IJmuider Couront DAGBLAD, VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Het O.K.W. meldt VR1JWILI W EGIOEN D Laatste Sovjet-steunpunten in de Zuidelijke Oekraïne - aan den Dn jepr- worden bedwongen 26e JAARGANG No. 248 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennémerlaan 42, IJmuiden, yglefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.f3&, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kyartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. De aardappel voorziening. Het rantsoen van 3 K.G. hersteld. •s-GRAYENHAGE. 22 Augustus. Reeds herhaalde jpalen is er op gewezen, dat de moeilijkheden bij de aardappelvdbrziening van tijdelijken aard waren. Thans is de situatie ten gunste gewijzigd, de moeilijk heden kunnen thans overwonnen worden geacht. In een der vorige, berichten betreffende de aardap- pelenvoorziening heeft, de Secretarisgeneraal van het Departement van Landbouw en visscherij medegedeeld, dat zoo spoedig mogelijk het normale rantsoen van 3 leg. zal worden hersteld. Thans zijn de voorraden en de aanvoer voldoende om naast bon „32 reserve", welke gisteren is bekend gemaakt e'n die van 22 tot en met 30 Augustus geldig is, voor de volgende week nog eert tweede bon geldig te verklaren. Deze bon zal met ingang van 25 Augustus geldig zijn tot en'met 30 Augustus. Op dezen bon zal het normale rantsoen van S K.G. verkrijgbaar zijn. - DE BEVELHEBBER DER WEERMACHT IN HET ZUID-OOSTEN DES LANDS. 's GRAVENHAGE, 22 Augustus (A.N.P.) Dc bevelhebber der Weermacht in Nederland, generaal der vliegers S. R. Christiansen, heeft vandaag met een gevolg uit zijn staf troepenonderdeelen van leger en luchtmacht, S.S. en politie, benevens andere in stanties dei* weermacht in het Zuid-Oosten des lands bezocht. Te Tilburg werd hij ontvangen dooi den bevelhebber der Ordnungspolizei, generaal Schumann. De bevelhebber der Weermacht kon herhaaldelijk uiting geven aan' zijn voldoening over hetgeen hij bij troepen en dienstinstanties zag. EEN RESTAURATIE TE AMERSFOORT. AMERSFOORT. 22 Augustus. Binnenkort zal Opnieuw een belangrijk restauratieobject onder han den genomen worder.en wel een perceel aan de Groenmarkt dat bekend is onder den naam „Onder de' Linden''. Vanwege het <depértement van Öpvoeding, Weten- ichsp en Cultuurbescherming is reeds een subsidie toegezegd. Het betreft hier een van de oudste huizen 'der gemeente. Het werd in de 15de eeuw gebouwd. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. BERLIJN. 23 Augustus CD,NB.) In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Britsche bommen werpers brisant- en brandbommen in West- en Zuid west Duitschland geworjen. Er ontstond geen schade san mililtaire inrichtingen. De bevolkiug leed gerin ge verliezen. Volgens tot dusverre ontvangen be richten werd een Britsch vliegtuig neergeschoten. Onderhoud met Finland's president MADRID, 23 Augustus (D.N.B.) Een bijzonde re correspondent van het blad Informaciones heeft Vrijdag een onderhoud gehad met den president der iïnsche republiek Ryti. Deze verklaarden dat de Finnen die het bolsjewisme van onmiddellijke na bijheid kennen, den. helfdhaftigen strijd van het na tionale Spanje tijdens den burgeroorlog met aan-' dacht en sympathie gevolgd hebben. Die strijd is ge ëindigd met een moreéle nederlaag voor Moskou, waarvan het. zich niet meer heeft kunnen herstellen. Spanje en Finland hebben het boljsV/isme twee heel harde slagen toegebracht. De derde slag zal onge twijfeld de beslissing brengen. Het beste deel van Europa is thans eensgezind om het bolsjewisme den doodsteek toe te dienen. KUNSTVEZELS UIT RIJSTSTROO. Te Valencia is met een kapitaal van 90 millioén peseta een maatschappij opgericht, welkë aan de hand van een Japansch patent kunstvezels uit rijst- stroo zal vervaardigen. Men is voornemens 7.000 ton kunstvézels en 3.000 ton cellulose per jaar te produceeren pit een hoeveelheid van 47.000 ton rijststroo. De waarde van deze productie, welke vooral katoen en zijde vervangt,- wordt geschat op 45 millioen peseta. (Europapress). Verduister goed. Zooals het moet. ZONDAG 24 AUGUSTUS 1241 Zen op 4.37 Zon onder 20.47 Maan op 8.58 Maan onder 21.28 MAANDAG 25 AUGUSTUS 1741 Zon op 4.58 Zon onder 20.45 Maan op 9-45 Maan onder 21.54 In sobere bewoordingen meldt het Oberkommando IVehrmacht, belangrijke successen, door de Duitsche Weermacht behaald in den strijd tegen het bolsjewisme. Daar in het Oosten volgen pantserslagen elkaar op, vernietigen de Duitsche luchteskaders troepenconcen traties, munitiefabrieken, opslagplaatsen en verbin dingen der .Sovjets. Daar in het Oosten bijten dappere mannen de tan den op elkaar en vernietigen de Sovjets, opdat het aieuwe Europa leven kan. Daar in het Oosten strijden ook Nederlandsche wannen en dat zij dapper strijden bewijst, dat reeds twee onderscheiden zijn mét het IJzeren Kruis. Dat zijn Nederlanders waarop wij trotsch kunnen tijn. - Onze Nederlandsche mannen aan het Oostfront ver tegenwoordigen het beste gedeelte van ons volk, be wijzen door hun deelnemen aan den strijd dat ons land nog vele duizenden plichtsgetrouwe en dappere Wannen telt. Het O.K.W. meldt de voortdurende vernietiging van hen die Europa bedreigen: kan dit alles melden, dank zij den moed en vastberadenheid van millioenen dappere kerels, waarbij ook Nederlanders zijn en waartoe ook u behoort. Misschien waren er vele redenen waarom u nog geen dienst nam in het legioen. Maar bedenkt dat geen uwer- bezwaren steekhoudend kan zijn, indien u weet dat de afloop van den strijd beslist over het gijn of 'niet-zijn van de Westersche beschaving. Meldt u aan bij het De Fin^che snelbooten hebben tot taak, dc wateren rondom hun gebied van vijanden gezuiverd te houden. Waar zij deze ontmoeten gaan ze succesvol tot den aanval over. (Suomen. Holland) Stauning over IJsland. Nieuwe staat van zaken geeft aanleiding tof bezorgdheid. Het D.N.B. verneemt uit Kopenhagen: Minister Stauning heeft Vrijdag in het Folketing een ver klaring over IJsland afgelegd. Na een overzicht over den gang van zak;en van het tijdstip der be zetting door Engelsche troepen af tot de bezetting door de Amerikanen herinnerde Stauning aan de officieele verklaring der IJslandsche regeering van 11 April 1940 dat IJsland niet wilde deelnemen aan een alliantie met eenigerlei partner en zou pro.testeeren tegen léderen maatregel, die onver- eenigbaar zou zijn met de vérklaarde neutraliteit van IJsland. „Wij hebben", aldus de woorden van Stauning, „hier in Denemarken over den achtergrond der ge troffen reorganisatie om verklaarbare redenen slechts zeer spaarzame gegevens kunnen verkrij gen. Voor IJsland moeten er zonder twijfel zeer belangrijke redenen'zijn geweest die wij hier slechts moeilijk kunnan nagaan, maar het. ver moeden is niet ongegrond dat IJsland in werkelijk heid in een dwangpositie is gebracht, zoodat de IJslandsche regeering practisch gesproken in het geheel geen keus heeft gehad. Naar het mij toe schijnt, moet de nieuwe staat van zaken in ons broederland aanleiding tot allerlei bezorgdheid geven, want de berichten over de bezetting van het land door Amerikaansche troepen schijnen ruime verschieten te. openen en helaas ook kans te -bieden dat IJsland in grooteren omvang en rechtstreèkscher dan tot dusver betrokken zal raken bij oorlogsverwikkèlingen en een figuuur wordt in het groote politieke spel, waarbij geen waarborg bestaat, dat de overweging van IJsland's eigen wenschen en belangen den doorslag zal geven De beschikbare berichten maken den indruk dat groote Amerikaansche troepen-afdeelingen naar IJsland worden overgebracht en dat op verschil lende plaatsen in het land marine- en luchtbasès op groote schaal worden aangelegd Het doel daar van is o.a. gelegenheid te scheppen om IJsland te gebruiken ars overslagplaats voor Amerikaansche transporten van oorlogstuig. De Amerikaansche bezetting, die de route van de Vereenigde Staten naar •Groot-Brittannië voor de voorziening van laastgenoemd land met oorlogstuig moet beveiligen, zal vermoedelijk de aanwezigheid van aanzien lijke eenheden der marine vereischen in een gebied dat van Duitsche zijde tot oorlogszone is verklaard. Derhalve zijn oorlogshandelingen in de wateren rondom IJsland, die tot de oorlogszone behooren of op JJsland zelf niet onwaarschijnlijk. De over neming van de militaire bezetting van IJsland door de Ver Staten moet derhalve een Deensch en Europeesch standpunt in hooge mate worden betreurd. Met de grootste sympathie voor ons broedervolk en met aandachtige opmerkzaamheid volgen wij hier in Denemarken de gebeurtenissen, die de be langensfeer van dit Noordsche land raken en wij koesteren het vaste vertrouwen dat IJsland in de huidige moeilijke situatie de verhouding tot het Deensche en de andere Noordsche volken en daar mee met Europa, welke Noorsche volken en daar op gemeenschappelijke geschiedenis, niet uit het oog zal verliezen. Vrederechters en Vredesgerechtshof Bij verordening van den Rijkscommissaris is aan de Rechtspraak in de bezette Nederlandsche gebie den een instantie toegevoegd, die een bepaalde soort strafzaken te berechten zal krijgen. Zij bestaat uit een aantal enkelvoudige kamers, d.w.z. uit één rechter (met natuurlijk een open bare aanklager en een griffier), welke kamers ge vestigd worden daar, waar men in ons land ook een Gerechtshof vindt: Amsterdam. Den Haag, Arn- hepi. Den Bosch cn Leeuwarden. Vijf rechters der halve, die door den secretaris-generaal van het departement van Justitie worden benoemd en den naam van „vrederechter" dragen. Hun taak is begrensd: Zij hebben enkel strafzaken te berech ten, doch uitsluitend die misdrijven en overtredin gen, „welke den politieken vrede" binnen de volks gemeenschap in gevaar brengen of de hoogste poli tieke belangen van de volksgemeenschap raken of uit'politieke beweegredenen zijn begaan, terwijl zij voorts bevoegd zijn, kennis te nemen van de straf bare feiten, welke met zoodanige misdrijven of overtredingen door deelneming of samenloop ver band houden." Bij zijn arbeid hanteert de vrederechter evenals df rechter in de gewone rechtbank het Wetboek an Strafverordening. Hij is bevoegd, een ver dachte in verzekering te stellen gedurende ten hoogste vier dagen en kan deze eenmaal voor ten hoogste een gelijken termijn verlengen. Ook kan hij voorloopige hechtenis bevelen, indien tegen den verdachte ernstige bezwaren zijn gerezen. Hgoger beroep kan door den verdachte worden ingesteld in de gevallen, waarin vrijheidsstraf of geldboete van meer dan f 200 is opgelegd. Het Openbaar Ministerie kan hooger beroep instellen in de gevallen, waarin een dezer sü'affen is ge vorderd. Andere rechtsmiddelen'bestaan er tegen vonnissen van den Vrederechter niet. Dit hooger beroep wordt behandeld door een college, dat onze Rechtspraak tot dusver evenmin kende en wel het „Vredegerechtshof" dat in Den Haag zetelt' en bestaat uit een drietal leden. De procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gra- venhage is ambtshalve ook procureur bij het Vredegerechtshof. De werkzaamheden van het Vrede-Gerechtshof zijn tweeëerlei. Vooreerst behandelt dit college ieder hooger beroep, dat tegen een vonnis van een Vrede-rechter is ingesteld. In de tweede plaats kan het Vrede-gerechtshof kennis nemen van alle tot de bevoegdheid van de Vrederechters behoorende mis drijven, ten aanzien waarvan de procureur-generaal van oordeel is, dat zij onmiddellijk door het Vrede gerechtshof dienen te worden behandeld. Ook het Vrede-gerechtshof kan voorloopige hechtenis ge lasten. Ofschoon de zetel van het gerechtshof te s-Gravenhage is kan het ook elders in het land zittingen houden. Het Vredegerechtshof beslist steeds in hoogste ressort: Tegen zijn beslissingen bestaan géén rechts middelen. Uit de overgangsbepalingen blijkt, dat bij de in werking treding der verordening (15 Augustus j.l.) alle bij eenig gerecht aanhangige strafzaken, die voortaan tot de kennisneming van den vrederechter behooren, in den stand, waarop zij zjch op dat tijd stip bevinden naar den vrederechter zijn overgegaan met uitzondering van die zaken waarbij de behande ling ter terechtzitting reeds 'n aanvang had genomen. Hooger beroep tegen een door een kantonrechter gewezen vonnis wordt behandeld door den Vrede rechter, cjoch hooger beroep Van vonnissen, die door een arrondissementsrechtbank gewezen zijn wordt naar het Vredesgerechtshof verwezen. Aandacht verdient het bepaalde in art. 17 der verordening, waarin wordt bepaald, dat het Vrede gerechtshof op vordering van den procureur-generaal een zaak, die te voren behandeld werd en waarvan het vonnis reeds, in kracht van gewijsde is ge gaan (d.w.z. dat geen der partijen in hooger be roep is gegaan zoodat de uitsuraak onherroepelijk is geworden), 'opnieuw in behandeling kan nemen. De nieuwe behandeling geldt met betrekking tot de uitspraak, in kracht van gewijsde gegaan, als hooger beroep. Ten slotte is het Vredegerechtshof bevoegd, in eerste en hoogste ressort kennis te nemer, van mis drijven, die van militairen aard zijn als bedoeld in afd. 2 van het besluit betreffende de opheffing van de militaire gerechten. Het Hof is bij de be rechting van dergelijke zaken samengesteld uit twee raadsheeren en een militair lid. Ook de mili taire leden worden door den Secretaris-generaal van het departement van Justitie benoemd. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage/ De positie van Iran. NEW-YORK, 22 Augustus. In verband met den door Engeland en de Sovjet Unie gestelden eisch dat de regeering van Iran de Duitsche burgers het land zal uitzetten, meldt de Lonriensche correspon dent van de „New-York Times" het volgende: In de Britsche hoofdstad is men van meening dat Iran dezen efsch vande hand zal wijzen en dat dei*halve een opmarsch zal volgen in werkelijk heid, zoo meldt de Amerikaansche journalist, wenschen de Britten en Sovjets deze weigering van Iran in den' grond van hun hart, teneinde hró land van den sjah onder hun controle te brengén. (DNB) NED. ADMINISTRATIE VAN ONROERENDE GOEDEREN. 's-GRAVENHAGE, 22 Augustus. De Neder landsche Administratie van Onroerende Goederen deelt mede: De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor een mondeling verkeer tot nader order geen gelegen heid bestaat. Alle aangiften en aanmeldingen moe ten schriftelijk gedaan worden. In het belang van een snelle afwikkeling moet men daarbij van de Duitsche taal gebruik maken. Verder wordt men er opmerkzaam op gemaakt, dat de aanmeldingsformulieren in duplo moeten worden ingediend. Deze formulieren zijn uitslui tend verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken tegen betaling van f 0.25 per formulier. EEN BELANGRIJKE AANKOOP VOORGESTELD. NIJKERK, 23 Augustus. B. en W. stellen den raad voor over te gaan tot aankoop van het bekende buiten „De Brinuk" op het behoud waarvan de ge meente hoogen prijs stelt. Het ligt -in de bedoeling een landbouwhuishoud- school te vestigen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Ten Noordwesten van Kiev, terugtrekken der Sovjets achter den Dn jepr. Verder oprukken der Duitsche troepen in de Noordelijke sectoren HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 22 Augustus (DNB) Het opperbevel van de weer macht deelt mede: „Na een veldtocht van twee maanden in het Oosten staat de Duitsche weermacht met haar bondgenooten onverzwakt diep in het vijandelijk land. Aan het geheele front zijn de operaties in vollen gang. In de Zuidelijke Oekraïne worden de laatste steunpunten van den vijand aan den Dnjepr stelselmatig en met zware verliezen vóór den vijand bedwongen. Ten Noordwesten van Kiev trekt de vijand zich achter den Dnjepr te rug. In het gebied ten Oosten van Gomel wordt de achtervolging van den verslagen vijand voort gezet. Aan het front voor St.. Petersburg en in Estland rukken onze troepen al strijdende steeds op. Ook bij de aanvallen aan het Finsche front, aan weerszijden van het Ladogameer, wordt da gelijks terrein gewonnen. In een grootschen vernietigingsslag heeft de Sovjetweermacht verliezen geleden als men zich nauwelijks kan voorstellen. Sedert het begin van den veldtocht zijn meer dan 1.250.000 gevange nen gemaakt. Circa 14.000 pantserwagens en 15.000 stukken geschut zijn buitgemaakt of vernietigd. De Sovjet luchtmacht heeft in totaal 11.250 vliegtuigen verloren, 5633 daarvan werden op den grond vernield, de rest werd in luchtge vechten en door luchtafweergeschut neerge schoten. Bovendien is r^eds thans de_ grootste schade aan de vijandelijke oorlogvoering toege bracht door het wegvallen van belangrijke grond stof- en industriegebieden. Aan de Britsche Oostkust heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht twee vijandelijke vrachtschepen door bomtreffers beschadigd. Aan de Kanaalkust mislukten ook gisteren aanvals- pogingen der Britsche luchtmacht. Door jagers en afweergeschut werden 26, door marineartil- lerie 3 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een blokkadebreker der marine lieeft voor de Atlantische kust een Britsch gevechtsvliegtuig neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen treffers geplaatst op twee lichte Britsche kruisers bij Sidi el Barani. Te Tobroek zijn plaatsen, waar troepen en materiaal werden ontscheept, met bommen van elk kaliber bestookt. Drie Britsche jachtvlieg tuigen werden in luchtgevechten neergeschoten. Overdag noch des nachts verschenen vijande lijke vliegtuigén baven Duitsch gebied". IJMUIDEN Het gesloten voetbalseizoen. In een A. N, P.-bericht, dat wij Vrijdag publiceerden werd vermeld, dat het gesloten voetbalseizoen in 1942 van 15 Juli tot 15 Augustus zou zijn. Dit moet echter zyn van 15 Juni tot 15 Augustus. HET ECHTPAAR D. BOON VEERTIG JAAR GETROUWD. Vrijdag 29 Augustus a.s. is het echtpaar D. Boon— Zwaay veertig jaar getrouwd en deze dag zal voor hét echtpaar c- ongetwijfeld een drukke dag -worden, want hoewqj niet i'n' IJmuiden geboren, kunnen zij bogen op een grooten vriendenkring. Vooral onder hen, die aan sluizen en havens werken, heeft de heer Boon vele vrienden want bijna zijn geheele leven heeft hij zijn brood aan den waterkant ver diend. Beiden zijn afkomstig uit D.en Helder, maar zij kwamen reeds op jeugdigen leeftijd naar IJmui den. De heer Boon woont hier reeds bijna 63 jaar en toen hij als knaap in IJmuiden kwam behoefde hij niet naar wat ruimte om te spelen te zoeken, want in IJmuiden stonden toen nog slechts enkele woningen. Verder was alles duinterrein. De heer Boon was een der oprichters van „De Visch- ploeg", de vereeniging van vletterlieden, die de schepen voor de Visschershaven bediende. De ploeg werd door acht vletterlieden opgericht: van deze acht oprichters zijn er vier verdronken. Het echtpaarheeft jarenlang in de omgeving van de haven gewoond, het laatst in de Prins Hendrik straat. Den laatsten tijd wonen zij in een heel andere orrtgeving, nl. in de Duinvlietstraat. De heer Boon, die. nu al eenige jaren rustende is, heeft de heele opkomst van IJmuiden meegemaakt, want IJmuiden was nog maar twee jaar oud toen hij hier kwam wonen. Hij heeft den bouw van den vuur toren en van het fort meegemaakt, hij heeft de zeil vaart nog in haar volle glorie gekend, enz. En in zijn langdurige loopbaan als vletterman heeft hij heel wat moeilijke en gevaarlijke karweitjes verricht. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Vrijdagmiddag vond ten overstaan van notaris W. Boerlage een openbare verkooping plaats van het woon- en winkelhuis met bovenwoning Prins Hendrik straat 101 alhier. Kooper werd de heer H. Stapel te Overveen voor f 9000. DE HEER UITZINGER LID VAN DE COMMISSIE VAN ADVIES R.V.I. Bij beschikking van den Secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat d.d. 21 Aug. j.l. is be noemd tot lid van de Commissie van Advies in zake het eigen vervoer bij de Rijks Verkeersinspectie te Amsterdam de heer J. L. Uitzinger te IJmuiden. De heer Uitzinger is, zooals bekend, voorzitter van de IJmuider vischhandelaarsvereeniging te IJmuiden en als zoodanig reeds geruimen tijd werkzaam bij de Nederlandsche Visscherij Centrale en de R.V.I. te Amsterdam voor wat betreft het benzine-vraagstuk voor het vischvervoer in ons land. V. Z. V.-ers naar de nationale zwem wedstrijden te Heemstede. Voor de lustrum-wedstrijden, die Zondag 24 Augustus in Groenendaal gehouden worden en door H.P.C. worden georganiseerd, zijri ook enkele V.Z.V.'ers uitgenoodigd. Op de 100 M. borstcrawl dames is Maartje Kwak ingeschreven. Rie Groot zal op de 100 M. schoolslag dames uitkomen, terwijl Pum Swier op de 100 M. schoolslag heeren de eer voor V.Z.V. hoog zal houden. De 3 x 50 M. wisselslag estafette dames is als volgt samengesteld: rugslag An Buding; schoolslag Rie Groot en borstcrawl Maartje Kwak. Alle prominente zwemmers en zwemsters van Nederland zullen aan deze wedstrijden deelnemen en dus belooft het een interessante middag te. worden. Tot slot van de wedstrijden en tevens'tol: slot van de Haarlemsche zwemweek speelt het eerste heerenzevental van V.Z.V. tegen D.W.R. 1 een wedstrijd. Australische minister-president biedt zijn ontslag aan. Toch naar Londen. NEW-YORK, 22 Augustus. Teneinde een par lementaire crisis te voorkomen heeft^ Menzies, de Australische minister-president, naar United Press uit Canberra meldt, zijn ontslag aangeboden. Men neemt aan, zoo. deelt het persagentschap verder mede, dat Menzies zich door dezen stap den weg open wil houden om in een andere hoedanigheid naar Londen te gaan, nu de arbeiderspartij gewei gerd had de reis van. Menzies in zijn hoedanigheid van minister-preêident goed te keuren. BEVERWIJK Inlevering van wapens en uitrustingsstukken. De Burgemeester van Beverwijk verzoekt ons, in opdracht van het Hoofd van het Afwikkelingsbureau van het Departement van Defensie het volgende be kend te maken: Nederlandsche beroeps- en reserve-officieren, in begrepen de zich niet meer in actieven dienst bevin dende officieren, zijn verplicht, voor zoover zulka niet reeds is geschied, tot inlevering van de volgende voorwerpen, volgens de hieronder aangegeven regels: a. van rijkswege ontvangen wapenen, munitie en uit rustingstukken; de nog in actieven dienst zijnde of ficieren zijn van de inlevering der ontvangen houw-, steek- en stootwapenbn vrijgesteld; b. uit eigen mid delen aangeschafte vuurwapenen en munitie van welken aard ook, uitgezonderd jachtwapenen, waar van aanschaffen, dragen en bezit volgens algemeen geldende voorschriften is geregeld; c. na 14 Mei 1940 uit. eigen middelen aangeschafte houw-, steek- en stootwapenen. Houw-, steek- en stootwapenen, zoomede uitrus tingsstukken, door Nederlandsche officieren vóór 14 Mei 1940 tilt eigen middelen aangeschaft, zijn, voor zoover deze voorwerpen zich in eigen bezit of dat van den erfgenaam bevinden, van inlevering vrijgesteld. (Zie ook Verordening 139/1941 (Wapenverordening), artikel 5, lid (1) punb6). Aanschaffen van wapenen en munitie van welken aard ook is den beroeps- en reserve-officieren ver boden. De Inlevering moet plaats hebben bij den burge meester van de woon- of verblijfplaats van betrok kene, ten gemeentehuize, tenzij door den burgemeester een andere inleveringsplaats wordt aangewezen (voor de gemeente Beverwijk in het politiebureau. Breestraat). Dc inleveringstermijn loopt van 25 t/m 30 Augustus 1941. De week aan fle bloemenveiling. De geheele week was aan de bloemenveiling ..'t Centrum" de aanvoer zeer groot, maar die van Vrijdagmiddag spande toch de' kroon. Het gevolg hier van was echter, dat de prijzen, die op de vorige da gen zeer bevredigend waren, iets daalden. Vooral het. aanbod van lelies en gladiolen was groot. Hoofdzakelijk waren het buitenlelies, daar de kas- soorten reeds verkocht zijn. Vorige week had de storm en regen hier en daar onder de snijbloemen wat schade aangericht, zoodat dit merkbaar was op de veiling. Het gewas heeft zich echter uitstekend hersteld van de gevolgen, want deze week liet de kwaliteit vrijwel niets te wenschen over. Alleen door ,den regenval van Vrijdagmorgen hadden de bloemen nogal geleden. Het valt op, dat de lelies dit jaar van goede kwali teit zijn. Ziekten in dit gewas schijnen heel weinig op te treden. Orgelconcert. Dank zij het vrij gunstige weer bestond er voor de harddraverijen te Purmerend veel belangstelling. Een overzicht tijdens een der ritten, welke met groote spanning werden gevolgd, (Pax-Holland de Haan c) Dinsdagavond a.s. zal in cje Ned. Herv. Kerk al- •h<er wederom een orgelconcert worden gegeven. So list is Akke de Vries, alt. Het programma vermeldt: 1. Psalme, Jan P. Sweelinck; 2a. Kom nu met zang, b. Mijn tijt geatweck, c. Och voor de doot; 3. Mijn jonge leven loopt ten eind, Jan P. Sweelinck; 4a. Psalm 139 vers 23—24, Chr. Huygens; b. Psalm 122 vers 1, 2 en 3, Chr. Huygens; 5. Orgel Fuga Ps. 24, G. J. Moed: 6. Wie is het die zoo hoog gezeten, Bern. Zweers; 7a, Den 141en Psalm, den 5en Psalm, den 91en Psalm, Cor Kee; 8a. Ach neen, alwetend ,God en Heere, B. v. d. Sigtenhorst-^-Meijer; b. Ick meenden' ook de Godheydt woonde verre, van de zelfde; B» Passacaglia en Fuga, George Stam.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1