IJmuider Courant VRIJWILI EGIOEN Garnalentrek. Duitsch Hongaarsche troepen nemen Nikolajew in. 26e JAARGANG No. 243 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem Telefoon 10724. Bureau Urnuider Courant: Kennernerlaan 42, Umuiden, Telefoon 5301, Postgiro 3*0791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMIJIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MASND5G 18 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.13^2» pet maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. BEVERWIJK Waarschuwing aan de tuinders. Tegen verkoop buiten de veilingen om. De verkoop buiten de veilingen om heeft een zoodanigen omvang aangenomen, dat daardoor de normale verhoudingen worden ontwricht en de bonafide koopers op de veilingen tevergeefs op bun toewijzing wachten. De veilingdirecties zien zich dan ook verplicht, de tuinders met klem te waarschuwen tegen de gevolgen die daaruit voor hen* kunnen voort vloeien. Allereerst zijn de leden .der vereenigingen ver plicht hun producten ter veiling aan te voeren en verder is elke tuinder daartoe verplicht als aan geslotene bij de Ned. Groenten en Fr uiteen trale. Wie uit de hand verkoopt, stelt zich dus bloot aan de tuchtrechtelijke gevolgen van die handeling, doch bovendien komt hij licht in overtreding van de Prysopdrijvingswet en de Hamsterwet, met de hooge boeten en andere straffen daaraan verbon den, als verbeurd verklaren van het goed, sluiting van de zaak. intrekken der vergunning, vrijheids-* straffen, e.d. Van heen af zijn de veilingdirecties verplicht, Strenge controle uit te oefenen, naast de controle van den Centralen Controledienst en de agenten voor toezicht op de prijsopdrijving. Wie daarop wordt betrapt, moet aan alle veilingen worden uit gesloten. Ook voor de vervoerders dreigen straffen en inbeslagneming van de vervoermiddelen. Bij verder vöottduren van den rechtloozen toestand dreigen scherpe maatregelen. Al zijn de veilingdirecties er met de tuinders van overtuigd, dat de prijzen voor boonen, bij den huidigen misoogst te laag zijn, zij vertrouwen dat iedere tuinder deze waarschuwing in zijn eigen belang zal ter harte nemen en vanaf heden ertoe zal medewerken, dat normale verhoudingen op de veilingen zullen terugkeeren. Beverwijk leert zwemmen. Voor den tweeden keer in dit seizoen werd Zondag middag in het zwembad „Adrichem" voor het diploma gezwommen, de proeven waren gelijk aan de vorige keeren. Opnieuw slaagde een dertigtal candidaten voor het diploma. De voorzitter van de Kennemer Zwem- club. de heer H. A. J. v. d. Bergh. reikte met een toepasselijk woord de diploma's uit. Voor de instruc- trice. mevrouw Groen, is dit seizoen wel zeer succes vol. want dit jaar hebben ruim 100 leerlingen van haar het diploma behaald. De namen der geslaagden zijn: Dames: E. Rus Zaayer, M. PekelBrakenhof, A. SchelvisKnaap, P. v. d. WelZoomer, M. HommersKlein, R. Veltmans, S. Zo'et, M. vpi Gessel, L. Bakker, J. Zonneveld, B. Kleine, L. de Jong, N Brethouwer, J. v. Lieshout, N. Niesten', A. v. d. Scheer, H. van Vuuren, S. Konz, K. Lute en T. de Rooy. ■Jongens: W. J. A. Walter, H. van Geest, C. Waar- dijk,, J. Schuit, vJ. Dames, C. Dames, C. Mak, J. Roze- meijer, C. Schuit. Een tiéntal candidaten zijn niet opgekomen. ZWEMWEDSTRIJDEN UITGESTELD. De zwemwedstrijden die Zondagmiddag in de Zwem inrichting van de Vuurlijn gehouden zouden worden, tijn wegens de slechte weersomstandigheden tot een nader te bepalen datum uitgesteld. WEDSTRIJD VAN ,,'T KARPERTJE". Zondag 24 Augustus houdt het vischcollege ,,'t Kar pertje" een wedstrijd op witvisch tegen „Het Baarsje" te-Haarlem. De laatste gevaren zijn overwonnen 's-GRAVENHAGE. 18 Augustus. Max Blokzijl spreekt hedenavond van 7.45 tot 8 uur voor dén Nederlandsehe Omroep via Hilversum 2 over: De laatste gevaren zijn overwonnen. -D.C.IJ. OPENT HET DAMSEIZOEN. Op Dinsdagavond 2 September a.s. wordt in Hotel Keranemerhof de jaarvergadering gehouden van de Damclub IJmuiden. Dit beteekent tevens de opening van. het dams'eizoen, De lange avonden breken weer aan. Het wordt steeds vroeger don ker, en door de verduisteringsmaatregelen zal men de gezelligheid, meer in het clublokaal en in de woonkamer moeten zoeken. Voor liefhebbers van de damsport, die zich ver der in het spel wenschen te bekwamen, is daartoe op de clubavonden van D. C. IJ. uitstekend ge legenheid hen te ontvangen. De voorzitter van D. C. IJ. de heer K. de Jong, Kanaalstraat, hoek Oranjestraat, geeft alle gewenschte inlichtingen. IJMUIDEN Teraardebestelling D. Kbit. Zaterdagmiddag had op de Bijzondere Begraaf plaats alhier de Teraardebestelling plaats van wijlen den heer D. Klut, die-in het Christelijk muziekleven ln onze gemeente en ook daarbuiten gedurende tal van jaren zulk een belangrijke plaats heeft inge nomen. De eenvoudige plechtigheid werd door vele vrien den, in hoofdzaak leden der vereenigingen, aan welke dc overledene zijn liefde had geschonken, bijgewoond. Bij de groeve werd het eerst gesproken door ds. E. J. van Teijlingen, Gereformeerd predikant van IJmuiden-Oost, die er op wees, dat de overledene niet iemand was, die zijn hart op de tong had. «Spreker, getuigde evenwel van de godsvrucht van den overledene. De heer O. Jansen, voorzitter van den Kiring Noord-Holland boven het IJ van den Bond van Chri^elijke Zangvereenigingen in Nederland, dankte den heer Klut voor alles wat deze heeft gedaan voor de Christelijke zangersgemeenschap. Nadat ook een der bestuursleden van het'koor woorden van dank had gesproken, bracht een zoon van den overledene, de heer P. D. Klut Jr. den aanwezigen dank voor hunne belangstelling. OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND. Begin September zal het jaarlijksch damtournooi om het kampioenschap van Noord-Holland aan vangen. Na de voorwedstrijden m Kennemerland te Haa-r lem en Zaandam iieb'oen zich de volgende spelers zich voor de hoofdklasse geplaatst. Voor Kennemerland: B. Duivel en H. Laros, Damclub IJmuiden; A. J. Buyck, Stabiel te Sant poort. Voor Haarlem: P. J. van Dartelen Haarlemsche Damclub. Abe de Jong en IJme de Jong, beiden Damclub Oósterkwartier. Voor Zaandam hebben zich reeds twee spelers geplaatst doch wegens verhindering moeten twee reserves worden aangewezen. De mogeüjkhed be staat dat alsnog wordt toegelaten de hear J. A. yan Dixhoorn te Beverwijk. Daar dit tournooi tevens de wedstrijd om den meestertitel is, zal wel fel worden gespeeld. Mochten de meesters B. Dukel en P. J. van Dartelen op de eerste twee plaatsen eindigen, dan Romen de nos. 3 en 4 van de ranglijst in aanmer king voor den eindstrijd om den meestertitel. Volverwachting ziet men in dammerskringen tot welke rol de nieuwe candidaten A. J. Buyck J. A.'v. Dixhoorn zullen spelen. Vooral laatstgenoemde is 'n zeer bewafim speler. In de a.s. hoofdklassecompetitie beteekent zijn mee spelen een belangrijke versterking voor de Bever- Wyksche club. UITBREIDING VISSCHERSVLOOT. Een aantal visschers uit IJmüiden is naar Zout- rJHP vertr°kken om een stoomkotter te halen die aldaar door den reeder te IJmuiden werd aange kocht. Het schip wordt deze week te IJmuiden ver dacht. STONDE VAN GEWIJDE MUZIEK. In de zaal van de Ned. Geloofsgemeenschap „Het Dager des Heils" werd Zondagmiddag wederom een „stonde van gewijde muziek" gehouden. Er was tamelijk veel belangstelling. De uitvoering had echter een volle zdal verdiend. De leider G. Claeys, organist, I. de Vries, cornet en J. Gest, euphonium eri het zangkoor hebben een met smaak gekozen Programma afgewerkt. De schoone muziek heeft op allen een diepen indruk gemaakt, een indruk, «je gelukkig niet werd vervaagd door applaus. De juepe stilte waarmede de uitgevoerde nummers werden aangehoord was wel het beste bewijs, dat «e aanwezigen genoten hebben. Na hef binnenhalen van den oogst Dat was het tijdstip, waarop de Sovjet oorlogsmachine door Stalin in beweging ge zet zou worden. De oogst in de Sovjet-Unie speciaal in de Oekraine wordt binnenge haald, maar zal niet door de handlangers van Stalin aan het volk onthouden worden, daar voor zorgen de Duitsche bezettingstroepen. Adolf Hitler wachtte niet af, maar wierp de bolsjewistische horden terug. Terwijl de legers van Stalin door de Duitsche weer macht vervolgd en vernietigd worden, wer ken reeds duizenden achter het front aan den opbouw, worden de door de bolsjewis tische terreur geslagen wonden zooveel mo gelijk geheeld. Vernietiging van den aartsvijand der be schaving, direct daarop vestiging van de nieuwe ordening. Ziehier, Nederlanders een werk, waaraan u met eere kunt deelnemen, waaraan u verplicht bent deel te nemen, om dat dit werk voor het nieuwe Europa en dus ook voor ons land ijzeren noodzaak is. Daarom zijn er duizenden landgenooten reeds vertrokken naar het .Oostfront, daar om dient ook u zich te bezinnen op de ware beteekenis van den strijd tegen het bolsje wisme. De ware beteekenis van dien strijd cn het doel: Het vernietigen van het bolsjewisme en het instellen van de nieuwe'orde, vragen alle beschikbare krachten: ook uw krachten. Meldt u dus aan bij het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Distributie van aardappelen. 's-GRAVENHAGE, 16 Augustus. De Secretaris generaal van het departement van Landbouw en Vis-? scherij maakt het volgende bekend- met betrekking tot de distributie van aardappelen. Gedurende de week van Zondag 17 tot en met Za terdag 23 Augustus a.s. geeft de met „31 reserve" ge merkte bon van de bonkaart „diversen" recht op het koopen van l/2 K.G. aardappelen. Met ingang van Vrijdag 22 Augustus a.s. zal weder om een nader aan te wijzen bon voor het koopen van 17» K.G. aardappelen worden geldig verklaard. Deze bon zal derhalve in de Donderdag-avondbladen worden gepubliceerd. Aangezien door tijdelijke moeilijkheden 'bij de aardappelvoorziening het rantsoen van 3 K.G. per week momenteel niet geheel beschikbaar gesteld kan wor den, zal binnen den kortst mogelijken tijd dit tekort door een toeslag boven het rantsoen van 3 K.G. worden aangevuld. Teneinde er voor te zorgen dat zonder eenige uit zondering op de met „29 reserve" gemerkte bonnen het rantsoen daadwerkelijk verkrijgbaar is geweest, is voorts bepaald, dat op deze bonnen o'ok in dc week van 17 tot en met 23 Augustus a.s. het rantscoen van 3 K.G. nog kan worden afgeleverd. In verband met bovenstaand bericht moge herinnerd worden aan de mededeelingen betreffende de aardappel voorziening, welke in het einde van de vorige week zijn gepubliceerd. Toen is gewezen op de moeilijkheden, waarmede men bij de aardappelvoorziening te kam pen had tengevolge van de slechte weersomstandig heden. De aanvoer van aardappejen was zoo, dat het rantsoen van 3 K.G. niet volledig beschikbaar kon worden gesteld. Daarom moest voor de afgeloopen week worden volstaan met IV2 K.G. aardappelen, on der de mededdeeling, dat nog in den loop van deze week een aanvullende bon van l1/» K.G. bekend ge maakt zou worden, indien de weersomstandigheden (In het Tijdschrift van de Ned. Dierkundige Vereeniglng worden resultaten vermeld van een on derzoek naar den trek vqn de garnalen Wat menschen toch al bestudeeren, Om ons alweer iets nieuws te leeren. Je leest ervan en nu en dan Treft je er een sterk voorbeeld van; Ik vond er zoo een dezer dagen; Waarvoor ik aandacht wensch te vragen 't Betreft de welbekende kreeft, Die ook aan onze kusten leeft En die wij niet graag missen zouden, Omdat wij zooveel van hem houden Als gast aan ons bescheiden maal, Ons aller brave vriend garnaal. Sinds kort heeft men kunnen ontdekken, Dat ook -die kleine dieren trekken Zoo van de Noord- naar Waddenzee, Had u daarvan een flauw idee? Ik niet, maar het blijkt zoo te wezen, Ik heb er juist iets van gelezen. Hoewel ik wel bekennen moet. Als leek begreep ik het niet goed. Garnalen trekken in seizoenen Naar kou of warmte, in millioenen, Totdat een visscher met zijri net Elk verder trekken hem belet. Wanneer we weer garnalen eten Is het toch aardig dat we weten Al is zijn laatste trek voorbij. Wanneer hij daalt in u of mij En d' oorzaak van dit laatste dalen Is onze trek van de garnalen. P. GASUS. gunstiger werden. Dit is helaas niet het geval geweest. Het weer is uitermate ongunstig gebleven en daarom is de mogelijkheird om de aanvullende hoeveelheid van IV2 K.G. reeds thans beschikbaar te stellen, niet aanwezig. Hier komt nog bij, dat een gunstige wending in het weer nu wellicht niet. meer onmiddellijk tot het gewenschte resultaat zal leiden. Incjien het mooi oogst- weer wordt, zullen de telers vermoedelijk in de eerste plaats trachten het graan geborgen te krijgen, waardoor zij uiteraard minder aardappelen zullen kunnen rooien en afleveren. De aardappclpösitie zal zich echter gaandeweg verbeteren. In verband met het bovenstaande moest evenwel thans worden volstaan met eén bon van IV2 K.G. aan te wijzen. DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zondag: Industriestad en vlootsteunpunt in de Zuidelijke Oekraïne. Eindexamens Midd. Technische School te Haarlem Doofstomme candidaat geslaagd Als een groote bijzonderheid kunnen we mede- deelen, dat bij de eindexamens aan de Middelbare Technische School te Haarlem voor Vliegtuigbouw- lcunde een 'doofstomme candidaat met zeer goede cijfers geslaagd is. Voor een dergelijke prestatie zijn zeer zeker een groote dosis wilskracht en doorzettingsvermogen noodig. Toen hij vier jaar geleden aan 'deze school kwam, kon hij nog vrij goed spreken, maar met het toenemen van zijn doofheid verloor hij ook het spraakvermogen. Hij liet er zich echter niet door terneer slaan, maar volgde opgewekt de lessen. Dat werd voor hem natuurlijk steeds moeilijker, want hij kan niet lip- lezen en ook kon hij niet, zóoals de andere leer lingen doen, af en toe wat aan de leeraren vragen In dringende gevallen kon hij dat alleen schriftelijk doen. Hij zat dus vrijwel geïsoleerd in de klas. Toch slaagde hij telkens bij de overgangsexamens, dank zij ook zijn zelfstudie. Het zilveren priesterfeest van deken A. J. C. Melcliers. Jubilaris benoemd tot eere-kanunnik van het Kathedrale Kapittel. dacht van den deken van Haarlem, de hoogeerw. Zondag werd het zilveren priesterfeest her heer A. J. C. Melchers. Van den Bisschop ontving de deken een zeer bijzonder blijk .van belangstel ling, namelijk een benoeming tot eere-kanunnik van het Kathedrale Kapittel. Dfs morgens drpeg de jubilaris een plechtige H. Mis op, waarbij hij werd geassisteerd door kapelaan S. Mol als diaken, kapelaan W. C. Winterhoven als sub diaken en kapelaan W. v. Lammeren als cere- moniarius. Onder de Mis hield rector A. M. Kok, van Amsterdam, de feestpredicatie. Het kerk koor zong een Gregoriaansche Mis waarbij het orgel werd bespeeld door Albert de Klerk. De Mis werd bijgewoond door den bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, den vicaris-generaal van het bisdom Mgr. N. L. A. Ammerlaan en Mer. P. J. Möllmann. Des middags had er in de pas torie van de St. Josephkerk een receptie plaats. Zeer vele parochianen kwamen deken Melchers geluk wenschen. Op uitdrukkelijken wensch van den jubilaris bestond het eenige geschenk uit een prachtige versiering met fraaie bloemen van het altaar. De zoo geslaagde dag werd besloten met eendanklof. Bij luchtgevechten boven het Kanaal 15 Engelsche vliegtuigen verloren gegaan. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 17 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „In het Zuiden van de Oekraïne hebben Duitsche troepen in samenwerking met Hon gaarsche formaties de ook als vlootsteunpunt belangrijke' groote industriestad Nikolajew ingenomen. Onder den druk der rustclooze achtervol ging ten Oosten van de Boeg gaat de ver slagen vijand steeds meer tot ontbinding over. De buit aan oorlogsmateriaal en het aantal gevangenen stijgen voortdurend. Obk in de overige deelen van het OÖstelijke front verloopen de operaties piet succes. In den strijd tegen Groot-Brittannië is een doeltreffende dagaanval van het luchtwapen gericht op bewapeningsfabrieken in Noord- Sclïbtland. In den afgeloopen nacht hebben gevechts vliegtuigen voor de Oostkust van Engeland twee koopvaarders tot zinken gebracht met een inhoud van tezamen 5Q00 brt. en treffers geplaatst op 3 groote vrachtschepen. Voorts zijn verscheidene vliegvelden en haveninstal laties in het Oosten van het eiland gebom bardeerd. Bij- gisteren ondernomen pogingen om de kust van het Kanaal aan te vallen heeft het Britsche luchtwapen in luchtgevechten 15 vliegtuigen verloren. Britsche bommenwerpers' hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West- Duitschland een gering aantai brisant- en brandbommen neergeworpen, Er ontstond geen militair-economische of militaire schade. NacAtjagers en luchtafweergeschut schoten elf der aanvallende vliegtuigen neer." DE FüHRER AAN HET OOSTFRONT. Adolf Hitler temidden van zijn offi cieren bij zijn aankomst op het vliegveld.van een der Zuidelijke legerafdeelingen. (Foto Atlantic-Holland) VREDERECHTERS EN EEN VREDEGERECHTSHOF lil Den Bosch, Arnhem. Den Haag, Amsterdam en Leeuwarden Ter berechting van delicten van politieken aard 's-GRAVENHAGE, 16 Augustus. In het Ver ordeningenblad is opgenomen een besluit van den Secretaris-generaal van het departement van Justitie betreffende de instelling van vrederech ters en van een vredegerechtshof. Wij ontleenen hieraan het volgende: VREDERECHTERS. Bij de Arrondissements rechtbanken te 's-Her- togenbosch, Arnhem. 's-Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden, worden uit één lid bestaande (en kelvoudige) kamers ingesteld. De. leden dezer ka mers dragen den titel „Vrederechter". Het rechtsgebied van eiken vrederechter valt samen met het rechtsgebied van hét Gerechtshof, waarmede hij den zetel gemeen heeft. De vrederechters zijn, voor zoover dit besluit niet anders bepaalt, bij uitsluiting bevoegd in eer sten aanleg kennis te nemen van alle misdrijven en overtredingen, welke den politieken vrede bin nen de volksgemeenschap in gevaar brengen of de hoogste politieke belangen vjp de volksgemeen schap raken of uit politieke oeweegredenen zijn begaan en voorts van de strafbare feiten, welke met zoodanige misdrijven of overtredingen door deelneming of samenloop verband houden. Noch tegen de kennisgeving van verdere ver-, volging, noch tegen een dagvaarding, wordt een bezwaarschrift tpegelaten. Een bevel tot in verzekeriflgstelling is geduren de ten hoogste vier dagen van kracht e^kan een maal voor ten hoogste een gelijken termijn worden verlengd. De verd. kan hooger beroep instellen in. 'de gé vallen, waarin vrijheidsstraf of geldboete van meer dan tweehonderd gulden is opgelegd, Het Open baar Ministerie kan hooger beroep instellen in de gevallen, waarin een dezer straffen is gevorderd. Tegen vonnissen van den vrederechter bestaan geen andere rechtsmiddelen. VREDEGERECHTSHOF. Bij het gerechtshof te 's-Gravenhage wordt een met drie leden rechtsprekende bijzondere kamer ingesteld, welke den naam „Vredegeréchtshöf" zal dragen. De Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage is tevens Procureur-Generaal bij het'. Vredegerechtshof Het Vredegerechtshof is -bij uitsluiting bevoegd in hooger beroep kennis te nemen van de zaken, welke in eersten aanleg door den Vrederechter zijn berecht. Het Vredegerechtshof is in eerste en in hoogste ressort bij uitsluiting bevoegd kennis te nemen van alle tot de bevoegdheid van de Vrederechters be- hoorende misdrijven ten aanzien waarvan de Pro cureur-Generaal bij het Vredegerechtshof van oor deel is. dat zij onmiddellijk bij het Vredegerechts hof aanhangig gemaakt dienen te worden. Het Vredegerechtshof kan zitting houden op elke plaats binnen het bezette Nederlandsehe gebied. De beslissing, of het buiten de plaats, waar zijn zetel is gevestigd, zitting zal houden, ligt bij dit Hof zelf. Het Vredegerechtshof beslist steeds in hoogste ressort, tegen zijn beslissingen bestaan geen rechts middelen. De op het tijdstip van inwerkingtreding van dit besluit bij eenig gerecht aanhangige strafzaken, welke voortaan tot de kennisneming van den Vre derechter behooren, gaan in den stand, waarin zij zich op dat tijdstip bevinden, op den Vrederech ter over, voor zoover niet het Vredegerechtshof bevoegd Is. Het voorgaande geldt niet, wanneer in zulk een strafzaak bij de inwerkingtreding van dit besluit de behandeling ter terechtzitting voor het tot' dusver bevoegde gerecht reeds een aanvang had genomen. Is een strafzaak, welke tot de kennisneming van den Vrederechter zou behooren, voor de inwerking treding van dit besluit beëindigd, door een uit spraak. in kracht van gewijsde gegaan, dan kan het Vredegerechtshof op vordering van den Procu- reiir-Generaal de zaak opnieuw behandelen. BIJZONDERE VOORSCHRIFTEN VOOR MILITAIRE STRAFZAKEN. Het Vredegerechtshof is ook bevoegd om in eer ste en hoogste ressort kennis te nemen van mis drijven, welke strafbare feiten van militairen aard zijn, als bedoeld in afd. 2 van het besluit no. 56/1941 betreffende de opheffing van de militaire gerech ten en de overbrenging van aanhangige strafzaken naar 'den gewonen strafrechter. Het Vredesgerecht zal als dan bestaan uit twee raadsheeren en een militair lid. De verordening treedt heden in werking. De gas- en elecfriciteitsdistributie 's-GRAVENHAGE, 16 Augustus. Reeds vele malen is er op gewezen, dat de rant soeneering van gas en electriciteit nog onvoldoende besparing ten gevolge heeft gehad. Het verbruik moet tot 75 pCt. van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar teruggebracht worden en een ieder is verplicht er zorgvuldig voor te waken, dat zijn rantsoen niet overschre den wordt. Hoewel het prijzenswaard is. dat vele verbruikers zieh - aan de opgelegde be perking houden, zijn er daarnaast nog tal- loozen, die aanmerkelijk meer gebruiken, dan waarop zij krachtens de distributie regeling recht hebben. De gevolgen hiervan zijn niet uitgebleven en in de afgeloopen twee weken hebben ruim 2000 boeteheffin gen plaats gèhad en meer dan 100 afsnij dingen. Het laat zich aanzien, dat nog vele afsnijdingen in tal van plaatsen zullen moeten volgen." De eierendistributie. 's-GRAVENHAGE, 16 Augustus. De. Secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende de week van 17 tot en met 23 Augustus a.s. de met „31 eieren" ge merkte distributiebon recht geeft op het koopen van een, ei. Deze bon behoudt ook gedurende de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. zijn geldigheid. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. 'geen nieuwe bon voor het koopen van eieren zal worden aangewezen. De Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening heeft onlangs reeds gewezen op de slechte veevoeder positie. waardoor het onvermijdelijk is geworden om op korten termijn over te gaan tot inkrimping van den pluimveestapel. Deze zal tot ongeveer een derde van den huidigen omvang terug moeten worden gebracht. Dit beteekent, dat wij over zeer weinig eieren zullen kunnen beschikken, te weinig om de distributie van een ei per week te kunnen volhouden. Het moment, waarop de distributie gestaakt zal moeten worden, komt dan ook in zicht. De eieren, waarover wij nog- zullen kunnen beschik ken, zijn bestemd voor bijzondere instellingen en bij zondere omstandigheden. In de eerste plaats zullen natuurlijk de ziekenhuizen en' de zieken eieren ont vangen. Nu komt er nog zooals uit bovenstaand bericht blijkt een ei in de veertien dagen. Wellicht komt er daarna nog een keer een ei in de maand. Nederlandsehe P. K. naar liet Oostfront vertrokken. Het A.N.P. meldt: 's-GRAVENHAGE, 16 Aug. (A.N.P.) „De 16e Augus tus 1941 zal in de geschiedenis van de Nederlandsehe Journalistiek een wel zeer gedenkwaardige dag zijn. Voor de eerste maal vertrekt vandaag een volkomen op militaire leest f»geschoeiden journalisteneenheid, vóórzien van de meest moderne technische hulpmid delen, om de gebeurtenissen van den oorlog in beeld, woord en letter vast te leggen. Deze bewapende jour nalisteneenheid, welke ons Duitsche broedervolk Pro paganda Compagnie noemt, of kortweg P.K., heeft een tweeledigen taak. In de eerste plaats is zij een volks- voorlichtende. in de tweede plaats is zij die van den geschiedschrijver, die zelf met de wapenen in de hand de geweldige gebeurtenissen, die in dezen tijd plaats vinden, beleeft". Zoo sprak vanmiddag de Secre taris-generaal van het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten Prof. Dr. T. Goedewaagen, in het gebouw van dit Departement toen hij met een har telijke toespraak afscheid nam van de Nederlandsehe journalisten, film- en radioverslaggevers en alle an dere medewerkers van deze eerste Nederlandsehe >P.K. Voortgaande zeide de Secretaris-generaal: „De eerste Nederlandsehe P.K., die thans staat aan getreden, is samengesteld uit een 50-tal mannen, die ieder op hun terrein reeds hun sporen verdiend heb ben. Daar zijn onder hen een drietal medewerkers van mijn departement, de heeren Hulstijn, Kelderman en Verheul. Verder telt de P.K. 8 journalisten, die ook ideolo gisch bij het departement behooren. Wat de beeldbe richtgeving betreft, gaan met de P.K. 4 foto-verslag gevers en 2 filmoperateurs mee. De radio-reportage heeft de beschikking over 4 technici, terwijl verder, en zeker niet in de laatste plaats te noemen, een aan tal mannen zich beschikbaar gesteld heeft als chauf feur. mecanicien, fourier, kok, tezamen vormende een militaire eenheid, die te velde geheel zelfstandig kan optreden. De leiding van deze expeditie is opgedragen aan den u welbekenden Wouter Hulstijn". Spr. richtte tot den heer Hulstijn eenige woorden waarin hij hem op zijn verantwoordelijke taak wees en vervolgde: Vervolg op de volgende pag.)

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1