De strijd in het Oosten: De luchtgevechten boven het kanaal LBUtnenCand y Jiacktb&Uchteu^ r Steek het g.as DONDERDAG 14 A U G U S T U- S 1941' Sovjettroepen vluchten over den Dnjepr. Nieuwe vorderingen aan het Finsche front. Sovjets verloren op één dag 184 vliegtuigen. BERLIJN, 13 Augustus. (D.N.B.) Tri aanvul ling op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde dat de 12de Augustus weer eens een zwarte dag voor de Britsche luchtmacht was. Bij de aanvallen, overdag en des nachts onderno men op de Kanaalkust, en op Duitsch gebied, ver loren de Engelschen in totaal 58 vliegtuigen, waar tegenover geen Duilsche verliezen stonden. Bij de afweer der aanvallen van overdag werden 42 Britscne h.esteiien door jagers, afweergeschut en marine-artillerie neergehaald, des nachts werden 16 machines vernietigd. De versterkte Britsche luchtactie in het Westen stuit dus voortdurend op de energieke en suc cesvolle afweer, terwijl de Bntsohe actie, die zoo veel risico medebrengt, geen schade aan oorlogs- jnd--'—- of militaire objecten heeft veroorzaakt. Men heeft den indruk dat de grootere bedrijvig heid der Britsche luchtmacht wordt verklaard door druk van de Sovjets, die, zooals begrijpelijk is, ontlast wenschen te worden. Aan het Oostelijke front achtervolgen de verbon den strijdkrachten in de Zuidelijke Oekraine een voortdurend terugwijkenden vijnd in onafgebroken marschen. De achterhoede der sovjets, die daarbij tot den strijd wordt gedwongen, lijdt dagelijks groote verliezen. Ook aan de rest van het front worden de Duitsche aanvallen met succes voort gezet, waarbij opnieuw vijandelijke groepen in gesloten en sommige haver vernietigd werden. De Duitsche luchtmacht bombardeert steeds weer be langrijke spoorwegknooppunten achter het Sovjet front op doeltreffende wijze. Vergeefs trachten de Sovjets de nieuwe Duitsche operaties tot staan te brengen. In de Zuidelijke Oekraine heeft de Duitsche luchtmacht gisteren bijzonder hevige aanvallen gedaan op de punten, waar steeds meer vluch tende Sovjettroepen aankomen om den Dnjepr over te steken. Aan het Finsche front, werd en den 12den Augus tus nieuwe vorderingen gemaakt. Bolsjewistische tegenaanvallen, die den Duitsch-Finschen opmavsch moesten vertragen, werden onder zware en bloe dige verliezen voor de Sovjets afgeslagen. De Bolsjewisten leden daarbij groote verliezen aan materiaal. Er werden talrijke gevangenen ge maakt. Een Duitsch bataljon infanterie heeft naar het D.N.B. verneemt, tezamen met een afdeeling artil lerie een sterke achterhoede der Sovjets vernield, die de in de richting van Nikolajew vluchtende Sovjettroepen moest dekken. De Sovjets hadden zich in de huizen van een vrij groot plaatsje ge nesteld en trachtten door woedende tegenaanvallen den Duitschen aanval tegen te houden. Toen zich eenige Sovjet-pantserwagens voor het. plaatsje ver toonden, brak de orkaan van het Duitsche artil lerievuur los. Door de granaten werden de verza meling voertuigen midden in het plaatsje en de Munitie- en benzinevoorraden getroffen, waarvan de ontploffing een reuzen brand deed ontstaan. Toen de infanteristen het stadje binnendrongen vonden zij daar nog nauwelijks een huis dat niet in brand stond. Het vuur lekte uit deuren en ven sters, een dikke rook hing tusschen de gloeiende muren. Gesneuvelde Sovjetsoldaten lagen afzonder lijk en in groepen voor de huizen. Machinegeweer nesten en veldversterkingen waren kapot geschoten. Uit omgevallen transportauto's sloegen, de vlam men, die door de benzine werden gevoed. Langs de straten ..stonden de kapotgeschoten gepantserde vechtwagens, waarbij de meeste rook uit de kijk gaten en beschadigingen, afkomstig van Duitsche granaten, te voorschijn kwam. Achter de laatste huizen van het plaatsje zagen de Duitsche soldaten nog een afschuwelijk schouwspel. De vluchtende bolsjewistische troepen hadden vrachtauto's vol met lijken van hun soldaten achter gelaten, waar van er een ook in brand was geraakt. In een om singelende beweging werden de laatste vluchtende afdeelingen der bolsjewisten overmeesterd. OPTREDEN DER DUITSCHE LUCHTMACHT. BERLIJN, 13 Augustus (D.N.B.)' In den Noor delijken sector van het Oostelijk front hebben Duitsche vliegtuigen van allerlei slag gisteren 180 vrachtauto's, vier treinen en 16 tanks vernietigd, 15 batterijen tot zwijgen gebracht en 27 stukken geschut buiten gevecht gesteld. Tijdens talrijke, uitgestrekte vluchten gericht tegen de achterwaart- sche verbindingen, werd een groot aantal andere treinen op stations en open trajecten beschadigd. De aanvallen strekten zich ook uit tot de zee, waar ten Noordoosten van het eiland Oesel een vijande lijke torpedojager werd beschadigd. Verscheiden aanvallen van de Duitsche lucht macht waren gisteren in den middelsten sector ge richt op het station Brjansk. Gebouwen en empla cementen werden zwaar beschadigd en de meeste spoorwagens gèraalcten in brand. Bij aanvallen op troepenconcentraties, colonnes, verkeerswegen en stellingen der bolsjewiki werden een pantsertrein Italiaansch weermachtsbericht. Aanval op Cyprus. Een vliegveld bij Mersa Mafroeh door Italianen getroffen. Engelsche tankboot tot zinken gebracht. ROME, 13 Augustus (Stefani). In zijn weermacht- bericht no. 435 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „Formaties der Italiaansche luchtmacht hebben een aanval gedaan op het eiland Cyprus. Zij bombardeerden het vliegveld Nicosia en troffen schepen en haven- Inrichtingen van Famagosta. Noord-Afrika: Aan het front van Tobroek dreef het vuur van onze artillerie de Britsche detachementen terug, die verstrekt waren door pantserwagens, welke onze stellingen probeerden te naderen. Onze artillerie veroorzaakte schade en ontploffingen in de vijande lijke vestingwerken. Onze vliegtuigen bleven de ver dedigingswerken van de vesting bestoken. In de zóne van Mersa-Matroeh raakten andere Italiaansche vlieg tuigen verscheidene doelen, waaronder een vliegveld, waarbij zware verwoestingen en branden werden ver oorzaakt. Engelsche vliegtuigen vielen Tripolis, Derna en Bardia aan. Tijdens een aanval op Benghasi, waar van melding gemaakt is in het weermachtbericht van gisteren, heeft ons luchtdoelgeschut twee vijandelijke toestellen neergehaald. Oost-Afrika: Activiteit van artillerie en patrouilles in de sectoren Woltsjefit en Culquabert. Britsche vlieg tuigen bombardeerden en beschoten met machinege weren Gondar en Azozo. Een van onze duikbooten heeft op den Atlantischen Oceaan, onder bevel van den corvettenkapitenn Francesco Murzi, een Engelsch schip en een Engelsche tankboot tot zinken gebracht, t.w. de Macon en de Horn Shell, met een gezamenlïjken inhoud van 12,272 ton." en 80 vrachtauto's vernietigd en elf stukken ge schut benevens drie batterijen buiten gevecht ge steld. Afdeelingen der Duitsche luchtmacht en afweer geschut hebben op 12 Augustus 184 Sovjet vlieg tuigen vernietigd. Neergeschoten werden nl. 121 toestellen, op den grond vernield 63. Bij een aanval van negen bommenwerpers der Sovjets onder escorte van acht jagers, heeft de bestuurder van een Duitschen jager, oberfeldwebel Win tergerst, Dinsdag alleen zeven bolsjewistische bommenwerpers neergeschoten. Verliezen in de lucht Engelschen en Sovjets verloren 244 toestellen in 24 uur BERLIJN, 13 Augustus (D.N.B.) De bolsje wiki en Engelschen hebben de laatst 24 uur in totaal 244 vliegtuigen verloren, naar het D.N.B. zoo juist verneemt, waarvan 184 Sovjet-toestellen, die door Duitsche gevechtsformaties en luchtdoelartil lerie werden vernietigd. Terwijl in het Oosten vier Duitsche toestellen niet op hun basis terugkeerden, deden zich in het Westen geen Duitsche verliezen voor. de Vrouwelijke busconducteurs. in londen. STOCKHOLM, 13 Augustus. De 5000 autobus conductrices in Londen zullen tegen den winter verschijnen in lange broek en driekwart jas, zoo meldt de correspondent van Dagens Nyheter, uit de Britsche hoofdstad. Hiermede is het eeuwige probleem van de kousen opgelost. 's Zomers zag men een deel van de conductrices voorzien van schmink en nagellak. De directie had daar geen bezwaar tegen gemaakt, voorzoover de dames binnen bepaalde grenzen bleven. (DNB) De Finsche troepen nemen krachtig deel aan den strijd tegen het bolsjewisme. Hierboven een overzicht tijdens het leggen van een pontonbrug ergens aan het Noordoost-front. (Suomen-Holland) Duitsche meeningen over de rede van Pétain Amerikaansche inmenging afgewezen Uit Berlijn verneemt' het A.N.P.: In politieke kringen te Berlijn noemt men den inhoud der rede, die maarschalk Pétain Dinsdag heeft gehouden, even belangwekkend en veelzeggend als den weerklank, dien de verklaringen van het Fransche staatshoofd hebben gevonden. Bij het doorzien der Amerikaan sche persstemmen over de rede kan men zich niet losmaken van den indruk dat de bladen in de Vereenigde Staten alle werkelijk van meening zijn dat het eerder Frankrijk's plicht was geweest zich onder Amerikaansche curateele te stéllen dan zooals Pétain Zeide een nieuw en beter begrip van vrijheid te aanvaarden dat vrij van alle demo cratische gebreken is. Men laat in het midden of de toon der Amerikaansche pers wellicht verband houdt met het feit dat de Joden, die achter de schermen der pers invloed uitoefenen, zekere toe spelingen in de rede van Pétain op zich toepas sen. In ieder geval staat het vast, aldus verklaarde men gisteren in officieuze kringen te Berlijn, dat de Amerikaansche pers economische maatrege len tegen Frankrijk aanbeveelt, alleen, omdat Pétain in zijn rede verklaard heeft dat de Franschen bereid zijn aan de nieuwe orde in Europa mede te werken. Tevens, zoo zegt men, beteekent de rede een afwijzing aan het adres der politieke machten die Frankrijk onder een niet-Europeesche en directe voogdij enschen te stellen De „Deutsche Allgemeine Zeitung" stelt vast dat de oorlogspartij in de Vereenigde Staten zich zoo wel de versterkte autoriteit van Darlan, als de j rede van het staatshoofd aantrekt onder verwijzing naar de uitlatingen van de „New York Times" en uit kringen van aanhangers van Roosevelt. In het Congres verklaart het blad: Hieruit blijkt dat de Vereenigde Staten Frankrijk denken voor te schrij ven, welke politiek het wel en welke hel niet moet volgen. Maarschalk Pétain heeft met indruk wekkende duidelijkheid de „groote Amerikaansche republiek er aan herinnerd dat het Fransche ideaal geen aangelegenheid is voor Amerikaansche cen soren". Hij is er ook niet voor teruggeschrokken vooral den Britschen Berichtendienst verantwoordelijk te stellen voor de beoogde verwarring in de Fransche geesten. De duidelijke afwijzing van een voogdij van buiten het vasteland heeft maarschalk Pétain ver bonden met een aanvaarding van de Europeesche gedachte, waarbij hij gewag maakte van de reus achtige taak voor Duitschland in het oosten, die het aanzien dier wereld kan veranderen. In politieke kringen te Vichy verklaart men, dat de nauwkeurige uiteenzettingen van den maar schalk op een duidelijker breuk met de instellingen van het oude bestuur duiden dan dit tot dusverre het geval is geweest De twaalf punten, welke de maarschalk heeft opgesomd, beteekenen een aanzienlijke versterking voor het regeeringsgezag. Ten aanzien van het oprichten van het nieuwe secretariaat-generaal voor inlichtingen en propa ganda, wordt, in welingelichte kringen gezegd, dat daarmede elke particuliere propaganda-actie op houdt en dat de invloed op de openbare meening des lands voortaan nog slechts mogelijk zal zijn in het bestek van de regeering In deze lijn ligt ook de ontbinding der organisaties ..Amicale de France" en „Les Equipes Frangaises" die tot dusverre een paticuliere propaganda-actie gevoerd hebben door het verspreiden van geschriften en door dergelijke middelen. De nieuwe verdragen tusschen de Ver. Staten en de Dominions Ratificatie te Washington Uit "Washington: Woensdag zijn hier officieel de rati ficatie-oorkonden der verdragen tusschen de Ver. Sta ten, Australië, Canada en Nieuw-Zeeland uitgewis seld. De nieuwe verdragen treden in de plaats van het verdrag van 1914 tusschen Amerika en het Britsche rijk. De verdragen bepalen de instelling van buitengewone commissies ter bijlegging van geschillen, terwijl hier voor vroeger een enkele commissie van Amerika en Engeland diende, de overeenkomsten zijn vorig jaar ge sloten. Ook Duff Cooper woonde de uitwisseling bij. Hij had een onderhoud met den minister van buitenland- sche zaken, Cordell Huil, en verklaarde aan de pers dat Engeland in alle deelen der wereld wil samenwer ken met de Ver. Staten. Hij weigerde zijn standpunt omtrent de tegenwoordige spanning in het Verre Oosten kenbaar te maken, doch zeide dat men aan Japan niet geheel de vrije hand kan laten in den Stillen Oceaan. (D.N.B.) Amerikaansche luchtbases in Brazilië Huil weigert commentaar De Associated Press verneemt uit welingelichte kringen van het Amerikaansche Congres dat de regeering der Ver. Staten onderhandelingen heeft geopend met Brazilië voor het aanleggen van luchtbases op Braziliaansch ebied. Voorts heeft de Amerikaansche regeering gepro beerd haar invloed aan te wenden op Brazilië om de controle over een vliegveld op een n iet-genoemd eiland nabij Natal te verkrijgen. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft op de persconferentie geweigerd commentaar te leveren op eerstgenoemd bericht. (D.N.B.) AFTREDEN VAN DEN AMERIKAANSCHEN GEZANT TE BANGKOK? Uit Washington: Ten aanzien van het bericht om trent het aftreden van den gezant der Vereenigde Sta ten, Grant, te Bangkok, heeft de minister van buiten landsche zaken, Huil, gisteren verklaard dat deze, evenals vele andere diplomatieke vertegenwoordigers der Vereenigde Staten, die niet tot den gewonen diplo- matieken dienst behooren, bij den aanvang van de nieuwe ambtsperiode van president Roosevelt, zijn ont slag heeft aangeboden, dat werd aanvaard. Dit aftre den heeft echter niets te maken met den tegenwoordi- gen politieken toestand. In dit verband sprak Huil nog tegen dat de schoonzoon van Wilson, Saver, die thans commissaris der Vereenigde Staten op de Philippijnen is, als opvolger van Grant in aanmerking zou komen. (D.N.B.) Toespraak van Paus Pius XII „Heldendom van het Christelijke leven" Het D.N.B. verneemt uit Rome: Tijdens een audiëntie voor drieduizend personen, waaronder vele militairen en een groep oorlogsgewon den uit de hospitalen te Rome, hee ft Paus Pius XII een rede gehouden over „heldendom van het Christe lijke leven". Daarin constateerde hij dat thans op de slagvelden, in de lucht en ter zee tallooze heldendaden worden verricht, die uitdrukkig zijn van een geest kracht die voor het doodsgevaar niet terugdeinst. Ofschoon iedere ooi-log tusschen de volken ieder warm hart bedroeft en met afschuw vervult, kan niet worden bestreden dat zoo zware en bloedige stormen met hun ernstige plichten voor strijders en niet-strij- ders uren en oogenblikken van beproeving met zich brengen, waarin de .aak niet vermoede en onverwachte grootheid wordt onthuld van vele heldhaftige geesten die bereid zijn alles, ook hun leven, te geven voor de vervulling der,plichten, hun door hun Christelijk ge weten voorgeschreven. Jachteskader van commandant Osau onderscheidt zich Het D.N.B. meldt: In den grooten luchtslag van 12 Augustus aan het Kanaal heeft zich het jachteskader van commandant Oesau opnieuw onderscheiden. Over een uitgestrekte frontbreedte namen de Duitsche jagers de naderende Britsche vliegtuigen waar welker bemanningen de Duitsche jachtvliegtuigen niet opmerkten. De Duitsche machines plaatsen zich boven de Britsche aanvallers en zetten hen achterna. Toen nu de commandant het be vel tot den aanval gaf. werden de Britten door het vuur der Duitsche boordwapens volkomen verrast. Met de grootste snelheid probeerden de Britsche vliegtui gen op de vlucht te slaan, doch steeds weer werden zij door de snellere Messerschmitts bestookt en neerge haald. Bij deze hevige luchtgevechten heeft majoor Oesau alleen vijf Britsche machines neergeschoten. Japan en het conflict met China SJANGHAI, 13 Augustus. Japan kan niet wer keloos toezien hoe het door Amerika, Engeland, China en Nederlandsch-Indië wordt omsingeld, verklaarde de woordvoerder der Japansche vloot in de Chineesche wateren ter gelegenheid van den vierden verjaardag der uitbreiding van het Chineesch-Japansche conflict tot Sjanghai. Sedert het uitbreken van den tweeden Europeeschen oorlog is een nauw, onverbreekbaar verband tusschen de Chineesche affaire en het Europeesche conflict ontstaan, aldus de woordvoerder, zoodat het onmogelijk is de bijlggging van het eene te scheiden van die van het andere. Niet alleen het Chineesche plan tot om singeling moet worden verpletterd, maar ook moet de oude orde daar vervangen worden door een nieuwe zoo dat het land gelegenheid krijgt zijn halfkolonialen staat af te schudden. Japan moet de moeilijkheden, die zich opstapelen, met grimmige vastberadenheid aanpak- pen. (D.N.B.) Haarlemsche Politierechter OPLICHTING. Een Haarlemscli aardappelhandelaar kwam op 12 Maart van dit jaar bij een pluimveehouder, om de bij hem bestelde pootaardappelen te leveren. Maar de pluimveehouder vond iets vreemds aan de levering. Er was geen lodje aan den zak en er was geen certificaat bij. „Zijn dat wel pootaardappelen?", vroeg hij. „En waar is het certificaat van de Ned. Akkerbouw- centrale". De aardappelhandelaar zei volgens den pluimvee houder: „Het zijn wel degelijk gekeurde poot aardappelen, maar de grossier heeft ze overgedaan in een anderen zak. En dat certificaat heb ik hier En hij toonde een gewoon vervoerbewijs, dat mis schien op deze zending niet eens betrekking had. Anders had ik ze u toch niet kunnen ver- koopen, als ze niet goedgekeurd waren", had de handelaar nog gezegd. Hij had voor de aardappelen f 33 laten betalen, wat heel veel op prijsopdrijving geleek bovendien. Wegens oplichting had de handelaar zich teden voor den Uolitierechter. te verantwoorden. Twee getuigen verklaarden met nadruk dat de aardappel handelaar verklaard had, dat de dor hem geleverde aardappelen goedgekeurde poters waren. Hij ont kende ditechter ten stelligste. De eisch luidde één maand gevangenisstraf en het vonnis was conform den eisch. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Smedestraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Vos, Schouwtjeslaan 10, armband; Kesselmeijer, Plataanstraat 36. autoped; v. Ingen, Zijl- weg 120, borsteltje; Bureau van Politie, Smedestraat, kin derbroekje; Spaan, Llnsc'hotenstraat 72 rd., bril; Bureau van Politie, Smedestraat, dop van kinderwagen: Leunis, Marsstraat 75. geld; Stegnken. Mariastraat 6, heerenhor loge; Bureau van Politie, Smedestraat, heerenhoed; Duin, Reitzstraat 28, jongensjas; Tiggelaar. Gen. de la Reijstraat 59; jasje; v. Dongen, Dennestraat 3, portemonnaie m. i.; Herpe, v. Kinsbergenstraat 70. pet; Blaauw, Koniginne- weg 81, portefeuille m. i.; Smits, Zwaluwstraat 11, kinder schoen; Zijlstra. Kijkduinstraat 40, dasspeld; Potjewijd, Kleverlaan 226. taschje m. i.; Kruyff, Magdalenastraat 2, tasch m. i.; Smits, Zoetestraat 42 rd., taschje m. i. Pluimveemarkt. BARNEVELD (Donderdag). Oude kipen fl.GO—f2,60. Oude hanen f 1,50f 2,75. Jonge hanen f 0,60f 1,75 N.H. Blauwen per K.G. f 2,35—f 2,75. Jonge henne f 1.50—f 3,25. Tamme eenden f 0.75f 1,35. Ganzen i 8—f 12. Kalkoenen per K.G. f 8—f 15. Piepkuikens f 0,25—f 0.35. Eiermarkt. Witte eieren f 1,05 per K.G. Eendeneieren f7. Aanvoer 80.000. Handel vlug. Veemarkt. Lammeren f 25—f 35. Zeugen f 120—f 200. Big gen f 12—f 19. Nuchtere kalveren f 8—f 20. Aanvoer 120. Handel iets stuger. Mussolini en zijn zoon Vittorio waren te Pisa tegenwoordig bij de uitvaart van den zoon van den Duce, Bruno Mussolini, die tengevolge van een vliegtuig ongeluk om het léven kwam (Telefoto Atlantic-Holland) Aan het Oostelijk front. Generaal veldmaar- schalk von Itluge geeft telefonisch zijn bevelen uit een der vooruitgeschoven posten. (Orbis-Holland) W. H. N. en N. V. D. 's-GRAVENHAGE,, 14 Augustus. Meer dan eens blijkt, dat er nog verscheidene landgenooten zijn, voor wie niet duidelijk is het verschil het groote principieele onderscheid zelfs tusschen het werk van de stichting „Winterhulp Nederland" (W.H.N.) en dat van den onlangs opgerichten Ne. derlandschen Volksdienst (N.V.D.) Vooral in de provincie heerscht er hier en daar een ernstig mis- verstand en er zijn zelfs mensohen, die de vraag hebben gesteld waarom de W.H.N. van naam is veranderd. Ter verduidelijking van den bestaanden we mogen, organisatorisch gedacht, haast spreken van idealen toestand en van de ontwikkeling, welke hiertoe heeft geleid, volgt hieronder allereerst een uiteenzetting, welke verscheidenen landgenooten een beter begrip zal geven nopens het verschil in doelstelling en werkwijze der beide genoemde in- stellingen. Toen de stichting „Winterhulp Nederland' in den herfst van het vorige jaar op zeer korten ter- menn en haast zonder voorbereiding, haar werk- zaamheden begon, stond bij het Nederlandsehe volk de wensch voorop, dat hulp zou worden geboden aan hen, die hulp dringend noodig hadden. In de gegeven omstandigheden kon het werk der W.H.N. niet beperkt blijven tot zuivere Winterhulp, maar strekte haar arbeid zich uit over een groot deel van het sociale terrein. De W.H.N. kreeg hier mede een taak, welke in wezen ver uitging boven het doel, waarvoor zij in het leven was geroepen. Want niet alleen werd aanvullende steun verleend aan hen, die door de strengheid van den winter dien steun noodig hadden, maar werden ook nood- toestanden bestreden en opgeheven, welke niet di- reet het gevolg waren van de koude. Wil men de taak van de W.H.N. heel in het kort zuiver weergeven, dan kan men zeggen, dat de W.H.N. de opdracht heeft op redelijke wijze den nood op te heffen in die gezinnen, waar als ge- volg van den winter kleeding, dekking, voeding en brandstoffen onvoldoende zijn, door aanvullenden geldelijken steun, eventueel door deze goederen in natura te verstrekken. Dat is de taak van de W. H. N. en niet meer. Door de oprichting van den Nederlandschen Volksdienst is deze taak thans zuiver uit te voeren. De N.V.D. en nu komen we tot het groote ver schil tusschen beide iristellingen beschouwt de individueele sociale behoeften van elk gezin apart. De N.V.D. heeft tot taak alle behoeften in den grootst mogelijken omvang op te heffen. De N. V. D. biedt hulp en bijstand aan elk Nederlandsch gezin, dat leeft beneden het normale peil, dat als minimum moet worden aangenomen om zijn taak de taak dus van het gezin naar buiten te vervullen, alsmede om zich als gezin uit te leven. De N.V.D. stelt het probleem van een bepaald ge zin in zijn vollen omvang: gezondheidstoestand, woningtoestand, kleeding, hulp in de huishouding, indien deze taak de huisvrouw te boven gaat, kin derverzorging enz. enz. De duur en de omvang van den steun worden bepaald door den nood, welke moet worden opgeheven om het gezin tot een meer normaal leven te brengen. Deze steun, die zich kan uitstrekken tot alle zijden van het ge zinsleven, zal van korten duur kunnen zijn, hij kan echter ook voor langen tijd noodig blijken. „Zorg voor moeder en kind" dat is het motto, waronder de N.V.D. werkt en de verwerkelijking van de schoone gedachte, welke in deze woorden is weergegeven, zal zeer zeker ieders sympathie en daadwerkelijken steun hebben. Als draagster van het gezin zal daarbij" de moeder de eerste zijn, die in het middelpunt van de belangstelling staat Op welke wijze deze zorg voor moeder en kind in de praktijk zal worden gebracht en wat de N.V.D. in de naaste toekomst dus van plan is te doen, daarover zal in een volgend artikel een uiteenzet ting worden gegeven. (ANP) en knip het electrisch licht alleen bij uiterste noodzaak aan adio jiaqxamma VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.W Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.40 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Amabile sextet. 11.20 Voordracht. 11.40 Amabile-sextet. 12.00 Romancers. 12.49 Almanak, 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Curt Hohenbergen en zijn orkest. 1.30 Orgelcon cert. 2.00 Gooisch strijkorkest, solist en gramofoonmuziek. 4.00 Cursus: Een dominee over de kerk (voorbereid doof het vrijzinnig protest. Kerkcomité). 4.20 Ramblers. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Klarinet met piano begeleiding. 6.15 Sportwetenswaardigheden. 6.30 Gramo foonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Residentieorkest. 8.45 Causerie. 9.00 Residentieorkest. 9.15 Causerie: Wat is nationaal socialisme? 9.30 Engelsche berichten. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: Economie news from Holland. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.0# Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoon muziek. 12.15 Orgelconcert. 12.45 B. N. O. Nieuws- en eco nomische berichten. 1.00 Frans Wouters en zijn orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.20 Revida* Sextet. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Ernst van 't Hoff en zijn 15 solisten. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 515 B. N. O. Nieuws- en economische en beursberichten. 5.30 Omroeporkest. 6.00 Wat de Bijbel zelf zegt, voordracht. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5-15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 B. N. O. Economische vragen van den dag. 7.10 B- N- O. Nieuwsberichten. 7.20 Voor de kleuters. 7.30 Gramofoon muziek. 7.45 Toeristische raadgevingen. 8.00 Omroeporkest en soliste. 9.00 Ensemble Bandi Balogh. 9.30 Gramofoon muziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijdinl (voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité). -10.0H 10.15 Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 6