REX-THEATI D De Komedianten komen Vacantieherinneringen. Strenge straffen tegen clandestiene slachters Eigenaardigheden /REEDS SPOEDIG NA DEN VREDÊ ZAL EUROPA WEEP TOT BLOEI KOMEN EN ALS C6YOLC VAN DE TOENEMENDE BEVOLKING DE GROOTSTE EN MEEST KOOPKRACHTIGE HANDELSPARTNER ZUN (Foto Polygoon—v. Bilsen) Vervangende en nieuwe materialen. Congres in Den Haag. EEN BLIJMOEDIGE ROMAN door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max van Straten.) 3) Ze ging den Dom binnen en knielde voor de Santa Maria Novella, haar schutsheilige. Want eigenlijk -heette zij heel eenvoudig Maria, en de film had haar pas den schoon klinkenden naam Raffaela ge geven, Na haar gebed voelde zij, dat haar besluit .goed was geweest. De opgewekte tevredenheid, die .zij vier onbevredigende jaren gemist had, keerde weer in haar terug. De- toekomst lag helder en duide lijk voor haar. t Voor den Dom wachtte Soldati op haar en sloot rich onmiddellijk weer bij haar aan. Gesproken werd er tusschen hen nu niet. Hij liep zwijgend naast haar, -sis het vermanende geweten zelf. Plotseling echter barstte hij los: „Een schandaal is het!" „Wat dan, Guido?" „Niemand herkent je hier," „Dat vind ik heerlijk. Waarom moet men mij her kennen?" „Waarom? Waarom??" siste hij steeds woedender. „Wat is dat voor een wereld waarin een Raffaela Cel lini rond kan loopen zonder door iemand herkend te worden?" Ze lachte zachtjes. „Daar heb ik voor gezorgd." „Ja". Hij monsterde haar met een giftigen zijde- lingschen blik. „Je ziet er werkelijk uit alsals;;" „Nou als?" „Als een kindermeisje, dat zoojuist haar be trekking verloren heeft." Raffaela schaterde. „Vind je? Heerlijk! Het werk loos kindermeisje dankt je voor je compliment." wenkte. Soldati bromde maar wat; en het was maar Nu stonden ze voor het kleine café, waar een paar gele en slecht onderhouden oleanderboomen een be scheiden hoekje van het plein begrensden. Op den achtergrond pufte en siste de onvermijdelijke espres so-machine, de waard in een wit schort leunde slape- sjg tegen -een vuile pilaar. Het onderwijs in de Lichamelijke Opvoeding. 5. Van „het meisje". Ver van bezems en van dweilen, Ver van vuile vaat en wasch, Ver vantraploopers en zeilen, Ver van aschbakken met asch; Ver van ongepoetste schoenen, Ver van stofzuigplichten ook, Ver van vegen en van boenen En nog verder van de kook; Ver van kamers doen en gangen, Ver van eindeloos gebel, Wat kon ik nog meer verlangen, Reken maar, 't beviel me wel. h --lijk om eens lui te wezen, Eiken avond uit te gaan En niet -~^r geen' en deze Bij een ande^ klaar te staan. Ver van waschtobben èrt tebben i\f-- -n nukkig gasfornuis, yer van noetsen en van schrobben Weer eens bij mijn moeder thuis. Ja, het is weer afgeloopen En ik heb het fijn gehad, Maar hier zijn de bioscopen, Geef me nou maar weer de stad. P. GASUS. ONDERSCHEIDING VOOR EEN WETHOUDER. Ter gelegenheid van het feit, dat wethouder E. Rugge Woensdag den dag herdacht, dat hij veertig jaar geleden lid van den Groninger gemeenteraad werd, (17 jaar geleden werd hij voor den eersten keer tot wethouder gekozen) is hem door den bur gemeester van Groningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, de eerepenning van de stad Groningen overhandigd. Bovendien werd hem medegedeeld, dat hij is ingeschreven in het gulden boek van de stad. Dit. boek is Indertijd ingesteld ter gelegenheid van het 900-jarig beslaan van Groningen. BURGEMEESTER VAN LANSCHOT. 's-GRAVENHAGE, 3 September. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 sub 8 van de ver ordening nr. 108/40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den bur gemeester van 's-Hertogenbosch mr. F. J. van Lan- schot op zijn verzoek wegens het bereiken van de leeftijdsgrens met ingang van 10 September eervol ontslag verleend en op pensioen gesteld. Voor de Kinderen (Teekeningen H. Kannegieter). Vier Beverwijkers voor den Economischen Rechter HAARLEM, Woensdag. „Hand over hand nemen de clandestiene slach tingen in dit Arrondissement toe. Ik kan het niet anders zien of de straffen, die tot nu toe zijn uit- gedeeld waren te laag. Er moet echter een einde komen aan, de frauduleuze slachtingen en dus zul len de straffen aanzienlijk verzwaard worden. Iedereen moet er goed van doordrongen zijn dat hij er bij een overtreding van het slachtverbod niet gemakkelijk afkomt". Zoo sprak de Officier van Justitie hedenmorgen in de zaak tegen vier Be- venwijkers die clandestien geslacht hadden. De ver dachten, drie broers en een medewerker, waren door de maréchausee op heeterdaad betrapt toen ze in den nacht van 19 op 20 Mei in hun slagerij, die gesloten was wegens het verkoopen van frauduleus geslacht vee, bezig waren een koe te slachten. De arrestatie had nogal wat voeten in de aarde gehad want twee marechaussees waren er aan te pas ge komen. Ook tijdens de terechtzitting interrumpeerden de verdachten voortdurend de verklaringen van de verbalisanten, zoodat de economische rechter Mr. G. C. Bijleveld tenslotte moest waarschuwen: „Wie nu nog een woord zegt, die gaat de straat op." De twee wachtmeesters, die als getuigen optraden waren eenstemmig in hun verklaringen. Zij hadden gezien dat de verdachten bloed aan hun handen had den en in slachterstenue gekleed waren. Alleen een der broers had bij de nadering van de marechaussee de beenen genomen. Bij het schijnsel van een lantaren had een wachtmeester hem echter herkend. Deze broer beweerde echter, dat hij wel in Velsen was ge weest doch niet bij het clandestiene slachten. De wachtmeester bleef echter bij zijn verklaring terwijl ook de medewerker -van de broers verklaarde dat de verdachte er bij was geweest. Na het houden van zijn requisitoir eischte de offi cier tegen alle verdachten zes maanden gevangenis straf. Twee der verdachten beriepen er zich op, dat ze uit nood hadden gehandeld, twee anderen ont kenden. De economische rechter achtte het bewijs echter geleverd en veroordeelde een der broers, die reeds tweemaal wegens het verkoopen van clandestien geslacht vleesch veroordeeld was, tot zes maanden en de drie andere verdachten tot v(jf maanden ge vangenisstraf. De geslachte koe werd verbeurd verklaard. Hier uit blijkt dus -dat de straffen In dit Arrondissement, zooals de officier zei, steeds strengèr worden. (Adv. Ingez. Med.) DE ORDEBEWAARDER IN HONDENLAND. is ook juist die jongen van dat been, geef dat maar hierl Zoo nu gaan we met zijn beiden en ik stop je in 't gevang. Hier mijn jongen is je kluif weer, wees nu verder maar niet bangl" pagna bepaalt het repertoire. Hij is de regisseur. Hij verzorgt de costuums en décors. Hij waakt over den levenswandel van zijn artisten. En hij zingt te vens den eersten tenor, onverschillig of zij lyrisch of heldhaftig zijn. Of hij stem heeft, deze direc teur Celestino Campagna? Och, misschien heeft hij eens wel zooiets gehad als een tenorstem, ofschoon ook dat nog vaak bestreden wordt. Nu echter is hij al acht en vijftig, en het ontbreekt dezen tenor zoo wel aan hoogte als aan diepte en het middenregister is er niet meer. Maar Celestino Campagna weet dat alles niet en wie zou den moed bezitten om het hem te zeggen? „Signore en Signori!" kraaide de tenor van Cam pagna over de piazza: „Ik kondig u een kunstgenot van de eerste orde aan. De opera stagione Campagna opent van avond haar seizoen in Lucca". Men lachte een beetje, maar het klonk tamelijk goedmoedig. Campagna ging voort: „Mijn stagione is het beste opera-gezelschap van Italië. En wanneer Celestino Csmpagna onbescheiden was, zou hij kunnen zeggen: het beste gezelschap van de wereld. Wie het niet gelooft, heeft yanavond en de volgende avonden ge legenheid zich daarvan te overtuigen. We zouden in Rome, Milaan, Florence, Napels triomfen kunnen vieren, als wij maar wilden. Waarom zijn wij echter naar Lucca gekomen? Waarom? Ik vraag het u, signore e signori! Omdat er in de groote steden geen begrip meer voor de kunst is. Omdat de groote stads- menschen door minderwaardige sensaties en door de bioscoop bedorven zijn. En omdat de stagione Cam pagna weigert voor het grauw te spelen". Een zacht gemurmel van instemming ging door de menigte, want tenslotte wil iedere menigte graag gevleid wor den. „Signore e signori! Ik wil u tevens bekend ma ken wat u vanavond te zien zult krijgen: Madame Butterfly, de geweldige opera van Maestro Puccini. Wie echter kunt u op het tooneel bewonderen? Daar ziet u voor alles mij zelf, Celestino Campagna, als luitenant Pinkerton. Van mijn stralende tenor, sedert den dood van Enrico Caruso de beste tenor van Italië, zal ik u nu een klein voorbeeld geven." Cam pagna zong een stukje uit de partij van Pinkerton. Er kwam waarlijk zooiets als bijval op de piazza. Toen stelde hij verder voor: „Wie ecK"»r is de_ kleine ma in Haarlem en omgeving Boomen als verkeersagenten B« de Zülbrug te Haarlem. (foto de Haas). Vaak vallen boomen als slachtoffers van de mo derne verkeerseischen. Dan staan zij bij ver breeding van wegen in den weg en moet de hout hakker komen. Bij de Zijlbrug, net bij den ingang van de Zijlströat te Haarlem staan ook_ twee boomen. midden in den weg, maai' die zijn be houden omdat zij uitstekende diensten verrichten als verkeersagenten. Zij spreiden het verkeer na melijk in de verschillende richtingen. Als trouwe verkeersagenten staan zij daar nacht en dag op hun post. De uitrusting der Nederlandsche ambulance. 's-GRAVENHAGE, 3 Sept. De Nederlandsche Ambulance, die straks naar het Oostfront gezonden wordt, zal de grootste zijn, die ooit door Nederland werd uitgerust. Aan voertuigenmateriaal zal zij 29 mo torrijtuigen bevatten, waaronder zich vijf ambulance- auto's, twee autobussen en vijf ordonnance-motoren bevinden. Deze autotrein zal geheel zelfstandig kunnen ope- reeren en zal een volledig veldhospitaal vormen. Het spreekt van zelf, dat voor deze uitgebreide mobiele ambulance een streng geselecteerde personeelsbezet ting noodig is. Niet alleen yereischt een goede func tioneering geschool vakpersoneel, doch daarnaast en zeker niet in de laatste plaats, moet rekening gehou den worden met de gevaren, die aan den ar beid van de leden der Ambulance verbonden zijn. De ervaring, welke men tot dusverre aan het Oostfront heeft opgedaan, leerde, dat de Sovjet-soldaten weinig eerbied hebben voor de witte vlag niet het roode kruis. Een paar maal is het dan ook voorgekomen, dat ziekenverplegers door zwer vende en achtergebleven Sovjet-soldaten werden overvallen en gewondentransporten werden bescho ten. Daarom heeft de organisatieleidihg van de Ne derlandsche Ambulance besloten, dat, met het oog op deze gevaren voorloopig geen vrouwelijk personeel meegenomen zal worden. Ongetwijfeld zal dit een teleurstelling zijn voor de vele verpleegsters, die spontaan hun medewerking hebben toegezegd. Daarentegen wordt nu een groote verantwoordelijkheid gelegd qp de schouders van het mannelijke verplegend personeel in Nederland, dat in staat is aan het welslagen van de Nederlandsche am bulance mede te werken. Slechts de besten zullen in aanmerking komen deze eerefunctie te vervullen. De omstandigheden daarginds aan het Oostfront eischen mannen van de daad, mannen die desnoods met de wapenen in de hand de weerlooze gewonden tegen plunderende Sovjetbenden kunnen verdedigen. Het zal een eervolle taak zijn daaraan te mogen medewer ken. De Nederlandsche Ambulance heeft er alle belang bij een keuze te kunnen doen uit een zoo groot mo gelijk aantal gegadigden: slechts de allerbesten ko men in aanmerking. Daarom doet zij een beroep op ziekenverplegers sergeanten-hospitaalsoldaten en zie kendragers-vaklieden. Er moet een electrieien, een beddenmaker, een kleermaker, een schoenmaker en een metselaar mee, die gelijkertijd als ziekendrager dienst kunnen doen. De ambulance zal geheel zelf standig optreden, vaklieden zijn daarom dringend noodig. Nederlanders, er wacht u een mooie taak. Geeft u op als medewerker van de Nederland sche ambulance. Meldt u aan bij de Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. En zoo u geldelijk wilt steuuen. Uw bijdrage wordt nog verwacht. Stort haar, iets meer dan u kunt mis sen op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Britsche luchtaanvallen op ons land 's-GRAVENHAGE, 3 September. In den af geloopen nacht vonden slechts enkele Britsche luchtaanvallen plaats. In een dorp werd een woonhuis zwaar beschadigd, eenige andere woonhuizen liepen lichte schade op. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. dame Butterfly? Hier mijn geliefde dochter An gela". Angela leunde vermoeid en bleek ip een hoek van den wagen en deed een poging om te glimlachen. „Den consul Scarpless zingt Rodolfo Grobetty, wiens bariton van aangrijpende schoonheid is." Deze Rodolfo Grobetty, ook niet bepaald een jon geling meer, stond op eenigen afstand van directeur Campagna. Stond hij? Neen, hij zwaaide, om de waarheid te zeggen. Want Rodolfo Grobetty hield te veel van den Ita- liaanschen wijn, om ooit vast op zijn twee beenen te staan en het kwam zelden voor dat hij niet onder den invloed van alcohol was. Nu liet hij eenige tonen uit het middenregister rollen, om zijn aangekondigde bariton te bewijzen. „Hier echter ziet u de trouwe Suzuki", wees de directeur op efcn lijvige en verlep te dame, die met een onverschillig en bijna be droefd gezicht op een stoeltje zat. „Zij is tevens mijn even trouwe eega en verzorgster van ons heele circus, zonder dat haar mezzo daardoor iets van haar betoo- verende schoonheid ingeboet heeft. Als oom Bonze hoort u Francesco Leopardi, den diepsten bas, waar over Italië tegenwoordig beschikt." Een oeroud, verschrompeld mannetje verhief zich moeizaam en maakte een diepe eerbiedige buiging voor de menigte. „En tenslotte wil ik u nog den maestro van ons orkest voorstellen", riep Campagna, met een breed gebaar naar den heraut, die op een van de beide oude knol len zat en de bazuinstooten geproduceerd had. „Cesare Alberti, voor wiens roem spoedig alles verbleeken zal, wat in Italië den dirigeerstok zwaait. En nu, signore en signori!" besloot Campagna zijn aanbeve- 'ing, „noodig ik u allen uit tot een bezoek aan onze gala-monster-sensatie-openingsvoorstelling van he denavond! Precies om acht uur in den grooten hof van het ristorante Balbini." Maestro Alberti op zijn paard gaf een fanfare tot besluit, de kar van de sta gione Campagna trok verder en verdween langzaam door de breede poort van het ristorante Balbini, de kinderen probeerden nog eens dichterbij te komen, doch werden door signora Campagna, de treurende directrice, tegengehouden en eenige minuten later was de heele betoovering van den intocht van een ko mediantentroep in alle richtingen van de piazza ver stoven. .(Wordt vervolgd). 's GRAVENHAGE 3 September. Zooals reeds werd aangekondigd Is vandaag hier ter stede een congres ge houden, waar verscheidene vooraanstaande vertegen woordigers van de Dultsche metaalindustrie en het eco nomisch leven voordrachten hebben gehouden met als hoofdonderwerp het gebruik van vervangende en nieuwe materialen voor de vervaardiging van machines,- appara ten en andere dergelijke fabrikaten. Dit congres houdt verband met de tentoonsteling, welke onder het motto „Werkstoffumstellung im allgemelnen Maschinenbau' gistermiddag ln de gothlsche zaal van het gebouw Kneu terdijk 20 is geopend en door de vereeniging van Duit- sche ingenieurs In samenwerking met de Dultsche spoor wegen en met medewerking van de hoofdafdeeling volks voorlichting en propaganda van het Rijkscommissariaat ls georganiseerd. De belangstelling, voor dit eendaagsche congres was vanmorgen bijzonder groot. Ongeveer 500 lndustrieelen, Ingenieurs en andere technici uit alle deelen van het land hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De belangstellenden werden in een korte toespraak door den gevolmachtigde voor Nederland van rijksminister Todt, den heer R. Fiebig, welkom geheeten. Spr. zeide, dat het ln de bedoeling lag zich dezen dag intensief met de dachte van metaalbesparing en materiaalvervanging door gebruik van nieuwe stoffen bezig te houden. Nederland heeft op dit terrein nog zeer veel voor lichting noodig. De omstandigheden hebben Duüschland gedwongen deze problemen reeds aanstonds na den wereldoorlog te trachten op te lossen, De vraagstukken werden energiek aangepakt en prachtige successen zijn ln den loop der jaren bereikt. Spr. betoogde verder, dat alle krachten ingezet moeten worden om de grondstof- fenposltie in de loekomst in overeenstemming te brengen met de eischen der industrie. Dit is niet alleen ln het be lang van Duitschland, maar het is van groote beteekenis voor geheel Europa, dus ook voor Needrland. Verscheidene prominente figuren uit de Duitsche metaal industrie en het economische leven hebben hierna voor drachten gehouden. Zoo spraken achtereenvolgens 's mor gens dr." Brandt van den rijksdienst voor metalen uit Berlijn over: „WIrtschaftliche und technische Aufgaben des metalleinsatzes", dr. Ude, directeur van de vereeni ging van Dultsche ingenieurs uit Berlijn over: „Werkstoff- sparen", prof. dr. Hass uit Berlijn over: „Stand der Austauscherfolge mlt Aluminium und seinen Legierungen" en dr. Pontani, eveneens uit Berlijn over: „Die Möglich- kelten der Verwendung von Zink und seinen Legierungen als Austauschwerkstoff". 's Middags spraken prof dr. Nieweg uit Darmstad ot „Die Einsatzmögllchkeiten der Kunststoffe als Austausch werkstoff", dr. Altmann uit Dusseldorf over: „Austausch werkstoff bei Zahnradern und Getrlebebau" en Ober- regierungsrat dr. Wlederholt uit Berlijn over: „ober- flëchenschutz an metallischen Werkstoffen". Prof. P. Meyer uit Den Haag completeerde deze voor drachtenreeks door in de middaguren een interessante uiteenzetting te geven van de ervaringen, welke de Ne derlandsche Industrie met het gebruik van vervangende en nieuwe materialen heeft. Het spreekt vanzelf, dat de aanwezigen in den loop van den dag ruimschoots de gelegenheid hadden de tentoon stelling te bezichtigen. Aan het einde van het congres der vereeniging van Dultsche ingenieurs heeft de heer von Tledemann, p.l.v. leider van de hoofdafdeeling volksvoorlichting en propa ganda van het rijkscommissariaat, een kort woord gespro ken, waarin hij deed uitkomen, dat de tentoonstelling van vervangende en nieuwe materialen en het werk der vereeniging te dezer zake niet alleen technische doch ook politieke beteekenis hebben. „Gij staat" aldus spreker „met alle te uwer beschikking zijnde middelen in het practlsche leven. Uw arbeid beteekent een belangrijke schrede op den weg der Europeesche samenwerking op technisch gebied. Moge dit werk de beste resultaten op leveren." Daarna heeft de heer Schmltz, gevolmachtigde van het Dultsche rijksministerle voor bewapening en industrie, het congres met woorden van dank gesloten (A. N. P.). BENOEMING EN ONTSLAG VAN BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is de heer J. F. C. Temmerman tot burgemeester van de ge meente Hoofdplaat benoemd. Hij werd 22 Mei 1901 in Hoofdplaat geboren en is thans wethouder en waarnemend burgemeester dier gemeente. De heer H.' C. J. Gunning is opnieuw tot burge meester van de gemeente Ierseke benoemd. Mr. F. L. S. F. baron Van Tuyll van Seroos- kerken is op zijn verzoek als burgemeester van de gemeente Domburg eervol ontslagen. Uit de practijk van het dagelijksche leven. In het onderhoud, dat het A. N. P. met den hoofdinspec teur van de lichamelijke opvoeding had, over .de werk zaamheden van de nieuwe inspectie, is in groote trekken reeds het werk van de consulenten behandeld. Om nu eens wat meer van de ervaringen van deze harde werkers te vertellen, is de A. N. P.-redacteur op advies van den heer IJzer persoonlijk kennis gaan nemen van dit werk en met enkele ,van deze propagandisten voor de lichame lijke opvoeding gaan praten. Zoo bezocht hij een aardige school ln een klein plaatsje, waar echter geen enkele gelegenheid voor de beoefening van de lichamelijke opvoeding was. In het schoolbestuur zaten uitsluitend inwonende boeren. Om den kortsten weg lemen werd over paden dwars door de weilanden ge fietst. Op een gegeven moment, aldus gaat de redacteur verder ln zijn verslag, kwamen wij een boer tegen, die eigenaar van het stuk land bleek te zijn, waar wij reden. Hij maakte ons niet al te vriendelijk duidelijk, dat wij verboden dingen deden en wij konden niet anders doen, dan hem volmondig gelijk geven. We raakten in gesprek, hij leunend op zijn schop, wij zittend op een hek. Tot onze groote verwondering ontdekten wij, dat deze man penningmeester was van het bewuste schoolbestuur. Wij voelden onze kans en vertelden hem voorzichtig het een ander over de tekortkomingen in de lichamelijke op voeding. Na eenigen tijd bedachtzaam aan zijn pijp ge trokken te hebben kwam er eindelijk uit: „zoo, dus jullie zijt die nieuwe hekkenspringers". Hij merkte echter, dat met die rare hekkenspringers wel te praten viel en het slot was, dat de penningmeester nog dienzelfden avond bij zijn medebestuursleden een voorstel zou indienen, waarbij een stuk land met toebehooren voor de Lichamelijke Op voeding ter beschikking gesteld zou worden. Ons doel was bereikt en wij konden met een gerust hart verder gaan. Inmiddels waren we na een goed uur fietsen op de plaats van bestemming aangekomen. Een keurige dorps school met onderwijzers, die liefde en zorg voor de kin deren hebben, doch die geen oude schoenen weggooien, voordat de nieuwe passen. Zij willen wel medewerken, maar zien nog lang niet de voordeelen van de nieuwere methodes ln de lichamelijke opvoeding. Den enthousiasten consulent is echter de taak beschoren alle vooroordeelen weg te nemen. Op de vele vragen geeft hij een duidelijk antwoord en al spoedig zien de onderwijzers in, dat deze man het werkelijk meent en ook goed weet. Naar zijn adviezen wordt dan ook goed geluisterd." De volgende twee scholen, die de redacteur bezocht, blij ken goed geoutilleerd, ln de eerste staat zelfs alles, wat er moet staan en ook de onderwijzer, die we aan het werk zien, verstaat zijn vak. De kinderen hebben er dan ook het grootste plezier in en werken met veel animo. Hoe wel natuurlijk de gevolgen van de verwaarloozing nog wel te zien zijn, is het hier toch een kwestie van tijd, dat de zaak in orde is. De cónsulent kan dan ook spoedig door gaan. In de andere school worden de nieuwe richtlijnen nog niet heelemaal gevolgd. Na de les neemt de consulent den onderwijzer dan ook even apart en een Interessant gesprek ontwikkelt zich over de oefenstof. In de volgende les demonstreert de consulent zelf verschillende vormen. De kinderen vinden het prachtig, werken dat het een lieve lust ls, doen hun uiterste best de verschillende oefeningen zoo goed mogelijk te doen en het is een genot om er naar te kijken." „Ja", zegt de consulent later, „schoolgymnastiek Is geen kijkspel, dat moeten de menschen goed begrijpen. Allen moeten meedoen en allen moeten de stof langzamerhand gaan beheerschen. Schoolgymnastiek en spel moeten bij dragen tot de vorming van het kind als individu en ge meenschapswezen." Van VRIJDAG 5 SEPTEMBER t/m WOENSDAG 10 SEPTEMBER CHRISTIAN KAYSSLER - OTTO WERNICKE HEINZ WENZEL - HERMANN BRAUN in de Tobls-film Een vliegers-verhaal vol spannende avonturen en vliegerstunts. Vooraf ACTUALITEITEN van de geheele aarde. Aanvang AVONDVOORSTELLINGEN 8 UUR, ZONDAGMIDDAG 3 UUR. (Toegang 14 jaar) Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. INSCHRIJVINGSPLICHT VOOR ONDERNEMINGEN BEHOORENDE TOT DE MACHINE-NIJVERHEID EN DE RIJWIELINDUSTRIE. 's-GRAVENHAGE, 2 September. In de Neder landsche Staatscourant van 2 September 1941, no. 170 is opgenomen een bekendmaking van den secre taris-generaal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, krachtens welke onderne mingen, behoorende tot de machine nijverheid en de rijwielindustrie verplicht zijn zich te doen inschrij ven bij de sectie metalen verwerkende industrie van het rijksbureau voor verwerkende industrieën. DE MOORD TE OISTERWIJK. OISTERWIJK, 3 September. Omtrent den moord op het dertienjarige meisje Annie R. uit Rotterdam verneemt het A.N.P. nader, dat de ver dachte van dezen moord, zekere van B., nog steeds hardnekkig blijft ontkennen. De man is hedenmid dag op transport gesteld naar Breda en daar in het Huis van Bewaring opgesloten. Er stapelt zich steeds meer bezwarend materiaal tegen hem op. Want als de verstoorde heeren, ieder met hun rechterpoot, de agent naar buiten keil den, dan is diens verrassing groot, als hij merkt hoe hij terechtkomt, juist op 's roo- vers onderrugHet agentje salueert en arresteert den roover vlug! Raffaela betrad het terras en ging aan een vroeger roodgelakt tafeltje zitten, van waar zij een goed uit- zich op de piazza had. Soldati was haar gevolgd, maar hij merkte knorrig op: „Onzin, laten we toch naar Viareggio teruggaan!" „Het staat je vrij", vond zij, terwijl zij den waard zicht op de piazza had. goed dat dit gebrom onverstaanbaar bleef. Toen de dampende espresso voor hen stond, zei hij, al tamelijk verstaanbaar: „Ik had nooit gedacht dat jij een huwelijk zonder liefde zou sluiten". „Welke de ware liefde is, weet men eerst later, zei Raffaelo. Hij gaf de hoop nog niet op haar over te halen. „Ik weel alles al vooruit. En ik zeg je, dat je je ongeluk tegemoet gaat". „Wel mogelijk. Maar dan zal het tenminste een zelf gekozen ongeluk zijn." Tijdens het nu volgende zwijgen kwam er plotseling buiten leven in de brouwerij. De piazza van Lucca, dit droomerige, stille stukje wereld, kwam in bewe ging. Eerst naderde uit de poort die de piazza met de vischmarkt verbindt een bende schreeuwende' en dansende kinderen. De jongens hadden zelfs hun voet balspel onderbroken en dat zegt wat voor Lucca. De gebeurtenis moest dus meer dan sensationeel zijn. Overigens kondigde het buitengewone van dezen mid dag zich reeds ui't de verte met trompetsignalen aan. Maar ook de huizen zelf begonnen langzamerhand hun bijdrage tot dit geïmproviseerde volksfeest te leveren. Na elkaar kwam de eigenaar van den siga renwinkel te voorschijn, de delicatessenhandelaar schoof zijn buik voor de deur, de herbergier van de overzijde hinkte het plein op, dienstmeisjes kwamen toegesneld, twee carabinieri marcheerden statig het plein op en begonnen orde. te scheppen, uit de ramen kwamen hoofden kijken en enkele minuten later was het zoo druk als anders bij de sacrementsprocessie. Soldati glom. „Aha, eindelijk hebben ze je her kend!" „Onzin", beweerde Raffaela, en deed een poging om vrij gezicht op de vischmarkt te krijgen. „Zeg niet onzin", beijverde zich de manager. „Wat ter wereld zou zoo'n opschudding kunnen veroor zaken als de verschijning van Raffaela Cellini?" Maar reeds het volgende oogenblik werd de heel andere oorzaak van deze drukte zichtbaar. Eerst verschenen namelijk twee oude, zware paar den met vermoeiden tred op de piazza. Op de eene knol zat een soort heraut, die uit een schetterende bazuin fanfaretonen haalde. Achter den heraut kwam een groote, bontgeschilderde wagen aanhotsen. Op dezen wagen zaten en stonden schilderachtig door elkaar oude menschen, jongere en heel jonge, vrou wen, mannen, allemaal gecostumeerd, zonder dat de zin dezer costuums direct duidelijk werd. En boven dit geheel troonde een witte engelengestalte, een kin derlijke verschijning, waarvan het zwarte krulhaar vreemd tegen het witte engelenhemd afstak. „Wat is dat?" vroeg Soldati aan den waard, zon der zijn teleurstelling te kunnen verbergen voor het feit, dat deze volksmenigte niet Raffaela Cellini gold. „De komedianten komen!" lichtte de waard hen snel in. Want zijn aandacht werd nu opgeëischt door den sensatie, die de piazza van Lucca beschoren was. Raffaela was opgestaan en keek nu met een droo merige glimlach naar den wagen der komedianten. Eindelijk waren de vei'moeide paarden in het midden van het plein gekomen en na een theatralen greep in de teugels van den heraut, snuivend tot stilstand gekomen. De menigte omringde den wagen, de cara binieri hadden moeite hier een beetje orde te bewa ren en ook Raffaela was het plein opgegaan. Het tumult was onbeschrijfelijk en werd vooral ver oorzaakt door de kinderen, die nergens zoo welig tie ren als in Lucca. Maar daar kwamen op den kome diantenwagen twee korte armen omhoog, een man netje kwam te voorschijn, met de verweerde trekken van een ouden bezeten komediant, en twee nieuwe bazuinstooten van de heraut beteugelden gebiedend het lawaai. Het werd stil op de piazza van Lucca. Van wien waren die armpjes, die zoo grappig be zwerend omhoog staken? En wie en wat verborg zich achter dit doorploegde komediantengezicht? Om het kort te zeggen: de directeur van deze troep zelf. Sig-, nor Celestino Campagne. Zijn functies onder deze kleine schaar kunstenaars zijn niet gemakkelijk te omschrijven; Celestino Campagna is de onbeperkte gebieder van deze opera stagione, die de groote en kleine plaatsen van Italië bereist. Celestino Cam-

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 4