BEVERWIJK Muzikale koeien. Een voorbeeld ter navolging. Jiackt&eticfiietu- Geslaagde draverijen te Alkmaar. Spannende heats. Zaterdagmiddag zijn de draverijen in het ge meentelijk Sportpark te Alkmaar geopend met een prijzendraverij 4e klas om den Barolïne-prijs. Vén de negen aangegeven paarden kwam alleen Dos Palos niet aan den start, waardoor de kansen van Betsie O en Colombine S aanmerkelijk stegen. Bei den maakten echter vele draffouten. Betsie O, die als eerste eindigde, werd dan ook gedisqualificeerd wegens sppngen door het stek. Colombine werd eerste. Cisca B. en de driejarige Fred Mac. Clyo K, die den afstand zonder fouten hadden afgelegd, leg den beslag op de tweede en derde plaats. Elisabeth werd gedisqualificeerd. De draverij om den Bon-Espritprijs gaf een teleurstelling, daar 8 paarden niet verschenen. Het Beverwijksche paard Douglas H met den heer A. Blom Hz. reed hier een uitstekende course. Een klein foutje bij het ingaan van de laatste bocht bracht de overwinning nog in gevaar, maar Bon Esprit profiteerde hier niet van. De heat-draverij om den Xerxes-prijs werd eerst na drie heats beslist. De favoriet Amazone G deed het in de eerste kalm aan en werd derde. De groote crack van het Noorden Cïamphie Scott levérde met Zampa van NZ een buitengewoon feilen strijd om de eerste plaats. Vóór de tribune slaagde Kruithof er in Ciamphie naast Zampa te- brengen. De laatste meter bracht Ciamphie de eerste plaats. De rest werd gedistanceerd. De tweede heat konden Zampa en Ciamphie Amazone G niet meer bereiken. Ciam phie werd twéede en Zampa'derde. In.de derde en beslissende heat stelde Ciamphie haar aanhangers teleur door niet meer te starten. Opnieuw toonde Amazone haar kunnen en liep ondanks een aanval van Zampa, die geen stoom genoeg meer had, als eerste door de finish- Fred Mac Cloy K leverde in de kortebaan* een beste prestatie door een serie te winnen en in de finale als tweede te eindigen. Barones Spencer was onweerstaanbaar en werd winnaar. Drie werd Y Kernei en vier Zora. De uitslagen van Zaterdag luiden: Barolïne-prijs, 2040 M.: 1. Colombine S, eige naar berijder, 3.20 sec, KM tijd 1.38 sec.: 2. Cisca B, eigenaar berijder J. A. Bakker; 3. Fred. Mac vCiyo K, stal Nederhorst, berijder J. Uitenbosch. Toto: winnend f 2.30, plaats: f 1.10, f 2 en f 1.30. Bon-Espritprijs 2000 M: 1. Douglas H., eigenaar berijder A. Blom Hz., 3.7.6. sec., KM-tijd 1,33.8 sec.; 2. Bon Esprit, eigenaar berijder J. Klarenbeek. Toto: winnend f 5.70: plaats: f 1.40 en f 1.40. Xerxes-prijs, heat-draverij 1610 M. 1ste heat: 1. Ciamphie Scott, Stal Gruno, berijder J. Kruithof, 2.24 sec. KM-tijd 1.26.2 sec.: 2. Zampa van N.Z.; 3. Amazone G. 2e heat: 1. Amazone G, berijder A. R. Nottelman, 2.26.4 sec.; 2. Ciamphie Scott; 3. Zampa v. N.Z. 3e heat: 1. Amazone G; 2. Zampa van N.Z. Toto 1ste heat: winnend f 7.40, plaats f 1.30, f 1.30 en 1.70. 2e heat: winnend f 2.60; 3e heat: winnend f 1.20. Definitief: winnend f 2.10, plaats f 1.70 en f 1.40. Korte baan: 1ste serie: 1. Fred. Mc. Clyo, 1 min. 7 sec.; 2e serie: 1. Y Kernei 1.5 sec.: 3e serie: 1. Barones Spencer 1.4.4 sec.: 4e serie: 1. Zora 1.12.2 sec. Finale: 1. Barones Spencer 1.4.4 sec.; 2. Fred Mac Clyo: 3. Y Kernei. Toto definitief: winnend f 1.50, plaats f 1.30 en f 2.10. DE COURSES VAN ZONDAG. Zondagmiddag werd. onder zeer groote belang stelling bet programma met den Zonn<«traal-prijs 1840 meter, voortgezet. Alle nummers hadden nu betere deelneming zoodat de draverijen een zeer spannend verloop hebben gehad. Om den Zonnestraal-prijs bleek opnieuw de goede vorm, waarin Fred. Mac Clyo K thans verkeert. Hoewel sterk bedreigd door Edelman, Elisabeth en Betsie- O.' die weer gedisqualificeerd werd, won de 3-jarige hengst op fraaie wijze. Voor de prijzendraverij 2e en 3e klasse kwamen sleehts 4 paarden aan- den start. Claudy O liep een beste course. -De-heatprijzendraverij eerste klas over 1810 M., waarvoor van de 9 aangegeven paarden maar. 5 start ten, heeft een maximum aan spanning geboden. De eerste heat bracht Baropeèse Spencer, die door een leerling gereden werd,'onbedreigd eerste. Xerxes en Y Kernei, werd resp-. tweede en derde. In de tweede heat heei?t Allouez een buitengewoon tacti sche race gereden. Na -enkele aanvallen bleek dat Allouez Barones Spencer niét kon passeeren. Bij het ingaan van de laatste bocht bracht J. de Vlieger Allouez tot een. laatste krachtsinspanning. Nek aan nek stormden beide paarden op de finish. Met miniem verschil werd de Barones naar de tweede plaats verwezen. Ook nu speelde Bonnie's Norton geen rol van beteekenis. De derde heat was echter voor Bonnie's Norton vóór de Barones. Voor de vierde heat werd Allouez gedistanceerd, zoodat slechts Bonnie's Norton en de Barones starten. Met grooten voorsprong werd de favoriet nu eerste. De dravery 3e' en 4e klasse, 2040 M., bracht 7 paar den voor de linten. Dalver liep een uitnemende course zonder fouten en werd dan ook eerste. Betsie 0 deed het nu beter en werd tweede. Carla Scott. werd goede derde. De kortebaandraverij over 80.0 meter werd een waardig slot wan deze geslaagde tweedaagsche. De series brachten Claudy O, Dalver, Calvacade en Y Kemel in de finale. Calvacade, die den snelsten tijd in zijn serie had. gemaakt, werd na een enervec- renden strijd met Dalver en Claudy O, die op het laatste rechte eind onstuimig kwam opzetten, eerste. Zelfs Daljver, die lang in de tweede positie lag. kon den aanval van Claudy O niet pareeren en werd naar de derde plaats verwezen. De gedetailleerde uitslagen zijn: Zonnestraalprijs, prijzendraverij 4e 'klasse, 1840 M.: 1. Fred Mac Clyo K; 2. Edelman; 3. Elisabeth. Toto: winnend f 4.10, plaats f 180, f 1.50 en f 9. Baronesse Holto-prijs, draverij 2e en 3e klasse. 2200 M.: 1. Claudy O; 2. Zampa van N.Z. Toto win nend: f 3.10, plaats: f 1.30 en f 1.30. Abdullah-prijs,heat-draverij le klas, 1610 M.r 1ste heat: 1. Barones Spenqer, 2. Xerxes; 3. Y Ker nei. Toto winnend f 2.40, plaats f 1.70 en f 1.60. 2e heat: 1. Allou'ez, 2. Barones Spencer. Toto win nend: f 1.50, plaats f 1.30 en f 1.50. 3e heat: 1. Bonnie's Norton; 2. Barones Spencer. Toto winnend: 1 1.10, plaats f 1.20 en f 1.40. 4e heat: 1. Bonnie's Norton, 2. Barones Spencer. Toto f'1.20. Definitief: winnend f 1.70, plaats f 1.20 Bobichonprijs, draverij 3e en 4e klasse, 2040 M.: 1. Dalver; 2. Betsie O; 3. Carla Scott. Toto win nend; f 5.90, plaats f 1.70, f 3.10 en f 1.50. Kortebaan: 1. Cavalcade; 2. Claudy O; 3. Dalver: 4 Y Kernei. Toto winnend definitief: f 7.30; plaats f" 1.10, f 1.20 en f 1.10. De honkbaldemonstratie. Op initiatief van de voetbalvereeniging „Bever wijk" had gistermiddag op het terrein aan den St.. Aagtendijk een demonsm-atie-honkbalwedstrijd plaats tusschen de negentallen van A.F.C. en Ajax. De wedstrijd was zeker het aanzien waard en daarom is. het jammer dat. de publieke belangstel ling niet grooter was. Het honkbalspel vereischt moed, zelfvertrouwen en tegenwoordigheid van geest en is de aangewezen zomersport voor de voet ballers nu er een gesloten seizoen is. Wij twijfelen er dan ook niet aan of het volgend jaar zal ook Be verwijk een honkbalclub bezitten, waarmede zeker aan den wensch va^ velen tegemoet zal zijn geko men. De totaal-uitslag was: Aiax* 100010000 totaal 2 F* c#; - 011522402 totaal 17 ZANG VEREENIGING „VOX HUMANA'. De Chr. Gemengde Zangvereeniging „Vox Humana" houdt hedenavond haar jaarvergadering. De agenda vermeldt a.m. de verslagen en een bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van.mej. T. Roderkerk. (In Zweden is door proefne- -mingen geconstateerd dat koeien meer in elk geven wanneer tijdens 't herkauwen radiomuziek wordt gegeven) Dat is weer een van dié dingen Voor gewone stervelingen Onverklaarbaar, vind ik, waarom geeft de koe, Bij haar trouw melkbedeelen, Als de'radio gaat spelen, In< het Zweedsche land althans, een scheutje toe? Is het haar manier van danken Voor de aangename klanken Waar de radio haar mede diverteert; Of moet men het meer beschouwen Dat een rhythmischer herkauwen De productie van het koebeest stimuleert? Men wist ook al te bepalen Dat de koe in 't muzikale ■Het viool- en orgelspel het meest waardeert; Maar bij jazz en wilde dansen Zijn er, dunkt me, kwade kansen, Dat de melk alras tot karnemelk verkeert. Hoe het zij, hieruit mag blijken Dat als wij de koe bekijken Als vervelend, dom en sloom en flegmatiek Wij de roerselen van binnen In haar magen en haar zinnen Onderschatten, ook in koeien zit muziek. P. GASUS. Het voetbaltournooi. Zooals bekend wordt op Zondag 7 September met het voetbaltournooi om het kampioenschap van Midden-Kennemerland een begin gemaakt.' Aanvan kelijk zou de tweedeklasser Santpoort ook aan tournooi deelnemen, doch deze heeft hiervan weer afgezien. De Alkmaarsche Boys dingen nu in de plaats van de Santpoorters mee naar den titel van Kampioen van' Midden-Kennemerland Loop der bevolking. Ingekomen: C. W. Maas, z. ber., van Deventer. Relweg 51 inw. A. W. L. van Delder, ambtenaar PEN, van Velsen, Gla- diolenlaan 15. J. van Bellen handlanger, v. Velsen. Heemskerkenveg 30. A. van Egmond, chauif., van Frankrijk, Heemskerker- weg 155. J. Jochemsen, houtbewerker, van Zaandam, Jan Alsweg 26 Inw. G. de Ridder, agent van politie, van Rotterdam, Een hoornlaan 15. J. Mol en gezin, kraandrijver, v. Velsen, Eenhoornlaan 17. G. Stam. z. ber., van Assendelft.Gr. Houtweg 120. C. H. Kiaarenbeek, ass. huishouding van Roermond, Vondellaan 13 inw. D. M. van IJsselstein, ass. bedrijfsleider,, van Rotterdam, Vondellaan 31 inw. A. Hoogstraal, huishoudster, van 's Gravenhage, Kloos- terstaat 29. fc A. Schoute en gezin, bllkfabrikant, van Zaandijk. Gla- diolenstraat 5. J. C. van Remortel en gezin. Insp. Dir. Belastingen, van Amsterdam. Parklaan 9. Vertrokken C. S. Alkemade, dienstbode, naar Egmond aan Zee, Julia nastraat 67. B. Machielse, zonder beroep,, naar Amsterdam, C. Dirk straat 11 II. C. M. Jansen, dienstbode, naar Druten Fuiflijk, Kerk straat D 16.. V. E. Hoorns, kapper, n. Velsen, S. van Gelderstr. 53. TL A. Smulders, zonder beroep, naar Boskoop, Burg. Colijnstraat 291. J. Toon. loS arbeider, naar Haarlem, Zomervaart 137. J. M. Bakker, broodb., n. Krommenie. Heiligeweg 26. Ph. J. Harbers, magazijnbediende, naar Alkmaar, Park straat 6. P. van Groenewoud. verpleegster, naar Driebergen- Rijsenburg,. Ooslerlaan 66. J. Dekker en ge2ln, opperman, n. Velsen, Bloemstr. 32 c. M. Boeman, hulp in de huish., v. Nieuwe-Niedorp. Westertveg C/128. s M. C. Stammes, hulp in de huish., naar Nieuwe-Niedorp, Dorpstraat B 133. M. Kemper, arbeider, n. Emmen, BdVgercompascum 64. E. Duursema, geleidster, naar Oost-Voorne, Kinderhuis „Ons Genoegen". H. J. Genefaas, adj, dlrectr. kinderhuis naar Soest, Lange Brinkweg 68. E. de Groot, geleidster, naar Renkum, ïjeelsum, „Huis Heelsum". N. M. Dik, geleidster, n. Egmond a. Zee, „Zwartendijk". J. J. Griffioen, fabrieksarbeider, naar Amsterdam, Bil- derdijkkade 31 hs. A. van Stein, chauffeur, naar Velsen, IJm-O., Sta tionsweg 138. K. Uiling, zonder beroep, naar Rotterdam, loods- schoener „Bestevaer", Coolhaven. J. H. Numan, chauff., v. Velsen, Wateïleidingweg 13. VERGADERING „ROOD ZWART" Woensdag 3 September houdt de Supportersver- eeniging „Rood Zwart" in café „De Groentenbeurs" een ledenvergadering. De agenda vermeldt een be stuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de- heeren D. Honig en J. Zwaan. Voorts zal een be spreking worden gehouden over het vervoer voor de a.s. competitie. Hoofdredacteur: R. W. P. Peerebootn, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. HEEMSKERK ATHLETIEK. Op den sportdag te Haarlem 'behaalden onze plaatsgenooten L. Brouwer en M. Kluft uitstekende resultaten. L. Brouwer sleepte 4 medailles in de wacht; hij was n.l. no. één op de 190 'M. hardloopen met een tijd van 12.1 sec. Verder met hoogspringen, hink- stapsprong en verspringen, was hij één met resp. 1.76 meier, 12.76 meter en 6.37 meter. Kluft verbeterde het clubrecord kogelstooten 12.37 M. en was met discus 2, met een worp van 36.86 M. Geboren: Catharina Maria, d. v. P. de Vries en Tr. Schipper; Cornelis, z. v. Henr. Hennen en El. Dekker. Ondertrouwd:: S. de Jong en E. Czelleng, beiden alhier. Gehuwd: Henr. A. J. Hemmer, 27 j... te Castricum en A. J. Beentjes 25 j., alhier; Adr. Heidoorn 25 j., te Beverwijk en M. Dokter'21 j., te Heemskerk. PERSOONSBEWIJZEN. De gewone, uitreiking van persoonsbewijzen ein digt volgende week Dinsdag. Dan komen degenen aan de beurt die door ziekte enz. niet ten gemeente huize kunnen komen; wanneer dit zal geschieden, wordt nog gepubliceerd. ZEVENKAMP A.D.O. Voor de derde maal achtereenvolgend heeft A.D.O. de jaarlijksche „Zevenkamp"' gehouden. De prestaties lagen over het algemeen hooger dan het vorig jaar; de kampioen had ruim 800 punten meer. Dat alle oefeningen op voetbalschoenen moes ten uitgevoerd worden doet eenigszins af aan de be haalde resultaten. Jammer was het dat dc titelhouder H. Zonneveld zijn beker niet kon verdedigen; door een oude bles sure moest hij uitvallen. Kampioen van dit jaar werd N. Beentjes met 4450^2 punt: de tweede behaalde'3888 punten, no. 3 3619 pun ten, 4. .3420 punten. Van de junioren waarvan de puntentelling iets ruimer genomen is, behaalde no. 1 3860 punten; 2. 3795Vz pnt., 3. 3493 pnt. en 4. 3092 pnt. De snelste looper deed 11 sec. over de 80 meter. De verste sprong 'was 5.46 meter. Bij doelschieten was 850 punten het record. Het inwerpen, waar de wind nogal invloed op had, was matig, de „beste" worp was 16,35 meter. De verste trap was 55.70 meter. De snelste tijd baldribbelen was op de 100 meter 20,9 sec. Van de tienmaal schieten werd de paal 5 maal ge raakt. Om zeer bijzondere redenen wox'den pas de volgende week als de prijzen worden uitgereikt de namen c de lagere prijswinnaars bekend gemaakt Opleving in de Noorsche visscherij. In „Der Deutsche Volkswirt" komt een artikel voor, getiteld: „Aufwartsbewegung der norwegisehen Fischerei". In „Economisch Nieuws, Dagelijksche Mededeelingen van den Economischen Voorlichtings dienst" is van dit artikel een uittreksel opgenomen dat wij hier ~>der laten volgen. Ongeveer twee vijfde deel van het bedrijfsleven is gebaseerd* op de visscherij. Tot voor enkele jaren werd de visscherij echter als een onoplosbaar probleem beschouwd en werden jaarlijks bedragSn, varieerend tusschen 17 en 20 mill. lu\, als steun aan dezen 'bedrijfstak uitbetaald. De voornaamste Noorsche vischsoorten zijn kabeljauw en haring. De kabeljauwvangsten in de Westfjord zijn bijzonder groot. Naar schatting bevinden zich hier 400 mill, kabeljauwen. De haringvisscherij, die in de winter maanden aan de westkust plaats vindt, heeft dit groote voordeel, dat in deze maanden slechts in de Noorsche wateren groote vangsten mogelijk zijn. Met een vischopbrengst van een millioen ton en een vloot van 20.000" schepen behoort Noorwegen tot de grootste visscherij landen ter wereld. Hierbij komt, dat de meeste visch dicht bij de kust wordt gevan gen, zooda de vangsten nog dezelfden dag aan land gebracht en voor den uitvoer bewerkt kunnen wor den. Sinds de Noorsche visch in Duitschland en de andere Europeesche landen een toonenden afzet kan vinden, is de steun aan de visschers ingetrok ken. De loonen en arbeidsvoorwaarden der arbei ders zijn opnieuw geregeld. Voorts zullen in ver schillende gebieden vakscholen voor visschers wor den opgericht. Een bewijs voor de opleving in het Noorsche visscherijbedrijf vormen de talrijke nieuwe ondernemingen voor de vervaardiging van- bijpro ducten uit vischafvallen en -overschotten, als vee voeder, haringolie, vischworst.' vischleder, enz. Zeer belangrijk is verder de stijging Van de productie van verzendbare versche visch. De opleving, die de Noorsche visscherij 'thans doormadkt, is niet van tijdelijken aard. Ook na den oorlog zullen de Noor sche visscherijproducten op het Europeesche vaste land een ruimen afzet kunnen vinden. De Belgische visschersvloot. De Belgische visschersvloot telde voorheen meer dan 200 vaartuigen met een motor van 200 P.K., die de visscherij uitoefenden tusschen IJsland en de Spaansche wateren. Thans is echter meer behoefte aan kleine kustvisschersvaartuiger. van ten hoogste 50 P.K. Vele reeders hebben daarom scheepjes met een motor van ongeveer 35 P.K. besteld voor de kustl visscherij. BEGRAFENIS SLACHTOFFER VERDRINKINGS ONGEVAL. Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van den 9-jarigen F. Dukel, die Woensdagavond op een zoo noodlottige wijze om het leven is gekomen, ter aarde besteld. Een groote schare belangstellenden had zich rondom de groeve opgesteld, onder hen waren vele schoolvriendjes, die hun kameraadje de laatste eer beWezen. De heer B. Dukel herinnerde er aan, hóe de familie twee jaar geleden eveneens door een noodlottig on geval werd getroffen. Spr. bracht dank aan de redders •an de slachtoffers, die getracht hebben de levens geesten op te wekken. Diep onder den indruk verlie ten de aanwezigen de begraafplaats. CONFERENTIES VRIJE EVANGELISATIE. De gisteren gehouden conferenties der Vrije Evan gelisatie, ter inzet van de drie dagelijksche bijeen komsten zijn in alle opzichten goed geslaagd. Er was zooveel belangstelling, dat er besloten is, behalve heden- en morgenavond ook heden- en morgenmiddag bijeenkomsten te houden. R.-K. Kerk. Onze plaatsgenoot de weleerwaarde heer J. A. L. Laurent, die 7 Juni in de R.K. Kathedraal te Haarlem zijn priesterwijding ontving, is door den Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Lambertschaag. ST. JOSEPHGEZELLENVEREENIGING/ Zondag 31 Augustus zal de St. Josephgezellenver- eeniging een boottocht naar Amsterdam maken. Onder meer staat een schouwburgbezoek op het programma. In een gecombineerde vergadering van de R.K. Tooneelvereenigingen „Opwaarts" en „Nieuw Hof- dijck" is besloten ook in het komende seizoen de sa menwerking en de verhouding te handhaven, zooals deze in een door den pastooor der parochie goedge keurd reglement zijn omschreven. R.K. SPORTVEREENIGING I.E.V. Naar 't bestuur van de R.K. Spörtvereen. mede deelt zal wegens onvoldoende deelneming aan de weke- lijksehe training de ,,I.E.V."-sportdag dit jaar geen doorgang kunnen vinden. „I.E.V." heeft thans naast de voetbalsport ook een onderafdeeling voor athletiek en gymnastiek, welke openstaat voor Katholieke jongens. *die de school verlaten hebben en nog geen 17 jaar zijn. De athletiek-training en beoefening, welke onder leiding staan van den heer K. Toekema, worden elke.n Dinsdag- en' Dondei-dagavond te half acht op het I.E.V.-terrein aan den Rooswijkerlaan- ge houden. SANTPOORT CONCOURSSUCCESSEN. De gemengde zangvtereeniging Vox Humana en het Mannenkoor Orpheus, beiden onder leiding van Henk J. Arisz, hebben deelgenomen aan het te Amsterdam gehouden concours. Vox Humana kwam in de afd. Uitmuntendheid uit en behaalde met 355 punten een eersten prijs. Orpheus wist in de tweede afdeeling beslag te leggen op eert eersten prijs met 352 punten. AGENDA VOOR BEVERWIJK. MAANDAG 25 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat: „Alarm" en bijpro gramma, 8 uur. - DINSDAG 26 AUGUSTUS. Luxor Theater, "Breestraat: „Alarm" en bijpro- gramma, 8 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. MAANDAG 25 AUGUSTUS. Bioscoop De Pont: „Moederlied", 8 uur. Thalia Theater: „Dat komt er van", 8 uur. Rex Theater: „Haar Privésecretaris". 8 uur. DINSDAG 26 AUGUSTUS. Bioscoop De Pont: „Moederlied", 8 uur. Thalia Theater: „Dat komt er van", 8 uur. Rex Theater: „Haar Privésecretaris", 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: MAANDAG 25 AUGUSTUS. Luxor Theater: „De Zigeunerbaron", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Pygmalion" geprolongeerd, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Duikbootenkoers West!", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Schoonpapa knapt het op", 2, 6.30 en £.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 12—4 uur. DINSDAG 26 AUGUSTUS. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert 7.45—8.45 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en dés gvonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst. 121 uur. Radiorede van Churchill. Ontmoeting met Roosevelt toegelicht. BERLIJN. 25 Augustus. (D.N.B.) De Britsche minister-president Winston Churchill heeft Zondag avond voor dqj-adio een rede gehouden. President Roosevelt en ik, zoo begon Churchill, hebben elkaar in een door bergen omzoomde baai „ergens op den Atlantischen Oceaan" 'ontmoet aan boord van het nieuwste Britsche slagschip om daar gedurende drie dagen, omringd door de leidende mannen ,van de Britsche en Amerikaansche weer macht met elkaar te confereeren. Deze ontmoeting, zoo zeide Churchill, is het symbool geweest .van de eenheid onder alle Engelschen sprekende volken der wereld' heeft ten doel gehad „alle goede krachten dere wereld tegen de slechte krachten, welke in Europa én over- een deel van Azië heerschen" te mobiliseeren. Het is de bedoeling, zoo ging Churchill voort, de vele volken van de ellende, waarin 'zij door de „slechte krachten der wereld" gestort zijn, te ver lossen. Op het oogenblik zijn er afschuwelijke din gen aan den gang. Geheel Europa wordt door de oorlogsmachine der Nazi's vertrapt De wereld is thans getuige van een onderdrukking, zooals de geschiedenis nog nooit heeft gekend. Vele volken zijn verslagen Andere naties, zooals de Italianen, de Hongaren, Bulgaren en Roemenen vormen, naar Churchill zeide, de „jakhalzen van den Nazitijger". Zweden, Spanje en Turkije, zoo beweerde Churchill, zijn bang wie van hen het eerste aan de beurt zal komen. «Vervolgens sprak de minister-president over het Duitsch-bolsjewistische conflict,—waarin, naar hij meende te weten, „de Nazi's voor het eerst veel bloed moeten verliezen". Wijzende op de door de Sovjets in hun land aange richte vernielingen zeide Churchill: Sedert een in val der Mongolen in de zestiende eeuw is er nooit zulk een meedoogenlooze strijd gestreden. Doch dit, zoo ging Churchill vqprt, vormt niet de eenige verwoesting, want sedert vijf jaar zwerven nu reeds de Japanners in het Chineesche rijk rond en hebben kort geleden ook hun hand uitgestoken naar Indo-China. Thans bedreigen zij Singapore dat onder Britsche bescherming staat en de Philip- pijnen die door de Vereenigdè Staten worden be schermd. Het is zeker dat na dit alles een" einde moet komen. Op den Atlantischèn Oceaan hebben Roosevelt en hij Churchill derhalve het'besluit genomen allen volken der wereld een verklaring te geven, volgens welke de Vereenigde Staten en Groot- Brittannië bereid zijn hun den weg te toonen om de wereld „van de onderwerping te bevrijden". Hitier en zijn medewerkers hebben jarenlang van een nieuwe wereldorde gesproken. Deze wereld orde, zoo beweerde Churchill, is echter niet anders dan ..de heerschappij van het Pruisendom, van den paradepas, van het concentratiekamp en van het pelotonvuur". Het lot van de „onderdrukte" volken is zwaar. Zij dienen echter te bedenken dat, wan neer de tunnel misschien ook lang mag zijn, het einde van de tunnel eenmaal bereikt zal worden. Vervolgens beweerde Winston Churchill dat mach tige strijdkrachten op het punt staan zich te be wapenen om de bezette landen te hulp te komen. Di tis de boodschap van Roosevelt en Winston Churchill die zich steeds gehaast hebben de „zaak der geheele wereld te dienen". Op den Atlantischen Oceaan is tot de definitieve vernietiging van de „Nazi-tyrannië" besloten. „De Vereenigde Staten en Groot-Brittanme, zoo zeide Churchill verder o.a., „gelooven thans niet meer dat er nooit meer een oorlog zal komen. In tegendeel wij hebben het voornemen verstrekkende voorzorgsmaatregelen te nemen, teneinde een nieuwe oorlog in de periode, die wij kunnen ove rzien, door doeltreffende ontwapening van de „schul dige" volken te voorkomen, terwijl wij zelf in een passende mate onze bewapening zullen behouden". Over den toestand in het Verre Oosten verklaarde Churchill dat aan de Japansche „bedreigingen thans een einde zal worden gemaakt. De Vereenigde Stalen hebben blijk gegeven van' een oneindig ge duld teneinde de moeilijkheden met Japan langs vriendschappelijken weg op te tossen. Engeland hoopt ernstig dqt dit zal gelukken. Zou dit echter niet het geval zijn, dan zal Engeland! zich natuurlijk zonder aarzelen aan de zijde <}er Vereen. Statenstéllen. - Churchill veronderstelde van Adolf Hitler dat deze voornemens is na een „eventueele" onderwer ping van de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië te onder werpen, waarna'hij een ..aanval op de Vereenigde Staten en het geheele overige Westelipjke Halfrond' zal beginnen, omdat, nar Churchill verder beweerde, hij streft nar de verovering van de geheele wereld". Het is echter goed dat er oogen zijn dit dit gevaar hebben gezien. „Hoe lang ook de strijd zal duren, wij zullen zoo besloot Churchill, „nooit ophouden onzen plicht te doen om de wereld weer de vrijheid en recht vaardigheid terug te geven". De beteekenis van de Oekraïne. Centrum der bewapeningsindwstrie. Het D.N.B. meldt:. De opmarsch van de Duitsche troepen in de DnjeprboOht is na de bezetting van de belangrijke ijzer- en mangaanertsgebieden van Krivoï' Rog en Nikopol gericht naar de bekende Oekraïnsche industriestreek in het gebied van den Dnjepr met de stdenen Dnjepropetrowsk. Dnjeprodsershinsk en 3a- poroshje, bekend onder deh naam Dnjepr-groep, die na het Donetzbekken de belangrijkste der Oekraïne is. Daar bevindt zich een industrie, welke haar be teekenis te danken heeft aan de aanwezigheid van ijzererts (Krivoi Rog), mangaanerts (Nikopol) en aan de Donetzsteenkool. Ook wat het verkeer betreft is deze industrie gunstig gelegen, daar zij via den Dnjepr een uitgang heeft naar de Zwarte Zee. Daar voorna melijk afgewerkte producten,, zooals bijv. gietstaal, gereedschapstaai, gewalst staal^voor den bouw van wagons, automobielen en vliegtuigen, worden -ver vaardigd, beteekent het verlies van dit industriegebied een groote verlamming van de Sovjetindustrie. Door hel uitvallen van de productie worden tegelijk alle verwerkende takken van industrie zwaar getroffen. In Dnjeprodsershinsk en Dnjepropetrowsk bevinden zich buitengewoon belangrijke bedrijven van de be wapeningsindustrie. Saporoshje bezit een vliegtuig motoren-industrie alsmede een aluminiumfabrieli, welke ongeveer de helft van de aluminiumproductie der Sovjet-Unie leverde. Het Dnjeprgebied is boven dien een zeer belangrijk centrum van de1 electrici- teitsproductie in de Oekraïne Met de gl'oote centrales van Saporoshje en Dnjeprodsershinsk beschikt het ge bied over twee stroomleveranciers, die behalve de stroomvoorziening van de Dnjeprgroep ook de erts- gebieden van Krivoi Rog en Nikopol alsmede een ge deelte van hel Donetzbekken van stroom voorzien. De centrale van Kaporoshje met een capaciteit van 550.000 kilowatt is door de Sovjets de grootste centrale van Europa genoemd en vormde bij alle rondleidin gen in de Oekraïne door „Intourist" een bezienswaar digheid. De bouw van den 760 meter langen stuwdam voor deze centrale had behalve het opstuwen van het water tëveqs een verhooging van den waterspiegel tot doek zoodat de tot dusver onbevaarbare stroom versnellingen van den Dnjepr thans zelfs door vrij groote schepen kunnen worden bevaren. 's-GRAVENHAGE. 25 Aug. De Nederland- sche Ambulance heeft een gift ontvangen van f 700, het is een vrijwillige bijdrage van het per soneel van de N.V. „Velenzo" rijwielfabrlek te Amsterdam. Ongetwijfeld verdient dit goéde voorbeeld na volging. Er zijn in ons land honderden groote bedrijven waar het personeel gezamenlijk het prachtige werk van de Nedcrlandsche Ambulance kan steu nen. Het wachten is slechts op de Initiatiefne mers, die zich willen belasten met de Inzameling. En die initiatiefnemers zullen'zeker gevonden worden. Wij twijfelen er niet aan of het voorbeeld van het personeel van de N:V. „Velenzo" zal nage volgd worden. Het gironummer van de Nederlandsche Ambu lance is: 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE -v Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage machtiging tot geheele of gedeeltelijke wijziging van de bestemming van het gepachte. Het Pachtbureau geeft deze machtiging slechts na het desbetreffende advies van den rijkslandbouwconsulent te hebben in gewonnen. Het pachtbureau kan aan het verleenen der mach tiging voorwaarden verbinden. Dit hesluit geldt, zoowel voor pachtovereenkomsten voor onbepaalden tijd als voor pachtovereenkomsten voor bepaalden tijd, welke vóór 1 Januari 1936 zijn aangegaan. Bij wijziging van de bestemming van het gepachte wordt allereerst gedacht aan de omzetting van gras land in bouwland, hetgeen van groot belang is voor de voedselvoorziening van ons volk, of noodzakelijk ter verbetering van de bodemgesteldheid. Onder wijziging van bestemming is o.m, ook begre pen de omzetting van weiland in hooiland, hetgeen in sommige streken in bepaalden omvang zeer gewenscht ls met het oog op een betere voorziening van het vee met hooi en kuilgras. De pachters, die bezwaar mochten hebben tegen het nemen van initiatief ten deze, kunnen zich in verbin ding stellen met den rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. De groenteprijzen. Op de persconferentie te 's-Gra venhage van Zaterdag zijn mr. Schokker, den ge machtigde voor de prijzen, eenige vragen gesteld naar Aanleiding van de bezwaren, die zich hier en daar voordoen bij den aankoop van groenten. Er werd op gewezen, dat verschillende dagen van de afgeloopen week, het moeilijk was groenten in voldoende hoeveel heid te krijgen. Aan mr. 'Schokker werd hierover zijn meening gevraagd. Mr. Schokker antwoordde, dat het verschijnsel hem bekend was. De haperingen in de verstrekking van groente zijn aanstonds opgetreden toen de maximum prijzen waren ingesteld. Z i ligt dit in de eerste plaats hieraan, dat in vele gevallen de grossiers niet vol doende medewerking verleenen, resp. tegenwerken. Een ander punt, waarnaar nog een onderzoek gaande is, is dat blijkbaar in een aantal gevallen het veiling systeem wordt ontdoken, er wordt achtershands groente verkocht, die .eigenlijk aan de veiling had behooren.te worden aangevoerd. Hiervoor worden dan te hooge prijzen betaald. De winkelier, die hieraan meedoet brengt zichzelf in moeilijkheden, omdat hij er met den maximumprijs niet kan komen, hij moet dus met den prijs knoeien, waardoor hij kans loopt zichzelf in de grootste ongelegenheid te brengen en zich straf op den hals te halen. Een zeer belangrijke factor is mede het bizonder ongunstige weer. Op e,en kouden voorzomer is een periode van ongewone hitte en droogte gevolgd en op- deze.de tegenwoordige periode van koud en regen achtig weer. De productie is tengevolge van dit alles ver van normaal verloopen en heeft althans groote vertraging ondervonden. Een zekere schaarschte kon hierbij niet uitblijven. Uit den aard der zaak werkte zij tegen de maximumprijzen in. Mr. Schokker sprak het vertrouwen uit, dat een en and.er in de kom.ende weken wel zou verbeteren. In alle geval moeten de maximumprijzen gehandhaafd blijven. Kunnen de producenten er niet mee uit," dan ligt het op hun weg zich tot hem te wenden om hem hun bezwaren voor te leggen. Doen zij dit niet. dan hebben zij ook niets te reclameeren. Met gerechtvaar digde aanspraken zal hij altijd rekening houden, maar door tegenwerking kan hij zich niet van zijn koers laten dringen. Het argument, dat men voor groentèn geen vaste prijzen kan .bepalen, omdat de aanvoer en dus ook de prijs met de weersgesteldheid schommelt kan hij niet laten gelden, omdat het z.i in alle geval noodzakelijk is. dat de arbeidersklasse, die groente als voedings middel m'et kan missen, tegen prijsopdrijving wordt beschermd. WERK-ABÓNT :pMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avendj betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. SCHEURBESLUIT PACHTOVEREENKOMSTEN. 's-GRAVENHAGE, 23 Augustus. De Directeur- generaal van den Landbouw maakt de landbouwers pachters opmerkzaam op den inhoud van het zgn. scheurbesluit pachtovereenkomsten, dat ten doel heeft het scheuren van grasland te bevorderen. Doordat in de pachtovereenkomsten veelvuldig werd bepaald, dat de pachter niet gebruik zou maken van artikel 27 van de Pachtwet, volgens welke hij voor het ontvangen van toestemming voor het veranderen van de bestemming van het gepachte object zoo noodïg de hulp van den rechter kon inroepen, was het den verpachter steeds mogelijk zijn toestemming daartoe te onthouden. Indien de verpachter dit niet wenschte, kon dus piemand hem dwingen de bestemming van het ver pachte object te veranderen. Het Scheurbesluit, pachtovereenkomsten, dat in de plaats treedt van artikel 27 der Pachtwet, bepaalt, dat de pachter na overleg met den verpachter bevoegd is de bestemming van hgt gepachte geheel of gedeeltelijk te wijzigen, indien de algemeene of landbouwkundige belangen dit wenschelijk maken. Indien de verpachter zich hiertegen verzet, richt de pachter zich tot het Pachtbureau, met het verzoek om SOPHORA. Honingboom. In de groep van vlinderbloemigen komen vrij veel boomen en heesters voor, die we in parken of tuinen kunnen planten. Van die boomen is de Sophora of honingboom een aardige vertegenwoor diger. De meest voorkomende soort, Sophora japonica, stamt .eigenlijk uit China. In het Zuiderr van Euro pa zien - we ze veel als straatbeplanting. Hier ia Holland komen ze meestal slechts in parken voor. Sophora japonica kan een vrij hooge boom van ruim twintig meter worden. Op hooge gronden blijft hij soms veel lager en brengt het niet veel verder dan een hooge struik. De beste grond voor Sophora is een kalkrijke vruchtbare zandgrond en als standplaats is liefst een eenigszins beschaduwde te kiezen. De takken van een uitgegroeide Sophora kunnen de wonderlijkste kronkelingen vertoonen. De kroon groeit breed uit. De bladeren, die tot een kwart meter laijg kun nen worden, zijn geveerd en donker groen van kleur. Ook de kleur van de twijgen is groen. De boom groeit, wanneer hij den leeftijd daar voor bereikt heeft, van Juli tot Augustus met bree- de eindstandige pluimen. De kleur der bloemen varieert van creme-wit tot geelachtig groen en de geur, die ze verspreiden is sterlc welriekend. Er zijn nog eenige varieteitèn, die zi(^h vooral van de soort onderscheiden door de andere habitus. S. j. columnaris heeft een zuilvormig opgroeien de kroon, terwijl S. j. pendula wonderlijk dooreen- gegroeide kronkelende takken heeft, waaraan de twijgen slap neerhangen. Sophora affinis wordt meestal niet veel hooger dan een hooge struik. De Sophora japonica is ech ter de meest voorkomende soort. A. J. D; BOTERMARKT ALKMAAR. 23 Augustus 1941. Aanvoer 118 pond. Kleinhandel f 1,23-—f 1,30. HandsJ matig.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2