De afspraak in de Parklaan Spoit en SpeC KLEUTERKLEERTJES. DONDERDAG 14 AUGUSTUS '194T Keuringen voor «ie Waffen SS. 's-GRAVENHAGE, 13 Augustus. Het Ergan zungsamt van de Waffen-S.S-, Erganzungsstelle Nordwest, Den Haag. Stadhouderslaan 132, deelt mede, dat de eerstvolgende keuringen voor de S.S.-regimenten Westland en Noordwest gehouden zullen worden in de hieronder volgende plaatsen. Nederlanders in den leeftijd van 17 tot 40 jaar en niet een minimum lengte van 1.65 M. worden aan genomen. Er wordt zorg gedragen voor hun fa milieleden (voor zoover de goedgekeurden kost winners zijn). Een vrijbiljet voor de reis van de woonplaats naar de plaats van keuring kan aangevraagd worden bij de Erganzungsstelle, Den Haag, Stadhouders laan 132. Retourbiljetten worden bij de keuring uit gereikt, onverschillig of de sollicitant wordt aan genomen of niet. Keuringen voor Nederland van 1621 Augustus 1941. 16 Aug. '41: 10.00 uur, Utrecht. Deutschcs Haus. 16.00 uur, Amsterdam, School Iepe- weg 13. 17 Aug. '41: 10.00 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, 15.00 uur, Groningen, Concertgebouw, Poelstraat. 18 Aug. '41: 10.00 uur, Zwolle, School aan de Turfmarkt. 14.00 uur, Deventer, Parkweg 2. 17.00 uur, Arnhem, Willemskazerne. 19'Aug. '41: 10.00 uur, Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat 53. 217.00 uur, Heerlen, Rest. Kloeren, Emmastraat. 20 Aug. '41: 10.00 uur: Tilburg, Werkliedenveree- niging, Tuinstraat 68. 14.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Volkspark. 21 Aug. '41: 11.00 uur, Den Haag, Koninginne gracht 22. EEN DIEVENBENDE ONTMASKERD. NIJMEGEN., 13 Augustus. De politie te Nij megen heeft in verband met verschillende inbra ken welke gedurende de laatste weken te Nijmegen gepleegd waren in fabrieken en levensmiddelen pakhuizen, twaalf prsonen gearresteerd. In den avond van 23 Juli werd te Nijmegen inge broken in een zeepfabriek. De inbrekers werden gestoord en lieten op hun vlucht een luchtpistool achter. De politie stelde bij winkeliers aldaar een onderzoek is en toen bleek, dat dit luchtpistool was gekocht door een negentienjarigen jongen. Deze werd weldra gearresteerd en na een be kentenis ter beschikking van de justitie in Arnhem gesteld. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, wie de vrienden waren van dezen verdachte. Al deze jongelui werden Vrijdag j.l. door de politie gearresteerd. Gebleken is, dat deze jongemannen, twaalf in getal, met eenige ouderen, een dieven- complot vormden, dat gedurende de laatste maan den in verschillende combinaties inbraken in fa brieken en pakhuizen had gepleegd. Zoo werden uit een schoenenfabriek vijftig paar schoenen en uit een andere dertig paar schoenen gestolen plus nog een hoeveelheid leer. Voorts bleek, dat zij uit eeii levensmiddelenbedrijf voor honderden gul dens aan zeep, thee en andere levensmiddelen ge stolen hadden. De daders hebben -bekend en zitten nu in arrest. Tevens zijn eenige pogingen tot inbraak opge helderd. _T.. Met de arrestatie van deze bende, heeft de Nij- meegsche politie een goeden slag geslagen. LIJK OPGEHAALD. ROTTERDAM, 13 Augustus. Vanmorgen heeft de rivierpolitie uit de Maashaven het lijk van den 24-iarigen F. Stut, die sedert Maandag j.l. werd vermist, opgehaald. Hij moet, door de duisternis misleid, te water zijn geraakt. MISSA DE ANGELIS VAN JAAP VRANKEN. 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. Op Zondag 17 Augustus a.s. zal, ter gelegenheid van het 25- jarige priesterfeest van pastoor Reijnen, in de kerk van O.L. Vrouw van Lourdes te Scheveningen, tijdens de plechtige hoogmis te 10 uur, de eerste uitvoering in Nederland worden gegeven van de „Missa de Angelis" van Jaap Vranken. Het werk is gecomponeerd voor 4—8 stemmig gemengd koor met orgel. Voor deze uitvoering is een uitgelezen schare van 160 jongens- en mannen stemmen samengesteld. De „Missa de Angelis" werd voor het eerst uit gevoerd tijdens het internationaal muziekfeest te Frankfurt a. M. in 1936 door het Palestrinakoor uit Den Haag. DOODELIJKE VAL UIT BOOM. r HELMOND, 13 Augustus. De zevenjarige M. van Leuken uit Lieshout kwam, toen hij in een boom wilde klimmen, te vallen, als gevolg waar van hij een arm- en beenbreuk, alsmede een zware hersenschudding opliep. Overgebracht naar het St. Antoniusgasthuis te Helmond, is hij daar overleden. DOODELIJK ONGELUK KETHEL, 13 Augustus. Gistermidddag is hier in den polder een doodelijk ongeluk gebeurd, waar van de 54-jarige veehouder L. Hofstede het slachtoffer is geworden. Hofstede moest een koe van een erf halen, dat aan den overkant ligt van de Wetering Kleine Pol der, langs den polderweg, uitkomend in de polder vaart. Over de Wetering ligt een rolbrug. Toen de man met de koe zich op deze brug bevonden, dompte deze plotseling, waardoor hij tegen de Echoeiïng werd geslingerd. Bovendien viel het zware beest op hem. Omstanders haalden den zwaar gewonden man uit het water. Op advies van Dr. van der Key werd hij naar de Dr.. Noletstichting te Schiedam vervoerd, waar hij evenwel korten tijd later aan zijn verwondingen is overleden. Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging Ledenvergadering en excursie der afdeeling Haarlem en Omstreken Maandag 11 Augustus hield de afdeeling Haar lem en Omstreken der Nederlandsche Natuur historische Vereeniging een ledenvergadering onder leiding van den heer G. Gerbrands. In eenige oogenblikken stilte herdachten de aanwezigen wijlen dr. O. Deggeller Jr. uit Spaarndam, die een zeer toegewijd en actief lid was en wiens nage dachtenis bij alle leden in dankbare herinnering zal blijven. Hei was wenschelijk gebleken het bestuur met twee leden uit te breiden: de vergadering koos als zoodanig de heeren G. L. van Eyndhoven en J. Roggeveen. Na de rondvraag werd een bespreking gevoerd over de werkgroepen. Hierbij bleek dat voor de groepen vogels, planten en paddestoelen voldoende deelneming bestaat en de mogelijkheid geopend is werkgroepen voor mossen en geologie te vormen. Hiervoor dienen eventueele deelnemers zich zoo spoedig mogelijk aan ie melden. Nadat Zondag een bezoek was gebracht aan de Kweekerij „Terra Nova" te Aalsmeer, waren de leden Dinsdagavond door den heer C. Sipkes in de gelegenheid gesteld zijn kweekerij „De Teunis bloem" te bezichtigen. De belangstelling was groot. Er was op deze kweekerij van alles te zien; wilde planten, vaste planten, boomen, struiken. Tijdens de regenbui, toen de deelnemers in de schuur ge vlucht waren, vertelde de heer Sipkes nog ver schillende bijzonderheden, o.a. over moeilijkheden bij de teelt van bepaalde gewassen. Op Dinsdag 9 September kunnen de leden der N.N.V. wederom de kweekerij bezichtigen en, te oordeelen naar de deze week betoonde belang stelling, zal deze herhaling velen welkom zijn. EXAMENS HOOGDUITSCHE TAAL (L.O.) 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. Geslaagd: de heer S. Sevenhuizen, IJmuiden en de dames: M. C. Van der Landen, Haarlem en N. T. L. Blaak, Haarlem. HANDTEEKENEN L. O. 's GRAVENHAGE, 13 Augustus. Geslaagd de heer J. E. Veen, Haarlem. HOOFDAKTE. HAARLEM 13 Augustus. Opgekomen 1 A en B cand.. 8 A cand. en 8 B cand. Geslaagd voor A: de heer Loolsma, Zaandam; mej. A. P. H. v. Oldenborgh, Amsterdam; de heeren J. Burggrafer. Amsterdam; van 't Kaar, Oost- zaan; A. Louirtz, Amsterdam; A. Kroone, Schagen. Geslaagd voor B: de heeren F. de Jong, Haarlem; J. Labohm, Haarlem; T. Schraders, Amsterdam; mej. Baas, Westwoud; mej. Kuyken, Haarlem; de heeren Boll, Zijpe; WAT IS N.I.V.O.? Inlichtingen ten Departemente van Onderwijs, We tenschappen en Cultuurbescherming. 's-GRAVENHAGE( 13 Augustus. (A.N.P.) Zooals de Secretaris-generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescherming in zijn radiatoespraak van Dinsdag 12 Augustus j.l. heeft medegedeeld, wordt er begin September de N.I.V.O. geopend, de Nederlandsche instelling voor Volksche opvoeding, en wel, in hei vroegere sanatorium Ko- ningsheide bij Arnhem. Over het doel en de plaats dezer N.I.V.O. in het on derwijs zullen in de komende dagen verschillende pu blicaties in de pers verschijnen. Ouders of verzorgers, die belangstellen in deze nieuwe middelbare school, gelieven zich te wenden tot het Departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, afdee ling Kabinet, Oostduinlaan 2, Den Haag, om nadere in lichtingen. AANBESTEDING. Bij de te Groningen gehouden aanbesteding voor het maken van een kanaalvak met naastgelegen aardebaan, benoorden Hoogezand en Sappemeer (8e gedeelte van de werken tot verbetering van de kanalen in Oost-Groningen) was hoogste inschrij ver P. Broeken te Breda voor f 1.535.000 en laagste D. Blankevoort te Bloemendaal voor f 969.900. HET LANDBOUWVERLOF BLIJFT VOORLOOPIG GEHANDHAAFD. 's-GRAVENHAGE, 13 Augustus. In enkele bladen is aangedrongen op schrapping van het tweeweeksch landbouwverlof uit de leerplichtwet. Naar aanleiding hiervan wordt opgemerkt, dat men in landbouwerskringen er van overtuigd is, dat ook in den landbouw de kinderarbeid moet worden geweerd, doch dat verschillende lichte bezigheden, onder toezicht van de ouders zonder ernstig- bezwaar wel door kinderen, zij het met mate, kunnen worden uitgevoerd. Door hen deze bezigheden te laten verlichten, kan dan arbeids recht voor volwassenen, die nuttiger aanwending vin den kan, wfcrden vrijgemaakt. Nu er minder volwassen arbeidskrachten voor het landbouwbedrijf beschikbaar zijn, dan gewoonlijk het geval is en de oogstwerkzaamheden bovendien dit jaar arbeid vorderen dan anders, is het gewenscht het lanudbouw vexiof voorshands te handhaven. Een definitieve regeling kan bij het tenxgkeeren van noi-male omstandigheden een onderwerp van overleg ormen. (A.N.P.) INBREKERS IN DE HOOFDSTAD. AMSTERDAM, 13 Augustus. Gisteren zijn onbekenden tijdens afwezigheid van de bewoners met een valschen sleutel een woning aan de Jacob van Lennepkade binnengedrongen. Zij maakten een tasch met eenig geld buit, als mede de distributiekaarten en een spaarbankboekje met f 600. Een perceel aan de Keizersgracht, waarin een schoenengrossierderij is gevestigd, ontving in den afgeloopen nacht onaangediend bezoek. Een aan zienlijke partij schoenen verdween later met de visite. De waarde van het gestolene bedraagt ongeveer f 2000. Athletiek KAMPIOENSCHAPPEN K. T. K. Voor deelneming aan de 24 Augustus te houden athle tiek kampioenswedstrijden van den Kennemer Turnkring hebben zich 35 dames en 76 heeren opgegeven uit negen vereenigingen. Bij de dames is de kwaliteit vrijwel als vorige jaren; bij de heeren ontbreken nu enkele bekende krachten. De bezetting op de meeste nummers is bevredigend. Wegens geringe aanmelding vinden geen doorgang voor dames de 200 M. hardloopen en de 200, 100, 80 en 60 M. estafette, en voor heeren de 200 en 1500 M. hardloopen. de Zweedsche estafette en polshoogspringen. Voor den vereenigingswedsti ijd dames voldoet slechts cén vereeniging (de Bloemendaalsche Gymnastiek Vereeni ging) aan de bepalingen, zoodat deze wedstrijd moet ver- allen. Voor den vereenigingswedstrijd heeren komen drie clubs in aanmerking, n.l. O. S. S. (Zandvoort), Turnlust (Beverwijk) en de Bloemendaalsche Gymnastiek Vereeni ging. VEREENIGINGSWEDSTRIJD. De vereenigingswedstrijd voor adspiranten uit den Ken- nemer Turnkring heeft tot uitslag, dat de prijzen voor jongste jongens en oudste jongens werden gewonnen door O. S. S. (Zandvoort). die voor oudste meisjes door Con cordia (Haarlem) en die voor jongste meisjes door Turn lust (Beverwijk). Over het geheel onderscheidden O. S. S. en Turnlust (Haarlem) zich verre boven de overige ver eenigingen. KRINGEN WEDSTRIJD. Het is den Kennemer Turnkring niet gelukt, tegenstan ders te vinden voor den jaarlijkschen kringenwedstrijd in athletiek, zoodat deze in 1941 niet doorgaat. KAMPIOENSCHAPPEN N. G. V. De atliletiek-kampioenswedstrjjden v^n'het Ned. Gymn. Verbond kunnen dit jaar niet. worden gehouden. Voor de Kinderen (Teekenlngen H. Kannegleter). TEDDY TRIX VERRICHT EEN HELDENDAAD. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Zoo zit hij dus stil te wachten, onderhand dat Dik den kap, waar een emmer bovenop staat, afneemt met een zeemleerlap. Prach tig.gaat de auto glimmen, Mientje helpt druk met Dik mee. Wil j' een werkje goed ver richten, doe het liefst dan met zijn twee. Blakende van ijver zegt Dik: „Wacht, ik klim er bovenop." Maar de kap slaat achter over, d'emmer juist op Teddy's kop! Zulk een stortbad kreeg hij nimmer. Teddy' is geheel van streek. Dik is vreeselijk ge schrokken en ook Mientje ziet wat bleek. Er zijn van die oogenblikken in het vrouwenleven, die zoo pretentieloos-genoeglijk, zoo eenvoudig- gezellig kunnen zijn. Mijn gedachten gaan naar de stille avonduren, als Moeder met haar naaiwerk achter het theeblad zit. Vader de krant leest en de kinderen, met boek en schrift voor zich in hun huiswerk verdiept zijn. Voor het nijvere huisvrouwtje, dat zich den heelen dag geeft aan duizend kleine zaken is men in het huishouden wel ooit klaar? zijn die oogenblikken na het eten, als het vaatwerk weggeruimd en de ka mer „aan kant" is, goud waard. Heerlijk rustig kan Moeder zich overgeven aan haar liefste bezigheid: het in orde maken of het vervaardigen van het kin dergoed. Kleuterkleertjes in elkaar zetten is er prettiger werkje denkbaar? Neen immers. Wat een voldoening geeft het niet, een leuk kruippakje voor kleinen Aibertje te maken; zoo'n grappig niemendal letje in fel-rood en licht-blauw, dat zijn gouden krul- lebol zoo goed doet uitkomen en dat zijn helderd oogen nog helderder doet schijnen. En wat kan Moe der plezierig zitten droomen, terwijl haar vingers be zig zijn een lief jurkje te tooveren voor 't zwartharig Josientje, dat al vijf jaar is en oog begint te krijgen voor een mooi borduurseltje en een pittig strookje. Jetty, de oudste, is geen klein kindje meer: ze is net tien jaar geworden en vindt zichzelf al een heele dame. Maar ook zij wil wat graag iets nieuws heb ben: een- aardig manteltje met een capuchon, om op regendagen te dragen, een schortje met grappige motiefjes in een kruissteekpatroon, een pittig, geplis- seerd, marine-blauw rokje of een fijn wit jurkje, dat ter gelegenheid van een verjaarsvisite kan gedragen worden. 't Is een leuk werkje, een van die vlotte kleeding- stukjes, die altijd „snoezig" en „o, allerliefst" ge vonden worden, uit het niet te voorschijn te roepen. De resultaten zijn' bijna altijd verbluffend-góed, om dat een kind er gauw aardig uitziet en omdat men met geringe middelen bij hen reeds succes heeft. De ouder-wordende vrouw kan niet alles dragen, ook al heeft zij. een voortreffelijk figuur en een char mant uiterlijk. Een kind ziet er in een frisch-gewas- schen en gestreken jurkje al heel spoedig aantrekke lijk uit, ook al 'heeft het niet bepaald een mooi ge zichtje en al is het gekozen materiaal heelemaal niet kostbaar of opvallend. Maar al is het waar, dat onze kleintjes bijna alles kunnen dragen, toch doen wij goed, in groote trekken rekening te houden met hun persoonlijkheid. Wilde Ansje met haar kortgeknipt haar,, die iets jongens achtigs heeft, ziet er in een zijden uitgaansjurlcje met kant niet op haar voordeeligst uit, terwijl de teere Paul, die aan een kwijnende bloem doet denken, zijn „beaujour" heeft, als hij een keurig, zwart-fluweelen prinsen-pakje" met witten kraag draagt Hoewel wij natuurlijk voor bijzondere gelegenheden gerust aan aparte modelletjes denken, schenken wij op het gebied der kinderldeeding in het algemeen de meeste, aandacht aan die patronen, die uitmunten door eenvoud en losheid van lijn. Geen overdaad van strikjes en linten, geen stijve banden, geen noodelooze drukknopjes en plooitjes! Een kleuterpakje moet doelmatig, simpel en als het kan aardig van snit en uitvoering zijn. Verder moet het tegen een stootje kunnen, goed waschbaar zijn (dit geldt vooral, als er sprake is van een kleedingstukje, dat voor een zeer jong kind bestemd is) en niet al te gemakke lijk kreuken. Breede zoomen zijn aan te bevelen, zoo dat verlengen mogelijk is. Dikwijls kan men met een enkele dood-eenvou- dige versiering iets karakteristieks bereiken: een klein kraagje,, een randje borduurwerk, een geknoopt koordje kunnen soms wonderen doen. Plissé's zijn voor kleuterkleeding uit den booze: ze kunnen niet tegen een sopje en zijn moeilijk in den goeden vorm te houden. Men kieze steeds vroolijke, sprekende kleuren, blauw voor het blonde hummeltje, rood voor den bruin-oogige robbedoes. Gebreide jumpertjes, truitjes en opknoopbroekjes kunnen zeer goed voldoen, mits ze mooi-regelmatig van steek en aantrekkelijk van vorm zijn. Een bonte kleurcombinatie verdragen de meeste wildebrassen goed, maar men vervalle niet in een gedachteloos bijeenbrengen van alle mogelijke tinten, die geen harmonisch geheel vormen. Vertrouwt men niet op eigen smaak, dan raadplege men een van de vele ver dienstelijke handwerk-boekjes, die tegenwoordig in "alle goede wolwinkels te verkrijgen zijn. U hebt in dit blad reeds meermalen aanwijzingen op het terrein der kinderklecding kunnen vinden. Ook thans geven wij u weer eens een viertal voorbeel den. die u eenig idee schenken van de mogelijkheden, die zich hier voordoen. (Teeker.ingen Maria Chrisanti)* Allereerst ziet u de allerleukste vierjarige tweeling Mien-Marie en Hansje, die pakjes dragen, uit twee materialen samengesteld, nl. marine-blauw, wollen crape en met rood en blauwe ruiten bedrukte kunst zijde. Zijn ze niet lief, deze twee kleintjes? Vervolgens maakt u kennis met Dora van zes, die zoo dol op springen is en die haar donker, fluweel jurkje met zooveel genoegen draagt. U ziet, het is een aardig jurkje met een opgezet „bolero'tje" met uitgeschulpte randen, korte pofmoutjes en een klein, wit-piqué kraagje. Dan is er ook nog het kleine dametje Ottelientje uit de evijfde klas, die al aan de breuken toe is. Zij draagt een snoezig jurkje van gestippelde voile met een fijn, batist kraagje en batisten opslagen op de korte mouwen. Een echt voorjaarsjurkje, dat ieder nufje in miniatuur stellig heel goed bevallen zaL MARIA CHRISANTI. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 14) Crimineele Roman d oor JAN DOMANS. „Blonde Marie" heette Ferd's „verovering" van den vórigen avond. Naar- hij spoedig te weten kwam, was zij een der meest bekende vrouwen uit het milieu en stond zij op zeer goeden voet met „Zwarte Karei" en dat was juist datgene waarin Ferd groot belang steilde. Het trof bijzonder goed, dat zij nogal op zijn gezelschap gesteld scheen en om wille van het dpel hield Ferd zich alsof dat ook van zijn kant het géval was. „Blonde Marie kon hem in contact brengen met den gezochte en daarom moest dit buitenkansje aangegrepen worden. Maar toch trok ook in haar persoon iets hem san. Ondanks haar huidige, weinig benijdenswaar dige levensomstandigheden, en ondanks haar manier van optreden, welke niet verschilde van dat van de andere vrouwen in deze buurt, merkte Ferd uit verschillende kleinigheden, dat zij hier eigen lijk niet thuishoorde en dat zij met een zekeren aangeboren tegenzin met deze mannen en vrouwen omging Zij bezat een restje van beschaving en goede manieren en had dat ondefinieerbare over zich, waaruit het duidelijk was, dat zij van heel wat betere geboorte en opvoeding was. Hoe kon deze „Blonde Marie" zoo diep gezonken zijn? Hij vermoedde een tragedie, die zich lang ge leden moest hebben afgespeeld, waardoor dit jonge leven, misschien voor altijd, verwoest was. Een gevoel van medelijden met dit arme schepsel bekroop hem. Hij was er stil van geworden, zóózeer zelfs, dat het zijn gezellin opviel en zij hem met een opmerking daarover tot de werkelijkheid terug riep. Ferd schrok op! Ai! daar zou hij zich door zijn gemijmer bijna ►elf verraden hebben. Hij moest buitengewoon op zijn hoede zijn en het doel, waarvoor hij hier ge komen was, niet uit het oog verliezen. Hij speelde immers een gevaarlijk spel en één ondoordacht woord en beweging, kon noodlottig worden of minstens het heele plan in duigen doen vallen en dan was de kans voor goed verkeken. Daarom dwong hij zich opnieuw tot rumoerige vroolijkheid en klonk hij opnieuw met „Blonde Marie". Misschien zou hij haar later, als de zaak, die hem en Paul thans bezig hield, was afgehandeld, nog eens opzoeken en haar vragen naar haar levens- gèschiedenis. Mogelijk was er nog iets te redden. Hij bracht voorzichtig hét gesprek op het feest met Zwarte Karei en zijn handlangers, in de hoop iets meer daaromtrent te vernemen. Dat gelukte boven verwachting. „Blonde Marie" vertelde er druk van. Een der „jongens" had geholpen bij een prachtkarweitje in de provincie. Hij behoorde tot de bende van Zwarte Karei, een uitgezocht troepje mannen, dat in de onderwereld een zekere vermaardheid be zat, omdat alles was zij ondernamen gelukte. De politie kon geen vat op hen krijgen, hoewel het meermalen op het kantje af was geweest. Karei was een bendeleider, zooals er in jaren geen geweest was. Zijn plannen waren steeds tot in bijzonder heden voorzien en uitgewerkt en bij de uitvoering ervan waren onaangename verrassingen vrijwel uitgesloten. Maar hij had zijn helpers dan ook met groote zorg uitgekozen en kon op hun toege wijde trouw rekenen. Een paar nachten geleden waren ze er met z'n drieën op uitgetrokken, nie mand wist waarheen, maar toen ze terugkeerden was het feest geweest als nooit te voren. In zijn dronkenschap had toen een hunner verklapt, dat ze een buit hadden gemaakt van dertigduizend gulden. Uit de kranten was de Zeedijk te weten gekomen, dat dit geld van de inbraak uit het bankierskantoor moest zijn. Maar geen rechtgeaarde Zeedijker, die er aan dacht de uitgeloofde belooning op te strijken voor het aanbrengen van den diefstal. Ze waren trouwens erg geheimzinnig met hun wetenschap en geen, die niet het volle vertrouwen genoot, ver nam wat zij wisten of met groote waarschijnlijkheid vermoedden. ■Argeloos vertelde Marie dit alles aan haar nieuwen vriend, dien zij rekende tot het gilde te behooren. Wat gelukkig, dacht Ferd, dat Paul en hij de locale sfeer zoo goed hadden weten te treffen, anders niets te weten gekqmen zou zijn. Maar tegelijkertijd bedacht hij ook, dat de vrouw naast hem een domheid beging en dat haar groot gevaar dreigde, als de rooftocht door hun toedoen aan het licht zou worden gebracht en het uitkwam welk een groot gevaar dreigde, als de rooftocht door hun toedoen aan het licht zou worden gebracht en het uitkwam welk een groot aandeel Marie daarin had. Een reden temeer om haar later uit deze om geving weg te halen. Zwarte Karei zelf was bij het drinkgelag waar mede het welslagen van den roofoverval gevierd werd, niet tegenwoordig geweest. Als hij er ge weest was, zou „Manke Nelis" het wel uit zijn hoofd gelaten hebben om te vertellen hoeveel de buit bedragen had, want voor den hoofdman waren ze allen, bang als de dood. Zwarte Karei werd door deze lieden, die voor niemand vrees koesterden, maar uiterst bijgeloovig waren, als een soort toovenaar beschouwd, die met zijn oogen allen naar zijn wil kon dwingen. Ferd veronderstelde, toen hij dit vernam, dat hij over een hypnotische macht beschikte, die hem ook zijn overwicht op Annette bezorgd had. Hij gaf zijn gezellin voorzichtig te kennen, dat hij wel eens kennis wilde maken met dezen geweldige, maar zij keek hem verschrikt aan. 't Zou je ongeluk zijn, zei ze. Allen, die met hem in aanraking komen, zijn verloren. Ferd haalde ongeloovig zijn schouders op. Hoe zoo dan? wilde hij weten. Hij brengt ze in zijn macht, zoodat het zijn willooze slachtoffers zijn, waar hij mee doet, wat hij wil en den een of anderen dag stort hij ze in het ongeluk. Maar Fred toonde zich koppig. En toch wilde ik wel eens naar zijn hoofd kwartier toe, al was het alleen maar om een te zien, waar hij woont. Och doe dat niet, smeekte ze Ferd met een klank in haar toon die hem trof. Ben je mal! Hij doet me niets; ik ben er toch zelf bij. Ik ben voor niemand bang, snoefde Ferd Kom, we gaan erheen! Marie zag wél in, dat hij zich toch niet liet weer houden en gaf haar tegenstribbelen op met een schouderophalen, alsof ze wilde zegggen: Nu, dan moet je het maar zelf weten. Ferd wenkte Paul, die in druk gesprek was ge raakt met een vriendin van Marie, die hem nu bij een arm greep en samen met hem op Ferd's tafeltje afkwam. Kom, maat, zei Ferd, we stappen es op en nemen de dames mee. Ik weet een plekje waar het nog veel gezelliger is in een allerprettigst ge zelschap. Een oogenblik later begaven de vier zich naar het hol van den leeuw, het hoofdkwartier van Zwarte Karei. Dit hoofdkwartier bleek een luguber logementje te zijn, genaamd „In den sultan van Turkije". De beide vrienden voelden een walging in zich op komen bij het aanschouwen van het hier aanwezige trieste gezelschap, dat tot de alleronderste -lagen van de Amsterdamsche samenleving' behoorde. Men ademde hier eerst recht in de zwoele at mosfeer der misdaad. Ferd en Paul drongen echter hun afschuw terug en deden zich voor alsof zij nooit in een andere omgeving dan deze verkeerd hadden. Zij speelden hun gevaarlijk spel met waar meesterschap. Maar zij wisten, dat het hun dood kon beteekenen als zij ook maar één oogenblik uit hun rol vielenHun gezellinnen hielpen hen trouwens prachtig over het critieke moment van het binnenkomen heen. Zij trokken hun begeleiders bij een tafeltje, waar nog eenige plaatsen onbezet waren. Kennis maken was onnoodig: vrienden van Marie en Belze Anna (Paul's „dame") werden geaccepteerd zonder naar hun naam en afkomst te vragen en een rondje deed de rest. De stemming was op dit uur, liet was bijna middernacht, het hoogtepunt genaderd. Het rijke-. lijk geconsumeerde gerstenat begon zijn uitwerking te krijgen, 't Gelukte Ferd dan ook vrij spoedig het gesprek te brengen op het thema, dat alle aan wezigen na aan het hart lag; roof en plundering. De blufverhalen werden hier nog een graadje meer aangedikt dan in het vorige kroegje, zooals alles hier een graadje erger was. Het hoofdonderwerp en dit was Ferd en Paul niet onaangenaam, vormde het geval van Daelen. De meeningen waren hierover nogal verdeeld. Over het algemeen vond men het onvoorzichtig, dat de bankier neergeslagen was en de ongelukkige toevalligheid van het brandje werd oprecht be treurd. De les, die er uitgetrokken werd, was: je kunt nooit voorzichtig genoeg zijn! Eén van het gezelschap, een onguur type, dat tot alles in staat scheen, voerde den boventoon. En de anderen erkenden in dit speciale geval zijn meerderheid, want hij was er persoonlijk bij be- betrokken geweest. Het was Manke Nelis, lid van de bende van Zwarte Karei, 't Was maar goed voor hem, dat zijn chef niet aanwezig was, want anders had hij wel eens een leelijken tik over dc vingers kunnen krijgen. Hij was een snoever eerste klasse. Hij was zóó onvoorzichtig in zijn zucht om groot te doen, dat het Ferd verwonderde hoe Karei zoo was hij specialist in één of ander onderdeel van iemand in zijn gezelschap kon dulden. Vermoedelijk „het vak" en kon Zwarte Karei hem daarom niet missen. Van Blonde Marie vernam hij, dat zijn veronder stelling juist was. Niemand kon zoo bekwaam als Manke Nelis een brandkast openbreken. Maar ook niemand was zoo gevaarlijk, want als hij dronken was, flapte hij er alles uit. Karei liet hem dan ook zelden alleen, maar die was al een paar dagen weg. op zoek naar een meisje, dat hem verraden had. Hij zocht Annette, begrepen Ferd en Paul in plotselingen angst. Voorzien tig informeerde Paul wat dat voor een meisje was Niemand kon bet hun vertellen, het was er geen van den Zeedijk. Karei werd vanavond terugverwacht, maar hij waJ nog niet teruggekomen, vertelde Manke Nelis. (Wordt vervolgd)..

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2