Varen door Holland. Komkommernieuws. f Spott en Spei j Eigenaardigheden Verdere zwerftocht per wherry. Sommigen denken dat roeien eentonig is. Alle roeiers en roeisters zullen dat met overtuiging te genspreken. Ik ook. Het moge eentonig wezen in bet primitieve boottype. dat gemeenlijk als piere- megoggel wordt aangeduid en waarin roeispanen, vastgehaakt op pinnen, volgens den eeuwenouden koffiêmplen-stijl door water en lucht cirkelen. Maar het is dat geenszins in de zooveel hooger be werktuigde vormen giek, skiff en wherry Daarin wordt het een sport en een kunst tevens, die haar hoogtepunten van uitvoering alleen bii persoonlij hen aanleg bereikt. De spaan wordt daar riem en is een edel product van vakmanschap, zuiver in vorm. balans en gewicht. De pin wordt een draaidol, niet minder nauwkeurig berekend. De doft wordt een glijbankje, en het roeien verei-cht een stelsel van bewegingen en spiergebruik dat men aange leerd en langdurig beoefend moet hebben om er lies uit te halen. In giek en skiff wordt dit nog verfijnd voor het opvoeren der snelheid tot het hoogste rendement. De wherry wordt maar zelden voor racen, meestal voor toeren gebruikt. Zij is stabiel en biedt dus geen evenwichts-pro'oleem, dat voortdurende aandacht eisrht. Ge kunt. al roeiende, rondkijken en het na tuurschoon beschouwen. Ge kunt er ook. al roeiende, jn babbelen, hetgeen in de giek taboe is en door den stuurman kortaf wordt verboden. Ge kunt er een lied in zingen bovendien, voor zoover en zoo lang als uw tochtgenooten dat waardeeren, resp. uithouden. En tot zulke uitingen geraakt ge vaak, vooral als het rythme er eenmaal prettig in zit en de boot vlot uit de kolken loopt in het vredige lage tempo, dat des toeristen is. Wij hebben 's morgens inkoopen gedaan in kleine Woubrugge'sche winkeltjes, heelemaal on- steedsch en gemoedelijk. Nu varen we alweer: de Heimans wetering langs en via 's Molenaarsbrug den Ouden Rijn op. Natuurlijk wordt er even ge pleisterd in 's Molenaarsbrug, want dat is het te huis van Hollandia en daar hebben we allemaal wedstrijd- herinneringen uit jonge en zelfs latere dagen. Ook moeten wij even den eigenaar van het restaurant „bij den finish" begroeten, die alle Ne derlandsche roeiers kent, Maar dan zet de tocht zich voort en ik vraag mij opnieuw af waarom dit deel van den Ouden Rijn, in Alphen niet zeer schoon omlijst door een wonderlijke mengeling van woningen, fabrieken en werven, toch altijd de be koring van dien klassieken waterweg is blijven be houden. Misschien draagt de .velerlei menschelijke activiteit aan zijn boorden er juist veel toe bij. Ge glijdt er lang tusschendoor. Dan komt de te rugkeer tot het landelijke, wij varen langs heele drijvende velden van kleurige water-getianen en bij Zwammerdam, als de Mije wordt ingeslagen, wordt het ganschelijk rustiek. Die Mije kronkelt zich vredig tusschen louter boerenhoeven door. Zij vliet genoegelijk met het leven des gerusten land- mans mee. Schoone boschpartijen omgeven haar en als ge aan een kleine weide meert en u neervlijt onder de knotwilgen omgeven u de dieren van het boerenerf. De geit doet een energieken uitval naar den broodvoorraad, konijnen springen over uw lui-uitgestrekte beenen, de eenden kwaken hun vei-bazing uit over het vreemde bezoek, een paard komt om een hoek kijken, de koeien scholen samen aan den overkant van het water en wij worden alleen wat ongerust over de aanwezigheid van slechts éen kip. Maar dat is dan ook een onder nemende, die zich niet verjagen laat, de geit zoo gezegd opzij dringt en schijnt te meenen dat zij be halve op eier- ook op broodbonnen recht heeft. Een nijvere bevolking arbeidt in dit land der veeteelt en bejegent ons vriendelijk. Die stadsmen- schen, denken ze natuurlijk, hebben vreemde ver zetjes, maar je moet ze hun gang maar laten gaan. En zij zien bewonderend toe als wij verder varen en ons schip door een zoo dikke krooslaag moeten stuwen, dat het meer op ploegen dan op roeien gaat lijken. Per pieremegoggel spoedt een boer, die gaat melken, zioh achter ons aan; tot zijn kennelijke verbazing kan hij het niet bijhouden. Dan slingert de Mije zich in zooveel kronkels Öat wij voortdurend om den watertoren, dien wij bereiken moeten om een tochtsloot naar de Nieuw- koopsche Plassen te vinden, schijnen heen te draaien. Na een uurtje of zoo blijkt hij toch wer kelijk bereikbaar te zijn. Wij kunnen gaan jagen langs die tochtsloot, onzen weg verder zoeken door de ingewikkelde rietlanden om de Nieuwkoop- sche Plassen, met een vuilnisbelt en een menigte daarin geïnteresseerde meeuwen als minder aan trekkelijke afwisseling en tenslotte zijn we in Nieuwkoop. Een hengelaars-oord. Weinig zeilers zijn er, geen roeiers behalve wij, maar tallooze hengelaars. Daarmee zitten de hotelletjes vrijwel vol; pas het derde zegt ons onderdak in een „dé pendance" toe, welk schoon Fransch woord-eigen lijk niet toepasselijk is. Want wij worden gewoon weg bij dorpsgenooten ingekwartierd en „Pias- zicht" is alleen maar een klein houten restaurantje, propvol menschen maar ook propvol gastvrijheid. Hier huizen de zeilers, zeilers uit Rotterdam en Amsterdam en andere massale constructies van steen en beton, ijzer en glas waaraan niemand in dit oord denkt, iedereen is er in watersport- costuum, in velerlei vormen en kleuren gedragen. Ieder is gebruind en ieders belangstelling gaat naar het water uit, dat ons volop ten deel valt als het niet alleen gaat stormen maar ook stroomen van den regen. Niettemin is het 's avonds knus in Plaszicht; er heerscht een echt Hollandsche gezelligheid en in vroolijkheid wordt 's avonds, gehuld in regenjas sen, de tocht naar de verschillende kwartiergevers ondernomen. Den volgenden morgen: storm en regenbuien. Ernstig overleg rondom uitgespreide kaarten. De Zuideinder Plas te nemen tegen den storm in, met die zwaarbeladen wherry, wordt ons algemeen ontraden en wij volvoeren een wonderlijken tocht via smalle vaartjes er langs, onderweg schuilend voor den regen maar een triomf bereikend in het passeeren van vijftien draaibruggetjes binnen een half uur. Alle vijftien moeten wij zelf opendraaien en terwijl er éen stuurt in de wherry en éen jaagt langs den oever rennen de anderen van brug tot brug: een kinderlijk spel vol jolijt, tot weer beroei- baar water bereikt wordt. Dit woord beroeibaar, zou Charivarius met ironie zeggen, is een taalver rijking. Ik draagt het hem zonder ironie op. De harde tegenwind wordt vlot overwonnen, de volgende bui wacht tot het twaalfuurtje met bijbe- hoorend bonnen-debat in een Zwammerdamsch café en dan voert de stormwind-in-den-rug ons met snelheid over den Ouden Rijn naar Woerden. De luchten zijn vol wild en wisselend wolkenspel, de zon breekt door en schijnt op de roode dak pannen en de roode baksteenen die de Woerde naars bij den ingang van hun stad bij duizenden fabriceeren en opstapelen en als wij langs een stuk voorshands onopgelost woningvraagstuk hun liefe- lijk-groenen stadssingel bereiken kijken wij met verbazing naar een donker halfrond gat in een walmuur. Daarachter heet zich de stedelijke editie van den Ouden Rijn te bevinden. Wij kunnen het nauwelijks gelooven, zien het geval voor het stads- hoofdriool aan hetgeen niet geheel ongerecht vaardigd blijkt te zijn maar laten ons tenslotte overtuigen en door den storm door dat halfronde gat blazen. Waarna de pikhaak het middel van voortbeweging wordt en door krooslagen en onder steenen overkoepelingen door een soortement lig plaats voor de wherry wordt bereikt, achter een hötel. Onder veel regen en veel stedelijke belang stelling wordt hier de boot ontladen; het is merk waardig dat je er niets in laat liggen zoodra je weer in een stad komt en dat je in de dorpen deze zorg met het grootste vertrouwen veronachtzaamt. Doen wij Woerden onrecht? Misschien. Maar deze voorzichtigheid, die trouwens alle steden betreft, is tevens een hulde aan de erkende onbedorven heid en absentie van baldadigheid ten plattelande. Waarmee meteen maar weer eens gezegd is dat er toch wel heel veel voor het buitenleven valt aan te voeren. Overigens heeft Woerden ons prettig gestemd. Het is klein en smal van stratenaanleg en zelfs in dezen tijd zoo druk op marktdag, dat ik niet be grijp hoe de wereldkampioen wielrennen op de korte baan. Arie van Vliet, die er geboren en ge togen is en er nog steeds woont, er zijn wonder baarlijke snelheid heeft kunnen ontwikkelen. Als hij zijn fiets beklimt ontruimen ze zeker telkens de binnenstad. (In een Apeldoornsclie kweekerij is. tot verwondering van de des kundigen een komkommer ge groeid, aan het uiteinde waarvan zich- een hlad had ontwikkeld.) Naar de traditie van een ver verleden Leven wij thans in den komkommertijd, En ik verheug me heden in een reden, Dat aan die vrucht een woordje wordt gewijd, Want het is waarlijk geen te stout beweren, Dat wij, vooral in 't huidig tijdsgewricht, De sappige komkommer hoog vereeren, In dubblen zin als voedsel van gewicht. Te Apeldoorn is er nu een geboren. Die aan het uiteinde een blaadje had. Dat is curieus, dat zag men nooit tevoren En daarom zing ik heden van het blad. Wat. is de oorzaak? als 'k ernaar mag raden Dan lijkt me deze oplossing wel wat. Geen tijd thans voor komkommer in de bladen? Dan levert de komkommer ons een blad. En 'k zei al dat wij de komkommer eeren, Is het zoo'n wonder als hij vroeg of laat, Behoefte heeft om eens te demonstreeren, Dat hij bij ons in een goed blaadje staat? P. GASUS. 's Avonds plenst de regen in de wherry en spe len wij binnen vredig en tevreden biljart. Hier helt het niet, maar is zeer traag. Men leert menig bil jart kennen op een roeitocht. En in dit Woerden- sche hotel eet men allergenoegelijkst en goed in een zaal, ietwat pompeus aangeduid als de Socië- teit. „Morgen beginnen met boot-hoozen", zeggen wij en rekenen vast op mooi weer. Zoo wordt men op zoo'n zwerftocht. Men verwacht niets dan goeds, voortdurend en met blijheid. Dat waren dan de tweede en de derde dag. Transoceaniscli vliegtuig verongelukt Minstens 22 dooden. LONDEN, 13 Augustus. Naar eerst thans be kend wordt is Zondagavond een vermoedelijk van een Britsch vliegveld in de richting Amerika ge start Transoceanisch vliegtuig boven Engeland neergestort, waarbij minstens 22 menschen om het leven zijn gekomen. 200 man werden voor het zoe ken naar de lijken aan het werk gezet. Eenige der slachtoffers konden reeds worden geborgen. Een later bericht meldt dat een herdershond de ontdekking van het neergestort vliegtuig heeft be werkstelligd. Een boer deed deze ontdekking Maan dag, 24 uur na het ongeluk. Hij inspecteerde in een eenzame bergstreek zijn kudde schapen en runde ren, toen hij door het geblaf van den hond op merkzaam werd gemaakt. Hij vond een groote hoop vernielde vliegtuigresten en in de nabijheid daarvan tien lijken. De boer snelde huiswaarts en waar schuwde de autoriteiten. De „Popoio di Roma" weet te melden dat het vliegtuig kort na het vertrek in Engeland is neer gestort. Naar verluidt, vloog het toestel in den geregelden dienst tusschen Engeland en Canada. Onder de 22 slachtoffers bevonden zich 7 Ameri kanen en 8 Canadeezen. (United Press) Aanslag op baron Hiranocma Slachtoffer ernstig gewond TOKIO, 14 Augustus. (D.N.B.) Op den mi nister zonder portefeuille en minister van Binnen- landsche Zaken in het tweede kabinet-Konoye, baron Hiranoema, is een aanslag gepleegd. Naar verluidt, is Hiranoema ernstig gewond. Nader wordt nog het volgende gemeld: Heden ochtend tegen 8 uur drong de dader de particuliere woning van den baron binnen en verwondde hem door een revolverschot in den hals. De dader, die onder gebruik van geweld de woning was binnen gedrongen, kon korten tijd later door de politie gearresteerd worden Hij komt uit de streek van Sjimoneseki en heet Nisjiyama. Over zijn per soon en over de beweegredenen van zijn daad is tot dusver niets naders bekend. TOESTAND VERONTRUSTEND. TOKIO, 14 Augustus. (D.N.B.) Naar Domei nog over den aanslag op baron Hiranoema meldt, heeft de dader een onderhoud met Hiranoema ge had, in welks verloop hij plotseling een revolver trok en den baron daarmede in den hals schoot. Hij kon terstond door bewakers aan de deur van het huis gearresteerd worden. Ondanks zijn ver wonding nam baron Hiranoema zelf aan de ach tervolging deed De toestand van het slachtoffer is verontrustend. WAVELL OVER DE VERDEDIGING VAN BR.-INDIë. SJANGHAI, 14 Aug. (D.N.B.) Naar uit Bombay gemold wordt, heeft de opperbevelhebber van de Br.- Indische troepen, generaal Wavell, in een radiorede verklaarde, dat de verdediging van Britsch-Indië wordt uitgevochten in het nabije Oosten. In politieke krin gen alhier is men van meening, dat de rede verband houdt met de toenemende ontevredenheid in Br.-Indië over het zenden van Indische troepen naar vreemde oorlogsterreinen. Duizenden tomaten rijpen op het oogenblik in de bloemkassen te Aalsmeer, waar de bloem- kweekers het goede voorbeeld geven en hun kweekerijen dienstbaar maken aan de voeding van ons volk. (Pax Holland-de Haan m) Acht-zeven-zes-dubbel nul Kent u dit getal? Acht - zeven - zes - dubbcl-nul, is een getal, dat in de afgeioopen weken herhaaldelijk in deze courant heeft gestaan. Geen wonder, want over dit getal kan niet ge noeg geschreven en gesproken worden. Het is een getal dat van buitengewoon groote beteekenis is. Het is het gironummer van de Nederlandsche Ambulance. Iedere Nederlander moet dit getal kennen! Maar er moet meer gedaan worden. Als u dit getal kent, en weet waarvoor het dient, dan rest nog slechts de daad. Dan neemt u een girobiljet en stort uw bij drage voor de Nederlandsche Ambulance. Honderden deden hun plicht reeds. Nu is het uw beurt! Acht - zeven - zes - dubbel-nul. NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Het Nederlandsche Legioen Mededeelingen %ran een legionnair Een redacteur van de V.P.B. heeft een vraagg^ prek gehad met een der mannen van het eerste contingent van het Nederlandsche Legioen dat naar het Oosten vertrokken is om deel te nemen aan den strijd tegen het Bolsjewisme. Deze legionnair was op 26 Juli uit Den Haag vertrokken maar was door bijzondere om standigheden in ons land teruggekeerd. Hij kreeg van zijn kameraden de boodschap mee: „Het gaat ons best!" Verder verklaarde de legionnair dat de geest onder de vrijwilligers zeer goed is. Op de reis naar Krakau die van Zaterdagavond tot Maandagavond duurde is veel gezongen en gelachen. En zoo vervolgde de legion nair over de politiek, waar iedereen het hier thuis zoo druk over heeft, hoorde je gelukkig maar weinig, hoewel we met vogels van verschillende pluimage uit waren. Maar het scheelt natuurlijk, dat wij allemaal een gemeenschappelijk ideaal hadden: Europa te be hoeden voor het bolsjewistische gevaar! Op de sta tions onderweg zorgde de Duitsche N.S.V. voor kof fie en zoo noodig nog voor iets te eten ook. Op een van de grensstations ontmoetten wij een trein met Duitsche soldaten. De kennismaking was ge weldig hartelijk en we hebben natuurlijk druk sigaret ten en etenswaren geruild. „En hoe was de ontvangst in Krakau?" zoo vroeg de V.P.B.-redacteur: „Het was een geweldige verrassing, toen we Dins dagmorgen om zeven uur aantraden op het stations plein. om te zien hoe het heele plein versierd was met spandoeken, die ons in keurig Hollandsch welkom heet ten. Er was een eere-compagnie Waffen-SS aanwezig, die later uitsluitend uit landgenooten bleek te be staan. De gouverneur hield een toespraak, waarin hij ons welkom heette en bedankte voor den steun, welken ook wij in den grootsten Europeeschen strijd wilden verleenen. Na de toespraak van den gouverneur zijn we met muziek van de grüne Polizei naar onze kazerne ge marcheerd. We kregen uitstekend te eten en dien eer sten avond hebben we tegelijk den smaak van de ge zellige avonden in de cantine te pakken gekregen. Diens eersten dag werden we tevens voorloopig inge deeld, de officieren en onderofficieren werden uitge zocht. „Hebt u zelf ook gediend in het Nederlandsche leger?" „Ja, ik was sergeant bij de grenadiers; in het legioen werd ik Gruppenführer. Er werd verder ook onder zocht, wie er goed Duitsch verstond en spreken kon en de koks en administrateurs werden er uitgepikt. De discipline was zoo vervolgde de legionnair dadelijk goed, de Nederlandsche officieren en onder officieren werden even vlot gehoorzaamd als de Duit sche. De eerstvolgende dagen hadden wij het druk met het leeren van de Duitsche commando's, het in ontvangst nemen van de uniformen, exerceeren, zingen, bedden model opmaken en al die dingen van de militaire rou tine, die je toch moet kennen voordat je een volwaar dig soldaat kunt worden. Dinsdag 5 Augustus gingen wij weer weg uit Kra kau dieper het Oosten in om onze verdere opleiding te genieten; de stemming bleef onveranderd geest driftig. Ten slotte vertelde de legionnair nog, dat het hem verbaasd had dat Krakau 's avonds niet verduisterd was. Alle lichten brandden in volle glorie. De bewo ners verklaarden dat zij nog nooit iets bemerkt hadden van het Russische luchtwapen. Noodlottig einde van een uitstapje Man en vrouw jammerlijk verdronken. HOOGKERK, 14 Augustus. Een droevig on geval is gisteren te Hoogkerk gebeurd, waar twee menschen te water zijn geraakt en verdronken. Het echtpaar J. Veenstra-Huizinga was gisteren met buurtbewoners in rijtuigen een uitstapje gaan ma ken. -tJsTa afloop brachten zij gezamenlijk te Vier- verlafen in een café nog eenige oogenblikken door. Toen de man en de vrouw om elf uur, na sluiting van het café, te voet naar huis terugkeerden, het was toen noodweer met zwaren storm en regen, zijn zij vermoedelijk tengevolge van de duisternis, bij de brug over het Hoendiep te water geraakt en verdronken. Toen hun vijf kinderen, die alleen thuis waren, vanochtend wakker werden, misten zij vader en moeder. Zij waarschuwden de politie die na een ingesteld onderzoek is gaan dreggen in het Hoendiep. Bij de brug haalden zij het lichaam van den 50-jarigen Vader op. Naar de 45-jarige vrouw wordt nog gedregd. Haarlemsche Politierechter HAARLEM, Donderdag, VERDUISTERING. Een koopman uit Oostzaan had zich wegens verduis tering te verantwoorden. Hij had van een werkman tc Oostzaan een fiets in bruikleen gekregen. Hij was met die fiets naar Purmerend gereden en had daar eenigen tijd In een café doorgebracht. In dat café had hij. vol gens zijn eigen verklaring de fiets niet te "koop gebo den. De benadeelde verklaarde evenwel, dat hij. toen hij, vernomen hebbende dat zijn fiets in het café stond, haar was komen halen, van den caféhouder had ge hoord: er is geen fiets meer. Later hoorde hij echter dat zijn fiets wèl in het café was. Hij ging weer naar den caféhouder toe en heeft toen, dezen tweeden keer ook de fiets gezien. De caféhouder zeide toen: „Als hij betaald heeft, krijgt u de fiets." Die „hij" was de koopman uit Oostzaan. De caféhou der verklaarde nu, dat in het café ook door hem en den koopman, nog al wat gebruikt was, zoodat de koop man tenslotte een schuld had van ruim f 14. Zoo „uit gekheid" en „klakkeloos" had de koopman toen tot den caféhouder gezegd: „Als je f 25 biedt, is die fiets van jou." Het O. M. en de Politierechter vonden dit gezegde echter niet zoo onschuldig als verdachte en ook de caféhouder wilden doen voorkomen en de zaak werd geschorst en de caféhouder werd zoo lang in de kamer van de marechaussée geplaatst om zijn verklaringen nog eens te overdenken in verband met zijn gezegde, dat de koopman „een goede klant" geworden was. Aan het slot van de zitting kwamen allen weer voor en de caféhouder werd opnieuw verhoord. Hij bleef echter bij zijn verklaringen. Dat van die f 25 was abso luut een los gezegde geweest. Het O. M. was van meening, dat bewezen was. dat de koopman als heer en meester over de fiets beschikt had en eischte wegens verduistering één maand gevange nisstraf. Verdachte zeide hierop „Ik wil geen minuut straf hebben. Ik ben onschuldig." Het vonnis luidde conform den eisch. Verdachte ging onmiddellijk naar boven om hooger beroep aan te teekenen. Geen menu's meer in de Fransclie laai 's-GRAVEN HA GE. 14 Augustus. In de Staats courant van 14 Augustus 1941, no. 157, is opgeno men een beschikking van den Secretaris-generaal i het departement van Landbouw en Visscherij, waarin wordt bepaald, dat in restaurants en andere ;e legen heden waar maaltijden worden verstrekt, het gebruik van de Fransche taal voor menu's en dagkaarten achterwege dient te worden gelaten. Naast de -Nederlandsche is in het algemeen slechts het gebruik van de Duitsche taal voor aan duiding der gerechten toegestaan. Restaurants van een bijzonder karakter, zooals Indische, Italiaan se, Chineesche restaurants en dergelijke, mogen met de hun eigen aanduiding van de gerechten doorgaan. (A.N.P.) WINTERHULP NEDERLAND. 's-CRAVENHAGE, 14 Augustus. Bijdragen ontvangen vanaf 28 Juli t.m. 2 Augustus 1941: Bedvecrenfabriek van Aarsen en Zn., Boxmeer f 100: N.V. Kaufmann's Huidenhandel, Rotterdam, f 250; N.V. Werkspoor, Zuilen f 100; A. Backer en Co., Leiden f 100; Tankfabriek N.V., Geertrui- denberg f 200; A. W. Roosen de Bakker, Oister- wijk f 100: N.V. Organon, Oss 25U; Festiviteiten en voorstellingen Steenbergen f 730.60. Totaal f 1830.60. Aangiften beneden f 100: f 1267,45. Totaal in gekomen f 3098.05. Honkbal in Haarlem en omgeving. Wat rloet Haarlem tegen H. H. C.? Schoten of Ajax buiten gevaar? Het competitie-programma vermeldt voor deze week o.m. de volgende wedstrijden: Zaterdag: Eerste klasse: Blauw WitQuick Overgangsklasse: A. F. C.—H, C. K. The Catchers—E. D. O. II Tweede klasse: H. C. K II—Rap 3.30 uur V. V. G. A. TL—Schoten I Quick II—R. C. H. II Derde klasse: Haarlem IIILaakkwartier 5 uur Schoten IIIHaarlem IV 3 uur R. C. H.HI—E. D. O. IV 3.30 uur T. H. B. II—Schoten V 3,30 uur Zondag. Eerste klasse: Haarlem—H. H. C. 10 uur Schoten—Ajax 10 uur E. D. O.—V. V. G. A. 2 uur Overgangsklasse: R. C. H.Zeeburgla 10 uur H iversum—D. O. S. Tweede klasse: T. Y. B. B.—Z. R. C. 12 uur H. H. C. II—Kruisster 2.15 uur De SpartaanT. H. B. V. V. G. A. III—Haarlem II Derde klasse: R. C. H. IV—Spaarnevogels 12 uur E. D. O. V—Schoten TV 10 uur Zeemeeuwen—T. Y. B. B. II E. D. O. VI—H. H. C. V 10 uur Haarlem heeft Zondag het leeuwenaandeel van het competitie-programma. Drie eerste klasse wedstrijden, waarvan een plaatselijke ontmoeting en een uiterst belang rijke wedstrijd zijn voor de bezetting van de laatste plaats. Dit laatste is het geval met de ontmoeting Schoten— Ajax. ploegen die elkaar êlechts één punt ontloopen, de gastheeren hebben er acht en de bezoekers negen. Nu ls de belangrijkheid van deze ontmoeting geheel af hankelijk van hetgeen Quick tegen Blauw Wit doet. Bren gen de laaggeplaatsten het tot een zege. dan ziet het er voor den verliezer van den wedstrijd Schoten—Ajax nog donker utt, spelen evenals in de eerste ontmoeting de beide ploegen tegen elkaar gelijk, dan is Ajax reeds vei lig, doch verliest Quick, dan is de beslissing gevallen en moet dit negental degradatie-wedstrijden spelen. De vraag of Schoten van Ajax zal kunnen winnen is niet; maar zoo een-twee-drie té beantwoorden. Het resul taat zal sterk beïnvloed worden door den vorm van de belde werpers Blomvliet en Hoogendijk. Zijn zij op dreef, dan kan het zelfs een heel goede wedstrijd worden. Daarin zou dan, indien het veldwerk voldoende sluit, Ajax kunnen zegevieren door de grootere routine van Blomvliet. E. D. O.—V. V. G. A. is een wedstrijd-waarin het er uit sluitend om gaat of de een of de ander de tweede respec tievelijk de derde of vierde plaats zal bezetten. Beide ploegen kunnen nu vrij spelen en zich dus op z'n aller best ontplooien. Het werpduel tusschen de curve-werpers Schijnenaar en Meenhorst zal wel bijster interessant zijn. Daarin heeft de V. V. G. A.'er het stellig moeilijker om dat hij In de Zandstra's, Wille, Van der Putten e. a. een veel sterkere slagploeg tegenover zich heeft. Ten slotte de wedstrijd van den dag, de ontmoeting tusschen Haarlem en H. H. C. Misschien zijn cr die betreu ren dat in dezen wedstrijd de beslissing over het kam pioenschap niet moet vallen. Dat zou de belangrijk heid en de spanning nog vergrooten. Maar juist het feit, dat er hier voor beide ploegen niets anders dan de suprematie van de eerste te zijn op het Gemeentelijke Sportterrein aan den Verspronckweg op het spel staat, juist omdat de een wil voorkomen voor de tweede maal in dit seizoen te worden verslagen en de ander er naar zal streven een klinkende revanche te boe ken. krijgt deze wedstrijd kleur en leven, zal er spanning volop zijn. Men weet het, Haarlem verloor In het eerste treffen met 4—3 en ook ditmaal zal het deze ontmoeting met eenige bezorgdheid tegemoet gaan. De historie wil nu eenmaal, dat H. H. C. de gevaarlijkste tegenstander van Haarlem ls. DE OVERGANGSKLASSE, In de overgangsklasse ontvangt R. C. H. Zondag Zee- burgia en al hebben de Heemstedenaren geen kans meei op het kampioenschap, toch mag een interessante ontmoe ting verwacht worden, die bij winst, R. C. H. in de eind- klasseej-ing een nog iels betere plaats bezorgt. De kam pioenen H.C.K.g aan een moeilijken uitwedstrijd tegemoet, tegen A. F. C. De laatste zal niet alleen gaarne revanche nemen voor de in Haarlem geleden nederlaag, doch ook willen toonen, dat zij in feite sterker zijn en meer aan spraak op den kampioenstitel zouden kunnen doen gelden. Aan haar reputatie is H. C. K. verplicht zorg te dragen, dal zoowel het een als het ander niet opgaat. Een goed voorspel voor de komende promotie-wedstrijden. E. D. O. II is te gast bij The Catchers en zal het in dit treffen tegen nummer laatst wel tot een zege brengen. Verder worden nog géspeeld de belangrijke ontmoetingen T. Y. B. B.—Z. R. C. en H. H. C. II—Kruisster. De thuis- spelende clubs zijn eikaars grootste rivalen in den strijd om het kampioenschap in de tweede klasse. Zouden de voor het eerst in den N. H. B. uitkomende T. Y. B. B.'ers zoo'n prachtig debuut maken? Boksen Doriis Elton geeft op tegen Sijs. Belg was te sterk BRUSSEL, 14 Augustus, (A.N.P.) Reeds Za terdag zou de Belgische zwaargewicht Sijs uitko men tegen Dorus Elten, de strijd werd echter uit gesteld daar het in verband met de weersomstan digheden onmogelijk was in de openlucht te boksen. Woensdagavond werd het gevecht gehouden in het Koninklijk Circus te Brussel. Onder geweldige be langstelling verschenen de beide boksers in den ring. Sijs woog 84 K.G., Dorus Elten 80 K.G. Reeds onmiddellijk begon Sijs in een geweldig tempo zijn tegenstander te belagen, zonder veel stijl echter, zoodat Elten in den aanvang door dek ken dit offensief kon tegengaan. Want ondanks de heftige aanvallen van den Belg, slaagde de Hol lander er toch in op zijn beurt eenige goede tref fers te plaatsen. In de tweede ronde zette Sijs de zaak op dezelfde wijze voort en bleef zonder op houden Elten bestoken. Aan het einde van deze ronde ging deze dan ook voor eenige tellen tegen den grond, doch stond bij het luiden van de bel weer op en kon zijn hoek gemakkelijk bereiken. Na 1 minuut in de derde ronde echter gaf Elten den ongelijken strijd op, tegen het lichamelijk overwicht van den Belg was hij niet opgewassen, wel had hij zich moedig verdedigd, doch tegen den in uitstekenden vorm zijnden Sijs was het onmo gelijk den strijd nog langer vol te houden. De Belg was inderdaad de betere bokser en verdiende de overwinning volkomen. Een detail van den voorgevel van het Huis in de Kruisstraat te Haarlem. (Foto de Haas.) Het Huis in de Kruisstraat (waar nu enkele gemeen telijke bureaux onderdak gebracht zijn) is een oud pa triciërshuis. Haarlem mag zich nog in het bezit van eenige van deze huizen verheugen. Van het Huis in de Kruisstraat trekken vooral de voorgevel en de vesti bule de aandacht. Wat dep binnenbouw aangaat zijn er verschillende patriciërshuizen die veel mooier zijn. Eigenaardig is de eenheid die er is tusschen de deur en het daarboven gelegen raam. De bouwmeester ia er in geslaagd beide tot een mooi geheel te maken. Athletiek NATIONALE WEDSTRIJDEN TE LEIDEN. Zondag a.s. worden te Leiden op de sintelbaan aan de Leidsche Hout nationale athletiekwedst.ri.i- den gehouden, waaraan door tal van bekende ath- leten zal worden deelgenomen. De wedstrijden, welke georganiseerd worden door de Leidsche Athletiekvereeniging „Holland" mochten zich reeds het vorige jaar in een groote belangstelling verheugen. Voetbal De competitie begint 21 September De voetbalcompetitie zal. naar uit een bericht in de „Sp.kr." blijkt Zondag 21 September beginnen. Alleen de zuidelijke eerste klasse begint reeds op 7 September. Het programma voor 21 September voor de eerste kla#- sers uit Haarlem en omstreken ls: E. D. O.Xerxes V. S. V.—Haarlem FeijenoordStormvogels ZILVEREN BALTOURNOOI GAAT DOOR. Het zilveren baltournooi zal dit jaar op 7 September worden gehouden. Acht clubs nemen er aan deel. Cricket N. C. B.-elftallen gekozen Stroink- tegen Nolet-elftal te Haarlem Voor den wedstrijd tusschen twee N. C. B.-elftallen, welke op 30 en 31 Augustus a.s. op het H. C. C.-terrein zal worden gespeeld, heeft de technische commissie van den bond de navolgende elftallen samengesteld: Elftal A: A. M. J. de Beus (aanvoerder, H. C. C. 1), W. H. Gallois (H. C. C.). C. A. Huinder (H. B. S.), H. J. Klink (V. R. A.). R. Kramer'(Rood en Wit). J. J. de la Mar (Rood en Wit). H. C. W. Schnitger (P. W.), E. C. Snel (V. O. C.). H. Stolk (Hermes D. V. S.). A. Terwlel (V. O. C.). drs. J. J. Voogd (Haarlem) wicketkeeper. Elftal B: L. C. F. Wunder (H. B. S.) aanvoerder, J. J. Alders (V. V. V.). mr P. B. M. Ten Bosch (H. C. C.). jhr. J. van den Bosch (H. C. C.) wicketkeeper, H. Herklots (H. B. S,), W. Kramer (Rood en Wit), Ch. Lungen (A. C. C.), J. J. van der Luur (H. C. C.). A. Molenaar (Hermes D. V. S.). Jac. Oosterholt (Excelsior). L. J. Sodderland (Rood en Wit). Voorts zijn twee elftallen samengesteld voor een wed strijd op dezelfde dagen (30 en 31 Augustus) te Haarlem te spelen, waarbij een aantal jongere spelers, van wie In de toekomst iets verwacht mag worden, de gelegenheid zal worden gegeven om onder geroutineerde leiding eenige ervaring op te doen. Hiervoor zullen worden uitgenoodigd: A. Stroink's elftal. A. Stroink, aanvoerder (P. W.), D. de Baare (A. C. C.)( H. Engelsman (Quick N.). A. Harmens (L. C. C.), N. Leef- tink (P, W.), D. van Oorde (S. C. H. C.), O. Planten (H. C. C. 2), J. van der Pooi (V. O. C.) Wicketkeeper, J. Son- neveldt (Sparta), C. Tettêlaar (Hermes D. V. S.), J. Visser (P. W.). A. Nolet's elftal: A. M. Nolet, aanvoerder (Hermes D. V. S.), Hub. Bóe- ree (Haarlem). A. van den Ende (Hermes D. V. S.), J. Klopman Baerselman (U. D.). H. Pelser (V. V. V.), W. Peschar (Haarlem). F. Popping (V. R. A.), jhr. P. van Riemsdijk (H. C. C. 2). H. J. Scholten (H. B. S.). Wicket keeper. Th. Smits (Quick, Den Haag), W. van Weelde (A. C. C.). De N. C. B.-elftallen. die op resp. 6 en 7 September zul len spelen, tegen het Nederlandsche jeugdelftal (V. R. A.- terrein) en P. W. (Enschede) zullen nader worden bekend gemaakt. HET PROGRAMMA. Het programma voor Zondag 17 Augustus is: P. W.—H. C. C. 1 Rood en Wit—A. C. C. H. C. C. Ill—S. C. H. C. V. V. V.—Quick (N.) Sparta—Excelsior JEUGDCRICKET. A.s. Zaterdag worden de volgende jeugdwedstrijden ge speeld: Utrecht: Utrechtsche/Amsterdamsche Jeugd XI—Rotter- damsche'Schiedamsche Jeugd XI. terrein S. C. H. C. te Bilthoven, aanvang 11 uur. Leiden: Leidsch'Haarlemsch Jeugd XIHaagsch Jeugd XI. Jeugd XI, terrein L. U, C. C. te Leiden, aanvang 11 uur,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5