IJmuider Courant wint voor fronten Nieuwe bonnen Duitschkmd DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De strijd in het Oosten: Hoe de groote slag van Smolensk zegevierend voltooid werd. Tweede contingent van het Vrijwilligerslegioen vertrokken. 26e JAARGANG No. 235 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant:" Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur; P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week OMV2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Duifsche troepen dringen verder de Oekraïne in. Ten Oosten van Smolensk twee regimenten der Sovjet-cavalerie vernietigd. Vliegtuig fabrieken te Moskou wederom uit de lucht aangevallen. Het DNB meldt: In de Oekraïne zijn de Duitsche zegevierende troepen op 6 Augustus doorgedrongen. Zij drongen vluchtende Sovjetformaties binnen en konden daarbij verscheidene treinen met materiaal en uit rustingsstukken buitmaken. Dynamiet-commando's der Sovjets konden vernietigd worden alvorens zij hun taak konden uitvoeren. Kleine verstrooide groepen Sovjets, die het contact met hun wijkende formaties verloren hadden, probeerden door de voórsfe, linies der Duitsche troepen Jieen te drin gen. "Op" 6 Augustus werden f deze bolsjewistische strijdkrachten door de Duitsche en verbonden troe pen opgevangen en vernietigd. De rest vap de in de Oekraïne ingesloten Sovjettroepen staat de ver nietiging te wachten. Bij wanhopige uitvalspogin- gen leden de bolsjewisten zware verliezen. Het aanzienlijke aantal gevangenen en buit neemt ge stadig toe. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen deed op 6 Augustus een verrassenden aanval op een groot troepenkamp der Sovjets achter het Noordelijke front. Zeven geheel bezette barakken met man schappen werden door voltreffers vernietigd. Ver scheidene andere barakken werden zwaar getrof fen en geraakten in brand. De bolsjewisten, die niet door de bommen getroffen waren, probeerden aan het helsche bombardement te ontkomen en ih het open veld te geraken. Zij werden echter door de boordwapens der Duitsche vliegtuigen onder vuur. genomen. De Sovjets leden buitengewoon zware verliezen. De zware, bloedige verliezen van de bols jewisten stijgen van dag tot dag aan het geheel oostelijk front. Op 6 Augustus werden alleen voor de gevechtspositie van een Duitsche divisie 3000 en voor de gevechtspositie van een luchtdoelbatterij 600 gesneuvelde Sovjets waargenomen. De Duitsche verliezen staan hier in geen verhouding tot die der bolsjewisten. Bij een uitbraakpoging van ten Oosten van Smo lensk ingesloten boljewisten zijn, naar het DNB verneemt, twee regimenten cavalerie, die in den strijd geworpen werden tegen een naar het voorste front gereden stelling Duitsche artillerie, volkomen vernietigd. In wilden galop en onder luid gebrul ondernamen de beide Sovjetregimenten hun aanval. Zonder onder den indruk te zijn gekomen, richtten intusschen de Duitsche kanonniers - hun stukken. Reeds hun eerste granaten hadden §en vreeselijk effect. Getroffen paarden en ruiters wentelden zich rond op de aarde. Over hen heen sprongen de es kadrons verder. Wederom sloegen de granaten in de dichte rijen der ruiters. Onder de hoeven der paar den stapelden zich de gesneuvelden en gewonden op. Tallooze ruiters vielen in den wilden wirwar van getroffen en geschrokken paarden. Zij werden door de achter hen volgende rijen vertrapt. De laatste golf der Sovjetruiters naderde tot op 100 meter de geschutsstelling. Wie hier nog niet door De Nederlandsche Volksdienst. De Nederlandsche Volksdienst heeft zich tot taak gesteld het Nederlandsche volk op sociaal gebied op grootsche wijze te verzorgen. Hierbij zal niet de nadruk worden gelegd op de materieele verzorging, doch meer op de onderlinge hulp en steun, die onze landge- nooten elkaar willen verleenen. De N.V.D. hoopt door een groot aantal medewerkers, die alom in den lande, in iedere stadswijk, in elk huizenblok, in ieder dorp en gehucht werkzaam zullen zijn, dit breede be middelende contact tusschen alle Nederlan ders te kunnen leggen. Tienduizenden kunnen hierbij worden in geschakeld. Iedere man en vrouw die in een sociale taak, groot of klein, een opgave ziet, melde zich als vrijwilliger (ster) aan bij het 'onderstaande adres, waai' alle inlichtingen zijn te verkrijgen. De uitvoering van het sociale werk van den N.V.D. brengt natuurlijk kosten met zich mede. Daar de bijstand zal bestaan uit een directe, verantwoordelijke hulp van een medelandgenoot en niet van een ambtelijk bureau, dienen de uitgaven bestreden te wor den uit volbewuste offers van hen, wien het lot van ons volk ter harte gaat. Daartoe is door den N.V.D. een lidmaatschap ingesteld, waaraan een vaste maandelijksche bijdrage is verbonden. Meldt u aan als lid van den N.V.D. en helpt mede het welzijn van ons volk te verzorgen. Inlichtingen en aanmelding bij het bureau van den N.V.D. Provinciaal-directeur van den Nederlandsche Volksdienst in Noord- Holandi G. Avenarius, Kenaupark 1, Haarlem. 'S-GRAVENHAGE, 8 Augustus. Gedurende het tijdvak van Zondag 10 tot en met Zaterdag 16 Augus tus zullen op de bonnen nummer „30"'*van de daar voor aangewezen kaarten verkrijgbaar zijn de gebrui kelijke hoeveelheden brood', blóém (70 gram per bon), Vleesch en vleeschwaren, kaas, eieren "en melk. he bonaanwijzing voor aardappelen zal nog nader worden bekend gemaakt. Voorts is voor het tijdvak van Zondag 10 Augustus tot en met Zaterdag 6 September (vier weken) be- ichikbaar gesteld: Op bon „107" algemeen 1 kg. suiker. Op bon „108" algemeen 250 gram koffie-surrogaat. Op bon „109" algemeen 500 gram jam. Op bon „110" algemeen 250 gram rijst. Op bon „B rijst" (voor kinderen t.m. 3 jaar) 250 Jram rijst. Op bon „111" algemeen- 250 gram havermout of gort. Op bon „B havermout" (voor kinderen t.m. 3 jaar) 250 gram havermout of gort. Op bon „112" algemeen 100 gram vermicelli of mai- ïena. De bonnen „30" voor kaas blijven geldig tot en met Zaterdag 6 September. De bonnen „29" voor aardappelen blijven geldig tot to met Zaterdag 16 Augustus. de projectielen van geweren en mitrailleurs der ar tilleristen gesneuveld was, moest zich overgeven. Terug konden de Sovjetcavaleristen niet meer over de bergen gevallen paarden en ruiters. De beide regimenten werden volkomen vernietigd. Vierhon derd paarden zonder ruiters werden later door de Duitsche artilleristen opgevangen. Op 6 Augustus hebben Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen ten Zuidoosten van Smolensk 16 rivierstoombooten, die door de bolsjewisten werden gebruikt voor vervoerdoeleinden ter vervanging van de vernielde^spoorwegen, yernietigd. Bij aan vallen op transportcolonnes veerden 234 vracht auto's der Sovjets vernield. Binnen de groote bocht van den Dnjepr zijn alle belangrijke spoorwegtra jecten verbfbken door bombardementen. Talrijke treinen, die de Sovjettroepen moeten ravitailleer en, zijn vernield. In den centralen sector hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen vier batterijen afweerge schut buiten gevecht gesteld.Een benzineopslag plaats in de nabijheid ging in vlammen op. De Sovjettroepen hebben door deze Duitsche aanvallen zeer zware verliezen geleden. BERLIJN, 7 Augustus. (D.N.B.) Honderd duizenden gevangengenomen Sovjetsoldaten stroomen naar de gevangenenkampen.. Een bonte mengeling van Wit-Roethen, Oekraïners, Kozakken, Kalmukken, Kaukasiërs en Siberiërs trekt langs de wegen. Bij een inspectie der groepen gevangenen heeft men geconstateerd dat verscheidene regimen ten der Sovjet-infanterie zóó geteisterd zijn,1 dat slechts 20 of 30 manschappen in leven zijn ge bleven. Deze verklaarden dat er tenslotte nog slechts mannen van de tros en den staf en zieken dragers waren die toen in de voorste linies moesten vechten. Onder de gevangenen bevinden zich ook talrijke officieren, die pas drie maanden hun uniform dragen. Zij hadden een cursus gevolgd en waren daarna onmiddellijk bevorderd tot luitenant. Welle een vérwarring er bij het naderen der Duit sche strijdkrachten onder de bolsjewistische troe pen in Estland heerschte, blijkt uit het volgende rapport van een Sovjet-commissaris, gevonden in een verlaten staf kwartier: ,)Het artillerievuur der snelle Duitsche .troepen heeft bij de laatste aanvallen op de stad een wilde paniek veroorzaakt. De achtergebleven troepen geraakten geheel uit elkander. Zij kregen van de officieren geen, aanwijzingen meer. Ontbrekend materiaal kon nie door andere troepenonderdeelen geleverd worden. De commissaris, die met de leve ring belast is, heeft gemeld dat hij er geen idee van heeft wat hij den troep moet leveren". Duitsche successen in de lucht. Opnieuw ernstige verliezen der Britsche luchtmacht in de Kanaalzone. Het D. N. B. meldf Nadat Donderdagochtend reeds een Britsche bommenwerper door luchtdoelartillerie en een Spitfire door Jagers in de Kanaalzone waren neergeschoten, hebben Duitsche jagers gistermiddag bij een aanvalspo- ging van een Britsche formatie, die uit bommenwerpers en jagers bestond, in luchtgevechten tusschen Duinker ken en Boulogne, negen jagers van het type Spitfire neer geschoten. Luchtdoelartillerie haalde bovendien een Spit fire, boven zee omlaag. Een gemengde formatie, die des avonds naderde, ver loor in de Kanaalzone door een afweer van Duitsche jagers twaalf toestellen. Aan Duitsche zijde deden zich geen verliezen voor. DE ENGELS CHE VLIEGTUIGVERLIEZEN BIJ KIRKENESS. BERLIJN 7 Augustus (D. N. B.) Van een aanvals- poging, die de Britsche luchtmacht 30 Juli op Kirkeness ondernam, keerden van de veertig aanvallende vliegtuigen naar gemeld slechts'tien op hun basis terug, en nog wel gedeeltelijk met zware beschadigingen. Aangezien het Britsche ministerie van luchtvaart ook van deze groote verliezen bij Kirkeness slechts een fx-actie toegaf, worden in de Duitsche pers, evenals reeds na den luchtslag boven het Kanaal, de namen van 21 Britsche vliegers' bekend gemaakt die bij deze mislukte aanvalspoging gevangen genomen zijn. Bovendien zijn de lijken van talrijke Brit sche vliegers geborgen. Dezen konden echter voor het meerendeel niet worden geïdentificeerd. Slechts van -vier doode piloten heeft men tot dusver de namen kunnen na gaan. Italiaansclie troepen aan het Oostelijk front. Naar een speciale correspondent van Stefani meldt, heb ben de Italiaansche troepen, die naar het front in df Oekraïne zijn gezonden, zich .gisterochtend in den strijd gemengd. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. BERLIJN, 8 Aug. (D.N.B.) De vijand is in den nacht van 7 op 8 Augustus met zwakke strijdkrachten West-Duitschland binnengevlogen. Het gelukte aan enkele toestellen tot Berlijn door te dringen. Door het neerwerpen van een gering aantal brisantbommen ontstond schade aan gebouwen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Gruwelijke ontdekking in mijn schacht in Galicië. Lijken van 600 doodgeschoten personen gevonden. Naar het DNB meldt is in de Galicische plaats Dobromil een afschuwelijke ontdekking gedaan. De bolsjewisten hadden daar op een zoutmijn een bui ten werking gestelde schacht van ongeveer 40 me ter diep tot den rand toe gevuld met de lijken van doodgeschoten menschen uit de omgeving. Inwo ners van de plaats vertelden hoe dag en nacht vrachtwagens der bolsjewisten onder politiebewa king naar de mijn reden en lijken aanbrachten. De omgeving werd door militairen afgezet. Volgens een voorzichtige schatting waren 600 lijken in de schacht geworpen. De meeste slachtoffers waren uit de in de nabijheid gelegen gevangenis der Gpoe ge komen. De bolsjewisten hadden mannen en vrou wen, grijsaards en kinderen, naar de gevangenis gedreven en doodgemarteld, -geslagen, -gestoken, of -geschoten: Duizenden inwoners waren gevlucht duizenden andere werden kort voor c^e aankomst der Duitsche troepen door de bolsjewisten wegge voerd en onderweg omgebracht. Van het Finsche front. Stuka's bombardeeren een pantsertrein. HELSINKI 7 Augustus. Van officieele zijde wordt medegedeeld: Een vijandelijke pantsertrein is Dinsdag op de lijn SuojarviPetroskoi door Stuka's gebombardeerd, waarbij de trein een voltreffer kreeg, waardoor hij in twee stukken brak. Slechts de locomotief en een wagon konden naar het Oosten ontkomen. De vijand heeft geen lucht bombardementen op vaderlandsch gebied ondernomen. De luchtafweer heeft gisteren drie vijandelijke toestellen omlaag gehaald. (D. N. B.). Japansche persstem over Thailand.' TOKIO, 7 Aug. Met betrekking tot het bericht van Associated Press over een aan Engeland tqege- schreven voornemen, Bangkok en de havens aan de iandengte van het Thailandsche schiereiland te bezet ten, schrijft de „Japan Times and Advertiser": De on afhankelijkheid van Thailand wordt door de omsirige- ling bedreigd. Het blad meent dat het plan van de A.B.C.-mogendheden (Argentinië, Brazilië, Chili) voor de beweerde verdediging tegen een veronderstelden Japanschen opmarsch naar het Zuiden in werkelijk heid in Japansche oogen slechts een aanvalslustige omsingeling is. Thans wordt een. schrikbeeld opge hangen over Japansche aanvalsvoornemens tegen Thailand. Dit is echter volkomen ongerechtvaardigd. Japan heeft geen bedoelingen in Thailand. Het staat met dit land op vriendschappelijken voet. Het blad merkte ten slotte op dat Groot-Brittannië met de tac tiek om van Japan een schrikbeeld te maken in wer kelijkheid slechts een plan verbergt om een aanvals- aqtie ter versterking van Singapore te ondernemen door het vestigen van vooruitgeschoven steunpunten ten koste van de onafhankelijkheid van Thailand. (D.N.B.- rJêi -1 (Foto Stapf) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtshericht Vergeefsche worsteling van ingesloten Sovjetformaties. Belangrijk aandeel van de Duifsche luchtmacht. van onze troep. Het lot van de in het gebied tusschen den Dnjepr, Duna en Smolensk ingesloten formaties der Sovjetweermacht was bezegeld. Aan de superio riteit der Duitsche leiding, aan het initiatief van de onderaanvoerders en aan de dapperheid en het uit houdingsvermogen van den troep is het te danken dat hier óndanks "de allermoeilijkste omstandigheden voor de aanvulling, een succes kon worden behaald dat voor de voortzetting van onze operaties van doorslaggevende beteekenis is. Het luchtwapen heeft een belangrijk aandeel ln deze overwinning: In overmoeid optreden verricht ten de formaties legervliegtuigen de verkenningen welke als grondslag dienden voor het voeren van den strijd op de aarde. Jachtvliegtuigen, duikbommenwerpers, en forma ties gevechtsvliegtuigen, gesteund door verkenners op langen afstand, voerden onder de moeilijkste om standigheden den strijd tegen de operatieve reserves van den vijand en zijn ingesloten legeronderdeelen Zij grepen vastberaden in, waar het er om ging het verzet van den vijand te breken, zijn tegenaanvallen af te slaan en in samenwerking met de luchtdoel artillerie zijn actie uit de lucht onschadelijk te ma ken. 126 treinen, zes pantsertreinen, duizenden auto mobielen en 15 bruggen werden hierbij vernield. Ook aan den strijd tegen de vijandelijke stellin gen, kazematten en stukken geschut alsmede tegen de pantserwagens van den vijand heeft het lucht wapen onder groote resultaten meegewerkt. Aan het verloop van dezen geweldigen slag hebben de legers van generaal-veldmaarschalk van Kluge en van General-oberst Guderian en Hoth. alsmede de for maties van het luchtwapen van de generaals der vliegers Lörzer en Freiherr von Richthofen op roem volle. wijze deelgenomen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht weer Moskou aangevallen. Tal rijke voltreffers van bommen werden geplaatst op een vliegtuigfabriek. In de bocht van de Moskwa en Oostelijk daarvan ontstonden verscheidene groote branden. In den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart brachten gevechtsvliegtuigen in den nacht van 6 op 7 Augustus aan de Britsche Oost kust een koopvaardijschip van 10.000 b.r.t. tot zinken. In Oost- en Midden-EngeTand werden verscheidene vliegvelden met goedp uitwerking gebombardeerd. Patrouillevaartuigen schoten in het Kanaal een Britsche bommenwerper omlaag. In Noord-Afrika plaatsten Duitsche gevechtsvlieg tuigen bomtreffers van zwaar kaliber op pakhuizen en opslagplaatsen van materiaal bij Tobroek en Mersa Matroeh. Een andere succesvolle luchtaanval, die werd ondernomen door een sterke Duitsche for matie gevechtsvliegtuigen, was gericht op de haven werken van Suez. De vijand liet vannacht op verschillende plaatsen van West- en Zuidwest-Duitschland brand- en bri santbommen vallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten vijf Britsche bommenwer pers omlaag." UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 7 Augustus (D.N.B.Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „Zooals reeds in een extrabericht is bekend ge maakt, heeft de legergroep van den generaal-veld maarschalk Von Bock in samenwerking mat de luchtvloot van generaal-veldmaarschalk Kesselring den grooten slag van Smolensk zegevierend voltooid. Bij matige eigen verliezen zijn de bloedige verliezen van den vijand ongewoon hoog. Rond 310.000 gevan genen vielen in onze handen." 3250 pantserwagens. 3120 stukken geschut en een onafzienbare hoeveelheid ander oorlogsmateriaal werden buitgemaakt. Het Sovjet-luchtwapen verloor 1098 vliegtuigen. Over het verloop van den slag kan thans het vol gende gemeld worden: Nog voor het einde van den dubbelen veldslag bij Bialystok en Minsk waren snelle formaties van het leger en van de Waffen S.S. op de krachtig verde digde Stalin-linie gestooten, welke loopende achter den Dnjepr en den bovenloop van de Duna in de versterkte plaatsen Mohilew, Arsja, Witebsk en Polosk over geweldig uitgebreide steunpunten be schikte. Onder hevige gevechten gelukte het aan beide zijden van Polesk bruggehoofden te vormen. Op 11 Juli werd Witebsk genomen en braken wij door den taai verdedigden sector van den Dnjepr ten Zuiden van Mohilew en Orsja in een stelselma- tigen aanval, welke eesteund werd door plaatselijke verrassende overtochten over de rivier. De volgen de dagen drongen vervolgens de snelle formaties aan beide zijden van den weg OrsjaSmolensk over een breed front naar het'Oosten door. Op 16 Juli werd het door den vijand bijzonder taai verdedigde Smolensk door een gemotoriseerde divisie infanterie in een gevecht met de blanke wapens ingenomen en tegen voortdurend woedende' aanvallen van den vijand in bezit gehouden. Terwijl de doorbraak ten Zuidoosten, Oosten en Noordoosten van Smolensk door formaties pantser troepen en gemotoriseerde divisies infanterie, on danks de hevigste tegenaanvallen werd verscherpt, dekten de daaropvolgende divisies infanterie onder buitengewone marsch- en gevechtsprestaties de door den vijand steeds weer aangevallen flanken van den stoottroep en namen de omsingeling op zich van den vijand, die door de snelle formaties was doorbroken en in afzonderlijke nog strijdvaardige groepen was verspreid. In een gebied van 250 km. breedte en 150 km. diepte ontstond daarmede een geweldige veldslag, van welks voornaamste brandpunten behalve Smo lensk de plaatsen Witebsk, Polosk, Newel en Mohi lew genoemd moeten worden. Met den moed der wanhoop en onder de bloedigste offers probeerden de ingesloten deelen van den vijand in een worste ling van bijna vier weken hun vrijheid te heroveren, terwijl versche troenen in den strijd geworpen wer den om hun verlichting te brengén. Al deze pogin gen liepen spaak op de bewegelijkheid en taaiheid Rede van luitenant-generaal H. A. Seyffardt. (Van een Haagschen correspondent) SMOLENSK IN gLITSCHE HANDEN. De vluchtende bolsjewisten hadden de stad in brand gestoken. Voorzichtig nadert de infanterie, dekking zoekend tegen eventueele franc-tireurs. (Foip Orbit-Holland^ Uit Den Haag is gistermiddag een tweede deta chement vrijwilligers, 431 man sterk, van het Vrij willigers legioen Nederland naar Krakau vertrok ken, waar zij zullen worden opgeleid om vervolgens aan de krijgsverrichtingen op het Oostelijke front te gaan deelnemen. Hun afscheid ging evenals dat van het eerste de tachement, dat op 26 Juli is vertrokken, met eea plechtigheid in den Haagschen Dierentuin en een défilé op het Spui te 's-Gravenhage gepaard. De zaal van den Dierentuin was voor de gelegen heid met vlaggen, Duitsche en oranje-blanje-bleu. alsmede met schilden van bloemen in laatstge noemde kleuren versierd, zoo ook het podium. Oo de galerijen namen lang "voor het begin van de plechtigheid vele belangstellenden plaats, zoodat er ten laatste niemand meer bij kon. Dit waren ken nelijk meest familieleden van de vertrekkenden. in 0vei-wegende mate vrouwen en meisjes. De vrij willigers verzamelden zich gelijkvloers. Zij waren voor het meerendeel in burgerkleeding. In het mid den van hun groep bevond zich een kleine groep» mannen van de W.A., kenbaar aan hun uniform. Bij de vrijwilligers stelde zich een. Duitsch mu ziekkorps op. Het bevel over,het geheel werd ge voerd door kapitein Voorwinden. Onder de eere- gasten, beneden in de zaal, bevonden zich talrijke vooraanstaande personen van de N. S. B. 'en auto riteiten, o.a. prof. dr. Goedewaagen, de secretaris generaal van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten met zijn plaatsvervanger ir. Van der Vegte, rrir. Rost van Tonningen, president van de Nederlandsche- Bank en secretaris-generaal van het departement van financiën, heerbanleider Feen- stra van de W. A., baron van Haersolte, gemachtig- 'de van den leider der N.S.B. in de provincie Zuid- Holland, Piek, directeur-generaal van de Winter hulp Nederland, mr. Hamer, hoofdcommissaris van politie van 's-Gravenhage, van Maasdijk, voorzit ter van den Nederlandsch-Duitschen Kuituurkring, bij wie zich gaandeweg ook ettelijke Duitsche auto riteiten, wij'noemen den héér Etger, Oberbereichs- leiter, in dit geval vertegenwoordiger van commis saris-generaal z.b. V. Schmidt en dr. Schuon, Kreis-, leiter van de N. S. D. A. P. in ons land. voegden. Jonge meisjes reikten aan de vrijwilligers boe ketten in de kleuren van het legioen uit, waarmee dezen zich tooiden. Om precies half vijf commandeerde kapitein Voorwinden „Geeft acht". Onmiddellijk daarop trad de commandant van het legioen luitenant-ge neraal Seyffardt. oud-chef -van deh generalen staf binnen, vergezeld door luitenant-generaal Rauter, den commissaris-generaal voor het Veiligheidswe- ieu* yertegfeBwoordigfi? van dsn Rijkscommissaris en van den Rijksleider der S. S. Himmler, generaal Schumann en Oberstleutnant von Müller, vertegen woordiger van den bevelhebber der Duitsche weer macht in ons land generaal Christiansen. Terwijl de muziek een marsch speelde, schreden zij langzaam langs het front der vrijwilligers, die de houding hadden aangenomen. Vervolgens begaf generaal Seyffardt zich naar het podium, beklom het spreekgestoelte en hield de volgende rede: „Kameraden. Hier staat gij aangetreden om uitvoering te geven aan uw moedig besluit de wapens op te vatten en mede te gaan strijden tegen he*t Aziatische gedrocht, dat gereed heeft gestaan zijn bolsjewistische hor den over Midden- en West-Europa uit te storten, om daar de marxistische wereldrevolutie, dat wil zeggen een chaos van jammer en ellende, in de plaats te stellen van onze beschaving en kuituur. Gij staat aangetreden met den vastbesloten wil u in te zetten voor de vrijheid van Europa, voor de vrijheid van Nederland. Ik dank u voor uw dapper besluit en ik bewonder u. Want ik weet, dat gij vele bezwaren opzij hebt moeten zetten, om vrijwillig heen te gaan van alles wat u hier aan den vaderlandschen bodem bindt. Ik bewonder u, omdat ge zonder lang aarzelen hebt besloten de moeilijkheden en gevaren tegemoet te treden, welke u daarginds in Oost-Europa wachten. Ik zeide hef reeds tot uwe kameraden, die op 26 Juli u zijn voorgegaan: gij gaat naar een land, waar van ge u vermoedelijk thans nog geen voorstelling kunt maken. Gij gaat als het ware de beschaafde wereld tijdelijk achter u laten. Ge komt in een wil dernis van verschrikking en ellende welke dat land te danken heeft aan „de zegeningen van het bolsjewistische paradijs". (Zie ook pag. 4. Griffier bij de Haarlemsche Rechtbank. Mr. C. van Leeuwen van Duivenbode benoemd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie is benoemd tot griffier van de arrondissements-rechtbank te Haarlem: mr. C. van Leeuwen vèn Duivenbode, thans grif fier bij het kantongerecht te Wageningen. I

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1