraad van Deventer is Andries de Braai toonkunstenaar te Haarlem tot directeur van de* Stedelijke Muziekschool te Deventer benoemd. Eenige maanden geleden slaagde hij voor. het compositie eindexamen aan het Conservatorium te Amstèrdam. In een interview in ons blad verklaarde de kun stenaar toen: Ik was oorspronkelijk niet voor 'n muzikale opleiding bestemd. Ik ben 9 Dec. 1909 te Beilcn geboren; mijn vader had daar een boek en handelsdrukkerij en hij wilde mij graag in de zaak houden. Ik ben er dan ook van mijn 17e tot mijn 22e jaar werkzaam geweest; kon zetten en drukken en voerde de geheele boekhouding, maar steeds meer kwam de liefde voor de muziek boven. In zoo'n kleine gemeente als Beilen kon ik er geen onderwijs in ontvangen; daarom studeerde ik maar ofpbrn eigen houtje en deed dit zoo hard moge lijk. Ik wilde in ieder geval sludeeren; daarom gaf ik in mijn vrijen tijd muzieklessen en door heel zuinig te leven werd ik eindelijk in staat gesteld aan het Conservatorium te komen; ik kwam daar zelfs zonder het aflegggen van het toelatings examen. Daar heb ik ongeveer drie jaar geleden het diploma voor piano gehaald. Op aanraden van mijn leraren en dat was voor mij een onder scheiding, want men mag alleen voor het compo sitie-examen studeeren als men er talent voor heeft ben ik met de studie voortgegaan. Behalve voor compositie studeerde ik ook'voor eenige bijvakken, zooals analyse en harmonie. De compositiestudie duurt eigenlijk vijf jaar, doch ik heb het in drie jaar klaar mogen spelen. De examencommissie be stond uit de leeraren Willem en Hendrik Andries- sen. Dr. Bern. Kempers, Paul Loewe en Dr. Walther Boer (de laatste als vertegenwoordiger van de regeering). Tot mijn genoegen mocht ik ondervinden, dat de heeren tevreden over mij waren". NED.-DUÏTSCH-KULTUURGEMEENSCHAP. Bij gunstig weer zal op Vrijdag 8 Augustus a.s. vanwege de Nederlandsch-Duitsche Kuituurge meenschap, Werkgemeenschap Haarlem en omstre ken, een concert worden gegeven door de muziek- vereeniging „Harmonie Crescendo" spoorkorps, in de muziektent in den Hout. Aanvang 19.45 uur. Het programma luidt: 1. Einzug der Gladiatoren (Fucik) 2. De Geist der Woiwoden (Grossmann) 3. Tolle Streich (Polka yoor Piston, voor te dra gen door den heer Stöver), (Striebel) 4. L'Arlésienne, suite (Bizet) 1. Prélude, 2. Intermezzo, 3. Menuet, 4. Faran- dole. 5. Dichter und Bauer (Suppé) 6. Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien (Suppé) 7. Schmeichelkatzchen (Eilenberg) 8. Toreador wals, (PopleweN) NS-FRAUENSCHAFT DEUTSCHES FRAUENWERK. Op 4 Augustus heeft de Ortsgruppe Haarlem der N.S. Frauenschaft Deutsches Frauenwerk een avond belegd, bij welke gelegenheid de deelneemsters aan diverse cursussen de diploma's door de leidster dezer cursussen, mej. Dick, directrice der Mütter- schule te Amsterdam, werden uitgereikt. Een boeiende lezing met film over het werk der Duitsche moeders in oorlogstijd besloot deze ge slaagde bijeenkomst. "*"1 - - - - J'**. -v - i Voorzichtig naderen Duitsche infanteristen een door dc Sovjet-troepen prijsgegeven dorp, om verscholen vijanden niet* de gelegenheid te bie den, uit hinderlagen op de binnentrekkende manschappen te schieten. (Foto Atlantic-Holland) Sleutel weg? Tel. 11493 OeSleutelspecialist,L.Veerstr.lO (Adv. Ingez: Med.) ffiadio ^Lwgxamma DONDERDAG 7 AUGUSTUS 194L HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N- O. Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrij zinning Protestantsch Kerkcomité). 8.25 Gramofoon muzlek. 9.15 Voor de hiflsvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 1.20 Orgelconcert. 12.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Bandi Balogh. 1.30 De Ramblers. 2.00 Arnhemsche Orkestvereeniging en so list. 3.00—3.20 Voor de vrouw. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 „Caruso-herdenking". causerie, met gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.15 Lezing „Sociale voorzorg ook voor u!" 6,30 Orgelconcert. 7.00 B. N. Oi Vragen van den dag. 7.15 Curt Hohenbergen en zijn orkest. 7.45 Voor den boer. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Spie gel van den dag. 8.30 De Ramblers (opn). 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 B. N. O. Uit zending in de Engelsche taal: „National features of th« Netherlands". Hierna: Sluiting.. HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek- 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. H.OO Ensemble Amende en gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Ernst van 't Hoff en zijn 15 solisten. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Bonte Parade. 3.00 Klaas* van Beeck en zijn orkest. 3.30 Voor de zieken. 4.00 De Romancers. 4.30 Voor de Jeugd. 5.00 Lezen van Chris telijke lectuur (voorbereid door 'de Christelijke Radio Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beurs berichten. 5.30 Solistenconcert. 6.45 Reportage. 7.00 B. N. O. Persoverzicht voor binnen- en buitaenland. 7.15 Gramo foonmuziek. 7.30 „Brandende kwesties", causerie. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00— 10.15 Gramofoonmuziek. I

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5