De afspraak in de Parklaan De Fiets, Vacantie-herinneringen. SANTPOORT HEEMSKERK „Ik fiets nu al tweeënzestig jaar," zei met de hem eigen opgewektheid de bijna tachtigjarige ve teraan, wiens naam tot de bekendste in de historie van den A. N. W. B. behoort. „En ik heb het altijd met plezier gedaan. Nu nog steeds". Er waren al zooveel menschen die autorijden niet eens meer voor hun plezier deden, die hun auto's uitsluitend als nuttig vervoermiddel beschouwden en heelemaal geen genoegen meer konden vinden in het rijden zelf. Menschen die verbaasd waren als bleek dat zij anderen, niet-aulobezitters, een bui tengewoon groot genoegen konden bereiden door hen eens mee te nemen op een tochtje. Waarbij de gastheer zich eigenlijk een beetje vreemd en on wennig voelde omdat hij zoo maar rondreed, zon der eenig zakelijk doel Zijn auto staat nu allang op stal en als hij de kans kreeg er eens een paar uurtjes mee in de vrije na tuur te gaan rondtoeren, zou hij die gelegenheid met beide handen aangrijpen en voor het eerst na vele jaren weer eens genieten van het autorijden zelf. Maar zijn fiets, die hij nu weer zoo geregeld gebruiken moet en die hij lang vóór hij een auto bezat al niet meer beschouwde als een ding. dat hij met plezier bereed? Hoe denkt hij daar nu over? De veteraan van den A. N. W. B., ongeschokt in zijn overtuiging tijdens een lang leven vol nieuwe techniek, toenemende snelheid en wisselende ver- keers-modes, geeft hem een treffend antwoord, Hij heeft tweeënzestig jaar lang, van 1879 af dus, altijd van het fietsen genoten. Het is de moeite waard daar eens ccn paar data bij op te 'slaan. Ge bladert in de historie van het rijwiel en ontdekt den „hoogwieler" anno 188" u weet wel, dat zonderlinge ding met een heel groot wiel vóór, waar men bovenop zat, en een mal klein wieltje achteraan. Het had nog geen lucht banden, want die werden pas in 1889 uitgevonden, liep op zijn best op dunne massieve rubberbandjes en men placht, zooals de ouden van dagen getuigen, er mee voorover te tuimelen als men op te groote oneffenheden in den weg stuitte. Zulke hindernissen waren talrijk genoeg op de wegen anho 1880. Vervaarlijk moet de veteraan in die dagen ge hotst hebben, ook nog op het „kangaroo-wiel" van 1885, welles achterwiel ongeveer anderhalf maal zoo hoog als het voorwiel was en zelfs op de eer ste safeties. Hoe stond het met de zadelveeren? Ook lang niet best. En wat zal hij afgetobd hebben met de eerste luchtbanden, vastgeplakt op houten vel gen, zoodat reparatie een heel uitvoerige bewerking vereischte! Maar dat kan allemaal juist veel plezier ver schaft hebben aan een ondernemenden sportsman, sterk geïnteresseerd in een zich ontwikkelende nieuwe uitvinding. Die oude fietsclubs, de oude wed strijden op den weg en op de baan. wat moeten zij den vaderen veel vreugde bezorgd hebben! De merkwaardigheid van die tweeënzestig jaar fiet- sen-met-plezier schuilen dan ook in het tweede deel van dat lange tijdvaklaat ons zeggen van 1905 af, toen fietsen algemeen en gewoon begon te wor den en de fiets haar definitieven vorm allang bereikt had en haar technische volmaaktheid naderde met de uitvinding van het freewheel, dat later nog ge volgd zou worden door de drie-versnellings-naaf, de electrische fietslamp en andere verfijningen. De bekoring van het nieuwe en bijzondere was er al heelemaal af. De auto had die aantrekkings kracht veroverd en zou haar weer vrij spoedig moeten prijsgeven aan het vliegtuig. Het heeft onzen veteraan zeker niet aaiPbelang- stelling voor auto en vliegtuig ontbroken, maar zij ondermijnden zijn genoegen in het fietsen niet. Kij had dat eenmaal grondig verworven en behield het. En ge moet denken aan de propaganda die de (in 1883 opgerichte) A. N. W. B. natuurlijk langen tijd voor de fiets heeft moeten maken, als ge hem nu nog hoort vertellen dat hij er ook voor zijn gezond heid zooveel baat bij vindt. Nu nog.enkele maanden voor zijn tachtigsten verjaardag. „Zie jë, als ik mij eens niet lekker voel door zoo'n ouder- domskwaaltje, spring ik op mijn fiets en rijd een half uur of zoo. En als ik dan thuis kom heb ik er geen last meer van. Je moet in beweging blijven als je oud bent: niet stil gaan zitten wachten of het soms overgaat." Hetgeen misschien niet als algemeen recept kan gelden maar wel voor al diegenen, die hun heele leven sterk bewégëlijk zijn geweest, en gezond" van lijf en leden zijn. „Blijf de beweging "beoefenen, waaraan je lichaam altijd gewend is geweest. Het tempo mindert vanzelf wat, maar de beweging moet blijven." Er zijn meer veteranen die daarvan getuigd hebben. En als zij op hun tachtigste kunnen verklaren, met een zoo helderen lach als onze zegsman, dat zij tweeënzestig jaar lang genoten hebben van een eenvoudige beweging en dat nog doen, dan bewijst dat meteen hun vitaliteit. Het toont den mensch die niet blasé -wordt, niet ver veeld, die geniet van al het goede dat het leven hem biedt en geboden heeft. En ge denkt bij u zelf ten eerste: er zullen wellicht nog heel wat jaren voor hem weggelegd zijn en ten tweede: ik moet het ge noegen van dat fietsrïjden toch ook weer eens wat meer beseffen. Want ik vind het zelf eigenlijk ook plezierighij heeft waarachtig gelijk! AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 29 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat: „Dat komt ervan", en bijprogramma, 8 uur. ZATERDAG 30 AUGUSTUS. Luxor Theater, Breestraat: „Dat komt ervan", en bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 29 AUGUSTUS. Thalia Theater: „Kora Terry", 8 uur. Hex Theater: „Het raadsel van Beate", 8 uur. Bioscoop De Pont: „De Postmeester", 8 uur. ZATERDAG 30 AUGUSTUS. Thalia Theater: „Kora Terry", 8 uur. Rex Theater: „Het raadsel van Beate", 8 uur. Bioscoop De Pont: „De Postmeester", 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: VRIJDAG 29 AUGUSTUS. Palace: „Kleeren maken den man", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Jud Süss", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Gcschichten aus dem Wie- nerwald", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Balnacht in Palamo", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonsteling Oude Kunst, 124 uur. ZATERDAG 30 AUGUSTUS. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. Hoofdredacteur: R. W. P. Pcereboom, Heemstede, plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. DE ONTWIKKELINGSGANG VAN DE DAHLIA'S. Lezing voor Tuinbouw en Plantkunde. Donderdagavond»hield de afdeeling Beverwijk en omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in het veilinggebouw ,,'t Centrum" een ledenvergadering onder voorzit terschap van den heer C. Broeze. In zijn welkomst woord hoopte de voorzitter, dat het ondanks de kleine belangstelling een leerzamen en nuttigen avond zou worden. Zeer tevreden was hij over de prachtige collectie ingezonden dahlia's en andere inzendingen. Na vaststelling der notulen en behandeling der ingekomen stukken, w.o. het jaarverslag van de commissie voor wateronttrekking aan den bodem werd van een gemeenschappelijke excursie naar de Agrarische Jaarbeurs te Utrecht afgezien. In de jury voor de keuring der inzendingen wer den benoemd de heeren P. Philioom, P. Dijkema en C. Broeze. De uitslag was als volgt: komkommers 9 pnt., stamspercieboonen „Parijsche zwarte", 9 put., H. C. van der Colk, Amerikaansche bramen 9 pnt., C. Broeze, dahlia's: vaas Mia Kanten 9 pnt., Oranje Imperator 9!/2 pnt.. Mr. Brown 7 pnt., Dr. de Boer 9 pnt., Andries Oranje Ces gemengd met Little Citrine, 9j/> pnt.,- alles Ingezonden door de fa. Steyn: Elethna Anifolia 9V2 pnt., Hypenicum Andsostarium 9 pnt., Rosa Nubripholia 9 pnt., H. C. v. d. Colk; Oranje dahlia, 8 pnt., Putman Cramer. De heer J. W. Putman Cramer hield vervolgens een inleiding over het onderwerp „Dahlia's". Van plantkundig standpunt gezien heeft de dahlia een wortelgestel, waarin het reserve voedsel gevormd wordt. Wanneer dan ook in het voorjaar gesplitst moet worden moet een deel van den stengel mee, daar het anders op niets uitloopt. De planten kun nen ondergebracht warden bij de vaste planten, wat zij tenslotte in het land van oorsprong, dat Mexico was, ook waren. In ons land worden zij echter meestal gerooid wegens het gevaar van be vriezen. Mits zij diep genoeg in den grond zitten kunnen zij ook hier overwinteren. Het bewaren wordt echter verschillnd gedaan. Achtereenvolgens behandelde spr. nu de ontwikkeling en de bloei- wijze van de dahlia. Vooral een drietal variëteiten nl. de enkelbloemigen, pijpvormigen en de pioen dahlia's zijn op den voorgrond getreden. Uit de pioenbloemigen zijn voortgekomen de decoratieve, die vooral in Engeland zeer gevraagd zijn. Het geslacht van de dahlia is niet oud. Het was eerst in 1615, dat een arts van Philips II enkele zaden van de dahlia uit Mexico toegezonden kreeg, die in Madrid voortgekweekt zijn. Daar is aan de plant de naam gegeven van den Zweedschen tuin bouwkundige Dahl. In Duitschland werd er latei- de naam Georgine aan gegeven, een afleiding van een naam van een Russischen geleerde. In 1802 werd de dahlia in Frankrijk en België geïmporteerd en in 1810 in Holland. De kweeker Arends uit Leiden legde zich hierop toe. In het wild bestonden ongeveer 30 variëteiten, waarvan de kwaliteit middelmatig was. In 1813 kwam de eer ste dubbele dahlia. In 1894 waren reeds bijna 100 verschillende soorten. Na de gulden periode, die de dahlia heeft gekend, kwam er een tijd dat de be langstelling verflauwde, doch door het winnen van variëteiten leefde de animo weer op. In 19Ó7 is het een Hollander, die de zeer laag bloeiende dahlia bracht, waardoor zij ook voor perkbeplantïng ge bruikt kon worden. Een groote ontwikkelingsgang heeft dit gewas in den loop der jaren meegemaakt. Aanvankelijk waren de planten slap en slecht van kleur en thans zijn er meer dan een paar duizend variëteiten, die allen van goede kleur en kwaliteit zijn. Het is voor de kweekers dan ook buitengewoon moeilijk nu nog nieuwe variëteiten te winnen, die beter zijn dan de bestaande. Er zijn echter nog vele mogelijkheden en de ontwikkelingsgang wordt dan ook nog voortgezet. Ongetwijfeld komt ook een pe riode, dat de dahlia als afgesneden bloem beter houdbaar is dan nu. Selecteeren is een eerste eisch en dit moet in de toekomst nog veel sterker wor den toegepast, dan thans wordt gedaan. Vervolgens sprak spr. nog over de vermenigvuldiging, ziekte bestrijding enz. De inleider besloot met te zeggen, dat de Hollandsche kweekers een belangrijke rol gespeeld hebben bij de ontwikkeling der dahliacul- tuur en die rol, gezien de prestaties van vandaag, ook in de toekomst zullen blijven spelen. Nadat van de gelegenheid tot het stellen van vra gen een druk gebruik was gemaakt sloot de voor zitter met een hartelijk woord van dank aan den heer Putman Cramer deze geanimeerde vergadering. MOLEN AAN DEN ST. AAGTENDIJK GAAT VERDWIJNEN. In de vergadering van de stemgerechtigde inge landen van den polder „De Wijkerbroek" is beslo ten den watermolen aan den St. Aagtendijk voor afbraak te verkoopen. De molen, die thans tot ver dwijnen gedoemd is, werd in 1837 gebouwd. Tot in Juli 1926 werd hij door wind gedreven, doch in denzelfden zomer werd hij verbouwd en voorzien van een electrische pompinstallatié. Vijf jaar latei- werd de ecnige molen in Beverwijk van zijn wieken beroofd. De laatste jaren was de molen niet meer in gebruik. JAARVERGADERING VAN „WIE WEET HET" Volkstuinders bijeen. Gisteravond heeft de volkstuingroep van Hoog oven Stalen in het Statenhuis te Beverwijk haar eerste algemeene jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord wees de heer Karrenbelt op het verschillende resultaat der tuinen van dezen eersten oogst. De tegenwerkende factoren waren wel de droogte en de wijze der bemesting. Hij sprak het vertrou wen uit, dat de ervaring den leden het volgend jaar van nut zou zijn. Vervolgens bracht de heer Hooit zijn jaarverslag uit, als secretaris-penningmeester. Opgericht in Juli 1940. groeide het ledental langzaam van 50 tot in Mei '41 een groote toevloed van leden kwam en thans de vereeniging 110 leden telt. De uitbrei ding der tuinen hield hierbij gelijken tred. De voorzitter dankte den heer Hooit voor het uitbrengen van zijn verslag, alsook voor zijn vele werk in het belang der vereeniging gedaan. De aftredende secretaris-penningmeester de heer Hoolt werd bij acclamatie herkozen. Het voorstel tot uitbreiding der inkoopcommissie tot 5 leden werd aangenomen. Als voorzitter dezer commissie treedt op de heer Van Wijngaarden. Deze commissie zal worden gecompleteerd door de heeren Quist, Van Voorbergen en Beentjes. Ten slotte werden mededeelingen gedaan over de bemesting voor het komende seizoen en de inkoop van pootaardappelen. Na de gebruikelijke rondvraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, sloot de heer Karrenbelt deze geanimeerde vergadering. DE AANVOEREN AAN DE GROENTEMARKT Gevolgen van droogte doen zich gevoelen. De aanvoeren en prijzen aan de groentemarkt vertoonden deze week groote overeenstemming met die van de vorige week. Het aanbod van de ver schillende soorten boonen gaat langzaam in dalende lijn, waarbij de kwaliteit eveneens vermindert. Al leen de soort pronkboonen maakt een uitzondering, want hiervan komen geregeld nog flinke hoeveel heden aan de veilingen. Wanneer het weer mede werkt kan de oogst van dit product nog wel eenigen tijd duren. De prijzen bleven deze week voor alle soorten op hetzelfde peil gehandhaafd. De aanvoer van sla was zeer beperkt en wat er aangeboden werd ging gretig voor den maximumprijs van de hand. Spinazie werd wel nog niet in groote kwali teit aangevoerd, maar de markt was er toch ruimer van voorzien. Voor den prijs van 13 cent per KG werd zij vlot afgenomen. De aanvoer van bloemkool bleef vrijwel hetzelfde, maar vermoedelijk zal bin nen korten tijd dit product meer aangeboden wor den. Ook hiervoor bleven de prijzen onveranderd. Klein is eveneens het aanbod van bospeen. Hoofdzakelijk moet dit worden toegeschreven aan de langdurige droogteperiode in de zomermaan den, waardoor niet gezaaid kon worden. De hier door ontstane achterstand zal niet zoo spoedig ingehaald kunnen worden. Grooter aanvoeren van andijvie laten ook op zich wachten. Het aanbod is klein en bovendien zijn de struiken nog niet zwaar. Dit artikel behoort echter meer tot de najaars groente, zoodat grooter hoeveelheden eerst over enkele weken zullen.komen. Van komkommers was de markt weer ruim voorzien. Voor de goede kwa liteiten werden behoorlijke prijzen gemaakt. De aanvoer van tomaten neemt geleidelijk toe. De ter veiling gebrachte postelein heeft vrijwel niets meer te beteekenen. Andere jaren kwamen om dezen tijd nog mooie partijen \'oor van den vollen grond, doch hiervoor is het weer nu te slecht geweest. De markt is thans dan ook vrijwel aangewezen op het glas product. Van de soepgroenten werd prei en knol- selderie steeds ruimer aangeboden. Er bestond ge regeld flinke belangstelling voor deze producten, wat in de prijzen tot uiting kwam. Minder animo be stond er voor peteselie en selderie, waarvan de noteeringen dan ook niet hoog waren. De fruitcjfdeeling bood deze week weinig keus. De aanvoer van druiven en meloenen was niet groot. Voornamelijk bepaalde.het aanbod zich tot enkele istjes perziken en vijgen. WEINIG ANIMO VOOR VERPACHTING. Donderdagmorgen is ten raadhuize de verpach ting gehouden van de consumptiegelegenheid en rijwielstalling van het gemeentelijk Sportpark aan de C. Amsestraat. Er was als volgt ingeschre- Voor de Kinderen (Teekenlngen H. Kannegleter). DIK EN JAN OP DE DIEVENJACHT. Hoor maar eens hoe het daar toegaat: Ted dy bromt en blaft en bijt. Vast raken de belde dieven daarbij hun bezinning kwijt. Dik bewaakt het hok van voren, Jan staat achteraan op wacht, niemand kan er dus ontsnappenstraks worden zij opgebracht! „Kom. Jan. naar den burgemeester, daar ver tellen wij gezwind, dat wanneer hij met ons meekomt, hij een tweetal dieven vindt. Ook de veldwachter moet komen: ,,'k Arresteer in naam der wet!" Zal die straks dan luid keels brullen'. Dikkie glimlacht al van pret. OFFICIKELE BEKENDMAKING VAN DEN ALGEMEEN GEMACHTIGDE VOOR DEN WEDEROPBOUW EN VOOR DE BOUWNIJVERHEID. WAARSCHUWING MACHTIGINGEN AANKOOP WALSPRODUCTRN EN STALEN BUIZEN. De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw cn voor de Bouwnijverheid vestigt de aandacht van houders van bovenstaande machtigingen lot aankoop van ijzer op de officiecle bekendmaking, verschenen in de avond bladen van 16 Augustus j.l., volgens welke bedoelde machtigingen moesten worden ingeleverd of ter registratie worden aangeboden vóór 31 Augustus a.s. Daar aan dezen oproep nog zeer onvoldoende gehoor is gegeven, worden houders van goedkeuringen In hun eigen belang aangeraden met den meesten spoed hun bonnen in te leveren of te laten registreeren. Na 5 September a.s. zijn alle machtigingen, voor zoo ver niet ingeleverd of geregistreerd, onherroepelijk ver vallen. (Adv Ingez. Med.) 1. Van Moeder. Heerlijk er eens uit te kunnen Al is 't nog zoo'n korte poos, Om jezelf eens rust te gunnen, Werke-, bon- en zorgeloos. Eens niet daaglijks zelf bedenken, Wat je nu weer eten moet, Slechts genoegens aandacht schenken, Hè, dat doet een mensch zoo goed. Eens een tijdje van den morgen Tot den avond geen getob,. Eens een weekje zonder zorgen, Ach, wat kwikt je dat weer op. Als je anders nooit eens rust hebt, Heerlijk samen met je man Rustig doen waarin je lust hebt, Daar word je weer jonger van. Wandelend of fietsend kijken Naar God's prachtige natuur, Dat kan je zoo echt verrijken, Ook al is het kort van duur. En aan 't eind nog een belooning Want per slot is niets zoo fijn Als weer in je eigen woning Allen bij elkaar te zijn. ven: consumptiegelegenheid: H. de Vries, Velsen- Noord f 5; C. Mantel, Velsen-Noord f 25; G. de Nijs, alhier f 60. Voor de rijwielstalling bleek in het geheel geen nimo te bestaan, dar geen enkel biljet was inge leverd. UITSLAG VEILING VAN HUIZEN. Donderdagmiddag is ten overstaan van Mr. A. Moens in het veilinggebouw „Kennemerland een openbare verkooping gehouden. Het verloop was als volgt: Perceel 1: Woonhuis met schuurtje, poort, erven en grond, aan den Narcissenweg 113, groot 1.73 Are. Opgeboden door Verhorst, alhier tot f 3310. Gemijnd op f 30 door P. van Eerden, alhier. Op brengst f 3340. Perceel 2: Woonhuis, als voren, aan den Nar cissenweg 111, groot 1.73 Are. Opgeboden door J. Kuys, alhier tot f 3380. Niet gemijnd. De combinatie van beide perceelen staande op f 6720 werd door P. van Eerden gemijnd op f 8. Opbrengst f 6728. Perceel 3. Woonhuis met schuurtje, erven en grond aan den Alkmaarscheweg 188, groot 1.11 Are. Opgeboren door J. Kuys tot f 2000. Afgemijnd door Joosten, alhier op f 70. Opbrengst f 2070. BRIDGECLUB „SANS ATOUT". De uitslagen van de wedstrijden van „Sans Atout" luiden als volgt: Groep blauw 1. J. v. d. BergJ. Groot 42 m.p. 2. A. en C. Hoogeboom 39 m.p.; 3. G. de Boer J. Bos 371/2 m.p. 4. P. Vlot—J. Commandeur 34 m.p.; 5. De heer en mevr. Van Amstel 331/2 m.p. 6. Mevr. Braam—Th. Sluitman 26% m.p,; 7. mevr. Dil—Th. Braam 24% m.p. 8. De heer en mevr. Biben 15 m.p. Groep geel: 1. A. van Groningen—T. Romijn 41 m.p.; 2. C. Spruit—N.van Zon 38]/2 m.p. 3. Dames Steenbergen—Tabak 35i/2 m.p.; 4. de heer en mevr. Admiraal 30 m.p.; 5. G. SteenbergenW. G. Kleine 29 m.p.; 6. H. v. EssenW de Boer 28% m.p.; 8. de heer en mevr. Thomas 23 1/2 m.p. Zomercompetitie: J. van LeeuwenA. Tand; G. TabakN.N. verliezen' met 39 tegen 60 m.p. van J.'BerleeL. Mouton; H. en J. v. d. Vlugt. ZWEMMEN VOOR HET DIPLOMA. Zaterdagmiddag a.s. wordt voor den laatsten keer in dit seizoen in de Heemskerksche Zweminrichting voor het diploma gezwommen. DE MCSSELENEXPORT NAAR BELGIë. Over den export van mosselen uit Nederland naar België deelt „De Visscherijcourant" het volgende mede: Omtrent de vraag of in de komende maanden weer op invoer van de in België graag gegeten mosse len uit "Nederland, hoofdzakelijk uit Zeeland kan worden gerekend, zijn in den laatsten tijd in de Brus- selsche en Antwerpsche couranten allerlei tegen strijdige berichten verschenen. In verband hiermede weet „Handel en distributie", het orgaan van de na tionale landbouw- en voedingscorporatie, echter te melden, dat in de hoofdgroepcering visch en vissche- rijproducten de bedrijfsgroepeering Weekdieren is op gericht met de opdracht speciaal den invoer alsmede de markt- en prijzenregeling van mosselen te behar tigen. Deze groepeering zoekt contact met de bevoeg de Nederlandsche instanties ten einde versche mos selen in België te kunnen invoeren. De verwachtingen zijn echter niet hoopgevend. Anders is het gesteld met den inmaak in Nederland an groote hoeveelheden mosselen, die voor de Bel gische markt zijn bestemd. De invoer daarvan blijkt te zijn verzekerd, maar zal alleen kunnen geschieden via bovengenoemde hoofdgroepecring van de Belgi sche landbouw- en voedingscorporatie. MARKTPRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN 28 Augustus 1941 Tong f 6,30—f 4,40 per K.G.; Kleine schol le soort f105— f 100; Kleine schol 2e soort f90f78; Pufschol le soort f64—f54; Pufschol 2e soort f51—f26; Groote bot f84—f76; Kleine bot f 51—f 50; Groote schar f48; Pufschar f35f26, alles per 50 K.G. Logger: KW 107 f1091. Kotters: HD 125 f262; HD 108 f 832; HD 18 f 585; IJM 208 f1051; IJM 224 f 383; TX 29 f1381. BEGRAFENIS WIJLEN ECHTPAAR SUWERINK De ter aarde bestelling van het op zoo noodlottige wijze omgekomen echtpaar Suwerink geschiedde Donderdagmiddag onder zeer groote belangstelling. Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.m. burge meester Kwint van Velsen en mevr. Kwint—Wiersum, de gemeentesecretaris de heer E. W. de Boer, de heeren J. C. Dunnebier en W. F. Visser, resp. wet houders van Openbare Werken en Sociale Aangele genheden, Anth. Peek namens de Vereeniging tot be strijding der tuberculose, P. J. Verwaijen, directeur der Visscherijschool, dr. P. Brouwer, arts, enkele col lega's gepensionneerden die vroeger tezamen met wijlen den heer Suwerink op het pantserfort in dienst geweest waren en vele anderen. Nadat de kisten in de groeve waren neergelaten zongen leden van de Chr. Vrouwenvereeniging „Lydia" en van den Zendingskrans „Johannette" het gezang „Veilig in Jezus armen". De heer Th. Runia, schoonzoon van de overlede nen, sprak naar aanleiding van de bijbelwoorden „Vreest niet, gelooft alleenlijk" en schetste de droe vige omstandigheden van dit plotselinge verscheiden, dat allen zoo diep heeft getroffen. Spr. besloot met den wensch uit te spreken, dat- hun laatste rustplaats op deze stille plek ongestoord zou mogen blijven. Ds. L. W. Erdman voerde het woord als wijkpredi- kant en voorzitter van den kerkeraad, wlen dit tra gische wegnemen van twee geloovige gemeenteleden eveneens zeer ontroerd heeft. Voor de achtergeble venen in het bijzonder is dit een slag, want behalve familiebanden waren velen met hen verbonden door banden des geloofs. Spr. wees er op, dat men dit heen gaan moet zien alsof hier de ouders de kinderen voor uit gereisd zijn naar het hemelsche licht. Laat het ons tevens een aansporing zijn, voegde spr. er aan toe. om thans nu het nog tijd is den Heer te zoeken. Nadat de predikant gezang 239 „Mijn God. ik weet wel, dat ik zal sterven", gelezen had besloot spr. met het Onze Vader. De heer W. Chr. Suwerink heeft daarna den bij zonderen dank der familie overgebracht voor het medeleven in deze droeve dagen ondervonden. TUBERCULOSE COLLECTE. De wnd. directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst te Velsen, dr. B. M. ter Borg, verzoekt ons het volgende op te nemen: Nu Zaterdag 30 Augustus de algemeene tuber culose collecte weer wordt gehouden, zal ik deze collecte zeer gaarne van ganscher harte aanbevelen. Door vermindering van voedsel dreigt de weer stand van den mensch achteruit te gaan; een on vermijdelijk gevolg hiervan is de uitbreiding van het aantal tuberculosegevallen. Het is dus van groot belang, dat de kas van de Vereeniging ter bestrijding der tuberculose alhier zoo groot mogelijk wordt gemaakt, opdat deze ver eeniging met nog meer energie dan vroeger deze sluipende ziekte kan bestrijden. Ik hoop, dat de collecte van morgen een nog grooter succes zal worden dan in vroegere jaren steeds het geval is geweest. JAARVERGADERING. Maandagavond, 1 September a.s. houdt de Win- keliersvereeniging „Wijkeroog" in de groote zaal van den R.K. Volksbond aan den Wijkerstraatweg haar jaarvergadering. Bij de bestuursverkiezing zijn periodiek aftredend de heeren Jac. Groot, voorzitter en J. Noomen, pen ningmeester. Eerstgenoemde stelt zich, zooals wij reeds mededeelden, niet meer herkiesbaar. Vervolgens vermeldt de agenda een attractie voor de dames en heeren, waarop rondvraag en sluiting volgen. Het officieele gedeelte van deze vergadering wordt gevolgd door eenige verrassingen, waarvoor de geheele zaal ter beschikking is. Nii de voorzitter, de heer Jac. Groot na vele jaren deze functie te hebben bekleed, afscheid als zoodanig zal nemen, zullen ongetwijfeld vele leden deze belangrijke jaarvergadering van „Wij keroog" bijwonen. NEDERLANDSCHE y - ATHLETIEK UNIE. Ten behoeve der wedstrijden van P. P. W. te Eindhoven heeft het district Noord-Holland der Nederlandsche Athletiek Unie de districtskam pioenschappen verschoven naar Zaterdag 13 en Zondag 14 September a.s. De inschrijving sluA Donderdag 4 September a.s. BRIDGECLUB „DE KENNEMERS'. De uitslag der onderlinge drive gehouden in het clublokaal „De Weijman" luidt als volgt: Afdeeling A: score-pnt. 1. Heeren P. en J. Verhaagen 45% 2. Heeren C. Mulder en T. Kruisman 41% 3. Mevr. en de heer J. Soomers 41 4. Heeren J. Schildwacht en J. Seegers 36% 5. Heeren L. Wyers en W. Haagsma 35 6. Mevr. en de heer W. Haver 35 7. Mevr. G. Mulder en de heer F. Holleman 34% 8. Mevr. en de heer B. van Driel 34% 9. Mevr. en de heer M. T. Thijssen 29 10. Heèren J. A. Hollemann en H. Kwantes 27Vz Afdeeling B: 1. Mevr. en de heer A. F. Schut 50% 2. Mevr. v. d. Bosch en mej. v. Milligen 40% 3. Heeren W. Dyrbye en J. v. Dillewijn 38 4. Dames J. en W. Verhaagen 38 5. Heeren G. de .Vries en D. Koomèn 35 6. Dames Schildwacht en Holleman 32 7. Mej. van Milligen en de heer P. Kok 32% 8. Mevr. en de heer J. Wiggemans 32% 9. Dames Van Amerongen en v. Sprang 31 10. Mevr. Haagsma en de heer G. v. d. Bergh 29% R.K.V.V. „A.D.O." Zondag 7 September opent A.D.O het voetbalseizoen. Gespeeld zal worden tegen „De Kènnemers II" uit Beverwijk. Crimineele Roman door JAN DOMANS. 27) Ja, glimlachte mevrouw Meylers, dat is ge woonlijk het begin. Later houdt dat natuurlijk wel op, maar dan ben je gelukkig als hij bij je is, dan ben je bedroefd als hij weggaat, dan voel je, dat je niet méér van hem zou kunnen houden dan je doet.... En nu Annette, ga maar rustig slapen en droom van Ferd. Denk maar niet meer aan wat Paul je gezegd heeft, maar blijf van mijn armen jongen houden, alsof hij je broer was. Zul je? Ja, beloofde Annette met een dankbaren blik, terwijl ze de hand van Paul's moeder teeder drukte. Deze ging nu naar Paul en sprak met hem, be zorgd en moederlijk als was hij nog een kleine jongen, maar Paul zat apathisch op zijn stoel en antwoordde nauwelijks. Hoofdschuddende ging ze eindelijk heen, zonder dat Paul een teeken ge geven 'had, dat hij haar betoog gevolgd had. Zij vreesde iets ergs. XI. Den volgenden morgen al vroeg kwam een tele- jpafn van Ferd, waarin hij de arrestatie van Kerel Leenveldt berichtte en een uur later arriveerde hij -zelf in een gehuurde wagen, daar zijn eigen auto weer defect geraakt was. Paul was zonder ontbeten te hebben de deur uitgeloopen en de bosschen ingegaan en Annette was nog niet beneden gekomen, zoodat Ferd ont vangen werd door den heer en mevrouw Meylers. Aan hun betrokken gezichten merkte hij al spoedig, dat er iets onaangenaams was voorgeval len, maar hij vroeg niets en vertelde in het kort hoe de arrestatie in haar werk was gegaan. Paul's vader en moeder feliciteerden hem met zijn succes en daarna stokte het gesprek, daar Ferd niet wilde vragen wat er aan de hand was en zijn gastheer en gastvrouw niet goed wisten hoe erover te beginnen. Ze voelden echter, dat ze het Ferd toch moesten vertellen, omdat hij er zoo nauw bij betrokken was en daarom gaf mevrouw Meylers haar echtge noot een teeken haar met Ferd alleen te laten. Hij excuseerde zich dan ook, zei, dat hij zich nog moest scheren en verliet de kamer. Je zult al wel gemerkt hebben, Ferd, leidde mevrouw Meylers het netelige onderhoud in, dat er hier in huis iets aan de hand is. Ja, gaf Ferd toe, dat heb ik inderdaad en ik vraag me vol verwondering af,.wat dat toch wezen kan. Mevrouw Meylers verhaalde hem nu, wat den vorigen avond het feestavond je, dat zij op touw gezet had, verstoord had en hoe Annette haar be kend had, dat zij hem, Ferd, liefhad. En mijn Paul schijnt daar nu wanhopig onder te zijn. Hij is zonder groet het huis uitgegaan; we weten niet waarheen. Als hij maar geen ongeluk krijgtbrak zij af met een snik. Het hart sprong Ferd op van vreugde, toen hij hoorde dat Annette van hem hield, maar zijn vreugde werd verduisterd door de gedachte aan Paul. Hij kende zijn vriend zoo goed en hij wist dat de vrees van zijn moeder niet ongegrond was. Hij achtte Paul inderdaad in staat tot een wanhoops daad. Maar wat moest hij er tegen doen? Paul moest toqh begrijpen, dat de liefde zich niet laat dwingen. Hij was toch geen kind meer, maar een man, die zijn leed moet weten te dragen. En als hij nu een inboorling was geweest uit de binnenlanden van Afrika, een oermensch met on- beheerschte driften en instincten! Maar hij was iemand van groote ontwikkeling en beschaving, die zijn hartstochten in bedwang moest kunnen houden en sportief zijn mededinger de overwin ning gunnen. Kon hij het helpen, dat Annette hèm verkoos en niet Paul? De strijd, dien hij vroeger reeds voorzien had, ging nu komen. Welnu, dan zou hij ook strijden als Paul den strijd wilde. Hij had evengoed recht op geluk als Paul en Annette op het hare, als zij meende het bij hem te zullen vin den! Deze gedachten bestormden Ferd en zijn blik was onwillekeurig hard en stug geworden Maar toen hij neerkeek op de weenende moeder van zijn vriend verzachtte de uitdrukking zijner oogen. Die arme vrouw! Hij kon zich haar droefheid zoo goed indenken. Voor haar speet het hem haast, dat Annette haar jongen niet kon liefhebben. Was Paul maar zoo verstandig als zijn moeder! Hij troostte haar zoo goed hij kon en beloofde haar Paul te zullen opzoeken en met hem te zul len praten. Op dit oogenblik kwam Annette beneden en Paul's moeder zag een glans van blijdschap in haar oogen, toen zij Ferd bemerkte. Ook Ferd was ge lukkig toen hij haar zag en zou haar omhelsd heb ben, als hij niet weerhouden werd door het bijzijn van mevrouw Meylers, voor wie dit onder deze omstandigheden al te stootend zou zijn geweest. Daarom drukte hij haar alleen hartelijk de hand en schoof een stoel bij. Annette, begon hij toen mevrouw Meylers heeft me daarnet de onplezierige geschiedenis verteld, die hier gisteravond is voorgevallen, mis schien wel op hetzelfde moment, waarop inspecteur Molenaar en ik Karei arresteerden. Is 't gelukt? vroeg Annette opgewonden. Ja. Heb je mijn telegram dan nog niet ge lezen? Neen, mengde mevrouw Meylers zich in het gesprek; ze sliep nog zoo rustig en na de emoties van gisteravond heb ik haar nog wat door laten slapen, omdat het haar goed zou doen. Annette greep haar handen. Dat vind ik lief van u. Maar u had me ge rust wakker mogen maken om me dit groote nieuws te vertellen. Nu ben ik gelukkig weer vrij, zei ze met een diepen zucht. Enfin, nu weet je het dan, Karei zal je geen kwaad meer kunnen doen. Hij zit veilig opgebor gen. En nunu kom ik hier en hoor daar deze treurige geschiedenis, die je weer opnieuw leed be rokkend heeft, nu het andere nauwelijks van je is afgenomen! Mevrouw Meylers vond het beter de twee alleen te laten en gaf voor, dat ze voor Ferd iets gereed ging maken. Toen ze de kamer verlaten had, vatte Ferd Annette bij de handen en zag haar diep in de oogen. Meisje, mevrouw Meylers heeft me alles ver teld. Ook dat je van me houdt. Annette moet ik je nog vertellen, dat ik ook van jou houd! Je maakt me gelukkiger dan je zelf beseft. Ja kind, ik hou van jou net zooveel als jij van mij en ik weet dat we samen gelukkig zullen worden. Hij trok het meisje naar zich toe en drukte haar voor het eerst een kus op de lippen. Annette sloot de oogen in verrukking, ze leunde tegen hem aan, terwijl hij zijn linkerarm om haar heenlegde en met zijn rechterhand haar beide handen op zijn borst bijeenhield. Met achterover geworpen hoofd bood zij haar lippen voor een tweeden, langen kus. (Wordt vervolgd),

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2