De strijd in het Oosten Twee jaar oorlog. Bommen op Teheran. Krachtige actie van het Duitsche luchtwapen. Spoorwegen gebombardeerd, gemotoriseerde colonnes aangevallen. Sovjets verliezen veel oorlogsmateriaal in het gebied om Petersburg. Het D.N.B. meldt: Aan het geheele Oostelijke front heeft het Duitsche luchtwapen in den loop van 1 Sep tember, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, vederom krachtige aanvallen ondernomen op vijande lijke verkeersdoelen. Zoo werden spoorlijnen in het Centrale en Noordelijke deel van den Zuidelijken sector aan het Oostelijke front op talrijke plaatsen door neergeworpen bommen onderbroken en werden verscheidene treinen tot ontsporing gebracht. Felle aanvallen werden gericht op gemotoriseerde colonnes en batterijen -afweergeschut ten Oosten van den Dnjepr, benevens op concentraties troepen en pant serwagens. In het noordelijke deel van het Oostelijke front zijn vijandelijke batterijen en vijandelijke stel lingen met succes gebombardeerd. De totale verliezen van den vijand aan het Ooste lijke front bedroegen in den loop van 31 Augustus en jn den daarop volgenden nacht 100 vliegtuigen. Duitsche gevechtsvliegtuigen namen ten Oosten van het eiland Oesel èen bolsjewistisch troepentransport schip waar en vielen het aan. Het schip van ongeveer 3,000 b.r.t. bleef na een bomtreffer zwaar beschadigd met sterke rookontwikkeling liggen. Ter ondersteuning van het leger hebben formaties van het Duitsche luchtwapen denzelfden dag doel treffende aanvallen ondernomen öp het gebied rond om Petersburg. De Sovjets leden daarbij gevoelige verliezen aan soldaten en oorlogstuig. Bovendien werden in dit gebied achttien Sovjet pantserwagens vernietigd en 105 vrachtauto's onbruikbaar gemaakt. Een luchtdoelbatterij der bolsjewieken, die de aan vallen van de Duitsche formaties probeerde te ver hinderen, werd door voltreffers buiten gevecht ge steld. SOVJET DUIKBOOT OP DE ZWARTE ZEE VERNIELD. BERLIJN, 2 September (D.N.B.) Tijdens een ver kenningsvlucht boven de Zwarte Zee heeft kortge leden een Duitsch vlic "tuig een Sovjet duikboot met bommen en vuur uit de boordwapens ih den grond geboord. Het D.N.B. verneemt hierover van de be manning dat de uitgeworpen bommen vlak bij de duikboot neergekomen waren en den scheepswand hadden opengescheurd, want enkele minuten later kantelde de boot zijwaarts en zonk weg. Het vlieg tuig deed daarop nog drie aanvallen en beschoot met kanonnen en machinegeweren den. nog uit het water oprijzenden toren en het uitstekende gedeelte van de duikboot. Reeds na vier minuten was de vijandelijke duikboot onder water verdwenen. Alleen een rookend oliespoor gaf de plaats van den ondergang aan. De duikboot behoorde, voor zoo ver kon worden vast gesteld, tot de Zwarte Zeevloot en was van het type „Dekabrist", dat voorzien is van acht torpedolanceer- buizen. VORDERINGEN DER HONGAARSCHE TROEPEN. BOEDAPEST, 2 September (D.N.B.) De chef van den Hongaarschen generalen staf meldt: Sedert het op -10 Augustus uitgegeven bericht van den generalen staf zijn onze troepen 290 tot 300 K.M. diep vijandelijk land binnengerukt. Onze gevechts vliegers hebben met succes tegen een vijandelijke overmacht gestreden. Tijdens de laatste luchtgevech ten hebben wij 15 Sovjetmachines neergeschoten. Een eigen vliegtuig keerde niet. terug. Het superieure werk van onze pioniers en spoorwegpioniers heeft met suc ces den snellen opmarsch en het'vlotte verloop van de voorziening der troepen gesteund. Onze verliezen tus schen 10 Augustus en 1 September zijn: gesneuveld 11 officieren en 154 man, gewond 37 officieren en 376 man, vermist 2 officieren en 21 man. Na de inneming van Narwa door de Duitsche troepen. De vlaggen wapperen van het raadhuis. (Foto Orbis-Holland) Italiaansch tveermachtsbericht. Haveninstallaties en verdedigingswerken te Tobroek gebombardeerd. ROME, 1 September (Stefani). Weermachts- bericht no. 454 luidt als volgt: „Aan het front .van Tobroek zijn naderings pogingen van den vijand krachtig gebroken door onmiddellijk optreden van onze detachementen die den tegenstander verliezen toebrachten. Italiaansche bommenwerpers hebben bommmen geworpen op troepen-barakken, haveninstallaties en verdedigingswerken der sterkte, waar talrijke branden ontstonden. Duitsche jagers schoten een Blenheim neer. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen ge worpen op eenige plaatjes o.p Rhodos: eenige ge wonden en schade van geen beteekenis In verschillende sectoren van het front van Gondar voortdurende bedrijvigheid onzer deta chementen die acties van den tegenstander hebben doen mislukken en die vijandelijke troepen heb ben verrast en verspreid. Zij maakten vee er materiaal buit". Eiselien aan Iran. Bezetting van drie zones. Het D.N.B. deelt mede: Uit Simla wordt gemeld dat tot de voorwaarden die de Engelschen aan Iran gesteld hebben de eisch behoort dat faciliteiten zullen worden verleend voor het transito van Britsch oorlogsmateriaal naar de Sovjet-Unie. Volgens een Reuter-bericht wordt in de Sovjet- Britsche voorwaarden als minimum de bezetting van drie hoofdzönes door de Britsche en Sovjettroepen geëischt. De eerste zóne is het petroleumgebied in het Zuidwesten vgp Iran, de tweede het eindpunt van den Trans-Iraanschen spoorweg bij de Kaspische Zee "dat onder Sovjet-contröle zou komen te staan. De derde zóne is Tebris aan den spoorweg tusschen Teheran naar den Russischen Kaukasus. De Sovjet troepen zullen volgens dit bericht ook een punt op den weg van Tebris naar de Turksehe grens bezetten om controle te oefenen op den belangrijken ver keersweg tusschen Iran en Turkije. Een der belang rijkste bedoelingen is de waarborging van het ge bruik der Iraansche spoorwegen door de Engelschen en Sovjets. 's-GRAVENHAGE, 2 September. Dezer dagen brachten de couranten het ontstellende bericht dat de Sovjets (hoewel de vijandelijkheden in Iran gestaakt zijn) voortgaan met het bombardeeren, o.a. Van de hoofdstad Teheran. Ziehier de mentaliteit der Sovjets ziehier een Voorproefje van wat de bevolking van Iran te wach ten staat, als straks de volgelingen van Stalin de macht geheel in handen zullen hebben. De bommen op Teheran zijn een aanmaning voor ben, die nog steeds niet schijnen te beseffen, waarom Adolf Hitler Europa bewaard heeft, toen hij zijn legers opdracht gaf de Sovjet,-Unie binnen te ruk- pen en het bolsjewisme te vernietigen. Dezelfde bommen die op Teheran geworpen wor den, zouden zonder het tijdig ingrijpen van de Duit sche weermacht en met haar verbonden legers, nu op onze eigen steden neerhagelen. De bommen op Teheran zijn even zooveel bewijzen dat de duizenden Nederlanders die zich melden voor ons legioen en die intusschen reeds naar het Oosten vertrokken zijn, een plicht gaan vervullen, die ver vuld moet worden, in het belang van ons eigen land on volk. Ons eigen land, ons eigen volk verwacht van u, dat u weet dat ook uw plaats is in de gelederen van het VRIJWIL! NI .JGIOEN ■AND „Japan moet den omsingelingsring verbreken." Rede van kolonel Maboetsji. Het DNB meldt: TOKIO, 1 September. In een rede ter gelegen heid van den 18en "verjaardag van de groote aard beving heeft de chef der persafdeeling van het kei zerlijke hoofdkwartier, kolonel Maboetsji, verklaard dat Japan thans genoodzaakt is den omsingelings ring der z.g. A.B.C.D.-alliantie, die het bewind van Tsjoengking in d'en strijd tegen Japan steunt, te verbreken. Dat zal practisch de toetreding tot een oorlog van langen duur tegen Engeland en Amerika beteekenen. Het omsingelingsfront vormt een levensgevaarlijke bedreiging voor het Japansche rijk en zijn veiligheid. Het is onzinnig den dood met ov,er elkaar geslagen armen rustig af te wach ten. Daar Japan dezen weg nooit mag kiezen, staat het thans op het kruispunt voor leven en dood. De kolonel betoogde vervolgens dat de totstandbren ging van een gemeenschappelijke Groot-Aziatische leefruimte voor Japan een kwestie op leven en dood is. Gelijktijdig met hun politiek der omsinge ling in het Zuiden, zijn Engeland en Amerika een economischen oorlog tegen Japan begonnen. Hoe langer Japan passief blijft, hoe gevaarlijker de toestand wordt. Wanneer er geen nieuwe oorlog ontstaat, is Japan genoodzaakt in den loop van den tijd zijn voorraden op te teren en zou aldus een ver armd land worden. Amerika en Engeland probeeren door opschepperij en vleierijen het uitbreken van een oorlog met Japan te vermijden, terwijl zij het tegelijkertijd omsingelen en hun economischen druk versterken. De Japansche regeering heeft met bui tengewoon geduld diplomatieke onderhandelingen gevoerd om de crisis te voorkomen en ook thans nog zet Japan zijn vreedzame pogingen voort. Daar de totstandkoming van de Groot-Aziatische leef ruimte voor Japan echter een onomstootelijke nood zakelijkheid beteekent, moet het vreedzame streven van Japan zijn grenzen hebben, zooals reeds om strategische redenen blijkt. Jiact tlieuws Bij Tablade in Spanje is gisteren een trein als gevolg van een verkeerden wisselstand ontspoord. Twee treinen vielen omver, waarbij negen personen om het leven kwamen. Talrijke reizigers werden levensgevaarlijk gewond. De „New-York Herald Tribune" verneemt uit diplomatieke kringen dat kapitein Lyttletbn, thans vertegenwoordiger van het Engelsche oorlogskabi net in Kaïro, over ongeveer twee maanden Lord Ha lifax zal gaan aflossen op den post van Britsch am bassadeur te Washington Lyttleton zou te Cairo ver vangen worden door Duff Cooper. (D.N.B.) Te Nome is Alaska zijn, naar de Associated Press meldt, twee watervliegtuigen der Sovjets aan gekomen, die op weg zijn naar Washington. De beide vliegtuigen hadden 47 passagiers aan boord, die al len voorzien waren van diplomatenpassen. Het D.N.B. meldt uit Vichy: De Fransche senator Leon Perrier uit Grenoble is door de Fransche politie gearresteerd. Perrier, die be stuurslid van een vrijmetselaarsloge is, onder hield nauwe betrekkingen met de Gaullisten en leverde tendentieuze berichten aan den Engelschen en den Gaullistischen omroep. Beschouwing van de „Militarische Korrespondenz" Het D.N.B. meldt: Onder het opschrift: „Twee jaren oorlog" schrijft de „Militarische Korrespondenz aus Deutschland" o.a. het volgende: Op 3 September 1939 verklaarde Engeland den oor log aan het Duitsche rijk. Duitschland had door zijn grootmoedige voorstellen aan den Poolschen staat en door de laatste waarschuwingen aan het adres van Frankrijk en Groot Brittannië alle pogingen in het werk gesteld den oorlog te vermijden, Engeland was echter van meening dat een oorlog tegen Duitschland onvermijdelijk was. Men mag aannemen dat deze op vatting geen stemming was van het oogenblik, maar dat Groot-Brittannië zich een beeld gevormd had, hoe de oorlog tegen Duitschland gevoerd moest wor- den. In ieder geval nam Engeland met zijn oorlogs verklaring in de oogen van de wereld de verplichting tot het militaire initiatief op zich.. Sinds den derden September 1939 verwacht de wereld van de Britsche oorlogsvoering beslissende operaties. Wanneer men thans een terugblik werpt op de beide afgeloopen oorlogsjaren, moet men tot zijn verrassing steeds weer constateeren, dat dit Britsche initiatief ofwel niet aanwezig was, ofwel in den aanvang mis lukte, ofwel door een preventieven Duitschen aanval in den kiem gesmoord werd. Hoe plannen voor Brit sche initiatieven van Duitsche zijde tijdig vóórkomen werden, treedt bijzonder duidelijk aan het licht bij de landing van Duitsche troepen in Noorwegen en bij den Duitschen opmarsch naar den Balkan. In beide gevallen zag het er naar uit, alsof Enge land het initiatief tot handelen in handen had geno men. De Britsche troepen hadden zich bij deze gele genheid reeds In beweging gezet, de operaties waren al begonnen. Daar deed Duitschland een tegenzet, zoo verrassend en zoo doeltreffend dat uit het Britsche aanvalsvoornemen een verdediging en daarmede een overwinning voor Duitschland ontstond. In de twee gevallen, waarin Engeland reeds tot den sprong klaar stond, om Noord- en Zuidoost-Europa te bezetten en door een nieuwe bedreiging In den flank aan den oorlog een besllssenden keer te geven, zijn deze Brit sche ondernemingen met een volledigen aftocht uit Europa geëindigd'. Het is daarbij van groote beteeke nis dat in beide gevallen, dus voor de Noorsche kust en in de Grieksche wateren, de aardrijkskundige situa tie zeer in het voordeel van een Britsch initiatief was, want in beide gevallen was het krijgsgebied voor belangrijke deelen der Britsche vloot gemakkelijk te bereiken, zoódat men, vooral bij de operaties om Kreta, zou hebben moeten verwachten, dat Groot- Brittannië dank zij zijn superieure vloot althans op deze oorlogstooneelen de wet van handelend optreden van zijn kant zou bepalen. In den veldtocht tegen Polen heeft het Britsche leger zijn beloften, gegeven in de Britsche oorlogs verklaring van 1939, evenmin kunnen nakomen als thans in den oorlog tegen de Sovjets. De Britsche weermacht heeft in de twee jaar van den oorlog slechts 'Weemaal aan de Europeesche krijgsver richtingen actief kunnen deelnemen, doch beide malen is het haar niet beschoren geweest de operaties op grond van eigen besluiten en handelingen werke lijk te beïnvloeden. In den veldtocht tegen Frankrijk bestond de bijdrage van Engèland slechts in een korte verdediging welke eindigde met de vlucht uit Duin kerken en het verlies van alle zware wapens. In den oorlog op den Balkan bestond de Britsche militaire prestatie wederom slechts uit een aftocht, welke ook toen werd tot een vlucht en een inscheping in paniek op de reddende schepen. Zoo lag de wet van handelen steeds aan Duitsëhe zijde. Een enkele maal, hoewel reeds niet meer op Europeeschen maar op Afrikaanschen bodem, scheen de Britsche leiding den Europeeschen oorlog van het gebied der Middellandsche Zee uit in andere banen te willen brengen en volgens eigen plannen te willen voeren. Doch dit Britsche offensief werd dank "j het succesvolle optreden van generaal Rommel voor Engeland tot een mislukte onderneming. Aan den anderen kant bleek juist in Noord-Afrika dat Duitschland ook ditmaal een offensief begonnen was op een tijdstip, waarop de omstandigheden groote kansen op een succes boden. Doch dit is juist het bij zondere kenmerk van een militaire leiding die alles stevig in handen heeft en tegen alle omstandigheden is opgewassen. Zoo vaak de Engelschen de poging ondernemen de wet van handelen aan zich te trekken, in Noorwegen, op den Balkan en in Cyranaïca, alsook onlangs door het z.g. ontlastings-offensief aan het Kanaal, is tel kens als een bliksemslag de Duitsche tegenzet ge plaatst. Telkens voorkwam de Duitsche leiding de Britsche plannen, ofwel zij deed de uitwerking daar van door een tijdig ondernomen eigen offensief of door een waakzame verdediging in het tegendeel verkee- ren. Zoo heeft de Duitsche weermacht, gesteund door een eensgezind front in het vaderland, in de twee afgeloopen oorlogsjaren Europa volkomen weten te bevrijden en de wet van handelen steeds bij zich zelf weten te behouden. De „Militarische Korrespondenz" besluit: „Zonder dat ooit een vijandelijke soldaat .Duitschland betreden heeft, heeft het Duitsche rijk Dantzig, West-Pi-uisen, den Warthegouw, Oost-Opper-Silezië, Elzas en Duitsch Lotharingen heroverd of onder zijn bestuur geplaatst. Behalve de landen als Zwitserland, Portugal, Zweden en Turkije, die volharden in een correcte neutraliteit, nemen alle Europeesche landen ofwel als militaire bondgenooten, ofwel door het sturen van vrijwilligers, aan het groote Europeesche conflict met het bolsje wisme deel. Italianen, Finnen, Roemenen, Slowaken en Hongaren, alsmede vrijwilligers uit Spanje, Kroa tië en Nederland, staan in wapenbroederschap met de Duitsche weermacht. Van de kusten van Noorwe gen tot de Pyreneeën echter bezit dit Duitschland, dat voor en met Europa tegen de Sovjet Unie strijdt, alle steunpunten in den oorlog tegen het land dat twee jaar geleden dezen oorlog ontketend heeft, een oorlog die thans aan de Engelsche leiding geen enkele kans meer biedt om invloed uit te oefenen op de nieuwe ordening vari" Europa door een militair optre den op Europeesch grondgebied. MEENING VAN BERLIJNSCHE KRINGEN. Voorts meldt het A.N.P.: Met groote tevredenheid blikt men in Berlijnsche politieke kringen terug op de militaire en politieke resultaten welke behaald zijn sinds den eersten September 1939, den dag waarop het groote conflict van dit oogenblik los barstte. Uit de toen begonnen Duitsche politie-actie tegen Polen, dat door de Engelsche garantie aan grootheidswaanzin was gaan lijden, een actie die nood- GROENTEN. Bloemkool sorteering I 0.20 p. sorteering II 0.X6 p. Tomaten: goede kwaliteit 0,26 p. misvormd 0,20 p. ki'iel 0.13 p. Wortelen^, met lof per bos 0,10 p. zonder lof, fijn 0,11 p. zonder lof middelgrof0,09 p. zonder lof, grof 0,08 p. Stokboonen: prinsessehoonen 0,32 p. snij- en spekboonen 0,23 p. Stamboonen: prinsesseboonen zonder draad 0,23 p. prlnsesseboonen - met draad 0,20 p. andere soorten stamboonen0,17 p. Pronkboonen 0,17 p. Roode kool 0,09 p. Savoije kool Witte kool Spitskool Komkommers; boven 850 gr0,22 p. van 700—850 gr0,19 p. van 600—700 gr0,15 p. van 500600 gr0,10 p. stek 0,14 p. Prei: boven 10 m.m. doorsnee 0,17 p. tot 10 m.m. doorsnee 0,14 p. Knolselderij: I boven 10 c.m. doorsnee0,17 n v. 810 c.m. doorsnee 0,14 p. III v. 68 c.m. doorsnee0,11 p. beneden 6 c.m. doorsnee 0,07 p. Uien „0,11 p. Zilverulen 0,20 p. Sjalotten 0,13 p. Bieten, ronde en lange 0,( Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. In de oerwouden bij Sortavala drongen de manschappen van het Finsfche leger moedig voorwaarts bij de achtervolging van den vluchtenden vijand. Een machine-geweerpost in stelling. (Foto Suomen-Holland) Bericht No. 30. e hieronder volgende groenten- en frultprljzen zijn geen vastgestelde maximumprijzen. Zij zijn be* doeld om den consument een richtlijn te geven voor de prijzen, die hem ten hoogste In rekening gebracht mogen worden gedurende de periode van 3 tot en met 9 September. Boven deze prijzen zullen In dit tijdvak In geen geval groenten of fruit mogen worden verkocht, ook niet waa neer deze van de beste kwaliteit zijn. In de meeste gevallen zullen de groenten- en frultprijzen lager moeten zijn dan de onderstaande prijzen, die ge baseerd-zijn op de beste kwaliteiten. kg. 0,09 p. kg. 0,07 p. kg. kg- Perziken: extra (boven 7 c.m, doorsnee) klasse I (v. 6-7 cnn. doorsnee) klasse II (v. 5-6 c.m. doorsnee) klasse III (v. 4-5 c.m. doorsnee) klasse IV (beneden 4 c.m.) Appelen Cox Oranje Pippin enz. extra kwaliteit lste kwaliteit 2de kwaliteit Goudreinetten enz. extra kwaliteit lste kwaliteit 2de kwaliteit Brabantsche Bellefleur enz. èxtra kwaliteit.. FRUIT. Aardbeien 1,14 p. kg. Aalbessen 0,47 p. kg. Meloenen: groene ananas 0,56 p. kg. andere soorten 0,32 p. kg. Druiven: Mus'caat, Westfrlsla, Leopold, Gol den Champion, Cros Colman 1.14 p. kg. Frankenthaler 0,90 p. kg. andere soorten 0,92 p. kg. Kropsla Arfdljvie Spinazie Stoofsla Rabarber Postelein 0,07 p. 0,13 p. 0,20 p. 0,13 p. 0,10 p. 0,20 p. 0,62 p. 0,32 p. 0,20 p. 0,10 p. 0,91 p. 0,76 p. 0,54 p. 0,32 p. 0,54 p. 0,39 p. 0,25 p. 0,47 p. lste kwaliteit 10,35 p. 2de kwaliteit 0,20 p. Jacques Lebel enz: lste kwaliteit 0,32 p. 2de kwaliteit 0,20 p. Overige soorten lste kwaliteit.. 0,27 p. 2de kwaliteit 0,17 p. Val van Goud- en sterrelnetten 0,20 p. Val van overige appelen 0,17 p. Stek- en wormstekige appelen (zuur) 0,14 Stek- en wormstekige appelen (zoet) 0,10 Peren, Buerré d' Anjou enz. extra kwaliteit 0,69 lste kwaliteit 0,47 2de kwaliteit 0,25 Beurré Hardy enz. extra kwaliteit 0,54 lste kwaliteit 0,39 2de kwaliteit 0,17 Beurré de Mérode enz lste kwaliteit 0,35 2de kwaliteit 0,17 Overige soorten: lste kwaliteit0,25 2de kwaliteit 0,17 Stek- en wormstekige peren 0,10 kg. kg. kg. kg. kg. kg. kg. kg. kg. kg. kg. kg. kg. p. kg. P- kg. p. kg. p. kg. p. kg. p. kg. p. kg. P- kg. p. kg. P. kg. p. kg. P- kg. p. kg. Pruimen: Dubbele Boeren witte enz: lste kwaliteit 0,54 p. kg. 2de kwaliteit 0,20 p. kg. Reine Victoria enz. lste kwaliteit 0,42 p. kg. 2de kwaliteit 0,20 p. kg. Overige soorten pruimen: lste kwaliteit 0,35 p. kg. 2de kwaliteit 0,20 p. kg. AARDAPPELEN. Klelaardappelen Duinzandaardappelen Zandaardappelen Veenaardappelen 0,08 p. kg. 0»08 p. kg. 0.07 p. kg. 0,07 p kg. Opm. Voor het schrappen van aardappelen mag 1 cent per K.G. berekend worden, met dien verstande, dat de aardappelen gewogen worden vóór het schrappen. Voor het thuisbezorgen van aardappelen mag 1 cent per K.G. extra berekend worden. Voor het snijden van kool mag 3 cent per K.G. berekend worden, met dien verstande, dat de kool na het snijden gewogen wordt. Voor het schrappen van wortelen mag 1 cent per K.G. of per bos berekend worden, met dien verstande, dat de wortelen vóór het schrappen gewogen worden. Voor het bezorgen mag geen extra bedrag in rekening gebracht worden, behalve m het hierbovengenoemde geval. (Adv. Ingez. Med.) zakelijk geworden was, omdat aan het Duitsche volk in dit gebied een voor zijn bestaan vitale eisch met geweld moest worden geweigerd, is zooals bekend, reeds op 3 September 1939 de groote strijd ontstaan, dien Engeland door zijn oorlogsverklaring verwekte en dien het sinds jaren tegen het Duitsche rijk had voorbereid. Van toon aangevende zijde in het departement van buitenlandsche zaken werd er Maandag voor verte genwoordigers van de buitenlandsche pers op gewe zen dat uit dezen strijd inmiddels weer een strijd van het Duitsche rijk en zijn bondgenooten tégen het bolsjewisme is ontstaan, zoodat de oorlog, dien En geland aan Duitschland heeft opgedrongen, ver keerd is in een vernieuwingsveldtocht van Europa. De verbonden legers van Europa, zoo werd in de "Wil- helmstrasse verklaard, marcheeren thans op tegen het laatste steunpunt van Engeland op het Europee sche continent: het bolsjewisme dat in het Oosten van het Duitsche rijk de groote bedreiging moest zijn voor de toekomstige ontwikkeling van het nieuwe Europa en in werkelijkheid reeds geworden was. Deze constateering werd door de vermelde toonaangevende kringen van de Wilhelmstrasse in rechtstreeksch ver band gebracht met de opvatting welke tot uiting is gekomen in het officieele communiqué over de ont moeting tusschen den Eührer en den Duce dat deze oorlog voor de asmogendheden een strijd is dien zij terwille van hun eigen toekomst en terwille van de toekomst van Europa tot aan de overwinning zul len voortzetten. De politieke situatie wordt gekenmerkt door de militaire nederlagen van de Britsch-boljewistische coalitie. Manoeuvres om verlichting teweeg te bren gen zooals de ontmoeting ChurchillRoosevelt of de conferentie van Moskou, vermogen even weinig te bedroegen als de brutale en zinlooze overweldiging van Iran de aandacht vermag af te leiden van de militaire nederlagen van Engeland. Het zenuw achtige geschreeuw uit Londen, Moskou en "Washing ton en het daar al te duidelijk vertoonde vertrou wen, vermogen de angst voor het komende einde niet te verdoezelen. Europa is vastbesloten om onder lei ding van de as de overwinning te behalen op die machten die het willen hinderen in de ontwikkeling van zijn krachten. Generaal Dentz vrijgelaten. Naar Frankrijk terug. Uit Vjchy meldt het D.N.B.: Naar officieel wordt medegedeeld, zullen de gewezen Fransche hooge com missaris van Syrië, generaal Dentz, de Fransche ge neraal Jannequin en de overige Fransche officieren, die nog te Jeruzalem in Engelsche hechtenis vertoe ven, 3 September worden vrijgelaten en naar Frank rijk mogen terugkeèren. Uitgezonderd zijn twee gene raals, die nog niet worden vrijgelaten daar twee En gelsche officieren nog niet uit Fransche gevangen schap in Syrië zijn teruggekeerd. Zij konden niet te- rugkeeren, daar zij onderweg ziek gewórden zijn en niet vervoerd mochten worden. Ernstig vliegtuigongeluk in Frankrijk. Dertien dooden. VICHY, 1 September. Een Fransch passagiers vliegtuig is vandaag op weg naar Toulouse in het meer van Bolmon gestort. Alle dertien inzittenden kwamen om. Onder hen bevond zich een lid van de Fransch-Italiaansche wapenstilstandscommissie. (D.N.B.) Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. BERLIJN, 1 September (D.N.B.) Het Engelsche luchtwapen is in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten het Westen van Duitschland binnengevlogen. Behalve schade aan huizen ont stond geen militaire of militair-economische schade. Een vijandelijk vliegtuig werd door het Duitsche afweergeschut neergeschoten. Wat aan den oorlog voórafging. Beschouwing van het Italiaansche blad „Avvenire". ROME 2 September (D. N. B.) Naar aanleiding vart den tweeden verjaardag van het begin van den oorlog noemt het Katholieke blad „Avvenire" als feiten die aan den oorlog voorafgingen en die tot den oorlog leidden de volgende punten: Versailles was een dictaat dat een vrede zonder recht vaardigheid in het leven riep. De Volkenbond was een Instelling ter versteviging van de hegemonie der belde Westelijke mogendheden ten nadeele der overwonnenen ten nadeele van Italië. Dit door Engeland en Frankrijk gepleegde vergrijp tegen trouw en goed geloof jegens zijn bondgenoot' van den wereldoorlog dwong Italië de her ziening der verdragen te eischen. In plaats van een revisie toe te staan, verklaarden de Westelijke mogenheden: „Herziening beteekent oorlog". Het accoord van Mün- chen was het hoogtepunt van de crisis en een door de Voorzienigheid geboden gelegenheid de Europeesche moeilijkheden langs vreedzamen weg te regelen. Het Fransche evenals het Engelsche volk juichten het accoord van München toe, maar de pleiters voor den oorlog in Parijs en Londen kregen spoedig weer de overhand met het parool: „Wij willen geen tweede München". De Ver. Staten maakten iedere verzoeningsmogelijkheid twij felachtig, door de boodschap van president Roosevelt aan Hitler en Mussolini, die daardoor in zekeren zin tot ..beklaagden" werden gemaakt. Londen en Parijs maakten uit de Dantzlgsche kwestie, die van zuiver plaatselijke beteekenis was, een casus belli. De op het laatste oogen blik in het werk gestelde interventie van Mussolini tot redding van den vrede werd door de ontoegeeflijkheid van Londen en Parijs verijdeld. De „Avvenire" besluit: „De Engelschen en Amerikanen geven toe in Versailles en Genève fouten te hebben ge maakt, maar zij zijn nog steeds aanhangers van de for mules van een „Integraal Versailles" en van een eenzij dige ontwapening. Hun moreele standpunt wordt stellig niet versterkt door hun bondgenootschap met het bolsje wisme. Op de Atlantische yerklaring van Churchill en Roosevelt heeft de spil het duidelijke antwoord gegeven dat Duitschland en Italië tot de eindoverwinning zullen strijden om Europa van het bolsjewisme te bevrijden en economische solidariteit en de vrijheid der naties tot standt te brengen op den grondslag van een nieuwe rechtsorde in de wereld en een rechtvaardiger verdeeling der rijkdommen der aarde." Otadio %wqmmma WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gra mofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw! 9.25 Gramofoon muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Sylvestre trio. 12.00 Orgelconcert. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Groninger Orkestvereeniging en soliste. 2.15 Ensemble Amendo. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang, piano, en gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door dé Christelijke Radio Stich ting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5,45 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 De speellieden en Klaver Drie. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Volkszang met pianobegelei ding. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Cyclus Volksgezondheid. 8.30 Gevarieerd programma (e.o.). 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engel sche uitzending: The Dutch achievements in the Nether- lands Indies. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Orgelconcert (e.o.). 10.40 Voordracht. 11.00 Gra mofoonmuziek. 12.00 Orkest Malando, en solist. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Romancers en solist. 1.45 Schrammelkwartet en soliste. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Eigen opnamen, 4.00 Het Hollandschè Trio en gramofoonmuziek. 5.00 Wijdingswoord. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Orgelcon cert en zang. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoon muziek. 7,45 In en om de N. S. B. (voorbereid door de N. S. B.) 8.00 ie acte van de opera „Die Zauberflöte" (e.o.). 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.0510.15 Gramofoonmuziek. Haven aan de Engelsche Oostkust, aangevallen. Verschillende zware branden waargenomen. BERLIJN, 1 September (D.N.B.) Een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den nacht van 1 op 2 September met succes een aan val ondernomen op een belangrijke invoerhaven aan de Oostkust van Engeland. Naar het D.N.B.-ver- neemt, duurde de aanval ongeveer een uur. De bemanningen namen verscheidene zware branden waar. Aangezien de weersomstandigheden boven het doel goed waren, konden de haveninstallaties bij helder maanlicht duidelijk gezien worden. Het Schneiderhan-kwartet speelt in een kamermuziek programma van 11.0011.30 uur het Lerchenkwartet van Joseph Haydn en een nagelaten werk in c-moll van Franz Schubert. In een vroolijk programma over den zender Frankfurt werken mee: Lilly Trautmann en Lizzy Waldemüller (sopraan), Franz Fehringen (tenor), Anton Inkamp (bas), het groote orkest van den rijkszender Frankfurt onder leiding van dr. Reinhold Merten en het kleine orkest van den rijkszender Frankfurt onder leiding van Franz Hauck^ Van 20.15—20.50 uur koorzang: met zuivere stem, ach tereenvolgens frontberichten. Werken van volksche meesters worden uitgezonden van 21.1522.00 uur Rainer Grund, (klarinet), Adolph Niegsch (piano), en een groot radio-orkest onder leiding van Ernst Josef Topitz spelen melodieën van Lortzing, Schubert, Weber, Strauss e. a.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3