Luchtaanvallen op Engeland. Steek het qa& ïBUinenlatid j Naar Krakau pOKPERD.AG 7 AUGt'STUS 1941' Italiaansch uieemaqhtsbericht Italiaansche luchtmacht bombardeert vliegveld op Cyprus en hefvloof- steunpunt La Valetta. ROME. 6 Augustus CStefani) Het Italiaansche —germachtsbericht van heden luidt als volgt: „Ons luchtwapen heeft in den nacht van 4 op 5 Augustus het vliegveld van Nicosia op Cyprus en in den nacht van 5 op 6 Augustus het vlootsteun- punt van La Valetta gebombardeerd. In Noord-Afrika aan het front van Tobroek be drijvigheid der artillerie. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben militaire installaties van To broek en Mersa-Matroeh benevens de haven Sidi el Barani en het vliegveld van Foeka aangevallen. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen .geworpen op Bardïa, Derna, Benghasi en Misurata. Lichte schade, één doode en vijf gewonden onder de in- boorlingenbevolking. Tijdens den in het legerbericht van Maandag vermelden vijandelijke vluchtboven Cyrenaïca beeft de afweer op den grond te Benghfesi twee vijandelijke machines neergeschoten. Zij' kwamen in de zee terecht. In Oost-Afrika zijn de woonwijken van Gondar herhaaldelijk blootgesteld aan vijandelijke lucht- janvallen. Eenige schade aan gebouwen, twee doo denden tien gewonden. Bij Woltsjefit en op den Ciüguabert-bergrug hebben onze afdeelingen stout moedige aanvallen ondernomen en vijandelijke strijdkrachten, die trachtten onze stellingen te naderen, met verliezen afgeslagen. Antonescu onderscheiden. Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 6 Aug. Naar aanleiding van de bevrijding van Bessara- bië van de bolsjewistische geweldheerschappij heeft de Führer en opperste bevelhebber der weer macht den Roemeenschen staatsleider en opperbe velhebber van Duitsche en Roemeensche troepen, generaal Antonescu, het ridderkruis van het IJze ren Kruis verleend. De Führer eerde daarmede het gemeenschappelijke en in het kader der operaties san het Oostelijk front belangrijke wapensucces onder de onverschrokken en dappere leiding van generaal Antonescu. De Führer heeft heden aan het Zuidelijk front van het Oostelijk oorlogstooneel generaal Antonescu persoonlijk gedecoreerd. (DNB) Na de gevechten bij Grodno doen de Duitsche berichtgevers hun werk in de open lucht te midden van de puinhoopen. (Foto Atlantic-Holland) Engelsch-bolsjewistische plannen voor Oost-Europa. Beschouwing van dr. Karl Megerle. De diplomatieke medewerker van de „Berliner Börsen Zeitung", dr. Karl Megerle, houdt zich be zig met onthullingen van de „Times" over de rol van de Sovjets in het „Nieuwe Europa" na den oorlog en met een bericht van het Zweedsche blad „Stockholms Tidningen", waarin gewezen wordt op het gevaar va/n het Engelsch-bolsjewistische complot, ook voor de landen van het Nabije Oosten. Het bericht van het Zweedsche blad doet ver moeden, zoo schrijft Megerle, dat Engeland in het bestek van zijn bondgenootschap met de Sovjets aan dezen na een succesvollen afloop van den oor log ook de zee-engten van den Bosporus en de Dardanellen beloofd heeft. De zee-e'ngten behoor den, zoo vervolgt Megerle, reeds tot de oorlogs doelen van het keizerlijke Rusland. Stalin, wiens eerzucht het is niet alleen de in den wereldoorlog verloren gebieden te heroveren, doch ook de toen niet bereikte doelen te verwezenlijken, wil juist in de kwestie der zee-ehgten 'van een dergelijk resultaat niet afzien. Wat aan Molotof bij zijn be doek aan Berlijn door Duitschland is geweigerd, daarvoor iheeft thans Engeland onder den druk der hulpeloosheid begrip getoond. Het Engelsch-bolsje wistische bondgenootschap beteekent echter niet alleen voor Turkije ee^t gevaarlijke combinatie, doch ook voor de overige gebieden van het Nabije Oosten, waar Engeland er naar streeft met zijn Bovjet bóndgenooten in militair contact te gera ken. Meer dan een teekeh duidt er op dat Enge land odk nog aan de herleving van andere com plexen, nl. van het Koerdische, het Armeensche en het Assyrische complex werkt. De Engelsche hadden het voornemen, evenals in den wereldoorlog, deze landen zelfstandig te ma ken, om dan met hun hulp op volkomen wettige wijze tot den Kaukasus te kunnen doordringen en het gewenschte contact met de Sovjéts tot stand te kunnen brengen. Al deze dingen, zoo vervolgt Megerle, zou'den natuurlijk vooral daar zij in overleg met Mos kou bedreven zouden worden slechts op kosten van Turkije, Irak en Iran verwezenlijkt worden. De schrijver zegt tenslotte dat deze landen het hen dreigende gevaar, reeds hebben ingezien. Al hebben zij ook lang geweigerd het levensgevaar lijke verband tusschen den bolsjewistischen en den Engelschen aanval op Europa in zijn geheele draag- wijdte_te< leeren kennen, thans, na het artikel van ée „Times" en na het bericht van de „Stockholms Tidningen", is hun de strekking van het Engelsch- bolsjewistische complot duidelijk geworden. Geruchten over samenkomst tusschen Churchill en Roosevelt. Het Zweedsche blad „Aftonbladet" meldt uit Washington dat in de Vereenigde Staten steeds hardnekkiger geruchten, de ronde doen over een samenkomst tusschen Churchill en Roose velt op den Atlantisch en Oceaan. Het jacht van Roosevelt kruist, aldus zegt men, op het oogenblik ergens in de Noordelijke wateren. Le Amerikaansche minister van buitenlandsclie zaken Cordell Huil heeft gisteren op de pers conferentie geweigerd te antwoorden op vragen of Churchill in Amerika is gekomen. Hij bevestigde evenwel dat Duff Cooper binnenkort op zijn x~eis fiaar het Verre Oosten Washington zal aandoen- hem daarbij bezoeken De Duitsche weermacht ziet zich bij haar opmarsch aan het Oostfront dikwijls t voor zware opgaven geplaatst tengevolge van de totale onbegaanbaarheid der meeste wegen in de Sovjet-Unie. Doch met vereende krachten wordt iedere moeilijkheid overwonnen. (Foto Atlantic-Holland) A Attlee waarschuwt tegeu overdreven optimisme. Rede in het Lagerhuis. Heb.D.N.B. meldt: In het Lagérhuis heeft Attlee gewaarschuwd tegen overdreven optimisme. Het is heel goed, aldus zeide hij, wanneer men optimistisch is, als men zijn inspanning daardoor maar niet laat verslappen. Wij moeten inzien, dat wij, hoewel groote gevaren overwonnen zijn. nog steeds om ons bestaan vechten tegen een zeer sterken, onverbiddelijken vijand. In de lucht heeft Hitier Engeland met de grootste energie aange vallen, hij heeft den oorlog ter zee onafgebroken voortgezet, maar de inval die op een zeker oogenblik voor de deur scheen te staan, moest wor den uitgesteld. Maar, zoo vervolgde Attlee, er kan geen grootere dwaasheid zijn dan dat men denkt dat uitstel afstel is. De mogelijkheid van een dei-gelijke poging moet een voortdurende factor in onze overwegingen zijn, zooals tot dusverrer. Voots zeide Attlee dat het ook dwaas zou zijn den afloop van den strijd in het Oosten te willen voorspellen. Hij zeide dat men niet van hem kon' verwachten dat hij iets zou laten doorschemeren over de maatregelen, die voor de hulp aan de Sovjet-Unie kunnen worden .genomen. Het huis kon er echter :gerüst op zijn, dat al het mogelijke gedaan zoü worden;: De: hoofdzaak bij den Britóche steunverleèning is niet .een .zoo op vallend mogelijke,-'-'maar een - doeltreffende hulp. Ten aanzien..van. den slag op den Atlantischen. Oceaan verklaarde Attlee 'dat de Duitsehexy; ook in de. beide ..afgeloopen maanden naar. het1 behalen van successen gestreefd hebben. Bij het begiiTwan delente konden zij een grooter-- aantal duikbooten van stapel laten loopen. In den Ipop der laatste maanden heeft de vijand, aldus Attlee, er naar ge streefd verder en verder op den Oceaan door te dringen, zoodat de strijd ter zee thans wordt uit gevochten op een reusachtig gebied, dat zich uit strekt tot aaxx de kust der Vereenigde Staten en tot in de Afrikaan séhe wateren. In dezen strijd heb ben wij natuurlijkzwarè 'Verliezen 'gelèdefi.' ''Wij zullen niet tevréde^ zijn, zoolang deze verlezen voortduren. De, yijand ontplooit' een gropte kracht* Géén mënscli niét een gezond oordeel zal beweren dat wij den slag op den Atlantischen Oceaan reeds hebben gewonnen Wij kunnen echter zeggen, zoo besloot Attlee, dat wij op dit belanrijke oorlogs tooneel onze stellingen handhaven. Franscli antwoord aan Sumner Welles. Frankrijk's politiek ongewijzigd. Uit Vichy meldt het D.N.B.: Naar men van betrouwbare zijde verneemt heeft de Fransche regering den Amerikaanschen ambassadeur te Vichy, admiraal Leahy, een mededeeling doen toe komen, die een antwoord beteekent op de verkla ringen, waarin Sumner Welles onlangs uiting heeft gegeven aan de bezorgdheid zijner regeering over de politiek der verdediging van de Fransche kolonieën. In dit antwoord zet de Fransche" regeering op nieuw de beginselen van haar buitenlandsche politiek uiteen. In bevoegde Fransche kringen con stateert men dat deze politiek niet gewijzigd en algemeen bekend is. Herhaaldelijk is zij in het openbaar omschreven door bevoegde vertegen woordigers der regeering, zoowel door maarschalk Darlan en generaal Weygand. Met betrekking hiertoe verklaart, men in be voegde Fransche kringen dat Hoor de overhandiging dezer nota ook de laatste vérklaringen van den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken Huil haar beteekenis heeft verloren. Hull had medegedeeld dat hij hoopte van Vichy de verzeke ring te krijgen dat Frankrijk alle aanspraken der spil op het gebruik van steunpunt enin Fransch- Afrika zou afwijzen. Hij zeide een officieele mede deeling daarover te verwachten. Men vestigt er hier de aandacht op dat Huil deze vex-klaring aflegde, alvorens de mededeeling der Fransche regeering in het bezit der Amerikaansche regeering -kon zijn, zoodat Huil daarvan geen kennis kon dragen. Duitsche luchtmacht boven het Zuidoosten des lands. BERLIJN, 7 Augustus (DNB) Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in den nacht van Woensdag op Donderdag voor den oorlog belangrijke doelen in het Zuidoosten van Engeland met waargenomen successen aangevallen. Aan het Oostelijk front werden, ondanks het on gunstige weer, vliegvelden en barakkenkampen met succes met bommen bestookt. Bijzonderheden omtrent "het optreden aan het Oostelijke front zijn nog niet ontvangen. DE AANVALLEN OP BRITSCHE VLIEGVELDEN BERLIJN, 7 Augustus. (DNB) De in den.nachü van 5 od 6 Augustus door Duitsche gevechtsvlieg tuigen uitgevoerde aanvallen, op Britsche vliegvel den hebben naar het DNB verneemt, opmerkelijke successen gehad. Op het vliegveld Newmarket de den zich zware ontploffingen voor, waardoor 5 groóte branden ontstonden. Explosies- en branden waren .waarschijnlijk veroorzaakt dóór getroffen vliegtuigen, die gereed stonden voor den start. Op het vliegveld Honington werden vliegtuigloodsen getroffen. Hier ontstonden vier zware ontploffin gen. Waargenomen kon worden hoe een gebouw in de lucht vloog. Op nog drie vliegvelden in Midden- Engeland' werden verscheidene groote en kleine branden verwekt. Finsche opmarsch vordert gestadig. Veel matertaai buitgemaakt. Aan het Nooi'den van het Oostelijk front heb ben Finsche troepen in weerwil van de terrein- moeilijkheden hun opmarsch stelselmatig voort gezet.' In voortreffelijke aanvallen hebben zij ook op 5 Augustus kleine Sovjet-afdeelxngen, die naar het Zuid-Oosten trachtten te ontkomen, vernietigd. Bij die gevechten hebben zij veel materiaal buit gemaakt, onder meer vier batterijen. Officieel wordt te Helsinki medegedeeld: Dins dag 5 Augustus hebben vijandelijke vliegtuigen Lappeenranta en Laurïtsala gebombardeerd. Een woonhuis v^erd beschadigd, twee vrouwen liepen verwondingen op. Acht vijandelijke vliegtuigen zijn door Finsche gevechtsvliegtuigen en afweergeschut neergescho ten. Een Finseh vliegtuig ging in een luchtgevecht verloren. (D.N.B.) en knip het electrisch licht alleen bij uiterste noodzaak aan Geen schade door den storm in Zandvoort Gedurende den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben vele Zandvoorters en speciaal de strand- pachters geen oog dioht gedaan. Toen zij Dinsdag avond van het strand gingen verwachtten ze, dat het water hoog op zou kómen. In gewone omstan digheden zouden Zij tegen den tijd, dat het hoog water wei^d uit hun bed en naar het strartd zijn gestapt, om eens te kijken of er gevaar voor hun materiaal bestond. Thans moesten zij tot vier uur,, dus tot na hodg water in huis blijven, terwijl zij de zee en den wind steeds heftiger hoorden bulde ren. Nauwelijks had de klok evenwel vier slagen laten hooren of van alle zijden spoedden zich ge daanten naar het strand. Hier kwamen zij tot de ontdekking, dat het heel weinig had gescheeld of 'de voorzorgsmaatregelen, die den vorigen dag wa ren genomen, waren onvoldoende geweest. Het water stond werkelijk zeer hoog, zonder evenwel schade aangericht te hebben. Toen in den loop van den voormiddag de wind naar het Noordwes ten begon uit te schieten en het water, ondanks de eb zoo goed als niet daalde, vreesde men bij dén volgenden vloed het ergste. Gelukkig viel het erg mee. Ongevegr half drie was het hoog water, doch het stond toen nauwelijks zoo'hoog. als in den voormiddag bij eb. Een voorname factor hierbij was wel, dat de wind intusschen bedaard was. Eden over liet Verre Oosten. Naar 9e Londerische Berichtendienst meldt, heeft dc Engelsche "minister van buitenlandsche zaken Eden gisteren in het Lagerhuis omtrent de situatie in. hét Verre Oosten verklaai'd dat iedere nieuwe stap van Japan een uiterst gespannen toestand tus schen Japan en Groot-Brittannië zou teweeg bren gen. Voorts zeide Eden omtrent de bevriezing van de Japansche saldi, dat deze maatregel ernstig Is bedoeld en derhalve ook.ernstig wordt uitgevoerd. Eden gaf uiting a,an de hoop dat de vriendschap pelijke betrekkingen tuschen Groot-Brittannië en China nog versterkt mogen worden. (DNB) Geen grijze haren meer? Duitsche wetenschap ontdekt een nieuwe vitamine. BERLIJN. (Van een V.P.B.-medewerker). De Duitsohe wetenschap is er onlangs in geslaagd een nieuw vitamine te.ontdekken. Daar er tegenwoor dig overal veel onderzoekingswerk op dit gebied verricht wordt, zou een dergelijk bericht op zich zelf niet bijzonder sensationeel zijn, wanneer de ontdekking van deze nieifwe vitamine'niet in hoo- ge mate merkwaardig was. Daarbij komt nog dat juist deze vitamine voor ieder mensch op latex-en leeftijd van eeiiige beteekenis kan worden. De on derzoekingen verkeeren evenwel nog niet in een stadium om hierop reeds nü een definitief antwöox-d te kunnen geven. De geslaagde proeven op dieren doen slechs dit vermoeden rijzen. De ontdekking van de nieuwe vitamine is. een gevolg van een an dere Duitsche ontdekking, de ontdekking der me dische werking van sulfonilamine. De meest be kende verbinding dezer groep is wel het prontosil. dat door de I. G. Farben in den handel wördt ge- bacht. «Pronto.sil heeft een buitengewone en onge meen snelle uitwerking tegen beoaalde infecieé met bacteriën, bijv. bij bloedvergiftiging en andere ziekte-verschiinselen. zoodat het van groote genees kundige waarde is. Het spreekt van zelf dat eerst na langdurige px-oeven en herbaalde onderzoekin gen het preparaat, dat thans onder -den naam van prontosil in den handel wordt gebracht, is ver kregen. Het is bij deze onderzoekingen, dat de nieuwe itamine toevallig werd ontdekt. ProntoSi] oefent een schadelijke werking uit op verschillende bacr teriën, waardoor de gunstige wei-king van dit pre paraat ook verklaard wordt. Het .bleek echter dat bij de vex-schillende proeven in de reageerbuizen het gekookte gist-extract. een stof moest bevatten, welke de schadelijke uitwerking op de bacteriën door prontosil weer neutraliseerde. Toen men dezen anti-prontosilfactor nader onderzocht, bleek hij te behooren tot de in de organische scheikunde overi gens reeds lang bekende para-amino benzoïnezu- x-en. Maar dat was niet genoeg. Toen men nl. op een andere plaats naar de vitamine begon te zoe ken, waardoor bacteriën beginnen te groeien, bleek dat het eveneens de para-amino-benzoïnezuren waren welke in dit geval de groei-vitamine vorm den. Hiex-uit Volgde weer een ander feit dat men bij proeven op muizen vastgesteld had. Reeds in 1936 had een Duitsch onderzoeker ontdekt dat zwarte dieren grijs werden, wanneer men aan hun voed sel een beetje hyfrochion toevoegt. Toen men ech ter de dieren begon te vóedei-en met de nieuwe groei-vitamine, bleek dat het ook de para-amïno- benzoinezuren waren, welke ,het grijs worden van de muizenpels genazen Men'zou de nieuwe vita mine dus een anti-grijs-haar-vitamine kunnen noe men. Verdere onderzoekingen zullen moeten uit wijzen of de^e ontdekking ook van nut kan zijn voor oudere menschen. De Leipziger Messe. Op 31 dezer wordt te Leipzig de najaai-smesse geopend, éle 4de beurs, die in oorlogstijd wordt gehouden. Zij is een lpewijs hoe sterk h^t economische leven in Duitschland .'ook .thans nog staat'. De aanstaande' Messe zal -éèri zeer ..interessant beeld geven van het 'Duitsche economische Jeven en -van de vorderingen der economische samen- Werking binnen de'Europeesche ruimte, Alle Europeesche landen zullen er vertegenwoordigd zijn, o.a. Zwitserland, Turkije, Denemarkenr Kroattië en Slowakije. Bovendien zijn er inzendingen van Iratf en Brazilië, vermoedelijk ook van Chili. Het aantal deelnemende fabrikanten (de Leipziger Messe is in overwegende mate een fabrikantenbeurs) bedraagt 6500. De beurs is geheel uitverkocht, zoodat o.a. verschil lende aanvragen van Nederlandsche gegadigden'om deel té nemenmoesten worelen afgewezen. Na Italië heeft Nederland dé grootste inzending, o.a. van textielgoederen en lederwaren, zij is in 5 afdeelingert verdeeld en beslaat 600 M2. Het bezoek uit Nederland zal evenals aan de na- jaarsmesse van 1940, naar het. zich laat aanziep. zeer druk zijn. Hieraan kan worden toegevoegd, dat voor alle zaken deden een bezoek aan Leipzig van groot belang is. Het zeggen is wel, dat er niets te koop is, maar dit is geheel onjuist, men kan zich ervan overtuigen hoe het bedrijfs leven zich bij de nieuwe omstandighelen aanpast om de moeilijkheden met grondstoffen enz. te ontgaan en te overwinnen. Overeenkomstig zijn traditie is en blijft Leipzig de centrale markt van Europa, de wereldjaarbeurs bij uit nemendheid. Ten behoeve van de bezoekers uit Neder land zullen er twee extra-treinen loopen, een uit Noord-, en een uli Zuid-Nederland. Wie naar Leipzig wil zal met deze treinen moeten reizen en evenzeer voor de terugreis van de extratreinen, die dan beschikbaar gesteld worden gebruik moeten maken. Het zal niet mogelijk zijn van Leipzig uit uitstapjes te maken in Duitschland om zaken relaties te ontmoeten, wie zulke relaties wil spreken moet hen dan maar naar Leipzig vragen te komen. De bezoekers kunnen een'-'reductie van 60 pet. krijgen op de Duitsche en van 25 pet. op de Nederlandsche spoor- vracht, van^hun woonplaats af te rekenen, dus over het geheele traject. Reisvergunningen worden door middel van het kantoor van de Leipziger Messe te Amsterdam verstrekt, men dient zich hiertoe voor 9 dezer aan te melden. Japansche schepen laden waren te Batavia. BATAVIA. Japansche schepen laden hier op het oogenblik waren, waaronder zich naar verluidt ook olie bevindt, welk product echter slechts üi geringe hoeveelheden aan boord genomen wordt. Men zegt dat deze goederei reeds in dollars betaald waren, voordat de blokkeeringsvobrschrïften ge geven werden. Tot dusverre zijn 'nog géén speciale licenties voor Japan uitgereikt, maar men neemt aan dat deze spoedig door de afdeeling buiten landsche handel verstrekt zullen worden. (United Press). Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Eenige slachtoffers onder de burgerbevolking. BERLIJN, 7 Augustus (D.N.B.) In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben Britsche bom menwerpers in West- en Zuid-West Duitschland brisant- en brandbommmen neergeworpen, uie geringe schade hebben veroorzaakt. De bévolktng leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Volgens tot dusver ontvangen berichten is een Britsche bommmen\verper door nachtjagers neerge schoten. „A Gisteravond probeerden twaalf Engelsche bom menwerpers onder escorte van dertig jagers de kust streek bij Calais aan te vallen. Duitsche jagers stelden zich terstond tegen den vijand te weer Toen de Britten de Messerschmitts 109 zagen aankomen namen zij reeds twaalf-kilometer voor. de Fransche kust "de wijk, naar het D. N. B. verneemt. De luchtdoelartillerie kwam niet in actie, daar de Britsche toestellen nog buiten het bereik van de zwaarste kanonnen ijlings rechtsomkeert maak ten. Fransche krijgsgevangenen keeren huiswaarts. NEW YORK, 7 Aug. (DNB) De laatste dagen zijn in totaal 32.855 vrijgelaten Fransche krijgsge- vangenen (sanitair personeel,'vaders, resp. oud ste broers van kinderrijke gezinnen, deelnemers aan den vorigen wereldoorlog, etc.) het doorgangskamp van Chalons sur Marne gepasseerd. Vandaar wer den zij-verder naar huis getransporteerd. Zij prij zen alle de in Duitschland genoten behandeling. Duff Cooper naar New-York. Vervolgens naar het Verre Oosten. BERLIJN, 7 Augustus. (DNB) Naar Reuter uit Lissabon meldt, zal Duff Cooper binnenkort met den clipper naar New York vertrekken, waar hij ongeveer 7 tot 10 dagen zal blijven alvorens met een speciale missie naar het VeiTe Oosten te gaan. Tijdens zijn verblijf in de Ver. Staten zal Duff Cooper ook het staatsdepartement bezoeken. Daarheen is vandaag het tweede contingent van het Vrijwilligerslegioen „Nederland'1 ver trokken. In Krakau zullen zij worden opgeleid en intusschen wordt hier in Nederland met man en macht gewerkt aan de ambulance, die straks, alS onze mannen tegen de Sovjets worden in gezet, hulp zal verleenen. Nederlanders, het uitrusten van de beste am bulance,bediend door de beste specialisten, is onze plicht. Stort voor dit doel. uwe bijdrage op giro rekening: 8 7 6 0 0 VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Het Front van Nering en Ambacht. Het ANP meldt: In de smaakvol versierde zaal van Bellevüe te Amsterdam heeft Woensdagavond het district Amsterdam van het Front van nering en ambacht een druk bezochte vergadering gehou- houden. In zijn openingswoord begroette de districts-vertegenwoordiger van het district 12, de heer J. Postma, de aanwezigen, waaronder de Duit sche gasten A. Gombault, Ehramtlicher Miterbeiter für Wirtschaftsfrage, dr. E. H. Peters en H. Rudloss, Stellvertreter des Krcisleiters der N.S D.A.P. für Noi'dholland. Vervolgens werd het woord gevoex'd door den heer J. H. Scholte, leider vah het front van nering en ambacht. Volgens het ANP-verslag zeide de heer Scholte o.m.: Thans heeft het Front van nering en ambacht doelbewust dc leiding genomen van de bedrijfsor ganisaties in Nederland. Eenige dagen geleden heeft de rijkscdmmissaris doeltreffend -ingegrepen op het gebied van de confessioneele organisaties. Wij hopen en wênscheix, aldus de heer Scholte, dat de Rijkscommissaris op gelijke wijze zal ingi-ijpen ten aanzien van de organisatie-commissies, opdat deze niét langer zullen kunnen spelen met de belangen van de middenstanders. De nieuwe organisatievormen die dan zullen ont sta zullen gedragen worden door den geest van den-nieuwen, dit is van den nationaal socialistischen lijd, volgens de taak en de opdracht, die de leider heeft gegeven, en dan alleen zullen zij kunnen slagen, want wij offei'en en dienen met inzet van al onze krachten. - Tót slot deelde spreker mede, dat een belangrijke overeenkomst getroffen is tusschen het Front van nering en 'ambacht en het Nederlandsche Agrarisch Front, waarover zeer binnenkort nadere bijzondex-- heden gegeven zullen worden. Pantserafweergeschut wordt aan het Oostelijk "front in stelling gebracht. Baarbij komt het op snelheid aan. (Foto Atlantic-Holland) Bij het Duitsche Africaeorps. Onder de brandende zon wordt nabij Bardia een stelling gebouwd. (Foto Oi'bïs-Holland) Jiadio 5 wqwmmd VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. Ox Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voor bereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 0.40 Gramofoonmuzlek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuzlek. 11.00 Molto Cantabile. 11.20 Declamatie. 11.40 Molto Cantabile. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economjsche berichten 1.00 Orgelconcert. 1.30 Revida- sextet. 2.00 Gramofoonmuzlek. 2.45 Zang met pianobege leiding. 3.15 Gramofoogmuziek. 4.00 Cursus „Een dominé over de kerk" (voorbereid door het Vrijzinnig Prot. Kerkcomité). 4.20 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.15 Sportwetenswaardigheden. 6.30 Pianovoordracht. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag, 7.15 Voor de kTeuters. 7.25 Gramofoonumuziek. 7.30 Onze cursus fotografie. 7.-50 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuws berichten. 0.15 Spiegel van den dag. 8.30 Ernst van *t Hoff met zijn 15 solisten en de Romancers. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 B. N. O. Uitzending in de Engelsche taal: „Economie News from Holand". Hierna: Sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Pianevoor- dracht. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Nederlandsche orkesten (opn.). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Sylvestre Trio. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.0(7 ,Geva- - rieerd middagprogramma. 3.00 Voor de vrc#w. 3.20 Gramofoonmuzlek. 3.30 Voor de vrouw. 3.45 Curt Hohen- bergen en zijn orkest. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de Jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieu\ys-, econo- misQhe- en beursberichten. 5.30 Dc Ramblers. 6.00 „Onder de leeslamp" (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 6.15 Orgelconcert. 6 45 Toeristische raadgevin gen. 7.00 B. N. O Economische vragen van den dag. 7.15 Omroeporkest en solist 8.00 B. N. O. ..Nieuwsberichten. 8.15 Rotterdnmsche Philhaimonisch orkest. 9.00 Boekbespre king. 9.15 Gramofoonmuziek- 9.45 B N. O. Nieuwsberich ten. 10.00 Avondwijding (voorbereid door het rijzinnig Protestantsch Kerkcomité). 10.05—10.15 Gramofounmuziek.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3