JiöïtTÜëiims De Komedianten komen Vacanfieherinneringen. Twee jaar oorlog NED. FABRIKAAT DER N.V. PRODENTA - AMERSFOORT Groot aantal arbeiders naar Frankrijk vertrokken. Er heerschte Dinsdagavond weer een drukte van belang op het station te Haarlem. Een nieuwe groep bouwvak- en hulparbeiders uit Haarlem en omge ving vertrok onder de tonen van marschmuziek naar het buitenland om daar te gaan werken. Het Gewestelijk Arbeidsbureau en haar bijkan toren in IJmuiden en Beverwijk hadden deze uit zending verzorgd. Vele huisgenoot-en deden de arbeiders uitgelei de. Hier was een speciale regeling met de Neder- landsche Spoorwegen getroffen. Bij het vertrek waren o.m. aanwezig: Dr. A. Götte, loco-burge meester; de heer C. Funckler, voorzitter van de afd. Noord-Holland van het N.V.V., de heer Voigt, Fachwerber in het district; de heer H. J. G. J. van Leeuwen, adjunct-directeur van „Winterhulp" en de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer W. H. M. Niërtfiuis Ruysch en hoofdinspec teur G. Drayer. Daar de vertrekkenden een lange reis voor den boeg hadden en velen reeds vroeg van huis gegaan waren had het Gewestelijk Arbeidsbureau, in sa menwerking met de Centrale Keuken, voor soep gezorgd. Dames van het K.V.V. deelden die in cartonnen bekers uit. Met alles is rekening gehouden om de reis zoo gunstig mogelijk te laten verloopen. Transportlei ders van het Gewestelijk Arbeidsbureau reizen mee tot in het buitenland. Waarschijnlijk spreken maar weinige arbeiders een vreemde taal, maar daar zij samen met andere Hollanders werken en zelfs de koks, kappers, kleermakers enz. Neder landers zijn, zal het hun aan niets ontbreken. Voor al de Hollandsche keuken wordt op prijs gesteld. Ook de medische verzorging, huisvesting en so ciale verzekering zijn geregld. Niet elke werkzoekende kan in het buitenland werken. Een strenge keuring'zorgt, dat alleen li chamelijk geschikten in het buitenland tewerk ge steld zullen worden. Dat voorkomt moeilijkheden. Ook de zorg voor de achterblijvende huisgenoo- ten berust in handen van het Gewestelijk Arbeids bureau dat verzekert: „De kostwinners kunnen ge rust zijn: de loonoverschotten worden prompt aan de achterblijvenden uitgekeerd. Zelfs wanneer het overmaken van het loonoverschot niet zoo vlot zou verloopen, blijven de huisgenooten niet onver zorgd. Een speciale steunregeling en eventueele voorschotten op het verdiende loon maken het mogelijk, dat het. gezin ook de eerste paar weken in het levensonderhoud kan voorzien". Van de zijde van het Gewestelijk Arbeidsbureau werd medegedeeld, dat in Frankrijk hooge loonen betaald worden. De mensehen vertrekken geheel vrijwillig en dat het hun in het buitenland goed bevalt blijkt wel. Vrijwel allen keeren, na hun verlof, weer terug naar hun werk. Binnenkort vertrekken er weer transporten. Tentoonstelling van vervangende en nieuwe materialen. In Den Haag geopend. 'sGRAVENHAGE 2 September. In de gothlsche zaal van het gebouw Kneuterdijk 20 heeft de vereenlging van Duitsche ingenieurs in samenwerking met de Duitsche spoorwegen en met medewerking van de hoofdafdeeling volksvoorlichting en propaganda van het Rijkscommisèa- riaat. een tentoonstelling ingericht van vervangende en nieuwe materialen ten behoeve van de metaalindustrie. Zij wordt gehouden met het doel de gedachte van metaal besparing en materiaalvervanging door gebruik van nieuwe stoffen ook in Nederlandsche industriekringen in gang te doen vinden. In tegenwoordigheid van vele Duit sche en Nederlandsche autoriteiten heeft de RUstungs- lnspector, schout bij nacht Relmer, deze met groote zorg samengestelde expositie vanmiddag geopend. Bij de opening werd allereerst gesproken door den ge volmachtigde voor Nederland van rijksminister dr Todt, den heer R. Fiebig, die in een korte toespraak een uit eenzetting gaf van de rol, welke de techniek thans in onze samenleving speelt en welke rol steeds belangrijker zal gaan worden. Spr. gewaagde van de moeilijkheden, die de wereld en in het bijzonder Europa, ten aanzien van de grondstoffenvoorzlenlng in detoekomst staan te wachten. Hij merkte daarbij op. dat deze moeilijkheden niet gezien moeten worden in het licht van den thans heerschenden oorlog, maar in dat der verre toekomst, omdat te ver wachten is, dat er .een tijd zal komen, dat de grondstof-, fen, welke thans gebruikt worden, niet- meer in dezelfde hoeveelheden beschikbaar zullen zijn als op dit oogen- blik, sommige misschien zelfs heelemaal niet. In het' ver volg van zijn toespraak ging spr. nader in op hetgeen tot nu toe in Dultschland is bereikt ten aanzien van het gebruik van andere stoffen, welke voor een zeer belang rijk deel als volkomen nieuw beschouwd moeten worden en aan de bestaande gelijkwaardig. De uitvinding van deze materialen en het gebruik er van is niet alleen ln het belang van d" Duitsche Industrie en van het Duitsche volk, het' is tevens van groote betee- kenis voor geheel Europa, dus ook voor Nederland. Spr. besloot met een beroep te doen op de Nederlandsche Industrie niet af te wachten maar aan te pakken om daardoor het leven van het volk te verzekeren. Schout-bij-nacht Reimer heeft de tentoonstelling ver volgens met een enkel woord officieel geopend. Ook deze spreker legde den nadruk op het feit, dat hier geen sprake is van vervangingsmaterialen, maar van geheel nieuwe stoffen. De praktijk heeft bewezen, dat deze nieuwe ma terialen voor de bestaande niet onderdoen. Spr. gaf uiting aan de hoop dat deze nieuwe vindingen ook in Nederland, waar veel metaalindustrie is, in praktijk gebracht zullen worden. De aanwezigen hebben hierna de tentoonstelling bezich tigd. Zij werden daarbij voorgelicht door de heeren dr. Ude, directeur van de vereeniging van Duitsche Inge nieurs te Berlijn en door dr. Lindemeijer, Ministerlal- dirlgent lm Verkehrsministerium eveneens te Berlijn. In verband met deze expositie, welke zich ongetwijfeld in een groote belangstelling zal mogen verheugen, vooral Sovjettroepen moeten opmarsch in Iran stopzetten. BERLIJN, 2 September (D.N.B.). Volgens den Britschen berichtendienst zouden de Sovjet troepen in Iran bevel hebben gekregen hun verderen opmarsch te staken. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. EEN BLIJMOEDIGE ROMAN door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max van Straten.) 2) „Maar ik des te meer. Want jouw taak is het slechts te zingen. De mijne is nog wat moeilijker. Ik moet voortdurend het evenwicht tusschen je kunst en je grillen bewaren. In een variété zou ik daar voor een vermogen krijgen." En na een poosje ging hij op zangerïgen toon voort: „De filmmaatschappij „Nerva" te Rome zal een aanklacht tegen je indienen. Je zult veroordeeld worden. Wie twijfelt daar aan? Het proces alleen al zal je een vermogen kos ten. En dat millioen blijf je nog steeds schuldig." „Als ik niets heb kan ik niets betalen", antwoordde Raffaela onbezorgd. „Zeker. Maar filmproducenten, lieveling, verdwij nen zooals ieder weet niet uit de we reld zooals zeepbellen. En ze staan altijd klaar om te vervolgen, te procedeeren, beslag te leggen.. Dat beteekent met andere woorden, dat je je halve leven voor de „Nerva" kunt werken. En altijd een bedelares blijft, zelfs bij de grootste suc cessen. Wil je dat, Raffaela?" Hij stond nu zoo dicht bij haar, dat hij zijn hand op Raffaela's haar kon leg gen. Ze zweeg lang. En toen zei ze eenvoudig: „Je bent een idioot." „Ik dank je!" riep hij zielsverheugd uit. Want steeds wanneer zij hem een dergelijke liefkoozing naar het hoofd wierp, zag zij in stilte in dat Sol- dati een afschuwelijk slimme vent was. Toen ging Soldati naar het balcon. Beneden in den tuin lagen de scherven. Maar gelukkig fcad hij de testbare Gallet-vazen yoor het begin .van 3. Van zoon. Nou, het is alweer bekeken, Het is dan ook niet te veel Wat is nou ruim zeven weken En alweer in het gareel. Straks moet ik weer veel verdragen, Leeraren in slechte bui, Die me vreemde dingen vragen, Standjes van de oudelui. Nauwelijks meer tijd voor tennis, Honkbal, zwemmen of zooiets, En geen tochtjes met een kennis (Met een permanent) per fiets. 'k Heb er danig van genoten Onbekommerd, vrij en stoer, Straks word ik weer volgegoten Dag aan dag met geestelijk voer. Vader heeft 't parool gegeven Zooals steeds weer: uit met sport Nu komt weer de ernst van 't leven, Denk maar aan je Kerstrapport. Het is uit met de vacantie Ik word weer gewoon scholier Na een poos van importantie Als een man op mijn manier. P. GASUS. van de zijde onzer fndustrieelen en technici, wordt mor gen ln het gebouw Kneuterdijk 20 een congres gehouden, waar verschillende vooraanstaande vertegenwoordigers van de Duitsche metaalindustrie en het ecomomisch leven het woord zullen voeren. (A. N. P.). INBRAAK IN SIGARENWINKEL. Zware straffen geëischt. Tijdens de vacantie van een sigarenwinkelier aan den Amsterdamschen straatweg te Utrecht hebben drie jongemannen, allen recidivisten op een nacht ingebroken en daarbij een waarde van ongeveer duizend gulden aan rookartikelen, sigaren, sigaret ten en tabak weggenomen. Voor de Utreehtsche rechtbank stonden zij giste ren terecht. Tegen hen werd twee en drie jaren gevangenisstraf geëischt. Tegen den man die de gestolen goederen uit winstbejag had bewaard werd 1 jaar gevangenisstraf geëischt. FAILLISSEMENTEN De Haarlemsche Rechtbank heeft op Dinsdag 2 Septem ber 1941 geen faillissementen uitgesproken. Door het verbindend worden der Uitdeelingslijst zijn geëindigd de faiUissementen van: 1. P. Schuuring, lid der firma Schuuring en Zn. wonen de te Haarlem, Curator Mr. J. van der Hoeven te Haarlem. 2. J. Schuuring, lid der firma Schuuring en Zn., wo nende te Haarlem, Curator Mr. J. van der Hoeven te Haarlem. AMSTERDAM S INWONERTAL LIEP IETS TERUG De bevolking van Amsterdam bedroeg volgens een opgave van het hoofdstedelijk bureau van sta tistiek op 1 Juli 800.040 tegen 803.073 op 1 Januari. De colleges aan de Economische Hoogeschool te Rotterdam vangen dit jaar «aan op Dinsdag- 16 September. Dinsdag is te Zwolle plotseling overleden de heer A. C. Willeumier, oud-directeur der stede lijke muziekschool te Zwolle en organist der Groote Kerk. De heer Willeumier speelde in de Groote Kerk ter gelegenheid van een huwelijksin zegening. Plotseling hield de muziek op. Slechts een toon bleef doorklinken. Men vond den organist voor over gevallen over het klavier. Het bleek, dat de heer Willeumier aan een hartverlamming was overleden. Voor de Kinderen (Teekenlngen H. Kannegieter). En die springt pardoes het raam door, bij .een deftig hondenheer, die gezelschap op bezoek heeft en zegt: „Wat is dat nu weer? Komt een vreemde mijn kamer binnen» Neen, dat is toch te brutaal." „Ja, mijnheer", hijgt nu de ander, ,,'k zoek een dief, die 's aan den haal!" het gesprek handig vervangen door waarde- looze bazarvazen. Raffaela had het niet gemerkt. Dat deed hij altijd zoo wanneer hij iets moeilijks met haar te bespreken had. De zee was inmiddels ook weer tot rust geko men en de hemel scheen zelfs te lachen. Raffaela vroeg na een lange, sombere pauze: „Wanneer beginnen we te draaien?" „Over acht dagen", antwoordde hij, zonder in zijn toon ook de geringste triomf te verraden. „Maar het is beslist de laatste maal dat ik zoo'n stompzinnige rol speel." „Beslist de laatste maal. Ik beloof het je." Raffaela Cellini ging overeind zitten. „Neen, je beloften zijn me allang niet meer voldoende." „Zooals je wilt, lieveling." „Ik zal mezelf tegen iedere verleiding beschermen en zorgen dat ik nooit meer in staat zal zijn om zoo'n onwaardig contract te teekenen." „Hoe wil je dat doen?" „Door nog binnen een half uur een telegram naar Reginald Hicks in New-York te sturen." Hiervan schrok Soldati toch. En hij schrok zelfs zonder iets te zeggen, wat bij hem hoogst zelden voorkwam. „Ja, naar Reginald Hicks", herhaalde Raffaela met stemverheffing. „Je herinnert je hem waarschijnlijk nog?" „O ja, ik herinner me hem..:." Hij bevestigde het met een woedend geknor. „Die Amerikaan, die in het voorjaar zoo veel in mijn gezelschap was." „Zoo overdreven veel." „Het was niet overdreven, naar thans blijkt, Want Reginald heeft mij op een heerlijken avond in Arezzo een huwelijksaanzoek gedaan." „Ip de vier jaar, dat ik het geluk had in je nabij heid te zijn, heb je niet minder dan zes en twintig huwelijksaanzoeken gekregen." „Wel mogelijk. Maar over de andere vijf en twintig heb ik alleen maar gelachen. Het zes en twintigste neb ik acht en veertig uur lang overwogen." „En het toen afgewezen". „Ja", knikte Raffaela, en haar gezicht kreeg nu EXAMENS. Voor de praktijk-examens slaagden de volgende leer lingen van Dr. Otto Klipp's Talenschool: Engelsch: de dames W. Cauters, G. Cramer, Th. v. Kaam en de heeren P. Bersee, G. Franssen, W. Kleïjne Snuverink, A. F. van Kooten, E. Nelissen, P. Tuyn en J. Wouters. Fransch: Ch. Dankers, F. Immenga, A. Meeth, A. Schram en A. Tleleman. Nederlandsch: A. Heijstek en P. Meerkerk. Duitsch: mej. C. de Bilt, J. Brachthuizer, W. Bühr- mann, F. Drost, A. J. fillers, mej. H. Geertsema, fe. Goud- berg, H. A. Hackenitz, C. van Huis, W. J. Kleijne Snu verink, P. G. Kranenburg, L. v. d.'Kroft, G. de Lange, J. Mekkelholt, W. Olthof, J. W. Sloos en mej. H. Vliegen. Stenografie Nederlandsch (Groote): mej. F. Brucce en W. J. Kleijne Snuverink. DEKSCHUIT ONTVREEMD. AMSTERDAM, 2 September. In den nacht van Donderdag 28 op Vrijdag 29 Augustus werd ten na- deele van de gemeente Amsterdam uit den Buiten singelgracht (achter Galerij) te Amsterdam, ont vreemd een 25 a 30-tons dekschuit, zwart met witten band op achtersteven de naam „Misere". DE ORDEBEWAARDER IN HONDENLAND. In dien tijd klimt ons slim diefje weer heel handig uit de kist, zeer behoedzaam er voor wakend, dat hij 't heerlijk been niet mist. Maar nu is hij onvoorzichtig, gunt zich dit keer te veel tijd. En daardoor dat zul je zien straks raakt hij dan zijn buit weer kwijt. een zachte, vrouwelijke uitdrukking. „Ik wees hem af. Reginald Hicks was mij weliswaar buitengewoon sympathiek, maar ik hield niet van hem. Niettemin had ik mij een huwelijk met hem zeer goed kunnen voorstellen. Er was slechts één voorwaarde, die mijn jawoord onmogelijk maakte „Dat je je kunst op zou geven." „Zoo is het, Guido. O, jij hebt een voortreffelijk ge heugen. Reginald eischte, dat ik mij van het opera- tooneel en de film zou terugtrekken. En daarom gaf ik hem tot afscheid een hand en zei „Goede reis", vulde Soldati vlot aan. „En denk steeds goed over me, ook al kan ik nimmer je vrouw worden." „Jij was er bij", herinnerde Raffaela zich. „Maar wat hij mij toen influisterde heb je niet gehoord." „Verduivelde neen!" zei de manager in toorn. „Waarom fluistert zoo'n Amerikaan nog iets bij het afscheid?" „Ik zal het je verraden. Hij zei: „Ik dwing je niet, Raffaela. Maar wanneer je eens een groote teleurstel ling beleefd hebt, wanneer je het gedoe zat bent en een stille plaats aan de zijde van een man zoekt, die oprecht van je houdj, telegrafeer mij dan alsjeblieft. Ik ben dan met de eerstvolgende boot weer bij je." „Ja", blafte Soldati letterlijk. „Jij herinnert je die dwaasheid nog woordelijk ook." Zooals je ziet." Raffaela stond nu van de divan op. Toen zei ze zacht voor zichzelf heen, en haar stem had niets meer van theater of film. „Vandaag krijgt Reginald mijn jawoord. De „Zingende Engel" is mijn laatste film. En over drie maanden ben ik een heel burgerlijke mevrouw Hicks in New-York." Er zijn situaties, waarin zelfs managers van film sterren hun spraak verliezen. Dit was er een. Soldati staarde Raffaela eenvoudig aan. Sprakeloos, be duusd, volkomen uit zijn evenwicht gebracht. Tot zij tenslotte zei: „Ik ga dus met mijn kleine Lancia naar Lucca, naar het telegraafkantoor. Als je wilt kun je meegaan. Maar je kunt ook hierblijven." Guido Soldati bleef tamelijk hulpeloos achter. Wat kon hij beginnen? De kostbare vazen had hij van te voren kunnen verwijderen. Raffaela's weigering om de „Zingende Engel te draaien had hij bestreden door te wijzen op haar financieelen ondergang. Maar hoe (Adv. Ingez. Med.) De organisatie der voedsel voorziening. Over groente. 's GRAVENHAGE 30 Augustus. Van deskundige zijde schrijft men aan het A.N.P.: Onlangs is een woord gesproken dat een gouden omlijsting verdient. Het luidde als volgt: „tus schen ons ,en den honger staat alleen de orga nisatie van de voedselvoorziening en wie deze organisatie torpedeert of saboteert, torpedeert en saboteert de meest vitale belangen van het Ne derlandsche volk". Dit woord moet men ter harte nemen. De or ganisatie van de voedselvoorziening in ons land is ongetwijfeld voortreffelijk en doet binnen het be reik van het mogelijke al wat zij kan om de ver zorging van het Nederlandsche volk vlot te doen verloopen. Zij heeft daarbij ook veel bereikt en er mag met het oog op al wat achter ons ligt zelfs met dankbaarheid geconstateerd worden, dat zij op geen enkel terrein voor mislukkingen is komen te staan. Des te meer verdient zij aller steun; want en dit moet ieder duidelijk begrijpen moeilijk heden ontstaan als deze organisatie gesaboteerd wordt en slechts het algemeen vertrouwen kan deze organisatie in staat stellen haar taak naar be- hooren te vervullen en dit vertrouwen heeft zij het meest van noode op punten waar het eenigs- zins critiek wordt of op punten waarvan de ge ruchtmakende menigte beweert, dat het critiek wordt. Over de aardappelen is in de afgeloopen weken af en toe iets te doen geweest Ieder kan consta- teeren, dat deze moeiten overwonnen zijn. De meeste moeite en zorg daarbij leverden niet de aardappelen op, doch de saboteurs. Thans is de groente aan de beurt. Natuurlijk was het weer niet erg gunstig, dat is niet te ver helpen en daar kan geen enkele organisatie iets aan doen. Ook in dit opzicht is de organisatie voor treffelijk en kan met name gezegd worden, dat de op dit terrein vastgestelde prijzen aan den groentehandel voldoende winst bieden. Men oor- deele zelf. Voor den teler zijn grondprijzen vast gesteld, die zeer behoorlijk zijn en aan eiken kweeker een goed inkomen verzekeren. Deze telerprijzen zijn de veilingprijzen. Op deze prijzen mag de grossier behalve de kosten van vracht, emballage enz. 12 pet. grossierswinst hemen. Daar op mag de detaillist zijnerzijds dan weer 32 pet. winst nemen (32 pet. van 112 pet.); samen ver dient de handel dus aan de groente bijna 60 pet. Dat is alleszins behoorlijk. Natuurlijk moet men hierbij in aanmerking nemen, dat de groentehandel steeds risico's heeft door bederf; daar is mee gerekend. Maar nu doet het publiek oerdwaas, als het niet voet bij stuk houdt en tegen hoogere prijzen zich groenten, soms in onverantwoordelijk groote hoe veelheden, die in angstpsychose worden opgedaan, gaat verschaffen. Daarmee werkt men in de hand dat de telers en soms ook de grossiers en detail-, listen groenten aan de veilingen gaan onttrek ken om op ongeoorloofde wijze ten koste van het publiek meer winst te maken, dan ordelijk en redelijk is. Wie hierin partij trekt voor de orga nisatie der voedselvoorziening trekt partij voor zijn eigen beurs en zijn eigen maag. kon hij dit afschuwelijke telegram verhinderen? Hij overwoog de gekste plannen. De kabel doorsnijden? Onzin. Den beambte van het telegraafkantoor omkoo- en dat hij het niet wegstuurde? Uitgesloten. Een tweede, gefingeerd telegram sturen om het eerste te herroepen? Te gevaarlijk. Maar iets ter wereld moest er toch gebeuren om dit gevaar te bezweren! Hij geraakte buiten zichzelf van woede. Kon het werke lijk waar zijn dat Guido Soldati machteloos tegen over een situatie stond? Zou een vrouw als Raffaela Cellini werkelijk voor hem, de film en de bioscopen van de heele wereld verloren zijn om daar in Ame rika de burgerlijke mevrouw Hicks te spelen? Hoe meer hij er over nadacht, hoe hopeloozer de situatie hem leek. Guido Soldati zag voor zijn geestesoog reeds een goedgetimmerd bureau van den Burgerlijken Stand, dat echter niets met een film- happy-ennding te maken had, hij hoorde een twee voudig ja en voelde een met zorg opgebouwde car rière in het niet zinken. Toen kwam Raffaela weer binnen. Ze droeg een eenvoudige zomerjurk, een beroemde filmdiva on waardig, zooals de manager op den eersten blik vast stelde, en had zich bijna niet opgemaakt. Zoo zag ze er uit als een heel jong meisje en leek niets meer op dat schaduwbeeld, dat millioenen als hun lieveling kenden. „Ga je mee?" vroeg ze en het klonk niet eens bij zonder uitnoodigend. „Natuurlijk!" riep Soldati levendig. „Het is immers mijn plicht bij je te zijn." „Vooruit dan! Er is haast bij het telegram". Raffae la liep met haar snelle meisjespas vooruit en Soldati had moeite haar te volgen. Ze zette zich aan het stuur van haar kleine sportwagen en hij ging naast haar zitten, zwijgend, met een steenen gezicht. Ook Raf faela toonde weinig lust met haar manager een nieuw gesprek te beginnen. Ze deed alsof ze niet wist dat hij naast haar was gaan zitten. Met groote snelheid reed ze langs den breeden, goedverzorgden weg naar Lucca. II. DE KOMEDIANTEN KOMEN. En twintig minuten later stopte Raffaela voor het roodgeverfde postkantoor van het stadje. Heden is het twee jaar geleden dat de oorlog uit brak. 3 September 1939 zal in de historieboeken aan- geteekend worden als de zwarte dag die over Europa veel leed en verschrikking ging brengen. Daarna zijn twee oorlogsjaren verstreken, meer dan zeven honderd dagen die stuk voor stuk vol van kommer en ellende waren. Alleen de stellige verwachting dat uit deze hel van bloed en tranen een nieuwe dag geboren zal worden die vOor de geslagen menschheid een belofte inhoudt van een gelukkiger samenleving maakt het mogelijk dezen moeilijken weg verder te gaan. Door de duisternis wenkt het licht. De Duitsche en Italiaansche pers wijdt aqn dezen herdenkingsdag breedvoerige artikelen waarin gewe zen wordt op de zeer belangrijke militaire successen die de Duitschers en Italianen bevochten hebben. De „Militarische Korrespondenz" geeft de volgende balans: „Zonder dat ooit een vijandelijke soldaat Duitschland betreden heeft, heeft het Duitsche rijk Dantzig, West-Pruisen, den Warthegouw, Oost-Opper- Silezië, Elzas en Duitsch Lotharingen heroverd of onder zijn bestuur geplaatst. Behalve de landen als Zwitserland, Portugal, Zweden en Turkije, die volharden in een correcte neutraliteit, nemen alle Europeesche landen ofwel als militaire bondgenooten, ofwel door het sturen van vrijwilligers, aan het groote Europeesche conflict met het bolsje wisme deel. Italianen, Finnen, Roemenen, Slowaken en Hongaren, alsmede vrijwilligers uit Spanje, Kroa tië en Nederland staan in wapenbroederschap met de Duitsche weermacht. Van de kusten van Noorwe gen tot de Pyreneeën echter bezit dit Duitschland, dat voor en met Europa tegen de Sovjet Unie strijdt, alle steunpunten in den oorlog tegen het land dat twee jaar geleden dezen oorlog ontketend heeft, een oorlog die thans aan de Engelsche leiding geen enkele kans meer biedt om invloed uit te oefenen op de nieuwe ordening van Europa door een militair optre den op Europeesch grondgebied." Verder wordt er in de pers der asmogendheden de nadruk op gelegd, dat overal waar Engeland trachtte het initiatief in handen te nemen (in Noorwegen, den Balkan en Afrika) 'de Duitschers en Italianen er niet alleen in geslaagd zijn die aanvallen te pareeren, maar zelfs om te zetten in een nederlaag der Engel- schen. „De Duitsche weermacht heeft" zoo wordt geconstateerd „gesteund door een eensgezind front in het vaderland, in de twee afgeloopen oorlogsjaren, Europa volkomen weten te bevrijden en de wet van handelen steeds bij zich zelf weten te behouden. Het is daarom te verklaren dat men zoowel in Duitschland als Italië, alsook in de landen die met de as sympathiseeren. met tevredenheid op de resultaten van deze twee jaar oorlog terugziet. Toonaangevende kringen van het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn hebben er Maandag tegenover ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers op ge wezen, dat uit den oorlog tegen Engeland voortgeko men is een strijd van Duitschland en zijn bondgenoo ten tegen het bolsjewisme. „De oorlog dien Engeland aan Duitschland heeft opgedrongen, is verkeerd in een vernieuwingsveldtocht van Europa. De verbonden legers van Europa marcheeren thans op tegen het laatste steunpunt van Engeland op het Europeesche continent: het Bolsjewisme dat in het Oosten van het Duitsche rijk de groote bedreiging moest zijn voor de toèkomstige ontwikkeling van het nieuwe Europa en in werkelijkheid reeds geworden was. Terwille van hun eigen toekomst en die van Europa hebben de Führer en de Duce besloten dat de asmogendheden dezen strijd zullen voortzetten tot aan de overwin ning." De Wilhelmstrasse concludeert: „Het zenuwachtige geschreeuw uit Londen, Mos kou en Washington en het daar al te duidelijk ver toonde vertrouwen, vermogen de angst voor het ko mende einde niet te verdoezelen. Europa is vastbe sloten om onder leiding van de as de overwinning te behalen op die machten die het willen hinderen in de cn-twikkeling van zijn krachten". In Duitschland en Italië wordt natuurlijk op dezen dag de aanleiding vaii den oorlog opnieuw in het licht gesteld. In het enkele woord „Versailles" is be grepen de onrechtvaardige vrede van 1919, die "geen vrede was. Van Duitschen kant wordt er nu nog in het licht gesteld dat de Führer met eindeloos geduld getracht heeft de onrechtvaardigheden van het ver drag van Versailles langs vredelievenden weg op te heffen, maar dat zijn grootmoedige verzoenings voorstellen werden afgewezen. De Polen lieten zich, in een roes gebracht door de alliantie met het Westen tot het uiterste drijven en openden de vijandelijkheden. „Het Duitsche zwaard sloeg, terug en het sloeg fel" zoo wordt geconstateerd. En verder: „Voor het derde oorlogsjaar is de groote vijand Engeland. Wij gaan het derde oorlogsjaar binnen, naar wij hopen het laatste van dezen oorlog. Daarin staat de groote beslissing voor de deur, of de toe komstige generaties nog langer onder den dwang van het plutocratisch imperialisme der Angelsaksen zullen blijven, dan wel'of oprechte, elkanders belangen die nende volksche samenwerking de goederen der aarde voor allen toegankelijk zal maken." Elk zal ongetwijfeld op dezen dag de hoop in zich levendig voelen dat dit derde oorlogsjaar den vrede zal brengen. AGENDA VOOR BEVERWIJK. WOENSDAG 3 SEPTEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Dat komt ervan", en bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. WOENSDAG 3 SEPTEMBER. Thalia Theater: „Kora Terry", 8 uur. Rex Theater: „Het raadsel van Beate", 8 uur. Bioscoop De Pont: „De Postmeester", 8 uur*. DONDERDAG 4 SEPTEMBER. Thalia Theater: „Kora Terry", 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: WOENSDAG 3 SEPTEMBER. Muziektent Den Heut: Concert door „Arti et Religioni". Palace: „Kleeren maken den man", 2, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Jud Süss", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Geschichten aus dem Wie- nerwald", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Balnacht in Palamo", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. „Raffaela!" riep Soldati met een jammerlijk gezicht. Ze luisterde niet naar hem en ging het postkan toor binnen. En toen ze door de knarsende deur ver dween, was het Soldati alsof die deur al zijn geluk buitensloot. Plotseling echter sprong hij op en rende zijn be schermelinge na. In buitengewoon wanhopige oogen- blikken gelooft ieder mensch aan een wonder. En ook Soldati klemde zich aan deze hoop vast, zonder te weten van waar dit wonder komen moest. Toen hij aan het loket kwam, was de beambte juist bezig de woorden te tellen. Het waren slechts weinig woorden. Guido kon ze lezen: „Haal me, Ik verwacht je, Raf faela!" De beambte zette zijn paraaf op het formulier. Op dat oogenblik meende Soldati eindelijk een inval te hebben. Hij tikte, achter Raffaela staande, op zijn voorhoofd. Daarmede wilde hij discreet aanduiden, dat de dame niet heelemaal snik was. Maar de be ambte wierp hem een niet begrijpenden blik toe en liet zich toen de kosten betalen. Guido Soldati zag onmiddellijk in, hoe klein, hoe min, hoe zeer een ma nager onwaardig deze inval was. Zoo was het onheil natuurlijk niet te voorkomen. Weer op de piazza van Lucca gekomen, vroeg Soldati nijdig: „Moet je ook altijd iets ondoordachts doen?" Ze antwoordde hem niet, stuurde haar Lancia een zijstraat in om hem daar te parkeeren en besloot een wandeling door het stadje te maken. Ze hield van dit gelukkige plekje van het Italiaansche landschap, de cypressenbosschen, die als beschuttend om het stadje lagen, de wijngaarden, dit plein, dat zich voortdurend schen te verwondgren over de twintigste eeuw, waarin het buiten zijn schuld terecht gekomen was. Vooral echter hield zij van den Dom, uit grijze, ver weerde, vierkante steenblokken, achter welks poorten de vrede van lang vervlogen tijden gevlucht was. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2