Hl*. De houding van Ned. Indië. Gesloten Firma HEEMSKERK de misdaad van Fabreani E.D.O. heeft de sterkste „slag"-ploeg. Het legioen marcheert! VRIJWIL! ÖtalOEN A AGENDA VOOR BEVERWIJK. DONDERDAG 7 AUGUSTUS. Breestraat: Kortebaandraverij en wedloop 2 uur VRIJDAG 8 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat: Watt en Half Watt als *Dakloozen", en bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR 'VELSEN EN IJMUIDEN. DONDERDAG 7 AUGUSTUS. Thalia Theater: „Een huwelijk op afbetaling", VRIJDAG 8 AUGUSTUS. Rex Theater: „De misdaad van Fabreani". 8 uur. Bioscoop De Pont: „Singende Jugend". 8 uur. Thalia Theater: „De zanger van Hare Hoogheid" uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Gem. Concertgebouw: Volksconcert, 8 uur. Frans Hals Theater: „Droom van een winter nacht", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Alles voor de firma", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Op Manoeuvre", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De Schandvlek", 2.30, 6.30 er 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst. 124 uur. VRIJDAG 8 AUGUSTUS. Groote Kerk: Kerkconcert Jo Vincent, Theodora versteegh en George Robert, 7.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. De Vereenigde Persbureaux (V.P.B.) zenden ons de volgende beschouwing: Bij de spanning die in het Verre Oosten heerscht, gaan ongetwijfeld de gedachten van schier alle Ne derlanders met diepe zorg uit naar het rijke over- zeesche gebied, dat eenmaal door den ondernemings geest onzer vaderen gewonnen werd en dat zich onder Nederlandsch bewind zoo gelukkig en voorspoedig ontwikkelde. Welk een kostelijk gebied ligt daar! Legt men de kaart van Nederlandsch-Indië op gelijke schaal over Europa, dan bedekt het in zijn wijde uitgestrektheid geheel Europa. Het telt 70 millioen zielen die een 50- tal verschillende talen spreken. En in zijn ontwikke ling, cultuur, saamhoorigheid en rijkdom getuigen eeuwen van verstandig koloniaal beleid en noesten arbeid van vele geslachten der beste vaderlanders, die ons land voortbracht, van Nederlandsch kunnen en Nederlandsch willen! Wij gevoelen diepe zorg inzake Nederlandsch-Indië Want Buitenzorg volgde sinds Mei 1940 geen verstan dige politiek. Niemand zal kunnen tegenspreken, dat het gouver nement te Buitenzorg één richtsnoer vast in het oog moet houden, n-1. dit: Hoe blijven wij het best met bezet Nederland één, zonder in botsing te komen met Londen en Washington? Immers,,'zullen Nederland cn Ncderlandsch-Indiè na den oorlog elkander kunnen hervinden, dan moeten zoowel om buitenlandsche als binnenlandsche poli tieke redenen, alle Jcrachten worden ingespannen, om de kloof niet dieper te doen worden, dan door de ver schillende omstandigheden absoluut onvermijdelijk is. Indien niet, dan dreigt in dezelfde mate het gevaar, dat de loop der dingen Nederland en Nederlandsch- Indië voorgoed uiteen zal drijven. Dat wil zeggen, het gouvernement te Buitenzorg moet een besliste zelfstandigheidspolitiek voeren. Het moet dat doen om der wille van het .eigen Nederland sche belang, dat uitsluitend en alleen op deze wijze gediend kan worden. En juist dit inzicht blijkt te Buitenzorg te ont breken. Men voert er „geen zelfstandigheidspolitiek en loopt willens aan den leiband der Angelsaksische mo gendheden. Dat bleek o.a. uit de interneeringspolitiek. Dat Indië tegelijk- met Nederland in de Meidagen van 1940 aan het „interneeren" sloeg, fiatX Men deed het/ hier ook en Nederlandsch-Indië bleef daarmee dus in Neder- landsche lijn. Doch na de capitulatie veranderde de toestand en had ook Indië zijn houding moeten wij zigen. Dat Indië niet mede capituleerde met het moederland en aan de gevluchte regeering te Londen trouw bleef, wij weten het. Maar dat wil nog niet zeg gen, dat Indië nu den band "met het moederland ver- waarloozen moet en willoos in het kielzog van de An- gelsalcsen moet gaan varen. E)e bezettingsautoriteiten 2 hebben hier in revanche een aantal aanzienlijke Ne derlanders geïnterneerd. Wat voor belang heeft Indië er ,bij, ginds met alle gpweld de menschen in dé in- terneeringskamoen té houden met als eenig gevolg, dat er dan hier ook tallooze van hun vrienden geïn terneerd worden? Laten zij ze los, zij hebben er geen enkel/ nadeel van en kunnen eventueel gevreesde na doelen zeer gemakkelijk op andere, minder onaange name -manieren voorkomen. En anderzijds winnen zij het voordeel, dat zij aan hun vrienden in Nederland de vrijheid bezorgen. Waarom doet Indië het niet? Omdat fiet te weinig Nederlandsche politiek voert en aan de slippen van de Angelsaksen hangt, die zich qm vrijheid en onvrijheid van een aantal Nederlan ders in het bezette gebied weinig bekommeren. En gelijk met de interneeringsquestie is het over de gansche linie. Van Nederland uit is bijvoorbeeld menige poging gedaan om. per radio contact met Indië te houden, al ware het slechts .ovc£ een volkömen onschuldige ma terie als bijv. familie-nieuws. De Duitsche autoritei ten hier te lande hadden daar geen bezwaar tegen. Waarom moet Indië wél bezwaar maken en elk con tact afsnijden. Groot-Nederlandsche politiek is dat niet; het is uitsluitend Angelsaksisch gedacht. Met Japan heeft men te Buitenzorg ter nauwernood Willen praten. Zuiver Nederlandsch belang is, dat waar het moederland door den"bondgenoot van Japan bezet is, Nederlandsch-Indië er zorg voor draagt, zoo veel mogelijk alle botsingen met Japan te vermijden. Buitenzorg doet echter het omgekeerde. Het vergeet het moederland en denkt alleenaan Roosevelt en Churchill. Wel zijn er ook in Indië stemmen, die een meer zelfstandige politiek vorderen we lazen iets dergelijks in het Bataviasche Nieuwsblad doch het gouvernement luistert daar niet naar. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachhouwer is zelfs door zijn huwelijlc bijzonder Amerikaansch geörienteerd en verbergt dat in zijn beleid niet. En dat werkt allengs fataal. Natuurlijk ligt Nederlandseh-Indië in de gevaren zone in het Verre Oosten. Doch het behoeft niet zijn uiterste best te doen óm de gevaren zooveel mogelijk tot zich te trekken en acuut te maken. Het schakelt zich thans volkomen in in het Engelsch-Amerikaan- sche verdedigingssysteem en doet al zijn best om N Japan niet onder den indruk te brengen, als zou Indië aan het moederland denken en deswege een zekere kleine reserve noodwendig zijn, integendeel, het pro- voceeert Japan en vraagt zijn wachtv/oord aan Washington en Londen. Wij vreezen hiervan het ergste. Hoe de zaken in het Verre Oosten ook loopen mo gen, de politiek vanBuitenzorg is uit Nederlandsch oogpunt gezien fataal, omdat ze te weinig Notier- landsch is, te weinig zelfstandig is. Daarmee brengt Nederlandsch-Indië zijn positie in gevaar en schept voor de naaste toekomst een situatie, die zich nooit ten voordeele van den band met het moederland ont-' wikkelen kan. Wij houden rekening met het feit. dat Nederland bezet gebied is en Nederlandsch-Indië hierbuiten valt. Wij weten natuurlijk, dat Neder landsch-Indië daardoor in een gansch andere positie is, dan wij. Maar juist daarom moeten beide deelen van het-rijk. hier en overzee, 'niet ophouden aan el kander te denken en alles doen wat mogelijk is, om in de gegeven omstandigheden den band met elkander aan te houden. En daarbij .komt het er juist voor Indië zeer op aan, dat zijn gouvernement Neder landsch denken zal en Nederlandsch handelen zal, dat het een wijze en voorzichtige zelfstandigheidspoli tiek zal voeren, die er op bedacht is het conflict in het Verre Oosten zoo lang mogelijk buiten zijn gebied te houden en die nimmer vergeet, dat het moederland binnen de machtssfeer van den tegenstander der An gelsaksen valt. Verwaarlóozen van dit standpunt kan op het definitieve verlies van Indië uitloopen. En dat moet ook in de Oost een schrikbeeld zijn. dat tegen een al te slaafs volgen van den Angelsaksischen koers waarschuwen moet. (Nadruk verboden). Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur; C. J. van Tilburg, Heemstede. Het Wit-Gele Kruis. Tandverzorging en schooltandveriorging^ Woensdagmiddag hield de Noord-Hollandsche Bond van „Het Wit-Gele Kruis", in de bovenzaal van Hotel „Ter Burg", de jaarlijksche algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer Mr A. J. M. Hendriks uit Amsterdam. De vergadering werd, o.m. bijgewoond door mr. de Vreeze, afgevaardigden van den Zuid-Holland-, schen Bond en een hoofdbestuurslid van het Witte Kruis. In zijn welkomstwoord herdacht de voorzitter het overlijden van den heer Verzijlbergh, een der be stuursleden van de afd. Velsen, die zeer actief voor de vereeniging werkzaam is geweest. Zijn nage dachtenis zal nog lang bij ons in herinnering blijven. Voorts releveerde spr. dat de vereeniging nog zeer jong is en pas in de laatste 5 jareti in kracht is toegenomen voor te arbeiden in het belang van de volksgezondheid. Hierin zijn anderen ons reeds ver voor geweest. Steeds moet er in de toekomst gestreefd worden naar een krachtige en hartelijke samenwerking met anderen en andere organisaties. Onze organi satie kan echter dankbaar op de resultaten van de laatste jaren terugzien.. In de laatste 5 a 6 jaren heeft de vereeniging feitelijk aan -beteekenis gewonnen.. Vijf jaar ge leden waren er 15 afdeelingen en thans 37. In 1935 werd in 21000 gezinnen hulp verleend en nu in 33000. Ook de afdeelingen zijn in ledental toe genomen en daarmede de werkzaamheid uitge breid. Nadat eenige mededeelingen waren gedaan, wefes spr. er op, dat het gevaar voor besmettelijke ziekten thans eerder toe- dan afneemt. De hygiënische toestand is dan ook een dringender vraagstuk dan ooit te voren. Spr. hoopte, dat de afdeelingen de hiermee verband houdende vraag stukken het hoofd zouden bieden. De rekening en balans 1940 werden hierna vastgesteld, alsmede het jaarverslag. Vervolgens hield prof. dr. G. C. Heringa een inleiding over de tandverzorging in het algemeen en schooltandverzorging in het bijzonder. Prof. Heringa begon met te zeggen, dat het terrein op dit gebied practisch gesproken braak ligt. Neder land neemt op het gebied van de volksgezond heid één van de eerste plaatsen in de wereld in en daarom is het verbazend, dat er nog een ge bied braak ligt, waar nog zeer veel aan gedaan moet worden. Er is zooveel mooi werk verricht, dat men zich afvraagt hoe het mogelijk is dat tand verzorging zoo goed als ontbreekt. In de steden van Nederland met meer dan 10.000 inwoners met m totaal meer dan 5'/2 millioen zielen zijn 1250 tand artsen. ,Op het platteland met 3'/2 millioen zielen zijn 125 tandartsen, wat een Verhouding van 1 op de 28000 is. Er is schaarschte aan tandartsen en vooral op het platteland, waar de huisartsen de tandverzorging op zich nemen. Door deze kiezen- trekkerij ligt het gemiddelde in Nederland voor kunstgebitten reeds altusschen de 30 en 40 iaar. Bij een goede tandverzorging door het heele land kan dit gemiddelde echter 20 jaar hooger opgevoerd worden. Net zoo goed als een huis eens opgeknapt moet worden moet ook het gebit aan revisie onder worpen worden. Iedereen behoort twee keer per jaar naar den tandarts te gaan. Maar door het gebrek hieraan komt het op het platteland m de practijk feitelijk alleen op het rooien van tanden en kiezen aan. In Amsterdam is een kliniek, die voor drie cate. gories menschen eens een statistiek heeft aange legd. Bij personen, die geregeld den tandarts be zochten, moest gemiddeld per jaar 0.06 kies ge trokken worden; bij degenen die niet geregeld kwa men 10 maal zooveel en bij hen, die voor en eersten keer heengaan twee kiezen per persoon. Om verbetering te krijgen moeten er meer tand artsen komen, want er is werk in overvloed. Tand verzorging moet reeds beginnen bij de kleuters en voortgezet worden op de lagere scholen te begin nen in de eerste klas. Den geheelen schooltijd moet het gebit van het kind onder controle staan, zoo dat het met een goed gebit de school verlaat. Het pariculier initiatief zooals reeds in vele plaatsen gebeuixl is kan hieraan veel doen door schooltandverzorging.,De kosten zijn heel ge ring en bedragen slechts f 1.50 per kind per jaar. Ook kunnen de Kruisvereenigingen hier veel en goedJ werk doen. Ook na den schooltijd moet de tandverzorging voortduren. Spr. dacht hierbij aan controle op fabrieken, vervolgonderwijs enz. Dit in één slag te doen is onmogelijk, daar dit geleide lijk moet groeien. Begonnen moet bijvoorbeeld worden bij kinderen uit de eerste klassen van de scholen en deze in de schooljaren blijven volgen. Hier ligt een groot opvoedend werl» braak. De ontwikkeling van de sociale geneeskunde is hier zoo mooi. omdat dit werk gegroeid is uit het volk zelf. Hier is een stuk sociaal werk gemaakt, dat niet van bovenaf is opgelegd, maar door de in zichten van het volk zelf. De voorzitter bracht prof. dr. Heringa hartelijk dank voor zijri irileiding. Nadat prof. Heringa nog enkele vragen had be antwoord werd de vergadering met den Christelij ken groet, gesloten. Het gezelschap maakte daarna nog een excursie naar het sanatorium „Helionfare", te Wijk aan Zee. „Watt en Half Watt" dakloos. „Watt en Half Watt als dakloozen" is de titel van de film, die het Luxor Theater deze week ver toont. Wij ontvingen een prospectus, waaruit het volgende uitleend is: De beide helden zijn een autoslooperij begonnen, maal* 'hebben hiermede, zooals met alles wat ze aanpakken, pech. De .zaken willen niet vlot ten en ze komen bij him .huisbaas in het krijt te staan. Ze wordten er uit .gezet en mogen hun „auto meenemen. Ongeveer tegelijkertijd brengt het sis. „Victoria" een jong meisje uit Amerika, dat op weg is naar haar voogd. Zij heeft haar hart ver pand aan den romanschrijver Holm die ook aan boord was. Watt en Half Watt komen door één of andere ma nier in huis van Holm terecht, waar zij allerlei avonturen beleven. Holm, die hen ten slotte betrapt, biedt hen kost en inwoning aan in ruil voor huis houdelijke diensten. En wat ze hiervan terecht brengen, gaat echt op z'n „Watt en Half Watts". Ten slotte komen zij nog in aanraking met mis dadigers, maken het eene achter het adder avon tuur. mee, tqtdat eindelijk de ontknooping, waarbij de komieken een belangrijke rol spelen, een „happy end" brengt. Wat de tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN. „Kennemerland" en „Vrije Veiling". Postelein per K.G. 1012 Sla per krop V/24 Andijvie per K.G. 810 Rabarber per K.G. 8 Wortelen per bos 5 Selderij per bos" 23 Peterselie per'ioos 23 Tomaten per K.G. 1418 Prei per K.G. 2025 Waschpeen per K.G. 5.607 Bloemkool I per stuk 9\A 11 Bloemkool II per stuk 46 Komkommers I per stuk 8.8013*4 Komkommers II per stuk 47 Perziken per stuk 920 Snijboonen per K.G. 14 Dubb; boonen per K.G. 14 Spercïeboonen z. dr. per K.G. 20 Spercieboonen m. dr. per K.G. 20 Tuinboonen per K.G. 6 Pronkboonen per K.G. j0 Stokdikboonen per K.G. 20 Capucijners witte per K.G. 16 Groene kool per K.G. 55]4 Druiven per K.G. 75 SLACHTOFFER VAN ONGEVAL TER AARDE BESTELD. Woensdagmiddag is op de begraafplaats „Duin- rust" het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer C. H. Egeman, die Zaterdagmorgen bij een bedrijfsongeval op de Hoogovens om het leven kwam. Onder de vele belangstellenden waren vele collega's en vrienden, alsmede de heeren Ir. Spiesz, Demmers, ir. Voet en Venenberg voor de Hoog- óvfens. Namens de directie van de Hoogovens voerde ir. Spiesz aan de groeve het woord. Hij zei. met een dankbaar hart te kunnen constateeren. dat aan de staalfabriek van het bedrijf geen ongelukken van ernstigen aard zijn' gebeurd. Maar toch staan wij vandaag aan de groeve van één van ons. Met harde hand heeft het noodlot hier ingegrepen en dezen trouwen vriend weggenomen. Het is niet aan ons om te vragen waarom en hoe? Wij moeten aan hem terugdenken als een goed mensch zooals hij was. Hij was trouw en is ook trouw aan de fabriek geweest. Juist door deze eigenschap en zijn een voud heeft hij vele vrienden verworven. Egeman voor dit allés danken wij jou. Jte bent in je leven een voorbeeld geweest. Rust, zacht, aldus besloot spreker. De heer G. Rouwe zei namens het personeel, dat hij en anderen door het heengaan van Egeman veel verloren hebben. Wij kenden hem als een ka meraad met een goed hart. Het was een gróote slag, daar je niet alleen bij je vrienden maar ook op de fabriek een leege plaats achterlaat. De nagedachtenis aan jou zal bij het personeel van de staalfabriek en alle anderen blijven voort leven in een mooie herinnering. Een familiqlid dankte voor de vele blijken van belangstelling. OPDRACHT. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft aan de firma Gebr Schram alhier opgedra gen het onderhoud van perceel III der onlangs ge houden aanbesteding, strekkende van Uitgeest Haarlem en Velsen-IJmuiden. PERSONALIA. Te Amsterdam slaagden voor het Mulo-diploma A: A. J. Beentjes, J. Pirovano, J. Slotemaker, E. Snijders, C. van Someren én M. Weterings. De heer F. Buitenhuis slaagde voor het staats examen heprenkapper ingevolge de Vestigings-wet. Voor de Nijverheidsonderwijsakte N 4 slaagde mej. J. Kaldeway. De heer K. Brandenburg werd tot onderwijzer aan de Zuiderschool te Westzaan benoemd. zi|n wegens Inventarisatie en Vacantie van Vrijdag 8 Aug. n.m. 6 uur tof ZateiJag 16 Aug. v.m. 9 uur Kalverstr. 11-21, IJmuiden-O. (Adv. Lngez. Med.) BOOTTOCHT VAN „D.G.S." De Vereeniging van Jonge Oud-Katholieken „D. G. S.' organiseert op Zondag 10 Augustus een boot tocht naar Amsterdam per „Alkmaar Packet". Na het bijwonen van den kerkdienst in de O.K. kerk aan de Ruysdaelstraat, welke verricht wordt door pastoor P. J. Jans, voorheen kapelaan te IJmuiden, wordt des middags per boot een tocht naar Marken gemaakt. Mocht dit door omstandig heden niet mogelijk zijn, dan zal een wandeling langs den Amstel naar de uitspanning „Het Kalfje" worden gemaakt. Op Zondag 24 Augustus zal „D.G.S." een fiets tocht naar Egmond aan Zee en Bergen maken. VISCHAANVOER. SCHEVENINGEN, 6 Augustus. Hedenochtend was er geen aanvoer van versche visch uit zee. Tengevolge van het ruwe weer konden de schok kers ook. hedenmorgen niet ter visscherij vertrek ken. Aanvoer van IJmuiden: Rog f 1.20f 1.60 per stuk. Kleinschol f 20 per kist van 20 K.G. Pdon f 23 per kist van 20 K.G. Aanvoer zoetwatervisch: Brasem f 5 per 10 K.G. In de afgeloopen week van 28 Juli tot en met 2 Augustus besoraden 236 kustvissohersvaartuigen een totaal bedrag van f 20.255. De gemiddelde dag besomming der schokkers kwam op f 85. De hoog ste dagbesomming bedroeg f 498. De vangsten waren over het algemeen niet groot. In de tweede helft der week kwam echter eenige verbetering. Er was veel vraag naar vërsche visch, zoodat deze vlug en voor hooge prijzen van de hand ging. De aanvoer van IJmuiden naar hier is aanmerkelijk yerbeterd, de opbrengst hiervan be droeg f 7894. De garnalenvisscherij was iets beter dan in de week hiex-aan vooi-afgaande. Van Stellendam zijn een negental garnalenboojen hier aangekoinen en nemen nu van uit Scheveningen aan de garnalen visscherij deel. De aanvoer bedroeg 4322 K.G. De noteering van gekookte garnalen bedroeg I 0.30 f 0.42 per K.G. Door een gering aantal Scheveningsche garnalen- booten werd 473 K.G. levende garnalen aange voerd. Levende garnalen noteerden f 11.70f 15.50 per mand van 28 K.G. Van de Scheveningsche "log- gervloot waren te IJmuiden Maandag jl. negen motorloggers aan de markt met een gezamenlijke besomming van f 1 1j520. De gemiddelde besom ming bedroeg f 1280, de hoogste besomming deed de SCH 73, schipper D. Korving met f 3970. KAMPIOENSCHAP DAMMEN. De wedstrijd om het R.K. kampioenschap dam men van Noord-Holland, welke te Heemskerk tus schen De Ruyter en Steenstra, uit Zaandam, ge speeld zou worden, is niet doorgegaan. De heer Steenstra is niet aan het bord verschenen. BILJARTEN. Zondag a.s. spelen de biljartclubs der St Jozeph- Gezellen van Heemskerk en Castricum, een biljart wedstrijd in het Jeugdhuis te Castricum, Hex Van VRIJDAG 8 AUGUSTUS t/m WOENS. DAG 13 AUGUSTUS een spannende en sen. sationeele detectivefilm: (DEIN LEBEN GEHÖRT MIR) Met KARIN HARDT - DOROTHEA WIECR KARL MARTELL - IVAN PETROVITCH. In het voorprogramma actualiteiten van dj geheele aarde. Aanvang AVONDVOORSTELLINGEN 8 UUR, ZONDAGMIDDAG 3 UUR. s Advlngez. Med Geslaagd. Voor het examen Vakbekwaamheid Voor het Schildersbedrijf tot toepassing van de Vestigings wet slaagde de heer J. G. Bresser Jr. alhier. Het menu van de Centrale Keuken. Het menu van de Centrale Keuken is voor de volgende week vastgesteld als Volgt: Maandag: Erwtensoep. Dinsdag: Aardappelpuree met bloemkool. Woensdag: idem met wortelen. Donderdag: idem met sla Vrijdag: Groentesoep. Zaterdag: Aardappelpuree met andijvie. Bioscoop Be Pont „Singende Jugend". „Singende Jugend" is de geschiedenis van den kleinen Toni, die zijn moeder, welke gestorven is, in het leven zoekt en vindt in de persoon van zuster Maria, de verzorgster van de Wiener Sangerknaben, bij welk befaamd jongenskoor Toni komt. Zijn vriend Blüml, een .straatmuzikant, dien hij op een avontuurlijke .wijze, ontmoette had hem geholpen om bij de .Sangerknaben te wor den aangenomen. In het zomerverblijf in Hinter- bichl wordt een bankbiljet van 1000 Schilling ver mist. Toni neemt de schuld op zich ter wille van Maria, die anders van diefstal verdacht zou worden. Toni wordt weggezonden en hij krijgt een ernstig ongeluk. Later blijkt, dat Toni zoowel als Maria onschuldig zijn. Het biljet werd tusschen muziek stukken gevonden. Een blij weerzien volgt. (Uit de inhoudsbeschrijving) De Pont Honkbal Schijvenaar onbetwist bovenaan. m 'aarlem moge dan in De Mon den besten werper 4 hebben, die, met recht den naam van Holland's A werper nummer één draagt, en deswege de kans een vr(j zekere overigens om het lands kampioenschap te prolongeejen ten volle verdienen, aan slag moet de Haarlem-ploeg in E. D. O. haar meerdere erkennen. Het verschil is zelfs aanmerkelijk. Zeker, het verschil in de totalen der geslagen home runs is niet zoo groot. Haarlem noteert er twee één van Hunik en één van Langereis tegenover E. D. O. vijf, waarvan Klaas Zandstra er drie en Schijvenaar en Wille ieder één op hun naam hebben. Het groote onderscheid ligt meer in de eenvoudige slagen. Het opmerkelijke is echter, dat Haarlem niet alleen E. D. O. doch ook Schoten en H. H. C. in het totaal der slagprestaties moet laten voorgaan cn als slagploeg onder de Haarlemsche eerste klassers de laatste plaats inneemt. En dat, waar haar spelers in de competitie het voordeel hebben nimmer tegenover een werper als De Mon te staan. Dit accentueert de onlogenbare 'waarheid, dat een suc cesvolle werped, een die den eenen tegenstander na den anderen op drie-slag uitschakelt. in een honkbalteam van meer waarde is dan een sterke slagformatie met een middelmatigen werper. Nu wij dit. thema toch aansnijden, zij gezégd, dat het overigens nog dfsputabel is of, wat de publieke belangsteling betreft, een slagploeg niet te ver kiezen valt boven een werper van den kracht van De Mon, door wiens spel wel de successen komen, doch veel van de aantrekkelijkheid, van het boeiende en spannende van het spel verloren gaat. Zoo lang het.publiek nog niet zóó is ingewijd, dat het den eenen worp van den anderen kan onderscheiden, niet ziet of een curve- of een snelle bad geworpen wordt, nog niet opmerkt, de interessante samenwerking tusschen vanger en werper, zoo lang zal het den voorkeur geven aan wedstrijden mét prachtige slagen en levendig veldspel ook al zullen daarin de fouten niet ontbreken. Doch deze zijn als het zout in de pap! Doch om op de slagprestaties terug te komen, uit onder staande cijfers blijkt duidelijk de onderlinge krachtsver- houding van de Haarlemsche eerste klassers: homeruns 1 h.sl. 2 h.sl. 3h.sl. E. D. O. 5 97 7 3 Schoten 2 75 - 1 H. H. C. 1 58 10 7 Haarlem 2 65 4 2 Totaal 10 295 21 13 Om een juist beeld te geven van de slagprestaties zoo als die op 1 Augustus waren volgt hier een aan hel Honk- balnieuws ontleende opgave, waa'rbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers respectievelijk de aantallen per 1 Juli en 1 Juni aangeven en de vooruitgang demonstreeren. In totaal werden honkslagen gegeven door E. D. O. 107 (58), (10) Ajax 78 (60), (17) Schoten 78 (47), (20) H. H. C. 75 (52), (10) Quick 74 (45), (28) Haarlem 73 (55), (13) V. V. G. A. 67 (46), - (19) Blauw Wit 53 (30), (16) Het is een' merkwaardigheid, dat met uitzondering van E. D. O., de ploegen die in den kopgroep van de competi tiestand op elkaar-volgen, in dit staatje de laatste plaat sen innemen. Schoten, H. H. C. en Quick behooren hier tot de sterksten aan slag, doch de daarmede evenredige successeti bleven uit. PERSOONLIJKE PRESTATIES. Het bovenstaande betreft hetgeen de vereenigingen in totaal in andere clubs afzonderlijk presteerden. De hier onder geplaatste lijst van persoonlijke slagprestaties geeft een geheel anderen kijk op de onderlinge verschillen. Schijvenaar, die in de maand Juni zich als nummer één wist te plaatsen, slaagde er in over Juli, ondanks een ge daald gemiddelde, deze eereplaats te behouden. Een fraaie prestatie. Het felst wordt bij bedreigt door den Blauw Witter Whders, een speler met een reputatie als goede „hitttei"'. Het verschil tusschen Wilders en nummer drie den B. H. C.'er Mulder is zeer 'gering en het zou ons niet verwon deren indien de laatste er in de komende weken nog in slaagde zijn totaal te verbeteren en op de tweede plaats beslag te leggen. Schijvenaar, aannemende, dat hij in zijn huidigen vorm blijft zal er stellig alles op zetten om zich als „sterkste hitter" te handhaven. De vaardigheid waarmede de E. D. O. spelers in de af geloopen maand het slaghout hanteerden is duidelijk merkbaar op de lijst van gemiddelden waarop niet minder dan zes E. D. O.'ers voorkomen en slechts twee Haarlem mersHunik en Ferment op een bescheiden plaats: Vooral Bolemink, die vorig jaar als derde eindigde met 0.440 en Hunik beiden Haarlem, die als vierde eindigde met 0.416, zijn achteruit gegaan. De eerste komt thans geheel niet op de lijst voor en Hunik neemt een al te bescheiden plaats in. Schijvenaar eindigde vorig jaar'met 0.268 als veertienden. De lijst van de persoonlijke prestaties, die wij genum merd hebben en waarbij het achter in de regel geplaatste nummer aangeeft de plaatg, die per 1 Juli werd ingenomen, Met vliegende vaandels en slaande trom marcheer, de vandaag 'het tweede contingent vrijwilligers door Den Haag naar het station, waar de trein gereed stond, die de mannen naar Krakau zal brengen. Het legioen marcheert! Sinds enkele weken wordt het eerste contingent in Krakau geoefend. Het tweede contingent is op weg en ïntusschen komen steeds meer aanmeldingen binnen van Nederlanders, die begrijpen, waar het om gaat en hun plicht wenschen te doen. Het legioen marcheert! Nu nog in de oefenkampen. Straks als een' keurkorps in de rijen van hen, die op! trekken naar het Oosten om de gelederen te verster. ken van de Duitsche legers en de legioenen, die daar reeds wekenlang de Sovjettroepen strijd leveren, terugwerpen, omsingelen en vernietigen. Het legioen marcheert! Dreiinend klonk vandaag het marcheeren van vastberaden Nederlandsche mannen door de straten. Fier wapperde het vaandel: Vrijwil, ligers vertrokken in de heilige overtuiging, dat zij zich inzetten voor de toekomst van hun volk en hun vaderland. Het legioen marcheert! Duizenden Nederlandsche mannen vormen dit legioen en zij verwachten, dat o gij spoedig zult volgen, omdat ook gij weet, wat i plicht is en dus uw plaats zult innemen in de gele deren van het <3^ Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Bekendmaking. Ambtelijk wordt het volgende medegedeeld: „In enkele gevallen Ayerd vastgesteld, dat Joden en personen die gedeeltelijk van Jood- schen bloede zijn, den hun door een verordening van den Rijkscommissaris vopr het belette Ne derlandsche gebied opgelegden plicht om zich aan-te melden, tot op heden niet nagekomen zijn. Wie tot en met den ,I5den Augustus 1941 aan zijn plicht tot aanmelding geen gevolg heeft ge- geven wordt, ongeacht de in de verordening van 10 Januari 1941 bepaalde gevangenisstraf, naar een werkkamp gezonden." RAUTER, SS. grupperfuehrer en generaileutnant der politie. zoodat de. vóór- of achteruitgang onmiddellijk in 't oog springt, luidt als volgt: 1 Aug. 1 Juli 1 Juni 1. Schijvenaar (EDO) 0.444 0.500 0.245 2. Wilders (Blauw-Wit) 0.357 0.310 0.307 3. Mulder (HHC) 0.350 0.310 0.500 4. T. Holewijn (Quick) 0-348 0.238 0.461 28 5. Beumer (Ajax) 0.340 0.433 0.218 6. HÓfstra (EDO) 0.333 0.236 0.198 29 7. P. Holewijn (Quick) 0.333 0.354 0.533 8. Hogendijk (Schoten)0.333 0.296 0,233 11 9. Hetem (Schoten) 0.324 0.229 0.214 30 10. Oden thai (EDO) 0.317 0.375 0,227 11. De Bruijn (Qhick) 0.306 0.227 0,416 31 12. Vonk (Quick) 0.304 0.272 0.231 21 13. KL Zandstra (EDO) 0.302 0.294 0.225 14 14. Hunik (Haarlem) 0.286 0.250 0.250 15. Wille (EDO) 0.286 Ó.545 16. Ferment (Haarlem) 0.278 0.360 0.242 5 17. Noordhoi^f (HHC) 0.277 0.294 0.239 13 18. v. d. putten (EDO)0.277 0.825 0.231 19. Wepptier (Ajax) 0.267 0.275 0.235 20 20. Blomvliet (Ajax) 0.265 0.470 0.238 21. Smoorenburg (VVGA) ....0.265 0.225 0.234 li. Baas (HHC) 0.256 0.259 0.250 24 23. Nottrot (VVGA) 0.250 0.285 0.222 17 Een „Sportweek" te Heemstede. Ter gelegenheid van het zilveren H. P. C.- jubileum. De Heemsteedsche zwem- en poloclub H. P. C. werkt thans met man en macht aan de voorbereidingen van een lustrum-zwemweek, die van 16 tot en met 24 Augustus ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de „club van Braam" wordt gehouden. De sportliefhebbers uit Heemstede en omgeving worden tn deze week echter niet alleen op zwem- en waterpolo- wedstrijden,, vergast, doch kunnen tevens genieten van een groote demonstratie van de Heemsteedsche Reddings brigade in de zwemvijvers „Groenendaal" en van een door de Haarlemsche rennersclub „De Jonge Kampioeq" te orga- niseeren wielerwedstrijd op het prachtige parcours op de Heemsteedsche Dreef. Zaterdagmiddag 16 Augustus om drie uur opent de H. P. C. de „Heemsteedsche Sportweek" met een vroeger traditioneelen, nu weer in eere herstelden wedstrijd over een kilometer in de Van Merlevaart. De inschrijving voor dezen lange-afstandswedstrijd, waarvoor „Haarlem's Dag-; blad" bereids een lustrum-wisselbeker beschikbaor heelt gesteld, is zoodanig, dat men een indrukwekkend eer herstel van den K.M. tocht mag verwachten. Op denzelfden Zaterdag zou „De Jonge Kampioen" door de prachtige villawijk van Heemstede aan de Dreef een wegwedstrijd organiseeren over een baanlengte .van 2200 M. Aangezien echter'op den zelfden dag in Leiden een der gelijk wielersportevenement zal plaats vinden, waarvoor reeds vele Haarlemsche renners hadden ingeschreven, heeft het bestuur van de 'órganiseerende vereeniging be sloten om als wedstrijddatum den 23sten Augustus vast te stellen. Ook de belangstelling voor deze „eerste ronde van Heem stede" is van dien aard, dat men een waar wielerfestijn voor amateurs, onafhankelijken en nieuwelingen tege moet kan zien. Inschrijvingen staan tot uiterlijk 20 Augustus open bij" den heer W. van der Beeke, Geö. Oude Gracht 51 te Haarlem. H. P. C. organiseert voorts het tournooi om het water- polokampioenschap (van de dames zoowel als van de heeren) van kring Haarlem. De voorronden woj'den.ge speeld in „Groenendaal" op Woensdag 20 en Donderdag Augustus, des avonds om zeven uur. De finales van dit tournooi zullen een onderdeel van het programma vormen van het nationale zwemfeest ,dat H. P. C. op Zondag 24 Anugustus in de zwemvijvers organiseert. Op het program ma en de inschrijvingen voor dit grootsche sluitstuk van de veelbelovende Heemsteédsche Sportweek komen wij nog nader terug. Lawntennis ÜESTREMAU KAMPIOEN VAN FRANKRIJK. PARIJS, 6 Augustus (ANP) In den eindstrijd om het kampioenschap van Frankrijk in het hee renenkelspel wist Destremau den eenigen beroeps speler Ramillon met 64, 26, 63, 64 te slaan. In den halven eindstrijd van Boussus na een spaii- nenden strijd door den nieuwen kampioen uitge- geschakeld (6—3, 7-i9, 10.—8, 6—0) terwijl Raihil- lon niet veel moeite had met Abdesselam 63, 6—1» 6—3.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2