De afspraak in de Parklaan Centrale Verwarming N.V. Holster %reW9r35 Osendarp zal bij de Nederla^dsdne kampioen schappen niet worden bedreigd. ZATERDAG 9 AUGUSTUS Ï9*T Bijzondere credietgeving aan hotel- en pensionbedrijven. Overheid helpt bepaalde streken. 's-GRAVENHAGE. 8 Aug. Natuurlijk gaat de oorlogstoestand ook het hotel- en pensionbedrijf in ons land niet onopgemerkt voorbij. De moeilijkheden, welke hier overwonnen moeten worden, zijn vele en velerlei. Er zijn echter in ons land bepaalde streken, welke in dit opzicht wel in een zeer uitzonderlijke positie verkeeren. Wanneer, men eens een bezoek brengt aah gemeenten als Valkenburg, Ubbergen (Beek) en Groesbeek, zal men den uiterst moeilijken toestand, waarin het hotel- en pensionbedrijf in die gemeenten verkeert, kunnen constateeren. De oor logstoestand heeft zich hier meer dan elders doen gevoelen en daarbij komt nog de excentrische ligging, gepaard met de verkeersmoeilijkheden. Het is dan ook geen wonder, dat in deze streken na de oorlogs dagen practisch geen vreemdelingenverkeer heeft plaats gehad. Deze toestand heeft op genoemde plaat sen, welker welstand in bijzondere mate van een bloeiend vreemdelingenverkeer afhankelijk is, wel sterk zijn stempel gedrukt. Het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf heeft ter plaatse een onderzoek in gesteld en bij deze enquête bleek, dat inderdaad de toestand voor de meeste der hotel- en pensionbedrij ven verre van rooskleurig -was. De acute moeilijk heden waren hoofdzakelijk toe te schrijven aan het slechte seizoen in de jaren 1939 en 1940. Als gevolg hiervan moest veelal een zeer onvoldoende bezetting van de voor logeergasten bestemde ruimten worden geconstateerd. Daarom is een steunregeling ontworpen. Voor steun In den vorm van credieten zullen in aanmerking komen 'bestaande bedrijven, welke geacht kunnen worden in de toekomst levensvatbaarhéid te zullen hebben, doch die tengevolge van het door de huidige omstandigheden beperkte bezoek in liquidi- teitsmoeilijlcheden zijn komen te verkeeren. Het bedrag en de voorwaarden van het crediet worden van geval tot geval vastgesteld. Het te verstrekken crediet zal Uitsluitend kunnen 'dienen voor de betaling van bedrijfsschulden, voor- bereidingskosten voor het eerstkomende seizoen, vaste lasten en in dringende gevallen ook voor levensnoder- houd. De credïetverleening zal een zakelijk karakter dra gen. De rente zal als regel 5% ^bedragen, terwijl de aflossing binnen vijf jaar zal moeten plaats hebben. Zooveel mogelijk zal naar het verkrijgen van per soonlijke of zakelijke zekerheid worden gestreefd. Het werd noodzakelijk geacht om. alvorens een re geling te Valkenburg ten uitvoer te brengen, zoo mogelijk een einde te maken aan de aldaar bestaande ongezonde onderlinge concurrentie der hotel- en pensionbedrijven, welke o.m. een voortdurende daling der in rekening gebrachte prijzen ten gevolge had. Besprekingen terzake met den burgemeester v,an Valkenburg leidden tot een voorstel van B. en W. aan den raad tot het vaststellen eener verordening, waarbij het aan niet-ingeschrevenen bij het rijks bureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pension bedrijf werd verboden in de gemeente Valkenburg tegen betaling logies en/of maaltijden te verstrekken, tenzij B. en W. onder bepaalde voorwaarden schrif telijke ontheffing van dit verbod zouden hebben ver leend. Deze verordening werd door den gemeenteraad in zijn vergadering van 6 Juni j.l. vastgesteld. Thans zijn 19 aanvragen afgehandeld, waarvan 15 werden toegewezen en 4 afgewezen, terwijl nog een' aantal in voorbereiding Is. Ten aanzien van enkele toegewezen aanvragen werden bèpaalde voorwaarden gesteld als aanvulling op of in afwijking van de i voorstellen der plaatselijke commissie. De taak der plaatselijke commissie is piet de verleening der cre dieten niet afgeloopen. Zij zal een wakend oog hou den op de bedrijven, welke crediet ontvingen, niet alleen in verband met het risico der bank, doch ook ten bate van credietnemers, wier belangen zij ook verder bij de interdepartementale commissie kan voorbrengen. (A.N.P.) Ongevallenverzekering van de brandweer. 's-GRAVENHAGE, 8 Augustus. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van binnenlandsche 'zaken is een regeling vastgesteld betreffende de ongevallenverzeke ring van de brandweer. Hierin wórdt o.m. bepaald, dat zij die al of niet tegen loon werkzaamheden verrichten bij de vrijwil lige brandweer, de plichtbrandweer of de aangewezen brandweer in den zin van artikel 4 onder 1 van het besluit brandweerwezen, ten aanzien van die werk zaamheden te beschouwen zijn als werklieden in den zin der ongevallenwet 1921. Voor deze personen wordt als werkgever beschouwd Öe gemèente, in welker bevolkingsregister zij zijn in geschreven. Deze gemeente wordt ten aanzien van bedoelde werkzaamheden geacht een ingevolge de ongevallenwet verzekeringsplichtig bedrijf uit te oefenen. Drie dooden bij Engelsche lucht aanvallen op ons land. 's-GRAVENHAGE, 8 Augustus. In den afgeloo pen nacht vlogen eenige Britsche vliegtuigen bo ven ons land. Hier en daar werden blijkbaar zon der bewust doel en geheel willekeurig brisant- en brandbommen neergeworpen. In totaal werd aan een tachtigtal woonhuizen kleinere of groote scha de, voornamelijk glasschade, toegebracht. Drie doo- den zijn te betreuren, een man, een vrouw êïi een kind. OPSPORING VERZOCHT. AMSTERDAM, 8 Augustus. De commissaris van politie, chef van het bureau Kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens de ouders opsporing van de minderjarige Grietje Lieben, oud 15 jaar, die sedert 25 Juli 1.1. wordt vermist. Zij. is pl.m. 1.70 M. lang, heeft een flink postuur, rond gevuld gezicht, frissche gelaatskleur, vrij kort haar en blauwe oogen. Zij draagt een rose trui met blauwen rok, bruine kousen, lage bruine schoenen en grijs geblokte mantel (A.N.P.) Het tweede contingent van het Vrijwilligers Legioen Nederland is Donderdag uit 's-Gravenhage vertrokken voor den strijd tegen het bolsjewisme. Een overzicht van het défilé op het Spui. (Fotö SchimmelpenninghSmit) Tijdelijk onbewoonde villa in Laren geplunderd. Groot bedrag aan sieraden gestolen. - Woensdagrm-ogen deed de heer H. B., huis knecht bij mej.L. te Laren (NJL) bij de politie aldaar aangifte, dat vermóedelijk was ingebroken in de villa van mej. L. Toen hij des morgens bij de villa, die tijdelijk onbewoond was, arriveerde, be merkte hij, dat een ladder tegen den muur stond bij een open raam. Hij.waarschuwde direct de po litie, die een uitgebreid onderzoek instelde. Deze kon vóorloopig vaststellen, dat de inbreker een ladder uit een schuur gehaald en tegen den.muur geplaatst had, waardoor hij door een venster, dat openstond, in een der kamers kon komen. Hij had daarna uit het paneel van de binnendeur een plank gebroken, zoodat hij deze aan de gangzijde kon openen. Vervolgens werden alle kamers doorzocht en een kast, die in de voorkamer stond werd ge forceerd. Hier werden alle laden doorzocht. Door afwezigheid van de bewoonster kon de politie niet vaststellen, wat vermist werd. Thans, nu de be woonster is teruggekeerd, is komen vast te staan, dat een groote en kostbare partij gouden en pla tina sieraden door den inbreker was buitgemaakt. Hierbij waren o.m.: een langwerpig' stukje jade met ring. een wit-gouden clip, een gouden broche met drie schakels, een gouden zegelring met steen van Japansche jade, een parelketting met 182 parelen, een stoffentasch met gouden beugel, een witgou- den armbandhorloge, drie gouden armbanden, een gouden schakelarmband met 6 groene grisofrase steenen, een gouden broche met diamanten, 4 gou den oorbellen met ónyxsteenen', een gouden zegel ring, een platina ring met 6 briljanten, een dito met parelen, een dito met .safieren, d?ze laatste ter waarde van f 350. Voorts heeft de inbrekSr zich m een andere ka mer meester gemaakt van een partij levensmidde len, w.o. koffieboonen, cacao, enz. terwijl hij een passant op twee gele lederen handkoffers beslag legde, vermoedelijk om de buit te kunnen vervoe ren. Uit alles blijkt dat de inbreker zeer brutaal te werk Is gegaan en zich voor een bedrag van eenige duizenden guldens heeft toegeëigend. Giften voor <je Ambulance „Oostfront". Reeds ruim. 78.000 ontvangen. Het vrijwilligerslegioen Nederland maakt bekend dat de volgende giften voor de ambulance Oostfront zijn 'binnengekomen: B. te Z. f 100, A. P. te A. f 25, voor de Ned. Ambulance f 10, N.N. witte enveloppe f 2, NJST. witte enveloppe aan Kon. Gr: bezorgd f 10, jonge off. weduwe f 25, wederom steun aan Finland f 50, een gewonde van den Grebbeberg, die weet, wat hij aan de ambulance te danken heeft f 1, gaat met God f 2.50 N.N. tek. f 10, Geen Nat. Soc. maar wel anti Sovjet twee Unieleden f 2, R. K. onderwijzer f 1, Niet aangeteekende brief f 25, Voor de am bulance f 10. Voor de ambulance f 5, Voor de ambulance f 10, Oud .hoofdoff. f 250, L. de K. te H. f 10, voor de Ned. ambulance f 2.50, L, de K. te A f 1000. B. te N. f 1, J. J. te A. f 2.50, De barmhartige Samaritaan f 25, Opgemerkt wordt, dat dit dus uitsluitend anonieme giften betreffen, waarvan de ontvangst door het hoofdkwartier van thet vrijwilligerslegioen Nederland niet kan wor gden bevestigd. De overige milde gevers, wier adres sen bekend zijn, ontvangen begin volgende week een bevestiging van ontvangst in den vorm van een verkleinde -uitgave van het legioen wervingsplak kaat. Hiermede was eenige tijd 'gemoeid, dar duizenden giro's en postwissels zijn binnengekomen. Het totaal der ontvangen giften heeft de f 75.000 reeds overschreden. Een goede ambulance kost tonnen. cacao met suiker AMSTERDAM, 8 Augustus In den afgeloopen nacht zijn ongenoode gasten een magazijn, behooren- dé bij een .cacaofabriek aan de Weesperzijde, bin- nengèdrongen. Zij, maakten er 100 K.G. cacaopoeder bpit. Of het dezelfde dieven waren, die pit een kelder van een perceel in de van Woustraat twee balen suiker, elk van 50 K.G. ontvreemdden, is niet bekend, maar de combinatie zou in elk geval uit stekend zijn. Op een ander terrein bewoog zich echter de dief die uit een winkel aan het Sarphatipark twee zil vervossen stal. De waarde van deze pelzen wordt op f 375 getaxeerd. Concerten in het* Frans Hals Museum. Op Maandag 11, Woensdag 13 en Vrijdag 15 Augustus, des middags van 2^4>/s uur zal in het Frans Hals Mu seum optreden het Haarlem's Kamermuziek Ensemble, bestaande uit Chris van der Gals, viool, Renate Zwaarde maker, altviool, Jettie Krusemena, cello en Fred. Luyken, piano. Uitgevoerd worden werken van Handel, Mozart en Schumann. In de pauze bestaat er gelegenheid de tentoonstelling van oude kunst te bezichtigen. autom. olie kolenstookinr. sanitaire installaties. (Adv. Ingez. Med.) Sleutel weg? Tel. 11493 De Sleutelspecialist, L. Veerstr. 10 (Adv. Ingez. Med.) AlhletieJ^ Onttroont de Roóde Bouman cp de 800 M. Wiiti Kaan waarschijnlijk weer hordenkampioen. en Houtzager het hem geducht lastig maken. Het speerwerpen tenslotte kan doordat Lutkeveld nog steeds last heeft van een blessure een open strijd worden. Van Meyl (P. S. V.) zal ongetwijfeld een hartig woordje meespreken. STRAATPREDIKING. Hedenavond (Zaterdag) is er straatprediking van 8.159 uuur, uitgaande van de Gereformeerde Evangelisatie en wel op het Pretoriaplein in Haar lem-Noord. Spreker: de heer Joh. van Mourik. Medewerking van het zangkoor. De nationale kampioenschappen, welke Zondag a.s. aan de Laan van Poot te 's Gravenhage door Vlug en Lenig georganiseerd worden, zullen vooral op de verschillende loopnummers een maximum aan strijd bieden. Al hoewel de 100 en 200 meter ongetwijfeld voor Osendarp zijn is de bezetting van de .«verige plaatsen zoo onzeker, dat men uitérst spannenden strijd mag verwachten. Vooral de beide halve wedstrijden zullen fel betwist worden, want behalve Osendarp komen er andere sprinters aan den start, waarvan het onderlinge krachtsverschil zoo miniem is, dat met geen mogelijkheid| te zeggen valt. welke loopers in den eindstrijd zullen komen. Van Osta. Houtman. Schaap. Spree, Heyn Geul, Grijseels en Nota. de kampioen van orlg jaar, zullen met Osendarp moeten uitmaken wie de snelste zes zijn. Chris Berger, die Zondag j.l. zoo'n uit stekenden indruk maakte, kan ook nog voör een verras sing zorgen. Het uitkomen van den Haarlemmer Schaap is echter nog onzeker in verband met de onwillige dijspier. De 200 meter brengt ongeveer dezelfde loopers aan den start en ook op dit nummer zal de bezetting van de tweede tot de zesde plaats groote spanning opleveren, al zal van Osta een mooie kans maken na Osendarp te ein- digen. Op de 400 meter, welke in series verloopen wordt, is de strijd gehe,el open. Bolk (Olympia, Wieringermeer) maakt zeer zeker een behoorlijke kans, maar wat zal van Beve- ren, die zich serieus voorbereid heeft, op dezen afstand doen? Ook Boersma, Bakels (A. A. C.) en Haagh (Trek vogels) kunnen nog voor verassingen zorgen, en de Roode (Haarlem) aller aandacht vragen. -Op de wed strijden van Ajax behaalde deHaarlemmer een fraaie Op 4e 800 meter zal het duel tusschen Bouman (A. A. C.) overwinning in 1 min.'58.8 sec., zal Bouman, die nu reeds 7 achtereenvolgende kampioenschappen behaald heeft, onttroond worden. De A. A. C.'er is dit jaar niet in zijn besten vorm en hij zal ongetwijfeld de grootste moeite hebben De Roodë achter zich te l%ten. Door zijn successen van dit seizoen heeft de Haarlemmer meer zelfvertrouwen en deze factor kon den strijd wel eens ten zijnen gunste beslissen. Van belang is op dit nummer ook nog het loopen van Hu- bregtse (A. V. G. '26), Zaal (A. A. V. 1036) en Dobbelaere (Maralton, Vlissingen). welke loopers van zeer grooten ln vloed kunnen zijn op het uiteindelijke resultaat. Parallel hiermee is de strijd op de 1500 meter tusschen Frits de Ruyter (Quick) en den jeugdigen Leidenaar Slijkhuis. De Ruyter zal alle krachten moeten inspannen om de aanstormende jeugd van zich af te houden. De 5000 meter zal na vele jaren eindelijk weer eens de' noodige spanning opleveren. Door het uitkomen van den oud-kampioen Petit krijgt Walther (Volewijckers) een zware taak zijn titel te behouden ook de drie Haarlem mers Koopman, Hagtingius en Jordens kunnen dezen strijd belangrijk beïnvloeden en naaf alle waarschijnlijkheid bestaat thans de mogelijkheid, dat enkele loopers door dezen feilen strijd onder de 6 min. blijven. De 110 meter horden levert zeer zeker een onverwinning op voor .Wim Kaan. j Bij de veldnummers is het duel op het polsstokhoog springen tusschen de Haarlemmers Verkes en Lamoree zeer interessant, misschien zal een van hen' erin slagen het Nederlandsch record van Van der Zeel dat op -3.90 meter staat, te verbeteren. s Wim Peters kan bij de hïnk-stan-sprong zijn 15de kam pioenschap behalen, terwijl het ^rspringen geheel open is. Houtman heeft op dit nummer de beste papieren, doch' Butselaar, Willedrieck en v. d. Tooien kunnen wel voor een verrassing zorgen. Bij het hoogspringen start Carlïer door het ontbreken van Houtman als favorietf doch de prestaties van Span- jers (P. S. V.) en Wolvetang waarborgen een spannenden strijd. Bij het discuswerpen en kogelstooten zal de V. en L.'er. De Bruyn ongetwijfeld weer een grooten rol spelen. Heeft hij bij het discuswerpen geen noemenswaardige concur renten, bij het kogelstooten kunnen Oreel (A. P. G. S.) Dammen Op "verzoek van de r.k. Damclub ..St. Bavo" Is de voor Maandagavond a.s. vastgestelde ontmoeting tusschen de eerste tientallen der Haarlemsche Damclub en R.k. Damclub „St. Bavo" (Heemstede) uitgesteld wegens v®rl hindering van verscheidene spelers van „St. Bavo". Deze wedstrijden zijn thans opnieuw vastgesteld en wel op Maandagavond 25 Augustus a.s. in het clublokaal der Haarlemsche Damclub en op Donderdagavond 4 September a.s. in het clublokaal van de R.K. Damclub „St. Bavo" te Heemstede. vierkamp haarlemsche damclub om de zilve- ren haarlem's dagblad-plaquette. Maandagavond a.s. wordt de door de Haarlemsche Damclub georganiseerde vierkamp om de zilveren Haar lem's Dagblad-plaquette in de bovenzalen van Restaurant Munniks voortgezet. In deze ronde ontmoeten elkander: p. j. van Dartelen (Zandvoort) tegen H. j. Lize (Heemstede); j. B, Sluiter Jr, (Heemstede) tegen F .Raman (Haarlem). De eerstgenoemde spelers spelen met wit. uitstapje haarlemsche damclub naar marken en volendam. Zondag a.s. maakt de Haarlemsche Damclub met hare leden en hunne dames een uitstapje naar 'Marken en Volendam. Voor de Kinderen (Teekentagen H. Kannegleter). TEDDY OP DE SPOKENYANGST. JONGEN VERDRONKEN. Het driejaiig zoontje van den heer J. K. is Vrij dagmiddag bij het spelen, achter de ouderlijke wo ning te Broek op Langendijk te water geraakt en verdronken. Men trachtte het knaapje door middel van een dreg te vinden, hetgeen niet gelukte. Daarna slaagde de heer M. er in het jongetje met een kloet uit het water te halen. Een dokter deed nog pogingen om de levensgeesten op te wekken, doch vergeefs. faillissementen. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). UITGESPROKEN 6. Aug. G. Vermeer, melkhandelaar, Apeldoorn. Recht. Comm. Mr. H .L. Wilkens, Cur., Jhr. Mr. C. A. Elias, Apeldoorn. 7 Aug. C. L. Geene, molenaar, Geldermalsen. Recht. Comm. Mr. M. R. Rinkel, Cur. Mr. H. T. Obreen, Zalt- bommel, Gamerschestraat. 7 Aug. Mej. g. P. Kortebos, pensionhoudster, Velp, gemeente Rheden, Beukenweg 16 a. Recht. Comm. Mr. M'. R. Rinkel, Cur. Mr. Z. Heymens Visser, Arnhem, Apel- doornschestraat 1. 7 Aug. S. L. Mendels, huisknecht, wonende te Amster dam. van Woustraat 4 boven. Recht. Comm. G. J. Jutte, Cur. Mr. J. Spreng"ër, Amsterdam. Heerengracht 420. 7 Aug. J. W. Willems, -bloemenkoopman, Arnhem, Vos- senstraat 16-. Recht. Comm. Mr. M. Rinkel, Cur. Mr. a, w. Hibbeln. Arnhem, Stationsplein 13. VERNIETIGD IN APPèL: G. J. Stegehuis. Den Haag. VERNIETIGD DOOR HET GERECHTSHOF TE DEN HAAG: 10 Juli. J. A. Beek, üdn Haag, Goudsbloemlaan 167. VERNIETIGD 31 Juli. N.v. Chemische Fabrieken M. J. Lewenstein N.V., gevestigd te Amsterdam. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 30 Juli. Chr. van der Sluys, garagehouder en handelaar, Rotterdam. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN 17 Juli. J. P. Leo, koek- en banketfabrikant, Gouda. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige ultdee- lingslïjst. Uitk. nihil- aan conc. crediteuren. Juli. N.V. Konefa, afdeeling Muziekinstrumenten, ge vestigd en kantoorhoudende te Tilburg. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst. U.itk. 18,7003 °/o. Eitje Hooiveld, schilder, Zuid-Laren. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. A. Zandbergen, Valkenburg (Z.H.). Idem. N.V. Steenfabi'iek „Kerkdriel", Kerkdriel. Idem. Leendert Hoornaar Jr., machinist, Boven Hardinxveld. Idem. Bevend over al hun. leden snelt het tweetal door het bosch. Teddy ook, maar zie, daar breekt nu eerst het grootste schrikbeeld los.... Alle boomen lijken reuzen met wijd- opgesperden mond, zwaaiende met takken- armen, woedend grijpend in het rond.... Aan den rand van 't bosch gekomen, blijven ze verslagen staan. Druppels loopen van hun voorhoofd waren ze maar niet gegaan I Als je zooiets nooit gezien hebt, dan geloof je 't werk'lijk niet. Maar je kunt toch niet ontkennen wat je duid'lijk voor je ziet!? Dames, 't is volkomen logisch, Dat U wel eens hebt gedacht, Als U weet Persil bestelde: Wat wordt mij in huis gebracht? Krijg ik nog, precies als vroeger, Van die prima kwaliteit} Of - zit in 't bekende pakje Ook wat „Tijdsomstandigheid"? Kijk eens: véél is er veranderd, Véél is achteruit gegaan; Ook Persii. Toch staat Persil nog, Nèt als vroeger, bovenaan, cl d- (Adv. Ingez. Med.) 10) Crimineele Roman door JAN DOMANS. Ferd, zei Paul, ik dank je. Ik wist dat je me zou willen helpen, 't spijt me enkel, dat ik het je zoo moeilijk gemaakt heb. Fini, daar praten we niet meer over! Het avontuurlijke van het geval lokt me óók! Ik ben erg nieuwsgierig naar je schoóne „misdadigster". Zoo moet je niet meer over haar praten Ferd, verzocht Paul, ik weetWvel, dat je er niets kwaads mee bedoelt, maar ik kan dat toch niet goed hooren. Ik ben een beetje sentimenteel soms.... Of verliefd! plaagde Ferd. Waarop Paul kleurde, maar geen antwoord gaf. En nu aan 't werk, kerel! begon Ferd. weer. Heb je al in groote trekken een plan de campagne voor oogen? A propos, als de politie jou soms te kwader ure eens, in je kraag .mocht pakken dan vertel, je maar openhartig hoe de vork in de steel zit, misschien lukt 't me dan Annette vrij te houden, mits ze zich dan maai- bij de politie meldt en jouw verklaringen bevestigt. Jou zelf zal ik gauw genoeg weer vrij heb- beni Ik zal haai- direct, schrijven, dat jij tot de ingewijden behoort en dat ze jouw advies in alles moet opvolgen, antwoordde Paul. Wat je eerste vraag betreft, nee, ik heb me eigenlijk nog niet precies vorgesteld hoe de zaak aan te pakken. Ik heb je al verteld dat het me verbaasd heeft, hoe het ochtendblad zoo snel zoo'n uitvoerige re portage heeft kunnen opnemen van den ove-- val. Om drie uur wordt de misdaad ontdekt en de politie gewaarschuwd. Laten we zeggen, da.t om half vier het onderzoek - in vollen gang was en om vijf uur op z'n allerlaatst begint de krant te „draaien", 't Is niet de gewoonte der politie om terstond bij het ontdekken van een misdrijf een tip te geven aan de redacties der bladen. Integen deel: in den regel houdt zij er de pers liefst zoo lang mogelijk buiten ^n vooral in dit geval, nu de dieven met hun'buit nog niet zoo ver weg konden zijn, had zij er groot belang 'bij voor het onder zoek al te veel publiciteit zoo lang mogelijk tegen te houden. De verslaggever v&n „De Morgenzon" moet reusachtig geboft hebben, dat hij dezen pri meur zoo op den kop getikt heeft, ofde redactie moet een tip gekregen hebben van iemand, die bij de ontdekking van de misdaad aanwezig geweest is. Buiten de politiemannen zijn er slechts twee personen bij geweest volgens het bericht: de con cierge en de nachtwakeiv De concierge, is 'voort durend in het kantoor geweest en aanstonds dooi de politie verhoord. Toen hij vrijheid van han delen kreeg, was het al te laat om de redactie nog in staat te stellen een zoo uitvoerig bericht op te nemen in de ochtendeditie Met den nachtwaker is het wat anders Deze heeft de ontdekking gedaan, is naar de politie geloopen hij ging het kantoor mee binnen en is in de eerste opwinding, welke na de ontdekking volgde, weer verdwenen. Van hem wordt althans nergens meer melding gemaakt. Hij kan het bericht aan de redactie hebben opgegeven. Maar dan is het wel een bijzonder slimme jongen, dl? er terstond klinkende munt uit wist te slaan, wat wel opmerkelijk is in de gegeven omstandig heden. Een gewoon nachtwaker zou er bij zulk een yreeselijke ontdekking, die toch ook een nacht- Waker geen tienmaal in zijn leven meemaakt, niet aan denken linea recta naar de krant te loopen. Die nachtwaker komt me erg verdacht voor. Ik heb al gedacht: zou het niet onze vriend Karei Leenveld of een van zijn handlangers geweest kun nen zijn, die iets had vergeten en op die manier dat bewijsstuk wilde terughalen? Het was ongetwijfeld de beste manier om zonder opzien of kans op ontdekking nog eens op het terrein der misdaad le komen, Maar wat hem er dan toe gebracht kam heb ben, om daama de pers op de hoogte te bren gen? Ja, dat is heel vreemd Je verklaring lijkt me wel- aannemelijk. Ik zal straks eens informeeren bij de redactie en bij de politie. Als zijn signalement klopt met dat van Karei, weten we tenminste al weer iets, Hoewel we daar natuurlijk nog niet veel aan hebben, 't Zou in elk geval een brutaal staaltje zijn van koel bloedigheid. Ik moest nu, dunkt me, eerst, maar eens naar de familie van Daelen gaan, ging Ferd voort, om haar gerust te stellen omtrent de verdwijmg van Annette. Ik zal natuurlijk niet vertellen,wat zij met den overval had uit te staa*n, maar het doen voorkomen, alsof zij vannacht ergens buiten in overspannen toestand isaangetroffen en nu bij vriendelijke menschen verpleegd wordt. Om ver dere opspraak te voorkomen wil zij de eerste dagen liefstvmet rust gelaten worden en haar adres niet bekend maken. Dan zal ik op haar kamer wat. kleeren zien bijeen te zoeken en vervolgens namens de familie van Daelen aan de politie verzoeken haar /signalement niet te verspreiden.. Jij kunt hfer ondertusschen een brief naar Bussum schrijven, dat je mij in den arm hebt genomen en wat je hart je verder ingeeftAls ik terug ben zullen we de zaak verder bepraten en dan moet je van avond maar weer. naar je kamer gaan en heel ge woon doen, om zoo min mogelijk grond te geven aan de verdenking, die men spoedig genoeg tegen je zal hebben. En dan lijkt 't me ook wel goed, dat ik de leiding van ons onderzoek maar op me neem, omdat jij, die door de politie gezocht wordt, je niet bloot mag geven. Paul zag dit in en dus werd besloten, dat hij zich zooveel mogelijk op den achtergrond zou houden. Nou Paultje, kwam Ferd een paar uur later terug, ze. zijn je al een *heel eind op het spoor, jongen! Ik ben. bij de politie geweest, die mij als advO' caat van den bestolene eenige inlichtingen ge geven heeft, welke ze niet licht aan iemand anders zou verstrekken. Laat ik je eerst .vertellen, dat de heer van Daelen een oogenblik bij kennis geweest is en met een enkel woord .zijn aanvaller heeft aangeduid als „een grooten zwarten kerel". Dat klopt dus tamelijk goed met de beschrijving van onzen Karei. Er schijnen er echter meer ge weest te zijn, want, terwijl hij weer wegzonk in z'n bewusteloosheid, maakte hij afwerende be wegingen alsof hij zich meer aanvallers van het lijf' wilde houden. Mejn heeft hoop, dank zij zijn krachtig gestel, dat hij het ër levend zal afbren gen, al hangt zijn leven op 't oogenblik aan een zijden draadje. Eén belangrijke aanwijzing heeft men in het kan toor êekregen, waar wij misschien ook wel gebruik van zullen kunnen maken. De'recherche vond n.l. op den vloer onder het lichaam van den heer -van Daelen een ledige 'enveloppe. Het adres was weggegumd en wel zóó goed, dat van den naam van den geadresseerde niets meer te lezen was, met de rest is men echter min der voorzichtig geweest. Na enkele bewerkingen is men er in geslaagd er een adres in Amsterdam uit te lezen. Veel heeft men er echter nóg niet aan, daar het een berucht boevenkroegje is. waar de politie ge woonlijk niet veel medewerking geniet. Men ver moedt, dat deze enveloppe bij de worsteling een der aanvallers uit den binnenzak gevallen is zonder dat hij het bemerkt heeft. Dat verklaart meteen, viel Paul hem in de rede, de terugkomst van den „nachtwaker", die dit bewijsstuk weer in handen wilde hebben, maar hierin vermoedelijk niet is kunnen slagen. Precies mijn opinie! Ik heb dat echter maar niet aan den commissaris verteld. Ze hébben er niets mee noodig, dat Wij, pardon ik, ook een on derzoek instel. Ik heb nog wel langs mijn neus weg een vraag gedaan naar dien nachtwaker en darbij veronmen dat men in de eerste drukte van het on4erzoek geen bijzondere notitie van hem genomen' heeft. ;Men zal nu via de pers een oproep plaatsen om hem op het bureau te ontbieden. Ik vermoed zoo, dat ze lang op hem kunnen wachten! Ik heb verder de toezegging gekregen, dat geen signalement van Annette verspreid zal worden, omdat de familie van Daelen het meisje niet in opspraak wilde brengen. Dat is tafnelijk vlot ge gaan bij de van Daelens. Het ongeluk heeft hen allen zoo terneergeslagen, dat ze heelemaal geen onbescheiden vragen naar juffrouw van Ooyen gedaan hebben. Het drong geloof ik niet eens tot hen door, dat er iets vreemds was in de verdwijning van de secre taresse. Op het bureau van „De Morgenzon" heb ik geïnformeerd naar den brenger van het berichtje van den overval. Gelukkig trof ik een onervaren jongen man, die er glunderend over den mooien primeur van zijn blad zei, dat de nachtwaker het berichtje zelf gebracht had). Toen ik verder navraag deed, hoe die man er had uitgezien, werd de jongeman plotseling stug en gesloten, begrijpend, dat hij een fout had begaan met de bron te verraden. Emm ik wist genoeg. Maar ehzei de commissaris nog iets over mijn brief?, wilde Paul weten. O ja, de commissaris heeft mij den brief laten lezen en gezegd, dat ze daar natuuurlijk niets op deden, voor zoover het 'i verzoek met betrekking tot de verdwenen secretaresse betrof De politie zou haar signalement zeker verspreid hebben als ik nu niet namens de familie gekomen was met het verzoek dat niet te doen. Het recht om da alsnog .te doen, wanner het onderzoek zulks eischte, be hield de commissaris zich echter uitdrukkelijk voor en daar kon ik natuurlijk niets tegen inbrengen. Hij vertelde me, dat het onderzoek krachtig werd vortgezet in de richting van dezen anonymus, om dat men gelooft, dat deze brief serieus bedoeld is en niet van hetzelfde slag als de tallooze anonieme brieven, die de politie, telkens na een belangrijke misda--; ontvangt en waarin 'allerhande- aanwij zingen worden gegevevi, welke bij onderzoek van nul en geener waarde blijken te zijn. Wordt vervolgd)»

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6