De slag op den Atlantischen Oceaan. Overzicht der operaties aan het Sovfetfront. MAANDAG 11 AUGUSTUS 194; Verminderde Engelsche scheepvaart De „Militarische Rorrespondenz aus Deutschland" weeft een opmerkelijke uiteenzetting van den slag op den Atlantischen Oceaan, blijkens welke de stil- V stand in dezen slag, waarvan de Engelschen spreken, slechts een schijnbare stilstand is, aldus meldt het A.N.F. De „Militarische Korrespondenz" schrijft o.a., dat men van een boom zonder vruchten met dén besten wil niet kan oogsten en daarmede kan sedert eenige weken de toestand op den Oceaan vergeleken worden, jn Juli werden van Duitsche zijde slechts nu en dan berichten over tot zinken gebrachte schepen gepu bliceerd en het cijfer der vernietigde tonnage was in Juli lager dan in de vijf voorgaande maanden. Nu rijst de vraag, waardoor een schijnbare stilstand in den strijd tegen Engeland veroorzaakt wordt. In toonaangevende scheepvaartkringen over de ge- heele wereld spreekt men sinds de eerste week van Juii over een opmerkelijke vermindering der Britsche scheepvaartbewegingen naer en van alle havens aan den Atlantischen Oceaan. In sommige havens liggen van begin Juli af geladen Britsche schepen die op convooi wachten. Bijna tegelijkertijd deelde Lloyds te Londen mede dat zij geen scheepsberichten meer zou publiceeren. In Zuid-Amerika, Australië. Zuid en West-Afrika, Britsch-Indië en het Naburige Oosten hoopen zich de door de Engelschen aangekochte le vensmiddelen, grondstoffen, ja zelfs oorlogsmaterialen op. In de landen aan den Atlantischen Oceaan betwij- feit men het ten zeerste of de door de Engelschen toegezegde uitvoer onder deze omstandigheden nog verscheept kan worden. Overal groeit de onzekerheid. Van Britsche zijde verklaarde men dat het uitblij ven van torpedeeringen het gevolg was van de nieuwe verdedigingsmiddelen tegen de Duitsche duik- booten die door de Britsche Admiraliteit waren aan gekondigd. Doch het Duitsche commando ter zee be schikte over rapporten'van duikbooten en andere oor logsschepen, volgens welke zij op de Anders druk be varen routes de laatste vier weken geen enkel convooi en ten hoogste nog een enkel schip hadden gezien dat dan ook tot zinken werd gebracht. De duikbooten moesten zich op den leegen Oceaan gaan bezig hou den met een bewakingsoorlog, daarbij geholpen door lange-afstandsverkenners, die op den Oceaan ook al geen mast ontdekten. Men mag ook niet vergeten dat de Duitsche lucht macht en de marine tot dusverre bijna 13 millioen ton tot zinken hebben gebracht en dat ruim twee millioen ton wegens beschadiging buiten dienst is. Deze ver liezen kunnen door Engeland en de Vereenigde Staten gezamenlijk slechts voor een klein deel vervangen worden. De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft onlangs gezegd dat de Amerikaansche en Engelsche werven maandelijks een derde der tot zin ken gebrachte schepen kunnen vervangen. Volgens] de Engelschen is in Juli 330.000 ton tot zinken gebracht, per maand zouden Engeland en Amerika dus 110.000 ton kunnen vervangen, terwijl in Juni in werkelijk heid 770.000 ton scheepsruimte is vernietigd. Toen de Engelschen eind Juli besloten een deel van de levensmiddelen en "grondstqffen, die in de Zuid- Atlantische en Afrikaansche havens opgehoopt waren, naar Engeland te brengen in een convooi, dat buiten gewoon krachtig werd beschermd door jagers, duik- bootvallen, hulpkruisers en andere oorlogsschepen, waren de door de lange-afstandsverkenners gewaar schuwde duikbooten onverwijld ter plaatse. Gedurende twee dagen en twee nachten vielen zij onafgebroken aan. Ook de duikbootvallen en andere verdedigings middelen konden niet verhinderen dat het convooi verstrooid en vernietigd werd. Ten Westen van de golf van Biskaje ontwikkelde -zich een ongekend, groote slag tusschen de Britsche oorlogsschepen en de Duitsche duikbooten. Negentien zwaargeladen vracht schepen, waaronder een tankschip met een gezamen- lijken inhoud van 116.500 ton werden in slechts 96 uur tot zinken gebracht. Een torpedojager en een korvet werden vernietigd. Het convooi yerdeelde zich in kleinere groepen, die door nieuwe aanvallen der duikbooten, op haar beurt verstrooid werden. Op den ochtend van den derden dag strekte het gevechtster- rein zich over eenige honderden zeemijlen uit. De duikbooten achtervolgden nu de alleen varende sche pen eh maakten ook jacht op Britsche vaartuigen, die niet tot het convooi behoorden. Opnieuw werd 24.000 ton vernietigd, zoodat in 120 uur meer dan 140.000 ton scheepsruimte tot zinken was gebracht. Er ging geen enkele Duitsche duikboot verloren, daarop wordt van Duitsche zijde met nadruk gewezen. In een week leden de Engelschen door dit gevecht hun tweede groote nederlaag, want op 24 Juli hadden de Italiaansche vloot en luchtmacht in de Middelland- sche Zee een. groot, krachtig beschermd convooi, dat voorraden voor de Britsche troepen in Noord-Afrika en het Naburige Oosten vervoerde, vernietigd. Daarbij was 90.000 ton tot zinken gebracht. In'die week ver loren de Engelschen dus 230.000 ton koopvaardij- scheepsruimte. De dood van Bruno Mussolini Plechtige teraardebestelling op het kerkhof Predappio bij Forli Slefani meldt uit Forli: Het stoffelijk overschot van Bruno Mussolini is Zaterdagochtend teraardebesteld op het kerkhof Predappio bij Forli. De Duce en zijn gezin, omringd door politieke en militaire autoritei ten. woonden de plechtigheid bij. Voorts waren aan wezig talrijke leden van het corps diplomatique. De Duitsche ambassadeur von Mackensen legde een krans Van den Führer op de kist. Voor het gebouw der partij, waar de baar stond, werd een haag gevormd door de afdeelingen der Ita liaansche en een delegatie der Duitsche wearmacht. Kort na de aankomst van den Duce trok de stoet door Predappio, de geboortestad van Mu-ssolini. pe geheele bevolking bracht den doode den laatsten groet. Veor den ingang van het kerkhof werd het plechtige fascistische appèl gehouden. Mussolini dankte in het bijzonder de vertegenwoordigers der met Italië ver bonden mogendheden voor de laatste eer aan een Italiaansch soldaat bewezen. Na een mis, die uitslui tend door de familie werd bijgewoond, werd het stof felijk overschot bijgezet in het familiegraf. ESCADRILLE „BRUNO MUSSOLINI". Het Italiaansche ministerie van luchtvaart heeft Zondag de volgende beschikking gegeven: Bepaald wordt dat het escadrille bommenwerpers met grooten actieradius onder bevel van kapitein Bruno Musso lini," dat op het vliegveld van Pisa wordt gereedge maakt, ter nagedachtenis aan zijn geloof, zijn harts tochtelijke liefde voor de luchtvaart en zijn groote militaire deugden, den naam „Bruno Mussolini" zal aannemen. Estlanders te Dorpat omgebracht Driehonderd personen op de binnenplaats van een gevangenis vermoord. BERLIJN, 9 Augustus. Naar het D.N.B. in een speciaal bericht verneemt, zijn te Dörpat, een dag voor het vertrek der Sovjettroepen, ongeveer 300 mannelijke en vrouwelijke Estlandsche tntellectueelen op de bin nenplaats der gevangenis vermoord. De Estlanders vertelden hoe deze menschen met kolfslagen naar de binnen plaats werden gedreven, waar zij werden neer geschoten. De eerste 50 tot 60 lijken werden in een put gewor pen. Daarna moesten de overlevenden twee kuilen gra ven die hun eigen graf werden. Een student, die tót de gevangenen behoorde en op het laatste oogenblik gered werd doordat de bolsjewisten in allerijl op de vlucht sloc-gen toen de bruggen worden opgeblazen, vertelde dat hij gedurende den vreeselijken tijd dat hij moest wachten meer dan 300 pistoolschoten hoorde. Op de binnenplaats hing een afschuwelijke lucht van in ont- binding verkeerende lijken. Bij de opening der twee massagraven vertoonde zich een vreeselijk beeld. Ze ventig tot tachtig lijken van mannen en vrouwen wer den ter identificeering opgegraven. Het bleek dat vele slachtoffers nog levend in het graf waren geworpen. Bijna allen hadden een wond in den nek, bovendien was van velen de schedel ingeslagen. De verwanten der slachtoffers gingen lang de rijen en trachtten onder de verschrikkelijk verminkte lijken hun broeders, zus ters, mannen en vrienden te vinden. (D.N.B.) Slechts de kanonnen steken nog boven het water uit, dat in een der vroegere Sovjet-Oostzeehavens een vernielden bolsjewistischen torpedojager overstroomt. (Atlantic Holland) De resultaten der afgeloopen week Het D.N.B. meldt: Van welingelichte militaire zijde wordt medegedeeeld dat de afgeloopen oorlogsweek wordt gekenmex-kt door het fëit dat het Duitsche com mando in verschillende speciale berichten het tot dus verre bereikte totale resultaat heeft bekend gemaakt en tevens den sluier oplichtte, die tevoren over de Duitsche operaties in het Oosten lag. De thans behaalde resultaten kunnen als volgt wor den samengevat: 1 1. De ongekend bloedige en langdurige slag bij Smolensk is ondubbelzinnig in het voordeel der Duit sche troepen geëindigd en heeft opnieuw zeer waarde volle deelen van de Sovjetweermachtvoor de komen de gevechten uitgeschakeld. De afmetingen van dezen slag worden het best. 'gekenmerkt door het feit dat er meer dan 300.000 gevangenen in Duitsche handen vielen. Met den zegevierenden afloop van den slag bij Smolensk zijn de vobrwaarden voor de reeds be gonnen nieuwe operaties bevochten. 2. In de Oekraïne werd een nieuwe omsingelingsslag begonnen en in de loop van de week voltooid met medewerking vèn Hongaarsche afdeelingen. Weer werden 100.000 man gevangen genomen. Het resultaat van dezen nieuwen vernietigingsslag zal het prijs geven van de Dnjeprbocht en de Zwarte-Zeekust met de belangrijke haven Odessa door de Sovjets zijn. 3. Aan den Noordelijken vleugel werd deze week eveneens een beslissing verkregen door omsingeling en vernietiging van vijandelijke afdeelingen ten Wes ten van het Peipusmeer, waarbij ongeveer 10.000 man gevangen werden genomen. Beslissend was de daar opvolgende doorstoot over het belangrijke knooppunt Taps naar de Zuidkust van de Finsche Golf. Gecon stateerd kan worden dat daardoor de spoorlijn St. Pe tersburg—Reval, die door de Sovjets nog druk ge bruikt werd, onderbroken is en dat het gebied om Reval geheel geïsoleerd is. 4. De op 22 Juli begonnen Duitsche luchtaanvallèn op het centrum der Sovjet-Unie, Moskou, zijn in stij gend tempo voortgezet, zoodat Moskou in de afgeloo pen week zijn 15den luchtaanval onderging. Aan mi litaire objecten, verkeersinstallaties en wapenfabrie ken is belangrijke schade /toegebracht. Italiaansch weermachtsbericht van Zaterdag Engelsche aanval aan het front van Tobroek afgeslagen. Luchtmacht valt Britsche troepen bij Solloem aan. ROME, 9 Aug. (Stefani). Het Italiaansche weer- machtbericht van heden luidt als volgt: „In Noord-Afrika is aan het frontvan Tobroek in den nacht van 7 op 3 Augustus een vijandelijke aan val met verliezen vlot afgeslagen. De aanval had ten doel eenige van onze steunpunten te overrompelen. Het luchtwapen heeft opnieuw haveninstallaties en versterkingswerken van Tobroek gebombardeerd. Aan het front van Solloem heeft een Duitsche stoot troep bij een ontmoeting met gemotoriseerde een heden vijandelijke verkenningstanks vernield, den tegenstander verliezen toegebracht en gevangenen ge maakt. Onze formaties jagers hebben in scheervlucht ten Zuidoosten van Solloem troepen en Britsche vracht auto's aangevallen. Andere luchtformaties hebben verdedigingsinstallaties en rijwegen in de omgeving van Sidi el Barrani gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op Benghasi en Tripolis. Eenige schade en eenige ge wonden onder de burgerbevolking" van Tripolis. In Oost-Afrika hebben eenige van onze afdeelingen koene uitvallen ondernomen van verschillende steun punten in Gondar. Zij hebben vijandelijke afdeelingen uiteengedreven, haar verliezen toegebracht en wapens buit gemaakt. De vijand heeft zijn luchtaanvallen op Gondar herhaald en eenige schade aangericht." Italiaansch weermachtsbericht van Zondag Havenwerken van Mersa- Matroeh aangevallen. Engelsche duikboot tot zinken gebracht. ROME, 10 Augustus. (Stefani). Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: „In Noord-Afrika activiteit van de. artillerie aan het front van Tobroek en Solloem. Formaties' van. ons luchtwapen hebben in Mensaijnatroeh havenwerken en voor anker liggende schepen gebombardeerd en bran den veroorzaakt. Andere eenheden deden aanvallen op vijandelijke schepen ten Oosten van Sidi-el Barrani. De vijand ondernam vluchten naar Benghazi, Derna en Bardia. In 'Oost-Afrika herhaalde het Engelsche luchtwapen zijn aanvallen op de vestingwerken van Gondar. In Griekenland bombardeerden eenige Engelsche vliegtuigen de stad Corinthe. In het centrale bekken van de Middellandsche Zee bracht een van onze torpedobooten onder bevel van den fregatkapitein Carlo di Lowemberg in samenwerking met een verkenningsvaartuig van de marine een vijan^ delijken onderzeeër tot zinken." Van het. Oostelijk Front. Een ooggetuige vertelt. Het A.N.P. meldt uit Den Haag: Het was Zater dag 9 dezer een Bijzondere dag op de persconfe rentie, die naar gewoonte in het gebouw Kneuter dijk 20 plaats vond. De leider van de reizen, welke door buitenlandsche journalisten en deskundigen naar de verschillende fronten in dezen oorlog reeds gemaakt werden, ritmeester Freudemann, vertoef de in Den Haag en vertelde-aan de hand van oen in de zaal opgehangen kaart over zijn vele en be langrijke belevenissen aan het Oostelijk front. Ritmeester Freudemann leidde sinds het begin van den oorlog reeds ruim 200 dergelijke reizen, niet alleen van journalisten, maar bijv. ook van juristen, politici, industrieelen, landbouwers enz. Deze reizen strekten zich over alle' oorlogsgebie den uit, zoo beleefden buitenlanders als ooggetui gen den veldtocht in Polen, zagen de gruwelen in Bromberg, trokken door Noorwegen, reisden door ■het Westen*, beleefden den val van Duinkerken, den intocht in Parijs en den wapenstilstand te Com- piegne op 21 Juni 1940, maakten den Griekschen veldtocht mee cn zagen de Metaxaslinie, de Ther mopylae en Athene. Gezamenlijk werd op deze reizen, die met. elkander ruim 1500 deelnemers tel den. meer dan 350.000 K.M. afgelegd. Dat de spreker dus ontzaglijk veel gezien heeft, zal men begrijpen. Zijn schildering van de jongste reizen in de uitgestrekte ruimten van het Oostelijk front was aanschouwelijk en treffend en bracht menig moment, dat men in de bladen in den loop der laatste weken zag aangestipt, onder de volle belichting van de persoonlijk doorleefde. Reeds werden sinds het begin van den oorlog tegen de Sovjets vier reizen door ritmeester Freu demann georganiseerd en wel: de eerste naar Lem- ,berg, de tweede naar de omgeving van Brest- Litowsk en Bialystok, de derde door Lithauen en Letland, de vierde naar Minsk. De eerste reis begon 1 Juli, negen buitenland sche journalisten, vertegenwoordigers van de pers der Vereenigde Staten van Amerika, Japan, Italië, Mexico, Zweden en Spanje waren de deelnemers. In de bladen leest men vaak over de ravitaillee ring van' een leger en begrijpt, dat de desgenaamde „nachschub" een ontzaglijke organisatie vereischt. Hoort men uit eigen aanschouwing vertellen, hoe de groote wegen naar het Oosten door colonne op colonne in beide richtingen in beslag genomen wor den en alles met de regelmaat van een uurwerk verloopt, maar ook verloopen moet, dan begint men in superlatieven te denken en verstaat, welk een overweldigenden indruk deze ontzaglijke .oorlogs machinerie op den ooggetuige dezer dingen maken moet. Wat te Lemberg gezien werd is reeds" bekend. Men kan niet verwachten er nog iets nieuws over te hooren. Maar toch stemt het tot voldoening, dat een negental buitenlandsche beroepsverslaggevers, ook ten deele uit landen, die allerminst pro-Duitsch genoemd kunnen worden, dadelijk in de eerste da gen van de ontdekking der gruwelen in de gelegen heid geweest zijn met eigen oogen tetoenstateeren, dat in de gegeven berichten geen overdrijving school, veeleer soberheid en vrees voor al te groote rauwheid overheerscht heeft.. De werkelijkheid is inderdaad niet te beschrijven "en heeft vastgelegd, hoe in het Sovjet-paradijs beesten heerschen. Dezen indruk krijgt men opnieuw bij de schilde ring van den toestand der gevangen genomen troe pen, waarbij o.a. officieren werden gevonden, die hun laarzen tegen cigaretten verkwanselden en blootsvoets liepen. Een overste, die slechts twee jaar op een legerschool geweest bleek te zijn en geen brief schrijven kon, jongens, ternauwernood de kinderschoenen ontwassen, die ongeoefend het ka- nonsvuur- ingejaagd waren, vrouwelijke soldaten, enz. •enz. En dat alles in een bonte mengeling van rassen en volken, bij welker typen en cultuurtoe stand men zich eenige eeuwen in de geschiedenis terug verplaatst waant. De tweede reis, die de slagvelden der „Einkes- selung' van Bygjistok tot hoofddoel had, bracht onder den indruk van het feit, wat er van Europa en onze cultuur terecht had moeten komen, indien de enorme wapenmassa, over welke de'Sovjets bleken te beschikken .en in de gebieden der Duit sche grenzen als een dreigend monster van gigan tische afmetingen gereed stond, gelegenheid gekre gen had. eigen marschroute te volgen. Want hier rijdt men eindelooze kilometers tusschen aan weers kanten van den weg opgestapelde ijzer- en staal- massa's, wapenen van de meeste moderne struc tuur, thans stukgeslagen en buit gemaakt, doch in hun sombere machteloosheid nog sprekend van het monsterlijk gevaar dat hier in de handen van zulk een Lemberg-cultuur dreigde. Aan de reis door Lithauen en Letland namen een 15-tal buitenlandsche journalisten deel, vertegen woordigers der pers van Italië, Zweden, Japan, Hongarije, Spanje en de Vereenigde Staten van Amerika, ook een Litauer en een Let. Wij beleef den hier nog eens den gruwel der wegvoeringen van geheele bevolkingsgroepen, weggesleept naar onbekende verten, onderweg vermoord, zagen ook weer den dicht getimmerden woonwagen met kleine kinderen, die de Sovjets eenvoudig ergens onverzorgd hadden laten staan, zoodat ten slotte al de kinderen verhongerden. In het mooie, oude Riga, de stad met de uit de middeleeuwen sammende rijke cultuur, heeft het Sovjet-barbarisme natuurlijk Aziatisch huis gehou den. De hooge St. Petri-kerk, het hervormde huis der zwarte hoofden, al die oude gedenkteekenen rondom het raadhuisplein, „ze bestaan niet meer, behalve symbool midden dezer verschrikkingen het groote steenen Roland-beeld. Cultuur en Sovjet-rapailie blijken elkander niet te kunnen verdragen. Op de uiteenzettingen van ritmeester Freude mann, onopgesmukt, sober en daardoor des te wel sprekender- voorgedragen, volgde een warm ap plaus. In zijn slotwoord zeide de leider der persconfe rentie, de heer Janke, hoe de Sovjets het, dusge naamde Sovjet-paradijs nu 25 jaar lang van de buitenwereld hebben afgesloten en daartoe zelfs aan de grenzen een 50 K.M. diepe, onbewoonde zóne des doods schiepen, met het dubbel doel de bewoners der Sovjet-Unie in het geloof te laten, dat het aan de andere zijde dier zone des doods nog ellendiger was. dan bij hen, en de overige volken der wereld eiken blik in de Sovjetwereld onmoge lijk te maken. Thans is de sluier van al deze ge heimenissen afgerukt en ziet de verkommerde be volking der Sovjet landen Europa terug, ziet Euro pa deze medemenschen terug. Voor onze oogen breidt zich thans een volkerenwereld uit, die onder de verschrikkelijkste uitbuiting tot een peil om laag gedrukt is, als zelfs voor het vee in West- Europa nog te laag zou zijn en maken we kennis met een terreur-regime van een dergelijke wreed heid en tegen-natuurlijkheid als de wereld nog nooitgekend heeft. Van huis tot huis moeten de dorpen in hel ver overde ^Sovjetgebied door de Duitsche soldaten van franctireurs worden gezuiverd. (Atlantic-Holland) Ontmoeting tnsscheu Hitier en Antonescu Dank van den Führer voor de houding van de Roemecnsche weermacht BOEKAREST, 9 Augustus. Naar de pers meldt heeft aan het Zuidelijke front een ontmoeting tus schen den Führer en generaal Antonescu plaats ge vonden. De bladen schrijven dat de verlccning van het ridderkruis een persoonlijk eerbewijs voor Antonescu is en dat daarmede geheel Roemenië geëerd wordt. De pers meldt voorts dat Hitier Antonescu dank zegde voor de voortreffelijke houding van de Roemeensche weermacht en uiting gaf aan zijn vreugde over het feit dat Bessarabië en de Boekowina heroverd zijn door den heldenmoed van Roemeensche en Duitsche soldaten. Antonescu dankte den Führer cn gaf hem de verzekering van het vertrouwen en de toewijding van Roemenië en zijn leiders. (D.N.B.) Beklagenswaardig is de aanblik der bevolking, die door de brandschattende bolsjewisten van haar laatste have is beroofd* (Orbis Holland) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zaterdag Het spoorwegknooppunt Korosten door de Duitsche troepen ingenomen. Vliegvelden in Engeland gebom bardeerd- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 9 Aug. (D.N.B.) Het oppei«bevel van de weermacht maakt bekend: „Zooals reeds in een speciaal bericht bekend is gemaakt, hebben in de Oekraïne Duitsche troe pen met dappere medwerking van Hongaarsche formaties een groot succes bevochten. In den slag van Uman zijn het zesde en twaalfde, bene vens deelen van het achttiende Sovjet-leger in totaal 25 divisies geschut, bergtroepen en tank divisies vernietigd. Ruim 103.000 gevangenen, waarbij de opperbevelhebber van het zesde en het twaalfde leger, vielen in onze handen. 317 tanks, 858 stukken geschut, 242 stukken pantser en luchtafweergeschut. 5250 vrachtauto's, 12 spoortreinen'en ontelbaar ander oorlogstuig wer den buitgemaakt. De bloedige verliezen van den vijand bedragen meer dan 200,000 man. Viak ten Zuiden van de Prjipetmoerassen hebben Duitsche troepen na gevechten van verscheidene dagen in onbegaanbaar bosch- en moerasterrein het belangrijke spoorweg- 'knooppunt Korosten ingenomen. Ook de in het gebied rondom Roslawl 100 K.M. ten Zuidoosten van Smolensk ingesloten Sovietformaties zijn,'naar eveneens in een spe ciaal bericht bekend is gemaakt, vernietigd. Ruim 38.000 gevangenen werden binnengebracht, 250 tanks, 359 stukken geschut en ander oorlogs materiaal werden buitgemaakt. Boven Groot-Brittannië heeft het luchtwapen overdag verkenningsvluchten over een groot ge bied uitgevoerd. Twee Britsche jagers 'werden daarbij neerge schoten. In den afgeloopen nacht hebben ge vechtsvliegtuigen verscheidene vliegvelden in Engeland gebombardeerd. Zij plaatsten treffers temidden van stilstaande vliegtuigen en op han gars. Aan de Engelsche Oost- en Zuidkust wer den haveninstallaties effectief gebombardeerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ook in den afgeloopen nacht militaire installaties aan het Suezkanaal aangevallen. Bij den luchtaanval op het Britsche vlootsteunpunt Alexandrië, in den nacht op. 8 Augustus, hebben bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber een drijvend dok getroffen, benevens een klein Britsch oorlogs schip. De vijand heeft in den afgeloopen nacht In Noord- en Noordwest-Duitsch kustgebied bri sant- en brandbommen neergeworpen, o.m. óp woonwijken der steden Hamburg en Kiel. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Eenige vijandelijke vliegtuigen, die een poging deden Berlijn aan te vallen, zijn door afweervuur afge slagen. Nachtjagers schoten drie. marineartille rie een Britsch bombardementsvliegtuig neer." Vreemde vliegtuigen boven Duitscli gebied. Mislukte poging om Berlijn te bereiken BERLIJN, 11 Augustus (DNB) Eenige vijan delijke vliegtuigen zijn in den afgeloopen nacht, komende uit het Noordoosten, Duitsch gebied bin nengevlogen. Enkele hunner trachtten ook Berlijn te bereiken. Na beschoten te zijn door luchtafweer geschut wijzigden de toestellen terstond hun koers. De aanvalspoging bleef volkomen zonder effect. De luchtaanvallen op Moskou 1 Verscheidene branden in de omgeving van het Kremlin. BERLIJN, 11 Augustus (DNB) Volgens de in den loop van Zondag ontvangen berichten schijnt de in den nacht van 9 op 10 Augustus'uitgevoerde aanval op Moskou de grootte en tot dusver effec tiefste te zijn geweest. Ongeveer 100 Duitsche vlieg tuigen bevonden zich boven de stad en wierpen bri santbommen van allerlei kaliber en vele duizenden brandbommen neer. Opmerkelijk is dat bij déze aanval ook een vrij groot aantal van de zwaar ste bommen is neergeworpen. Een zware bom trof het Kremlin en richtte daar groote verwoestingen aan. In de omgeving van het Kremlin ontstonden verscheidene groote branden, waarvan eenige een buitengewonen omvang aannamen. De vuurgloed van <.deze branden kon nog op 100 KM afstand gezien worden. Een andere groote brand ontstond ten Zuidoosten van de stad, waar olietanks in vlam men opgingen. Een groote brand kwam tot ontwik keling in een groote fabrieksinstallatie. Talrijke kleine cn middelgroote branden werden gezien in alle deelen der stad. Ondanks het zware afweer vuur van het afweergeschut, de nacht jagers en de versperringsballons wordt slechts een van de in den strijd gebrachte Duitsche gevechtsvliegtuigen ver mist. fRadio fLwgxamtMa DINSDAG 12 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.f M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 0.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmu ziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Zang met pianobegeleiding. 12.00 Orkest Malando. 12.25 Kwartier van den Arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- cn economische berich ten. 1,00 Gramofoonmuziek. 1.30 Sprankelende middag klanken. 3.00 Ensemble Bandi Balogh. 3.30 Viool en piano. 4.00 Cursus „Als een schoon boek" (voorbereid door het Vrijzinnig rrotestantsch Kerkcomlté). 4.20 Gramofoonmu ziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economi sche- cn beursberichten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Causerie „Al leen voor mannen". 6.15 Gevarieerd programma. 7%00 Actueel halfuurtje. 7.30 Omroeporkest en solisten. 8.30 Dansmuziek (gr.pl.). 8.45 Voor den boer. 9.00 Reportage. 9.30 Berichten. Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Economie Newa from Holland". Hierna: Sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Hobo en piano. 10.40 Declamatie. 1.00 Ensemble Jonny Ourbach en gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Arnhemsche Orkestvereeniging en solist, en gramofoon muziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Gramofoonmuziek. 545 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 De Ramblers. 6.00 Pianovoordracht. 6.30 Causerie „Ons planetarium". 6.45 Pianovoordracht. 7.00 B. N. O. Vragen van den dag. 7.10 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.20 Gramo- - foonmuzick. 8.00 Luisterspel. 9.00 Causerie „Sport en lichamelijke opvoeding voor de ■'vrouw". 9.15 Gramofoon muziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Avondwtfdltijfr 10.05—10.20 Politiek weekpraatje, I

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5