De strijd in het Oosten de bii |een. Karelische tTOga?mgêis landengte' ïÏÏSKÖi NOVA LADOGA 7 PETERHOF'- \PESSXt DCTSKOJf 'jfOLPINO SLUZK (reval (Tallinn) TUSNO Jkunoa HIHGISSEP; JtJAOO\ WESENBERG b (RAKVERE) I SYRÉHEZ, POLJA LEUE T3JUD0WA, iPODOBRUTS'.rilE <Peipsi_ eOROiviTSJI NQWGOROD ~~-~^JysEUK'JE) IfUDMZA1 vCOPRAT <i)lTAR7li ,EELLm gWES7ZY ^^RUSSA mLD^r PARFINÖ~~~' rPSKOF ft'AART Met Reval ontviel den Sovjets de laatste Baltische pQ(^f0|- qj-) DuC6 VOOT haven. Aanvoer naar Hangö en de eilandenf Dagö en Oesel in gevaar gebracht. Duitsche ClfuS 171331 troepen trekken op verscheidene punten over den spoorweg PetersburgMoskou. HOOFDSPOORWEG SPOORWEG' -J, Als aanvulling op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. van welingelichte zijde het volgende: Zooals te voorzien was zijn Reval en Baltïsch-port zeer snel in Duitsche handen1, gevallen, nadat de Sovjets onder wanhopige gevechten tevergeefs gepro beerd hadden over zee te ontkomen. Deze evacuatie zou hun evenwel niet veel baten, daar de naar het Oosten teruggevoerde Sovjet-troepen in het gebied om Petersburg sl/ïchts in een nieuwe vernietigende omsingeling kunnen geraken. Het bezit van Reval als laatste Baltische haven welke den Sovjets tot dusvér nog was overgebleven, is voor de Duitsche weermacht daarom van zoo groote beteekenis, omdat de afstand van hier tot aan de Finsche hoofdstad Helsinki door dé lucht slechts 90 K.M. bedraagt, zoodat dus een rechtstreeks contact met het verbonden Finland inplaats van als tot dusver over Zweden niets meer in den weg staat. Het steunpunt Baltisch-port speelde aan de Zuidkust van de Finsche Golf ongeveer de zelfde rol als Hangö in het Noorden, dat in 1940 van Finland werd afgedwongen en. thans nog in handen van de Sovjets is. De aanvoer naar Hangö en naar de Baltische eilanden Oesel en Dagö loopt thans over de geheele lengte van de Finsché Golf van de Noord en van de Zuidkust af, gevaar. Het persbureau der Sovjets heeft toegegeven dat Dnjepropetrowsk doof de strijdkrachten der Sovjets ontruimd is. Daarmede is definitief de legende uit de wereld geholpen alsof het den Sovjettroepen nog mogelijk geweest zou zijn zich ten Westen van den Dnjepr te handhaven. Met het verlies van Dnjepr opetrowsk hebben de Sovjets definitief de hoop moe ten opgeven de te verwachten verdere operaties -van den Duitschen Zuidelijken flank in den kiem te kun nen smoren. Tegenover het bericht van den Ameri- kaanschen zender Boston, dat de stad Gomel door de Sovjets is heroverd, kan geconstateerd worden dat Gomel reeds minstens vijftig kilometer achter het inmiddels opgeschoven Duitsche front ligt en dat er van eenigen tegenslag aan Diiitsche zijde geen sprake kan zijn. Integendeel, ook de Duitsche aanvalsbewe-' gingen in het gebied voor Gomel verloopen buiten gewoon gunstig. De gevechten in het gebied tusschen Narva en Luga zijn, naar van militaire zijde wordt gemeld, in den- nacht van Donderdag op Vrijdag zeer succes vol verloopen. De Duitsche troepen hebben op alle plaatsen de opgegeven doelen bereikt. In dezen sec tor van het front werden 5000 gevangenen; gemaakt. 23 Sovjetpanserwagens, 45 stukken geschut van -verschillend kaliber, een groot aantal mitrailleurs en granaatwerpers, stukken infanteriegeschut én hand vuurwapens werden buitgemaakt of vernietigd. Op verscheidene plaatsen, trokken de Duitsche troepen over de spoorlijn Petersburg-Moskou, die door de bolsjewisten taai verdedigd wordt. De bolsjewisten hebben een groot gedeelte van de nog overgebleven luchtmacht in den Noordelijken sector van het Oos telijk front geconcentreerd teneinde den niet te stuiten opmarsch van de Duitsche legerafdeelingen .te belemmeren. Alle pogingen om de Duitsche troe pen tot staan te'brengen, zijn mislukt. In de Oekraïne hebben de Sovjets op 28 Augustus geprobeerd op verscheidene plaatsen den Westelijken oevér van den ■Dnjepr ten zuiden van Kiev te bereiken. De voor bereidingen voor deze poging op den Oostelijken oever werden door de Duitsche artillerie verhinderd. De Sovjets leden zware, bloedige verliezen. Bij Sapo- r.oshje heeft de Duitsche artillerie Donderdag een tamelijk groot riviervaartuig, waarmede de bolsje wisten een lading bommen stroomafwaarts trachtten te vervoeren, vernietigd. Het schip vloog in de lucht.l DUITSCHE LUCHTMACHT BOMBARDEERT SPOORLIJNEN. Nadat eenheden van het Duitsche leger reeds de belangrijke spoorverbinding Petersburg-Moskou ten Noorden van het Ilmenmeer hadden overschreden, hebben ook op 28 Augustus formaties van het Duit sche luchtwapen haar doeltreffende aanvallen op andere naar Petersburg leidende spoorlijnen voórt- gezet, aldus het. D;N.B. Op verscheidene plaatsen werd de rails losgerukt en voor elk verkeer onbruik baar gemaakt. In de wateren van OcJessa namen Duitsche vliegtuigen op 28 1 Augustus een bolsjewis tisch "troepentransportschip waar. Een bom trof het vaartuig van 4000 b.r.t., waardoor dit -zoo ern stig beschadigd werd dat het ter plaatse bleef liggen. Duitsche gevechtsvliegtuigen zetten hun aanfallen op spoorlijnen en spoorwegcomplexen in dén cen- tralen sector van het Oostelijk front gisteren met Italiaansch weermachtsbericht. In de Middellandsche Zee vier Engelsche duikbooten tot zinken gebracht. ROME, 29 Augustus (Stefani) "Het 451ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In' Noord-Afrika bedrijvigheid van Italiaansche vooruitgeschoven patrouilles en artillerie tegen gemechaniseerde strijdmiddelen en vijandelijke batterijen aan het front van Tobroek. ^Britsche vliegtuigen hebben bómmen laten vallen op Benghazi en Homs; eenige personen zijn gewond, Er is lichte schade aangericht. In Oost-Afrika zijn vijandelijke aanvallen op de versterkingen van Wolsjefit en op het kleine fort van Debarech prompt verijdeld. De laatste dagen hebben - onze oorlogsschepen in samenwerking met verkeninngsvliegtuigen dei- marine, vier vijandelijke duikbooten in de Middel- landscke Zee tot zinken gebracht. Er zijn eenige gevangenengemaakt, onder wie de commandant van een der duikbooten. Een pnzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd". succes voort. Talrijke spoorwegcomplexen werden verwoest en verscheidene rijdende en stilstaande treinen met troepen en materiaal werden door vol treffers vernietigd., AANVALLEN OP HET SCHIEREILAND KOLA. BERLIJN, 29 Augustus. (D.N.B.) Op 28 Augus tus hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een aan val ondernomep op belangrijke militaire doelen in. Sovjetsteden van het schiereiland Kola. Toen de eerste gólf vliegtuigen terugging, stonden reeds fa brieksgebouwen op verschillende plaatsen in lichter laaie. Andere Duitsche vliegtuigen bombardeerden spoorlijnen om Kandalakja, die over groote trajec ten werden vernield. Elders werden bolsjewistische colonnes voertuigen vernietigend getroffen. Vier dagen van besprekingen en reizen in het frontgebied. Een Sovjet-dorp is veroverd, de weerstand van den vijand is gebroken. Nieuwe Duitsche afdee- lingen rukken op, om de vluchtende bolsjewisten te achtervolgen. (Foto Oïbis-Holland) Nieuwe regeering in Servië. Premier is generaal Neditsj. Uit Belgrado meldt het D.N.B.: De militaire bevelhebber in Servië heeft op ver zoek van minister-commissaris Atsjimoyitsj opdracht gegeven aan generaal Neditsj toth vorming van een Servische regeering. Generaal Neditsj heeft deze op dracht aanvaard en de volgende 'ministerlijst aan den bevelhebber voorgelegd: premier: Neditsj; binnen- landsche zaken: Atsjimovitsj; openbare werken ir. Koesmanovitsjverkeer: Koftitsj; posterijen en telegrafie: Kostitsj; arbeid: Draskitsj; zonder por tefeuille: Jankovitsj, financiën: dr. Mikïtsj; justitie: dr'. Marjanovitsj; landbouw en volksvoeding: Ra- dosaljevitsj; economische zaken: Trivoetnatsjsociale zaken en volksgezondheid: dr. Mijoeskovitsj. De bevelhebber heeft aan deze voordacht zijn goed keuring gehecht en gisteravond plechtig de benoe mingsoorkonde aan generaal Neditsj overhandigd, die de leden der regeering aan den bevelhebber voor stelde. Bij de kennismaking met de nieuive Servische regee ring heeft de militah-e bevelhebber in Servië, gene raal Von Danckelnfann een rede gehouden, waarin hij zeide, dat deze regeering is gevormd om tot wel zijn van haar eigen land voor rust, orde en veiligheid te zorgen en zoo de voorwaarden te vervullen voor terugroeping van de D.uitsche troepen uit eigen beweging, hetgeen alleen eert aangelegenheid yan de Servische krachten die bereid zijn tot opbouw en vari de „Servische regeering behoort te zijn. Hij was overtuigd, dat in samenwerking met de opbou wende krachten, met steun van alle goedwillenden zeer spoedig een wijziging tf/t stand gebracht kan worden die dan ook mogelijk zou maken te zorgen voor een rechtvaardigen socialen opbouw in Servië. De nieuwe. Servische premier generaal Milan Neditsj, werd in 1877 geboren. In 1897 vjerd hij offi cier in het Servische leger en nam aan den wereld oorlog deel met den rang van kolonel bij den genera- len staf. In 1938 werd hij luitmrant-generaai" en kort" daarop generaal. Van den zomer van 1939 tot tot November '1940 bekleedde hij de functie van minister van oorlog in de Joego-Slavische regeering. Idee van het nieuwe Europa beheerschte de ontmoeting. BERLIJN, 30 Augustus p.N.B.) Omtrent de bij enkomst tusschen Hitler en Mussolini schrijft een bij zondere correspondent van het D.N.B. uit het hoofd kwartier van den Führer: Voor de elfde maal hebben de Führer en de Duce in deze dagen, nu de strijd om het lot van Europa zijn tweeden verjaardag nadert, elkaar in een persoonlijke bespreking ontmoet, een bespreking welker bijzon dere beteekenis duidelijk in het gepubliceerde com muniqué tot uitdrukking komt. De Duitsch-Italiaan- sche wapenbroederschap, bezegeld door de gemeen schappelijke offers van bloed in de gevechten op den Balkan en in Noord-Afrika, in de Middellandsche zee en op den Atlantischen Oceaan, bewijst thans opnieuw haar waarde bij het optreden van de dappere Ita liaansche divisies in den strijd tegen het bolsjewisme. Voor de eerste maal stonden nu dezer dagen de Führer en de Duce als de opperste bevelhebbers der weermacht van hun volken op het slagveld, waarop hun zegevierende troepen schouder aan schouder óp- rukken tegen denzelfden wereldvijand, tegen wien zij reeds in de jaren 1936 tot 1939 op Spaansch grond gebied gevochten hebben. Diep in bet land der Sovjets zijn de Duce en de Führer gereden langs het front eener Italiaansche divisie welker mannen er trotsch op gingen dat hun Duce door zijn bezoek aan .hen het Oosten de beteekenis van hun optreden in het Europeesche gevechtsfront tegen het bolsjewisme onderstreepte. Zoo werd dit uur, waarin de Duce en naast hem de Führer, de soldaten van het fascisme in het veroverde vijandelijke land begroette, tot een uiterlijk hoogtepunt van dit bezoek van den Duce. Vier dagen duurde de samenkomst van den Duce. met den Führer. Het waren dagen die even be- heerscht werden door de kameraadschappelijke ge sprekken der beide staatslieden onder vier oogen, als zij dienden tot verscheidene afzonderlijke of ge zamenlijke besprekingen met hun militaire en poli tieke medewerkers. Daartusschen lagen urenlange reizen per vliegtuig, treifi en auto. De groote trajec ten van het Oosten stelden een niet geringe taak aan de organisatie van de reis aan beide zijden. Een nauwkeurig: doordachte dienst voor militaire en po. litieke berichten -zorgde ervoor dat de Führer en de Duce ook tijdens de lange reizen steeds terstond op de hoogte gebracht werden van elk bericht van betee kenis. Een nauwkeurig arbeidsprogram regelde het verloop van deze gedenkwaardige dagen. Terstond na de aankomst en een rondgang door het hoofdkwartier van den Führer, waarbij de Duce met bijzondere be langstelling de technische inrichtingen van het hoofd kwartier en de berichtencentrale van den rijkspers chef bezichtigde, hielden de Führer en de Duce een eerste bespreking, welke gevolgd werd door een refe raat van den chef van het opperbevel van de weer macht, generaal-veldmaarschalk Keitel, over de mili taire situatie. Aan den hieropvolgenden maaltijd, den eenigen met een officieel karakter tijdens het geheele bezoek (op de overige dagen werd aan de veldkeuken gegeten) werd behalve door den Führer en den Duce van Italiaansche zijde deelgenomen door den ambassadeur Alfieri, generaal Cavallero, den kabinetschef Anfuso, de generaals Marras en Gandin, den chef van het protocal gezant Celisia en door den particulieren se cretaris van den Duce prefect Cesare, Van Duitsche zijde door rijksminister von Ribbentrop, generaal- veldmaarschalk Keitel, 'de rijksleiders dr. Dietrich en Bormann, ambassadeur von Mackënsen, de generaals Jodl, Bodenschatz en von Rintelen, alsmede door de adjudanten van den Führer, Gruppenführer Schaub en kolonel .Schmundt. Des middags bracht de Duce in gezelschap van den Führer een bezoek aan het hoofd kwartier van den opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaarschalk van 1 Brauchitsch, waar' de Duce een uitgebreid inzicht kreeg over het werlr van het Duitsche opperbevelen van den generalen staf van- het leger. De avond'was gewijd aan een bespre king in kleinen kring in het werkvertrek van den Führer. Tegelijkertijd waren de overige heeren uit het gezelschap van den Duce, de aan de reis deelnemende hooge officieren van de Italiaansche weermacht, de vertegenwoordigers van het Italiaansche departement van buitenlandsche zaken en van de Italiaansche, am bassade te Berlijn, in de open lucht bijeen in een ka meraadschappelijke ontmoeting met de leden van het hoofdkwartier van den Führer. GEMEENSCHAPPELIJKE VLIEGTOCHT BOVEN HET FRONTGEBIED. De tweede dag was gewijd aan een gemeenschap- pelijken vliegtocht van den Führer en den Duce met hun militaire staven naar een bijzonder markant en fel omstreden punt der gevechten in het Oosten, waar na een referaat over de verovering van deze vesting door den bevelhebber van het leger aldaar, werd over gegaan tot een bezichtiging van het terrein. Na een maaltijd aan de" veldkeuken op het vliegveld werd naar het hoofdkwartier van den Führer teruggevlo gen, waarbij de Duce als hartstochtelijk vlieger mee- rendeels in de bestuurderskabine vertoefde bij den vasten vliegtuigbestuurder van den Führer, S.S. Ober- führer kapitein Baur, en dezen ook bij de besturing van het vliegtuig afloste. Een bezoek aan' het hoofd kwartier van den rijksmaarschalk en opperbevelheb ber van het luchtwapen, Hermann Goering, gaf den Duce en zijn militairen staf vervolgens een inzicht in de leiding van het Duitsche luchtwapen, dat zulk een toonaangevend aandeel heeft in, de successes van de Duitsche weermacht. Op den vierden dag begaven de Führer en de Duce zich per vliegtuig, naar een Italiaansche divisie in het gebied der krijgsverrichtingen aan het zuidelijk front. Na een uitvoerig, referaat over de situatie door jeneraal-veldmaarschalk van Rundstedt, o van wien de Sovjet- en deBritsche Berichtendienst juist den avond te voren beweerd hadden dat hij gesneu veld was, bracht de commandant van het Italiaan sche expeditiecorps den Duce rapport uit over het optreden van de aan hem ondergeschikte divisies. Met opgeheven rechterhand begroette de Duce zijn soldaten die ten strijde trekken en reed hij tezamen Groote branden in Viborg. Door de Sovjets aangestoken. Uit Helsinki meldt het D.N.B.: Officieel' wordt hekend gemaakt dat Finsche vliegtuigen in -den afgeloopen nachtop verscheidene plaatsen te Viipuri (Viborg) groote branden hebben waarge nomen, welke door de bolsjewisten waren aange legd. De branden konden' worden gezien tot aan de stad Lappenranta aan het Saima-meer. Het onderhoud Nomoera—Roosevelt Verdeelde Amerikaansche meeningen. Omtrent de besprekingen van president Roose velt en Cordéll Hull met den Japanschen ambas sadeur Nomoera meldt de correspondent te Washington van de iNew York Herald tribune' dat de meeningen zeer verdeeld zijn over de kansen o-p succes van dergelijke pogingen. Eenige Amerikaansche waarnemers gelooven dat gezien d'en breeden kloof tusschen dex bedoelingen in het Verre Oosten van Japan en van de Vereenigde Staten elke onderhandeling van het begin af aan nutteloos is. Een hooge regeeringsambtenaar heeft verklaard dat de onderhandelingen ten minste tot een soort wapenstilstand in de betrekkingen tus schen de V.S. en Japan zouden leiden. Er zijn echter maar weinig optimisten, die deze meening deelerx. De correspondent van de „New York Times" meent dat de komende onderhandelingen betrekking zouden hebben op het geheele com plex van vraagstukken. Men kan nog niet voor zien of er een formule gevonden kan worden, waardoor er een keerpunt kan ontstaan in de thans critieke .betrekkingen tusschen beide lan den. (D.N.B.) met den Führer langs het front der divisies. Dien avond namen de Führer en de Duce na een laatste be- •-preking op de meest hartelijke wijze afsscheid na vier dagen van gemeenschappelijke belevenissen waarbij de gedachte van den opbouw van een nieuw Europa voorop stond. SLOTCOMMUNIQUé. Vo<& de eerste, maal werden in het gemeenschappe lijke slotcommuniqué over de ontmoeting tot in bij zonderheden afdalende gegevens verstrekt over den inhoud der besprekingen, welker beteekenis door dit en nauwkeurige formuleering geeft het communiqué feit alleen reeds naar voren dringt. In zijn beknopte uitdrukking aan de elementen van de Duitsch-Ita^ liaansche samenwerking en aan het doei van hun wapenbondgenootschap nl, den onwrikbaren wil den oorlog tot het zegevierende einde voort te zetten daarmede na de vernietiging van het bolsjewistische gevaar en van de plutocratische uitbuiting een nieuwe Europeesche ordening tot stand te brengen in den zin an een uitgebreide samenwerking tusschen alle Vol ken van dit continent. In de waarlijk opbouwende woorden van dit communiqué, zoo besluit de bijzon dere correspondent van het D.N.B, in het'hoofdkwar tier van den Führer, ligt het reëele programma voor een nieuw Europa besloten dat zich van zijn groote zending, bewust is en elk*1 inmenging van een ander ha'lfrond van de hand wijst, voor een Europa dat besloten is zijn vraagstukken zelf op te lossen en het welzijn van al zijn volken te behartigen. Duitsche pers bespreekt de ontmoeting Hitler—Mussolini. BERLIJN. 30 Augustus (D.N.B.) De bijeen, komst van dc-n Führer en den Duce aan het Oostelijk front staat in het middelpunt der belangstelling de Beriijnsche ochtendbladen. De gebeurtenis wordt niet slechts besproken in den samenhang eener be spreking van de militaire en politieke kwesties, waar in de vaste wil der beide leiders tot uitdrukking komt den oorlog tot aan het zegevierende einde voort te zetten, doch de bladen plaatsen vooral de ge dachte op den voorgrond dat het vestigen van een nieuwe "Europeesche ordening een groote ruimte in de besprekingen heeft ingenomen. De „Deutsche Allgemeine Zcitung"- constateert, dat de toekomst' van het continent van twee kanten volkomen onzeker gemaakt werd,, nl. door den aan val van het reactionaire Westen en door dë voor den sprong gereed staande terreur van het Oosten- overwinning naar beide zijden, zoo schrijft het blad, is echter geen egoïstisch doel ten. eigen bate, doch een verplichting die doör het wegnemen van de oor logsoorzaken der landen van het continent een punt zet achter het Europeesche verleden. Als vriicht van deze overwinning wordt de mogelijk heid van een nieuw leven geopend in vrede en sa menwerking op het continent. Het blad spreekt voorts over de tegenstelling welke tusschen de samenwerking van Führer en Duce eenerzijds en de propagandis tische phrasen van Churchill en Roósevelt bestaat. Deze "zijn aan den anderen kant van den Atlantischen Oceaan uitgegeven, zonder het continent te bereiken. „Zwölf Uhr-Blatt" schrijft dat men in de formulee ring der zinnen van het communiqué \over de ont moeting tusschen Hitler en Mussolini duidelijk het scheppende program van den Eu'ropeeschen opbouw kan bespeuren. Want inderdaad, zoo vervolgt het blad, zijn deze twee groote landen van Europa heden reeds in het bezit van de politieke opdracht der voor naamste staten van het continent. De „Berliner Lokal-Anzeiger" geeft uiting aan de hoop dat uit dezen oorlog de Europeesche. solidariteit moge ontstaan. Om. de overwinning te behalen, zoo schrijft het blad, staan de volken van Duitschland ,en Italië met hun vrienden schouder aan schouder. Zij zijn sterk genoeg om dit te bereiken. De ontmoeting der beide staatslieden zal daartoe in belangrijke mate bijdragen. Worosjilof roept de bevolking van Petersburg tpt verzet op. STOCKHOLM, 29 Augustus. Onder het opschrift „De tragedie van Petersburg" schrijft de militaire medewerker van de „Dagens Nyheter" over de ont wikkeling van den strijd om Petersburg: Niets duidt op het voornemen van de Sovjets om Petersburg te ontruimen. Integendeel, maarschalk Worosjilof heeft ook de burgerbevolking tot het uiterste verzet opge- •oepen. Dat beteekent dat de burgerbevolking als vij andelijke macht beschouwd moet worden, wanneer de Duitschers Leningrad binnendringen. (D.N.B.) De aanval op Iran. Duitsch commentaar. Het A.N. P. meldt: BERLIJN, 29 Augustus: Ofschoon men nog niet beschikt over authentieke documenten betreffen de de voorwaarden, welke Engeland en de Sovjet Unie de nieuwe Iraansche regeering gesteld heb ben, meent men in kringen, die met de Wilhelm- strasse in contact staan, uit een reeks mededeelin- gen die nog al wat overeenstemming vertoonen te kunnen afleiden dat Engeland en de Sovjet Unie van het voorwendsel van een zoogenaamde „vijfde colonne" in Iran slechts gebruik hebben gemaakt om dichter bij hun eigenlijk doel te komen, nl. de verbinding tusschen het Engelsche en het Sovjet- leger. Indien nu wordt gesproken van strategische punten, transportmogelijkheden, ontwapening der Iraansche strijdkrachten enz., kan dit alles naar de hier heerschen.de opvatting slechts het onlangs door de „Daily Express" toegegeven feit bevestigen dat er voor de Engelschen en hun bondgenooten in Iran iets geheel anders op het spel stond dan het gevaar dat. hen zou bedreigen van de weinige Duitschers in het land. In dezelfde kringen laat men niet na te wijzen op een versie, volgens welke de Engelschen de Iraansche regeering tot toegeven ■hebben willen dwingen met de verklaring dat de bolsjewisten steeds naderbij zouden komen, inw dien de Iraansche regeering zich zou verzetten. Men heeft hier goeden grond om aan te nemen dat deze.versie niet uit de lucht gegrepen is en spreekt van een methode die de benaming „beestachtig" waard is. Handelsbesprekingen tusschen Japan en Ned.-Iiidië worden voortgezet. Ontmoeting tusschen den Japan- schen vice-minister Van buiten landsche zaken en generaal Pabst. Het Japansche persbureau Domei meldt: In de dagelijksche persconferentie heeft Kishi, de woordvoerder van de Japansche regeering ver klaard dat de handelsbesprekingen tusschen Japan en Nederl.-Indië worden voortgezet. Kishi deelde mede dat dg Japansche vice-minister van Buiten landsche Zaken, Amaoe, slechts enkele dagen ge leden een ontmoeting heeft gehad met den Neder- landschen gezant te Tokio, generaal J. C. Pabst. Op de vraag van een der journalisten of de bespre kingen tot stilstand wairen gekomen, antwoordde Kishi: „Neen. zij worden voortgezet". Met betrek king tot de beweerde verklaring van den heer H. J. van Mook, den directeur voor economische aan gelegenheden te Batavia, volgens welke Neder- landsch-Indië geen oorlogsmateriaal aan Japan zou verkoopen zeide Kishi: „Ik geloof dat zijn eigen lijke verklaring iets afwijkt van de lezing die de pers er van gegeven heeft. De verklaring is niet zoo boud als de bladen gemeld hebben". DE LEIDING VAN DE FINA. BOEDAPEST, 29 Augustus. (ANP) De rijks sportleider voor de afdeeling zwemmen, R. O. Brewitz, is met meerderheid van stemmen door de zwembonden van alle landen van Europa zoolang met de leiding van den internationalen zwembond (Fina) belast, totdat men zich in een bijeenkomst van het bestuur of op een congres beraden kan over de definitieve aanstelling van een nieuwe can- didaat. Brewitz wordt om zijn organisatietalent en zijn kennis, van de zwemsport algemeen zeer hoog aangeslagen en zal tegelijkertijd gedurende deze periode zich belasten met het secretariaat van de Fina, daar ook deze belangrijke functie reeds eeni gen- tijd geleden was vrijgekomen door het plotse ling overlijden van den secretaris-generaal dr. Do- nath (Hongarije). In samenwerking met- den Hon- gaarschen zwemsport-leider dr. Ladislaus Beleznay zal de heer Brewitz zich voorloopig bezighouden met het bijhouden van de wereldrecordlijst. DE OPMARSCH IN HET OOSTEN. Dit was een stad aan de Duna, die ondanks verbitterden tegenstand door de bolsjewisten moest worden prijsgegeven. (Foto Orbis-Hoiland) Koning Michaël van Roemenië en generaal Antonescu tijdens de stafbesprekingen aan het front on de Oekraïne. (Foto Orbis-Hoiland) Otadio Ltwgwmma ZONDAG 31 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.'pl.). 8.30 B, N. O. Nieuwsberich ten. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroép-Symphonie- orkést en solisten, (e.o.). 11.30 Meisjeskoor „De Krekels" 12.00 Salonorkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten, 1,00 Nederlandsche verbond voor Sibbekuntfé: Beantwoording Van binnengekomen vragen. 1.15 Gramo foonmuziek. 1.30 Eerste Nederlandsche Radio-Muziek feest voor Harmonie- en Fanfareorkesten. (In de pauzes: Declamatie en grapiofoonmuziek). 3.55 Vervolg Muziekfeest. 4,20 Gramofoonmuziek. 4.30 Zang en piano. 5.25 Gramofoon muziek. 5.30 Voor de Jèugd. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.10 Sport van den dag. 6.35 Kurt Hohenberger en zijn orkest (e.o.). 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30De Lichte Toets. 8.10 Radiotooneel. 3.40 Nieuw Hongaarsch Strijkkwartet. 0.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00— 10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: An American sees Holland. HILVERSUM II, 301.3 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00'Uitzending voorbereid door de Christelijke Radio-Stichting, a. 9.00 Rondom het orgel, b. 9.30 Morgenwijding-. 10.00 Zondagmorgén zonder zorgen. 12.00 Cyclus: „Kent Gij Uw Bijbel?" (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 12.15 Het Nederlandsch Ka merkoor. 12.45 B. N. O. Nieuws-, economische berichten. 1.00 Orgelspel en zang. 1.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 2,00 Cyclus: „Qnze eigen taal". 2.15 Gramofoon muziek. 2.30 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solisten, het Rotterdamsch Philharmonisch koor en het Schiedamsch Mannenkoor „Orpheus". 3.30 Gramofoonmu ziek. 4.00 Studiodienst. 5.30 Sportberichten van het A. N. P. 5.35 Ensemble Bandi Balogh. 6.00 Declamatie. 6.10 Gramo foonmuziek. 6.30 Rococooctet. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Omroeporkest en solisten. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Gramofoonmuziek met toelichting. 9.45" B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 1 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6,50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek.'7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Paaschbergkoor en orgelmuziek (e.o.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 1.00 Ensemble Jonriy Kroon. 11.15 Voordracht. 11.45 Ensemble .Tonny Kroon. 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Viool, piano en gramofoonmuziek. 2.00 Om roeporkest en .soliste. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoon muziek. 4.45 Voor .de jeugd. 5.15 B. N. O. Nieuws-, econo mische en beursberichten. 5.30 Boyd Bachman en zijn orkest. Reportage. 6.30 Ramblers. 7:00 Actueel halfuurtje. 7.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest en solist. 8.10 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 8.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest. 8.55 Gaat het regenen?, causerie. 9.10 Zang met planobegeleiding en gramofoonmuziek. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00— 10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: Things worth know ing about Holland". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10,00 Morgen dienst .(voorbereid door de Christelijke Radio Stichting), 10.20 Pianovoordracht. 11.00 Voordracht. 11,20 Gramofoon muziek. 12.15 Ensemble Bandi Balogh. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest, en gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist (e.o.) 4.00 Orgelconcert en zang. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor jongens en meisjes (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 4-handige pianovoordracht. 6 00 Cy clus: „Arm en rijk in het Nieuwe Testament". 6.15 Roman cers en soliste. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Pianospel. 7.45 Politiek weekpraatje. 3.00 Otto Hendriks en zijn orkest.- 8.25 Landmans lust.-9.00 Omroeporkest en solist. 9.45 B. N» O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 Gramofoonmuziek,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5