Wijziging in enkele sociale wetten Bouwvakvacantie. Eigenaardigheden in Haarlem en Omgeving Uit de Pers. De heer Woudenberg kondigt een nieuwe verordening aan Hoogere invaliditeits- en ouderdomsrente. Gemiddeld van 40 tot 65 procent meer. Andere regeling der ziekteverzekering. AMSTERDAM, 8 Augustus. De heej: H. J. Woudenbeig, commissaris van het N.V.V. heeft he- den. aldus meldt een 1 uitvoerig A.N.P.-verslag. waaraan het volgende is ontleend, in een bijeen komst van functionarissen van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, in ..Krasnapolsky" eenige urgente problemen van den dag behandeld en tevens eenige zeer belangrijke rfiaatregelen van socialen aard aangekondigd. De heer Woudenberg zei o.m.: Ik heb u op dezen dag- 'tezamen geroepen om u opnieuw bekend te maken met de voortvarendheid, waarmede onze sociaal economische afdeeling zich met den bouw van so ciale verzekeringscomplexen bezig houdt en het verheugt mij u thans mededeeling te kunnen doen omtrent eenige verordeningen, die van verstrek kende beteekenis voor de werkende arbeiders en de trekkers van de invalïditeits- en ouderdomsrente zijn. Twee van deze verordeningen betreffen den uitbouw van de wettelijke ziekteverzekering en een andere betreft financieele verbeteringen voor ren tetrekkers door het verleenen van toeslag op de thans geldende wettelijke regeling. Weken lang zijn de verbeteringen in de sociale verzekering, waarvan u thans als eersten kennis neemt, op de sociaal economische afdeeling van het N.V.V. voorbereid, besproken met alle organen van de overheid en onze bemoeienissen hebben onze wenschen in een dusdanig stadium gebracht, dat ik vandaag nog, voor de verordeningen in de Staatscourant komen, over de betreffende sociale maatregelen als vaststaand kan spreken, omdat ik de zekerheid heb, dat'zij binnenkort in werking zullen treden. Dat ik dit thans kan doen op een oogenblik, dat er eenige beroering onder confessioneel georgani seerde arbeiders is is mij een groote vreugde. Nu de leiding der confessioneele bonden duidelijk heeft bewezen, afwijzend te staan tegenover elk con structief werk, verschijnt daarmede wel in scherpe tegenstelling de houding van het N.V.V., dat onder alle omstandigheden zijn taak met alle kracht voortzet. Waar echter de actie, van confessioneele zijde gevoerd; dezen positiêven opbouwenden arbeid tracht te verbreken, acht ik mij verplicht van te voren eenige opmerkingen te maken over mijn be noeming tot commissaris der confessioneele vak centrales en vakbonden. Wanneer van kerkelijke zijde een voorstelling van zaken wordt gegeven,' waaruit men zou kun nen afleiden, dat de maatregelen in het bijzonder tegen katholieke instellingen zijn genomen,' dan is dit bewuste misleiding met het doel, voor zioh zelf een sfeer van martelaarschap te scheppen. Tic herhaal: het N.V.V. is geen mantel-organisa tie van eenige politièke beweging. Zijn eenige ideele ondergrond is het verlangen naar een groo te alels omvattende, organisatie van arbeiders, die, hoe wij ons de toekomst ook denken in elke nieuwe ordening een noodzakelijkheid zal zijn. Daartoe ben ik als commissaris van het N.V.V. benoemd en onlangs ook tot commissaris van het R.-K. Werk liedenverbond en van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Ik heb de mij verstrekte opdracht aanvaard, om dat daarin duidelijk tot conditie is gesteld, dat de rechten en aanspraken van de leden •der aangesloten vakbonden, voor zoover zij van sociaal economischen aard zijn, onberoerd, onaan getast en onveranderd moeten blijven. Spreker meende te kunnen zeggen, dat hij zich stipt aan deze opdracht heeft gehouden en. verklaarde, dat de arbeiders op het terrein van den nation alen arbeid als één volk naar voren moeten treden, ongescheiden door confessie. Verder wees hij er op dat ook in dezen oorlogstijd een so ciale politiek wordt gevoerd. De ziektewet voorziet slechts in de gedeeltelijke vergoeding van het gederfde loon en biedt daar door den verzekerde slechts een onvolkomen be scherming. want bij ziekte dreigen nog sterker dan de loonderving voor den verzekerde, de daaraan verbonden bijzondere kosten voor medische hulp, geneesmiddelen, medicamenten, verpleging, opera ties. enz. Voor de betaling van deze bijzondere kosten moest de verzekerde tot nu toe zelf zorgen, niet alleen voor zichzelf,, maar ook voor zijn ge zinsleden. Zoo kwam het "vaak voor. dat juist de economisch zwaksten zich in het geheel niet, of op onvoldoende wijze konden verzekeren. Onder deze omstandigheden is het te begrijpen, dat de verze kerde met de primitieve wettelijke ziekengeld ver zekering niet tevreden kon zijn. Weliswaar heeft de ziektewet zelf de mogelijkheid voor een verde ren uitbouw der uitkeeringen v open gelatemv Art. 50 van deze wet bepaalt nl., dat recht op zieken geld niet bestaat, wanneer de verzekerde geen lid is van een door de ziekenfondswet erkend zieken fonds. Het N.V.V. heeft nu na maandenlange voorbe reiding en talrijke verhandelingen en besprekin gen het zoover weten te brengen, dat de goede ge dachte, die al in art. 50 tot uiting komt in de daad kan worden omgezet. De tegenstand is overwonnen en met de komende verordeningen, die wij dezer dagen kunnen ver vrachten en die binnenkort in werking zullen tre den, is de weg gebaand voor een goede geregelde wettelijke ziekteverzekering. De inhoud van deze beide verordeningen is in het kprt de volgende: Van de in werking treding der verordening af moet de verzekeringsplichtige arbeider (werkne mer) naar de voorschriften van de ziektewet lid zijn van een erkend ziekenfonds. Is hij geen lid van zulk een ziekenfonds, dan kan hij in de toe komst ook geen ziekengeld krijgen, maar in tegen stelling met den huldigen toestand behoeft de werkr nemer de kosten voor het ziekenfonds niet alleen te betalen. Ook de werkgever heeft zijn deel bij te dragen, doordat hij wettelijk verplicht wordt de heltf van de premie, dat zijn de halve kosten voor het ziekenfonds, te betalen. De contributie of de premie worden niet meer naar het aantal verzekerden per gezin berekend, maar in procenten van het arbeidsloon daardoor ■"Wordt bereikt, dat de economisch zwakkere in ver houding niet meer belast wordt dan de beter ge situeerde. Dit contributie-systeem belast iederen verzeker de naar zijn economisch vermogen en is daarom sociaal rechtvaardiger. Door het feit, dat de werkgever mede moet be talen, wordt de werknemer ontlast, dw.z., hij zou voor de verzekering voor zich en zijn gezin minder betalen dan tot nog toe het geval was. De onge trouwde arbeider moet hetzelfde betalen, als de getrouwde en deze weer evenveel als de arbeider, die een groot gezin te onderhouden heeft. De contributies in dezen kin vast te stellen, spruit voort uit de bij de sociale verzekering ten grondslag gelegde gemeenschapsgedache, die in •én zin samen te vatten is, één voor allen en allen Voor één. De uitkeeringen zijn in de verordening- duidelijk omschreven: zij bevatten ziekenverpleging en uit- keering bij sterfgeval. ZIEKENVERPLEGING. Ziekenverpleging: dokters met inbegrip van specialisten "én tandartsbehandeling, verloskundige -hulp van dokter en vroedvrouw, ziekenhuis- sanatoriumverpléging. 2. De benoodigde genees- inidddèlen en hulpmidddelen lot genezing, met in begrip van alle middelen, die noodig zijn ter voor koming en behandeling van ziekte of gebreken en ,ie herstel van de arbeidsgeschiktheid dienen. 3. Bij overlijden ontvangt de verzekerde of zijn na bestaanden een bepaald bedrag. Tegenover den tot stand gekomen rechtstoestand brengt dezenieuwen regeling voor de werknemers een werkelijk socialen politieken vooruitgang, dien 'Wij in het kort als volgt kunnen formuleeren: 1. De verzekerden hebben tegenover de zieken fondsen zonder meer recht op afsluiting der ver zekering. 2. De verzekering moefalle bedoelde uit keeringen omvatten, die het doorvoer ingsbesluit naar maat en omyang vaststelt. 3. Kostenvergoe ding in de plaats van daadwerkelijke levering der voorgeschreven benoodigdHeden, uitgezonderd ge vallen, waarin levering in natura niet mogelijk is, is niet geoorloofd. 4. De verzekering moet aïle leden van het gezin omvatten. 5. Alle leden van het gezin hebben dezelfde ï-echten en aanspraken als de verzekerde zelf. In aansluiting daarop is het noodig gebleken, de geldelijke uitkeeringen, zooals wij die kennen uit de ziektewet, te vergrooten. De Nederlandsche wet bepaalt, dat vrouwelijke verzekerden bij bevalling minstens zes weken voor en zes weken na de bevalling ziekengeld tot het wettelijk vastgestelde bedrag ontvangen. De echtgenoote van een verzekerden werknemer krijgt in zulk een geval thans echter niets. In par. 1 vap de nieuwe verordening is echter bepaald, dat de echtgenoote van den verzekerde bij bevalling een bedrag ineens van f 55 ontvangt. De wettelijke maatregel spruit voort uit de gedachte het gezin zooveel mogelijk te beschermen. ORGANISATIE Ook de organisatie-opbouw wordt in de veror dening geregeld. In den loop van den tijd is het aantal ziekenfondsen zoo buitengewoon groot, ge worden. dat een sterke centraliseering van de thans bestaande instellingen van «dezen aard onvermijde lijk is geworden en wel daarom, omdat de overwfa gende meerderheid van deze fondsen op den duur niet in staat zou zijn aan de eischen die de nieuwe tijd stelt te voldoen. Tegelijkertijd wordt in de ver ordening ook de noodige voorzorg getroffen, dat tot verzekering van den werknemer wel een naar verhouding- klein, maar des te daadkrachtiger aan tal van zulke ziekenfondsen de wettelijke taak zal vervullen. INVALIDITEITS- DOMSRENTE. EN OUDER- Er is nog altijd een aantal ouderdomsrente-trek kers, die bij het begin van de in werking-treding van de invaliditeits- en ouderdomswet den 65-jari- gen leeftijd bereikten en op grond daarvan kóste- loos ouderdomsrente genieten, en die door de ver ordening ook van*de verhooging zullen genieten. Het is in den loop van den tijd gebleken, dat alle rente-betalingen'onvolkomen zijn en sedert langen tijd geeft dit reeds tof gerechtvaardigde klachten aanleiding. De uitkeeringen voor de invaliditeitsverzekering waren berekend op«de minimale en aller-noodza- kelijkste kosten voor levensonderhoud, en in deze dagen kunnen deze uitkeeringen zelfs aan dit zeer bes.cheiden doel niet meer beantwoorden. Het was een zaak van sociale rechtvaardigheid, deze betreu renswaardige arbeidsveteranen te helpen. In Duitschland is ten gunste van de verzorgings gedachte beslist op grond van de nationaal socia listische wereldbeschouwing, die tot de erkenning voert, dat de plicht van iederen volksgenoot moet zijn, het zijne bij te dragen om den ouden of tot arbeid ongeschikten mensch een van zorgen be vrijden .levensavond te verzekeren. Deze gedachte, is zonder twijfel .ook de toekomstge.dachte voor hel Nederlandsche volk. De verhooging van de rente geschiedt vólgens de voorschriften in de verordening in den vorm van toeslag. Overeenkomstig de invaliditeits- en ouder domswet en overeenkomstig de wet voor de vrijwil lige ouderdomsverzekering en voor de invaliditeits- rente bedraagt de toeslag 25 procent op de wetter lijk vastgestelde rente, voor die rentetrekkers, die het 65-jarige levensjaar hebben bereikt. Voor trekkers van invaliditeitsrente, die het 65- ste levensjaar nog niet hébben bereikt, bedraagt de toeslag 50 procent en voor het geval de rente trekker gehuwd is, komt daar nog een toeslag van 25 procent bij. Deze verhooging treedt ook in werking wanneer de rentetrekker^weduwnaar geworden is of geschei den en nog kinderen- te onderhouden heeft, die den vereischten leeftijd nog niet hebben bereikt. Voor ieder kii^d, dat- aan dezen eïsch voldoet, komt er bovendien nog een toeslag van 20 procent bij, met dien verstande, dat deze kindertoeslag hoogstens voor zes kinderen wordt gegeven. Als maximum kan dus een totale toeslag gegeven wór den van 50 procent plus 25 procent plus 6 x 20 procent is 195 procent boven de wettelijk vastge stelde rente. Op het weduwen- en weezenpensioen wordt een toeslag van 50 procent gegeven. In het (In deze week is de gebruikelijke. ..bouwvalcvacanlie" over het ge- heele land weder gehouden.) 't Was in het heele land tq merken, Dat. zij die in het bouwvak werken Weer met vacantie zijn gegaan. Want alom zag men drommen staan Van deze stoere vakgenooten Bij treinen, bussen, trams en booten, Uit op een uitje met elkaar De vaste week in ieder jaar. Voor zij vacantie gingen houwen Waren zij allen nog aan 't bouwen, Hoop en verwachting onder meer Op de vacantievreugd en 't weer Helaas staat hun weer goed voor oogen, Dat w'op het weer niet bouwen mógen, Want op dit zoo gewichtig punt Werd hun niet. zooveel fraais gegund; Toch durf ik zeker te beweren, Dat zij zich wisten t'amuseeren En dat zij strakjes welvoldaan Weer aan hun arbeid zullen gaan. Zij mogen daarbij overwegen. Al hebben w'een week vrij gekregen Wij bouwden voort, want welbeschouwd Hebben wij aan ons zelf gebouwd. P. GASUS. geval dat weduwen- en weezenlente gelijktijdig be staan, wordt de toeslag verhoogd voor iederen wees met 25 procent, weer maximaal voor zes weezen. Wanneer échter alleen weezenpensioen wordt uit gekeerd wordt. 50 procent toeslag gegeven. Op grond van deze verhoogingen kunnen wij zeggen, dat de ouderdomsrente verhoogd zal wor den met in doorsnee 40 procent, de invaliditeits rente met 65 procent en de weduwen- en weezen- rente met 52 procent. Van belang is 'nog de bepaling dat deze toeslagen op de wettelijk bepaalde rente buiten beoordéeling blijve bij een onderzoek naar behoeftigheid. Rente trekkers. die naast de wettelijk vastgestelde rente nog andere ondersteuning genieten, behouden deze uitkeeringen onverkort. Volgens de uiteenzetting, die ik hier gegeven heb, is het boven eiken twijfel verheven, dat deze nieu we maatregelen op het gebied van de sociale ver zekering den verzekerden en den rentetrekkers be langrijk materieel voordeel brengt, die hun directe uitwerking hebben, maar nog grooter is de ideëele waarde van deze maatregelen, want zij zijn opge bouwd op de gedachte van de volksgemeenschap en brengen daardoor een rechtsidee in de Nederland sche sociale verzekering, die in de toekomst als grondslag voor alle sociale verzekeringen moet gel- ^Tenslotte zou ik nog willen opmerken dat deze verbeteringen in de bestaande sociale toestanden; de aanmerkelijk verhoogde uitkeeringen ten goede komen van alle Nederlandsche arbeiders die daar voor in aanmerking komen. Deze op sociaal terrein tot stand gebrachte uitbouw van de sociale verze kering was alleen mogelijk, omdat-het N.V.V., de grootste arbeiderscentrale in Nederland, zich daar voor inzette en de volle kracht van zijn aanhang deed géiden. De Rijkscommissaris was ter vergadering verte genwoordigd door dr. Hellwig. Tegen het Bolsjewisme. Met het doel het Nederlandsche volk in te lichten over het bolsjewistisch gevaar dat Europa en dus ook ons land bedreigt, is in een grooteoplaag in een •geïllustreerd blad verspreid onder den titel „Orde!" Ter kenschetsing van dat gevaar worden verschil lende uitspraken herhaald van Engelsche regeerders en den Paus. Er wordt in felle bewoordingen 'tegeni geprotesteerd, dat de kerkelijke hoogwaardigheids- belcleeders in Engeland thans de wapenen zegenen' van Groot-Brittannië" en zijn bondgenooten, op het oogenblik in het bijzonder die der Bolsjewiki. Ook wordt nog eens afgedrukt wat verschillende politieke' bladen in 'het verleden schreven over het gevaar van het Bolsjewisme. In een uitvoerig artikel óver „Het karakter van het Bolsjewisme" wordt het een afschuwelijke caricatuur van het socialisme genoemd. Een ander artikel beant woordt de vraag: „Wat zijn de ware bedoelingen der Sovjetpotentaten?" jOok- worden bijzonderheden ver teld over de verschrikkelijkheden door de GP.Oe. bedreven en over andere ontzettende toestanden ln het Sovjet-gebied. Van de Sovjet-gruwelen worden verschillende illustraties gegeven. Herinnerend aan stukken die vroeger over het Bols jewistisch gevaar geschreven zijn wordt nu opgemerkt: „Dat was de tijd der daverende protesten, van laaiende geestdrift en daverende woorden. We zijn thans tien jaar verder en nu is het oogenblik van de daad gekomen: Waar zijn nu de lieden die toen zoo vlammend protesteeerden? In gezapige krantenstukjes stellen zij doodbedaard vast, dat zij altijd tegen het -Bolsjewisme zijn geweest en gaan over tot de orde van den dag, alsof zij zich daarmede van hun taak gekweten hebben. Een oproep van deze zijde om even massaal deel te nemen aan den daadwerkelijken strijd tegen het Bols jewisme. hebben wij nog niet gehoord of gelezen Zijn de Sovjets sindsdien misschien „bekeerd"?" In het blad is een oproep opgenomen om zich op tfe geven voor het Vrijwilligerslegioen Nederland. Öp de binnenplaats van het lirouwershofje in de Tuchthuisstraat te Haarlem. terwijl de woninkjes der oudjes veel geriefelijker zijn geworden. Het hofje werd, volgens den geschiedschrijver Ampzing, in 1472 door Jacob Iluygens Roppers en zijn zuster Catharina gesticht ten behoeve van „arme brouwers-dienstmaegden". Een andere historicus, de Koning, verzekert daarentegen, dat het hofje in 1457 door Huygen Roeperszoon en Katrijnlje Huygen Roeperszoon aan de Regenten van het Brouwersgild is overgedragen. Later hebben verschillende brouwers aan het hofje legaten vermaakt. In 1579 is het hofje geheel door brand vernield. (In dat jaar werden niet minder dan 400 gebouwen door een ontzeltenden brand in den, asch gelegd). En in 1589 werd het hofje weer opgebouwd voor rekening van verschillende brouwers. Het St. Maartens- of Brouwershofje in de Tucht huisstraat te Haarlem was vroeger verborgen achter een blinden gevel. Wie het waagde de poort binnen te gaan werd verrast door een schilderachtig kijkje op de binnenplaats, want het is een der mooiste hofjes van Haarlem. Ongeveer 8 jaar geleden zijn er ramen in den blinden voorgevel gemaakt, waardoor het aan zien van het hofje aan den buitenkant verfraaid is, Vertrek der Nederlandsche vrijwilligers» 's GRAVENHAGE. 8 Augustus. De persdienst an de N.S.B. meldt: In verband met he vertrek van 431 vrijwilligers met het Nederlandsche legioen heeft de leider der N.S.B. in de rotonde van den Haagschcn dierentuin afscheid genomen van 342 leden der N.S.B., die als légionnairs vertrokken. In het gezelschap van den leider kwamen mede de heeren C. van Geelkerken, de gemachtigde voor Zuid-Holland, J. W. baron van Haersoltc van Haerst, de districtsleider M. J. van Iersel, de heer banleiders J. E. Feenstra, W. Meulenberg en II. W. Müller Lchning en de adjudant van den leider G. van den Arend. Er zijn hier 342 man, aldus ving de leider aan, die op het punt staan het vaderland te verlaten om op eenige duizenden kilonieters afstand hun volk te ga^n dienen. Ik kan u niet latén gaan zonder u iets te zeggen. Wij levenals Nederlanders in Europa op het oogenblik in een moeilijken tijd. Er wordt een strijd gevoerd op leven en dood, twee werelden botsen. Aan den eenen kant de wereld van het kapi talisme en communisme en aan de andere zijde de wereld van he tnationaal-socialisme en fascisme. De leider herinnerde vervolgens- aan den land dag van 1935, waarbij hij reeds had gezegd dat er een nieuw Europa zou komen, een Europa van het nationaal-socialisme Toen heeft de N.S.B. zich solidair verklaard niet dat nieuwe Europa doch meri maakte ons bespotte lijk. Men hoonde ons en schold ons uit voor land verraders, omdat wij niet stonden aan den kant van de heeren in Londen Gij gaat als zonen van den krachtigen Neder- landschen stam. Het was noch de schuld van den Duitschen, noch van den Nederlandschen sol daat, dat in Mei 1940 de oorlog kwam. Haddden wij in 1937 de verkiezingen gewonnen dan zouden in 1940 geen Nederlandsche soldaten op Duitsche soldaten geschoten hebben. Gij staat nu aan den goeden kant, zij aan zij met de Duitsche soldaten. Wanneer gij thans uit gaat, gaat gij om een roeping te vervullen. Gij wilt zelf uw aandeel hebben en u inzetten in den strijd. Wij zullen hier doen wat wij kunnen, zoo ver volgde de leider, wij beloven u, dat, wanneer gij teruggekomen zijt, gij niet met schele oogen zult worden aangezien, maar dat er een Nederlandsch nation aal-socialistisch volk is dat op u wacht. •Toont u wakkere zonen van Neerlands stam. Moeilijkheden zult gij dragen als mannen. De band die tusschen u 'en mij is gelegd, zal door mij nooit verbroken worden. Daarop zegde de leider aan de acherblij venden alle steun toé. Zij zullen merken dat zij lid'der N.S.B. zijn. Denkt ook aan de kameraden in Indië, riep Mus- sert. Indien gij in Rusland helpt winnen, helpt gij ook hen bevrijden. Helpen het bolsjewistische beest buiten Europa te houden, is de mooiste taak die men in deze dagen aan jonge kerels kan opdragen, ^zoo ber sloot de leider zijn rede. Mussert verzocht ten slotte gezamenlijk te zin gen het zesde vers van het Wilhelmus, Bij zijn vertrek werd den leider geestdriftig toe gezongen „Wij zijn de zwarte soldaten" Thee mag voorloopig niet worden verkocht. Op bon 108 uitsluitend koffiesurrogaat. 's-GRAVENHAGE, 8 Aug. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherïj, ves tigt er de aandacht op dat de nieuw aangewezen met* 108 genummerde bon van de bonkaart „algemeen", uilsluitend recht geeft op het koopen van k o ff i e- surrogaat. De eventueel bij de détaillisten aan wezige restantvoorraden thee mogen dus tot nader bericht niet meer worden uitverkocht. De prijzen van aardappelen. 's-GRAVENHAGE, 8 Augustus. In de dag bladen is bekend gemaakt dat aan de aardappelen telers gedurende deze week een extra rooïpremie zal worden verleend, teneinde hen te stimuleeren tot het spoedig rooien van een deel van den aard appeloogst. De gemachtigde voor de prijzen deelt nu mede dajt de consumentenprijzen voor aardappelen hierdoor op géén enkele wijze zullen worden beïnvloed. In een officieele publicatie van' den gemachtigde voor de prijzen worden de maximumprijzen vóór de periode tot 31 Augustus a.s. nader bekend ge maakt. HAARLEMSCHE RECHTBANK RIJWIELDIEFSTAL. Op 12 April 1941 zette een bloemist te Beverwijk zijn fiets voor het K.S.A.-gebouw in de Peperstraat te Beverwijk. Hij nam niet de voorzorg de fiets af te sluiten. Toen hij terugkwam was het rijwiel verdwe nen. Beschuldigd dezen diefstal gepleegd te hebben, had zich Vrijdag voor de Haarlemsche Rechtbank te ver antwoorden een 19-jarig Beverwijker, die bekende.' Hij schreef zijn verkeerde daad toe aan verkeerden omgang. Het O.M. achtte plaatsing voor den tijd van één jaar in de Strafgevangenis voor jongelieden te Zutphen het beste voor dezen verdachte De verdediger, mr. W. Boers, vroeg, zijn cliënt zoo veel straf te geven als overeenkwam met den tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis, desnoods met een boete. Uitspraak over 14 dagen, 22 Augustus. Haarlemsclie kinderen naar de Oostniark. Op uitnoodiging van den Rijkscommissaris. HAARLEM, Vrijdag. Zestig kinderen uit Haarlem, Bloemendaal, Zand- voort en Santpoort zijn hedenmorgen te-elf uur van het Haarlemsche stationvertrokken naar de Oost mark, waar zij op uitnoodiging van den Rijkscom missaris Rijksminister Seyss Inquart, eenigen tijd zullen vertoeven. De geh'eele. tocht vindt plaats on der auspiciën van den pas opgerichten „Nederland schen Volksdienst". De reis gaat allereerst naar Den Haag, waar de Haarlemsche deelnemers zich aansluiten bij do kin deren die uit de andere streken van ons land de^e vacantiereis meemaken. Daaronder zijn ook kinde ren uit Amsterdam (140). Rotterdam en Utrecht. In totaal zullen er ongeveer 400 kinderen van deze vacantie kunnen genieten. De kinderen reizen van Den Haag af eerste en tweede klasse in gereser veerde coupés,'waarbij er op gerekend is, dat er velen onderweg slaap zullen krijgen, zoodat de jeugdige deelnemers niet wakker behoeven te blij ven. Voor een uitstekende verpleging is gezorgd: een dokter, een verpleegster en een aantal leidsters en leiders (voor elke 15 kinderen één) zullen de reis meemaken. Elf van nen blijven zes weken in de Oostmark om het contact met de kinderen t.e bewaren. Het einddoel van de reis is Linz (Ober- Donau). Daar en in de omliggende gemeenten zul len de kinderen worden ondergebracht. Er zijn vier leidsters uit Haarlem die speciaal voor de kinderen uit deze omgeving meegaan, na melijk de dames Sivier, v. d. Berg, Bouman en Swart. Het was hedenmorgen een drukte van be lang op het station toen de zestig kinderen, die vroolijke rood-wit-blauwe en hakenkruisvlaggetjes hadden, zich onder de hoede van de leiders en leid sters keurig netjes opstelden. Vele autoriteiten woonden het vertrek bij. Zoo gaven blijk van hun belangstelling de Beauftragte van den Rijkscom missaris voor Noordholland M. D. Seidel, de heer Bauske, referent für Volkspflege en Tretow, presse- referent bij den Beauftragte, de provinciaal di recteur van „Winterhulp-Nederland" voor Noord holland, de heer D. G. Avenarius, tevens in zijn functie van provinciaal leider van den Nederland schen Volksdienst. de regeeringscommissaris van Haarlem, de heer S. Plekker en de wethouders dr. Götte en Van Drïel, ortsgruppenleiter Gerisch en mr. J. Th. M. v. d. Vaart, secretaris van den Com missaris van de provincie Noordholland. De tocht van de Haarlemsche kinderen was voor bereid door dep plaatsvervangend directeur van „Winterhulp-Nederland" in de provincie Noordhol land, de heer M. J. G. van Leeuwen. Beauftragte Seidel en de andere aanwezigen na men hartelijk afscheid van de kinderen, die toen de trein zich in beweging zette, enthousiast met hun vlaggetjes zwaaiden. Onder de kinderen, die nog een flinke reis voor den boeg hebben, heerschte be grijpelijkerwijs een vroolijke stemming. OPROEP TOT DE YV.A. In „De Zwarte Soldaat", het blad voor de W.A. in Nederland, publiceert; ir. Mussert een op roep om toe te treden-tot de W.A.. waarin hij'zegt. dat pas opnieuw duizenden W.-A,-mannen naar het Oostelijk front kunnen vertrekken, als hij ze kerheid heeft, dat tenminste tienduizenden W.A.- mannen na hun vertrek hier overblijven voor den strijd aan het thuisfront. De oproep vervolgt dan: „Dientengevolge beveel ik dat alle- manlijke le den der N.S.B. van 18 tot 40 jaar onverwijld toe treden tot de W.A. Uitzondering hierop vormen zij, die daartoe licha melijk ongeschikt zijn, zij die dienen als onmisbaar kader van den Jeugdstorm, zij ,die dienen in de Nederlandsche S.S. Het is niet toelaatbaar, dat in dezen geweldigen tijd waarin over ons leven wordt beslist, duizenden zich ten volle geven, terwijl er anderen zouden zijn, die jong en gezond zijn en tot niets anders bereid dan het lidmataschap der N. S. B. zonder meer, .gelijk zeer ouden van dagen. De W.A. moet tot volle sterkte worden opge voerd en dan kan uit deze groote W.A. een regi ment worden samengesteld van vrijwilligers, dat als W.A.-regiment naar het Oosten zal vertrek ken, onder de zinspreuk: AJles voor het vaderland! Ik reken op de geheele Beweging, op al mijn manlijke en op al mijn vrouwelijke kameraden, dat zij dezen oproep zullen verstaan en spontaan hun volledige medewerking geven. Vrouwen en de oudere kameraden némen in de administratie der nolitieke organisatie de plaats in van hen. die de A. roept. Het is mijne bedoeling, dat binnen afziénbaren tijd drie volledige regimenten Nederlanders' aan het Oostfront zullen staan: de eerste Nederlandsche divisie!" Huil spreekt berichten inzake Martinique tegen. WASHINGTON. 8 Augustus (DN.B.) Staats- secretaris Huil heeft de ontvangst bevestigd van de nota der Fransche regeering betreffende de re cente verklaring van Summer Welles. Hij weigerde echter te zeggen of de inhoud'der nota uit Vichy als bevredigend werd beschouwd Huil ontkende verder dat er plannen zouden bestaan voor de be zetting van de Fransche kolonie Martinique. Betreffende de houding van Engeland en de Ver. Staten tegenover een beweerd optreden van Japan tegen Thailand, gaf de staatssecretaris te kennen dat men zlich voorloopig wilde bepalen tot de. giste ren afgelegde algemeene verklaring dat een actie tegen Thailand belangen der Ver. Staten in gevaar zou brengen. Huil zeide dat hij langs indirecten weg had vernomen dat de regeering der Ver. Staten, aan de regeering van Thailland militaire hulp zou hebben toegezegd. Voor zoover hij, Huil, wist, was een dergelijke belofte niet gegeven. Bruno Mussolini's stoffelijk overschot naar Forli overgebracht. PISA, 8 Augustus (Stefani) Hedenochtend is het stoffelijk overschot van Bruno Mussolini met groote plechtigheid van Pisa per trein naar Forli overgebracht oni aldaar ter aarde te worden be steld. Een groote menigte en vele autoriteiten waren bijeengekomen voor het huis der fasci, waar een chapelle ardente was ingericht. Den geheelen nacht had de bevolking van Pisa en van de omringende plaatsen langs het stoffelijk overschot van den zoon van den Duce en zijn beide kameraden gede fileerd. Hedenochtend om kwart voor negen kwam de Duce in gezelschap van zijn echtgenoote en zijn kinderen voor het huis der fasci aan waar hij ont vangen werd^door den aartsbisschop van Pisa, die het stoffelijk overschot gezegend had. 'Zichtbaar ontroerd bleef de Duce geruimen tijd stilstaan voor het stoffelijk overschot van zijn zoon. De moeder van Bruno,' de weduwe en andere familieleden stonden rondom het doodsbed in gebed geschaard. Vervolgens werd de lijkkist, geclragen door offi cieren van de luchtmacht in de lijkkoets geplaatst en werd de lijkstoet gevormd. Eén regen van bloe men daalde neer uit de ramen der- aangrenzende huizen. Voorafgegaan door den aartsbisschop zette de stoet zich langzaam in beweging. De Duce en de familieleden volgden achter de lijkkoets. Daarna kwamen de secretaris van de fascistische partij, de ministers, de leden van de academie, militaire auto-. riteiten en leden van de Duitsche militaire missie. Een enorme menschenmengte verdrong zich langs den weg naar het station, waar de stoet om half tien arriveerde. Het stoffelijk overschot werd op nieuw gezegend en vervolgens in den trein ge plaatst, die om 9 uur 45 naar Forli vertrok. Admiraal Decoux over de gemeenschappelijke verdediging van Indo-China. PARIJS, 8 Aug. (D.N.B.) De gouverneur- generaal van Indo-China vice-admiraal Decoux, heeft in een verklaring de Engelsch-Amerikaan- sche veronderstellingen betreffende het Fransch- Japansche pact tot gemeenschappelijke verdediging van Indo-China nadrukkelijk van de hand gewezen en er tegen geprotesteerd dat deze landen zich mengen in de Fransch-Japansche aangelegen heden. Frankrijk staat op het standpunt dat de be veiliging van Indo-China door een gemeenschap pelijke verdediging van hei land tezamen met Japan het beste ^waarborgd is. Decoux zeide verder dat men .niet net oog op den toenemenden Engelsch- Amerikaanschen druk op Thailand kan vreezen dat dit land een brandpunt in het Verre Oosten zou kunnen worden. Overigens zeide Decoux nog dat de Fransche grenstroepen tweemaal afdeelingen Tsjoengkingtroepen afgeslagen hebben, die de grens waren overschreden en dat hij op zijn protest bij de Tsjoenkingregeering nog geen antwoord had gekregen De „Diplo" over de rede van Eden. BERLIJN 8 Augustus (D. N. B.) De eigen machtswel lust door altruïstische redeneeringen te verdoezelen en zich door het belasteren van derden een vrijheid van han delen en de aanspraak op medewerking van alle „goed- gezinden" te verschaffen behoort tot het gereedschap van de Britsche politiek, zoo constateert de „Deutsche Diplo- matisch-Polltische Korrespondenz" met betrekking tot de jongste redevoering van Eden, die bepaald als een voor beeld voor dit plan gekenmerkt wordt, Deze redevoering, zoo schrijft de „Korrespondenz", herinnert haarfijn aan die woorden van Churchill, waarmede deze ln het verle den de Europeesche statenwereld wilde laten weten dat Engeland alleen voor haar belangen vecht en er daarom recht op heeft dat die staten zich ter beschikking van het Britsche optreden zullen stellen. Op dezelfde wijze richt Eden zich thans tot de landen van het Nabije Oosten. De Engelsche troepen, zoo zegt Eden letterlijk, die daar voor den aanval optrekken, strijden voor de „onafhankelijkheid der volken." Dienovereenkomstig dienen die landen met Engeland samen te werken. Dat Eden in dit verband op de beweerde „verdachte" aanwezigheid van talrijke Duitschet;s ln Iran wijst, hoe wel van den kant van de regeering van Iran met alle dui delijkheid volledige opheldering hierover gegeven is* is volgens dezelfde veronderstellingen van de Britsche pro paganda, zoo verklaart de „Korrespondenz", een teeken voor het feit dat Engeland thans reeds naar voorwendsels zóekt. Met het oog op den aanspraak, welke Eden heel openlijk op de contróle der landen tusschen Suez en Britsch Indlë maakt, zijn ook deze Britsche manoeuvres tegenover een staat, welks neutraliteit steeds onkreukbaar geweest ls, maar al te doorzichtig. De onrust, welke om die reden, te meer na de ervaringen in Syrië, ook in Turkije meer en meer aan den dag treedt, noemt de „Korrespondenz" des te begrijpelijker, daar niet alleen het pact van Saadabad nauwe betrekkingen tusschen Turkije en Iran geschapen heeft, doch in het algemeen de gerechtvaardigde verdenking bestaat, dat ook het eigen gebied althans vitale belangen tot voorwerp van onzuivere machinaties met dqrden gemaakt ls.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5