Jbioviatid Benarde overwinning van H.C.C.2 op Haarlem Rood en Wit wint haar laatsten competitiewedstrijd SPORT IN HET KORT. UIT EIGEN TUIN BRETELS REM Oorlogsschade verzekering Luidsprekers Öaïitysstkadevemket'm$ 't Opklapbeddenpaleis Litteraire Kantteekeningerf Nieuwe Uilgaven Cricket. Na een rust van 4 weken trad Haarlem einde lijk weer in het strijdperk nu om haar laatsten competitiewedstrijd te spelen tegen HCC II. HCC won maar heeft tot het laatst toe moeten vechten voor de overwinning. Na de toss gewonnen te hebben, koos Kleefstra batten en liet het aan HCC over om op een nat veld te fielden. Kleefstra en Voogd gaven Haarlem een goeden start, want op 30 viel het wicket van Kleefstra voor 11 runs, goed gevangen door Plan ten in de gully. Voogd en v. Tiggelen speelden rustig verder, terwijl Voogd er hoe langer hoe beter in kwam en vooral de korte ballen danig afstrafte. ,Op 64 sloeg v. Tiggelen over een bal van de inmid dels aangezette Niks heen en werd gebowld voor 11. Boeree en Voogd kwamen nu samen op de mat en snel steeg nu de score. Boeree speelde sterk aan off en meerdere fraaie drives, keihard langs den grond, kwamen van zijn bat. Voogd zag kans Plan ten 1 maal uit het veld te lichten. Op 93 was het de beurt van Voogd te vertrekken. Een bal van La- bc^/rie beoordeelde hij verkeerd en ging l.b.w. voor een keurige 52. Nu kwam er op eens een inzinking bij de Haar lemmers want de 4 volgende batsmen gingen allen voor 0,, uit. Van 93 voor 3 werd het 100 voor 7. Boeree deed wat. hij kon om het batten aan zi'éh te houden on scoorde eenige fraaie boünderies. AHeep van Myer, die als lie man inkwam, kreeg hij eenige steun, want van 118 brachten zij den stand op 133, op welk totaal Myer achter het wicket gevangen werd. Boeree bleef not out met een schitterende 45. Het fielden van HCC was heel goed geweest. Planten deed mooie vangen, vooral de vang waar op v. d. Bergh uitging, was buitengewopn fraai. Laboyrie had veel succes met den bal, hoewel zijn bowlen niet doodelijk was, hij nam 7 wickets voor 33 runs. Duetz, die, na eenige goede overs gebowld te hebben, een spier verrekte en niet langer kon bowlen, boekte 012-, Dubru 013, Niks 116 en Planten 149. Na de thee openden Dankelman en van Manen voor HCC en al spoedig werd laatstgenoemde ach ter bet, wicket gevangen, hetgeen den 'umpire ont ging. Kort daarop, ging hij l.b.w. op Pesehar, ter wijl Dankelman even Tater door denzefden bowler gecleaned werd 2 voor 21. Tusschen van Riemsdijk en Niks kwam er een groote stand": nadat van Riemsdijk aan het begin van zijn innings gemist was, sloeg hij hard eenige runs en werd toen weer gemist, nu in de slips. Niks speelde uitstekend en wist eenige malen fraai de boundary te bereiken. Op 74 verdween v. Riemsdijk voor 28 en op 93 werd Niks voor een fraaie 41 in het verre veld door Kleefstra lütgcvangen. Von Oven speelde een kalme innings van 20 en werd door de Lugt gebowld die vrij'constant was. Dubru maakte het niét lang, terwijl Planten, die het spel wilde forceeren, op 119 door Pesehar met een prachtigen bal gebowld werd. Nog 15 minuten speeltijd en 7 wickets neer: Haarlem maakte dus nog een goede kans op de overwinning. Scherp werd er nu gefield. Duetz. die met Henny op de mat was, begon nu eiken bal te spelen en zag kans om in 1 over de benoodigde runs te maken. Na elkaar sloeg bij 2 maal 2 en 3 maal 4, passeerde al dus het. Haarlem totaal en bracht HCC 8 minuten voor tijd in veilige haven. Zelf bleef hij met 17 not. out. Het HCC totaal sloot op 135 voor het ver lies van 7 wickets. Van de Bergh had weinig succes met zijn slows: 142, terwijl Pesehar, na een korte periode van eenige scheeve overs, zich later goed herstelde en 4 wickets nam voor 34 runs, Abendanon noteerde 0—13, van Tiggelen 1—14; de Lugt 1—23 en A. Hartog 01. V. R. A'.-V. V. V. Gewonnen door V. R. A. met 90 runs op de le innings. V. R. A. le innigs: 177 (D. v. d. Harst 10, O. Cornclissen 22, J. Smit 70. W. Wittebol 14. D. Ingeise 16, W. Kummer 13. C. Jibben 11) H. Pelser 1—47. J. J. Alders 3—44. A. J. v. Wermeskerken 2—34, W. Roodenburg 443. V. V. V. le innings: ft? (G. Konter 18. J. J. Alders 24, A. v. Stuijvenberg 11) H. Klink 5—28, J. Peters 4—22, ft Popping 1—20. Sparta—V. O. C. -^Gewonnen door V. O. C. met 64 runs op de le innings. V. O. C. le innings 156 voor 8 (gesl.) (F. v. Herwaarden 13. J. P. v. d. Pool 59. T. C. van Eck 15, A. Terwiel 20 n.o., H. Verburg 11 n.o.) L. de Bruyn 3—55, F. Schilthuis 3—41. J. Sonneveld 1—18. Sparta le Innings 92 (J. Sonneveld 21, L. de Bruyn 11. W. Senn 19, F. Schilthuis 18) A. Terwiel 8—35, J. Nieuwen- burg 1—25, F. Konert 1—25. Excelsior—Hcrmes-D. V. S. Gewonnen door Hermes D. V. S. met 79 runs op de le innings. Hermes D. V. S. le innings 164 voor 8 (gesl.) (H. Stolk 30, A. Molenaar 32, A. Nolet 23, A. v. d. Ende 23. J. Keu zenkamp 11, A. Scheepmaker 10 n.o.) G. Oosterholl -244, J. Qosterholt 3—35, A. Ruiterman 1—22. Excelsior le innings 85, (J. Oosterhalt 11, G. Oosterholt 21. A. Walbeek 13) A. Molenaar 3—21, J. Scheffer 1—6, L. Borrani 4—12, C. Tcttenaar 1—14, J. Engering 1—1. S. C. H. C.—Quick (N.). Gewonnen door Quick (N.) met 49 runs op de le innings. Quick le innings ,94 (,T. Collard 25, R.. de Vries 10, H. Burki 25. J. Faber 10) P. C. G. Labouchère 326, C. Breu- ning 232, F. v. Oorde 5—13. S. C. H. C. le innings 45. C. Flege 4—21, H. Burki 1—14, J. Collard 1—1, H. Engelsman 2—3. RANGLIJSTJE. De stand van de eerste klas competitie is nu als volgt H. C. C. I 11 6 2 2 1 0 20 Hermes-D. V. S. 12 7 1 2 2 0 19 V. R. A. 11 9 0 0 2 0 18 H. B.' S. 12 8 0 4 3 0\ 17 A. C. C. 12 5 1 2 4. 0 15 Rood en Wit 12 7 0 1 3 1 14 H. C. C. II 12 S 1 3 5 0 12 V. O. C. 10 6 0 0 3 1 11 Haarlem 11 5 0 0 6 0 10 H. C. C. III 10 4 0 1 6 0 9 Quick (N.) 9 3 1 - 5 9 Excelsior 10 3 0 1 6 0 7 Sparta 11 2 0 1 7 1 4 V. V. V. 11 2 0 1 7 1 4 P. W. 7 0 0 3 4 0 3 S. C. H. C. 10 0 0 1 6 2 0 Waterpolo H. Z. en P. C. «int den beslissings wedstrijd tegen U. Z. C. Op het terrein van W. Z. C. te Woerden had Zaterdag avond de beslissingswedstrijd plaats voor het kampioen schap van Nederland tusschen H. Z. en P. C. en U. Z. C. De belangstelling voor deze ontmoeting was zeer groot: beide ploegen kwamen volledig onder leiding van scheids rechter Braam in het water. U. Z. C. haalde den bal en ging het eerst tot den aanval over. Na goed combinatiespel tusschen Indermaur en Memelink Jost laatstgenoemde een hard schot, dat keeper Fciss slechts ten koste van een corner kan stoppen. Ge leidelijk kwam loen H. Z. en P. C. in de meerderheid. R. den Hamer Hok plotseling naar voren ën doordat Inder- XV te Iaat ingreep, kon hij de score openen (1—0). U. Z. C. speelde zeer nerveus en het overnemen in de ver dediging liet nog al te wenschen over. Pley trok er toen plotseling tusschen uit en met een hard schot bracht hij den stand pp 20. Direct na het begin in de tweede helft had U. Z. C. geen geluk, toen Bergers den bal in eigen doel plaatste (30) Van dit moment af speelde U. Z. C. veel beter. Na goed aangeven van Van Overhagen kreeg Memelink, die door Stam streng werd bewaakt, den bal en op fraaie wijze erkleinde hij den achterstand (3—1). Aangemoedigd door dit succes trok U. Z. C. vol enthousiasme ten aanval en het lukte van Overhagen spoedig den stand op 3—2 te brengen. Het einde kwam met een 32 overwinning voor H. Z. P. C., die daardoor beslag legde op den titel van kampioen van Nederland. Heiigelen Een trieste ochtend bracht een piooien middag, zoodat ook Zondag weer goede cricket op het fraaie terrein van Rood en Wit te zien wat. Goed cricket, doch allerminst „bright", want beide teams heb ben in zeey langzaam tempo gescoord. Zoo had Rood en Wit, dat, na het winnen van' den opgooi door Jaap van Baasbank, die ditmaal zijn team zeer goed aanvoerde, bijna vier uur hoo die voor het bijeen brengen van 142 runs.- Een wel zeer traag tempo! P.W. volgde hierna met 66 punt.en ir 2 1/4 uur. Aanvoerder Bram Stroïnk had volle, twee uur noodig voor 15 runs, waartoe hij 'echter genoodzaakt was, aangezien zijn team- genooteri, met uitzondering van A. Nordbeck (19), zich vrijwel uitsluitend op de verdediging toe leg den. De Rood en Wit-aanval, mitstekend afgewisseld door aanvoerder J. van Baasbank deed echter zijn plicht en bleef tenslotte de situatie meester, waarbij Piet Hagenaar met de goede cijfers 424 uit den strijd kwam, L. J Sodderland met 3 voor 17, J. Nijhuis met 23 en Willem Kramer met 1 voor nul in 3 overs! A. v. d. Togt met 0—7 had geen succes. Een uitstekende vang van Sodderland waarmede hij een return van Lungen accepteerde en een zeer goede slip-catch van Piet Ligtenstein dienen ge memoreerd, evenals een bijzonder mooi stumpen van Max Gobets, waardoor de openingsbatsman J. Visser kon verdwijnen. De rest werd gebowld en Stroïnk ging ten slotte l.b.w. na een fraaien bal van Sodderland. Ook Hagenaar en Nijhuis lieten een paar goede ballen los waarvan N. Leeftinck (8) en F. Nord beck het slachtoffer werden. De eerste over van den" wedstrijd bracht snel 7 punten van P. Lammerts van Bueren op, die ech ter met den -(.weeden bal van den volgenden over door een laagblijver van Leeftinck werd gebowld. Tonny de la Mar en Willem Kramer lieten zich echter niet meer scheiden, zoodat er met de lunch pauze om hal ftwee 58 runs waren voor het verlies van éen wicket (De la Mar 26, Kramer 21). Na de lunch voegen beide spelers ieder 10 pun ten aan hu score toe, waarna eerst de la Mar door' onverantwoordelijk runnen op een te korten bal dien de fielder direct te pakken had. uitging en daarna Kramer met een full-pitch op den off stump van Ch. Lungen. die als gast met P. W. meespeelde voor den afwezigen Buma, kon ver trekken. (384). Hoe langzaam er voor de lunch gescoord werd bewijst dat er van half éen tot den laatsten over voor de rust, drie runs werden toegevoegd aan het. totaal. Het bowlen was inder daad zuiver, doch dit tempo was wel wat zeer langzaam voor een paar uitstekende cricketers. De innings van Kramer was overigens in uitsteken den stijl en foutloos gespeeld. De stand tusschen beide batsmen had 62 runs opgebracht. Nadat het derde wicket was gevallen, kwamen er niet veel runs meer bij. de bowlers kregen de overhand en behalve P. Ligtenstein met een zeer goede 22, P. Hagenaar die met 11 not out bleef en de eenige vier in dezè innings scoorde en R. Kra mer 14, presteerden de overige batsmen vrijwel niets. Om kwart voor 4 sloot de innings op 142. J; Visser bowlde 241, N. Leeftinck 231, Charles Lungen 334 en Hans Schnitger 2 voor 20. Het fielden van P.W. was zeer scherp en uit stekend verzorgd, waarbij enkele fraaie vangen werden gehouden. Rood en Wit besloot haar seizoen dife met een goede overwinning. A.s. Zaterdag en Zondag heeft een tweedaagsche wedstrijd tusschen tw'ee Nederlandsche jeugdelftal- len tot slot van het seizoen op het Rood en Wit- terrein plaats, ft HAARLEM II—ROOD EN WTT m. Deze belangrijke match werd gewonnen door R. en W. De overwinning beteekende tevens het kam pioenschap van deze afdeeling. R. en W. scoorde 162 voor 9, waarvan A. de Haan 19 H. v-. Zijl 33, H. Everard 15, J. Chapon 47, A. Beréndsén ,17. Voor Haarlem bowlden: J. de Boer 09, R. J. Ton 268. G. Wessel 342 en R. Buissink 435. H. Pesehar maakte 3 slachtoffers achter de-palen: 1 gevangen, 2 stumped. Haarlem II scoorde 90 runs, waarvan H. Pesehar 23, P. v. d. Bergh 15 en P. Mulder 21. Voor R. en W. bowlden: D. de Jong 440, A. Berendsen 3—#18, H. Thon 37, J. Chapon 0—11 en J. Berendsen 07. Derde klasse A C. V. H. 2—KAMPONG 2. Gewonnen door C.V.H. 2 met 14 runs op de eerste innings. C.V.H. scoorde 103 runs, waarvan Jac. Bosse 26, H. Hoogerbeets 20,- J. de Wit 19 en E. Kievit 12. J. de Bruin bowlde 439, F. Verzijl 445 en M. Welle 1—6. Kampong 2 scoorde 89 runs, waarvan G. v. d. Wiele 10, B. v. d. Woord 18. G Zeeuwe 526. J. Bastiaenen 322, J. de Wit 0—5. J. Bosse 119. Korfbal COMPETITIE NEDERLANDSCH KORFBALBOND. In alle districten van den Nederlandschen Korfbal Bond zal de compettiie niet op 7 September aanvangen, zooals eerst was bepaald, maar op 14 September. Bij de nieuwellngenwedstrijden van „De Trekvogels" slaagde de Haarlemmer J. Brijs erin den 1000 M. te winnen in den tijd van 2.53,7 min. Afd. Haarlem IS. V. B. De „Zevenkamptlag" uitstekend geslaagd. Kick Smit wint den eerstem prijs. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van den N. V. B. heeft met het organiseeren van den derden Zevenkamp- dag nof meer eer ingelegd dan in de beide voorgaande jaren. Niet minder dan 239 inschrijvingen van voetballers uit 20 aangesloten vereenigingen waren binnengekomen, een zeer groot aantal, dat ten deele een gevolg was van de fusie met de R.K clubs. Van de meest bekende ver eenigingen in ons rayon schitterde alleen H. F. C. door afwezigheid, dgch daarentegen waren Haarlem, R. C. H„ E. D. O.. H. B. C., Bloemendaal, Santpoort, e.a. met een groot aantal leden van de partij. Men kan zonder overdrijving zeggen, dat dit sportfeest de verwachtingen heeft overtroffen en het kan dan ook als buitengewoon geslaagd worden gekenmerkt. Zoowel deelnemers als toeschouwers hebben een dag beleefd, die hen in alle opzichten heeft tevreden gesteld, dank zij vooral de uitstekende organisatie en de gezellige omgeving. De regeling klopte als een bus ën de heeren Twisterling, Duiker en Potharst met hun helpers kunnen met tevreden heid op hun werk terugzien. „Haarlem" won evenals twee jaar geleden den vereenl- gingsprijs, waaraan het feit, dat deze club over zoovele geoefende athleten beschikt, zeker niet vreemd was. Doch H. B. C. en R. C. H. deden weinig voor de roodbroeken onder en vooral Kick Smit., Hoogendoorn 'en Hanze toon den zich allround sportsmen. De H. B. C.-aanvoerder liet zien. dat hij behalve een uitstekend voetballer ook op ander gebied een prima kracht is. want hij maakte zoowel op de 80 Meter hardloopen als bij het baldribbelcn den snelsten tijd van alle deelnemers. Smit won dan ook met ruimen voorsprong den eersten persoonlijken prijs. Ook tusschen de nummers twee en drie, respectievelijk Kam- minga (Haarlem) en Hoogendoorn (R. C. H.) was een groot puntenverschil, doch de andere twaalf prijswinnaars wa ren vrijwel van gelijke kracht. Het aardige van deze wedstrijden is, dat de deelnemers tot na afloop van het laatste nummer in spanning blijven, omdat elke centimeter en elk tiende deel van een seconde waarde heeft en in punten wordt omgezet. Men kan dan ook veilig zeggen, dat zij, die beweren, dat een voet baller voor geen anderen tak van sport belangstelling heeft, het glad mis hebben, althans wanneer zooals op dezen Zevenkampdag het prograVnma smakelijk wordt opgediend en de organisatie tot ln de puntjes is verzorgd. We moeten thans met de vermelding der resultaten volstaan, doch in den loop van deze week- komen we nog nader op dezen hoogtij-sportdag terug. VereeniglngsprUzen: 1. Haarlem I met 14346 punten; 2. H. B. C. I met 14109 pnt.; 3. R. C. H. I met 14044 pnt.; 4. Bloemendaal I met 13790 pnt en 5. R. C. H. II met 13782 punten. PersoonlUke prezen: 1. J. C. Smit (H. B. C.) 4149 pnt.; 2. P. H. Kamminga (Haarlem) 3909 pnt.; 3. C. Hoogendoorn (R. C. H.) 3097 pnt.; 4. W Hanze (R. C. H.) 3665 pnt,; 5. A. van Esveld (Bloemendaal) 3598 pnt.; 6. M. Visser (Haar lem) 3665 pnt.; 7. A. J. Kaan (Haarlem) 3545 pnt.; 8. P. van Thiel (Droste) 3538 pnt.; 9. J. de Jonge (R. C. H.) 3536 pnt.; 10. J. Maonhout (Beverwijk) 3526 pnt.; li. G. Berneveld (Heemstede) 3481 pnt.; 12. A. Formenoy (Teelfonia) 3428 pnt.; 13. W. Kok (R. C. H.) 3427 pnt.; 14. G. W. Koning (Haarlem) 3360 pnt.: 15. D. C. Petharst (Bloemendaal) 3356 punten. Zondag j.l. hield ,,'t Karpertje" een wedstrijd tegen haar zustervereeniging „De Vrije Hengel" in de Ring- aavt bij Vijfhuizen. De vangst was matig. De uitslag was: Vrije Hengel 92 stuks, 't Karpertje 81 stuks. Held van den dag IJ. Brands 27 st. V. H. ,Het Baarsje" hield Zondag een uitdagingswedstrijd tegen de hengelsportvereeniging 't Karpertje uit Bever wijk. Er werd 3x1 uur gevischt in de Hoofdvaart. De eerste prijs werd behaald door „Het Baarsje" mpt het grootste aantal 1583 stuks; 2e prijs Het Karpertje 884 stuks. De heer Beentjes ontving een prijs voor het groot ste aantal 126 stuks en de heer J. Goed voor de grootste vlsch 261/2 c M- De heer P. Berghuis ontving een .prijs voor de meeste vlsch 189 stuks en de heer A. Wisse voor de grootste 37i/2 M. D. O. V. hield Zondag een ouderlingen wedstrijd op wil- vlsch in de Amsterdamsche Vaart. De uitslag was: 1. C. Sloof meeste 39 stuks; 2. P. Eikhof grootste 21: 3. T. Hal- derman; 4. Calapdt Sr.: 5. W: v. Danzik; 6. Ploeg: 7. Re- gelink; 8. Smit; 9. Keetlaar. De prijs voor het laatste vischje werd door den heer Sloof gewonnen. Winterspinazie wordt dezer dagen gezaaid. We kunnen dit smakelijk gewas dan in het najaar en in het begin van den winter oogsten. Deze groen te, die evenals zomerspinazie een. voedselrijken grond noodig heeft, wordt op regels, die 15 c.M. uit elkaar liggen, uitgezaaid, om later in den regel op 15 c.M, afstand te worden uitgedund. Twee goede soorten zijn Venlosche Winter en Utrechtsche Winter. Een groente, waarvan we vooral in den winter, als de versche groen.ten schaarsch zijn, veel plezier hebben, is de veldsla. Deze groente komt slechts in naam en gebruik met onze andere slasoorten over een, daar ze een geheel andere afkomst heeft. Het is een winterharde plant, die ook tamelijk wat vocht kan verdragen. Wanneer we dan oqk van hu af aan met tusschenpoozen van een dag of veertien een hoekje van onzen tuin met deze groente be zaaien, kunnen we er gedurende het grootste ge deelte van den winter plezier van hebben. Ook dit gewas wordt op regels, die 15 c.M. uit elkaar liggen gezaaid. Het zaad wordt slechts heel dun met aarde bedekt. Wanneer de zon gedurende eenige dagen fel schijnt, gebeurt het wel eens, dat de kiemen verbranden en het zaaisel op deze ma nier mislukt. Om dit te voorkomen bedekt men het zaad. tot het boven den grond staat, met zakken of een mat. De soorten zijn.-: Fijne Broei of Broeivet en Groote Hollandsche. Dit laatste soort, dat veel grovere bladeren maakt dan het eerste, wordt latei- op 4 a 5 c.M." uitgedund. We moeten tijdens den groei van de veldsla goed opletten, dat het onkruid niet de overhand krijgt. We kunnen nu, en indien we er niet eerder plaats voor hebben ook nog in begin September, aardbei- planten uitpoten. Deze plant, die bij een goede ver zorging zoo buitengewoon veel voldoening geeft, kunnen we ook langs de randen van onzen groente tuin planten. Maar aardbeien hebben veel zon noo dig. Van planten,, die in de schaduw staan, oogsten we zure vruchten. We spitten de plek, waar we de planten willen uitzetten, zoo diep mogelijk om. daar de aardbei van een lossen, vochtigen en voed- zamen bodem houdt. Daarom spitten we ook door de bovenste laag grond een flinke hoeveelheid ouden goed verteerden stalmest, eventueel var- kensmest. We laten den grond nu- een paar dagen rusten en planten dan de planten zóó diep, dat het hart van de plant zich juist boven den grond be vindt. Vooral niet te ondiep planten, daar de pas gespitte grond later nog wat in elkaar zakt en de planten dan op een heuveltje zouden komen te ètaan.-We planten op rijen, die 50 c.M. uit elkaar liggen en zetten de planten in de rij op 25 c.M. af stand Van elkaar. Om vorstschade te voorkómen, dekt men aardbeien soms in het najaar met rui- gen mest af. Het hart van de plant moet dan ech ter vrij blijven, anders gaat dit rotten. Goede soorten zijn: Madame Lefèbre, die vroeg vrucht geeft, evenals Deutsch Evern. Een oudêr- wetsche maar nog steeds goede soort, die laat vrucht geeft, is Jucunda. Het is van veel belang dat men de aardbeïplanten van een betrouwbaar adres betrekt. Bruine en andere boonen, die we droog willen bewaren, oogsten we wanneer het blad geel ge worden is.. We trekken de planten dan uit den grond, plukken het blad er af, binden de boonen- planten in niet te groote bossen met de wortels aan elkaar en hangen ze op een luchtige plaats op hun kop te drogen. We kunnen ze daartoe in de zon op een lijn of op een hek hangen, maar indien het slecht weer is. kunnem ze ook op zolder te drogen worden gehangen, vooral indien men het daar wat kan laten doorwaaien. We laten de boonen nu dro gen tot ze in hun doppen rammelen. De boonen kunnen in den dop bewaard worden totdat we ze gebruiken,' maar we kunnen ze ook dorschen. Hiertoe .vullen we een zak halfvol met boonen, binden hem goed dicht en slaan er met een stok op, tot de boonen uit de doppen zijn. De doppen en aangetaste boonën worden er nu uitge zocht; de vruchten moeten worden bewaard in een zak óf in een nïèt geheel afgesloten bus. Indien'-het loof van onze poot-uien nog niet af gestorven" is, knakken we de stengels om. Wanneer het loof afgestorven is, trekken we de uien uit en laten ze een dag flink in de zon drogen. Daar hét droog bewaren van uien een eerste vereischte is, laten we ze nog een dag of tien op een luchtige maar droge plaats liggen om verder op te drogen. Uien. die een bloemstengel hadden gemaakt, leg gen we op zij; men gebruike deze eerst, daar ze minder lang houdbaar zijn. J. J. L. AFWEZIG van 26 AUG. tot 8 SEPT. Dr. R. G. POSTHUMUS, Oogarts, Haarlem. HUWELIJK. Jongedame, 20 jaar, zoekt ken nismaking met een jongeman. Foto's worden op eerewoord teruggezonden. Br. nr. B 185 Bureau van dit Blad. Sok-ophouders, Mouwhouders, Jarretelles, Garen, Spelden enz. Kalverstr. 14, IJmuiden-Oost, Telef. 5162. is thans strikt noodzakelijk. Sluit Uw molestverzekering bij Makelaar C. VISSER Hzn., Wijk aan Zeeërweg 91. Telef. 4830, IJmuiden. UIT KENNEMERLAND o 13 Regels 30 cent Elke regel meer 10 ct. (uitsluitend bij '«Jtoru,-»be*allng) Jongelui zoeken ZIT- en SLAAP KAMER m. vrije keuken en W.C. ben. of bovenhuis, in Beverwijk of omg. Br. met prijsopg. no. B J8G bur. van dit blad. TE KOOP: Salonkast, met 2 cra- pauds, zijden damast. Adres te vern. bur. v. d. blad. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avond"? betaald te zijn. daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. TER OVERNAME £EVR. Man doline. Tevens een paar nette da messchoenen gevr. m. 38. Adres te vern. bur. v. d. blad. Te koop agb. een HAARD KACHEL.- Ladderbeekstraat 78, Velsen-Noord. Gevr. HANDIG MEISJE voor halve dagen. De Genestetlaan 29, Driehuis. Mevr. Dekker, Hoofdstr. 222, Santpoort, zoekt MEISJE v. heele of halve dagen. Loon, werkuren en verdere cond. nader te bcspr. Stelt niet uit. Morgen is. het .misschien te laat. Vraagt ftü' inlichtingen bij Fa. D. BAIS Jzn. JOH. BAIS, KERKSTRAAT 5 - IJMUIDEN - TELEF. 4157j GROOTSTE SORTEERING ln de NIEUWSTE MODELLEN OPKLAPBEDDEN. Alle maten Alles voorradig. Ook 1- en 2-pers. verticaal, 40 modellen ombouwen met boven- en zij kasten. Alle soort bedstellen, dekens, divanbedden, spiraalmatrassen Grootste keuze Eerste klas Onbeperkte garantie. Dames, laat van Uw Auping matras een origineel opklapbed maken Niet van nieuw te onderscheiden Dat is geld besparen MONSTERKAMERS ORIONWEG 8, HAARLEM-NOORD, bij Zaanenlaan GESLOTEN HUIS TELEF 23932. HER FSTIN VENT ARTS ATIE VOOR DEN LANDBOUW. De Voedselcommissaris voor Noord-Holland maakt liet navolgende bekend: Tn het tijdvak van 1 t'm. 6 September a.s. zullen de bedrijven van de na volgende georganiseerden geïnventariseerd worden, t.w. a. De houders van rundvee, varkens en schapen, b. De telers van stoppclgewassen. c. De telers van koolzaad, oogst 1942. Onder stoppelgewassen worden, uitsluitend bedoeld de gewassen, welke vóór Juni 1942 het veld weer ruimen! Gewassen, welke in Juni 1942 te velde zullen staan, moeten dus niet opgegeven worden. Gewassen, waarvan tijdens de telling vaststaat, dat zij voornamelijk voor groenbemesting zullen worden gebezigd, behooren eveneens niet te worden vermeld. Alle personen, die houders en-of telers zijn. als bedoeld onder a. b en c, worden verzocht reeds nu de gegevens te verzamelen, zoodat deze nauw keurig en vlug aan de tellers kunnen worden opgegeven. omt men iemand op straat tegen ....dan kan men zich afvragen of hij (of zq) gewoon is te rooken misschien, of hij (of zij) wel eens naar een bioscoop gaat misschien, of hij (of zij) naar een radio pleegt te luisteren misschienmaar men behoeft zich niet af te vragen of hij (of zij) een krant leest! Dat doet hij, dat doet zij zeker, heel zeker es lederen dagl Vandaar dat conranten-reclame logischerwijs d« kern is van iedere goede reclame-campagne. Dirk Costèr'l, Nieuwe Geluiden. In een vijfden, vermeerder dep druk. Arnhem. Van ^jOghum-Slatérus U. M. Dat een zoo omvangrijke en met critischen zin saamgestejde bloemlezing uit de nieuwere Neder- landèche dichtkunst het tot een vijfden druk brengt zou op zich zelf al voldoende voor de waarde van dit boek spreken. Dat ze bovendien nu met een keuze van gedichten der jongste schrijvers werd aangevuld verklaart de aankondiging van dezen herdruk. Costers Nieuwe Geluiden zijn ook bij het onderwijs in de vaderlandsche letteren een bruik baar werk gebleken, waardoor weer de telkens hernieuwde oplagen verklaard worden, die door andere bloemlezingen in den regel niet gehaald worden. Dat aan de zoo uitstekende, wei-gefun deerde inleiding tot de nieuwe Nederlandsche dicht kunst; die Coster aan zijn keuze laat voorafgaan een groot deel van het succes mag worden toege schreven, is duidelijk. Die inleiding, op zich zelf reeds een prozastuk van bijna honderd bladzijden, zal naar de schrijver in een naschrift meedeelt misschien over eenigen tijd eens geheel te her schrijven zijn. „Op dit oogenblik verkeertonze poëzie, in een periode van gisting en groei". Dat maakt het niet gewenscht, over de dichtkunst der laatste paar jaren reeds een samenvattende, ken schetsende typeering te geven. Coster wil dat voor iets later bewaren en volgt intüsschen het werk der thans aangetreden jongere dichters evenzeer als dat der ouderen uit de school van 1910, waarin hii thans een tweede jeugd ontdekt. Wat niet wegneemt dat voor dezen vijfden druk reeds gewenschte herziening en aanvulling^ zijn aangebracht. Van-de het laatst opgetreden dichters zijn reeds proeven van hun werk opgenomen en de namen van Aafjes, Vasalis, Hoornik, Va.n Lier, Morrien en andere dichters uit Criterium (vroeger in ons' blad besproken) zijn onder de Nieuwe Ge luiden hoorbaar geworden. Dirk Coster behoort ongetwijfeld tot de meest belezen kenners der dichtkunst van den nieuweren tijd. Hij heeft den lsut en de neiging tot'groepee ring en afscheiding die den litteratuur-historicus- eigen is, en dén goeden smaak en de klankgevoe ligheid, die bij den kunstenaar thüis z^n. Daar tusschendoor laat zich Vaak in zajn oordeel zijn waardeering voor een ethisch element in de dicht kunst bemerken en door dat alles is hij in staat, het werk van de meest verschillend geaarden on der de schrijvers te verstaan en voor het publiek verstaanbaar en bovenal genietbaar te maken. Als bemiddelaar tusschen producent en cónsument der dichtkunst is zijn werk daardoor van de groptste beteeken is. Door het wezen zelf van dezen luiste raar wordt de bijval duidelijk, die de nieuwe ge luiden door zijn toedoen verwervèn. Sjoerd Leiker. Zwarte Jan Nijkerk. G. F. Callenbach N.V. Daar is in dezen roman, die een debuut schijnt, een groote droomerige genegenheid voor het menschdom, die zich ook blijft manifesteeren waar minder prettige specimens van de soort de minder lofwaardige kanten er''van aan den dag leggen. Het is de geschiedenis van een Indisch jongetje dat door zijn vader, gewezen koloniaal, meegenomen wordt naar Friesland en daar in vader's familie zonder enthousiasme ontvangen wordt. Vooral als die vader daar dan trouwt met een nog al bij-de- hante weduv?e van grove levensopvatting wordt het leven foor Pierke een reeks van vreemde ge waarwordingen, waarioe de kleine, valsche ondeu gendheden van twee bij die gelegenheid verworven stief broertjes veel bijdragen De gewezen kolo niaal, die op zijn wijze aan zijn kind gehecht is, hoewel hij de inlandsche moeder er van zonder gewetenswroeging in den steek liet, is de eenige bij wien Pierke bij tijd en wijle nog eenige toena dering. die op liefde gelijkt, vinden kan. Een schijnbaar hopeloos geval, waarin de kleine man zich op wondere wijze schikt in een duldzaamheid, die zijn omgeving niet begrijpt en voor lafheid houdt. Maar soms kan datzelfde ventje losbarsten en op zijn makkers inslaan en dan groeit hun respect-voor Zwarte Jan, die; daarvoor onverschil lig. heel kort daarna weer zijn kalme, Indische beschouwende houding herwint. Op school leert hij uitstekend en de meester vat een groote genegen heid voor hem op Deze en de oude Pake Vos zijn voor Pierke de eerste gunstige sympathieën in zijn Friesch bestaan. Zij zijn met die genegenheid, waarvan ik in den aanvang sprak, geteekend. Wij moeten nu Pierke's verdere ontwikkeling tot groot- mcnsch verder aan den lezer overlaten. Het zal goed met.hem worden, hij zal werken en actes halen en een goed betaalde betrekking krij gen en aan de perikelen van het jonge leven, zelfs aan die der liefde, het hoofd weten te bieden. Een tenslotte zal hij aan een stil verborgen ge houden wensch gevolg geven en naar Indië terug gaan, ondanks het vele goede, .dat hem hier ge boden is en in zijn hart zullen, evenals op den omslag van het boek, de beelden vereenigd blijven van de Friesche meren en molens en de' Indische bergen en platanen. Toen hij als kind met zijn vader Indië verliet stond op de kade van Tandjong- Priok de moeder hem na te staren, stom in s.tjl verdriet. Als hij uit Holland vertrokken is, naar zijn land terug, schreit de vader wild en ontroost baar. Zoo kan het leven zijn. Sjoerd Leiker heeft met Zwarte Jan een goed boek geproduceerd, waarin een soms nuchtere .visie afgewisseld wordt door een bedwongen overge voeligheid, die, schijnbaar daarmede in contrast, "misschien den volksaard typeert waarmee de schrij ver zelf verbonden is. Het Friesche karakter bergt verrassingen die in dit verhaal zonder te veel diep zinnigheid. worden aangebracht, het werd daardoor zeer leesbaar en belooft wellicht veel voor het werk van dezen auteur. Zwarte Jan is ernstige lit teraire arbeid, reeds nu. A. M. de Jong. Merijntje in Filmland. Amsterdam A._ J. G. Strengholt's U.M. De geestelijke vader van Merijntje is een uit stekend verteller, dat weten we. En Merijntje heeft zijn geestelijken vader niet losgelaten en hem in de regionen der filmkunst gesleept, toen alles over hem in de boeken verteld was. Nu vertelt die va der zijn eigen wederwaardigheden met zijn Me rijntje in Filmland, waaryan ik reeds fragmenta risch genoten heb toen ik toevallig ergens een num mer van (naar ik meen)- „Astra" in handen kreeg. Geestig, soms vol humor, soms vol sarcasme ver telt A. M. de Jong van zijn betrekkingen totr de kunst van het witte doek. Geboft heeft hij daarbij niet maar het is zeer de", vraag of hij dit amusante verhaal geschreven zou hebben, zoo dat wel het geval geweest ware. lij goed vertelde, vermake lijke lectuur zijn wij nooit bijster gogd gesorteerd. Het is een leemte waarin voor een deel door dit film-intermezzo met De Jong's geesteskind voor zien wordt. J. H. DE BOIS. De: Deutsche film. Max Hesses Verlag,. Berlijn. Het tijdschrift „Der Deutsche Film" is, in, opdracht van de Reichsfilrrikammer en tn samenwerking met de'Duitsch® filmindustrie met een bijzonder nummer 1940/41 uitgeko men, waarin een zeer breedvoerig overzicht wordt gege ven van de Duitsche filmindustrie in het naaste verleden. Het is een zeer royaal opgezet werk geworden, rijk geïl lustreerd en voorzien van bijdragen van de vooraanstaande figuren der Duitsche filmwereld. Rijksminister Göbbels opent de rij met eén kort'woord, waai'in hij opmerkt, dat hetgeen in 1940 en 1941 door Duitschland op filmgebied werd geproduceerd het bewijs levert, dat ook onder het rumoer van den krijg de muzen in "Duitschland niet behoeven te zwijgen. Ministërialrat Dr. Fritz Hippler, leider der Filmafdeeling in het ministe rie voor Volksvoorlichting en Propaganda deelt het een en andere mede over de Duitsche film in oorlogstijd, Profes sor Carl Froelich, president der Reichsfilmkammer behan delt de internationale beteekenïs van de nationale film en na hen komen diverse andere persongn van gezag aan het woord over diverse onderwerpen, dé kunst van het witte doek betreffend. Zoo draagt o.m. Prof. Karl Ritter een beschouwing bij over „Reportage en speelfilm", waarin hij betoogt: „Ik zelf heb nimmer een onderscheid tusschen repor tage- en speelfilm geconstrueerd. Want ik beschouw de film als een kihist, die in de eerste plaats er toe moet dienen, te verduidelijken wat in zeker tijdsgewricht aan dramatisch gebeuren en machtig, ieder mensch aangrijpend ervaren voor oogen stelt. Wat in de goede en artistieke „speelfilm" de eenling wedervaart, die ten slotte in ka rakter en wereldbeschouwing toch ook kind van zijn tijd is, is in^cie „reportagefilm" het beleven der velen." "Hierna wordt aandacht gewijd aan het werk der Duit sche «filmregisseurs met markante opnamen van hun ar beid en'hun films, waarbij Leni Riefenstahl weer haar eigen plaats inneemt en ten slotte passeert stuk voor stuk de eindelooze rij van filmhelden en -heldinnen uit d« Ufa, Tobis-, Terra-, Bavaria- en Wienfilms de revue. Tafereelen, die na een jaar alweer verouderd lijken wis selen af met wat nog versch in het geheugen ligt, Bismarck, Schiller, Geierwally en Der Postmeister en ook bij een artikeltje van Heinrich Roellenbleg, den leider der Deutsche Wochenschau is nog heel wat histoire contem poraine. Documentarie- en teekenfilm, Duitsche film werkplaatsen. de ontwikkeling van het filmtheater in den nationaal-socialistischen staataan dit alles zijn be langwekkende artikelen en Interessante illustraties ge wijd. zoodat dit werk een even volledig als interessant overzicht geeft van al wat het Duitsche filmwezen in d* laatste anderhalf Jaar opleverde. 5ERKA,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 4