Het verloop van de krijgsverrichtingen tegen de Sovjets. Duitsche luchtaanvallen op Engeland Verkeerszonden. onaardigheden De Nederlandsche Wielerkampioenschappen op den weg. tBucyedifkeStattd V Victorie Duitschland wint voor Europa aan alle fronten. De resultaten van den Duitschen opmarsch. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN- DEN FüHRER, CT Augustus, (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: s Naar uit talrijke berichten blijkt, bezit de leiding der Sovjets geen betrouwbaar beeld van den toe stand aan haar eigen front. Vasthoudende aan het beginsel van de absolute waarheid, was voor de Duitsohe berichtgeving dus de* grootste gereser veerdheid geboden, wilde zij den tegenstander geen waardevolle inlichtingen verschaffen. De gerecht vaardigde wensch van het Duitsohe volk, dagelijks over het verloop der krijgsverrichtingen .op de hoog te te worden gehouden, moest daartegenover op den achtergrond treden. Ja, men moest zelfs op den koop 'toenemen dat in het vaderland verkeerde voor stellingen ontstonden en dat het vijandelijke bui tenland misleidende geruchten "uitstrooide. Thans is het tijdstip gekomen, waarop hét met; het oog op het begin van nieuwe operaties mogelijk is ophel dering te verschaffen over het verloop en het resul taat van den geweldigen strijd, welke begon met den doorbraak van de Stalin-linie. Tusschen Zwarte Zee en Finsche Golf maakten het terrein en de eigen doelstelling het mogelijk, dat deze doorbraak op drie beslissende punten werd verricht, ten zuiden van de Pripet moerassen, in de richting van Smolensk en ten Zuiden van het Pei- pusmeer. In de drie hierna volgende berichten wordt de strijd der hierbij opgestelde strijdkrachten geschil derd. In het vierde en slotbericht wordt het totale resultaat van deze krijgsverrichtingen op zijn juiste waarde besproken. De operaties aan het Finsche front en de strijd van de marine moeten aan een latere berichtgeving voorbehouden blijven. BERICHT NUMMER 1. Nadat de Duna tusschen Dunaburg en Riga ia hevige gevechten was -overgetrokken en Letland van den vijand gezuiverd was, stond de legergroep van generaal-veldmaarschalk Ritter von Leeb voor de taak de langs de grens van Letland en de Sovjet Unie loopende Stalinlime te doorbreken en tevens de in Estland staande strijdkrachten van de Sovjet weermacht te verslaan. In een dapperen aanval ge lukte het aan het onder bevel van den General- Oberst Busch staande leger en aan de in dien sector strijdeitde pantsergroep van den General-oberst Höppner, de zeer uitgebreide en taai verdedigde stellingen ten zuiden van het Peipusmeer te door breken. Ostrow, Porchow en Pleskau vielen na een korten, feilen strijd. Daarmede was de voorwaarde geschapen om naar het Noorden op de rukken en den aanval in de richting Leningrad te beginnen. Ondanks de zeer moejlijke terreingesteldheïd, on- - danks fel verzet en ondanks het feit dat het maxi mum van de troepen gevergd werd kori de linker vleugel van de strijdkrachten, die oprukken tus- «schen het Iimenmeer en het Peipusmeer tot dicht voor Narva voorttrekken, om de landbrug tus schen Peipusmeer en Finsche Golf te versperren. Het in Estland opereerende leger van den Gene ral-oberst Van Kiictfler nam eerst de fel omstre den steden Dorpat, Fellin en Pernau in, versloeg in talrijke hevige gevechten de vijandelijke divi sies en verdreef ze via Taps naar het Noorden, Nog zijn de openraties van deze legergroep niet voltooid. Desondanks werden in dezen sector reeds weer meer dan 35.000 gevangenen gemaakt, 355 pant serwagens, 655 stukken geschut buitgemaakt of vernietigd. De luchtvloot van den General-oberst Keiler heeft in deze resultaten een belangrijk aandeel gehad. |Zij heeft in dezen sector 711 vliegtuigen 'van den vijand neergeschoten of op den began en grond vetnietigd. BERICHT NUMMER 2. Aan den Zuidelijken vleugel had de onder het opperbevel van generaal-veldmaarschalk Von Rundstedt staande' legergroep van het begin af bijzonder moeilijke terrein- en weersomstandighe den en een in aantal zeer superieuren vijand te overwinnen. In een langdurige zeer zware frontale worste ling moesten de legers van den generaal der infan terie Stülpnagel en van den generaal veldmaar- 1 schalk Von Reichenau, gesteund door de pantser- groep van den kolonel-generaal Von Kleïst, zich een weg naar voren banen, totdat het gelukte den .tegenstander tot wijken te brengen en een stootwig via Sjitomir tot aan de poorten van Kief naar vo ren te drijven. Met dezen tot ver m den rug van de btalm- linie leidende doorbraak werd het mogelijk over een breed front tusschen Dnjestr. en Dnjepr naar het Zuiden te zwenken, de terugtochtsverbindingen van den vijand af te snijden en den omsingelings slag* te beginnen, die op het oogenblik in vollen gang is. Aan deze voor deri tegenstander uiterst rijk aan verliezen zijnde gevechten hebben Hon- gaarsche en Slowaaksche formaties, die in trouwe wapenbroederschap schouder aan schouder ston den met de Duitsche weermacht een schitterend aandeel gehad Tegelijk met deze operatie hebben de onder het opperbevel van generaal Antonescu Staande Duitsch-Roemeensche formaties den zwaar Verdedigden Proeth bedwongen en Bessarabië, on danks de felste afweer en ondanks het meest onbe gaanbare terrein, van den vijand gezuiverd. Ver- Volgens werd het uit Duitèche en Roemeensche I korpsen bestaande leger van den kolonel-generaal Ridder von Schobert over den Midden-Dnjestr heen naar het Noordoosten in den strijd gebracht om verband te vormen met de uit het Noorden komende strijdkrachten. De telling tot dusverre in dezen gevechtssector heeft als resultaat ruim 150.000 gevangenen, 1970 '"gepantserde gevechtswagens en 2190-stukken ge schut. De luchtvloot van kolonel-generaal Löhr neemt aan het succesvol verloop van deze operaties op schitterende wijze deel. Het heeft hierbij 980 vliegtuigen van het Sovjet-luchtwapen neergescho ten of op iden grond vernield. BERICHT No. 3. In het Midden van het Oostelijke front heeft de legergroep van generaal-veldmaarschalk Von Bock den grooten slag van Smolensk zegevierend ten einde gevoerd. Gebied, tijdsduur en hardheid van den strijd verleenen dezen slag in de onver biddelijke reeks van vérnielingsslagen tegen de bolsjewistische weermacht het historisch unieke stempel. In een worsteling van bijna vier weken hebben de legers van generaal-veldmaarschalk Von Kluge, van kolonel-generaal Strauss en van kolo nel-generaal freiherr Von Weich, benevens de pantsergfoepen onder kolonel-generaal Guderian en kolonel-generaal Hoth den vijand ontzaglijke, bloedige verliezen toegebracht. Rond 310.000 gevangenen vielen hierbij in onze handen. 3205 gepantserde gevechtswagens, 3120 stukken geschut en een onoverzienbare hoeveelheid ander oorlogstuig werden buitgemaakt of vernield, De luchtvloot van generaal-veldmaarschalk Kes- selring heeft een beslissend aandeel in deze over winning. -Het luchtwapen der Sovjets verloof in dezen gevechtssector 1098 vliegtuigen. Het ver loop van dezen slag zal in-het weermachtsbericht Van morgen in het bijzonder nader worden be schreven.. BERICHT 'No. 4. Met de in de speciale berichten van heden bekend gemaakte in cijfers blijkende successen aan ons Oostelijk front zijn de in het weermachtsbericht varr 11 Juli gemelde totalen van 400.000 gevange nen, 7615 gepantserde gevechtswagens, 4423 stuk ken geschut en 6233 vliegtuigen gestegen tot in totaal 895.000 gevangenen, 13.145 gepantserde gevechtswagens, 10.388 stukken geschut en 9082 vliegtuigen. Daarmede zijn successen verworven, die de stoutmoedigste eigen verwachtingen verre over treffen. Zij kunnen -in hun geheelen omvang slechts op de juiste waarde geschat worden, wanneer men in het. oog houdt, dat de bloedige verliezen van dezen bijzonder taai en verbeten strijdenden tegenstander vele malen grooter zijn dan het aantal gevangenen. De formatie yan het leger, de Waffen-S.S. en het luchtwapen hebben in dapperheid en uithoudingsvermogen bijna bovenmenschelijke prestaties geleverd. Het is aan de superioriteit van de Duitsche lei ding, de onovertrefbare kwaliteit der wapens, de schitterende opleiding en gevechtservaring der troepen, maar vooral aan het heldendom van den Duitschen soldaat en zijn wapenmak kers te danken dat de geweldig uitgeruste Sov jetmacht kon worden stukgeslagen, Ge wezen moet worden op de marschprestaties van de infanterie-divisies die, wanneer men daarbij optelt de gevecistbewegingen, voor een deel ruim duizend kilometer hebben afgelegd. De' opera ties in haar geheel zijn in d„ezen omvang slechts mogelijk geweest op den grondslag van een schitterende organisatie van den berichtendienst en van de verbindingen achter het front be nevens op grond van het feit dat het gelukt is reeds thans het spoorwegnet, van het bezette vijandelijke gebied bijna in vollen omvang tot dicht achter de gevechtszone te herstellen. In het bewustzijn van haar superiortieit en in de zekerheid van de eindoverwinning staat de Duitsche weermacht gereed om thans in een nieuwen operatiesector den strijd voort te zetten, dien zij is begonnen met een reeks van de grootste overwinningen. Ook aan de Schotsche kust bommen gemllen l^ERLIJN, 6 Augustus (D.N.B.) De Londen- sche Nieuwsdienst meldt: Het Duitsche luchtwapen heeft vannacht verschillende deelen van Engeland aangevallen. Er zijn bommen gevallen aan de Schotsche Oostkust en op verschillende plaatsen van de Oost- en Zuidkust van Engeland. In een stad in Noord-Schotland o.a. is een schade aange richt en zijn eenige slachtoffers gevallen. BERLIJN, 6 Augustus (D.N.B.) In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd aan de Britsche Oostkust een koopvaardijschip van 6000 b. r. t. Oostelijk van Holy Island zoo zwaar beschadigd dat het kort daarop is gezonken. Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernamen van nacht talrijke aanvallen op belangrijke militaire doelen aan de geheelè Britsche Oostkust. In Aber deen aan de Schotsche Oostkust, werden takijke bominslagen met daarop volgende branden waar genomen. Bovendien werd een reeks Britsche vlieg velden aangevallen. Bijzonderheden hierover ont breken nog. In den loop van gisteren en vannacht werden zes Britsche vliegtuigen in luchtgevechten neerge schoten en wel drie bommmenwerpers en drie jagers Bovendien werden vier bommenwerpers door Duitsche luchtdoelartillerie neergeschoten en moest een vijandelijk vliegtuig een noodlanding maken. Het toestel verbrandde en de bemanning werd ten deele gevangen genomen. Er werden geen eigen verliezen geleden. Aan het Afrikaanscht front werd gisteren op nieuw Tobroek met bommmen aangevallen. Er ontstonden zware ontploffingen en in verscheidene opslagplaatsen braken hevige, branden uit De communistische aanslag in Kroatië. AGRAM, 6 Augustus (D.N.B.) In, verband met den communistischen aanslag op een af deeling der Oestadsja-rhilitie op 4 Augustus- zijn. naar offi cieel wordt medegedeeld» een reeks medeplichtigen en aanstichters tot de daad opgespoord. Zij zijn ter beschikking gesteld van den krijgsraad, die 87 Jo den en communisten ter dood veroordeelde. Hét vonnis is reeds, voltrokken. In de nabijheid van Serajewo hadden commu nisten een wachtpost beschoten en bommen gewor pen in een stookhuis. Vijftig communistische Joden en Sqrven zijn daarop doodgeschoten, aangezien de regeering vastbesloten is iedere communistische storingsactie met de scherpste middelen neef te slaan. FRANSCHE BEVELHEBBERS OP BEZOEK BIJ JAPANSCHEN VICE-ADMIRAAL. SAIGON, De bevelhebbers van de Fransche zee- en landstrijdkrachten alhier hebben een be leefdheidsbezoek gebracht aan den Japanschen vice-admiraal Niimi, die Dinsdag aan boord van een Japansche torpedobootjager met onbekend doel zal vertrekken. (United Press). Nieuwe versterkingen op Singapore TOKIO, 6 Augustus (D.N.B.) Domei meldt uit Manilla dat in Singapore nieuwe versterkingen zouden zijn aangekomen. In Manilla, zoo vervolgt Domei, doen geruchten de ronde dat de Engelschen thans voorbereidingen treffen tot een geforceerden intocht in Thailand. De troepenconcentraties in het grensgebied van Malakka worden steeds van groo teren omvang. Deze militaire actie wordt daarmede verklaard dat Singapore door een militaire bezet ting van het Zuidelijke deel van Thailand krachti ger dan tot dusver beschermd moet worden. MOSKOU ERKENT NIEUWEN POOLSCHEN OPPERBEVELHEBBER. NEW-YORK, 6 Augustus. (D.N.B.) Naar United Press uit Londen meldt, heeft de Sovjet ambassadeur Maisky de in ballingschap levende Poolsche schijnregeering er van in kennis gesteld dat Moskou de benoeming van den Poo'lschen ge neraal Anders, die tot dusver in gevangenschap in Siberië vertoefde, tot opperbevelhebber van het ge- heele Poo'-sche leger in de Sovjet-Unie, heeft aan genomen. HULL OVER DE KWESTIE DER AZOREN. WASHINGTON, 6 Augustus. (D.N.B.) Het oericht van het Amerikaansche persbureau Inter national News Service, volgens hetwelk de regee ring van de Vereenigde Staten het plan koestert aan Brazilië het protectoraat over de Azoren toe te vertrouwen, waarbij de Amerikaansche regëe- ring Brazilië zoo noodig militair zal helpen, heeft in de persconferentie van het departement van Bui- tenlandsche Zaken tot een vraag geleid. De mi nister van Buitenlandsche Zaken Huil verklaarde echter ontwijkend dat zulk een plan door niemand in ernst is overwogen of besproken. In antwoord op een tweede vraag sprak Huil tegen iets verno men te hebben over een reis van Churchill naar de Vereenigde Staten. De artillerie heeft haar voorbereidend intensief werk gedaan en nu komt het bij den aanval op de stellingen der bolsjewisten aan op de doortastendheid van de infanterie der Duitsche legerafdeelingen. (Foto Atlantic-Holland) (De Haarlemsche politie zal op nieuw speciale strenge aandacht wijden aan verkeersfouten.) Altijd wordt er nog door velen Strijk en zet verkeerd verkeerd En heusch, de verkeer „gareelen" Zijn toch niet gecompliceerd. 't Is niet dat men 't niet kan leeren, Wat dan onverschilligheid? 0 Zeer speciaal in 't fietsverkeeren Rijdt ons volk eigengereid. En de zonden zijn verscheiden, Maar ik memoreer nu slechts, Dat te veel die rijwiel rijden Wel erg „linksch" zijn met' hun „rechts". Als de wieltjes lustig draaien Lijkt men nog te kort gedaan, Er moet nog aan lustig zwaaien Als een extra sport gedaan. 't Is erg makkelijk te leeren, Maar op 't nuttige gebied Van het ordelijk verkeeren Is men zoo leergierig niet. Met de welbekende wetten In de hand van het gezag, Gaat men nu weer extra letten Op een goed verkeersgedrag. Ieder weet wat zij bedoelen. Elk weet waar hij fout verkeert, Wie niet hooren «&dl zal voelen Dat is wel gegwandeerd. Zondaars en ook zondaressen Eindlijk nu goed aan den rol, Leer toch eindlijk uw lessen, Doe het nu en houd het vol. P. GASUS. in Haarlem en omgeving Een reiskoffer onzer voorouders Pellenaars heeft te Zandvoort de beste kansen. In de mooie oude hal van het Stadhuis te Haar lem staat ter versiering een groote kist. Het is een reiskoffer, dateerend uit 1669. In zijn werk „Over stijl in bouw- en meubel kunst" drukt de architect H. P. Berlage een ver haal -uit een oud boekje af, waarin een meubelmaker aardige dingen over zulke reiskoffers vertelt. „Jakob liet ons toen een kist zien, van zulk een enorme afmeting, dat een ezel gemakkelijk er in opgeborgen had kunnen worden. Hij begreep onze verbazing bij het zien van een dergelijke kist. „Gij verbaast u, mijneheeren over deze kist, maar er wordt tegenwoordig naar deze kisten gevraagd; onze rijke klanten en zelfs onze gewone burgers en bur geressen vinden nooit kisten groot genoeg om hunne verschillende benoodigdheden te bergen. Licht den deksel eens op, en ge zult er binnen in verscheidene kleine kistjes vinden. De kist moge al goed gemaakt zijn, de kleine kistjes zijn het nog beter. En wilt ge me vragen hoe deze er uit genomen kunnen wor den? Kijk, de voorzijde van de kist is verdeeld in twee openslaande deurtjes met sponning, welke met een sluithengsel aan den deksel bevestigd .zijn. Wanneer de deurtjes open zijn, kunnen de kistjes er uitgenomen worden. Er zijn er in die kist vier; MEISJE OVERREDEN. AMERSFOORT, 6 Augustus. Gistermiddag is >p dn Stationsweg te Woudenberg het drie-jarige dochtertje van den heer H. door een auto aange reden en op slag gedood. Cor de Best favoriet bij de amateurs. Voor de tweede maal zal de wegwedstrijd om het na tionale wielerkampioenschap te Zandvoort worden gehouden. Nadat de Cauberg te Valkenburg voor een dergelijke race ongeschikt was gebleken althans onder de slechtst denkbare weersomstandigheden van twee jaar geleden werd de aandacht wederom gevestigd op het badpïaats-parcours, dat ook reeds als een mogelijkheid voor het wereldkampioenschap van 1938 was beschouwd. Men achtte het, toen jiiet zwaar genoeg om de „reuzen Van den weg", waaronder de fameuze IJalianen, Fran- schen. Zwitsers, Belgen en andere Tour de Francerijders tot het uiterste te toetsen. Daarvoor was het inderdaad te vlak. al stond daar tegenover, dat de zelden afwezige zee wind op dezen geheel open weg op den duur zijn tol van de deelnemers zou eischen. Ook wij zijn van meening, dat het Zandvoortsche tra ject niet aan de eischen voor een hoogste krachtmeting, zooals de strijd om een wereldtitel toch moet zijn, vol doet. Het vertoont daarvoor te veel overeenkomst met het parcours, waarop in 1937 in Denemarken wdrd gereden. Ook dat was vrijwel geheel vlak met het gevolg, dat de specialisten in het klimmen gee^ kans kregèn om hun troeven uit te spelen en dat een^root aantal renners tot aan het einde het hoofdpeloton TOrmde. De sprint moest derhalve de beslissing brengen en het was de op dit ge bied zoo bekwame Belg Meulenberg, die met de regen boogtrui ging strijken. De algemeene ontevredenheid onder renners zoowel als afgevaardigden over dit Deenache parcours zal er wel voornamelijk toe hebben geleid, dat men een jaar later tiet de keus op Zandvoort liet valeni maar in een ander uiterste verviel en het 10 k.M.-circuit van Valkenburg op het programma zette. Dit circuit moest ^oor'de profes sionals 27 keer worden afgelegd ^n dat beteekende dus 27 Caubergen. Dat was weer van het „goede" te veel, want slechts vijf rijders bereikten na een moordenden rit van ruim 71/2 uur, het eindpunt. Tot die vijf behoorde en dit zal wel het hoogtepunt van zijn rennersloopbaan blij ven onze landgenoot Piet van Nek, terwijl de Belg Marcel Kint den titel veroverde. De beroemde Italianen, zooals Bartali en Bini, als ook de Franschen, hadden op gegeven en dit had feitelijk een waarschuwing moeten zijn om hét vólgend jaar niet het nationaal kampioenschap daar te doen verrijden. Want zonder aan laatstgenoemde race ook maar iets te villen afdoen, dient duidelijk te worden geconstateerd, dat een Nederlandsch- en een wereldkampioenschap op den weg niet met elkaar kunnen worden gelijk gesteld. Men deed dus zeer verstandig om in 1940 naar Zandvoort te komen en ofschoon er toen vele deskundigen van mee ning waren, dat het traject van 170 K.M. feitelijk 30 K.M. te kort was om de echte afstandrijders, zooals bijv. Van Nek, hun superioriteit te kunnen doen bewijzen, mocht men toch na afloop constateeren, dat de race aan'het doel had beantwoord. Het was Motké, die van de omstandigheden zeer tactisch profijt trok om na herhaalde demarrages, die veel van de oplettendheid en de krachten van zijn concurrenten 'eischten, ten slotte „los voor" te komen. Hoe Van Nek, die in de laatste twintig kilometer eigenlijk pas goed op stoot kwam, zich ook inspandeMotké was en bleef aan den kop en deze renner won den titel op alleszins ver diende wijze. Bij de amateurs was de Amsterdammer Keyser de gelukkige, terwijl de IJmuidenaar Stet een goe den indruk vestigde door beslag op de derde plaats te leggen. Beide categorieën reden toen eenzelfden afstand (170 K.M.); ditmaal is daarin een groot verschil. De profs en onafhankelijken moeten thans MO en de amateurs ongeveer 60 K.M. afleggen. Het parcours is tevens ietwat gewijzigd en loopt nu als volgt: Start op den Boulevard vóór het Kurhaus, dan den Zeeweg af tot den Watertbren en weer terug met een.lus .om het Kurhaus en nadat de beroeps renners dit .traject' negen maal hebben gereden, volgt de eventueele eindsprint op den Boulevard tusschen Kur haus en Loefhoeck, waar de finish is. Waait er een jeugdig stormpje zooals op het moment, dat wij dit schrijven, dan zal de rijtijd dichter bij de drie dan bij de twee en een half uur liggen, maar ln enkele dagen kan er nog veel veranderen. Wie zal het winnen? Alvorens hierop een antwoord te geven, willen we er aan herinneren, dat vorig jaar geen der favorieten ,in de prijzen viel". Noch Schuite en Pel lenaars, noch van Amsterdam en Braspenninx bereikten toen zelfs het eindpunt. Maar en daarvan kan men zeker zijn dat gebeurt geen tweede keer. En dus zijn wederom Pellenaars en Van Amsterdam favoriet, vooral eerstgenoemde, omdat hij niet alleen dit seizoen de meeste wegwedstrijden heeft gereden, maar ook, omdat hij door het winnen van een aantal eerste prijzen bewezen heeft in prima vorm te zijn. Gemakkelijk zal hij, noch Van Am sterdam het'echter hebben, want de bloem der Nederland sche renners komt in Zandvoort aan den start. We noe men daarvan bij de profs: Motké, Cor de Groot, Jaap Engel, Van der Heiden, Braspenninx, Matthleu Jansen, Seyen, Lambrichts, de Corver, Guus Saes en zoowaar ook de baanspecialisten Cor Wals, Jacques van Egmond, Ben van der Voort, Groenewegen en zelfsArie van Vliet. Met, belangstelling zal men afwachten, wat deze mata- doren van de baan hier met het windje pal,tegen en op minder gladdeoppervlakte dan waaraan zij gewend zijn, zullen presteeren. Weliswaar staan zij er niet geheel vreemd tegenover Wals zeer zeker niet maar voor hen is het toch geen allerdaagsch werk. Van Vliet heeft twee weken geleden zijn debuut op den weg gemaakt in de ronde van BVasschaet (België), waar ook Scherens van de partij was. Na enkele tientallen kilometers werd Arie door een lekken band uitgeschakeld. Zijn eenige kans om het in Zandvoort tot een goed einde te brengen is na tuurlijk te zorgen, dat hij in de kopgroep blijft om dan in de sprint zijn meerderheid te toonen. Alles is mogelijk, maar die kans lijkt toch wel heel gering, want lang «ê- en zullen Pellenaars, Van Amsterdam en anderen „er wel zoo aan trekken", dat er van een kop-.,groep" niet meer kan worden gesproken. Het zal de moeite loonen om eens op het rijden van onzen stadgenoot Van der Heyden te letten; deze stoere knaap beschikt over veel uithou dingsvermogen en is niet geneigd om spoedig het bijltje er bij neer te leggen. Bij de onafhankelijken moet Evers als de sterkste worden beschouwd. J Dan de amateurs! Hun race is zeker niet minder interes sant dan die der profs, ook al hebben zij slechts ongeveer 60 K.M. af te leggen. De Haarlemmer Cor de Best ls er fel op gebrand den titel en de gouden medaille te veroveren en hij mag daar ongetwijfeld toe in staat worden ge acht. Enkele dagen geleden immers zegevierde hij te Leeuwarden 'n een wedstrijd over denzelfden afstand, waarin hij de beste Nederlandsche amateurs te bekam pen had. Om onnaspeurlijke, redenen werd hij na zijn eereronde echter op protest van den tweeden aankomende, Lakeman, achter de2en renner geklasseerd, Dit is op zich zelf al een vreemde beslissing, daar een rijder v/el ge diskwalificeerd kan worden, doch niet één of meer plaatsen achteruit gezet Een en ander doet aan De Best's prestatie echter niets af; het zal hem eerder den wil geven om ditmaal te bewijzen, dat hij inderdaad de sterkste is. Maar ook hier zullen zijn concurrenten het hem niet ca deau geven, getuige de namen van hen, die met hem aan den start komen. Daar is allereerst Keyzer, die zijn titel tot het uiterste zal verdedigen en 'voorts Lakeman, de Haarlemmers Jaap Laan en Portegles, Schellingerhout (winnaar van de ronde van Purmerend), de twee uitstekende D. T. S.-renners Bakker en Kees Lust uit Zaandam, mitsgaders nog vele anderen. Het aantal inschrijvingen voor beide categorieën is zeer groot en het is eigenlijk te wenschen, dat niet al te veel deelnemers van de partij zullen zijn, daar dit. tot hinder lijk gedrang in de bochten rönd het Kurhaus en op het keerpunt bij den Watertoren zou kunnen leiden. We kunnen lederen sportliefhebber aanraden Zondag a.s. eens een kijkje in Zandvoort te gaan nemen; zooals men weet, starten de amateurs om 12 uur en de profs en onafhankelijken om half drie. Aan spanning zal het niet ontbreken. Tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Wegens mishandeling met doodelijken afloop ALMELO, 6 Aug. De Almelosehe rechtbank veroordeelde den metselaar B. G. L. uit Harbrink- hoek, gemeente Tubbergen, tot zeven jaar gevan genisstraf wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende van Bern, Weerink? te Tub bergen. Op den avond van Hemelvaartsdag ontstond tus schen L. en Weerink een ernstige vechtpartij, waar bij hel slachtoffer L. met een stuk hout gedreigd schijnt te hebben. Toen een der vrienden- van L. die bij de vechtpartij aanwezig was, zag dat L. het on derspit zou delven heeft hij hem een aan twee kan ten snijdende dolk gegeven, waarmede L. het slachtoffeij talrijke steken toebracht, waarvan en kele de linkerlong zoodanig hebben beschadigd, dat Weerink spoedig aan ernstige inwendige verbloe ding is overleden. De officier van justitie, die den ten laste ge legden moord met voorbedachten rade niet bewe zen achtte, eischte wegens doodslag vijftien jaar gevangenisstraf. De fabrieksarbeider J. G. L. uit Geesteren, ge meente Tubbergen, die den dolk aan den vorigen verdachte ter hand heeft gesteld werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Tegen hem had de officier van justitie wegens medeplichtigheid aan doodslag vijf jaar gevangenisstraf geëischt. In beide vonnissen bracht dp rechtbank de pre ventieve hechtenis in mindering. (ANP) Een versiering van de hal In het Haarlemsche Stadhuis. (Foto de Haas-) het blad dat de twee bovenste kistjes draagt, maakt het mogelijk de onderste er uit te trekken.' Maar waarom moeten er nog kleine kisten in de groote worden geborgen? „Dat zal ik u zeggen", vervolgde Jakob. „Wanneer men op reis gaat, neemt men één, twee, drie of vier kisten mee, al naar de behoefte; in de eene moet linnen geborgen worden, in de tweede kleeren, in de derde wapens en in de laat ste, 't welk bovendien van binnen drie verschillen de kistjes bevat, vaatwerk; het eene bevat zilver werk, het andere juweelen en het derde koek en suikergoed. Men kan zoodoende elk van die kistjes op een lastdier laden, of ze zeer gemakkelijk in een kar meenemen. Ze worden dan in leer gewikkeld, voorzien van riem met gesp óm ze te bevestigen.. Wanneer men de kistjes meeneemt dan wordt het binnenste blad, 't welk beweegbaar is, weggeno men en men gebruikt dan de groote kist tot (ber- ging van gordijnen, tapijten, stoffen enz. welke men niet in de stof wil laten, of welke door insecten of ratten zouden kunnen worden vernield. De kleine burgers en de boeren hebben ook van deze groote kisten; wanneer ze thuis zijn doen ze er graan of brood in; wanneer ze het huis verlaten, worden ze gebruikt tot berging van huishoudelijke gereed schappen en kleeren, welke ze niet mee willen ne men. In alle huisgezinnen, groot of klein, zult ge minstens een dergelijke kist zien. Wij maken voort durend nieuwe en houden er toch nooit een over. Bovendien wordt er ons dikwijls een ter leen ge vraagd om een doode naar het kerkhof te brengen en ofschoon ons dit verboden is; zijn er tijden van sterfte, waarbij de overheid genoodzaakt is, daarbij pen oogje dicht te doen; want veel arme menschen kunnen niet meer betalen en men heeft alle reden om te gelooven, dat ze hun kist genomen hebben om hun bloedverwant bij te zetten terwijl dezelfde kist dienst moet doen voor een dozijn begrafenissenin enkele dagen." HAARLEM 6 Augustus. Bevallen: 4 Augustus: C. Kalverla-Verhagen, d. 5 Aug.; Arnaud de Callavon-Brandt, z. G M. H. Veelissen-Hommes, z. J. J. den Hollander-van der Meer, z. Overleden: 4 Augustus: P. Folkerts, 81 j., Karei van Man- derstraat. H. B. F. Baten, 34 j., Sillemstraat. 5 Augustus: J. S. de Barbanson-Hackenitz, 54 j., Arnoldystraat. H. M. Immink-Rodenhuis, 65 j,4 Rustenburgerlaan. - J

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5