IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen IJMUIDEN Liquidatie van N.V.'s fiscaal begunstigd. Duitsche luchtmacht bombardeert haven werken aan de Engelsche Oostkust. VICTORIE 26e JAARGANG No. 255 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem Telefoon 10724 Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 1 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week Q.131/^, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertenti.ën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30. elke regel meer 0.10. VELSEN OPHAALDIENST OUDE MATERIALEN EN AFVAL. Met ingang van heden ook te Velsen ingesteld. Zooals bekend mag worden verondersteld, is er 10 October 1940 door den Secretaris generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart een verbod uitgevaardigd oude materialen en afvalstoffen (lompen, oud papier, glasscherven, oude rubber, oude metalen, oude conservenblikken, oud ijzer enz.) te vernie tigen, weg te werpen, of zoodanig te bewaren, dat die stoffen niet meer gebruikt kunnen worden als grondstof voor de industrie. Tegelijkertijd is toen bepaald, dat de aflevering van deze oude mate rialen en afvalstoffen slechts mocht geschieden aan den erkenden valjhandel. Het vernietigen enz. en het niet afleveren aan den erkenden vakhandel kan bestraft worden met een hechtenis van ten hogoste 6 maanden of een geldboete van ten hoogste, f 1000. Tot nu toe werd het opkoopen en inzamelen van die stoffen over gelaten aan de handelaren, die een vergunning daartoe hadden verkregen van het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen te 's Gra- venhage. De meeste huisvrouwen, winkeliers en kleine bedrijven moesten echter constateeren, dat de door hen bewaarde afvalstoffen niet of zeer onregel matig werden ingezameld. Het rijksbureau voor noemd heeft thans de organisatie van die inza meling zelf ter hand genomen. In overleg met de gemeentelijke autoriteiten is er in de gemeente Velsen een wijkophaaldienst voor oude materialen en afvalstoffen ingesteld, waarbij deze gemeente is verdeeld in 7 wijken, waarin in de 'toekomst door een daartoe aange wezen kleinhandelaar in oude materialen en af valstoffen de door de ingezetenen van die wijk bewaarde oude materialen en afvalstoffen geregeld zullen worden opgehaald. Voor iedere wijk is namelijk door het genoemde rijksbureau een kleinhandelaar aangewezen, die verplicht is ieder huis, iederen winkel en ieder bedrijf in zijn wijk te bezoeken en wel eens per week op een bepaalden dag, teneinde daar lom pen, oud papier enz. in te zamelen of op te koopen. In de gemeente Velsen zal deze wijk ophaaldienst met ingang van 1 September a.s. in werking treden. Op iederen winkelier, iedere huisvrouw enz. wordt hierbij een beroep gedaan om mede te werken tot het welslagen van deze aldus georga niseerde inzameling. De Nederlandsche industrie is dringend om grondstoffen verlegen en een be langrijk gedeelte van deze grondstoffen kan het publiek aan de industrie verschaffen door tijdige aflevering van de door. hem bewaarde lompen, oud papier e.d. aan den wijkophaaldienst. 40-JARIGE ECHTVEREENIGING. Zondag 7 September herdenken J. Heynis en N. van der Spek den dag, waarop zij vóór veertig jaar in den echt werden verbonden. De bruidegom, die 17 October 1874 te Zaandijk werd geboren, is vele jaren als machinedrijver werkzaam geweest bij de papierfabriek, maar sinds eenige jaren is hij gepensionneerd. De bruid, die 22 Juli 1879 te Zaandam geboren werd, bezit, evenals haar man, nog een goede gezondheid. Het zal het echtpaar, dat van hun huwelijk af steeds in Wijkeroog heeft gewoond op hun gedenkdag in zijn woning aan den "Wijkerstraatwêg 296 niet aan belang stelling ontbreken. De heer G. Klimp neemt afscheid van het onderwijs. Zaterdagmiddag nam de heer G. Klimp, hoofd van School 1 te IJmuiden, afscheid van het onder wijs wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd. Eerst werd het woord gevoerd door den heer G. Chr. Dun, inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Alkmaar. „Er is een tijd van komen en er is een tijd van gaan", zei spreker. Voor den heer Klimp is thans de tijd van gaan gekomen.. Een afscheid is meestal weemoedig, zoo ook hier, doch er is ook een licht punt: de heer Klimp gaat heen in goede gezondheid". De inspecteur gaf uiting aan zijn bewondering en waardeering voor den arbeid van den heer Klimp, aan wien hij Gods zegen en nog tal van gelukkige jaren toewenschte. De heer van Os, de opvolger van den heer Klimp, zei met vreugde gehoord te hebben van den goeden geest, die aan de school van den vertrekkenden on derwijsman heerschte. Spreker gaf den heer Klimp de verzekering, dat de deur van School 1 voor hem openbij ft. Voor Volksonderwijs vertolkte de heer IJ. J. Reitsma de gevoelens van hoogachtingen waar- deering. Namens het personeel van School 2, die met School 1 door de tijdsomstandigheden verbonden is, sprak de heer K. Faber, Deze zei zijn collega te hebben leeren waardeeren als iemand met een prettig ka rakter, een groote liefde voor het onderwijs en een helder oordeel. Als herinnering bood spr. hem een boekwerk aan. De heer Camman sprak namens het bestuur der Nutsspaarbank, waarvan de heer Klimp al zooveel jaren deel uitmaakt. Hij sprak den wensch uit nog vele jaren met den heer Klimp op dit terrein te mogen samenwerken. Ook hij bood een boekwerk aan. Hierna sprak de heer Dalhuyzen, het hoofd van de ïnsingerschool, welke school ook al onderdak ge vonden heeft aan de Hadleystraat, De heer Kots, die met de. heeren Klimp, Polder vaart en De Vries tot „de oude Garde" behoort, alsmede mej. Krab, die vroeger leerlinge van den heer Klimp was geweest en daar thans onderwijze res is, spraken eveneens van veel waardeering ge tuigende woorden. De heer Schermer, vertolkte de gevoelens van hte personeel der School. Hij schetste den heer Klimp als 'n voortreffelijk schoolhoofd, wiens leiding voor het personeel zeer gemakkelijk was te aanvaarden. Spreker dankte hém namens een aantal collega's. De heer Klimp dankte voor dit mooie afscheid. „Uw waardeerende woorden hebben mij goed ge daan, maar heusch u hebt het te erg gemaakt", aldus eindigde hij. 3UBILEUM MGR. H. J. T. VAN VLIJMEN. Ter gelegenheid van het zilveren bisschopsjubileum van Mgr. H. T. J. van Vlijmen op 21 September zal Maandag, 22 September in de Kathedrale Oud-Katho lieke kerk aan de Kinderhuissingel te Haarlem een plechtige herdenkingsdienst worden gehouden. Des middags zal er gelegenheid zijn den jubilaris te com plimenteeren. DAMMEN. De a.s. hoofdklasse-competitie. Half September zal de hoofdklasse damcompetitie in Noord-Holland en Amsterdam aanvangen. Er Is door de competitieleiders van Noord-Holland en Amsterdam een voorstel ingediend bij de competitie commissie van den N. D. B. om tot fuseering der com petitie te komen. Er komen n.l. 18 hoofdklasse clubs be- •chikbaar. Deze zullen worden verdeeld in 3 groepen van 6. De winnaars dezer groepen spelen uiteindelijk voor een plaats in den landelijken eindstrijd. Voor Beverwijk, IJmuiden en Santpoort zijn de voor stellen in zooverre gunstig, dat thans pok eens tegen sterke Amsterdamsche clubs wordt gespeeld. Z-ondag 7 September a.s. zal in Hotel Kennemerhof de beslissing omtrent de samenstelling der competitie vallen. Dan immers vergaderen alle clubs en doen tevens op gave van hun tientallen. Wat de a.s. competitie van de damclub IJmuiden betreft is D. C. IJ. dit seizoen wel zwaar gehandicapt. Haar 3 meesters n.l. Dukel, Ligthart en Suyk kunnen niet uitkomen. Ook Buis is niet beschikbaar, zoodat D. C. IJ. met het volgende tiental de competitie zal ingaan: 1. H. Laros; 2. H. de Boer; 3. T. Postma; 4. H. Diede- rlks; 5. J. Kramer 6. K. de Jong 7. J. Smit 8. J. Snel; 9. J. v. Straten; 10. L. Koetsier. Res. D. Ott en H. Schaap. Hoewel D. C. IJ. met dit tiental haar kampioenstitel van Noord-Holland wel zal verliezen, zal het zich toch ruimschoots in het middendeel der competitie kunnen handhaven. LOONSVERHOOGING KUIPERS EN HARINGPAKKERS. Door het college van rijksbemiddelaars is de loonsverhooging voor de werknemers in het kuipers- en haringpakkersbedrijf te Vlaardingen goedgekeurd, onder voorwaarde, dat deze tariefs wijzigingen geen aanleiding zullen geven tot ver hooging van de verkoopsprijzen der ondernemin gen. Deze loonsverhooging bedraagt 10 pet., d.w.z. dat 7 pet. toeslag betaald moet worden op de in het bestaande loonboekje genoemde loonen. BEVERWIJK DE OMZET AAN DE BLOEMENVEILING. Ruim 16.500 hooger. De gunstige gang van zaken aan de bloemen veiling ,,'t Centrum" is ook in de afgeloopen maand voortgezet. De omzet in Augustus bedroeg f 31.229j22 tegen f 14.695,56 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Een vermeerdering dus van niet minder dan f 16.533.66. Nog nimmer zijn in het bestaan van de bloemen veiling omzetten bereikt als dit jaar. Hoofdzakelijk zijn deze goede uitkomsten te danken aan de goede prijzen, die er in de afgeloopen .maand be steed zijn voor gladiolen en lelies. In de. voorgaande jaren schommelden de omzetten in Augustus onge veer rond de f 10.000; een tiental jaren geleden kwam de omzet nooit hooger dan f 7000. Deze geleidelijke stijging is te danken aan het feit, dat behalve de groenteteelt langzamerhand ook de bloemencultuur in deze streek intensiever beoefend wordt. Hierbij komt nog, dat de veiling in een centrum ligt, dat van iedere streek uit gemakkelijk te bereiken is. Groote hoeveelheden bloemen komen aan de markt uit de Noord, waar de cultuur eveneens sterk is toegenomen. Vooral de teelt van zomerbloemen, die aan een vrij gemakke lijke verzorging genoeg hebben en die niet zulke bijzondere eischen stellen als de kasbloemen, heeft een groote vlucht genomen. Er zijn weliswaar jaren geweest, dat deze teelt ook weinig loonend was, maar dit seizoen is dat allerminst het geval. BIOSCOOPCOMMISSIE ONTBONDEN. Ingevolgè het op 20 Aug. j.l. in werking getreden Filmbesluit zijn plaatselijke commissies van Toezidht, bedoeld in art. 18 van de bioscoopwet, opgeheven. In een dankbetuigend schrijven is door den burge meester aen de leden dier commissie hiervan kennis gegeven. SANTPOORT R. K. S. V. „SANTPOORT". De R. K. S. V. „Santpoort" speelt hedenavond op het Bloemendaal-terrein een vriendschappelijken wed strijd tegen het eerste elftal dezer vereeniging. Op 7 September a.s. dingen de Santpoorters mede in het door D. E. C. te Amsterdam georganiseerde Frankendaler-tournooi. HEEMSKERK PRIJSUITREIKING „ZEVENKAMP" A. D. O. Zondagmorgen had in in de zaal der St.-Joseph-Ge- zellen de prijsuitreiking plaats van de op Zondag 24 Augustus gehouden „Zevenkamp". In zijn openings woord deelde, de voorzitter mede, dat Zondag j.l. een kleine storing was geslopen in de puntentelling. Zoo was voor het vèrtrappen voor senioren de pun tentelling van de junioren gebruikt. Hierdoor had de kampioen geen 4450 punten maar 4144Vs p. Intus- schen had hij toch 500 punten meer dan de kampioen van het vorige jaar die toen 3645 punten behaalde. Hierna werd met eenige toepasselijke woorden aan de kampioen N. Beentjes den fraaien wisselbeker overhandigd. 2e was P. Voormeer met 3888 punten. Deze was ook het vorige jaar no. twee. 3e M. Been tjes 3619 punten, 4e A. Martens 3420 punten. Van de Junioren was K. Welp no. één met 3660 punten. 2e F. v. Hooff 3795'/2 punten; 3e J. Vrenegoor 3493 punten, 4a Jo Beentjes 3092V2 punten. Allen ontvingen een aardig cadeautje. ATHLETIEK. Zondag 7 September a.s. zal onze plaatsgenoot Jan Koopman te Eindhoven starten op de 5000 meter op atletiekwedstrijden georganiseerd door P.S. V. ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stadion. Winstbelasting wordt binnenkort verhoogd. 's GRAVENHAGE 30 Augustus. Gepubliceerd is een besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën betreffende vrijstelling of vermindering van belasting bij ontbinding van naamlooie vennootschappen (liquidatiebesluit 1941). 's-GRAVENHAGE, 30 Augustus. Van bevoegde zijde ontvingen wij het volgendecommentaar op het liquidatiebesluit 1941: De uitgevaardigde regeling komt onder meer tege moet aan een wensch, in het bijzonder uit de kringen van het bedrijfsleven en van de huizenmaatschappijen herhaaldelijk geuit, om N.V.'s te kunnen ontbinden zonder dat zulks leidt tot al te ernstige gevolgen van fiscalen aard. Het geven van de gelegenheid tot zulk een ontbin-. ding ligt "trouwens in de lijn van een belastingpolitiek, die het noodeloöze gebruik van den rechtsvorm der N.V.wil tegengaan en de persoonlijke verantwoorde lijkheid van den ondernemer wil bevorderen waar dit pas geeft. Het liquidatiebesluit geeft nu als voornaamste fa ciliteit, dat de aandeelhouders over de liquidatie-uit- keeringen geen inkomstenbelasting zullen behoeven te betalen, evenmin zal ter zake van de overdracht van goederen door de N.V. op haar aandeelhouders registratierecht of waardevermeerderingsbelasting worden geheven over de waarde (of een deel van de waarde) van de onroerende goederen, terwijl over de waarde van de roerende goederen ook geen omzet belasting zal worden geheven De liquidatie-uitkeering wordt wel belast met winstbelasting, voor zoover zij bestaat uit winsten welke nog niet door de winst belasting getroffen was. hierbij zal echter het thans bestaande tarief worden toegepast. De te ver wachten verhooging van de winstbelasting heeft' de thans zich ontbindende N.V. dus niet te duchten, ook niet over de winst van het jaar 1941. Voorts zal de N.V. geheel en al buiten het bereik van het besluit op de dividendbeperking 1941 en van de commissarissen-belasting vallen. Wat de commis sarissen-belasting betreft echter alleen van het hier na te noemen overdrachtstijdstip af. Eventueel na dien betaalde commissarissenbelasting zal aan de commis sarissen worden teruggegeven, De faciliteiten zijn van toepassing op alle N.V.'s doch uitsluitend, voor zoover zij in 1941 in liquidatie zijn getreden, hetzij vóór de afkondiging van het liqui datiebesluit, hetzij binnen 2 maanden na de afkondi ging daarvan. In ons nummer van morgen zullen nadere bijzon derheden over de regeling worden gepubliceerd. Afscheid van den Bosschen burgemeester. Mr. F. J. van Lanschot tot eereburger der stad benoemd. 's-HERTOGENBOSCH, 30 Augustus. In een plechtige zitting heeft de gemeenteraad van Den Bosch gisteren afscheid genomen van zijn voorzit ter, burgemeester F. J. van Lanschot, nu deze na vier-en-twintig jaren dit ambt te hebben vervuld, we gens het bereiken van de gestelde leeftijdsgrens, eer vol ontslag uit zijn functie heeft gevraagd. In deze zitting, welke ook door de echtgenoote en kinderen van den scheidenden functionaris werd bij gewoond, heeft de heer Jos Meyring namens 't raads- college een rede uitgesproken, waarin hij medede'eling deed van het besluit mr. Van Lanschot te benoemen tot eereburger van 's-Hertogenbosch. De gas- en èlectriciteits- rantsoeneering. In vele gevallen boete opgelegd of tot afsnijding overgegaan. 's GRAVENHAGE 30 Augustus. In de maand Augustus is over ons geheele land een inten sieve controle gehouden ten aanzien van de na leving der rantsoeneeringsbepalingen voor gas en electriciteit. Het blijkt, dat het publiek lang- teamerharid den ernst van den toestand gaat be seffen en een groot deel der bevolking blijft dan •ook binnen de door de rantsoeneering gestelde grenzen. Dit is ook wel bijzonder gewenscht, want de straf volgt hier onvermijdelijk op de overschrijding. Voor een te hoog electriciteitsvprbruik zijn in de afgeloopen weken niet minder dan 7244 boetes opgelegd. In 485 gevallen moesten de bedrijven tot afsluiting overgaan. Voorts staan nog 433 andere gevallen op de lijst om te worden afgesloten, ten zij de overtreders hun stroomverbruik met zeer bijzondere motieven kunnen rechtvaardigen. Ten aanzien van het gasverbruik is de toestand niet veel anders. Nauwkeurige gegevens en cijfers over Augustus zijn thans nog niet beschikbaar, doch wel staat vast, dat het aantal overschrij dingen van het gasrantoen nog grooter is dan van het electriciteitsrantsoen. De boetes en afsnijdingen zullen ook hier zeer velen treffen. (A.N.P.) Een Duitsclie .niiai.- 4nïai„vii. «iaden een vijandelijk nest aan het Oost front. Vastéeraden dringen de mannen voorwaarts. XFoto Orbis-Holland) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duifsch weermachfsbericht van Zondag. Finsche afdeelingen rukken in de richting van Petersburg op. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 31 Augustus (DNB) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Zooals reeds in een speciaal bericht is mede- deeld hebben Finsche troepen na hevige ge vechten de Sovjetstrijdkrachten in het gebied van Viipuri vernietigend verslagen en op 30 Augustus de stad zelf heroverd. Tegelijkertijd rukten Finsche afdeelingen in het centrum der Karelische Landengte met groote terreinwinst in de richting van St. Petersburg op. Aan de Engelsche Oostkust hebben ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht ver schillende havenwerken gebombardeerd. Andere aanvallen waren gericht op vliegvelden in Mid- den-Engeland. Schepen der marine hebben aan de Nederlandsche kust acht Britsche vliegtuigen neergeschoten, jagers aan de Noorsche kust drie. Eenige Britsche bommenwerpers drongen in den afgeloopen nacht in het Noordwesten van Duitschland door. Luchtafweergeschut heeft een der vijandelijke vliegtuigen neergeschoten". Afscheidsreceptie Ir. W. J. Burgersdijk. Vele autoriteiten gaven van hun belangstelling blijk. Dat de scheidende directeur van de N.Z.H.T.M., Ir. W. J. Burgersdijk, zich in breeden kring hoog achting en sympathie heeft weten te verwei-ven, is bij zijn afscheidsreceptie Zaterdagmiddag iu het ge bouw der maatschappij aan de Leidsche Vaart te Haarlem, duidelijk gebleken. Een groot aantal autoriteiten had deze gelegenheid aangegrepen om den heer Burgersdijk te toonen hoezeer zijn werk in den loop der jaren ook door de overheid is ge waardeerd. Ook vele collega's van den oud-direc teur, der N.Z.H.T.M. en talrijke anderen vooral uit tramkringen gaven van hun belangstelling blijk. De oud-burgemeester van Haarlem de heer C. Maarschalk heeft in een korte toespraak nog eens gememoreerd hoezeer ook Haarlem bij het werk van den heer Burgersdijk en de groei van de N.Z. H. T. M. gebaat is geweest en nog is. Vele jaren, aldus spreker, ben ik van het wel en wee der maat schappij getuige geweest. Om de woorden in de gevelsteen van het Leidsche stadhuis na te vol gen: „Re kende Uwe Maatschappij reeds toen ze werd „geraakt" en natuurlijk ook toen ze werd gemaakt". Na de opheffing van de ceintuurbaan, het optreden van concurreerende maatschappijen en de doortrekking van den Rijksstraatweg alle maal belangrijke gebeurtenissen voor' de N.Z.H. T.M. te hebben gememoreerd, besloot de heer Maarschalk zijn rede aldus: „Maar bij dit alles heeft mij steeds getroffen uw logische betoogtrant en de rustige, immer goed moedige maar vaste wijze, waarop ge uwen arbeid verrichtte. En vandaag komt aan dien arbeid ge deeltelijk een einde. Het roer gaat uit uw hand in een andere hand over. We mogen het wel zeer waardeeren dat we reeds weten, dat 'die nieuwe hand een bekwame en ook sympathieke zal zijn. U zult het thans wel willen verstaan, dat ik' er prijs opgesteld heb u nog eens heel hartelijk te be danken voor alles wat u, door uw maatschappij, ook voor Haarlem hebt gedaan". Dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, directeur van de R.E.T. en voorzitter van de Ned. Ver. van Tram wegen en Autobusdiensten sprak een zeer waar- deerend afscheidswoord. Het afscheid van u, aldus spreker, zullen wij wat onze vereeniging betreft niet al te tragisch behoeven te nemen want ge zult zeker nog met onze vereeniging samenwerken. Namens de col lega's kan ik u verzekeren, dat zij u steeds ten zeerste hebben gewaardeerd. Lange jaren hebt gij van onze vereeniging het voorzitterschap bekleed en aan dien tijd'denken wij nog steeds met genoe gen terug. Voor de door u betoonde vriendschap betuigen wij onzen hartelijke'n dank. Van de talrijke aanwezigen noemen wij de hee ren Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede, Ch. Berentsen, hoofdinspecteur van po litie te Heemstede, de heer C. J. v. d. Broek, com mandant van de Haarlemsche Brandweer, Mr. Th. A. Wesstra, gemeente-secretaris van Haarlem, J. J. Swens, voorzitter van de Kamer van Koophan del voor Haarlem en Omstreken en de secretaris Jhr. dr. J. C. Mollerus, Mr. C. G. Bijleveld, econo misch rechter te Haarlem, H. J. Voors, secretaris van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur, A. Augusteyn, voorzitter van den Prot. Chr. Bond van Spoor, Tram en andere vervoers- personeel, P. M. Montijn, directeur van de H.T.M., W. Slagter, directeur van de G.E.T.R.U. te Utrecht, W. v. d. Laan, voorzitter van de 3 Octoberver- eeniging te Leiden, G. P, J. Caspersz, directeur van de Indische Stoomtram, P. Versteegh, direc teur van de Limburgsche Tram Mij. te Roermond, ir. W, G. C. Gelinck, oud-inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat, J. C. Smid, directeur van P. T. T. te Haarlem, ir. M. H. Maas, directeur Open bare Werken te Haarlem, Ir. H. J. M. Bekkers, directeur van de N.V. Beijnes, P. A. van Aggelen, directeur van de Volkscredietbank, M- Wins, hoofd Vervoerwezen van het departement van Finan ciën, ir. G. A. van Klinkenberg, dir. Gem. Electri- citeitsbedrijf te Leiden, ir. G. Redeker, hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat, J, W. Hupkes, directeur van de N.V. Gooische Tramweg Mij., J. A. A. Ochtman, directeur van het Gem. Gasbedrijf te Haarlem, J. Rodenburg, Rijkshoofd inspecteur van het Verkeer, ir. J. W. Ca- pel, rijkshoofdinspecteur van het Verkeer, mr. J. v. d. Vaart, secretaris van den Commissaris der provicie Noordholland, W. J. B. van Liemt, oud wethouder van Haarlem. De directie van de N.V. Reederij Koppen te Am sterdam bood een fraaie schemerlamp aan. Garantieregeling voor bloembollen gaat door. Wij lezen in „Bloembollencultuur": Naar wij- uit de beste bron vernemen, zijn d$ bezwaren, die bij bepaalde instanties gerezen waren om goedkeuring te verleenen aan de garantie-rege ling voor de betaling van voor export gekochte hya cinten, tulpen en narcissen, j.l. Maandag opgeheven, zoodat de vrees, dat deze voor het geheele vak in deze tijden onontbeerlijke regeling niet door zou gaan, sedertdien ongegrond is geworden. Omtrent deze beslissing bestaat in vakkringen voldoening. Het risico van den kweeker-verkooper blijft thans beperkt tot de betaling van het bedrag, waarmee de koopprijs den basisprijs overtreft. Duitschland wint voor, Europa op alle fronten Sovjetopmarsch naar Teheran. Ook de Britsche colonnes trekken verder het land in Steden na het staken van den Iraanschen tegenstand gebombardeerd. Naar blijkens een DNB-bericht uit Teheran ge meld wordt, is daar bekend geworden dat, ondanks het staken der vijandelijkheden van Iraansche zijde, de Sovjetopmarsch naar de hoofdstad wordt voort gezet. Te Teheran zijn daarop troepen mobiel ge maakt. Zaterdagavond hebben Sovjetvliegtuigen pamfletten uitgeworpen boven de Iraansche hoofd stad. Zij werden door het afweergeschut hevig be schoten. Volgens den Britschen Berichtendienst hebben Sovjettroepen Zaterdag de IFaansche steden Resjd, Sjaroed en Zendjan bezet. De Anglo Iranian Oil Co. heeft medegedeeld dat Sovjetvliegtuigen nog 24 uur na het staken van den Iraanschen tegenstand petroleumopslagplaat- sen bij Kasvin hebben aangevallen, waardoor dui zenden gallons benzine vernietigd werden. De di recteur der maatschappij noemen dezen aanval een „reusachtige domheid". Associated Press, die dit bericht, vermeldt, maakt verder-bekend dat de Sovjets na de wapenstilstand nog bommen hebben geowrpen op de steden Sjaroed en Hosnar, hetgeen verontwaardiging heeft gewekt bij de bevolking van Teheran. Reuter meldt uit Bagdad dat het bevel tot het staken van het vuren „geen invloed heeft gehad" op den opmarsch der Britsche colonnes in Iran. Waarschijnlijk zal de opmarsch tot de voorgenomen doelen worden voortgezet. In een ander Reuterbericht wordt als een der voorwaarden, die aan de Iraansche regeering wor den gesteld, de doorvoer van doorlogsmateriaal en andere leveranties door Iran naar de Sovjet Unie genoemd. DE SJAH IN ZIJN ZOMERRESIDENTIE. TEHERAN, 31 Augustus. (DNB) In regee- ringskringen alhier worden alle geruchten weer sproken als zou de heerscher des lands de hoofdstad hebben verlaten. De Sjah bevindt zich nog steeds in zijn zomerresidentie Saadabad bij Therteheran. Welingelichte kringen beweren dat de bolsje wistische troepen te Kaswin staan, omstreeks 160 KM ten Noorwesten van Teheran. Rèval voor verwoesting gespaard gebleven. Ontplofbare stoffen onder de belang rijkste bouwwerken verwijderd. Het D'. N. B. meldt: Het snelle oprukken van de' Duitsche troepen heeft het voornemen van de Sov jets verijdeld, zoo wordt van militaire zijde ver klaard, Reval in puin te leggen. Op verschillende plaatsen hebben de bolsjewisten weliswaar eenige fabrieken en gebouwen opgeblazen, maar de mees te gereed gelegde ladingen ontplofbai-e stoffen on der de fraaiste en belangrijkste bouwwerken en huizen der stad werden door Duitsche soldaten en Revalsche burgers tijdig verwijderd. Op den avond van den intocht der Duitsche troepen in Reval trok de bevolking door de straten der stad, omringde de parkeerende auto's der Duitsche weermacht en juichte de Duitsche voldaten toe. Bij de gevechten aan de rivier de-Loega zijn tal rijke bolsjewistische soldaten gevangen genomen. Het bleek dat het 15- en 16-jarige knapen waren uit Petersburg en omgeving, die enkele maanden geleden door de Bolsjewisten in een uniform ge stoken waren. De militaire opleiding van deze kna pen was gebrekkig. Zij waren blij in gevangen schap geraakt te zijn en zeiden dat het hun onder dienst niets bevallen was. Na den intocht der Duitsche troepen in de gebie den om Reval is de plattelandsbevolking weer naar haar dorpen teruggekeerd. Met zichtbare vreugde begroetten zij de Duitsche soldaten. In lange rijen stonden de bewoners op de straten, waarlangs de Duitsche pantserwagens reden. Herhaaldelijk gaven zij uiting aan hun voldoening, dat zij zich thans, nu het bolsjewisme weggevaagd was, weer vrij als Christenen konden uiten. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 1 OP 2 SEPTEMBER 1941 van 20.29 lot £.51 Maan op 2 September onder Maan op 2 September op 3.03 18.38

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1