IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De strijd in het Oosten: Betaling aan Duitsche Kamer van Koophandel voor opdrachten. VICTORIE Boete voor aartsbisschop van Utrecht Commissaris voor Katholieken Boeren- en Tuindersbond Gevolmachtigde van Katholieke Onderwijzersbond Militaire installaties te Moskou uit de lucht bestookt. Amerika en de Azoren. 26e JAARGANG No. 234 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, Diftuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.13V2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post -2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Etappe tegen de operaties der Stalinlinie geëindigd. Sovjetlegers verloren totnu- toe vier milliq,en.man. Operaties in een nieuw beslissend stadium. Van welingelichte militaire zijde verneemt het D.N.B. dat uit de speciale berichten van het Duitsche opperbevel in de eerste plaats blijkt dat de groote étappe der Duitsche operaties te gen de „Stalin-linie" als geëindigd kan worden beschouwd met de overwinning in den slag bij Smolensk en dat de nieuwe étappe reeds is begonnen. In het verslag wordt uitdrukkelijk gezegd dat de Duitsche troepen in dezen strijd den taaisten tegenstander in den vrijheidsstrijd van Groot- Duitschland hebben aangetrokken en hem toch hebben verslagen tengevolge van de uitstekende opleiding en gevechtsroutine der soldaten, de voor beeldige hoedanigheid der wapenen en niet in de laatste plaats door de superioriteit van het Duit sche commando. De Duitsche weermacht heeft in deze gevechten successen behaald die de eigen en stoutste verwachtingen verre overtreffen. Uitdruk kelijk wordt geconstateerd dat de reusachtige en goed uitgeruste Sovjet-weermacht in de pan kon worden gehakt.In totaal zijn aan- het Oostelijk front tot dusverre ongeveer 900.000 gevangenen gemaakt. Meer dan 12.500 gepantserde gevechts wagens, ruim 10.000 stukken geschut en meer dan 9000 vliegtuigen zijn vernietigd of buit gemaakt. Daarbij wordt uitdrukkelijk gezegd dat de Sovjet soldaten buitengewoon taai en hardnekkig hebben gevochten, zoodat de bloedige verliezen der Sovjets een veelvoud van het aantal gevangenen bedra gen. De Sovjetlegers moeten dus zeker meer dan 3.000.000 man en met de gevangenen rond 4 mil- lioen man hebben verloren. Dit zoo reusachtige getal wordt begrijpelijk, wanneer men denkt aan de uitgestrekte fronten en de groote diepte van het strijdtooneel. Het beteekent niets anders dan dat het veldleger der Sovjets voor het grootste deel ten offer is gevallen aan de groote vernietigings slagen, die wekenlang duurden. De cijfers van het aantal vernietigde en buit gemaakte stukken ge schut en pantserwagens bevestigen dit, want derge lijke réusachtige hoeveelheden kunnen alleen ver loren gaan na de vernietiging van groote en goed uitgeruste legers. De Sovjet-luchtmacht moet met de gemelde 9.000 vliegtuigen het grootste deel van. ■haar materiaal hebben verloren. Resumeerend kan men con'stateeren dat de ope raties aan het Oostelijk front een zegevierend ver-' loop hebben en in een nieuw beslissend stadium zijn gekomen. SOVJETVERLIEZEN IN DEN NOORDELIJKEN SECTOR. BERLIJN, 6 Aug. (D.N.B.) Een Duitsche in fanteriedivisie heeft gisteren, naar 'het D.N.B. ver neemt, in den Noordelijken sector van het Ooste lijk front opeenvolgende locale aanvallen der Sovjets met steun van talrijke tanks afgeslagen met zware verliezen voor de bolsjewiki. Een groot aantal gesneuvelde Sovjet-soldaten bedekte het 'slagveld en omstreeks duizend gevangenen werden gemaakt. Omvangrijke hoeveelheden wapens en verscheiden tanks werden vernietigd. De beman ning van zes tanks ging met haar ongeschonden gevechtsauto's naar Duitsche zijde óver. Aanvallende Duitsche troepen dwongen gisteren ten Oosten van .een omsingelde groep bolsjewisti sche strijdkrachten'twee Sovjet-regimenten tot den strijd Deze beide regimenten hadden zich op het laatste moment aan de omsingeling onttrokken en door een snelle vlucht naar het Oosten poogden zij zich aan de vernietiging te onttrekken. De .Duit sche soldaten haalden deze regimenten in, die in middels hun aanvoerders kwijt geraakt waren en versloegen hen na zware gevechten. Een corps Sovjet-cavalerie, dat zonder succes had geprobeerd de achterwaartsche Duitsche ver bindingen in een sector aan het oostelijk front: te verbreken, is Dinsdag door Duitsche formaties tot den strijd genoopt. De Duitsche troepen drevën het paardenvolk uiteen en omsingelden de afzon derlijke afdeelingen. Daarbij leed de Sovjet-cava lerie zeer zware verliezen. Voorts wordt gemeld dat Duitsche formaties en Roemcensche troepen onder generaal Antonescu op 4 en 5 Augustus in de Oekraine op de deels taai strijdende bolsjewisten nieuwe successen be haald hebben. In deze gevechten heeft een Roe- meensch» brigade cavalerie een aantal pantserwa gens en stukken geschut buit gemaakt, alsmede een munitietrein der Sovjets. De Sovjets leden zware verliezèn. DE STRIJD TEN ZUIDEN VAN KIEF. Op 5 Augustus hebben naar het D.N.B. verder verneemt, Duitsche troepen de wig uitgebreid welke zij de laatste dagen gedreven hebben in de versterkte stellingen der Sovjets in het gebied ten Zuiden van Kief. De Duitsche troepen wierpen in dappere aanvallen de bolsjewisten uit hun veld- stellingen en veroverden 21 kazematten van het modernste model. De tegenaanvallen der Sovjets, die ten deele met pantserwagens werden onderno men, stortten ineen in het doeltreffende vuur van de Duitsche troepen. Bij deze gevechten werden talrijke gevangenen gemaakt. Duitsche gevechts vliegtuigen bestookten op 5 Aug. in het gebied ten Zuidoosten- van Kief 'spoorw/eglijnen en bruggen .op succesvolle-wijze met bommen. Bij deze aanval len vernielden de Duitsche vliegtuigen ook spoor wegbruggen over den Dnjepr. Ook' in hét gebied van Wossnessensk opereerden Duitsche gevechts vliegtuigen op 5 Augustus met bijzonder succes. Be totale spoorwegwei-ken alsmede de stationsge bouwen in de' stad werden verwoest. Daarbij is een volgeladen munitietrein in de lucht gespron gen. Op het in de nabijheid gelegen vliegveld wer den 12 Sovjet-vliegtuigen op den beganen grond vernield. Aan het breken wan het verzet der in het ge bied ten Zuiden van Kief ingesloten Sovjet-forma ties hebben Duitsche afdeelingen artillerie een poot deel gehad. In rechtstreeksche beschieting bestookten zij tal van kazematten en veldstellingfn der bolsjewisten en stelden daarmede de infanterie m staat diep in de Sovjet-linies door te dringen. Bij deze gevechten nam de bemanning van een Duitsch stuk geschut waar dat de bezetting van •en Sovjet-kazemat reeds na de eerste goed ge knikte. Duitsche granaten haar stelling verliet om zich door een snelle vlucht aan den vernietigenden bagel van ijzer te onttrekken. Reeds na 80 meter werden zij door verscheidene Sovjet-soldaten aan gehouden, die hen na een korte woordenwisseling neerschoten. Naar later na de inneming van deze nnie van verzet uit de mededeelingen van gevan gen. Sovjet-soldaterr bleek, waren achter elke ka zemat bijzondere commandos opgesteld, die tot taak hadden bezettingen van kazematten, die zich overgaven x5f op de vlucht gingen, te dwingen tot Verderen tegenstand of dood te schieten. LUCHTAANVAL IN HET OOSTZEEGEBIED. BERLIJN, 6 Augustus (D.N.B.) Formaties Van de Duitsche luchtmacht hebben gisteren met succes hen. aanval gedaan op Sovjet-marinestrijd krachten in het Oostelijk deel van de Oostzee en op militaire installaties aan de kust, waar een mu nitieopslagplaats door bommen werd opgeblazen en een sterke fortificatie der Sovjets doeltreffend inet bommen werd bestookt. Succesvolle aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen waren gisteren ge richt op bolsjewistisch artilleriestellingen in het midden van het front. Bommen vernietigden drie Sovjet-batterijen. Op een andere plaats in den zelfden sector werden vier stukken Sovjet-geschut buiten gevecht gesteld. Ook hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen giste ren achter de Sovjetlinies in den middensector van het front mét bommen en schietwapens aangeval len. Hierbij werd een pantsertrein door bommen vernietigd en drie andere werden zwaar bescha digd. Andere luchtaanvallen waren gisteren in den zuidelijken sector van het Oostelijk front gericht op bolsjewistische troepenconcentraties, artillei-ie- stellingen en veldversterkihgen Door welgemikte bommen werden vijf Sovjet-tanks vernietigd en zes batterijen buiten gevecht gesteld. Ook brachten bommen een munitie-opslagplaats tot ontploffing. Voorts werden bij een aanval op Sovjet-ravitail- leeringscolonnes omstreeks hpnderd vrachtauto's vernield. Nadere berichten melden dat Duitsche gevechts vliegtuigen Dinsdag ook scheepsdoelen in de ha vens aan de Zwarte Zee met succes aangevallen hebben. In een dezer havens werd een Sovjet-koop vaarder van 8000 ton door bommen tot zinken ge bracht. Drie andere vrachtbooten van 2 a 3000 ton en een schip van 5000 ton werden zwaar bescha digd. Verder hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen met gunstig resultaat aanvallen gedaan op Sovjet-troe penkampen op het visscherseiland. De bommen troffen de kampen, vernielden verscheiden barak ken en deden andere vlam vatten. Duitsche gevechtsvliegtuigen signaleerden in het Noordooste|ijk deel van de Oostzee een zwaar beladen bolsjewistischen koopvaarder. Een bom midscheeps bracht dit schip binnen zeer korten tijd tot zinken. 1 ZWARE SLAG VOOR DE SOVJET-WAPENINDUSTRIE. BERLIJN, 7 Augustus. (D.N.B.) De succes volle aanval van het Duitsche luchtwapen in den nacht van 5 op 6 Augustus op wapenfabrieken in Moskou, had, naar het D.N.B. wordt medegedeeld, in hoofdzaak fabrieken voor vliegtuigonderdeelen, benevens andere voor den oorlog belangrijke in- stallates als object. In het opgegeven doelgebied ten Noordoosten van de Moskwabocht braken talrijke branden uit. De Moskousche vliegtuigindustrie bevindt' zich hoofdzakelijk in het door het Duitsohe luchtwapen herhaaldelijk gebombardeerde stadsdeel ten Noord oosten van de Moskwa. Verder liggen fabrieken m het Noordwesten van de stad, in de nabijheid van het centrale vliegveld en in de Moskousche voor stad Toesjimo. Met het succesvolle bombardement op de vliegtuigmotorfabrieken heeft het luchtwa pen de Sovjetwapenindustrie wederom een zwaren '«slag toegebracht. Textielkaart ook nog na 1 September a.s. geldig. 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus. De directeur van het rijksbureau voor de distributie van textielproduc ten door den handel deelt mede, dat de werkzaam heden, welke verbonden zijn aan de uitgifte van de nieuwe textielkaart niet vóór 1 September a.s. gereed kunnen zijn. In verband hiermede zal de textielkaart van de periode 1 Februari 1941—1 September 1941 tot nader, tijdig te verstrékken, bericht ook nog na 1 September a.s. geldig blijven. De puntën van de toeslagkaarten en de speciale punten blijven eveneens hun geldigheid na 1 Septem ber a.s. behouden. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Een verlaten bouwwerk dient als beschutting voor de Duitsche infanterie bij het zuiveren van het terrein. (Foto Atlantic-Holland) 's GRAVENHAGE, 6 Augustus. De rijkscom missaris heeft op 28 Juli 1941 de volgende veror dening uitgevaardigd: Verordening no. 144 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over het heffen van kosten voor de Duitsche kamer van koophandel voor Nederland (centrale opdrachts instantie voor het bezette Nederlandsche gebied). Op grond van art. 5. der verordening van den Führer over de uitoefening der regeeringsbevoegd- heden in Nederland van 18 Mei 1940, verorden ik: Art. 1. 1) Industrie- en handelsondernemingen, die in het bezette Nederlandsche gebied haar ze tel of een filiaal hebben, moeten voor orders, die haar door opdrachtgevers uit het Duitsche rijk of door Duitsche dienstinstanties in het Duitsche rijk of in het bezette Nederlandsche gebied verstrekt worden, aan de Duitsche kamer van koophandel voor Nederland (centrale opdrachtsinstantie voor het bezette Nederlandsche gebied) 'een betaling van 1 per mille der waarde van de opdracht ver-: richten. 2) In gevallen van twijfel beslist de rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied (com missaris-generaal voor financiën en economie) of de door hem aangewezen dienstinstantie. Art. 2. 1) Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. 2) Zij is van toepassing op alle orders, die na 30 Juni 1941 zijn verstrekt. Deze verordening betreft in de eerste plaats de door de Duitsche industrie of door Duitsche dienst instanties-in het Duitsche rijk aan de Nederland sche industrie verstrekte orders (z.g. overgehevelde orders). Zij betreft voorts de door Duitsche dienstinstan ties in het" bezette Nederlandsche gebied of andere gebieden aan Nederlandsche industrie- en handels ondernemingen verstrekte orders. Ook de door Duitsche handelsfirma's aan in dustrie- en handelsondernemingen in Nederland verstrekte orders vallen onder de verordening. De kosten van 1 per mille worden berekend van de waarde vafl de order. Bij z.g. loonorders, d.w.z. orders, waarbij in in- dustriebedrijven hier te lande slechts een veredeling van het voorwerp verricht wordt, terwijl het mate riaal door den opdrachtgever wordt geleverd, 'wor den de kosten alleen geheven van het bedrag dat overeengekomen is voor 'de loonorder en niet van de totale waarde van het fabrikaat. Uiteraard vallen levei-ingen van producten van den Nederlandschen landbouw en veeteelt niet onder deze betalingsplicht. Verzoeken om inlichtingen in geval van twijfel moeten gericht worden tot de centrale opdrachts instantie, en Haag, Carel van Bylandtlaan 16, tel. no. 11,21.07. Duitschland wint vpor Europa op alle fronten Mededeeling van de politie. 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus. De Commis saris-generaal voor de veiligheid maakt bekend: Op grond ^an art. 45. der verordening no. 138/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied pver de bescherming van de open bare orde wordt het volgende verordend: Art. 1Het aanslaan, aanplakken en op elke an dere wijze in het openbaar vertoonen van aanplak biljetten en geschriften, alsmede het dragen van het speldje der Nederlandsche Unie is verboden. Art. 2) Overtredingen van de voorschriften in art. 1 zijn, voor zoover niet volgens andere voor schriften een zwaardere straf is vastgesteld, on derhevig aan de straffen vastgelegd in art. 45, alinea 2 van de verordening no. 138/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de bescherming van de openbare orde. Art. 46 der verordening no. 138/41 wordt toege past. Art. 3) Deze mededeeling treedt in werking op den dag van haar afkondiging met terugwerkende kracht tot 26 Juli 1941. 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Aan den aartsbisschop van Utrecht, mgr. de Jong, is door de Duitsche politie wegens het niet opvolgen van een hem verstrekte lastgeving een boete van f 500 opgelegd. 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft op grond van art 1 alinea 2 eft in den geest v.an art. 4 alinea 2, zin 2 van de verordening no. 3/40, Otto Frans Josephus Damave te Voorburg, tot commissaris van den Katholieken Boeren- en Tuindersbond, alsmede van .de door de zen bond beïnvloede nevenorganisaties, vereeni- gingen en stichtingen benoemd/ 's-GRAVENHAGE,. 6 Augustus. Officieel wordt bekend gemaakt: De commissaris- voor niet-commercieele vereeni- gingen en stichtingen heeft op grond van art. 1 alinea 2 der verordening no. 41/41 van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, prof. dr. R. van Genechten tot gevolmachtigde van den Katholieken Onderwijzersbond en alle aange sloten vereenigingen benoemd. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Vliegtuigfabrieken en ravitaillee- ringsbedrijven getroffen. Ook luchtactie boven de Engelsche havensteden. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 6 Augustus (D. N. B.ï Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Omtrent de succesvolle operaties in het Oosten zijn in den loop van den dag in extra-berichten mededeelingen gedaan. Sterke formaties gevechtsvliegers hebben in den nacht van 5 op 6 Augustus bij goed zicht op den grond militaire installaties in Moskou bestookt met vele tonnen brisantbommen en tien duizenden brandbommen. Voltreffers op fabrieken der vliegtuigindustrie en talrijke branden in ravitailleeringsbedrijven toonden het succes van dezen aanval. Aan de Britsche Oostkust heeft het luchtwapen een vrachtschip van 6000 brt. vernield en een tweeden koopvaarder zwaar beschadigd. Andere gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht met goed gevolg haveninstallaties in het Noordoosten en het Oosten van het eiland. Verdere luchtaanvallen waren gericht op verscheidene vliegvelden. In Noord-Afrika is in den nacht van 3 op 4 Augustus een nieuwe Britsche uitvalspoging uit Tobroek doodgeloopen in het vuur van de Duitsch-Italiaansche artillerie. De vijand had hooge bloedige verliezen en verloor een aantal gevangenen. In den afgeloopen nacht heeft de viiand op verscheidene plaatsen in West en Zuidwest-Duitschland. vooral in Karlsruhe en Mannheim brisant- en brand bommen neergeworpen. De. burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Luchtafweergeschut en nachtjagers schoten 8 der aanvallende Britsche bommenwerpers neer. Het standpunt der Wilhelmstrasse. Het ANP meldt: BERLIJN, 6 Augustus. In politieke kringëft té Berlijn ontkent men niet dat de Azoren thans in het middelpunt van zekere politieke gissingen en verklaringen staan. Men twijfelt er niet aan dat Roosevelt bij zijn pogingen om steunpunten voor de Vereenigde Staten te verwerven niet alleen die, welke duidelijk op het Westelijk Halfrond lig gen thans ook het oog heeft laten vallen op de stategische posities, welke worden gekenmerkt door de Kaap Verdische eilanden eft de Azoren. Ten aanzien van de breedvoerige uiteenzettingen, waarin de Amerikaansche pers hieromtrent haar meening te kennen heeft gegeven en nog geeft, heeft, aldus zeide men gisteren in de Wilhelm strasse, de Duitsche regeering zich buitengewoon gereserveerd getoond en tot' dusverre slechts de rol van opffterkzaam waarnemer gespeeld. In offi cieuze kringen herinnert men er aan dat Sumner Welles op zeer duidelijke Portugeesche vraag over de eerbiediging der Portugeesche souvereiniteit over de Azorgen een even dubbelzinnig antwoord heeft gegeven, welks stijl, naar Duitsche opvatting nauwelijks verschilt van de verklaring die Roose velt eenige dagen voor de bezetting van IJsland tot den IJslandschen minister-president richtte. Het volkenrechtelijke beginsel „Ik voel mij bedreigd, zooals, wanneer en waar ik wil", dat de aggressie- politiek der Ver. Statgn zich meer en meer eigen maakt en waarmede zij ook thans haar campagne tegen de Azoren tracht te motiveeren, moet, aldus zeide men in de Wilhelmstrasse, tenslotte de ge- heele constructie van de oude zoowel als van de nieuwe wereld overhoop gooien. Men constateert yerder dat Portugal zich intusschen genoodzaakt heeft gezien zijn militaire positie te versterken en dat de reis van den grijzen i Portugeesche presi dent, generaal Carmona, naar de Azoren van het standpunt van Portugal uit nog slechts den nadruk heeft gelegd op het gewicht »dat men in Lissabon aan de Azoren hecht. In politieke kringen hier acht men het mogelijk dat zelfs Roosevelt er niet in zal slagen nog iets uit te richten tegen de wereldmeening die in dit opzicht geheel eenstemmig is. Men ziet hier echter niet over het hoofd dat de Ver. Staten op het oogen- blik klaarblijkelijk probeeren bij hun steunpunten campagne Brazilië in te schakelen, hoewel men van opvatting is dat van Brazilia'ansche aspiraties ten aanzien van de Azoren niet gesproken kan wor den. In dit verband verwijst men in de Wilhelm strasse naar zekere berichten over een ultimatieven druk der Ver. Staten, die ten doel heeft te bewerk stelligen dat Brazilië optreedt op de door Washing ton gewenschte wijze. Naar de meening van offi cieuze kringen kan men op het oogenblik nog niet zeggen in hoeverre Brazilië hiertoe bereid is. De ontwikkeling van deze aangelegenheid wordt van Duitsche zijde steeds met de grootste aandacht gadegeslagen. Men noemt het hier de zaak van de wereldmeening en van de Zuid-Amerikaansche staten, dat zij nagaan in hoeverre zij bereid zijn voor het imperialisme van Roosevelt hand- en spandiensten te verrichten. De vischvoorziening in Nederland. 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus. De Nederland sche visseherij voorzag vóór 1940 geheel in de binnenlandsche behoefte aan visch en exporteerde groote hoeveelheden pekel- en steurharing. Tengevolge van het intreden van den oorlogstoe stand werd de aanvoer van zeevisch aanvankelijk geheel onmogelijk, doch doordat de kustvisscherij overdag op beperke schaal werd toegestaan en sinds het begin van dite jaar ook enkele dagen en nachten achtereen op zee gevischt mag worden, is de aanvoer van versche zeevisch langzamerhand weer van eenige beteekenis geworden. Voorts konden de zoetwatervisscherij, de mossel en oestercultuur vrijwel op de oude schaal worden uitgeoefend, waardoor, tezamen met de van de kustvisscherij ter beschikking komende visch en visch producten, de productie van de Nederland sche visseherij voor de voedselvoorziening weer van belang is geworden. Allengs deed zich echter in dezen tijd \>an distri butiemaatregelen de behoefte gevoelen een duide lijk overzicht te verkrijgen van alle betrokkenen bij de uitoefening van de visseherij, den vischhan- del (groot- en kleinhandelaren, commissionairs, enz.), be- en verwerking van visch, schaal- en schelpdieren. In het bijzonder kan hierbij gedacht worden aan maatregelen in het belang van den afzet van visch speciaal naar die streken, waar de grootste behoef te aan visch is. Om de noodzakelijke maatregelen zoo snel en soepel mogelijk te kunnen doorvoeren is het ge- wenscht, dat alle betrokkenen bij de visseherij, vischhahdel en vischbe- en verwerking zijn geor ganiseerd bij een centrale instantie. Krachtens het heden in werking getreden „vis- scherijbesluit 1941" is als-zoodanig aangewezen de Nederlandsche visscherijcentrale te 's^-Graven- hage, welke daarbij tevens de bevoegdheid heeft verkregen aan de verschillende groepen van ge- organiseerden daaronder begrepen de afslagen de noodige aanwijzingen te geven en verplichtingen op te .leggen. Voor verdere bijzonderheden worde venvezen naar de desbetreffende publicatie. ONDERZOEK OP TRICHINEN VAN WILDE VARKENS EN ANDERE DIEREN. 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken is bepaald, dat wilde varkens, beren, honden, katten, vossen, dassen, nutria's en andere vleeschetende dieren, die dragers van tri chinen kunnen zijn, op trichinen moeten worden onderzocht, wanneer het vleesch va li deze dïdren bestemd is voor voedsel voor mensch of dier. Dieren, die blijkens dit onderzoek lijdende zijn aan trichinose, worden onbruikbaar gemaakt voor voedsel voor mensch of dier. Overtreding wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 30 dagen- of geldboete van ten hoogste f 300. EXAMENS DUITSCH R.O. A l Gslaagd voor de huisacte mej. M. D. Meyer, Velsen. STAATSEXAMEN. Geslaagd voor het staatsexamen ter toelating tot de universiteiten diploma a de dames: B. J. Peet, S. M. L. Kunst en J. M. van Brink en de heeren: J. L. H. van Cruchten, P. A. Messelaar, J. W.- G. Floor, W. Lösegeld A. S. Rodrigues Pereira, J. A. Verolme en A. Speyer. Geslaagd voor diploma b de dames: G. W. Kor- maat en J. N. Heringa en de heeren A. J. Kühle- meier, J. E. Donker en L. II. Gordeau. STAATSEXAMEN H.B.S. A Geslaagd: J. van Asselt, J. A. Boender, J. L. H. van de Griek, W. Gunneman, J. de Leeuw, H. C; Verkerk en J. Wattel. Afgewezen 6 candidaten. DUITSCH L.O. V Geslaagd: H. J. van Egmond, te Haarlem. HANDTEEKENEN L.O. Geslaagd de heer H. R. Mulder, te Haarlem. NIJVERHEIDSONDERWIJS I AKTE N 4. Gslaagd: J. Kaldeway, Beverwijk en A. Mak, Haarlem, zonder de verklaring van voldoend pae- dagogisch inzicht. - HOOFDACTE. Haarlem, 6 Augustus. Opgekomen 7 A en B can- daten. Geslaagd voor geheele acte: mej. M G. van den IJssel te Amsterdam, de heer A. C. S. E. Keet te Bennebroek, de heer T. R. Nelissen te Haarlem. Geslaagd voor B: mej. J. E. v. d. Lubbe, te Rot terdam. Afgewezen 3 DIVERSE. Bij. de te s'-Gravenhage gehouden examens slaagden de dames: N. Frederiks en E. v. Dopra voor onderwijzeres costuum- en mantelvak. Te Haarlem slaagden jonkvr. A. C. v. d. Poll voor coslumière. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f5,20—f5; Tongen f5,80—f3.50, alles per K.G.J KI. schol le s. f 168—f 132; KI. schol 2e s. f 126—f 92; KI. schol puf le s. f79—f68; KI. schol puf 2e s. f38—f32; Pieterman f82; KI. schar f56—f45; Puf&hat f28—f 14; KI. r. pooa f 126—f 98, alles per 50 K,G. Trawlers: IJM 64, Penelope, 100 mnd. f3912. Loggers: KW 104-f 632; KW 38 f2032. Loggers: KW 104 £632; KW 38 1 2032; SCH 242 2003,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1