Liquidatie van N.V.'s fiscaal begunstigd. Maandwisseling. Pinantiekik! Eigenaardigheden Winstbelasting wordt binnenkort verhoogd. 'sGRAVENHAGE 30 Augustus. Gepubliceerd is een besluit van den secretaris-generaal van het. departement Van financiën betreffende vrijstelling of vermindering van belasting bij ontbinding van naamlooze vennootschappen (liquidatiebesluit 1941). ART. 1. (1) Op den voet van de volgende artikelen van dit besluit wordt vrijstelling of vermindering van belas ting verleend, indien een binnen het rijk gevestigde naam looze vennootschap: 1). na 21 December 1940, doch voordat na het in wer king treden van dit besluit twee maanden verstreken zijn. Is of wordt ontbonden door een besluit van de algemeene vergadering van aandeelhouders, en 2). naar den toestand op een door haar gekozen tijdstip hierna aan te duiden als overdrachtstijdstip welke tijdstip moet vallen na 31 December 1940, doch voor den dag, waarop sedert het in werking treden van dit besluit twee maanden zullen zijn Verstreken, een balans (overdrachtsbalans) zal hebben opgemaakt, met inachtneming van de artikelen 10 en 11 ,van het besluit op de inkomstenbelasting 1941 (no. 105/1941), en 3). onder den last van overneming van al haar ver plichtingen, voor zoover deze niet bij de vereffening zijn Of worden nagekomen, haar gezamenlijke bezittingen en belangen, welke na deze nakoming zijn overgebleven of, zullen zijn overgebleven, heeft overgedragen of over draagt aan een firma. ART. 2. (1) Voor de heffing van de winstbelasting wordt 'de naamloooze vennootschap geacht onmiddellijk voor het overdrachtstijdstip te zijn ontbonden en vereffend, be houdens wat de betaling van de winstbelasting betreft. Het bedrag van de liquidatie-uitkeering wordt hierbij ge steld op het bedrag van het zuiver vermogen volgens de overdrachtsbalans. ART. 3. (1) Voor de heffing van de inkomstenbelasting, 'de dividendbelasting en de commissarissenbelasting wordt de naamlooze vennootschap geacht onmiddellijk voor het. overdrachtstijdstip te zijn ontbonden en vereffend, en in elk opzicht te zijn opgevolgd door de firma. De liqui- datie-uitkeeringen zijn van de inkomstenbelasting en van de dividendbelasting vrijgesteld, (2) Voor het bepalen van de winst van de firma worden het uit de naamlooze ven nootschap overgegane zuiver vermogen en de afzonder lijke activa en passiva in aanmerking genomen volgens de overdrachtsbalans. Hierbij wordt de totale in het passief opgenomen winstbelasting bij de berekening van het zuiver vermogen in mindering gebracht. (3) Commissarissenbelas ting, in strijd met lid 1 geheven, wordt aan den commis- Earis teruggeven. ART. 4. (1) Leveringen en diensten, door de naamlooze vennootschap ter zake van haar vereffening verricht aan of jegens de firma, zijn van de omzetbelasting vrijgesteld, yoor zoover zij voor 1 Maart 1942 plaats vinden. Dit besluit treedt heden in werking. Het wordt aange haald als „liquldatiebeslult 1941". 's-GRAVENHAGE, 30 Augustus. Van bevoegde Zijde ontvingen wij het volgende commentaar op het liquidatiebesluit 1941: De uitgevaardigde regeling komt onder meer tege moet aan een wensch, in het bijzonder uit de kringen van het bedrijfsleven en van de huizenmaatschappijen herhaaldelijk geuit, om N.V.'s te kunnen ontbinden zonder dat' zulks leidt tot al te ernstige gevolgen van fiscalen aard. Het geven van de gelegenheid tot zulk een ontbin ding ligt trouwens in de lijn van een belastingpolitiek, die het noodelooze gebruik van den rechtsvorm der N.V.wll tegengaan en de persoonlijke verantwoorde lijkheid van den ondernemer wil bevorderen waar dit pas geeft. Deze wensch is het gevolg van de omstandigheid, 'dat, indien vroeger bedrijven of beleggingen gestoken werden in den rechtsvorm van een N.V., dit niet altijd geschiedde omdat uitsluitend deze rechtsvorm in aan merking kwam, maar veleer omdat men werkelijk een keuze kon doen. Bij deze keuze werden uiteraard voor- en nadeelen van den rechtsvorm der N.V. tegen elkander afgewogen en bij dit afwegen legden ook overwegingen van fiscalen aard gewicht in de schaal ten gunste van den N.V.-vorm. Dit gewicht werd reeds lichter door het Invoeren van de winstbelasting: het verdween reeds in menig geval toen de winstbelasting werd verhoogd tot 31V2 of 26j/2%. hetgeen geschiedde bij het invoeren van 'de rijksopcenten op de winstbelasting. Nu het divi- dendbeperkingsbesluit is afgekondigd, terwijl een verdere verhooging van de winstbelasting voor de deur staat en het betrokken worden van rechtsper sonen in de vermogensbelasting waarschijnlijk is, is het gewicht, dat het fiscale element bij de keuze van den rechtsvorm doet gelden,e doorgaans in de andere schaal van de weegschaal 'terechtgekomen. Voor beleggingsdoeleinden is de N.V. als rechtsvorm nimmer meer voordeelig in fiscaal opzicht; voor on dernemingen staat tenslotte de schaal nog slechts door ten gunste van dien rechtsvorm, indien de aard van die onderneming medebrengt, dat het aantal risico- dragenden groot is. Zijn de risico-dragenden uitslui tend (of vrijwel uitsluitend) rechtspersonen die aan de winstbelasting onderworpen zijn, dan valt echter ook thans nog niet in het algemeen te zeggen, welke rechtsvorm de aangewezene is. De dividendbeperking en wellicht de verwachte vermogensbelasting zijn dan in den regel de eenige elementen van fiscalen aard, 'die tegen den naamloozen vennootschapsvorm pleiten. Intusschen is de keuze van den rechtsvorm op het ©ogenblik meestal slechts aan de orde in dezen zin, dat men zich afvraagt of men den gekozen rechts vorm moet prijsgeven door de naamlooze vennoot schap te ontbinden en haar werkzaamheden door de aandeelhouders te doen voortzetten, hetzij als be- 'drijsuitoefening, hetzij als beheer van beleggingen. Doch de fiscale gevolgen van zulk. een ontbinding zouden, was het liquidatiebesluit niet tot stand ge komen, doorgaans afschrikken van het nemen van een beslissing van die strekking. Zeker, de vennoot schap die ontbonden wordt zal voor het vervolg geen vermogensbelasting hebben te betalen, zij zal geen winstbelasting behoeven te voldoen over de winst, welke zij nog behaald zou hebben bij niet-ontbinding, zij zal over de liquidatie-ultkeeringen geen dividend- beperkingsbelasting hebben te betalen, maar hier staat tegenover, dat de bij de liquidatie aanwezige, nog niet eerder belaste winstreserves van de vennoot schap zullen worden getroffen door de winstbelasting, welker hoogte over 1941 nog niet bekend is. En voorts zou, volgens het besluit op de inkomstenbelasting, van 'de aandeelhouders inkomstenbelasting worden gehe ven over het door hen ontvangen gedeelte van de li quidatie-uitkeering dat niet is terugbetaling van ge stort kapitaal. Bovendien kan de vereffening van de vennootschap gepaard gaan met de overdracht van onroerend goed door de vennootschap op haar aan deelhouders, welke overdracht kan leiden tot heffing van 3% registratierecht en eventueel tot heffing van waardevermeerderingsbelasting. De overdracht van 'de roerende goederen zou leiden tot heffing van \'z% omzetbelasting. Dit alles bij elkander zou in menig geval van een liquidatie weerhouden. Welke zijn de faciliteiten? Het liquidatiebesluit geeft nu als voornaamste fa ciliteit, dat de aandeelhouders over de liquidatie-uit- keeringen geen inkomstenbelasting zullen behoeven te betalen, evenmin zal ter zakq; van de overdracht van goederen door de. N.V. op haar aandeelhouders registratierecht of waardevermeerderingsbelasting worden geheven over de baarde (of een deel van de waarde) van de onroerende goederen, terwijl over de waarde van de roerende goederen ook geen omzet belasting zal worden geheven De liquidatie-uitkeering wordt wel belast met winstbelasting, voor zoover zij bestaat uit winsten welke nog niet door de winst belasting getroffen was. hierbij zal echter het thans bestaande tarief worden toegepast. De te ver wachten verhooging van de winstbelasting heeft de thans zich ontbindende N.V. dus niet te duchten, ook niet over de winst van het jaar 1941. Voorts zal de N.V. geheel en al buiten het bereik van het besluit op de dividendbeperking 1941 en van de commissarissen-belasting vallen. Wat de commis sarissen-belasting betreft echter alleen van het hier na te noemen overdrachtstijdstip af. Eventueel na dien betaalde commissarissenbelasting zal aan de commis sarissen worden teruggegeven. De faciliteiten zijn van toepassing op alle N.V.'s doch uitsluitend, voor zoover zij in 1941 in liquidatie zijn getreden, hetzij vóór de afkondiging van het liqui datiebesluit, hetzij binnen 2 maanden na de afkondi ging daarvan. Uiteraard moet de vereffening ook werkelijk en met redelijken spoed geschieden. Door te lang te talmen met de vereffening kan de N.V. de vrijstelling van Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg. Heemstede. Ga, Augustus, ga in vrede, Door geen sterveling betreurd, Luid eenstemmig afgekeurd, Ga, en neem je regen mede. Dag na dag ben je gewogen, Je bleek permanent te licht, Hoezeer je ook je gewicht Met veel vocht dacht te verhoogen. Ga elf maanden lang studeeren, Hoe je ons bekoren moet, Leer je zonnelessen goed, Daarna mag je 't weer pröbeeren. Kom September, laat eens kijken, Wat je nog voor ons kunt doen In het zomersche seizoen Dat nog drie weken mag reiken. Toon een beetje medelijden, Nattigheid is er genoeg, Sinds Augustus zich misdroeg, Laat ons treurend van je scheiden. Kom, je hebt al vaak bewezen, Dat je, als je wou, wel kon, Geef ons warmte, geef ons zon, En bij voorbaat dank bij deze. P. GASUS. registratierecht, waardevermeerderingsbelasting en omzetbelasting verspelen. Maar voor de winst- en in komstenbelasting wordt de vereffening geacht te heb ben plaats gevonden op een fictief tijdstip, aangeduid als het overdrachtstijdstip. Dit tijdstip moet liggen tusschen 31 December 1940 cn het oogenblik waarop sedert de afkondiging van het liquidatiebesluit 2 maanden zullen zijn verstre ken. Binnen deze tijdgrenzen kan het overdrachts- tijdstip door de N.V. vrij worden gekozen. Het kan samenvallen met het tijdstip van het ontbindingsbe- sluit, of ervóór of erné vallen. Het bedoelde „overdrachtstijdstip" is van belang voor de winstbelasting, de inkomstenbelasting, de di videndbelasting en de commissarissenbelasting, en bovendien voor de vraag, welke inspecteur het liqui datiebesluit heeft toe te passen (art. 8). Het liquidatiebesluit behandelt eerst uitsluitend het geval, waarin het bedrijf van de vennootschap het be drijf van de gezamenlijke aandeelhouders (firma) wordt, en het daarmede gelijk te stellen geval, waarin het bedrijf van de N.V. niet door de aandeelhouders wordt voortgezet als afzonderlijk bedrijf, doch met het reeds bestaande bedrijf van de gezamenlijke aan deelhouders wordt versmolten. In al deze gevallen worden alle bezittingen, belangen en verplichtingen van de ontbonden N.V. geacht de firma te betreffen van het overdrachtstijdstip af. Dit geschiedt o.a. op voorwaarde, dat de firmanten in de firma gerechtigd zijn in dezelfde verhouding, waarin zij tot het aan deelenkapitaal van de N.V. gerechtigd waren. De N.V. moet dan een fiscale balans opmaken op het overdraehtstijdstip. Deze balans moet voldoen aan de eischen van de art. 10 en 11 van het besluit op de in komstenbelasting 1941. Hierbij kan ervan worden uit gegaan, dat'het bedrijf door denzelfden ondernemer wordt voortgezet. Ongerealiseerde winsten behoeven op deze balans dan ook niet tot uitdrukking te wor den gebracht, tenzij het betreft winsten op goederen die in den loop der jaren aan een natuurlijke waar devermeerdering onderhevig zijn, zooals jong vee en wijn. De fiscale slotbalans van de N.V. wordt beschouwd als openingsbalans voor de firma, met dien verstande, dat een bepaalde winstbelastingschuld die over de winst van het tijdvak dat met her overdrachtstijdstip eindigt niet als aftrekbare schuld geldt voor de N.V., maar wel voor de firma. De winstbelasting ter zake van de liquidatie wordt geheven op den grond slag van de bedoelde fiscale balans. De jongste winst, benevens de z.g. overgangsreserve, en de stille reser ves welke bij het opstellen van de fiscale liquidatie balans aan het licht treden, worden dus belast met 311/2 of 261/2%. Mochten de noodige gelden niet beschikbaar zijn, om de winstbelasting te betalen, dan zal een betalings regeling met den ontvanger getroffen kunnen worden. Op soortgelijke wijze verloopen de dingen, indien zij, die op het overdrachtstijdstip aandeelhouders waren (of zullen zijn) niet het bedrijf der N.V. voort zetten omdat datgene wat voor de N.V. een bedrijf was (b.v. exploitatie van een woonhuis of van een effectenportefeuille) voor de aandeelhouders geen be drijf is, maar gewoon vermogensbeheer. Hiermede staat gelijk het geval, waarin de bezittingen der N.V. worden verkocht aan derden en het geld onder de aandeelhouders wordt verdeeld. In al deze gevallen vorderen de artt. 10 en 11 van het besluit op de in komstenbelasting 1941, in verband met de strekking van het liquidatiebesluit, dat de fiscale eindbalans van de N.V. aldus wordt opgemaakt, dat de bezittin gen geschat worden op de verkoopwaarde, zoodat eventueel „ongerealiseerde" winst dan wèl getroffen wordt door den laatsten aanslag in de winstbelasting. Het ligt in het voornemen dit punt nog uitdrukkelijk vast te leggen in een uitvoeringsbeschikking. (A.N.P.) Uitvaart Dr. J. F. M. Sterck. HAARLEM Maandag. Hedenmorgen heeft op het St. Adelbertuskerkhof te Bloemendaal de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van dr. J. F. M. Sterck, oud-inspecteur van het Lager Onderwijs en Vondel kenner, die de vorige week in de Maria-Stichting te Haarlem in den ouderdom van 82 jaar is over leden. Te voren hadden in de St. Antoniuskerk aan de Sparrenlaan te Bentveld de werkelijke plechtig heden plaats. De H. Mis van requiem werd ge celebreerd door den Zeereerw. Pastoor W. M. van den Bosch, geassisteerd door dr. Dom J. Huiben en Kapelaan C. J. A. Campfens. De absoute op het kerkhof geschiedde door den Zeereerw. Pater prof B. Molkenboer, Dominicaan. Onder hen, die aan den overledene de laatste eer kwamen bewijzen, werden o.a. opgemerkt: Jhr. D. C. Röell, directeur van de gemeentemusea te Am sterdam; de heer H. van Borssum Buisman, conser vator van het Teylers Museum; Prof. Dr. A. A. Ver- denius, voorzitter van het Vondelmuseum te Am sterdam; de heer G. D. Gratama, directeur van het' Frans Halsmuseum; Mevrouw Ellen Russe, letter kundige; Dr. M. G. de Boer uit Heemstede, lid van het Historisch Gezelschap, waarvan Dr. Sterck ook lid was; de heer J. B. Schuil, mede namens het hoofdbestuur van het Nederlandsch Tooneelver- bond; de heer P. V. de Wit, directeur van de Stads- Bibliotheek te Haarlem; de heer J. D. Rutgers van der Loeff, oud-directeur van deze instelling; Dr. Jos van der Velden, directeur van de R.-K. Lees zaal te Haarlem; de heer E. W. A. van Nederhas- selt, wethouder van Bloemendaal; Dr. W, van de Wijnpersse, van het Stedelijk Gymnasium te Haar lem. De heer J. van der Lande uit Deventer, een schoonzoon van den overledene, dankte voor de be toonde belangstelling. Larensclie villa in vlammen opgegaan. Kostbare schilderijenverzameling gered. LAREN, 1 September. Tijdens een kort doch hevig onweer, dat Zaterdagmorgen te ongeveer half twaalf boven de gemeente Laren (Gooi) woedde, sloeg de bliksem in het dak van de villa Rozennlaantje 12, bewoond door den heer ir. V. W. van Gogh. De heer Van Gogh was zelf niet thuis. Een juf frouw, de dienstbode en de buren, droegen uit voor zorg, nadat de brandweer gewaarschuwd was, den geheelen inboedel uit de handende villa. De heer Van Gogh, die een neef is van wijlen den grooten kunstschilder Vincent van Gogh, was in het bezit van een kostbare collectie van nagelaten werk van den meester. Deze collectie, alsook de inboedel, heeft men in allerijl kunnen redden. Inmiddels greep het vuur, ondanks de krachtige be strijding van de Larensche brandweer, snel om zich heen, zoodat de geheele kapitale villa een prooi der vlammen werd. (A.N.P-^ „Nederland en de opbouw van het nieuwe Europa". Voordracht van gezant Werner Daitz. AMSTERDAM, 30 Augustus. In de aula van het koloniaal Instituut te Amsterdam heeft vandaag de gezant Werner Daitz uit Berlijn, president van den „Führerrat der Gesellschaft für Europaische Wirtschaftplanung und Grossraurmvirtschaft" een belangwekkende en interessante voordracht gehou den over „Nederland en de opbouw van het nieuwe Europa". Er was voor deze voordracht zeer groote belang stelling uit alle kringen. Van Duitsche zijde zag men hooge vertegenwoordigers van de landmacht, het luchtwapen en de marine, den beauftragte van den rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, se nator dr. Boehmcker en functionarissen van de N.S.D.A.P. Verder behoorden tot de gasten de president van de Nederlandsche Bank, mr. M. M. Rost van Ton ningen, de secretaris-generaal van het departement voor opvoeding, wetenschappen, cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, prof. mr. J. van Loon, voor zitter van den hoogen raad en voorzitter van het sociaal-economisch genootschap Nederland en Europa, de commissaris voor de provincie Noord-Hol land, mr. A. J. Backer, de regeeringscommlssaris van Amsterdam, burgemeester E. J. Voüte, de wethou ders dr. J. Smit, mr. F. P. Guépin en ir. C. J. Neiszen, de hoofdcommissaris van politie, S. Tulp, do waarnemend hoofdcommissaris C. Bakker en de Nederlandsche Bank, de heer J. Robertson. Senator dr. Böhmcker sprak een kort welkomst woord, waarna gezant Daitz zijn voordracht aanving. Gezant Daitz betoogde, dat de politieke en econo mische nieuwe ordening der Europeesche volkerenge meenschap en haar natuurlijke levensruimte van Gi braltar tot den Oeral en van de Noordkaap tot aan de Noord-Amerikaansche kust geen gebeurtenis is voor Europa alleen. In de andere groote levensruimten over de geheele wereld naderen gelijke gebeurte nissen reeds haar voltooiing of worstelen nog in het eerste begin. De wereld is te verdeelen in zes groote levens ruimten. Ieder van hen wordt gevormd door een vol kerengemeenschap, die krachtens de wet der rassen hun levens- en geboorteruimte niet kunnen verlaten zonder hiervoor den prijs te moeten betalen van te veraarden of te ontaarden. Hierin ligt een belang rijk, ons rustig stellend element voor de nieuwe orde ning der wereld. Deze grondwet der rassen is de laatste vierhonderd jaren geweld aangedaan, doordat de Europeanen geloofden bij de ontdekking van de beide Amerika's en Australië, de nieuwe werelddeelen tot een over- zeesch Eui-opa te kunnen maken. Waar men echter niet op gerekend heeft, is, dat in de laatste eeuw de wet der ver-aarding in werking is getrdelen. Po litiek gezien hebben eerst Noord-Amerika en daarna Zuid-Amerika zich onafhankelijk gemaakt van Europa en thans beleven wij ook de economische zelfstandigheidsverklaring. De Noord- en Zuid- Amerikaansche levensruimten zijn tot vollen wasdom gekomen en hebben hun zelfbeschikkingsrecht op- geëischt. Daardoor is het systeem van een kunstmati- gen band tusschen Noord- en Zuid-Amerika en de Europeesche levensruimfe, welke band door Enge land ten eigen nutte gevlochten werd, vernield en daarmede tevens de intellectualistische, tegen de le venswetten indruischende theorie van democratie, parlementarisme en vrijhandel. De Nederlanders behoeven bij een nieuwe orde ning van Europa niet te vreezen, dat zij slechter af zullén zijn dan in den zoogenaamden bloeitijd van het liberalisme. Integendeel. Juist de Europee sche groot-ruimte-economie, die het economische zelfbeschikkingsrecht van de Europeesche volkeren gemeenschap vernieuwt en tot uitdrukking brengt dat zelfde zelfbeschikkingsrecht, dat Noord-Ameri ka, Zuid-Amerika, Oost-Azië en Indië vóór zich op- eischen zal Nederland een nieuwen bloeitijd brengen. Dat bij een nieuwe uitbouw van de Nederlandsche economie structuur verandering het noodzakelijke gevolg moet zijn, is begrijpelijk. Want op een of an dere manier kan men de 73 procent Nederlanders, die over een zeer gering inkomen beschikken en van den legendarischen rijkmakenden overzeeschen handel weinig geprofiteerd hebben, niet helpen. Staatsse cretaris Bakker, die kort geleden een opmerkelijke voordracht gehouden heeft, wees reeds op deze noodzakelijke structuurverandering in de Neder landsche economie. Ook voor de bedrijfseconomie en de industrie zul len zekere structuurveranderingen noodzakelijk wor den om de doorsnee-levensstandaard der arbeiders te kunnen verhoogen. De zeer belangrijke Duitsche opdrachten voor Nederland zijn reeds de eerste kenteekenen van een practische wederzïjdsche hulverleening der conti nentale arbeidsgemeenschap en volkseconomie. Het bevorderen van overzeeschen handel en verkeer kan natuurlijk eerst na den vrede met succes geschie den. Hier zal de Europeesche groot-ruimte-economie natuurlijk aan de medewerkende volkeren in de eerste plaats opdrachten geven, zoodat ook deze sec tor van de Nederlandsche economie een groote ren bloeitijd tegemoet gaat. Dat het nu gebrui kelijke Europeesche handelssysteem reeds goed functioneert, wordt bewezen door het feit, dat de Duitsche handel op dit oogenblik op hetzelfde peil staat als in het jaar 1938, dus voor het uitbreken van den oorlog. Spr. besloot met er op te wijzen, dat de nieuwe kameraadschappelijke samenwerking, die de volksche souvereiniteit volkomen respecteert, natuurlijk een économische en politieke structuur noodig heeft, die tegenovergesteld is aan de Europeesche structuur onder de Engelsche heerschappij in de laatste 25 jaren. Engeland heeft volgens het principe: „verdeel en heersch" op een verzwakking van de Europee sche politieke en economische samenwerking aan gestuurd en daardoor de levenskracht, de onafhanke lijkheid en de mogelijkheid tot produceeren verzwakt, terwijl het Duitsche systeem: „Vereenigen en lei den" op het tegenovergestelde principe berust. Burgemeester Voüte bracht vervolgens dank aan gezant Daitz voor zijn belangwekkende rede. Hij wees erop, dat na den oorlog hier een overvloed van werk te wachten is, waarvoor wij ons nu reeds gereed moeten houden. Het stadsbestuur is bereid. De overheid kan echter niet alleen het werk verrich ten. De algemeene hulp is daarbij noodig. (A.N.P.) De Nederlandsche deelneming aan de Leipziger Messe. LEIPZIG, 1 September (A.N.P.) De beide extra- treinen uit Amsterdam, en Den Haag met ongeveer 1200 bezoekers voor de Leipziger Herfst-Messe zijn gisteravond met slechts geringe vertraging in Leipzig aangekomen. Dit feit mag men niet onderschatten,. want alleen gisteren tusschen 16 en 21 uur zijn in Leipzig meer dan 70 extra treinen aangekomen. Dank zij de uitste kende voorbereiding en .regeling konden alle Messe- bezoekers weibehouden en snel ondergebracht worden. De Nederlandsche deelneming aan de Herfst-Messe is uitstekend te noemen. Niet alleen dat de deelne ming nog toegenomen is, maar ook de stroom van be langstellenden is weer grooter geworden. Het pleit voor den Nederlandschen ondernemings geest dat men kosten noch moeite spaart door een persoonlijk bezoek te trachten zijn handelsbetrekkin gen op een nieuwe basis te brengen. Deze tendenz is typeerend voor de geheele Herfst-Messe daar de lan den. die zich tot dusver op de Europeesche markt oriënteerden, respectievelijk oriënteeren wilden, niet door afzonderlijke inzendingen vertegenwoordigd zijn, maar door uitstekende collectieve inzendingen. In dit verband kan worden opgemerkt, dat de Nederlandsche Collectieve inzendingen (want zij zijn in Leipzig door collectieve inzendingen vertegenwoordigd) zich uit stekend kunnen meten met de tot dusver grootste in zenders. Natuurlijk kunnen heden nog geen bijzonderheden van alle Nederlandsche inzendingen gegeven worden. Onze Nederlandsche scheepsbouw wordt op waardige wijze uitgebeeld, terwijl het buitenland vol bewonde ring is voor onze electriciteitswerken. Op groote kaar ten wordt aangetoond, dat op 5 plaatsen na, geheel Nederland op het -electrische net is aangesloten. Ook is de Hollandsche bollenhandel niet vergeten en op het belang hiervan voor onzen uitvoer wordt speciaal de aandacht gevestigd. Op deze vierde oorlogsmesse zijn 6284 inzenders aan wezig, hetgeen een record beteekent bij alle andere vroeger gehouden Messen. Het aantal buitenlanders, dat er thans vertegenwoordigd is, is sedert het voor- ijaar met bijna 64 procent gestegen. (De Haagsche Post heeft ontdek dat het precies 50 jaar geleden is, dat de strafschop in de voet balspelregels werd opgenomen.) Een jubileum is verscheden En daar moet ik mijn pen voor leenen, De penneltie is vijftig jaar. Een flinke leeftijd weliswaar, Maar hij 's tot heden jong gebleven En blijft nog steeds sensatie geven Van jaar tot jaar in het seizoen Van 't vaardig spel van bal en schoen Op 't veld verstomt opeens het leven Er wordt geen andre kik gegeven Dan enkel de pinantiekik, Een bijna plechtig oogenblik. Elk rilt niet meer alleen van koude Maar ook van angst: zal hij 'm houden? De doelman, voelt zich droef alleen En denkt: waar vliegt die stuiter heen? De schutter staat ook stil te trillen En zou hem graag al tellen willen, Hij weet te goed, als hij hem mist Zal 't oordeel hard zijn en beslist. De andre twintig Bal-ineezen Staan machteloos in hoop en vreeze, Zij tellen d'uitslag èn het doel. Onscheidbaar naar sportief gevoel. En het publiek staat star te staren, Gevangen in een ban als 't ware, Een zwaar geladen atmosfeer Drukt op het veld van voetbal-eer. Alleen de bal is niet ontdaan, Die trekt er zich geen bal van aan, Hij ligt daar onbewogen koel, Hij is slechts middel tot het doel, De eene schop of d' andre schop, Daar windt hij zich niet over op En geen gerucht of veel gerucht, Zijn „leer" omvat alleen maar lucht.... Pinantie, hoogste troef in schoppen, Waarvoor steeds alle voetbalpoppen Een oogenblik aan 't dansen gaan, Na het verstard in spanning staan; Hij zal nog heel wat jaren leven En altijd weer emotie geven, Zoolang de bal rolt op 't terrein En voetbalspelers menschen zijn. P. GASUS. Schaken Internationaal Schaaktournooi te München. BERLIJN 30 Augustus (A. N. P.) De vertegenwoordi gers van veertien landen zullen deelnemen aan het inter nationale schaaktournooi, dat de Duitsche schaakbond van 8—21 September a.s. te München georganiseerd heeft. Voor Zweden zullen uitkomen Lundin en Stolz, voor Denemarken Nielsen, voor Nederalnd portiever, voor Zwitserland Leepin, voor. het protektoraat Opocensky, voor Italië Campolongo, voor het generaal-gouvernement Roos, voor Hongarije Rethy, voor Slovakije Rohacek. Het staat nog niet vast wie de vertegenwoordigers zullen zijn van Finland, Noorwegen en Kroatië. Bijzonder groot ia de belangstelling natuurlijk voor de inschrijving van dr. Aljechin voor Frankrijk, daar deze groote schaakmeester gedurende de laatste twee jaren niet meer officieel aan een wedstrijd heeft deelgenomen. Voor Duitschland zullen uitkomen Bogoljubow, Kieninger, Kohier en Richter. Dammen De Commissie uit de Haarlemsche Damvereenigingen. De Haarlemsche Damclub heeft bedankt. In verband met de wijze, waarop de op Woens dagavond 20 'Augustus jl. te Haarlem gehouden vergadering van de Commissie uit de Haaiiem- sche damvereenigingen met de afgevaardigden der Haarlemsche vereenigingen werd geleid, heeft het bestuur der Haarlemsche Damclub met algemeene stemmen besloten met ingang van 1 September a.s. niet meer deel uit te maken van deze commissie. De Haarlemsche Damclub zal dus met ingang van bovengenoemden datum niet meer deelnemen aan de werkzaamheden der Haarlemsche Commissie. JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING DISTRICTSBOND NOORD-HOLLAND. De jaarlüjksche algemeene vergadering van den Districtsbond Noord-Holland zal worden gehouden, in Hotel „Kennemerhof" te IJmuiden op Zondag 7 September a.s., aanvang 10.30 uur v.m. Behalve de gebruikelijke agenda-punten zal o.m. de a.s. competitie 1941/1942 van den Neder landschen Dambond besproken worden. Internationale jeugdwedstrijden te Breslau. Successen voor Ali Stijl en Tony Byland. BRESLAU, 31 Augustus. (A.N.P.) Ter gele genheid van het bezoek van vele internationale gasten aan de jeugdwedstrijden van de Hitler- jeugd te Breslau vond een plechtige ontvangst plaats van de buitenlandsche deelnemers in tegen woordigheid van den rijksleider Baldur von Schi- rach. Zoowel bij de jongens als bij de meisjes heeft Duitschland in de internationale wedstrijden, welke hierna werden gehouden, zich het sterkste getoond. Het verschil was bij de jongens gi-ooter dan bij de meisjes. Nederland behaalde o.a. een fraaie over winning op de 100 meter borstcrawl voor meisjes. Onze landgenoote Alie Stijl bezette de eerste plaatè in 1 min. 10.8 sec. 2 Schoenbrodt (Duitschland) in 1 min. 13.2 sec. 3 Schaeferkordt (Duitschland) in 1 min. 13.8 sec. 4 Santoi-o (Italië) 1 min. 14.9 sec. 5. Figari (Italië) 1 min. 15.6 sec. 6 v. d. Zeilinge (Nederland) 1 min. 17,8 sec. 4 maal 100 meter wisselslag estafette: 1 Duitsch land (Weber, Schmidt, Schaeferkordt) in 5 min. 37.4 sec., 2 Nederland in 5 min. 56.5 sec.. 3 Italië in 6 min. 21.3 sec., 4 Kroatië in 6 min. 56.5 sec. Op den tweeden en laatsten dag slaagde T.. ny Bijland er in een fraaie overwinning te behalen op de 200 met^i' schoolslag, terwijl Alie Stijl de tweede plaats bezette op de 100 meter rugslag. De voornaamste, resultaten van dezen dag luiden; Afdeeling jongens: 4 maal 100 meter borstcrawl estafette: 1 Duitschland (Ley, Lindner, Kien'ast en Schroeder). 4 min. 11.2 sec. 2 Hongarije 4 min. 20.6 sec. 3 Kroatië 4 min. 24.1 sec. 4 Italië, 4 min. 31 sec. 5. Finland 4 min. 50.5 sec. 6 Spanje, 5 min. 2.5 sec en 7 Nederland 5 min. 2.9 sec. Eindstand van het internationaal treffen: 1 Duitschland 72 pnt., 2 Hongarije 33 pnt., 3 Italië 24 pnt.. 4 Kroatië 17 pnt., 5 Finland 4 pnt., 6 Spanje, 2 7.1 pnt., 8 Nederland 0 pnt. Afdeeling meisjes: 200 meter schoolslag. 1 Tony Bijland (Nederland), 3 min. 7.5 sec. 2 Schmidt (Duitschland) 3 min. 7.6 sec. 3 Cobi Koster (Neder land) 3 min. 11.8 sec. 4 Nitka (Duitschland) 3 min. 13.3 sec. 5 Patkolvic (Kroatië) 3 min. 32 sec. 6 Fiser (Kroatië) 3 min. 32.5 sec. 100 meter rugslag: 1 Lisel Weber (Duitschland) 1 min. 22.8 sec., 2 Alie Stijl (Nederland) 1 min. ui Haarlem en omgeving De toren der Groote Kerk (Foto de Haas). Dat de tegenwoordige toren van de Groote Kerk al de derde is, zal niet iedereen weten. Het heeft heel wat hoofdbrekens gekost, voordat de trots van Haarlem goed en wel boven het stadsgewoel uitstak. In den tijd, dat men met den torenbouw begon," waren niet alle architecten zoo knap, dat ze direct een toren konden ontwerpen, die, wal vorm en hoogte betreft, een harmonisch geheel met de kerk vormde. Er zijn dan ook wel groote kerken in ons land met een te kleinen en kleine kerken met een te grooten toren. Volgens sommigen stond er eind 15de eeuw al een houten toren op de kerk, maar men vond, dat deze niet in overeenstemming met het gebouw was; deze zou dan ook afgebroken zijn. Maar het is waarschijnlijker, dat men in 1502 zoover met den kerkbouw gevorderd was, dat men aan een toren kon beginnen. In dat jaar werd dan ook een aanvang gemaakt met den bouw van een hardsteenen toren. Maar in 1504 kwamen er moei lijkheden en wat al verrezen wgs. werd weer afgebro ken. Men liet het er echter niet bij en 2 jaar later werd opnieuw begonnen aan een steenen toi'en. Maar men was half klaar, toen zich een ander euvel voordeed. Da pilaren, waarop hij steunde, gingen afwijkingen ver- toonen. Men had echter niet veel zin, om nu weer aan het breken te gaan, maar er zat toch niets anders op. In 1515 verdween daarom ook deze toren. Men kan nu nog die scheeve pilaar zien in de kerk. Ten derden male drie maal is immers scheepsrecht werd in 1517 de bouw weer ter hand genomen. Maar nu was men wijzer geworden en ditmaal werd het een houten toren, met lood beslagen. Deze derde toren ,was voltooid in 1520, en heeft het tot op heden uitge houden. Het heeft echter niet veel gescheeld. In 1801' ontstond er n.l. brand in den toren'door blikseminslag. Door moedig optreden van eenige burgers werd het vuur echter gebluscht. Ze kregen daarvoor een me daille en 50 gulden. Nogmaals in 1938 werd een ramp voorkomen. Een lood gietersknecht had n.l. willen pröbeeren, om brand te stichten in de kerk, maar de brand heeft gelukkig niet doorgezet en bovendien werd het vuur zeer spoedig ontdekt. Een bijzonderheid is nog, dat het kruis op den toren in 1781 door een nieuw vervangen moest worden, want het was door weer en wind te leelijk geworden. 22.8 sec. 3 Westhelle (Duitschland) 1 min. 24.6 sec. 4 Ferrari (Italië) 1 min. 30.7 sec. Eindstand afdeeling meisjes: 1 Duitschland 65 ont.. 2 Nederland 36 pnt., 3 Italië 31 pnt., 4 Kroa tië 10 pnt. BRESLAU, 31 Augustus (A.N.P.) Op den laatsten dag van het internationale treffen te Bres lau werden nog interessante atletiekwedstrijden gehouden, waaraan verschillende van onze land- genooten deelnamen. Op de 400 meter bezette Mullaert de zesde plaats. Ook in dit nummer won Duitschland met Schaefer in 49 sec. en volgden 2) Pascueci (Italië) 49.6.sec., 3) Wien (Duitschland) 50.9 sec., 4) Berihalmy (Hongarije), 50.2 sec., 5) Croci (Italië) 52 sec., 6) Mullaert ''Nederland) 53.2 sec. De eindstand luidt: 1 Duitschland 81 pnt., 2 Italië 48 pnt., 3 Finland 25 pnt., 4 Hongarije 23.5 pnt., 5 Slowakije 9 pnt., 6 Bulgarije 7.5 pnt., 7 Kroatië 5 pnt., 8 Nederland en Vlaanderen 1 pnt. Bij de meisjes bezette mej. Louwerse op de 100 meter de zesde plaats in 14.5 sec., in de 80 meter horden verwierf mej. de Boer de 5e plaats in 15.5 sec., bij het hoogspringen bezette mej. van Besse de zesde plaats met éen sprong van 1.25 meter. Bij het speerwerpen werd mej. Diepers vierde met een worp van 34.36 meter. De eindstand Juidt: 1 Duitschland 55 pnt., 2 Italië 45 pnt., 3 Nederland 14 pnt. Tot besluit werd een grootsche bijeenkomst ge houden in het Silezische stadion, welke door vijf tigduizend toeschouwers werd bijgewoond. Tot besluit van de wedstrijden marcheerden de ploegen van de deelnemende landen het veld op in de volgorde: Italië, Bulgarije, Denemarken, Finland, Vlaanderen, Kroatië, Nederland, Noor wegen, Roemenië,' Spanje, Slowakije, Hongarije en Duitschland. Stabsführer Moeckel wenschte de tegenover de tribune opgestelde overwinnaars ge luk en wees er in zijn slottoespraak op, dat van da uitgenoodigde landen slechts Zweden en Zwitser land afwezig waren. NED. VOETBALBOND. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Afdeelingsbestuur. Vergadering van het afdeelings-* bestuur op Maandag 8 September op het Bondsbureau. In verband hiermede zal dien avond GEEN spreekuur wor den gehouden. Reserve-Scheidsrechters. De vereenigingen, die nog geen opgave van reserve-scheidsrechters hebben ingezon den, worden verzocht dit nog per omgaande te doen. Uitreiking Diploma's. De uitreiking der diploma's heeft plaats Vrijdag 5 September in Hotel de Leeuwerik* ALLE vereenigingen worden uitgenoodigd hierbij tegen woordig te zijn. Zie verder de toegezonden circulaire. Bijeenkomst van H.H. Scheidsrechters. In herinnering wordt gebracht de bijeenkpmst van H.H. Scheidsrechters op Donderdag 4 September a.s., des avonds om 7.30 uur, in Hotel ..De Leeuwerik", Kruisstraat 30—32, Haarlem. Schriftelijke uitnoodigingen zijn verzonden. Overschrijvingen aangevraagd. No. 1220 H. Schakelaar van de Kennemers naar V. V. Y. No. 1221 J. J. Th. Jacob van Damiaten naar V.V.H. No. 1222 C. A. Castor van Da- miaten naar V.V.H. No. 1223 H. J. G. Fischer van Damiaten naar V.V.H. No. 1224 D. Feenstra van Damiaten naar V.V.H. No. 1225 A. G. Balk van D.O A. naar D.C.O. No. 1226 J. Balk van D.O.A'. naar D.C.O. No. 1227 M. C. Busking van DO.A. naar D.C.O. No. 1228 C. Erbrink van D.O.A. naar DC.O. No. 1229 J. Erbrink van D.O.A. naar D.C.O. No. 1230 J. v. Kampen van D.O.A. naar D.C.O. No. 1231 J. Klan derman van D.O.A. naar D.C.O. No. 1232 Th. P. Markman van D.O.A. naar D.C.O. No. 1233 G. Mokkenstorm van D. O.A. naar D.C.O. No. 1234 G. Schell-van D.O.A. naar D. C.O. No. 1235 W. Schell van D.O.A. naar DC.O. No. 1236 L. A. Sleeman van D.O.A. naar D.C.O. No. 1237 P. Slijnen van D.O.A. naar D.C.O Verleend: Van H.B.C. naar Alliance: Nos. 1173 A. W. Bij voet; 1176 W. de Haart; 1178 J. C. Jansen; 1179 L. A. Jansen; 1180 N. F. Jonkers; 1187 W. C. A. Moorman; 1188 L. S. Ot- tolini; 1192 W M. Smit; 1193 A. B. Stroyckens; 1194 J. C. A. Rhee; 1195 J. W. Vanderuit; 1196 J. F. A. Warmer; 1197 A. v. d. Weiden. Van IVODWO naar WH: 1219 w. Boersborek.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2