De Duitsche successen aan het geheeie Oostfront. GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN Ziekteverzekering en invalidenzorg. De enorme verliezen der Sovjets. In ons vorig nummer hebbén wij, naar aanleiding van het weermachtsbericht van Donderdag, ge wezen op de .groote supcessen die het Duitsche leger nu weer in de omgeving van Smolensk heeft behaald. De strijd die daar gevoerd werd betrof een vrij groot stuk van het enorme Oostelijke front, namelijk 250 K.M., of ongeveer 1/10. Natuurlijk moet de slag bij Smolensk, die in een sprekende overwinning van de Duitschers eindigde, gezien worden als een onderdeel van de groote worsteling aan dit front, maar toch stelt de Duit sche staf vast. dat die overwinning van doorslag gevende beteekenis is voor de voortzetting der mili taire operaties. De verliescijfers der Sovjets in dit weermachts bericht van Donderdag opgesomd betreffen alleen den slag bij Smolensk. De totale verliezen die de Sovjets in deze kleine zeven weken die de oorlog in het Oosten duurt geleden hebben, zijn natuur lijk nog veel grooter. Daarover gaf het D.N.B. in een toelichting op het Weermachtsbericht van Don derdag bijzónderheden. Wij lezen: „De Duitsche weermacht heeft in deze gevechten successen behaald, die de eigen en stoutste ver wachtingen verre overtreffen. Uitdrukkelijk wordt geconstateerd, dat de reusachtige en wel uigeruste Sovje-weermacht in de pan kon worden gehakt. In totaal zijn aan het Oostelijk front tot dusverre ongeveer 900.000 gevangenen gemaakt; meer dan 12.500 gepanserde gevechtswagens, ruim 10.000 stukken geschut en meer dan 9000 vliegtuigen zijn vernietigd of buitgemaakt. Daarbij wordt uitdruk kelijk gezegd, dat de Sovjet-soldaten buitgewoon taai en hardnekkig hebben gevochten, zoodat de bloedige verliezen der Sovjets een veelvoud van het antal gevangenen bedragen. De Sovjet-legers moeten dus zeker meer dan 3.000.000 man en met de gevangenen rond vier millioen man hebben ver loren". Het menschenmateriaal der Sovjets is enorm, maar het grootste leger kan zulke geweldige slagen niet verdragen zonder ernstige gevolgen. Het is mogelijk dat de verliezen aan manschappen ge deeltelijk aangevuld kunnen worden door nieuwe reserves op te roepen, maar het verloren gegane materiaal is niet op die manier' te vervangen. Als men dit bedenkt, zeggen de cijfers: 12.500 gepant serde gevechtswagens, 10.000 kanonnen en 9000 vliegtuigen die verloren zijn gegaan, zeer veel. In de Duitsche legerberichten werd reeds ver zekerd, dat de Sovjetlegermacht definitief ver slagen is. Er wordt nog verzet geboden, maar de kracht van den tegenstand is op vele! punten gebro ken. In hetzelfde bericht vertelde het D.N.B. daar over: „Van welingelichte militaire zijde wordt ge>- constateerd, dat aan het geheeie Oostelijke front een toenemende verslapping van de gevechts kracht der Sovjetlegers valt op te merken. Talrijke afdeelingen wordén bij gebrek aan officieren door onderofficieren aangevoerd. De vervangings troepen zijn in het geheel niet of gebrekkig ge oefend. Voor een deel worden zij in burgerkleeding en zonder voldoende bewapening in den strijd geworpen. De nieuwe afdeelingen hebben gebrek aan artillerie en vooralaan zware .machinege weren. Verscheidene pantserdevisies Vochten als infanterie, daar zij geen pantserwagens hadden. Ook speciale troepen, zooals lichtlandingsbrigades, zijn als infanterie gebruikt In koortsachtige haast worden steeds weer arbeidersweerafdeelingen en afdeelingen jónge communisten, naar het front gebracht. De reservetroepen hebben over het al- 'geméen weinig gevechtswaarde en vertoonen een bohte samenstelling". Dit is duidelijke taal.. t Heden komt een'nieuw overwinningsbericht. dat bétrekking heeft op een groot succe's in de Oekraï ne. waar twee Sovjetlegers geheel en een derde gfoo.tendeels vernietigd zijn. Er wordt een aantal van 100.000 gevangenen genoemd, Door de reeds bevochen overwinningen en de 'enorme terreinwinst die de Duitschers en hun bond- gènooten behaald hebben, zijn .de Sovjetlegers al ver in éigen land teruggedrongen. Daardoor werd het Bolsjewistische gevaar voor Europa al veel minder, maar de as-moge'ndheden zullen niet rusten voor de bedreiging volkomen verdwenen is. Daarvoor brengen de Duitschers en hun bond- genooten groote offers. De Duitsche staf verzekerde in zijn bericht over den slag bij Smolensk, dat de eigen verliezen in verhouding tot de enorme slagen die de Sovjets kregen matig zijn, maar daarmee Wordt niet verheeld, dat ook aan die zijde velen vallen in den strijd voor hun vaderland. Ongeveerter zelfdertijd dat de uitvoerige publi caties over de Duitsche successen aan het Oostelijk front verschenen, werden bijzonderheden gepubli ceerd over vondsten gedaan in de Sovjetlegaties te Berlijn en te PaTijs. De Duitsche instanties die dit onderzoek leidden vonden daarin opnieuw be vestigd dat de diplomatieke vertegewoordigingen tevens buitenposten waren van de Komintern. Over de vondsten worden bijzonderheden gegeven die den minst ontvankelijken koude rillingen lags de - rug moeten jagen en daarnaast wordt gewaagd van inge wikkelde sti-uctunr der gebouwen, die kamers aan het licht brachten welke kennelijk dienden voor doeleinden welke men nergens ter wereld ooit in de geschiedenis met het begrip diplomatieke ver tegenwoordiging in verband heeft gebracht. Deze publicaties vormen geen aangename, echter wel documentaire lectuur. Menu Centrale Keuken gewijzigd. Het menu voor a.s. Woensdag wordt veranderd in Bruine boonensoep. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. L. Koopman z., Leeuweriklaan 1, IJmuiden; C. W. Frik z., Rijksweg 264, Santpoort; C. M. Lomans d., Spilbergenstraat 22, IJmüiden; A. Schotvanger d., v. Speijkstraat 9, IJmuiden. Overleden: W. Engelhardt 78 'j., echtgen. van D. Zwanenburg, Bloemstraat 48 IJmuiden, J. B. Meeuw 50 j., v/ede. van N. M. J. Corveleijn, Tuinders straat 70, IJmuiden. ft Ondertrouwden: F. Carton, van Wassenaerstraat 24 IJmuiden en M. Middelkoop, Engelmundusweg 19, IJmuiden. Toek. adres? M. D. L. van 'den Ende, Middelburg, Dam 37 en J. J. Smit, Jb. Catslaan 18, Velsen. Toek.-adres: Middelburg, Dam 37. H. van Kampen, C. Drebbelstraat 26 rood, IJmuiden en H. Zijlstra, Alb. Cuypstraat 20, IJmuiden. Toek. adres: Alb. Cuypstraat 20 IJmuiden P. Horst, Kanaalkade 49 Velsen-N. en If. J. Grootendorst, Noorderlaan 29 Velsen-N. Toek.- adres: Noorderlaan 29, Velsen-N. J. v. Zwieten, Zeeweg 364, Velsen en E. Zandvoort, Kon. Wilhelminakade 16, IJmuiden. Toek.-adres: Wijk aan Zeeërweg 180. IJmuiden. G. J. Lejeune, Wijkerstraatweg 154 Velsen-N. en A. M. E. de Jong, Beecksanghlaan 16, Velsen-N. Toek.-adres: Meerweidelaan Velsen-N. Getrouwd: Th. G. Baltus en H. Koerts, Wester geest 52, Beverwijk. W. J. G. Aldenhuijsen en B. M. van Dijkman, Gaelstraat 2rood, ^Haarlem. J. van Wolferen en R. Hoek, W. Beukelszstraat 9, IJmui den. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilbuig, Heemstede. Het Nederlandsche Visseherijbedrijf Reorganisatie beslist noodzakelijk. De uitbreiding der Deensche vïsschersvloot, waar op ook in ons blad eenige malen do aandacht wr' gevestigji, heeft, „De Transportarbeider", het gaan van den Ccntralen Bond, aanleiding ge#^ tot het plaatsen van een interessante beschouwin; over de Nederlandsche visschersvloot en haar toe komst. Het blad schreef o.a.: „Wanneer wij nu een vergelijking treffen met de visscherjj, zooals deze in ons .land wordt uitge oefend, dan valt het op, hoe in Denemarken een frissche wind waait, doch hoe in ons land van een flinke poging om het visseherijbedrijf op moderne leest te schoeien, niet veel te bemerken valt. En toch biedt.de visschefij in ons land wellicht zelfs betere kansen dan elders, indien maar goed werd aangepakt. De visscherij is van oudsher een der belangrijk ste welvaartsbronnen voor ons land geweest, maar zij is verwaarloosd en ook hef vischgebruik is ge leidelijk aan in ons land verminderd. Tweeërlei moet derhalve geschieden. Het visseherijbedrijf zelve met de' moderne ne- venbedrijven dient te worden georganiseerd met be hulp \^n de moderne vindingen. Daarnaast dient het distributievraagstuk in ons land, d.w.z. de weg van de visch naar den verbrui ker, grqndig te fjorden aangepakt. Er moeten strikt nieuwe, modern uitgeruste schepen komen. De vischconserven-ïndustrie dient te worden op gebouwd. De vischhandel dient zich daarbij aan te sluiten en zijn taak voor de voedselvoorziening des lands aan te vatten. Dat alles zal niet uit de lucht komen vallen, maar dat is juist de reden, waarom nu dient te worden aangepakt. Plannen dienen te worden ge maakt, zoowel voor den bouw van nieuwe schepen als de moderniseering van de nog aanwezige voor dat doel. geschikte bestaande vloot. Ruime haven- en fabrieksterreinen behooren beschikbaar te worden gesteld en bovenal dient op niet al te schrappe wijze het benoodigde crediet beschikbaar worden gesteld. Alles natuurlijk met volledige inachtneming van het belang der gemeenschap. De tijd immers is voorbij, dat enkele ondernemers den dienst konden uitmaken en zich uitsluitend door het winstoog merk lieten -leiden. - Mogen allen, die bij de visscherij, dit zoo bij uitstek vaderlandsche bedrijf, betrokken zijn, de teekenen des tijds verstaan;' wij geven als orga nisatie der visscherslieden gaarne de verzekering, dat bij alle weloverwogegn pogingen op de mede werking dhr opvarenden en hun organisatie kan worden gerekend, want het is ongetwijfeld een groot belang voor de opvarenden, dat de wantoe standen van weleer plaats maken voor een goed geordend bedrijf, dat zich richt op de belangen der gemeenschap, doch dat daarbij ook voor het toch altijd nog gevaarlijke werk van den zeevisscher een bestaan garandeert, dat in overeenstemming is met de eischen, welke een rechtgeaard arbeider stellen kan en moet. De Deensche visscherij. De Deensche vischerij, - die in den regel in de maanden Mei en Juni haar slechtste maanden heeft, was' in Mei van dit jaar zeer loonend en ook in Juni- waren de aanvoercijfers zeer hoog. In Skagen bedroeg de aanvoer 2.3 millioen K.G. met een opbrengst van meer dan 1.25 millioen kronen.' Er kwamen besommingen voor van 50000 kronen. Ook in Thyboren was een ononderbroken bedrij vigheid der geheeie kottervloot als gevolg van de aanwezigheid van geheeie scholen rondvisch. Alleen in de laatste week van Juni werd in deze haven aangevoerd 200.000 K.G. dorsch, 100.000 K.G. schel- visch, 15.0.00 K.G. schol..en 35.00.0 K,G. diversen. Hiervan wei-den in den loop van dezelfde week i 17.000 K.G. doorgezonden. De prijzen waren van dien aard, dat de visscherij zeer loonend was. Bo vendien droegen de nieuwe mogelijkheden tot het verwerken vaai vischafval er toe bij, de ontvangsten te verhoogen. In Skagen kon de zevende conserven- fabriek in bedrijf gesteld worden. Deze conserven-» industrie is geheel gespecialiseerd op het marinee ren. De uitvoer van visch en vischconserven was aanzienlijk. Zondagsdienst der apotheken. De .dienst der apotheken wordt Zondag a.s. waar genomen door de IJmuider Apotheek, Koningsplein no. 10. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. VERSCHE VISCH. SCHEVENINGEN 8 'Augustus. Noteering schokker- visch: Kleine slips f 1,30—f 1,60; Groote slips f 1.70—f 1,90; Kleine ton f2,50—f3; Tong f 3,60—f4,30, allés per K.G.; Middelschol f 78,40—f 94,20; Kleine schol f 38—90—f 65,80; Bot £39,40—f 60.70; Schar f 1290—f 15,50, alles per kist van K.G. De aanvoer van versche visch uit zee was hedenmorgen niet groot. Er was veel vraag naar versche visch, zoodat hooge prijzen werdén besteed. Politieverordening thans verboden om rijwielen onbe heerd op den openbaren weg te laten, staan.Dit voor schrift beoogt rijwieldiefstal legen te gaan. De politie is een tijdlang waarschuwend opgetreden, doch zal thans overtreders bekeuren. De eersle slachtoffers zijn reeds ge vallen. Denk dus om uw karretje. WAPENS. In verband mét de inwerkingtreding van de nieuwe Wa penverordening wordt den bezitters of houders van wa penverzamelingen bekend gemaakt dat zij voor 22 Augus tus a.s. een nauwkeurige lijst van de zich in de verzame ling bevindend? vuurwapenen cn munitie bij d?n burge meester moeten inleveren. Veranderingen in de verza meling moeten binnen een week worden opgegeven. SANTPOORT CONCERT. Het concert, «jat de muziekvereenigïngen „Kunst na Arbeid" en „Voorwaarts" uit IJmuiden op 30 Juli j.l. in het Rijkenspark zouden geven, kon wegens de weersomstandigheden geen doorgang vinden. Toch zullen deze IJmuider korpsen zich hier ter plaatse doen hooren en wel op Maandag a.s. des avonds van 8 tot 10 uur. NAAR HET CONCOURS. Het gemengde koor „Vox Humana", „Santpoorts Gemengd Dubbel Kwartet" en het. mannenkoor „Or pheus", alle staande onder leiding van Henk Arisz, zullen deze maand, waarschijnlijk op 24 Augustus^ deelnemen aan een zangconcours te Amsterdam. OPENSTELLING POSTKANTOOR. De uren, waarop het postkantoor te Santpoort-dorp geopend is, zijn wederom gewijzigd. Het kantoor is thans geopend van 8.30—15 uur en van 1819.30 uur. GEEN FEESTWEEK. Het bestuur der harddraverij-ve^eenijing „Sant poort en Omstreken", dat hier ter plaatse de ring- rijderij, harddraverij en feestweek organiseert, heeft besloten dit jaar niets van dien aard te organiseeren. EERSTE H. MIS. Onze plaatsgenoot, de weleerw. heer R. H. de Bruyn. die Zondag j.l. te 's-Hertogenbosch zijn pries terwijding ontving, zal morgen om half negen in de R.K. kerk aan de Frans Netscherlaan zijn eerste plech tig heilig misoffer opdragen. CASTRICUM GEVONDEN VOORWERPEN. De volgende gevonden voorwerpen zijn aan het politie bureau aangegeven. Alpinomutsje, emaille melkemmertje, trainingsbroek, broek, 'zwarte zuidwester, rozenkrans. WAARSCHUWING VOOR FIETSERS. Het ongédisciplineerde rijden van wielrijders is aanlei ding dat door de politie een strenge contróle zal worden uitgeoefend op het wielrijdend publiek. Met name zal worden opgetreden tegen het onvoldoende rechts rijden, met meer dan twee personen naast elkaar rijden, het rijden op stoepen en trottoirs en het niet of onvoldoende richting aangeven. Ondanks herhaalde waarschuwingen worden sloepen en trottoirs nog steeds door wielrijders bereden. De politie kent hiervoor thans geen pardon meer. Een groot aantal personen is in de afgeloopen week hiervoor bekeurd. Zooals reeds is-bekend gemaakt is door wijziging van de HEEMSKERK SPORTDAG „A.D.O." Zondag 17 Augustus a.s., houdt „A.D.O." de jaar- lijksche onderlinge sportwedstrijden; er zal een z.g. „zevenkamp" worden afgewerkt.. Deze „zeven kamp" bestaat uit de volgende takken van sport: 80 meter hardloopen, vèrspringen, vèrschieten, raak den paal, baldrubbelen, doelschieten en bal,- werpen. DRIEHUIS UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. In ,,'t Huis te Velsen" had gistermiddag ten over staan van notaris Anten, de openbare verkooping plaats van het heerenhuis met garage, erf en tuin, De Genestetlaan no. 6. Kpoper werd de heer J. Boon te IJmuiden voor f 9300. De handel aan de bloemenveiling, □e bloemen zijn duur. Tot nu wijst alles er op, dat de bloemenveiling ,,'t Centrum" dii jaar een record-omzet zal be reiken. In het eerste halfjaar ging de omzet al be duidend boven die van vorige jaren en ook het tweede halfjaar begon met een stijging van de omzetten. Oorzaken voor dezen gunstigen gang van zaken, die zich ook in de afgeloopen weken voortzette, zijn moeilijk aan te wijzen. In ieder ge val is het nu zoo, dat door de groote kooplust, vrij wel geen partijen van beteekenis zijn doorgedraaid. Deze week was de aanvoer bijzonder groot. De grootste partijen werden gevormd door gladiolen en tijgerlelies. Het verheugend verschijnsel deed zich bij dit groote aanbod voor, dat de goede prij zen gehandhaafd bleven. Voor gladiolen varieerden die van 15 tot 60 cent per bos. Tijgerlelies gingen van de hand van 10 tot 35 cent. per bos van vijf takken en rose lelies voor 8 tot 25. cent per tak. Het aanbod van snijbloemen was eveneens van flinken omvang, asters, cinia's, kortom alle soorten, werden voor behoorlijke prijzen verkocht. VER. VAN JONG HERVORMDEN. Donderdag 14 Augustus zal de Federatie van Jong-Hervormden, afdeeling Beverwijk, een excur sie naar de St. Bavokerk te Haarlem maken. Ver trek per fiets van het Stationsplein af om 7 uur. Als U ziek bent. Voor spoedgevallen wordt Zondag a.s. de dienst waar genomen door dr. M. H- A. Melchior, Noorderwijkweg 1, telefoon 3340. In de week van 10 tot 17 Augustus is de apotheek Don ker, Breestraat 61, telef 3150, belast met de waarneming 'van den Zondgs- en nachtdienst. De dienst gaat Zaterdagavond 8 uur in. DE NIEUWE D. E. M.-REVUE. Onder leiding van den heer G. Bonnema treft de R.K. Sportvereeniging ,.D. E. M.", nu reeds voorbereidingen voor een nieuwe D. E M.-revue. Het zangkoor „Onze Gezellen', directeur Lou Tervoort, verleend weer mede werking. Wat de tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND' EN „VRIJE VEILING Spinazie per K.G. 30. Postelefn per K.G. 1012. Sla per 100 krop 2l/z4. Andijvie per K.G. 810. Rabarber per K.G. 3. Wortelen per bos 45. Selderij per K.G. 23. Peterselie per K.G. 24 Tomaten per K.G. 1418. Prei per K.G. 19—20. Waspeen per K.G. 7. Bloemkool I per stuk 912. Idem II per stuk 48. Komkommers I per stuk 1113y2 Idem II per stuk 47. Meloenen per stuk 1733. Perziken per stuk 1012. Snijboonen per K.G. 14. Dubb. böonen per K.G. 14. Spercieboonen z. dr. 20. s Idem m. dr. per K.G. 20. Tuinboonen per K.G. 7. Pronkboonen per K.G. 10. Groene kool per K.G. 5. Frambozen per slof 1,50. Roode, Bessen per slof 68. Druiven per K.G. 75. Noteering van Beverwijk van 8 Augustus 1941. Postelein per K.G. 12 Andijvie per K.G. 10 Wortelen per bos 5 Bleten per K.G. 6 Komkommers per 100 5l/213i/2 Augurken per K.G. 4—18 Aardappelen, klei, per K.G. 4,106.10 Idem zand per K.G. 5.60 Doppers per K.G. 18 Capucijners per K.G. 18 Tuinboonen per K.G. 7 Snijboonen per K.G. 14 Heerenboonen per K.G. 14 Roode kool per K.G. 7 Savoije kool per K.G. 9 Bloemkool per 100 511 Uien per K.G. 7 Sla, per 100 krop 4 Rabarber per K.G. 8 Pieterselie per kistje ié Selderie per kistje 20 Appelen per K.G. 3044 Peren per K.G. 2036 Bessen per K.G. 22—34 Druiven per K.G. 1,001,30 BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: L. C. Stuifbergen, kapper, 27 jaar, Lisse, Grachtweg 45 en J. E. Broekkamp, zonder beroep, 21 jaar, alhier, Peperstraat 25. Adres na huwelijk: Lisse, Grachtweg 45. J. de Wit, emballage-meester, 24 jaar, alhier, Reguliersstraat 47 en C. J. Nan, zonder beroep, 23 jaar, alhier, Creutzberglaan 120. Adres na huwe lijk: alhier, Graafwijkstraat 1. Getrouwd: A. Goed en J. Middelkoop. A. de Reuver en A. Schipper. J. Bout en P. Boon. J. H. Schelvis en C. Slobbe. Geboorten: J. Luijt-Rademakers, Wijkerstraat weg 13, z. C. Gr oen-Verduin, C. H. Moensstraat 2a; z. H. J. Rademakers-Moonen, Oostertuinen 63; d. J. v. Hesselingen-Limmen, Hofl.weg 105b; z.( H. A. Zonneveld-Jansen, Creutzb.l. 14, d. J. Dekker-v. 't Sant, Laan v. Kanaan 22, d. D. H. Bleeker-Boerma, Kastanjelaan la;*"a. J. v. d. Kolk'-Salomons, Boeweg 69, d. Overleden: C. van Leeuwen, oud 25 jaar, overle den alhier in „Heliomare", wonende te Soesterberg. C. H. Egeman, oud 44 jaar, ongeh., alhier, Iepen laan 7. J. J. Stijns, oud 39 jaar, echtgenoot van J. Middelkoop, alhier, Alkm.weg 7. W. Bakker, oud 78 jaar, weduwe van J. Hoogewerf, alhier, Wolff en Dekenstraat 12. L. A. F; A. M. van Goor, oud 86 jaar, ongeh., alhier, Peperstraat. 17. J. Bresser, oud 73 jaar, echtgenoot va'n L. Biloen, alhier, Hofdijkstraat 4. A. Veltman, oud 29 jaar, echtgenoote van H. Lok, alhier, Wijkèrmeërweg 59. J. B. Meens, oud 50 jaar, wed. van N. M. J. Corveleijn, overleden, Vondellaan 13; wonende Velsen, Tuinderstraat 70. ORGELCONCERT VAN EVERT HAAK. In de reeks orgelconcerten in de Groote Kerk alhier zal Dinsdagavond als gastorganist optreden Evert Haak. Het programma bevat werken van Guilmant, Jac. Bonset, Ch. Wider, J. Bonnet en M. Enrico Bossi. IN DE WEEK VAN 10 AUG. T. M. 16 AUG. Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 10 AUG. T'M 16 AUG. 1941. 30-4 BROOD 30 BROOD 30 BLOEM 30 VLEESCH 30 VL.WAREN.. 30 KAAB 30 EIEREN 30 MELK I 4 Rants. 1 Rantsoen yz Rantsoen yz Rantsoen 1 Rantsoen 100 Gram 1 Stuks 1$4 Liter 10 AUG. T/M 6 SEPT. 1941 107 ALGEMEEN. 108 ALGEMEEN. 109 ALGEMEEN. 110 ALGEMEEN. B RIJST 111 ALGEMEEN. B HAVERM. 112 ALGEMEEN. I K.G. 250 Gram 500 Gram 250 Gram 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram Brood of gebak 'Bloem, brood of gebak Vleesch of vl.waren Kaas Eieren Melk Suiker Koffie-surrogaat Jam Rijst Havermout of gort Vermicelli of maizena 3 AUG. T/M 20 AUG. 1941 26-27 BOTER-250 Gram Boter 26-27 VET 250 Gram J Boter met reductie Beschikbaar per persoon: G <D In tijdvak van één week 10 20 24 20 Rants. 1111 Rants. 1 3 3 3 Rants. 100 100 100 100 Gram. 1111 Stuks. 7 3 Liter. In tijdvak van vier weken 1111 K.G. 250 250 250 250 Gram. 500 500 500 500 Gram. 500 250 250 250 Gram. 500 250 250 250 Gram. 100 loo' 100 100 Gram. In tjjdvak van 18 dagen 250 500 500 500 Gram. 250 500 500 .500 Gram. ATTENTIE! DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA ZATERDAG 1 AUG. NIET MEER GELDIG. 29 BROOD, bróód of. gebak. 29 VLEESCH 29 VL.WAREN Vleesch of vl.waren. 26-29 KAAS. kaas. 29 EIEREN, eieren. 29, MELK I, Melk I. 105 ALGEMEEN, Suiker. 104 ALGEMEEN, Koffie-surrogaat. 103 ALGEMEEN, Jam 10 BLOEM, bloem, brood of gebak. 102 ALGEMEEN A RIJST Rijst. 44 ALGEMEEN A HAVERMOUT Havermout of gort. 45 ALGEMEEN, Gort. 54 ALGEMEEN, Vermicelli. 55 ALGEMEEN, Maizena. N.B. De bonnen 30 voor KAAS blijven geldig t.m. 6 September 1941. De bonnen 29 voor AARDAPPELEN blijven geldig t.m. 16 Aug. 1941. De bonnen, welke van 10 Aug. 1941 af'zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 2 Aug. 194l' worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. EEN RANTSOEN IS: BROOD: 100 gram brood. GEBAK: 75 gram be schuit, wafels, biscuits, koekjes, óf 140 gram speculaas, koek, óf 300 gram cake, óf 400 gram gevuld klein korstge- bak, óf 500 gram ge vuld groot korstgebak, óf 600 gram taart, ge bakjes. BLOEM: 70 gram tar webloem, -meel, rog gebloem, -meel zelfrij zend bakmeel. RIJST: 250 gram rijst, 'rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (ge mengd meel). HAVERMOUT: 250 gr. havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlok- ken. GORT: 250 gram gort, gortemeel, grutten. VERMICELLI: 100 gr. vermicelli, macaroni, spaghetti. MAÏZENA: 100 gram maizena, sago, aard appelmeel, óf 100 gr. zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of pud- dingsauspoeder. VLEESCH: 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen. VLEESCHWAREN: 75 gram gerookt of ge kookt vleesch, óf 75 gram gerookte worst soorten, óf 100 gram gekooide worstsoorten, óf 125 gram leverarti kelen, tongeworst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst. JAM: 500 gram jam; siroop, honing, enz. Voor de overige arti kelen is het rantsoen gelijk aan de in boven staande lijst vermelde hoeveelheden. Nog eenige andere bonnen PETROLEUM. BON 11 (Bonkaart M en O) t.m. 10 Augs.: 2 L. SCHEERZEEP ENZ. BON K (Textielkaart). T.m. 31 Aug.: 50 gr. ZEEP (Bonkaart Algem.) BON 106. T.m. 31 Augs.: 150 gr toiletzeep. 120 gr. huishoudzeep, 200 gr z. zeep (oude samenstel ling), 150 gr. z. zeep, 300 gr. z. zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder, 125 gr. zeepvlokken, 250 gr. z'elfwerkende waschmid- delen, 200 gr. vloeibare zeep, of 600 gr. wasch- poeder. HONDENBROOD. BON 12. T.m. 31 Aug.: Groep 1 en 2: 10 Kg; Gr. 3: 8 Kg, Gr. 4: 5 Kg: Gr. 5: 4 Kg; Gr. 6: 3 Kg. KATTENBROOD. BON 12. T.m. 31 Aug.; l*/2 kg. BRANDSTOFFEN. Bonkaart Haarden en Kachels t.m. 31 Dec. Bonnen 01, 02, 03 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonnen 05, 06, 67: 1 ëenheid turf. Bonkaart Haarden en Kachels K t.m. 31 Dec. Bonnen 01, 02, Q3, 04 per bon 1 eenheid vaste brandstof. Bonnen 05, 06, 07, 08: 1 eenheid turf. Bonkaart Centrale Ver warming L t.m. 31 Dec. Bonnen 0111 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonkaart „Brandstoffen één eenheid" tot 1 Mei 1942 1 eenheid vaste brandstof. Bon 04 KF van de kaar ten M en N. Geldig t.m. 31 Aug.: 1 eenheid vaéte brandstoffen. Bon Generator-anthra- ciet 8ste periode 1 H.L. anthracietnootjes of 50 kg turf cokes. Geldig t.m 31 Aug. Bon Generatorturf 8ste periode: 50 stuks bag- gerturf. Geldig t.m. 31 Aug. Het is gisteren voor den Nederlandschen werk nemer een goede dag geweest. Binnenkort zal 5" Staatscourant eenige verordeningen bevatten, waa omtrent de Commissaris van het N.V.V. en kort van de confessioneele vakcentrales, deW H. J. Woudenberg, al vast het een en ander heef- medegedeeld. Wat bij wereldkundig maakte kom! inderdaad neer op een voor den werknemer zeer gunstige verruiming van eenige sociale wetten met name de Ziektewet en de Invaliditeitswet, dij beide immers van zoo grooten invloed zijn op' materieele omstandigheden van den tot arbeid on rr.en arbeider. De heer Woudenberg tijdens zijn rede op de pers- conferentie, welke Vrijdagmorgen door het N.V.V. in Krasnapolsky te Amsterdam wu belegd. (Foto Pax HollandDe Haan m.) Zooals men in ons nummer van gisteren hee kunnen lezen "komt de nieuwe verordening ten aai., zien van de Ziektewet hierop neer, dat de werk. nemer voortaan slechts de helft, van zijn premie verplicht is te betalen, daar de werkgever voor de andere helft belast wordt. Deze premie zal voortaaa een bepaald percentage van het lóón bedragen, zoodat, bij gelijke salarissen een ongehuwd even- veel betaalt als een gezinshoofd. Voorts is in de toekomst niet alleen de arbeider, doch zijn ook d» leden van zijn gezin verzekerd, in welke verzeke ring ook ziekenhuis en sanatoriumverpleging be. grepen zijn. Voor het overige ontvangt de echt. genoote van een verzekerde bij gezinsvermeerde, ring een bedrag ineens van f 55. Een en ander zal een sterke centraliseering .van het ziekenfondswezen in ons land noodzakelijk maken. De te verwachten verordening ten aanzien van de Invaliditeits- en Ouderdomswetten geeft de 13. verzorgingsgedachte den voorrang boven de „ver zekeringsgedachte", met andere woorden er wordt naar gestreefd, de gemeenschap meer dan tot dus ver te belasten rfiet dé zorg voor den ouden of 'ut arbeid ongeschikten mensch. Daartoe wordt - onder nadrukkelijke vermelding, dat-het hier 1103 maar, overgangsmaatregelen betreft de Ouder- doms- en Invaliditeitsrente verhoogd met een toe slag van 25 pet voor hen, die 65 jaar of ouder zijn, Voor trekkers van invaliditeitsrente beneden de 65 jaar bedraagt de toeslag 50 pet. Is zulk rentetrekker gehuwd, dan komt daar nog eens 25 pet. bij met een kindertoeslag van 20 pet. per kind voor ten hoogste 6 kinderen. Ook op weduwen- en weezenrente wordt een toeslag verleend. Dit alles bteeekent zoo constateerde de heef Woudenberg in zijn rede een niet onaanzienlijks inkomstenvermeerdering voor velen in eén tijd, die ook financieele offers vraagt en is daarom een groot succes voor het N.V.V., van welke vakcentrale de sociaal-economische afdeeling langen tijd de aan staande verordeningen hielp voorbereiden. Het N, V. V. heeft hiermede blijk gegeven, zijn arbeid in weerwil van gansch andere omstandigheden dan te voren, te willen voortzetten. En dit schept een te genstelling, waarop de heer Woudenberg met eeni- gen nadruk heeft gewezen, een tegenstelling name lijk met de confessioneele bonden, waarvan de lei ding, naar de heer Woudenberg opmerkte, duidelijk heeft bewezen, afwijzend te staan tegenover elk constructief werk. Er zou wellicht aanleiding zijn geweest, deze af wijzende houding voorbij te gaan, nu sinds korten tijd de Commissaris van het N.V.V. ook de beide confessioneele vakcentrales aan zijn hoede zag toe vertrouwd, doch waar de actie, van confessioneele zijde gevoerd, den positieven opbouwenden arbeid van het N.V.V. tracht te vn breken, achtte de heer Woudenberg zich verplicht, daartegen zijn stem te verheffen. Hij heeft daartoe een betoog gekozen, waarin hij den Nederlandschen arbeider met grooten na druk de noodzakelijkheid voorhield, van sterker saamhoorigheid. Er mogen verschillen zijn in le vens- en wereldbeschouwing, op het terrein-van den nationalen arbeid wordt samenwerking ge vraagd en voldoende gemeenschapszin om ook op dat terrein als één volk naar voren te treden. Lange jaren heeft de verdeeldheid onder de Nederland sche arbeiders onderling hun eigen belangen in den weg gestaan-. Het is hoog tijd, aldus spr.'s conclusie, dat deze verdeeldheid vervangen wordt door een éénheid, die in de eerste plaats den arbeider zelf ten goede zal komen. Al zal men de waarde van de zakelijke /mede- deelingen uit de rede van den heer Woudenberg allerminst: mogen miskennen, zijn inleidende be schouwingen zijn misschien nog belangrijker. Want het valt nauwelijks te betwijfelen dat zij het pre ludium vormen van een aankondiging binnen af- zienbaren tijd. waarbij deze eenheidsgedachte 10 een daad wordt omgezet. „Dat alle Nederlandsche arbeiders deel zullen uitmaken van één organisatie was en is" zoo sprak de heer Woudenberg „het ideaal van jiaast alle arbeiders, die het ernstig met hun stand in het volk meenen". 5500 bezoekers op de draverij. Een recordjaar voor de vereeniging- In ons blad van gisteren berichtten wij reeds, dat volgens een ruwe schatting ruim 4000 toeschou wers de verrichtingen der paarden op de jaarlijk- sfche harddraverij hadden gadegeslagen. Deze schat ting is volgens de officieele gegevens nog te laag geweest. Aan de vier loketten zijn in totaal ruim 4100 kaartjes verkocht. Bij dit aantal komen no5 de leden, die op hun diploma drie personen toe gang kunnen verleenen tot de baan. Dit aantal be draagt 1200, zoodat ongeveer 5500 bezoekers de draverij bezocht hebben. Nog nimmer is dit geweldige aantal menschefl in de historie van de vereeniging op de baan ge*- weest, ten minste niet bij gewone draverijen zooais op Donderdag. Alleen in het jaar. dat de vereeniging als attrac tie echte struisvogelrennen hield, was het aantal bezoekers grooter. Waaraan het valt toe te schrij ven, dat het ditmaal een recordj.aar in alle opzich ten is geworden, is te gissen. De vacantieweek zal het zijne er toe bijgedrag0! hebben. Maar bovenal zal de intrede van den to- talisator op deze draverij wel de grootste aantrek king geweest zijn. AQUARIUMVEREENIGING „KENNEMERLAND". De vereeniging van Aquariumhouders „Kennemerland zal Dinsdag 19 Augustus een liefhebberijavond in café vafl der Lem te IJmuiden Oost houden. Van 10 tot en met 24 Augustus zal een huis^euring g*j houden worden. In de keuringscommissie zijn benoeiM l<ie heeren Houtkoop, Douma, .Vermeulen en Bastrtj J

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2