IJmuider Courant Duitschland wint voor Europa op alle fronten DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Een uitspraak van Churchill. VR1JWILI Ml Achtervolging in de Zuidelijke Oekraïne. VELSEN SANTPOORT BEVERWIJK 26e JAARGANG No. 240 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IT muidein. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.13V2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10, Rijkscommissaris ontvangt officieren van 't Vrijwilligerslegioen 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. Gistermiddag heeft de rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, Rijksrhinister Seyss Inquart, in aanwezigheid van de Höheren SS.-und Polizei- führer SS.-Gruppenführer, Rauter, Commissaris- generaal Schmidt en luitenant-generaal Seyffardt afscheid genomen van de Nederlandsche officie ren, die de eenheden van het Nederlandsche le gioen in den strijd tegen het bolsjewisme zullen feiden. Nadat de verschillende officieren door lui tenant-generaal Seyffardt waren voorgesteld aan den Rijkscommissaris, richtte deze een toespraak tot hen, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn waar deering voor het vrije besluit dat bij ieder afzon derlijk zijn oorsprong vindt in een Nederlandsch- volksch verantwoordelijkheidsbewustzijn. Later zal het Nederlandsche volk eens dezen mannen dankbaar zijn zoo zeide de Rijkscommissa ris verder, dat zij in het historische conflict met vooruitzienden blik hun plaats gekozen hebben aan de zijde, die den doodsvijand van het avondland en zijn cultuur den vernietigingsstrijd heeft aangezegd. Nederland is op grond van geografische en econo mische omstandigheden niet in het rechtstreek- sche contact gekomen met het bolsjewisme, dat Duitschland gedwongen heeft tot den strijd op leven, en dood tegen dit bolsjewisme. Daarom komt den Ne derlanders, die den juisten weg uit eigen beweging gevonden hebben, bijzondere achting toe. De Rijkscommissaris wees vervolgens op de volg zame trouw, die een doorslaggevend kenmerk is geweest bij ieder groot historisch optreden van de Germaansche volkeren Daarop berust ook de met het volksche geweten van ieder overeen te brengen eed, dien de officieren van het Nederlandsche legioen moeten afleggen voordat zij den strijd aanbinden en waarin aan Adolf Hitler als opper sten oorlogsleider van in den strijd tegen het bolsje wisme aaneengesloten naties onvoorwaardelijke trouw wordt beloofd Nadat luitenant-generaal Seyffardt een dank woord had uitgesproken, nam de Rijkscommissaris met een handdruk en den Sieg Heil-groet af scheid van de officieren van het Nederlandsche Legioen. Overneming van bedrijven De vestigingswet Kleinbedrijf 1937 De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft geconstateerd, dat het veelvuldig voorkomt dat bij overdracht van zaken, die oider de bepalingen der Vestigingswet Klein bedrijf 1937 vallen, de koop definitief is afgeslo ten, ja zelfs de koopprijs is betaald, vóórdat men zich met het verzoek tot het verkrijgen van een vergunning tot voortzetting van het bewuste be drijf tot de Kamer van Koophandel heeft gewend. Deze wijze van doen is voor betrokkenen zeer gevaarlijk. Veelvuldig komt het toch voor dat er tegen den nieuwen ondernemer bezwaren bestaan, omd#t hij niet voldoet aan de eischen van handels kennis, vakbekwaamheid en credietwaardigheid. De vergunning moet dan worden geweigerd, ..waardoor de nieuwe eigenaar het bedrijf niet kan uitoefe nen. Het is daarom van belang, dat personen die een bedrijf wenschen over te nemen waarvoor een ver gunning is véreischt zich vóórdat definitief ge kocht wordt, tot de Kamer wenden met het verzoek om een vergunning. Men kan alle moei lijkheden ontgaan door in koop- en huurcontrac ten een clausule op te nemen, waarin het niet verkrijgen van de vergunning als ontbindende voorwaarde is opgenomen. Men late zich niet tot overhaaste stappen verleiden door belanghebbenden zoowel koopers als tusschenpersonen -dié zeggen dat het met de weigering van de vérgunningniét zoo'n vaart zal- loopen of dat zij dat later wél iri-orde zullen maken. - - Men onderzoeke zelf bij de Kamer de 'mogelijk heden. Dit voorkomt kosten en onaangenaam-.. heden. - ii (Fot8 Stapfj Het was op 20 Januari 1940 dat Churchill in het Lagerhuis verklaarde: „Het bolsjewisme is geen poli tiek systeem, maar een ziekte". Dit was naar aanleiding van het feit. dat de Sovjet- Unie het kleine, dappere Finland had aangevallen. Sindsdien is het bolsjewisme waarlijk niet veran derd. Het is een gevaarlijke ziekte gebleven, die zoo spoedig mogelijk moet worden uitgeroeid. Bolsjewisme is de kanker die vreet aan de Wester- sche beschaving, het is een gevaarlijk gezwel in het lichaam van Europa, dat - moet worden uitgesneden. Europa kan alleen dan weer gezond en gelukkig worden als het bolsjewisme radicaal wordt uitge brand. Hier is geen compromis mogelijk, hier zouden zachte heelmeesters stinkende wonden maken. Adolf Hitler heeft dit ingezien en de tienduizenden, die zich meldden voor de Vrijwilligerslegioenen, heb ben den Führer begrepen. Landgenooter, begrijpt dat het bolsjewisme te vuur en te zwaard bestreden moet worden. Meldt u aan bij het V Koninginnegracht 22, EGIOEM .ND 's-Gravenhage. Nieuwe boter, en vetkaarten Uitreiking tusschen 18 en 30 Augustus 's-GRAVENHAGE, 13 Augustus. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zullen nieuwe boter- en vet kaarten (de 3e serie) in de verschillende gemeenten worden uitgereikt in het tijdvak van 18 tot en met 30 Augustus. Ook bij deze uitreiking is het verkrijgen van een bo- terkaart of een vetkaart afhankelijk van het gezinsin komen. Bepaald is dat diegenen in aanmerking komen voor een vetkaart, wier gezamenlijk inkomen ligt beneden de volgende normen: 1 gezinslid minder dan 1000 gulden, 2 gezinsleden minder lan f 1100, 3 gezinsleden minder dan f 1200, 4 gezinsleden minder dan f 1300, 5 gezins leden minder dan f 1400, 6 gezinsleden minder dan f 1500 en 7 gezinsleden minder dan 1600 gulden, enz Uitsluitend zij die op grond van deze normen voor een vetkaart in aanmerking komen, moeten een daartoe strekkend formulier indienen bij de uitreiking der kaarten. Leveren zij geen formulier in, dan ontvangen zij bo- terkaarten. Voorts is de leeftijdsgrens, ten einde in aanmerking te komen voor een heele dan wel een halve boter- of vetkaart, thans bepaald op 4 jaren en derhalve gelijk gesteld aan de leeftijdsgrens voor de distributiekaarten voor brood en vleesch. De personen, die voor 2 Septëfnber 1937 geboren zijn, ontvangen derhalve een heele boter-, resp. vetkaart en zij, die geboren zijn na 1 September 1937, een halve. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 14 OP 15 AUG. 21.04 tot 4.21 Maan onder 15.15 Maan op 0.12 GUNNINGEN. Door den Rijkswaterstaat te Haarlem is het uit voeren van bestratingswerken," het aanbrengen van kantplanken langs rijwielpaden, het maaien van bermen, het schoonmaken van greppels, slooten en duikers, een en ander met bijkomende werken op de rijkswegen Stolpen—Alkmaar en Alkmaar— Velsen gegund aan G W. Polderman te Spaarn- dam voor f9889. Het uitvoeren van baggerwerken voor en in de haven van Muiden en voor de haven van Spaken burg is gegund aan den heer J. P. de Koning te Haarlem voor f 15889. Het verven van een electrisoh gedreven op haalbrug genaamd Hakkelaarsbrug, gelegen in den zijtak van den Rijksweg no l naar Muiderberg, on geveer bij K.M. 14.989 te Muiden en van de Amersfoortsche brug gelegen in het afgesneden gedeelte beoosten Naarden van den Rijksweg no. 1, gedeelte Absterdam-Laren, is bij overeenkomst ge gund aan A. van der Velden, Bussurn voor f 1055. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS, N. 3 (BOUWKUNDE). 's-GRAVENHAGE, 14 Aug. Geslaagd K. de Reus, Velsen-Noord. DE KORDATE DOCHTER DES HUIZES. Men bericht aan de 's-Hertogenb. Ct. uit Aarle- Rixtel: Van de afwezigheid van de bewoners in het huis van den heer M. M., dachten enkele jeugdige indi viduen te profiteeren. Zij verschaften zich toegang tot de woning. Zij hadden echter buiten de dochter des huizes gerekend, die hen op heeterdaad betrap te, toen zij een strooptocht door de kamers onder namen. Moedig bond zij den strijd aan met de on- gewenschte- gasten. Zij slaagde er in dezen het hus uit te- slaan na een korte schermutseling. On middellijk daarna kon aangifte gedaan worden aan de politie, die zij voldoende aanwijzingen kon verschaffen, welke uiteindelijk totarrestatie leid den. Het bleken twee jeugdige boefjes te zijn, die van elders afkomstig waren. DOODELIJK ONGEVAL IN DE STAATSMIJN HENDRIK. Onder gesteente bedolven. HEERLEN, 14 Augustus. Gistermiddag om streeks half een is de 23-jarige hulphouwer N. J. Raets, bij zijn werkzaamheden in de ondergrond- sche werken van staatsmijn Hendrik, onder plotse ling afvallend gesteente bedolven geraakt en vrij wel onmiddellijk overleden. De overledene was on gehuwd en woonde bij zijn ouders te Brunssum. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR DE W.A. Het gebouw van de voormalige School voor Wijsbegeerte te Amersfoort is naar de Tel. meldt, aangekocht door de N.S.B., welke er een opleidings school voor de W.A. inricht. De eerste groep W.A.- leerlingen is gearriveerd. Schurftig schaap in consumptie gebracht Hoe gevaarlijk het is vleesch buiten de distributie te koopen, is wederom gebleken. Twee broers uit Heems kerk hadden uit een schuur in Beverwijk een schaap gestolen, dat aan schurft lijdende was. Zij brachten het. dier naar een slager in Beverwijk, die het voor f 39 kocht. Hij liet het niet keuren maar slachtte het, met de bedoeling het in de consumptie te brengen. Gelukkig kwam de politie er achter; zij nam het vleesch in be slag en maakte proces-verbaal op. De overtreders van de Vleeschkeuringswet moesten zich voor den Kantonrechter te Haarlem verant woorden. Zij werden elk veroordeeld tot f 100 boete of 25 dagen hechtenis. GROOT NATIONAAL ZANG- EN MUZIEK CONCOURS. AMSTERDAM, 13 Augustus (A.N.P.) Op 15, 17 en 24 Augustus wordt-door het Comité ter be vordering der Muziekbeoefénmg bij Dilettanten zang- en muziekvereenigingen een groot Nationaal zang- en muziekconcours georganiseerd in de con certzaal van het gebouw voor den W- -kenden Stand, Kloveniersburgwal 8791 te Amsterdam. Aan dit concours nemen 59 vereenigingen met meer dan 2.000 deelnemers deel, t.w. gemengde-, man nen-, vrouwen- en kinderkoren, kwartetten, har monie- en fanfarecorpsen. Het concours bestaat uit zeven afdeelingen, nl. vierde, derde, tweede en eerste afdeeling. afdeeling uitmuntendheid, eere- afdeeling en superieure afdeeling. De jury zal worden gevormd door de heeren H. H. Ger. Leen- ders, B. D. Pet.ers en Fred. J. Roeske. Vogelschade in Friesland Ernstige klachten van de boeren De graanvelden in Friesland 'worden, zoo lezen we in de N.R.Ct., dezen zomer wel bijzonder be zocht door schadelijk gevogelte. Groote zwermen musschen. kraaien en houtduiven strijkén dagelijks op de velden neer. Na den tegenslag van de groote droogte heeft de graanoogst te lijden van de vogels, en het behoeft niet te verwonderen, dat de boeren klagen over schade daardoor aangericht. De Plantenziektenkundige Dienst heeft z.g. vang- kooien beschikbaar gesteld, diè hier en daar goede diensten bewijzen. Sommige boeren hebben de laatste weken 700 en meer musschen gevangen. Verschillende afdeelingen van de Friesche Mij. van Landbouw hebben premies beschikbaar gesteld voor gedoode musschen, kraaien en houtduiven. Dit streven kan niet de goedkeuring van de Dieren bescherming verkrijgen; van deze zijde wordt front gemaakt tegen het doóden van vogels. Een voorbeeld van practische vogelbestrijding aldus lezen wij in het Friesche weekblad geeft de gemeente Hennaarderadeel. In overleg met de afdeeling is hier aan enkele beroepsjagers een vergunning tot bet schieten, van schadelijk ge vogelte uitgereikt. Van afdeelingswege werd een premie uitgekeèrd voor ingeleverde vogels, n.l. voor houtduiven 15 ct., en voor roeken (kraaien) 20 ct. per exemplaar. Op deze wijze is er een flinke opruiming onder de schadelijke vogelsoorten gehouden. Onder de graanboeren zou men het stellig toe juichen, indien de béstrijding van voor de ge wassen schadelijk gevogelte door de overheidsin stanties werd aangepakt. Er zijn perceelen, die zoodanig door de vogels worden geteisterd, dat het de vraag is of de oogst op die landen nog wat zal opleveren. In verband met het bovenstaande hebben wij ons vergewist van den toestand in den Haarlem mermeer. Men kon ons hier mededeelen, dat, of schoon de vogels zich ook hier gaarne aan den oogst te goed doen, de toestand niet van dien aard is, dat men van een plaag kan spreken. Wel heeft men in de buurt van de Cruquius veel last van de duinvogels, doch dat komt ieder jaar voor en geeft dus geen aanleiding tot bijzondere onge rustheid. DE HEER F. BAKKER OVERLEDEN. Te Harlem is op 60-jrigen leeftijd overleden de heer F. Bkker, oud-direteeur van het P.T.T.-kan- toor te Weltevreden: De crematie zal plaats hebben Zaterdag a.s. te Westerveld na aankomst van trein 13.46. Vrijstelling van blokkeering voor generaal Pabst TOKIO, 14 Augustus. (Domei) Naar het ministerie van financiën meedeelt, is aan den Neder- landschen gezant generaal J. C. Pabst en zijn staf vrijstelling verleent'van de bepalingen inzake de blokkeering van buitenlandsche saldi. Naar ver der wordt gemeld, is thans aan vier diplomatieke vertegenwoordigingen, n.l. die van Nederland, Groot-Brittannië, Australië en Canada deze uit zondering toegestaan. Tevens werd kennis gegeven dat ook de Britsche kolonieën in Oost-Afrika, Kenya en Oeganda, zijn toegevoegd aan de lijst van landen, waarop de blokkeering van toepassing is, Dinsdagavond werden de oud-officieren van het Nederlandsche leger, die naar Rusland gaan met het Nederlandsch Vrijwilligers Legioen, door den Rijkscom missaris, dr. Seyss Inquart. in afscheidsbezoek ontvangen. De Rijkscommissaris begroet de officieren, (SehimmelpenninghrKlein) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Dattsch weermachtskericht Sovjettroepen wijken naar de Zwarte Zeehavens. Wapenfabrieken en havens in Engeland gebombardeerd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In de Zuidelijke Oekraïne achtervolgen divi sies infanterie en snelle troepen van het Duitsche leger en van de bondgenooten den naar de havens, van de Zwarte Zee wijkenden vijand. De Sovjets werden tot den strijd genoopt en leden zware ver liezen. Aan dé overige deelen van het Oostelijke fi'ont brachten aanvallen van Duitsche troepen nieu we successen. Vrij sterke formaties gevechtsvliegtui gen bestookten in den afgeloopen nacht belangrijke spoorwegknooppunten in het gebied ten westen van Moskou op doeltreffende wijze met brisant- en brandbommen. In den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart vernietigden gevechtsvliegtuigen over dag bij ae Farör-eilanden twee vrachtschepen, -met tezamen 14.000 b.r.t. en brachten in den afgeloopen nacht voor de Oostkust van Schotland een koop vaardijschip van 5000 b.r.t. tot zinken. Succesvolle nachtelijke aanvallen van het luchtwapen waren voorts gericht op wapenfabrieken in Birmingham, alsmede op havenwerken van Great-Yarmoüth en Ramsgate. Andere gevechtsvliegtuigen bombar deerden verscheidene vliegvelden op het eiland. Bij den in hét weermachtbcricht van 12 Aug. ge- melden aanval van torpèdomotorbooten in het ka naal werd nog een schip van 4000 b.r.t. getorpe deerd. In Noord-Afrika hebben Duitsche torpedovliegtui gen concentraties voertuigen en auto's van den vijand ten Zuid-Oosten van Solloem vernietigd. Bij een luchtaanval op het Britsche vliegveld Abu Sueir in den nacht van 11 op 12 Augustus werden _door bomtreffers groote branden en hevige ontplof fingen in hangars en munitie-opslagplaatsen ver oorzaakt. Pogingen van het Britsche luchtwapen om gisteren overdag West-Duitschland en de kust van het be zette gebied aan te vallen mislukten op de Duit sche afweer. Jagers, luchtdoelartillerie en marine artillerie schoten hierbij 42 Britsche vliegtuigen om laag. Er ontstonden geen eigen verliezen. Britsche bommenwerpers lieten vannacht op verschillende plaatsen, van West- en Noord-Duitschland bommen vallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Nergens: ontstond schade aan bedrijven van militai ren aard of bedrijven die van belang zijn voor de oorlogvoering. Nachtjagers, luchtdoelartillerie en marine-artillerie schoten 16 der aanvallende Brioche vliegtuigen omlaag." De positie van Thailand Verdrag met Engeland niet in overweging Het D.N.B. verneemt uit Tokio: Wegens een vraag in het parlement van Thailand of de regeering het af sluiten van een verdrag met Engeland o\^rweègt en het daarop gegeven ontkennende antwoord van den minister-president, publiceert „Tokio Nitsjl Nitsji" een bericht uit Bangkok, volgens hetwelk een om bijzonde re redenen niet genoemde politieke persoonlijkheid in Thailand o.a. het volgende heeft verklaard: Door gewapende bescherming aan Thailand aan te bieden, heeft Engeland een poging gedaan de écono mische betrekkingen tusschen Japan en Thailand te verstoren. Indien Thailand zich zou aansluiten bij de economische blokkade van Japan, zou dit land niet- kunnen toezien. Dat is de reden waarom Thailand zijn neutraliteit bewaart. Ondanks het aanbod Thailand te beschermen, moet gezegd worden dat Thailand zich niet zal laten behandelen als de Philippijnen, Malakka of Burma, want wij zijn geen slaven van Engeland of de Veueenigde Staten. Thailand zal met geen volk een verdrag sluiten om da4 land bijzondere voordeelen te verschaffen. Wij dienen echter te weten wie onze werkelijke vriend is. Om meer dan een reden ben ik tot het besluit geko men dat Thailand niet in oppositie tegen Japan moet gaan, door het aanvaarden van Engelsche bescher ming. Alle landen die zich aan de zijde van Enge land geplaatst hebben zijn geruïneerd en met moet zich herinneren dat Engeland niet slechts geen hulp kan verleenen, doch slechts een hindernis zou vor men. „De Japansche militairen volgen zeer nauwlettend de ontwikkeling in Thailand", zoo verklaarde de woord voerder der Japansche weermacht, blijkens een D.N.B.- bericht uit Nanking. Hij betoogde dat Thailand niet kan toegeven aan den Engelschen eisch omtrent milir taire steunpunten. Voorts verklaarde de woordvoerder dat een parallel met de gebeurtenissen in. Thailand bezig is in Kamsjat- ka te ontstaan, waar de Sovjet-Unie aan de Ver. Sta ten steunpunten moet inruimen. De Japansche vloot, zoo vervolgde hij, is op alles voorbereid. „ARTI ET AMICITIAE". AMSTERDAM, 14 Augustus. Van Zaterdag 16 Augustus tot en met Zondag 14 September zal in de zalen der maatschappij „Artï et Amicitiae" een zomertentoonstelling worden gehouden van studies en schetsen in elk materiaal, en beeldhouwwerken, vervaardigd door leden der maatschappij. De opening der tentoonstelling is Zaterdag te 2.30 uur. DOOR KLAP VAN MOLENWIEK GEDOOD. Dinsdag, toen het 8-jarig zoontje van den omle- naar R. te Terheyden te dicht bij den molen kwam, sloeg een van de wieken tegen zijn hoofd. Met ernstige verwondingen is het ventje naar het St. Ignatius Ziekenhuis te Brede overgebracht, waar het nog denzelfden avond is overleden. (N.R.Ct.) Rooilijnen Het hoofd van het gmeentebestuur van Velsen brengt ter kennis dat door Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij hun besluit van 6 Augustus 1941, is goedgekeurd, het Raadsbesluit van 1 Juli 1941 tot vaststelling eener verordening tot wijziging en vaststelling-opnieuw van de voorgevelroóilijnen, vastgesteld voor de oostelijke en westelijke zijden van den Velserduinweg te IJmuiden, voor zooveel betreft de gedeelten respectievelijk tusschen den Engelmundusweg en den Stormvelderweg; Belanghebbenden kunnen binnen 30 dagen van bovengenoemd besluit voorziening vragen bij den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken GESLAAGD. Te Utrecht slaagde voor het examen Fransche taal M.O. a onze vroegere plaatsgenoot de heer L. van Oosterom. TERRASVOGELS VERGADERING. Onder voorzitterschap van den heer Van Egten kwam „Terrasvogels" in een buitengewone leden vergadering bijeen. Deze vergadering was daarom zoo belangrijk, omdat door verschillende oorzaken een vrijwel geheel nieuw bestuur gekozen moest worden. Tot voorzitter werd met algemeene stemmen de heer F. M. van Vliet gekozen, die vroeger dezelfde functie ook bij „Brederode" vervulde. Voorts werden gekozen de heeren J. van Egten, W. de Jager, P. Douma, C. de Jonge, C. Pels, J. Zaal, W. Beunder en C. Schipper. De heeren Van Egten en de Jager zullen resp. het secretariaat en pen ningmeesterschap waarnemen; de overige functies zullen nog nader verdeeld worden. De heer C. Verwey 75 jaar. Zaterdag a.s. wordt de heer C. Verwey uit Sant poort 75 jaar. De heer Verwey werd den 16den Augustus 1866 te Amsterdam geboren, doch woont nu reeds 33 jaar te Santpoort. Toen Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga hier ter plaatse predikant van de Ned. Herv. Ge meente was, heeft de heer Verwey tal van jaren de functies van president-kerkvoogd en ouderling vervuld. Verwierf de heer Verwey met het vervullen van deze functies alleen maar bekendheid in kleinen kring, velen kennen hem door zijn werken voor de. liberaal-socialistische beweging, een beweging, welke in het monopolistische groot grond-eigen dom de laatste oorzaak van den socialen nood ziet. In het maandblad der Liberaal-socialistische be weging „De uitweg uit den socialen nood", waar van hij redacteur was, doch ook in tal van Neder landsche tijdschriften als „De Gids", „Groot. Ne derland", „Vragen van den dag" en „Haagsch Maandblad", alsmede in een aantal brochures en geschriften, waarvan het laatste „De uitweg uit den socialen nood", eenige maanden geleden het licht zag, hééft de heer Verwey zijn inzichten ge publiceerd. CONCERT. Vrijdag 15 Augustus a.s. geeft de harmonie „Soli Deo Gloria" onder leiding van den hëer Groot een concert in de muzieknis. Het volgende programma wordt uitgèvoerd: 1. Grammatique, marsch, G. H. Boedijm- 2. Feest-ouvertüre, Sam Vlessing. 3. Les cloches deCorneville, R. Planquette. 4. Joyeuse,'. ouverture, Kélar Bela. 5. Marche au héros, H. Nich'olls. 6. Suite Tzigane,. Ch. v. d. Meirsch. 7. La Mascotte, ouverture, Ad. Audran. 8. Medley, marsch, Mackler. Brigadier-majoor W. J. den Otter met pensioen Ruim 23 jaar in Beverwijk werkzaam geweest Majoor W. J., den Otter hoofdagent te Beverwijk (foto Archief h. d.) Wegens het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd zal op 30 September de heer W. J. den Otter, brigadier-majoor bij het plaatselijke politie corps, den dienst verlaten. De heer den Otter is ruim 31 jaar aan de politie verbonden 'geweest, waarvan niet minder dan 23 jaar in Beverwijk. Hij kan op een prachtigen staat van dienst terugzien. Op 1 Februari 1910 deed hij als agent tweede klasse te Enschedé zijn intrede bij de politie. On geveer vier jaren later, op 1 Januari 1914 werd hij bevorderd- tot Brigadier-titulair. Na. van .1 Mei 1916 'tot 1; Mei 1918 als gemeenteveldwachter van het mooie Géldersehe dorp Oosterbeek te hebben gearbèid, vólgde zijn benoeming tot hoofdagent te Beverwijk. Verschillende keeren is de leiding van het korps volledig aan hem toevertrouwd geweest. De heer W. J. den Otter staat bij zijn superieuren en collega's, waaronder ook de alhier gestationeer de marechaussee, hoog aangeschreven. Dat is even eens het geval bij de burgerij, die den arbeid van den brigadier-majoor, die een ijverig en serieus politieman is. od hooeen üriis heeft leeren stel len.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1