De strijd in het Oosten Dr. GOEBBELS: JCott Hieuws DONDERDAG 21 AUGUSTUS 194T In de Westelijke Oekraïne verloren de Sovjets meer dan 2500 pantserwagens en 3700 stukken geschut. Ernstige verwoestingen in de haven van Odessa. Havenwerken, schepen en goederentransporten Vernield. Beslissen de fase in het Oosten afgesloten. In aanvulling op het wcermachtsberïcht van he den verneemt het D.N.B. van militaire zijde: Een overzicht over de in de laatste veertien da gen uitgegeven berichten aangaande de gevechten in de Westelijke Oekraïne toont aan dat de thans op zoo vernietigende wijze verslagen Sovjets ook daar zeer talrijke en sterk Uitgeruste afdeelingen hadden- gereed staan om hét gouvernement-gene raal binnen te rukken. Een resumé doet zien dat tot nu toe in alle aldaar geleverde gevechten meer dan 2500 pantserwagens en meer dan 3700 stuk ken geschut vernield of buit gemaakt z(jn. Gelijk bekend hechtte het Sovjetleger er bijzondere waar de aan om technisch en vooral met pantserwagens het best uitgeruste leger te zijn Er is thans ech ter bewezen dat het er niet alleen op aan komt dergelijke nieuwe wapens te bezitten, doch dat men daar ook mee moet kunnen omgaan. In de Duitsche weermachtberichten' is telkens weer den nadruk gelegd op de buitengewoon bloedige ver liezen der Sovjettroepen. Telt men de ramingen der verliezen bij de gemelde aantallen gevangenen, dan blijkt daaruit d'at oolo de menschenmassa al evenmin als het materiaal stand kon houden tegen den Duitschen druk. De Duitsche soldaat is ook aan het Oostelijk front in zijn moreel even ondubbelzinnig de meerdere van zijn tegenstander als tot nu toe aan alle an dere fronten en dientengevolge ook in staat het steeds weer klaar te spelen met de tegenover hem staande menschfcnmassa's. Ook de superioriteit dei- beweeglijke Duitsche leiding over die der Sovjets is ondubbelzinnig gebleken, waatvoor de verove ring der Westelijke Oekraïne het beste bewijs is. Dat zijn de lessen van den veldtocht in de Oekraïne Ook aan andere deelen van het Sovjetfront zullen deze zeer spoedig bevestigd worden. Voorts meldt het D.N.B. De groote verwoestingen in de haven van Odessa en het verlies van oorlogs- en koopvaardijschepen veroorzaakt door de Duitsche luchtaanvallen 'v<*n 18 Augustus beteekenen een zwaren slag voor de ingesloten bolsjewistische strijdkrachten.^ Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben geconstateerd dat over het «geheele havengebied nog de rook 'en de walm van de talrijke getroffen transport- en tank schepen hangen. Van verscheidene tot zinken ge brachte oorlogst en transportschepen steekt nog slechts de boeg uit het water. De havenwerken zijn door de bliksemsnelle aanvallen der Duitsche gèvechtsvliegers voor geruimeni tijd vernield. Vol treffers zijn geplaatst op de oude quarantainepier, de nieuwe pier, de Andrassowskipier, de pier in de petroleumhaven en de scheepswerf. Het Noor delijke havenstation is door een heele reeks bommen getroffen. In de havenwijk zijn goederentranspor ten vernietigd, spoorrails over kilometers afstand vernield, groote scheepvaartkantoren en dokken geheel uitgebrand. RING OM ODESSA NAUWER. De Duitsche leiding heeft de formaties der Sov jets op drie plaatsen in de' hopelooze Duinkerken situatie" gebracht, nl. bij Reval, aan het Ladogar meer en in Odessa, meldt het D.N.B. verder. De Duitsche ring om Odessa wordt steeds nau wer samengetrokken, zoodat den bolsjewisten slechts de vlucht naar dh Finsche Golf overblijft, waar zij door de Duitsche eri Finsche marine wor den qpgevangen. Aan het Ladogameer hebben de Soviets gepro beerd voor de Finsche fqrmaties van den Noorde lijken naar den Zuidelijken oever te vluchten. Zij hebben hierbij hun kleine scheepjes en bootjes zoo zeer overladen dat duizenden Sovjets den dood in - de golven gevonden hebben waardoor de vlucht naar den reddenden spoorweg aan den Zuidelijken oever van het Ladogameer mislukte. De catastrofe der Sovjets in Odessa heeft den grootsten omvang bereikt. Het Duitsche luchtwa pen heeft hier reeds meer dan dertig schepen met ruim 170.000 br.t. tot zinken gebracht. Een zware kruiser der Sovjets, torpedobooten en torpedoja gers probeerden tevergeefs de transporten te be schermen. Deze oorlogsbodems werden eveneens door de Duitsche bommen zwaar getroffen. De bolsjewisten, die in Odessa zijn opgesloten1, vinden geen uitweg meer over de Zwarte Zee Ook hun oor logsmateriaal kunnen <zij niet meer weg krijgen Het Duitsche luchtwapen laat hun dag en pacht geen mogelijkheid voor een vlucht over de Zwarte Zee open. In de Zuidelijke Oekraïne. Op grond van de jongste weermachtsberichten afgaande de laatste gevechtshandelingen in de Zuideliike Oekraïne noemen de Berlijnsche avondbladen de aldaar plaatsvindende eindge- vechten een „verschrikkelijk bolsjewistisch drama". Onder den druk der politieke commissarissen, aldus het D.N.B.. werden de in een zeer nauwe ruimte samengedrongen bolsjewisten tot zinloozen weerstand gedwongen en voor een hopelooze zaak aan de vernietiging prijsgegeven. Daarbij komt nog de catastrofe in de nauw ingesloten Zwarte Zeehaven Odessa, vanwaar uit, door de waak zaamheid van het Duitsche luchtwapen, een af voer der Sovjetsoldaten nauwelijks meer moge lijk is. De bladen gaan verder ook in op de behandeling, der schitterende militaire successen der Duitsche weermacht in de Oekraïne in de pers der tegen standers. Terwijl men in Washington de dingen nog het meest waarheidsgetrouw ziet en zich in Moskou in stilzwijgen' hult, poogt men in Londen, hoewel men daar van de bolsjewistische neder laag in de Oekraïne volkomen op de hoogte is, deze te geringschatten. De Duitschers zouden hun voornaamste doel: liever de vijandelijke strijd krachten te vernietigen dan hun gebied te ver overen. niet hebben bereikt, de terreinwinst is voor den afloop van den strijd van weinig be- teekenis, het komt op heel andere dingen aan, de Engelsche vliegers boven Denemarken Enkele bommen op Jutland gevallen. KOPENHAGEN, 20 Augustus. Engelsche vlie gers hebben in den nacht van Dinsdag op Woens dag boven verschillende doelen van Denemarken gevlogen en enkele bommen laten vallen in Jut land. Volgens, de tot dusver ontvangen berichten, zoo verneemt het bureau Ritzau, werd er slechts onaanzienlijke schade aangericht. Merischen werden niet getroffen. Een Engelsche bommenwerper is in het Zuiden van Jutland neergestort De bemanning is omgekomen. (DNB) Sovjets .hebben zich bewust achter den Dnjepr verschanst, daar de verdediging daar als beslis- beste oplossing werd beschouwd en dergelijke meer, zijn de argumenten, waarmede de Engelsche „deskundigen" nieuwe hoop bij hun volle trach tten te wekken. Zooals de Berlijnsche bladen tenslotte vast stellen, is het evenwel zeker, dat met de over winning in de Oekraïne een beslissende fase van den strijd in het Oosten is afgesloten. Dank zij den Duitschen soldaten en hun Roemeen- schen, Hongaarschen en Italiaanscnen wapen broeders is een nieuwe waardevolle grondslag voor komende operaties en beslissingen ge legd.. VERWARRING BIJ DE SOVJET-LUCHTMACHT. BERLIJN, 20 Augustus (D.N.B.) In het lucht ruim van Gomel is op 18 Augustus de'jachtvlieger der Sovjets. Wladimir Pawelitsj Sasskykof, neer geschoten. Hij werd gewond en raakte in Duitsche gevangenschap. Hij vertelde de eenige geredde van zijn jachtformatie te zijn. Zonder rekening te houden met de zware verliezen door de Duitsche jagers en luchtdoelgeschut, had zijn fotematie de laatste dagen steeds weer mqeten opstijgen. Van eiken vlucht naar den vijand is echter nog niet de helft van de vertrokken machines teruggekeerd. De laatste twee weken heeft hij alle vliegvelden tussohen het Ilmen-meer en Gomel leeren ken nen, daar zijn formatie steeds daarheen verplaatst werd, waar vliegtuigen noodig waren Meer" dan eens is het voorgekomen dat zijn formatie'is aan gevuld met de resten van andere formaties. Her haaldelijk ook is het gebeurd dat zij wegens ge brek aan benzine niet hadden kununen vliegen, om dat door Duitsche bommen of door duikvluchten van Duitsche jagers de voorraden brandstof op de vliegvelden vernietigd waren. Verscheidene trans- sporten munitie en brandstof zijn den laatsten tijd niet meer tot het front doorgedrongen omdat tal van spoorlijnen vernield of de transporten onder weg door Duitsche duikbommenwerpers waren Aangevallen. Ondanks al deze moeilijkheden hadden de politieke commissarissen, die zelf niet mee vlogen, de Sovjetjachtvliegers tqt steeds nieuwe vluchten egen den vijand aangeze. Italiaansch weermachtsbericht. Engelsch viooteskader voor Tobroek gebombardeerd. Aanval op Britsche jachtvlieg tuigen nabij de kust van Sicilië ROME, 20 Augustus. (Stefani). Het 442ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het front van Tobroek in Noord-Afrika bedrijvigheid der artillerie en plaatselijke actie van vooruitgeschoven, afdeelingen. De Engelsche luchtmacht deed een aanval op Tripolis. Een vijandelijke vliegtuig werd getroffen en viel bran dend in de haven. In de omgeving van Solloem werd een Blenheim gedwongen achter onze linies te dalen. De zes in zittenden werden door een Duitsche afdeeling ge vangen genomen. Afdeelingen Duitsche Stuka's hebben ter hoogte van Tobróek een Britsch viooteskader gebombar deerd. Twee schepen werden tot zinken gebracht, twee andere ernstig beschadigd. Talrijke opvaren den der tot zingen gebrachte schepen, die in ge wapende sloepen het land bereikten, werden door onze afdeelingen overrompeld en gevangen geno men. In Oost-Afrika voortdurende actie der vijande lijke luchtmacht, die sterk-explosiev<^ en tijdbom men liet vallen, waardoor verschillende gebouwen in de woonwijk van Gondar beschadigd werden. Bedrijvigheid der vooruitgeschoven afdeelingen, welker botsingen voor onze troepen een gunstig verloop hadden. Een onderafdeeling jagers heeft, terugkeerende van een aanvalsvlucht, in de nabijheid van de Siciliaansche kust vijandelijke jagers aangevallen. Twee Hurricanes werden neergeschoten. Andere afdeelingen der luchtmacht hebben de luchtbases op Malta gebombardeerd, de doelen getroffen en branden teweeggebracht. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd". DE 200.000STE BELGISCHE ARBEIDER NAAR DUITSCHLAND. BRUSSEL, 20 Augustus (A.N.P.) In een klei ne plechtigheid op het bureau voor de arbeidsbemid deling heeft zich gisterochtend de, 200.000ste Belgische arbeider aangemeld voor werk in Duitschland. Het aantal Belgen, die zich vrijwillig voor den arbeid in Duitschland hebben opgegeven, is daarmede gestegen tot een hoogte, die een jaar geleden nog fantastisch genoemd zou zijn. Voor het Belgische economische leven is het ge weldige aantal arbeiders, dat door Duitschland wordt opgenomen, van de grootste beteekenis. De 200.000 Belgen ,in Duitschland dragen niet, alleen in aanzien lijke mate bij'tot verhooging van het Belgische volksinkomen, maar bevrijden hun land ook van de plaag der werkloosheid. In België bestaat practisch geen werkloosheid meer. Van 500.000 in 1940 is het aantal werkloozen gedaald tot 88.000. Het vernielen der rivierovergangen door vluchtende bolsjewisten kan aan het Oos telijk front geen vertraging van den opmarsch der verbonden legers ftengevolge hebben. Wielrijders steken een stroom over, terwijl zij van' boomstam tot boom stam springen. (Suomen-Holland) Mishandeling van Duitsche soldaten Het D.N.B. meldt: In het gebied ten Noord- Oosten van Smolensk zijn op 19 Augustus Duit sche soldaten gevonden die overleden waren. Uit den aard der verminkingen viel op te maken dat zij gewond waren toen zij in handfen der bolsje wisten vielen. De gewonde Duitsche soldaten zijn later door schoten, van zeer dichtbij gelost, door het hoofd en de hals vermoord. Van enkele solr daten was het hoofd gekloofd. Twee Dujtsche pioniers zijn van achteren ongeveer vijftien keer niet een bajonet doorboord, terwijl zij geen andere doodelijke verwondingen vertoonden. De gewon den Duitsche soldalen waren door de bolsjewis ten leeggeplunderd. Zij hadden geen dingen van waarde meer bij zich, geen portemonnaie, hor loges of ringen en ook de andere gebruiksvoor werpen, zooals zakmessen, aanstekers en derge lijke waren door de bolsjewisten medegenomen. Enkele dooden misten zelfs de herkenningsplaafjes. De positie der Plulippijnen. Aansluiting bij de Ver. Staten in geval van een Amerikaansche oorlogsverklaring. TOKIO, 20 Augustus. De president der Philippijnen, Manuel Quezon, heeft in een radio boodschap aan den vice-president der Vereenigde staten, Wallace, naar Doniei uit Manilla meldt, verklaard dat de Philippijnen zich bij ,de Ver eenigde Staten zullen aansluiten voor het geval Amerika den oorlog zou verklaren. Hij wees op de mogelijkheid van een militaire versterking van de Pnilippijnon door het leveren van vliegtuigen, kanonnen eri ander oorlogsmate riaal door de Vereenigde Staten. (D.N.B.) ROOSEVELT ONTVANGT DEN HERTOG VAN KENT. Associated Press meldt uit Washington dat het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat Roosevélt heden naar Hydepark vertrekt om daar -gedurende het week-end den hertog van Kent te ontvangen. Maan dag keert hij naar Washington terug. Naar men uit Moskou bericht, is de chef van de Sovjet-Russische valschermtroepen en van de chemische verdediging, Ramoslóvsky, bij den jongsten Duitschen luchtaanval op Moskou om hetleven gekomen. (A,.N.P.) Duitsche infanterie in den aanval aan het Oostfront. (Atlantic-Holland Amerikaansche regeering stuurt 200.000 soldaten naar huis Uit Washington verneemt het DNB: Het plotse linge besluit der Amerikaansche regeering nog vóór Kerstmis 200.000 soldaten naar huis te zenden, wordt volgens de „Washington Post" door welinge lichte waarnemers toegeschreven aan de voort durend toenemende bei'ichten over ontevreden heid onder de soldaten. In de meeste regimenten is de geest slecht, daar wegens gebrek aan ge schikte officieren en zeer groot gebrek aan oorlogs-^ tuig geen onberispelijke opleiding mogelijk is. Bo vendien heerscht er groote opwinding over de ver lenging van den diensttijd. Vele recruten verwach ten volgens het blad dat hun betrekking geen twee en een half jaar voor hen opengehouden wordt. Bovendien hebben de niët-dienstplichtigen betrek kingen met een goed salaris, terwijl de dienstplich tigen zich met 21 dollar per maand tevreden moeten Etellen. Derive» bestaat groot aevaar voor deser ts (DNB) - kaart" van pelt De Finnen zijn reeds op'verscheidene punten de Sovjet-Russische grens in Zuld- Karelië overschreden en bevinden zich Noordelijk van het Ladogameer. De verovering van Sortavala, de belangrijke stad aan het Ladogameer, op 17 Augustus, is te Helsinki met groote voldoening vernomen, nu deze stad wederom Finsch geworden is. Meer en meer dringen de Finnen op naar Kexhohn en Uuksi en versperren zij den weg langs de kust van het meer naar het Zuid-Westen. De Sovjets ondervinden eveneens veel moeilijkheden rondom hun pachtgebied Hangö. dat pl.m. 100 km. ten Westen van Helsinki gelegen is. Hangö en Kroonstad zijn beide vlootsteun punten in de Finsche Golf en behooren tot ge verdediging van St» Petersburg (Leningrad), Verliezen onder het JSrigelsche luchtvaartpersoneel. Sedert 22 Juni ongeveer 2700 vliegers - omgekomen of gevangen gemaakt. BERLIJN, 20 Augustus. Het A.N.P; meldt: Van Duitsche militaire zijde wordt opgemerkt dat de Britsche luchtmacht bij haar vruchtelooze aan- valspogingen in het Westen niet alleen gevoelige verliezen aan vliegtuigen heeft geleden, maar ook aan personeel. Wanneer men als sterkte van de bemanning van ieder vliegtuig een gemiddelde van slechts drie personen aanneemt, zoo heeft men uitgerekend, dan hebben de Britten sedert 22 Juni j.l. ongeveer 2700 vliegers verloren bij hun pogingen om Duitschland en de bezette gebieden aan te vallen. Een groot gedeelte van dit groote aantal vliegers kon gevangen genomen worden, doch velen hebben den dood gevonden. Van Duitsche zijde heeft men vastgesteld dat de Engelschen sedert het begin van hun pogingen om hun Sovjetvrienden door middel van aanvallen in het Westen te ontlasten, in totaal 885 vlieg tuigen hebben verloren. Hierbij moet 'in aanmer king worden genomen dat de Engelschen op ver scheidene dagen en nachten in het geheel geen aanvalspogingen hebben ondernomen. Communislisclie activiteit in Denemarken verboden Wetsontwerp door het Folketing aanvaard. Het D.N.B. verneemt uit Kopenhagen: Het Folketing heeft Donderdagmiddag met algemeene stemmen het wetsontwerp aangenomen dat door den minister van justitie was ingediend en alle communistische vereenigingen verbiedt en op heft en elke communistische werkzaamheid ver biedt. In het wetsontwerp wordt ter motiveering o.a. ge zegd: Communistische acties en communistische vereeni- gingen over het geheel genomen beteekenen onder de tegenwoordig heerschende verhoudingen een bijzon der gevaar voor veiligheid en welvaart van den staat. De communistische partij is een onderdeel van een internationale organisatie, waarvan de opperste leiding zich in een land bevindt dat op het oogenblik in oorlog is en waarmede Denemarken de diploma tieke betrekkingen heeft verbroken. Tengevolge van de nauwe verbondenheid der communistische partij met deze vreemde mogendheid ligt het gevaar voor de hand dat de leden en aanhangers dezer partij hier te lande tot steun van deze vreemde mogendheid han delingen verrichten, die onwettig en tot schade der Deensche belangen zijn. Er is ook gebleken dat per sonen, die lid der communistische partij zijn of waren, daden van geweld of terreur hebben gepleegd steun der genoemde vreemde mogendheid. 'Onder de tegenwoordige moeilijke omstandigheden, zoo gaat de motiveering verder, brengen de communistische acties niet alleen menschenlevens en stoffelijke waar den in gevaar, doch ook de veiligheid en welvaart van den staat. De regeering ziet het daarom als een absolute noodzakelijkheid dat alle communistische vereenigingen en organisaties ontbonden worden en acht het eveneens noodzakelijk dat de communis tische agitatie en actie met haar revolutionaire ten- denzen en optreden ten voordeple van een vreemde mogendheid een einde nemen. Balmaceda, Chili's vereerde president Vijftig jaar geleden gestorven. SANTIAGO (Chili). De vroegere Chileensche president Jose Manuel Balmaceda. die 50 jaar ge leden in de dramatische laatste acte van den toen- maligen Chileenschen burgeroorlog zelfmoord pleegde, is sindsdien voor vele Chilenen Öijna een schutspatroon geworden. Den 18den September 1891 benam Balmaceda, die op het eind van zijn vijfjarige ambtsperiode in conflict met het congres .was geraakt, zich, nadat zijn troepen door de aan hangers van het congres verslagen waren, het le ven in het gebouw van de Argentijnsche ambas sade, waarheen hij gevlucht was. Hij stierf daarbij niet in de laatste plaats voor het principe, dat de president den voorrang boven het parlement moet hebben. Dit principe werd in 1925 in de nog thans geldende grondwet van Chili opgenomen, zoodat toen de opvatting van Balmaceda had gezegevierd. Doch reeds vele jaren daarvoor had hij een plaats in de geschiedenis en nog meer in de legendes van Chili verkregen.- Nog thans, 50 jaar na zijn dood, wordt zijn graf regelmatig met versche bloemen getooid en honderden eenvoudige menschen uit het volk, wien van jongs af aan de vereèring van de zen grooten president geleerd werd, hebben bede vaartgangen naar zijn graf te Santiago gemaakt, om zijn zegen en zijn hulp bij de oplossing van hun persoonlijke problemen af te smeekten. Dui zenden ruwweg in de grafsteen gegrifte opschrif ten leggen er getuigenis van af dat de legende van Balmaceda's grootheid en bijna bovenmenschelijke kundigheden en krachten hem, in de oogen van het Chileensche volk tot schutspatroon gemaakt heeft, die alle moeilijkheden van het menschelijk -leven kan oplossen. Geen wensch is te Vroom, maar ook geen te -nuchter en prozaisch-egoïstisch, of hij heeft uitdrukking gevonden in een dezer opschriften op Balmaceda's grafsteen. Hier smeekt een „Mariana" den gestorvene: „Balmaceda maakt mijn huwelijk gelukkig" en ginds heeft een andere vrouw den roerenden wensch neergekrast: „Balmaceda, help mij, opdat ik den hoed kan koopen, dien ik giste ren in den hoedenwinkel heb gezien". Tallooze bedevaartgangers vragen om genezing van ziekten, doch er zijn ook opschriften, waaruit politieke haat en strijdgeest spreekt, zooals b.v. „Balmaceda, bestraf Allessandri (een andere vroegere president van Chili). Doch steeds hebben de wenschen uit het particuliere leven de overhand. Er is een vrouw die geschreven heeft: „Maak van mijn oribe- schaamden man een fatsoenlijk mensch" en een ongelukkig kind smeekt: „Help, dat mijn vader het drinken laat". Zoo leeft Balmaceda voor het eenvoudige volk nog voort als trooster en helper. (United Press)., Oorlog legen de Sovjet Unie voorwaarde voor den beslis- senden strijd tegen Engeland. Britsche beweringen tegengesproken. MADRID 21 Augustus (D.N.B..) Het blad „Infor- maciones" publiceert groot opgemaakt, een interview dat rijksminister dr. Goebbels aan den plaatsvervan- gende'n hoofdredacteur van het blad, Marquerie, heeft verleend. Op de opmerkingen van den journalist dat. de En gelschen zeggen dat zij den oorlog zullen winnen, om dat hun economische reserves grooter zijn dan die van het Duitsche rijk, antwoordde de minister: Hoe kan Engeland gelooven den oorlog op grond van een economische superioriteit te kunnen winnen? Het kan zender beperkingen slechts over de productie van het eigen land beschikken. De directe leveranties uit Amerika komen in Engeland aan wanneer de Duit sche duikbooten en vliegtuigen dit toestaan. Hetzelfde geldt voor de leveranties uit het Imperium Terwijl Engeland te lijden heeft van de gevaren, voortsprui tende uit de langere zeeroutes, heeft Duitschland zich acht jaar lang voorbereid op het geval dat men een economischen oorlog teg^p het Duitsche rijk zou kun nen gaan voeren en het heeft thans bijna het ge heele economische potentieel van Europa 'tot zijn beschikking. Duitschland heeft vergeleken met En geland het voordeel dat zijn leveranties via den kor- teren en veiliger weg te land aankomen Resumeer end: Geheel Europa werkt practisch en krachtig voor de spilmogendheden. Op de vraag of het waar is' dat de Engelschen het Duitsche rijk door hun luchtaanvallen in een oor log op twee fronten hebben verwikkeld, antwoord- Goebbels: Men kan alleen op het land van een „front" spre ken, doch niet van een front op zee en in de lucht. Wanneer wij deze Engelsche opvatting zouden willen overnemen, dan zou men kunnen zeggen dat Engeland aan een dozijn fronten moet strijden, op zee, op den Atlantischen Oceaan, in de Noordzee, op de Middel- landsche Zee, in de lucht, in het Noorden, Westen en Zuiden van Europa, in Klcin-Azië en Afrika. De Britsche stelling Duitschland in een oorlog op twee fronten verwikkeld te hebben, is onjuist. De Engelsche bomaanvallen op Duitschland zouden ook zonder den oorlog tegen de Sovjet-Unie ohderno- men zün. Goebbels zeide voorts: De Duitsche luchtmacht heeft het Engelsche eiland steeds opnieuw aangeval len, zonder dit een oogenblik te staken, doch dfe oor log tegen de Sovjet-Unie dat mag niet vergeten worden is de voorwaarde voor den besliSsenden strijd tegen Engeland. De oorlog tegen de Sovjet-Unie was noodzakelijk en eens zal de dag komen, waarop Engeland zijn nachtelijke aanvallen op Duitsche woonwijken duur moet betalen. Een andere vraag of de Stalin-linie bestaat of niet. beantwoordde de minister in den geest van zUn jorjgste artikel in het weekblad „Das Reich" en voeg- hieraan toe: Dit behoort tot de Britsche leugen campagne, waarvan men een eindelooze serie voor beelden zou kunnen opnoemen. Een ander voorbeeld is de Britsche bewering, dat de Sovjets duizenden tonnen explosieve bommen boven Berlijn hebben neergeworpen. Wanneer men „duizenden" zegt, dan moet zulks minstens tweeduizend of drieduizend be teekenen en daar een bommenwerper over een zoo lanngen afstand slechts ongeveer een ton kan ver voeren, moeten dus 3000 sovjetvliegtuigen boven Berlijn hebben gevlogen. De waarheid is dat er slechts drie Sovjet-bommenwerpers zijn geweest, die niet eens de luchtversperring hebben kunnen doorbreken. Vergelijkt u dat eens met de zwaarste Duitsche luchtaanvallen op Londen, waar op een enkelen dag meer dan 600.000 kilo brandbommen werden neerge worpen. U zult ook de geïllustreerde Engelsche tijd schriften wel gezien hebben met de documentaire en aanschouwelijke bewijzen van de doeltreffendheid van onze bombardementen. Vervolgens sprak de minister over de houding van Amerika tegenover Ibero-Amerika. Wanneer Roosevelt, zoo zeide dr. Goebbels, een in terventionistische positie inneemt, dan doet hij dit niet uit sympathie voor Churchill doch om goede za ken te doen. Dr. Goebbels besloot aldqs: De grondslag van on zen strijd is. dat wij het volgende weten: Wij.strijden een strijd om Duitschland's leven of dood. God zij dank heeft onze vijand er geenerlei twijfel over laten bestaan: Duitschland kan dezen oorlog nooit verliezen, want, het zou anders volkomen vernield worden. Terwijl het Duitsche volk overwint, weet het dat het in de geheele wereld die machtspo sitie zal innemen die het toekomt. Sedert 400 jaar h^eft zich vóór Duitschland geen gelegenheid voor gedaan als deze. Wij zijn altijd te idealistisch ge weest, wij hebben teveel gewerkt voor wetenschap en cultuur en ons niet bezig gej^ouden met de politiek. Thans zullen zich'de gebeurtenissen van 1918 ijiet herhalen. Duitschland heeft de leerschool van het nationaal- socialisme doorloopen en het weet, dat zijn leiders uit het volk zijn voortgekomen en dat zij zijn recht- matigé belangen - behartigen. Op de vraag vam den Spaanschen journalist, of de „Europeesche veldtocht" tegen het bolsjewisme een fiasco is, zooals de Britten beweren, antwoorade dr, Goebbels: De naam „Kruistocht" is niet van ons afkomstig, doch inderdaad gaat het hier om een kruistocht. De Europeesche volken zijn er zich van bewust gewor den wat het voor hen beteekend had wanneer het bolsjewisme overwonnen zou hebben. Dit wordt wet' het duidelijkst bewezen dóór het feit dat er zich dui zenden vrijwilligers hebben aangemeld om aan onza zijde té strijden. Duitschland heeft deze vrijwilligers wat hun getalsterkte betreft niet noodig, doch deson danks is de ontvangen steun zeer waardevol. De be lachelijke bewering der Sovjets dat er in Noorwegen slechts veertig werkloozen zich zouden hebben aange meld, behoeft wel nauwelijks te worden tegengespro- ken.De moreele zijde van dezen steun heeft echter een aanzienlijk grootere waarde. Voor de eerste maal in de geschiedenis was het mogelijk een gevoel van een heid op het Europeesche continent te smeden. En dit gevoel leidt ons tot een daad. welke Europa als een moreele eenheid toont: Met zijn bloed verdedigi het zijn bestaan en de toekomst zijner zonen. Dit is het beste voorteeken voor de toekomst van Europa dat men zich denken kan. De Canadeesche minister-president Mackenzie King is, naar Reuter in een extra bericht mede deelt, oer vliegtuig in Groot-Brittannië1 aange komen. Hij zal gedurende zijn verblijf in Enge land deelnemen aan de bijeenkomsten van het oorlogskabinet. Mackenzie King wordt o.a. verge zeld door den onderstaatssecretaris van buiten- landsche zaken, Norman Robertson. De Britsche ambassadeur in Washington, lord Halifax, is in Montreal aangekomen, meldt het agentschap International News Service uit de Ca nadeesche hoofdstad. Het doel van zijn bezoek is niet bekend. De Britsche Berichtendienst Sneeft medege deeld dat Duff Cooper voornemens is een be zoek aan Batavia te brengen. Waarschijnlijk zal hij in September uit San Francisco te 'Singapore aankomen en mogelijk ook een bezoek aan. Australië brengen. In Auckland op Nieuw-Zeeland zijn, naar Associated Press mededeelt, de stadsveemen door brand vernield. De schade wordt op een millioen dollar geraamd. Deze brand was de grootste welke de laatste dertig jaar op Nieuw-Zeeland is voor gekomen. (D.N.B.) Uit Boekarest verneemt het D.N.B.: De vroe gere Roemeensche minister van Buitenlandsche zaken Gafencoe heeft krachtens een zoo juist ge publiceerd decreet na het afloopen van zijn missie van buitengewoon gezant te Moskou ontslag uit den dienst van het ministerie van buitenlandscha zaken gekregen met ingang van 1 Augustus 12iJj

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3