IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Aanzienlijke oorlogsbuit bij den strijd om Reval. 26e JAARGANG No. 256 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau llmulder Courant: Kennemerlaan 42, LJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 2 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.13 Vé, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels 070, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. DE TUNNELBOUW TE VELSEN. De filter van een der vijftig bronnen voor de verwijdering van het spanningswater is geplaatst. De voerbuis wordt weer uit den grond getrokken. (Foto S. Baarda) DE TUNNELBOUW. In een artikel over den tunnelbouw hebben wij on langs beschreven, op welke wijze men bij het maken van den bouwput het grondwater overwint. Om den geheelen put droog te houden, moeten niet minder dan 170 bronnen gemaakt worden. Het grootste karwei is natuurlijk het maken van de bronnen, die het spanningswater van onder de klei laag moeten verwijderen. Deze bronnen, waarvan er ongeveer vijftig noodig zijn, liggen 32 M. onder het maaiveld. De voerbuizen worden met behulp van een door electriciteit gedreven heimachine in den grond ge dreven. Telkens wordt, zoodra een buiseind in den grond zit, een nieuw eind opgeschroefd, waarna de grond er door voortdurend te pulsen, verwijderd wordt. Dat gaat zoo door, tot de vereischte diepte verkregen wordt. Op de foto ziet men arbeiders bezig met het ver wijderen van de voerbuis, nadat de filter van de bron ls geplaatst. Ook dit is, evenals het slaan der bronnen een geduldwerkje. Bij het indrijven, der bronnen ge bruikt men een hefboom, die op een om de voerbuis gespannen kraag 6drukt. Deze kraag is op de foto te zien, evenals de hefboom, die bij het inslaan van de buis boven en bij het verwijderen van de buis onder den kraag drukt. De hefboom wordt dan met behulp van den electromotor omhoog getrokken. Wanneer de grootst bereikbare hoogte verkregen is, laat men den hefboom zakken en wordt de ruimte tusschen hef boom en kraag met hulpstukken opgestopt, totdat het noodig is, den kraag te laten zakken. INBRAAK IN VELSEN. De familie G., wonende aan den van Tuyllweg alhier, was dezer dagen met vacantie. Toen een der buren, die eiken dag de planten zou verzor- gen, op den dag, voor dat de familie G. zou terug- keeren, in huis kwam, hoorde zij boven gestommel. Even later sprong een man uit een der ramen in den tuin en ging er van door. De dame waar schuwde daarop de politie, die constateerde, dat er ingebroken was. Bij onderzoek bleek, dat de inbreker het huis onderzocht had en dat hij daarbij niet zachtzinnig te werk was gegaan. Er waren ruiten gebroken, o.a. een gekleurd glas-in- lood raam en de inbreker moet zich daarbij heb ben gewond, want er werden bloedvlekken op een stoel gevonden. Bij thuiskomst der familie G. bleek dat er een bedrag vhn 40 gulden aan geld en een partij siga retten vermist werden. Toen de inbreker onraad hoordé, was hij uit de badkamer in den tuin ge- sprongen. De heer G. was tegen inbraak verzekerd, maar leed schade door de vernieling. Jaarvergadering Winkeliers- vereeniging. De Winkeliersvereniging „Wijkeroog" te Vel gen hield Maandagavond in het R.-K. Vereni gingsgebouw aan den Wijkerstraatweg haar jaar vergadering. Het jaarverslag van den secretaris, den heer J. W. D. Schmitz, vermeldde de door de omstandig heden noodzakelijk geworden liquidatie 'Van de ze geluitgifte op 10 Juni 1941. Het aantal leden be draagt thans 72 tegen het vorige jaar 80. De heer Th. Bruynzeels bracht het accountants rapport uit in verband met het jaarverslag van den penningmeester, den heer J. Noomen, Aan den pen ningmeester werd décharge verleend. Alvorens tot de verkiezing van bestuursleden over te gaan nam de voorzitter, de heer Jac. Groot afscheid; hij prees de goede samenwerking spoor de aan, ook onder den nieuwen voorzitter de be langen van de vereeniging op dezelfde trouwe wijze te blijven dienen. Namens de vergadering dankte de heer Th. Bruynzeels, tweede voorzitter, den heer Groot voor diens vele verdiensten. De heer H. H. Meyer werd tot voorzitter geko zen. Bij acclamatie werd de heer J. Noomen als penningmeester herkozen. De heer J. W. Verbeek werd tot bestuurslid benoemd. Door den heer P. de Boer werd den scheidenden voorzitter namens de vergadering medegedeeld, dat hem voor zijn belangrijk werk een blijk van waardeering zal Worden geschonken. Aan het einde der vergadering sprak de heer J.1 B. van Jelgershuis woorden van dank tot.den heer Groot; hij stelde voor, hem bij acclamatie tot eere lid te benoemen, hetgeen geschiedde. De heer Groot dankte voor deze onderscheiding. De avond werd verder gezellig doorgebracht. Medewerking werd verleend door „The Musical Players" en door den conférencier Leo Peelen. IJMUIDEN WARME MAAITIJDEN VOOR ARBEIDERS VAN DE HOOGOVENS. De Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden zijn er deze week ook toe overgegaan tot het verstrekken van warme maaltijden aan de ar beiders. Voor deze week zijn reeds de arbeiders werkzaam in den drie ploegendienst voor de distri bueering ingeschakeld. De komende week wordt dit uitgebreid met de arbeiders in den dagdienst. Waar- fcfhijnlijk zullen ook binnenkort de ambtenaren van •eze voorzieningen profiteeren. De arbeiders in den thtenddienst ontvangen him maaltijden 's morgens 10 uur, die van den mïddagdienst te 6 uur en die Vam den dagdienst te 12 uur 's middags. Voor de 'Centrale Keuken te IJmuiden beteekent de inschakeling van het bedrijf der Hoogovens een groote werkvermeerdering. Het bedrijf is de arbeiders in alle opzichten ten dienste, daar de arbeiders alleen maar hun lepel en vork behoeven mede te nemen; de borden etc., 't schoonmaken wordt door het bedrijf verzorgd. VIJF EN TWINTIG JAAR VISSCHERIJ- SCHOOL. Instelling, die langzamerhand tot bloei kwam. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de Gemeen telijke Visscherijschool geopend werd. Dit jubileum werd op eenvoudige wijze herdacht in een bijeen komst van de commissie van toezicht. Aanwezig waren tevens de directeur en de leeraren. De' voorzitter van de commissie,*de heer G. Carst had des morgens reeds eenige woorden aan dit jubileum gewijd. Verder werd het jubileum in verband met de tijdsomstandigheden niet gevierd. Op 1 September 1916 werd de school, midden in oorlogstijd geopend. Directeur was toen de heer G. Duijclcinck Sander, die precies zestien jaar lang het directeurschap heeft bekleed. Aanvankelijk had de school met vele moeilijkheden te kampen. De animo van de zijde der jonge visschers en a.s. visschqrsL. om de les.sen te volgen, was niet groot, voornamelijk wel doordat diploma's voor de visscherij niet-vereischt waren. Ook werd van de zijde der reederijen weinig medewerking ontvangen. Op 1 September 1932 werd de heer Duïjckinck San- der opgevolgd door den heer P. J. Verwayen, die thans dus 9 jaar directeur is. De laatste jaren kwam de school tot grooteren bloei, voornamelijk wel doordat van overheidswege hoogere eischen aan het visscherijpersoneel werden gesteld. De verschillende cursussen, die in verband hiermede werden ingesteld, werden zeer druk be-' zocht en tal van zeevisschers danken aan de school de kennis, noodig om hun beroep in den hun toebe deelden rang te kunnen blijven uitoefenen. De lessen in de uitwijkbepalingen, in radiotelegrafie, in kaart- passen enz. mochten zich in de belangstelling van honderden cursisten verheugen, waaronder er waren, die al 25 jaar en langer als schipper, hetzij als stuur man hadden gevaren. - Ook hebben velen, wier ambitie meer in de richting der koopvaardij ging, de school bezocht. De cursussen voor het Voorloopig diploma hebben tal van jongelui voor dit diploma opgeleid. Ook thans beleeft de school weer moeilijke tijden, maar wanneer de toestand weer normaal is en IJmui den zijn beteekenis als visschershaven herkregen heeft, zal zeker o&i de Visscherijschool weer in veler belangstelling komen te staan. -12 BEVERWIJK WAT DE TUINDERS KREGEN. Spinazie per K.G. 13. Postelein per K.G. 10. Sla per 100 krop ZV2 Andijvie per K.G. 8. Rabarber per K.G. 45. Raapstelen per K.G. 5 Wortelen per bos 5 Radijs per bos 2 1/25 Peterselie per bos 23. Selderij per bos 23 Tomaten per K.G. 816 Prei per K.G. 1415. Knollen per K.G. 915 Waspeen per K.G.46 Bloemkool I per stuk 91/2— Idem II per stuk 47 Komkommmers I per stuk 81/211 Idem II per stuk 35 Meloenen per stuk 1522 Mais per stuk 3 1/2 Snijboonen per K.G. 1114 Dubb. boonen per K.G.ll14 Spercieboonen z. dr. per K.G. 20 Idem m. dr. per K.G. 20. Tuinboonen per K.G. 6. 1 Pronkboonen per K.G. 10. Bramen per doosje 22. Pruimen per K.G. 2427. Bramen per slof 1.75. Stoofappelen per K.G. 1012 Peren per K.G. 1015. Druiven per K.G. 60. Chineesche kool per K.G. Rammenas per K.G. 13. VISCHWEDSTRIJD VOOR DE JEUGD. Op. Zaterdag 6 September organiseert de Hoogoven Hengelaarsvereeniging» „De IJzeren Voorn" een visch wedstrijd voor kinderen van leden der vereeniging. De wedstrijd, die te drie. uur begint, wordt gevischt in de Staalhaven. Voor allen is een prijsje beschikbaar gesteld. KEURING VAN KONIJNEN. De Kennemer Pluimveevereeniging houdt op Donderdag 18 September in het veilinggebouw ,,'t Centrum" een tafelkeuring van konijnen, die ook voor niet-leden toegankelijk is. Keurmeestr is de heer L. Hamaker uit Haarlem. VOETBAL. Zondag a.s. speelt de vierde klassen. V.V.B. een vriendschappelijken uitwedstrijd tegen Hille- gom. De reserves van de Kennemers treden in het krijt tegen de Heemskerksche vierdeklasser A.D.O., terwijl in Castricum C.S.V. tegen Vitesse zal' spelen.1 10—17. Het vergiftigingsdrama te Zuid wending. Sporen van arsenicum gevonden. GRONINGEN, 1 September. Naar het A.N.P. verneemt, is thans komen vast te staan, dat in dex-daad o'ok de echtgenoot van de 45-jarige baker A. D. te Zuidwending (gemeente Veendam) door vergiftiging om het leven is gekomen. Zooals men zich zal herinneren, heeft de justitie op 25 Augustus j.l. het lijk van den heer D. laten opgraven om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waaronder deze zou zijn gestorven, aangezien, nadat was komen vast te staan, dat mevrouw M. door baker D. was ver giftigd, het vermoeden rees, dat ook deze man geen natuurlijken dood gestorven zou zijn. De sectie op de lijken heeft thans uitgewezen dat in beide lichamen sporen van arsenicum aan wezig waren. Deze arsenicum is door mej. D. in Veendam gekocht. Een drogist in Veendam heeft hedenmorgen medegedeeld, eind Juni, dat was een week vóór het overlijden van mevrouw Molema, aan mej. D. arsenicum te hebben verkocht. Mej. D. ontkent dit pertinent. Het onderzoek strekt zich thans uit naar Rotterdam en Utrecht, waar mej. D. kort voor het overlijden van haar ■man vertoefd schijnt te hebben. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. (A.N.P.) Twee dames tusschen twee auto's bekneld. Eén van hen gedood, ^én ernstig gewond. Maandagavond omstreeks negen uur is in het centrum van Heer-Hugowaard een veeauto, be stuurd door den heer J. P. Baars en komende uit de richting Alkmaar, nabij den Broekerweg in volle vaart in botsing gekomen met een uit de richting Schagen kome'nde personenauto, bestuurd door den heer Wagenaar. Twee dames, die op dat moment op den weg fietsen geraakten -tusschen de beide wagens bekneld en wérden door den schok in een zich naast den weg bevindende sloot geslin gerd. Toen .men een van haar, de- ongeveer veertig jarige mevrouw Lugtigde Boer op het droge had gebracht, waren de levensgeesten reeds ge weken. Doordat zij tusschen de veeauto en een langs den weg staanden boom bekneld was- ge raakt, was het rechterbeen tot boven de knie af geknepen. De andere dame, de ongeveer dertig jarige mevrouw de RuiterBakker werd geheel bemodderd uit het water opgehaald. Haar toestand was niet levensgevaarlijk. De slachtoffers werden in een in de nabijheid staande opslagloods van de ATO binnengedragen. De rijwielen zijn totaal vernield. De personenauto, waarin zich vier per sonen bevonden die wonder boven wonder geen-J letsel bekwamen, werd zwaar beschadigd. De vee wagen kwam er tamelijk goed af. De chauffeur werd door glasscherven bloedend in het gelaat verwond. Zijn verwondingen waren echter niet van ernstigen aard. De politie was spoedig ter plaatse. Daar de auto's Het verkeer versperden, werd dit omgeleid over Langendijk en den Jan Glynis- weg. (A.N.P.) Leden van den Hoogen Raad. 's-GRAVENHAGE, 1 September. De Rijks commissaris voor het bezette Nederlands'che ge bied heeft op grond van art. 1, sub 3, van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening be treffende bijzondere bestuursrechtelijke maat regelen) en in overeenstemming met art. 2, al. 2, van zijn verordening no. 130/41 betreffende de leeftijdsgrens van rechters met ingang van 1 Sep tember 1941 prof. Mr. J. Kosters, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden en Mr. Dr. J. van Gelein Vitringa, raadsheer in den Hoogen Raad, eervol ontslag verleend en öp pensioen gesteld. De rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied heeft tegelijkertijd op grond van art. 1, sub 3, van zijn verordening no. 108/40 den rechter in de rechtbank te Amsterdam Mr. G. H. Smits en dep, vroegeren procureur- generaal te Arnhem Mr. Dr. j. A. de Visser be noemd tot leden van den Hoogen Raad. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch uieermachtsbericht Ruim 60 Sovjetschepen in brand in de Finsche Golf. Luchtaanval op Huil. Zware schade aangericht. Hoofdkwartier van den Führer, 1 September. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Afdeelingen van het Duitsche leger hebben sedert 26 Augustus op den Dnjepr ten Noorden van Kiev 27 Sovjetmonitors en kanonneerbooten vernietigd. Bij de zuivering van Estland is de havenplaats Haspal aan de Westkust genomen. Bij de gevechten om Reval, die op 28 Augustus eindigden, zijn 11.432 man gevangen genomen en 293 stukken geschut, 91 pantserwagens, twee pantsertreinen en een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buitgemaakt, In de Finsche Golf hebben Duitsche vlootstrijdkrachten opnieuw mijnen gelegd. In het gebied onzer mijnversper- ringen zijn meer dan 60 in brand staande vijan delijke schepen gezien. Op den Atlantischen Oceaan heeft een duikboot in hardnekkige herhaalde aanvallen vier vijande lijke koopvaarders met^een gezamenlijken in houd van 14.000 ton, die deel uitmaakten van een krachtig verdedigd convooi, tot zinken ge bracht. Sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de invoerhaven Huil ge bombardeerd. Zware verwoestingen werden aan gericht in de docks, de ravitailleeringsbedrijven en de pakhuizen terwijl verscheiden groote bran den ontstonden. Andere gevechtsvliegtuigen heb ben havenwerken aan de Oostkust van Enge land en vliegvelden in het graafschap Lincolnshire gebombardeerd. Zij schoten twee bommenwer pers neer. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen gisteravond geslaagde aanvallen ge daan op militaire installaties van de Britsche vlootbasis Alexandrië en Port Said. In den afgeloopen nacht verschenen Britsche vliegtuigen boven West Duitschland. In woon wijken o.a. te Keulen, werd door bommen schade aan gebouwen aangericht. Aanvalspogingen van enkele vijandelijke vliegtuigen in Noord- en Noord-Oost-Duitschland hebben geen resultaat gehad. Door nachtjagers en luchtafweergeschut zijn zeven Britsche bommenwerpers neerge schoten". Snel wordt het vuur gebluscht, wanneer de Duitsche troepen in de door de bolsjev- 1 verlaten en in brand gestoken dorpen en ge huchten aankomen. (Foto Orbis-Holland) Eerste uitvoeringsbeschikking Inkomstenbelasting 1941. 's GRAVENHAGE 1 September. De Nederlatydsche Staatscourant van Maandagavond bevat de eerste uitvoe ringsbeschikking inkomstenbelasting 1941, waaraan het volgende is ontleend: Indien van een bedrijf of van een zelfstandig uitgeoefend beroep de winst van een boekjaar moet worden verdeeld over twee kalenderjaren, wordt het bedrag, dat telkens aan het eerste van twee kalender jaren moet worden toegekend, vastgesteld bij beschikking van den inspecteur, die den eerstvolgenden aanslag moet vaststellen -of vermoedelijk zal moeten vaststellen. Het bedrag wordt zoo mogelijk na overleg met den be lastingplichtige vastgesteld. Bij de vaststelling wordt kening gehouden met de winst, welke de belastingplichtige geacht kan worden gemiddeld per jaar met het bedrijf te verwerven. Hetgeen met betrekking tot het totale bedrag van de winst eener vennootschap onherroepelijk is komen vast te staan ten aanzien van een der vennooten, geldt van rechtswege ook ten aanzien van de overige vennooten. Voprzoover, voor het belastingjaar 1940/1941 van de vol gens de wet op de Inkomstenbelasting 1914 geheven in komstenbelasting, de zuivere opbrengst van een bedrijf of een zelfstandig geoefend beroep Is berekend op zoodanige wijze, dat' voorraden bij het einde van het laatst verloo- pen kalenderjaar of boekjaar lager zijn gewaardeerd dan zij volgens art. 10 van het besluit op de inkomsten belasting 1941 hadden mogen zijn gewaardeerd, geldt het bedrag, waarop de desbetreffende voorraden daarbij zijn gewaardeerd, als het bedrag van de werkelijke aanschaf- fings- of voortbrengingskosten. 1 Inkomsten uit dienstbetrekking, welke niet in geld worden genoten en gewaardeerd, worden voor de heffing van de inkomstenbelasting gewaardeerd op hetzelfde bedrag, waarop zij voor de heffing van de loonbelasting zijn ge waardeerd. De afschrijving over een kalenderjaar op woonhuizen, welke niet tot het bedrijfs- of beroepsvermogen van den belastingplichtige behooren, wordt gesteld op 10 ten honderd van de huurwaarde over het kalenderjaar. Voor de toepassing van het besluit op de inkomsten belasting 1941 en voor de toepassing van deze beschikking worden polissen, waarbij de verzekeraar nog andere uit- keeringen in uitzicht heeft gesteld dan termijnen van een al dan niet ingegane lijfrente, geacht te zijn gesplitst in een polis van lijfrente en een andere polis. Tot de andere uitkeeringen behooren niet winstuitkee- ringen van den verzekeraar, voorzoover deze met het verzekerd zijn van 'n al of niet ingegane lijfrente verband houden. Zulke winstuitkeerlngen worden als termijnen van eén lijfrente beschouwd. Polissen van levensverzekering, waarop een kapitaal verzekerd is dat uitsluitend kan worden aangewend tot aankoop van een of meer lijfrenten, worden met polissen van lijfrente gelijkgesteld. Indien een polls en derhalve ook een al of niet perio dieke premie moet worden gesplitst, is de verzekeraar gehouden den premïeschuldige desgevraagd binnen twee maanden schriftelijk op te geven hoe de premie dient te worden gesplitst. De belasting plichtige, die buiten de beoefening van een bedrijf of van een zelfstandig uitgeoefend beroep zich verbindt tot levering van zaken, welke hem nog niet toe- behooren en met betrekking tot welke hij nog niet een recht op levering heeft verworven, alsmede de belasting plichtige die als belegging of met speculatieve oogmerken zaken van welken aard ook onder bezwarenden titel ver werft, is gehouden de aan- en verkoopnota's en, in het algenjeen, alle bescheiden welke tot.den aankoop en den verkoop van zoodanige zaken betrekking hebben, gedu rende vijf jaren te bewaren en ze desverlangd over te leggen. Indien met betrekking tot eenig tijdvak ten aanzien van een belastingplichtige het vermoeden bestaat, dat hem een aanslag zal worden opgelegd welke de met dien aanslag te verrekenen bedragen wegens dividendbelasting en loon belasting in niet geheel onbeteekenende mate te boven gaat, wordt aan dien belastingplichtige een voorloopige aanslag opgelegd tot het vermoedelijke bedrag van het verschil. Ontstaat het vermoeden dat het in het vorige lid be doelde verschil aanmerkelijk hooger zal zijn dan een reeds opgelegde voorloopige aanslag, dan kan een nadere voor loopige aanslag worden opgelegd. Een aangiftebiljet wordt uitgereikt aan een leder door of namens wien daartoe het verzoek wordt gedaan aan den inspecteur, tot wiens ambtsgebied de gemeente van aanslag of de vermoedelijke gemeente van aanslag be hoort. Dit dient te worden gedaan binnen veertien dagen nadat sedert het einde van het kalenderjaar of belasting tijdvak zes maanden zijn verloopen zonder dat aan of voor den belastingplichtige een aangiftebiljet is uitgereikt en zonder dat hem een voorloopige of definitieve aanslag voor dat kalenderjaar of belastingtijdvak is opgelegd. Het verzoek behoeft echter niet te worden gedaan, indien rede lijkerwijs moet worden aangenomen dat voor het kalender jaar of belastingtijdvak inkomstenbelasting hetzij niet ver schuldigd is, hetzij niet verschuldigd zou zijn, indien de voor verrekening vatbare dividend-belasting en loon belasting door den inspecteur, verrekend zouden zijn. Er zijn bijzondere aangiftebiljetten: 1. Tot aangifte van hetgeen door een buitenlandschen belastingplichtige uit een binnenlandsche bron van in komen wordt genoten, hetzij als winst van bedrijf of zelfstandig uitgeoefend beroep, hetzij als zuivere op brengst van eenig bestanddeel van zijn roerend kapitaal, dat hem aanspraak geeft op een winstaandeel, dat geen dividend is; 2. tot aangifte van de winsten, zuivere inkomsten en per soonlijke verplichtingen, welke door den echtgenoot eener niet duurzaam gescheiden levende gehuwde vrouw in zijn aangifte moeten worden begrepen, hoewel de vrouw het beheer over eigen vermogen heeft, dan wel de beschik king heeft over inkomsten uit een door haar uitgeoefend bedrijf of vrij beroep, dan wel de beschikking heeft over inukomsten uit dienstbetrekking, over andere Inkomsten uit arbeid in den zin van art. 28 van het besluit, dan wel van inkomsten in den vorm van periodieke uitkeeringen. Het bijzondere aangiftebiljet, bedoeld onder l, wordt uitgereikt aan binnen 't rijk wonende personen, of aan een der binnen het rijk wonende personen, met wlen of met wie de belastingplichtige tot het bedrijfs- of beroeps vermogen gerechtigd is, dan wel die het winstaandeel ver schuldigd is of zijn. Het bijzondere aangiftebiljet, bedoeld onder 2, wordt uitgereikt aan de vrouw. Van de belasting zijn vijrgetsteld de consulaire en andere vertegenwoordigers van vreemde mogendheden, de hun toegevoegde ambtenaren en de bij hen inwonende in hun dienst zijnde personen, allen, mits zij vreemdeling zijn en overigen binnen 't rijk geen bedrijf of beroep uitoefe nen en onder voorwaarde van wederkeerigheld, Indien door den staat tot welken die vertegenwoordigers be hooren, een belasting naar het inkomen of naar het ver mogen wordt geheven. De vrijstelling volgens lid 1 strekt zich niet uit tot de 'buiten het ambt of de betrekking verworven opbrengst van bronnen van inkomen. 3) Ook voor binnenlandsche belastlngpllchigen blijft de aftrek wegens onverrekende verliezen van vorige jaren en die wegens persoonlijke verplichtingen beperkt tot het geen te dier zake, naar art. 38 lid 2 van het besluit bij buitenlandsche belastingplichtigen wordt afgetrokken. Deze beschikking treedt heden in werking. BRITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND. 's-GRAVENHAGE, 1 September. In het afge loopen weekeinde vlogen slechts enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. De Duitsche afweer trad zóó krachtig op, dat de aanvallende vliegtui gen er niet in slaagden,' bommen op grootere plaat sen neer te werpen. Wel vielen diverse brisant- en brandbommen op onbebouwd land of op kleinere plaatsen. Noemenswaardige schade werd niet aan gericht. Op een plaats werd een tuinhuis bescha digd, een aantal woonhuizen kreeg wat glasschade en op een andere plaats moest een vijftal woon huizen ontruimd worden, omdat in de nabijheid een blindganger neergekomen was. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 2 OP 5 SEPTEMBER 1941 van 20.26 tot 6.5S Maan op 5 September onder 4.12 Maan op S September op 19.14 Wilhelmstrasse over de ontmoeting Hitler—Mussolini. Europa's ontwikkeling in de komende honderd jaar. Het A.N.P. meldt: BERLIJN, 1 September. Naar aanleiding van de door buitenlandsche persvertegenwoordigers gestelde vraag of men in de samenkomst tusschen den Führer en Mussolini een actie moest zien die evenwijdig loopt met de ontmoeting tusschen Churchill en Roosevelt, verwees men in de Wilhelmstrasse naar het feit dat de manifestatie, die in het communiqué over de bij eenkomst aan het Oostelijke front tot uiting kwam, een klassiek antwoord beteekende op hetgeen de beide vertegenwoordigers der Westelijke democratieën bij hun geheimzinnige ontmoeting op den Oceaan ver klaard hadden en die verklaringen bovendien volko men buiten werking stelde. Op den Oceaan, aldus zegt men hier, is een oude winkeldochter voor den dag gehaald en een verkorte volksuitgave der 14 punten van Wilson uitgegeven, terwijl de bijeenkomst aan het Oostelijke front een dier revolutionnaire samenkom sten was die de volken van Europa in kennis stellen van den wil der beide leidende staatsmannen Europa leven en wet te geven. Bij de bijeenkomst in het Oosten, zoo merkte men in dezelfde kringen op, heeft men stellig niet gespro ken over de politiek van halfronden en ook niet over de vraag hoe geografen over de verdeeling van de wereld denken, doch stellig over de vraag welke op vatting de leiders van de asmogendheden als Euro- peesche politici hebben van de ontwikkeling der Euro- peesche volkenfamilie in de komende honderd jaar. Ongetwijfeld hebben zij er ook over gesproken met welke middelen beide volken en hun leiding den oor log tot het zegevierende einde denken te brengen. Wan neer men beide stukken de verklaring over de ont moeting Churchill—Roosevelt en het communiqué over de ontmoeting FührerDuce met elkaar ver gelijkt, spreken daaruit twee werelden. Uit het com muniqué over de ontmoeting in het Oosten en de be geleidende omstandigheden van die ontmoeting wordt op ondubbelzinnige wijze duidelijk dat een continent bezig is aan een overwinningstocht, zoodat de verge lijking met een der groote mijlpalen van historische ontwikkeling met het oog op een schoonere toekomst niet overdreven is. In die toekomst zouden alle vol ken van Europa, groot en klein, zich een nieuwe eigen samenleving verworven hebben. De bloedsporen die deze ontwikkeling vergezellen zullen eens verdwijnen, zoodat dan niet democratische phrasen en holle woor den van den overkant van den Oceaan, doch de bloe dige strijd van deze volken zullen verzekeren: een leven in vrijheid, schoonheid en kracht.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1