De strijd in het Oosten Lucht- en vlootbases op Malta opnieuw aangevallen. Duitsch-Italiaansche lucht actie in het gebied van Tobroek en Mersa-Matroeh Finnen bezetten Sortavala. MAANDAG 18 AUGUSTUS Ï941 Om Odessa wordt nog gestreden. - Sovjets trekken in de bocht van de Dnjepr over breed front terug. - Luchtaanval op het Stalinkanaal. Ter aanvulling op het weermachlfoericht van Zondag verneemt het D.N.B. van militaire zijde: Als resultaat van de succesvolle doorbraak van Duitsche eii verbonden troepen aan de kust van de Zwarte Zee is thans de belang rijke haven- en industriestad Nokalajev na harde gevechten in Duitsche handen gevallen, terwijl om de andere havenstad Odessa nog gestreden wordt. Pogingen van de Sovjets om uit Odessa over zee te ontkomen, heeft het Duitsche luchtwapen door vernieling va» transportschepen voor Odessa verhinderd. De Sovjettroepen stroomen thans in breed front in de bocht van de Dnjepr naar het Oosten terug, terwijl de Duitsche en verbonden troepen hen in felle achtervolging achterna zitten. Bij deze achtervolgingsgevechten ten Oosten van de Zuidelijke Boeg hebben de Sovjets opnieuw zware verliezen geleden door hardnekkige aanval len van Duitsche vliegers op hun terugstroomende colonnes, terwijl de buit aan oorlogstuig en het aantal gevangenen voortdurend toeneemt. Het na zwaren strijd ingenomen Nikolajev aan de monding van de Boeg is de districtshoofdstad en telt 167.110 inwoners. Het is de stad met de meeste nijverheid (vooral scheepswerven) aan de Zwarte Zee. -In de uitgestrekte havengebieden bevinden zich petroleumtanks, graanpakhuizen,v drijvende dokken en koelhuizen, verscheiden marinewerven, geschut- en munitiefabrieken, benevens spoorweg- werkplaatsen. Het is een belangrijke omslaghaven voor transport- en landbouwmachines. In de stad bevinden zich textiel-, leder- en levensmiddelen- fabrieken. Behalve verscheiden vliegvelden bezit Nikolajev een vliegsehool, infanterie-, artillerie- en vliegerkazernes. Op den Noordelijken vleugel-gelulde het aan Duitsche gevechtsvliegtuigen een belangrijke sluis van het Stalinkanaal te vernielen en daarme den Sovjets voor de toekomst uitwijken naar de Witte Zee zoo te beschadigen dat hij zijn beteekenis heeft verloren. Daarmede is den in de Finsche'Golf nog aanwezige lucht- en zeestrijdkrachtens dei- Sovjets yoor de toekomst uitwijken aar de Witte Zee onmogelijk gemaakt. Tegelijk met deze successen in het Oosten wordt in het Westen de afweer van Britsche luchtaanval len ter ontlasting van de Sovjets met een gelijk succes als tot dusver voortgezet, zoo dat de Britten alleen Zaterdag weer overdag en des nachts aan de kust van het Kanaal en bij het binnenvliegen van het rijksgebied in totaal 26 machines hebben verloren. De Britsche verliezen in de tien dagen van 7 tot 17 Augustus bedragen in totaal rond 00 toestellen, d.w.z. dus gemidddeld 20 machines per dag. Duitsche jagers en nachtjagers, afweer geschut en marineartillerie hebben daarmede op nieuw bewijs geleverd van hun waakzaamheid en trefzekerheid. VERKEERSVERBINDINGEN BESTOOKT. Voorts meldt het "D.N.B.In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Duitsche luchtmacht verkeersverbindingen, waaronder spoorweginstal laties, achter het Sovjet-front succesvol bestopkt met bommen van allerlei kaliber. Talrijke spoor weginstallaties werden vernield. Op een spoorweg knooppunt en op spoorweginstallaties in de om geving van Gomel werden vrij aanzienlijke bran den veroorzaakt. In de wateren van Odessa hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen bolsjewistische zeestrijdkrachten en transportvaartuigen doeltreffend met bommen bestookt. In de buurut van Dnjepropetrofsk wer den in scheeraanval overgangen over.den Dnjepr verwoest. Talrijke Sovjettanks en 130 vracht auto's werden door bommen vernietigd. In lucht gevechten boven de Oekraïne verloren de Sov jets 13 vliegtuigen. Italiaansch weermachtsbericht van Zaterdag ROME, 16 Augustus (Stefani). In zijn weer- machtbericbten no. 438 maakt het Italiaansche opperbe vel het volgende bekend: „In den afgeloopen nacht hebben formaties van het Italiaansche luchtwapen opnieuw doelen van de lucht en vlootbases op Malta gebombardeerd. Britsche vlieg tuigen ondernamen weer nachtelijke aanvallen op de stad Catania en lieten brisant- en brandbommen val len. Talrijke woonhuizen werden beschadigd en er zijn talrijke dooden en gewonden te betreuren. De bevolking behield haar gedisciplineerde hou ding. Noord-Afrika: In demsector van Tobroek heeft onze artillerie concentraties vijandelijke voertuigen be stookt. Tijdens aanvalspogingen, welke door vijan delijke vliegtuigen werden ondernomen op onze sche pen die voeren aan de kust van Tripolitanië, heeft het luchtdoelgeschut drie vijandelijke machines neer gehaald. 4 Oost-Afrika: nieuwe luchtaanvallen hadden plaats op Gondar, welke schade aan gebouwen aanrichtten én eenige verliezen veroorzaakten onder de inlandsche bevolking. Onze nationale en koloniale troepen on- dernamen éen schitterend offensief op Culquabert, waarbij zij diep doordrongen in de linies van den vijand. Zij verdreven den vijand en brachten hem aanzienlijke verliezen toe." Italiaansch weermachtsbericht van Zondag Bommen op Catania en Syracuse. ROME, 17 Aug. (D.N.B.) Weermachtbericht no. 439 luidt als volgt: „De Engelsche luchtmacht heeft in den afgeloo pen nacht opieuw een aanval gedaan op de stad Ca tania en op Syracuse. Op de vijandelijke toestellen Werd een heftig vuur van onze afweerbatterijen ge richt. Brisant- en brandbommen kwamen neer op ci viele gebouwen: geen enkel slachtoffer, eenige scha de. £)e verliezen, veroorzaakt door den aanval van 16 Augustus j.l. op Catania bedragen 18 dooden en 25 gewonden. In Noord-Afrika aan het front van Tobroek zijn na deringspogingen, ondernomen door detachementen van den vijand, snel afgeslagen. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen hebben doeltreffend in de haven gemeerde schepen en verdedigings installaties der sterkte ge bombardeerd, evenals doelen op den grond in de om geving van Mersa Matroeh, benevens op twee vlooteen- heden, die ten Oosten van Tobroek voeren. Britsche vliegtuigen hebben Bardia, Derna en Beng- hasi aangevallen: .twee dooden en eenige gewonden. Het afweergeschut heeft een vijandelijken bommen werper neergeschoten. In Oost-Afrika, in den sector van Gondar en aan het front van Celoa levendige gevechten tusschen onze troepen en vijandelijke afdeelingen, die op de vlucht werden gedreven, waarbij zij verliezen leden. Te Wolsjefit heeft onze artillerie een sterke gemotori seerde colonne vijandelijke troepen getroffen en ern stige en zichtbare schade toegebracht aan manschappen en materiaal". In het middendeel van het Oostelijk front hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren aanvallen gedaan op Sovjet-troepenconcentraties, benzine opslagplaatsen en colonnes vrachtauto's Twee bolsjewistische tanks, een batterij stelling en 20 vrachtato's werden vernietigd, en een colonne met munitie vloog in de lucht. In luchtgevechten boven dezen sector verloor de Sovjet-luchtmacht 10 toe stellen. In de streek ten Oosten van het Ilmenmeer heeft de Duitsche luchtmacht Zaterdag bomaanvallen ge daan op talrijke bolsjewistische nijverheidsinstal laties en wapenfabrieken benevens spoorweginstal laties en goederentreinen. In luchtgevechten boven het gebied ten zuiden van het Ilmenmeer werden 13 Sovjettoestellen neergeschoten. Zaterdagmorgen vroeg begaven drie Sovjet vliegtuigen zich naar het havengebied van Con stantsa aan de Zwarte Zee en weirpen enkele bommen die evenwel in het water vielen, naar het D.N.B. verneemt. Twee der aanvallende toestellen werden door Duitsche-jagers neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zondag doeltreffende aanvallen gedaan op het spoorweg knooppunt Goroditsje, ten Oosten van Kief. Het station werd grootendeels verwoest. In stilstaande goederenwagens en terzijde gerangeerde wagons ontstonden zware branden, die doen concludeeren dat munitie is vei-nield. Andere Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben aan de Westkust van de Krïm een geheel bezet troe pentransportschip van 5000 ton met succes aange vallen en in brand geschoten. Het schip vertoonde na de bomontploffingen zware slagzij en bleef liggen Sovjetvliegluigen hebben Zondagmorgen en even over zeven uur 's avonds gepoogd de Finsche hoofd stad te naderen, maar zij werden door jagers en luchtdoelartillerie teruggedreven, zonder het ge bied van de stad te hebben bereikt. DE OPERATIES DER XFGELOOPEN WEEK. In aanvulling op het weermachtsbericht van Za terdag verneemt het DNB van militaire zijde dat ook de afgeloopen week is geëindigd met'de be slissende Duitsche successen, waarvan het zwaarte punt in het Westen der Oekraïne ligt. De doorstoot naar de Zwarte Zee en de vernietiging of verdrij ving van het Zuidelijke Sovjetleger in de bocht van den Dnjepr zijn gebeurtenissen van groote beteekenis. De Duitsche en verbonden troepen hebben bij deze operaties in den loop van de week 300 kiló-_ meter afgelegd. Afgezien van het feit dat thans" ook het Donetz-bekken, het groote industriegebied der Sovjet Unie, in gevaar verkeert, hebben de bolsjewisten het belangrijkste deel hunner stel lingen aan de Zwarte Zee verloren. Ook aan andere deelen van het front ontwikkel den zich nieuwe Duitsche aanvallen, waarvan som mige reeds weer geleid hebben tot omsingeling en vernietiging van Sovjettroepen. Intusschen worden deze aanvallen bemoeilijkt door de ^erreinhinder- nissen en door veldversterkingen der Sovjets, die stuk voor stuk overwonnen moeten worden. De zuivering van Noord-Estland is in de afgeloopen weekvoortgezet, zoodat de Duitsche afdeelingen ten Oosten en ten Westen van het Peipsimeer elk oogénblilc met elkander in verbinding kunnen ko men. Aan het Finsche front hebben Finsche en Duit sche troepen in weerwil van de terreinmoeilijk heden en den taaien tegenstand van den vija'nd meter na meter gewonnen. Duitschers en Finnen ontnemen hier ill trouwe wapenbroederschap en op onweerstaanbare wijze den bolsjewisten het ge bied, dat zij zich in Maart 1940 wedeiTechtelijk toegeëigend hadden. De Duitsche luchtmacht,, die eiken. da,g. met sue-, ces optreedt tegen het Sovjetfront, en tegen be langrijke wegen en spoorlijnen 'in het achterland, heeft thans aan het geheele Oostelijke front sedert 22 Juni het enorme aantal van 10.000 Sovjetvlieg tuigen vernield. De Sovjets zullen dit verlies in de verste verte niet kunnen vervangen. Alle ontlastingsaanvallen der Britsche lucht macht ten bate van de Sovjets zijn wederom door den Duitschen afweer verijdeld, terwijl de Duitsche luchtmacht bij ln»ar onvermoeiden vernietigings- strijd tegen de Britsche koopvaardij in de afgeloo pen week weer meer dan 93.000 ton tot zinken heeft gebracht. Met de door motortörpedobooten ver nielde 10.000 ton is dus in de afgeloopen week weer meer dan 100.000 ton Britsche scheepsruimte door de Duitsche actie vei-loren gegaan. Tijdelijke verliooging van verzekeringsrenten. Op Vrijdag 1 Augustus heeft de heer H. J. Woudenberg de verhooging aangekondigd van een aantal sociale verzekeringsrenten. Deze verhooging is thans vastgelegd in een Ver ordeningenblad. Zij geldt tot 31 December 1942 en bedraagt: Voor Ouderdoms- en ïnvaliditeitsrente: 25 pet. Voor gehuwden, die ïnvaliditeitsrente genieten beneden den leeftijd van 65 jaar: 50 pet. Voor Weduwen- en weezenrente: 50 pet. Voor Ouderdomsrente: 25 pet. Voor ïnvaliditeitsrente: 50 pet. Voor Weduwen- en Weezenrente: 50 pet. Indien de verzekerde gehuwd is wordt de bijslag verhoogd tot 75 pet. Hetzelfde geldt wanneer de verzekerde weduwnaar (weduwe) is en- er kinde ren zijn, die recht hebben op onderhoud. Voor elk dezer kinderen wordt bovendien een bijslag van 20 pet. uitgekeerd. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Daitsch weermachtsbericht van Zaterdag Operaties aan het Oostelijk front verloopen volgens de plannen. Luchtmacht bestookt doelen aan de Britsche Oostkust. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 16 Augus tus (D.N.B.). Hel opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Aan het geheele Oostelijke Front blijven de ope raties volgens de plannen en met succes verloopen. Voor de Oostkust van Engeland brachten ge vechtsvliegtuigen overdag twee koopvaardijschepen met tezamen 7500 b.r.t. tot zinken en beschadigden bij de Farör-eilanden een vrij groot koopvaardij schip. Bij Cambridge werdén militaire inrichtingen met bommen van zwaar kaliber bestookt. Een pa trouilleboot schoot in het Kanaal een Britsch jacht vliegtuig omlaag. In den afgeloopen-nacht vernietig de het luchtwapen voor de Britsche Oostkust een koopvaardijschip van 2090 b.r.t. en viel verschillen de havens en militaire inrichtingen in het Oosten van het eiland aan. In Noord-Afrika bombardeerden Duitsche Duik bommenwerpers met goed gevolg Britsche schepen in de haven van Tobroek. luchtdoelstellingen, mu- nutiedepóts en wagenparken van den vijand. Een gering aantal Sovjet-bommenwerpers heeft vannacht geprobeerd het Noordelijke en Noordooste lijke gebied van het Duitsche rijk aan te vallen. De aanvallen bleven volkomen zonder uitwerking. „Ver. Staten niet dichter hij den oorlog." Roosevelt over zijn onderhoud met Churchill Uit New-York "verneemt het DNB: In-de persconferentie die Roosevelt heeft ge houden aan boord van zijn yacht „Potomac" nadat dit- in Rockland (Maine) gemeerd had, heeft de president volgens Associated Press verzekerd dat hij en Churchill het in olie problemen den oor logssituatie eens zijn. De conferentie op den Al lan tischen Oceaan heeft echter naar zijn meening de Ver. Staten niet nader tot een deelneming aan den oorlog gebracht. In ontwijkende antwoorden duidde Roosevelt aan dat geen nieuwe maatregqjen ontworpen zijn. Vertegenwoordigers, van leger, vloot en luchtwapen der Ver. Staten hebben met Engelsche militairen, aldus Roosevelt, afzonderlijk en groepsgewijs, conferentie gehouden. Omtrent zijn persoonlijke .besprekingen met Churchill, die langer dan een dag hebben geduurd, verklaarde Roosevelt dat men inlichtingen heeft uitgewisseld over- heden en toekomst. Voorts heeft men de kwestie besproken hoe de-wenschen van de Sovjets betrokken kunnen worden in het bestaande program. De Sovjet Unie krijgt geen hulp op grónd van de wet op de hulpverleening aan Engeland, maar zal contant betalen. Aangezien de Sovjets volgens de meening van Roosevelt den winter nog zullen doorstaan, hebben zij voor den veldtocht van den volgenden zomer alle beschikbare materiaal noodig. Op een vraag van een journalist bevestigde Roo sevelt dat Churchill niet naar Amerika zal komen. Evenmin als hij' zélf Voor den eerstvolgeriden tijd plannen heeft voor een bezoek aan Engeland. Verder verklaarde hij dat 'het verlangen naar een ontmoeting met Churchill reeds in Februari j.l. was opgekomen. De uitvoering van het plan moest echter uitgesteld worden wegens de veldtochten in Griekenland en op Kreta. Volgens de „New-York Times" heeft Roosevelt gezegd dat aan de Sovjet Unie niet is verzocht zich aan te sluiten bij de gemeenschappelijke verklaring van Churchill en Roosevelt. Dit is van geen enkele zijde geopperd. ONDERHOUD MET HULL. WASHINGTON, 17 Augustus. (DNB) Presi dent Roosevelt, die vanochtend weer. alhier is aan gekomen', heeft een bespreking gehad met den minister, van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, over de internationale situatie. Volgens Associated Press zijn hierbij in de eerste plaats de problemen Frankrijk, het Verre Oosten en de aanstaande conferentie te Moskou behandeld. Twaalf Amcrikaansche vliegers bij vliegtuigongeluk omgekomen.". Ook het hoofd van het Engel sche ravitailleeringsbureau in de V. S. onder de slachtoffers. Uit New-York: Naar de Associated Press uit Londen mededeelt, zijn twaalf Amerikaansche vliegers, die deel uitmaakten van den Transoceaanschen vliegdiensl, Donderdag j.l. bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. In totaal werden bij het vliegtuigongeluk twintig personen gedood, waaronder het hoofd van het En gelsche ravitailleeringsbureau in de Vereenigde Staten Arthur Pulvis. (D.N.B.) De troostelooze toestand der wegen in het Sovjetgebied stelt de Duitsche colonnes voor zware opgaven. Doch niettegenstaande deze moeilijkheden gaat de opmarsch verder. (Foto Orbis-Holland). Megerle over de verklaring van Roosevelt en Churchill. Weder zijdsche verlangens die niet ingewilligd konden worden. Het A.N.P. deelt mede: Onder het opschrift „In de prullemand" publi ceert de „Berliner Börsenzeitung" een artikel van di-, Karl Megerle over de ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill. „Het plagiaat der punten van Wilson, n.l. de verklaring van Roosevelt en Churchill", aldus Megerle, „is niet een teeken van kracht, maar van zwakte. Het wordt verklaard door de omstandig heden, waaronder de verklaring tot stand is ge komen. De- politiek van Engeland en de Vereenigde Staten is overal vastgeloopen. Het dilemma is zoo groot dat beide staatslieden zich gedwongen zien elkander eindelijk klaren wijn te schenken en te constateeren dat geen van beiden de verlangens van den ander kan inwilligen. Churchill wilde on getwijfeld van Roosevelt de verzekering hebben dat de Vereenigde Staten aan den oorlog zouden gaan deelnemen, zoo mogelijk nog vóór de ineenstorting van de Sovjet-Unie. Roosevelt moest antwoorden dat hij zoowel door binnenlandsche als buitenland- sche omstandigheden den uitersten stap niet kon wagen. Volk en congres der Vereenigde Staten zijn niet bereid hem op zijn weg naar den oorlog te volgen. Engeland wilde voorts dat de Amerikaansche wapenleveranties niet beperkt zouden worden door de behoeften der Amerikaansche weermacht of door de Amerikaansche hulp aan de Sovjet Unie, terwijl de Amerikanen juist belang hechten aan de on dersteuning der Sovjets om de Sovjet-Unie Althans in het Verre Oosten te handhaven als factor tegen over Japan. Uit dit dilemma kon men klaarblijkelijk onmogelijk een bevredigenden uitweg vinden. De bekende verklaring werd de wereld ingestuurd, om toch nog iets te doen ter ondersteuning van het Britsche oorlogsmoreel en om de openbare meening in Amerika bezig te houden. De moreele positie van Engeland en de Ver eenigde Staten is overal verzwakt door het bond genootschap met het bolsjewisme en het verraad aan Europa. De eigen volken der beide staatslieden weten niet hoe men van dit concubinaat moet af komen. De nieuwe ontwikkeling in Frankrijk, Pétain's streven naar samenwerking met Duitsch- land en Europa staat gelijk met een nieuwe neder laag voor Roosevelt. Hetzelfde geldt voor het Verre Oosten, waar de machtspositie van Japan versterkt is door de meesterlijke oplossing van het industrieele vraagstuk. Niet voor de spilmogendheden, maar voor de Angelsaksen is het probleem der twee fron ten actueel geworden. De landen van het driemogendhedenverdrag zien hun positie onophoudelijk versterkt door de feiten. Onder deze omstandigheden is de verklaring van Roosevelt en Churchill geschikt om door de vol ken in hun prullemand geworpen te worden. „De verklaring", aldus vervolgt Megerle, „is ook dom, vooral wat de uitwerking op Duitschland en zijn bondgenooten betreft. Indien dezen nog niet vastbesloten waren geweest om tezamen door te vechten tot de overwinning behaald is, dan zouden hun de oogen geopend zijn door het punt, waarin zij gedreigd worden met eenzijdige weerloosheid. Als het Duitsche volk het over één ding eens is, dan is het hierover dat de roof der wapenen na den wereldoorlog de grootste, misdaad en de belofte van universeele ontwapening het grootste bedrog van de 20ste eeuw is geweest. Overigens hebben Engeland en de Vereenigde Staten alles wat zij thans toezeggen ook reeds na den wereldoorlog beloofd en, voor de haan tweemaal gekraaid had, hadden zij het driemaal verloochend. Er leven nog te veel menschen die van dit verraad getuige zijn geweest, dan dat men voor een tweede bedrog toegankelijk zou zijn, dat erger zou zijn dan het eerste. Juist de twee mannen die voor het uitbreken van den oorlog de leiders der oorlogs- clique waren, die de wereld niets anders konden beloven dan honger en tranen, bevelen zich thans aan als de apostelen van een betere orde. Deze mannen hebben zich definitief gedisqualificeerd door hun bondgenootschap met het bolsjewisme. Zij hadden daarmede de verklaring van de „Potomac" reeds verraden, eer zij was neergeschreven" „De volken"A aldus Megerle, „hebben geen be langstelling voor de frazen van de „Potomac". Men kan het document van Roosevelt en Churchill laten vallen in de prqllemand, waarin zijzelf indertijd de 14 punten van Wilson hebben geworpen". OORDEEL VAN LANDON. Uit Topeka (Kansas) meldt het DNB: In een verklaring aan de pers heeft de vroegere candidaat voor het vroegere presidentschap en vroegere gou verneur, Landon, zich uitgesproken tegen de ont moeting tusschen Roosevelt en Churchill. De wijze waarop de ontmoeting heeft plaats gehad, zoo verklaarde hij, beteekent een goed in elkaar gezette poging om het Amerikaansche volk over het ware doel der conferentie te misleiden. De tegenwoordig heid der legerchefs in plaats van de ministers van buitenlandsche zaken duidt erop dat gesproken is over een militaire samenwerking van de vloten en niet over een vreedzame samenwerking. Eigen aardig is dat de beide staatslieden alle mogelijke vrijheden hebben afgekondigd, alleen niet de vrij heid van godsdienst. Blijkbaar schrikt men ervoor terug de goddelooze Sovjet Unie te beleedigen. Associated Press zou van een geloofwaardige persoonlijkheid in Londen vernorpen hebben dat ae voornaamste bespreking bij de ontmoeting tus schen Roosevelt en Churchill Zondag 10 Augustus in de kapiteinshut van het Britsche slagschip „Prince of Wales" heeft plaats gehad onder weers omstandigheden, welke ongelukkigerwijze niet ide aal genoemd konden worden. De positie van het groote nieuwe slagschip tijdens de ontmoeting is geheim gehouden. De minister van Marine Knox heeft in een rede te Durham (Noord-Carolina) de hoop tot uiting gebracht dat Roosevelt de verklaring van acht punten het resultaat van de bespreking tusschen Roosevelt en Churchill aan het Congres ter goed keuring zal voorleggen. Amerikaansche en Engelsche ambassadeurs bij Stalin. NEW-YORK, 17 Augustus. Naar Associated Press uit Moskou meldt heeft Stalin de ambassa deurs van de Ver. Staten en Groot-Brittannië in het Kremlin ontvangen Zij overhandigden hem de gemeenschappelijke nota van Roosevelt en Chur chill. Stalin deelde den beiden ambassadeurs mede dat hij bereid was de noodige stappen te doen voor de voorgestelde conferentie in Moskou. Molotof, de Sovjetcommissaris van Buitenlandsche Zaken, was bij de ontvangst aanwezig. (D.N.B.) Stad aan den Noordelijken oever van het Ladogameer. Het DNB meldt: Officieel wordt uit Helsinki medegedeeld: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben onze troepen na hevigen strijd Sortavala ver overd. Naar van goed ingelichte zijde verder hier over verluidt, werd de stad Sortavala aan den Noordelijken oever van het Ladogameer den 15en Augustus des avonds gezuiverd van de laatste bolsjewisten, die zich binnen de stad hadden verschanst en taaien weerstand boden. De stad, die in den veldtocht in den winter van 1939/40 sterk beschadigd werd, kreeg thans weinig schade, daar aan Finsche zijde voor de verovering der stad hoofdzakelijk infan terie strijdkrachten werden, gebruikt. Nader wordt uit Helsinki vernomen: De grootste gebeurtenis voor de Finsche pers in dezen oorlog is de verovering van de oude Finsche stad Sortavala. Ook wordt de bezetting van Lahdenpohja en Jaakkima in de pers met groote opschriften vermeld. Volgens het officieele Finsché nieuwsbureau bevinden zich in vele deelen van de door de Finnen ingenomen stad Sortavala sterke fortificaties. Voorts is er een groot aantal ver dedigingsnesten. Overal in de parken waren bun kers gebouwd. Na vernietiging van de verschillende omsingelde troepen in de nabijheid der stad werd een ring gelegd om deze plaats van het grootste belang, zoodat de Finsche troepen de voorsteden konden binnendringen. Reeds op 14 Augustus waren de bolsjewistische leiders zonder medeweten van hun troepen uit de stad vertrokken. Zij waren, ge dekt door de duisternis in roeibooten gevlucht. De bolsjewistische chefs waren een voor een door de verdedigingslinies geslopen. De „Nederlamlsche Opera" gesticht Plaats van vestiging Amsterdam. s-GRAVENHAGE, 16 Augustus. Door de goede zorgen van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten en in overleg mot de gemeente Amster dam is de mogelijkheid geschapen te komen tot op richting van een Nederlandsehe Opera, die zal wor den gevestigd in den Stadsschouwburg te Amsterdam e'n die met haar voorstellingen nog in den loop van het aanstaande winterseizoen zal beginnen. Naar aanleiding van de stichting van dit voor ons land nieuwe cultureele lichaam heeft het A.N.P. een onderhoud gehad met den heer F. Primo, hoipfd van de afdeeling Theater en Dans van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Aan dit onderhoud is ontleend, dat de Ned. Opera stichting thans ontbonden zal worden. „Deze", aldus de heer Primo, heeft buitengewoon goed werk ge daan gedurende de twee jaar die achter ons liggen. Maar dit werk was niet vol te houden, met hoeveel liefde en opoffering het ook werd volbracht, omdat de overheidssteun ontbrak. Ik moet hier hulde bren gen aan de initiatiefnemers,, de Wagnervereeniging, het koor, de artisten, de leiders, zoowel de artis tieke als de zakelijke en in de eerste plaats aan de heeren van Tienhoven en de Mar'ez Oyens, die geheel belangeloos ontzaglijk veel hebben gedaan om de po gingen tot een goed einde te brengen. Zij zijn er dan ook in geslaagd, maar vei-der kon het niet meer zoo doorgaan, tegen 31 Augustus wordt de Neder landsehe Opera Stichting ontbonden en alles wat op dit gebied werd bereikt, dreigde nu verloren te gaan indien de overheid niet zou ingrijpen. Het rijk heeft zijn taak begrepen. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dank zij de krachtige interventie van zijn secretaris-generaal, prof. dr. T. Gocdewaagen, heeft bereikt dat er continuïteit zal zijn en dat de vruchten van een paar jaar hard wer ken door een schare geestdriftige artisten, niet zullen verdorren. Thans wordt de eerste Nederlandsehe Opere op beroepsgrondslag in ons land opgericht. Dit is van historische beteekenis." „Er is een basis gevonden van vruchtbare samen werking met de gemeente Amsterdam, De „Neder landsehe Opera" zal gevestigd zijn in den Stads schouwburg, op het Leidscheplein, waar tevens „Het Nederlandsch Tooneel als vaste bespeler is. Deze twee belangrijke instellingen zullen echter elkander in het werk niet mogen hinderen. Daarom werd het ge meentebestuur van Amsterdam bereid gevonden, de noodige verbouwingen te laten verrichten, opdat de opera en het dramatisch tooneel in één huis zouden kunnen werken, repeteej-en en óok opvoeringen, ge ven, zonder elkander te hinderen. Beide groepen wer ken echter van elkander gescheiden, elk op eigen ter rein, doch één zakelijke leider zal belast worden met de huishoudelijke regelingen, Het personeel en het bestaande materiaal van den' Stadsschouwburg worden ook ter beschikking van de opera gesteld." „De regeling is thans zoo, dat het departement van Volksvoorlichting en Kunsten den vasten be speler voor tooneel benoemt, in dit geval den heer Cor van der Lugt Melsert en zijn regisseurs. Het de partement benoemt ook de artistieke leider van de Opera, de opera-regisseurs, de balletmeesters, de di rigenten en kooi-- en balletleiders. Ok kan u thads 'reeds mededelen dat de artistieke leiding van de opéra in handen zal zijn v,an mr. Joh. den Hertog, die tevens belast zal zijn met de voorbereiding der koren. Een vaste dirigent zal dit eerste jaar niet benoemd kunnen worden, omdat nog proeven zullen moeten worden ge nomen. Daarom zullen verschillende dirigenten in de gelegenheid worden gesteld gedurende een zeke ren tijd aan de opera werkzaam te zijn. Na dit eerste jaar zal wellicht de mogelijkheid bestaan een defini tieve keus te doen. Wat het ballet betreft: het ballet Georgi en het Nederlandsehe ballet zullen om beurten medewer king verleenen. Er werdt verder een Raad van Toe zicht gevormd voor de opera en een raad van toezicht voor het tooneel. Het rijk en de gemeente zullen in deze raden verte genwoordigd zijn. Het spreekt vanzelf, dat er eerst nog veel ei\ hard gewerkt moet worden en daarna eerst zal kunnen worden bepaald, wanneer voor het voetlicht kan ge treden worden. Doch dit zal in elk geval nog dezen winter zijn." P. H. VAN DER LEY. 17 Augustus 184125 Februari 1927. Door het bestuur van het P. H. van der Ley- fonds is op 17 Augustus een krans gelegd op het graf van P. H. van der Ley, die van 1865—1888 leeraar aan en van 188EÊ—1921 directeur van de De herinnering aan zijn groote gaven naar Rijkskweekschool te Haarlem is geweest, hart en geest en vooral aan zijn volkomen toe wijding aan de stoffelijke, geestelijke en ethische belangen der hem toevertrouwde kweekelingen, leeft bij hen in zoo'n sterke mate voort, dat deze herdenking niet achterwege mocht blijven. Slot defect? Tel. 11493 DeSleuteIspecialist,L.Veerstr.lO (Adv. Ingez. Med.) 'Radio Hxogxamna DINSDAG 19 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 E. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gramofoon muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Pianovoordracht en gramofoonmu ziek. 12.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.25 Het kwartier van den Arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang met pianobegeleiding. 1.30 Sprankelende middagklanken. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.00 Ersnt van 't Hoff met zijn 15 solisten. 3.30 Clavecim- belvoordracht. 4.00 Godsdienstige uitzending. 4.20 Gramo foonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 B. N. O. Nieuws- economische- en beursberichten. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Lezing „Aleen voor mannen". 6.15 „Rancho", Zuid- Amerikaansch programma. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Omroeporkest, solisten en gramofoonmuziek. 8.45 Voor den boer. 9.00 Celló en piano. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.0010.15 B. N. O. Engelsche uit zending. Economie News from Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Orgelcon cert (gr.pl.). 10.40 Declamatie. 11.00 Ensemble Rentmeester en gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Orkest Malando en solist. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Romancers. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Zang en Piano. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de. zieken. 4.00 „Dansmuziek op de Antillen", causerie (met muzikale illustratie). 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Amusementsorkest en solist. 6.15 Causerie „Op de zenderende paarse heide". 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gra mofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.15 Radiotooneel. 9.00 Voor de werkende vrouw. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding. 10.05—10.20 Politiek weekpraatje (opn.).

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5