De strijd in het Oosten De electriciteit der toekomst. Jiaci Tlieuws 8-7-6-0-0 Julia Cuypers 70 jaar Sterke strijdkrachten der Sovjets aan het centrale front verslagen. Sovjetpantserwapen leed ernstige verliezen. Krachtige actie der Duitsche luchtmacht. Het D.N.B. meldt: In de gevechten van 2 September iB den cfintralen sector van het Duitsche Oostelijke front werden sterke strijdkrachten der Sovjets onder zware verliezen in de pan gehakt. Vooral het pantser wapen der Sovjets heeft weer zware verliezen moeten Incasseer en. De Duitsche troepen vernietigden tijdens deze gevechten veertig pantserwagens der Sovjets, waaronder elf pantserwagens van het zwaarste type en een amphibie-pantserwagen van 40 ton gewicht. Bovendien werden 2.250 gevangenen gemaakt en wer den twee pantserverkenningswagens, talrijke voertui gen der Sovjets en oorlogtuig buitgemaakt. In weer wil van verbitterden tegenstand der Sovjets verover den Duitsche formaties infanterie en pantserwagens op 2 September een boschgebied, eveneens in den centralen sector van het Oostelijke front. In goede samenwerking van de Duitsche infanteristen met de pantserwagens werden de bolsjewisten uit het bosch gebied verdreven. Tijdens deze gevechten maakten de Duitsche troepen 2.500 gevangenen, terwijl drie Sovjet- pantserwagens, negen stukken geschut, 18 machine geweren en 25 voertuigen werden buitgemaakt of ver nietigd. Ook op verscheiden andere plaatsen van het Oostelijke front verrichten de Duitsche troepen op 2 September weer bijzonder succesvolle operaties. De bolsjewisten hadden in alle sectoren zware bloedige verliezen. In de gevechten van 1 September werden aan dezen frontsector 5.700 gevangenen gemaakt, 27 Sovjet pantserwagens, waaronder een pantserwagen van 32 ton, 18 stukken geschut, 151 machinegeweren, 47 gra naatwerpers en groote hoeveelheden infanteriewapens en ander oorlogstuig werden vernietigd of buitge maakt, Duitsche vliegers, die van' gewapende verken ning boven de Finsche Golf terugkeerden, rapporteer den dat zij in het gebied van de Duitsche mijnver sperringen talrijke wrakken van verongelukte trans port- en vrachtschepen der Sovjets hebben waarge nomen. De Duitsche mijnversperringen zijn tot scheepskerkhoven voor de bolsjewisten geworden. Formaties van het. Duitsche luchtwapen hebben Dinsdag ln, het gebied tusschen den Dnjepr en de Krim reserves en troepenconcentraties van de Sovjets vernietigd. Aanvoerwegen en troepentransportcolon nes der bolsjewisten in het gebied tusschen Kre- mentsboeg en Dnjepropetrowsk werden op succesvolle wijze met bommen van allerlei kaliber bestookt. Vier volgeladen Sovjet-goederentreinen werden door bom- treffers vernietigd en vier batterijen werden tot zwij gen gebracht. Bovendien werden een groot aantal vrachtauto's vernield. Het Duitsche luchtwapen heeft Dinsdag in het ge bied van Brjansk met succes ingegrepen in den strijd te land. Pantserwagens van de Sovjets, welke voor den aanval gereed stonden, waaronder verscheidene wagens van het zwaarste type, werden door voltreffers vernietigd. In hetzelfde gebied werden door bommen en boordwapens talrijke vrachtauto's verwoest. In scheervlucht brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen drie machinegeweernesten tot zwijgen, beschadigden verscheidene goederentreinen en lieten een munitie depot der Sovjets in de lucht vliegen. DE OPMARSCH LANGS DE KUST VAN ESTLAND. Verder deelt het D.N.B. mede: Bij de gevechten aan 'de kust van Estland hebben de bolsjewisten op 2 Sep tember geprobeerd den Dultschen opmarsch tegen te houden. Om den Duitschen aanval te keeren, gebruik ten de'Sovjets batterijen van de kustartillerie en van zee uit grepen Sovjet oorlogsschepen met hun scheeps geschut in den strijd te land in. Door een grootscheep- schen aanval werd het verzet van de Sovjets echter gebroken. De bolsjewisten leden in deze gevechten zware bloedige verliezen. De Duitsche opmarsch aan 'de Estlandsche kust werd voortgezet. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 2 September ln de Finsche Golf met succes koopvaardijschepen 'der Sovjets met bommen van allerlei kaliber aange vallen. Drie koopvaardijschepen met tezamen 11.000 b.r.t. werden ernstig beschadigd. Een ander koop vaardijschip van duizend b.r.t. werd door voltreffers tot zinken gebracht. Bij de gevechten in den sector van de Newa brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen een kanonneerboot der Sovjets en twee sleepvaar- tuigen tot zinken. Op het Vissch'ersschiereiland bom bardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen op 2 Sep- BERLIJN, 3 September. De geschiedenis der electriciteit is een halve eeuw oud. Zij begon met de groote uitvindingen -van den electrischen stroom, van de electrische gloeilamp, van de telefoon en van den electrischen kabel. Door den technischen vooruitgang der electriciteit werd zij op ieder gebied van het menschelijk leven ingevoerd. Het denkbeeld dat de elctrische energie zoo zoo goedkoop mogelijk het geheele volk ter be schikking moet worden gesteld, begon zich eerst sedert 1933 in Duitschland door te zetten. Wij staan thans aan een keerpunt van het ener giewezen. In plaats van de zuiver kapitalistische beschouwing moet. de aanwending van de electri sche kracht in het belang van het geheele volk voorop staan. De belangrijkste taak is daarbij op het oogenblik niet -de reorganisatie van het be staande, maar het opwekken van electrische kracht. De grondslag van de toekomstige opwekking van electrischen stroom zal het water zijn. Kolen blijven voorloopjg voor chemische doeleinden voorbehou den. De Duitsche waterkracht moet op groote schaal in dienst worden gesteld. Zooals alles, dat hi het nationaal-soxialistische Duitschland' gescha pen wordt, zullen geen plannen gemaakt worden voor de volgende twee of drie jaar, maar zij zullen moeten gelden voor tientallen en honderdtallen van jaren. De juiste technische oplossing der vraag stukken, die ten doel hebben ook den laatsten drop pel water aan de opwekking van electriciteit dienst baar te maken, kan slechts geschieden, wanneer allen die er nut en profijt van zullen trekken landbouw, scheepvaart, watervoorziening, stroom- Verzorging samenwerken. Dan zullen er gewel dige bouwwerken ltunnen ontstaan die alle moge lijkheden in de. natuur zullen benutten. Hierbij is het de voornaamste taak van den ingenieur deze ge bouwen zooveel mogelijk met de natuur in over eenstemming te brengen. Wanneer warme bronnen in werking worden ge steld, moet de warmte zooveel mogelijk worden uitgebuit. Hierdoor kunnen de Duitsche kolenvoor- i'aden worden gespaard. Het zal hierbij noodig zijn bijzondere schakelinrichtingen te bouwen, evenals V/armtekrachtstations en verwarmingsstations. Om de verre afstanden tusschen de plaatsen waar de stroom wordt opgewekt en de brandpunten van het verbruik te overbruggen, zullen bijzondere tech nische maatregelen noodig zijn. De onderzoekingen betreffende de overbrenging van hoogspannings- stroom op grooten afstand moeten dus met de grootste bespoediging worden voortgezet. Dit zijn alles groote plannen. De ingenieurs zul len ervoor moeten zorgen dat zij verwezenlijkt wor den. Zij zullen daarin zeker slagen, wanneer zij er zich met volle kracht aan wijden. (ANP) Het vermiste Atlantische vliegtuig. Tegen een heuvel gevlogen. Het vermiste Atlantische vliegtuig is, naar volgens een bericht van Reuter uit Montreal de commandant van den Atiantischen transportdienst van het Britsche luchtwa pen heeft verklaard, in het Vereenigd Koninkrijk neer gestort doordat het tegen een heuvel vloog. Alle inzitten den zijn om het leven gekomen. Het D. N. B. verneémt uit New York dat graaf De Bail-' lét Latour, die om het leven gekomen is bij het ongeluk niet de voorzitter van het Internationale Olympisch Comité, maar diens zoon was. tember met succes stellingen luchtdoelgeschut en ar tillerie van de Sovjets en plaatsten talrijke voltref fers op een troepenkamp, Italiaansch weermachtsbericht. Ontploffingen en branden te Tobroek waargenomen. Autocolonnes in het gebied van Djaraboeb aangevallen ROME, 3 September. (Stefanl). Het 456ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „De actie der luchtmacht tegen de Britsche steun punten en stellingen heeft nieuwe resultaten op geleverd. Bij den massalen aanval op Tobroek, waar van het weermachtsbericht van gisteren melding maakte, zijn ook stellingen van luchtafweergeschut en veldartillerie, alsmede tentenkampen gebombardeerd, Talrijke branden en ontploffingen werden waargeno men. In het gebied van .Djaraboeb hebben onze vliegtuigen vijandelijke autocolonnes die troepen Vervoerden, verstrooid en met machinegeweervuur bestookt. In den afgeloopen nacht zijn de vlieg velden van Malta gebombardeerd. Te Tobroek heeft onze artillerie groepen gepantserde verkennings wagens en pantserwagens, die onze stellingen trachtten te naderen, onder vuur genomen. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen op Beng hazi geworpen en een kolonie in Cyrenaïca zonder succes met machinegeweervuur bestookt. Andere aanvallen zijn gedaan op plaatsen in de nabijheid van Catania en Regusa. De schade was onbeteekenend. In Oost-Afrika blijven onze troepen den vijand in bedwang houden. Zij brengen hun gevoelige verlie zen toe. Een onzer bataljons, die van de basis Sjelga uit opereeren, is bij een schitterend geslaagden aan val tot diep in de vijandelijke linies doorgedrongen. Een groote vijandelijke afdeeling werd verstrooid. De vijand liet talrijke dooden op het slagveld ach ter." Wederopbouw van Viipuri. 15000 personen kunnen naar de stad terugkeeren. Het DNB meldt: HELSINKI, 3 September. De burgemeester van Viipuri heeft de pers medegedeeld dat reeds voorbereidselen worden getroffen voor den her bouw van Viipuri. Doordat de .buitenwijken voor het grootste deel verwoest zijn en ook het centrum veel schade heeft geleden, zullen niet evenveel menschen als vroeger zich in de stad kunnen ves tigen. Wanneer de lichtbeschadigde huizen hersteld zijn, zullen ongeveer 15.000 personen naar Viipuri kunnen terugkeeren. Een bedrag van tenminste 100 millioen Finsche mark zal noodig zijn voor het herstel van den telefoondienst. Het verkeer zal het steld worden met behulp van den staat. Er zullen nieuwe radiostations en een zender gebouwd moe ten worden, terwijl de stad Sortavala, die vroeger ook een station bezat, voorloopig alleen een studio krijgt. De haven van Viipuri is over het algemeen nog bruikbaar. Zoodra de wereldtoestand dat mo gelijk maakt, kan het handelsverkeer hervat worden. Japanners ontruimen gebied van Foetsjau. Japansche vloot blijft de stad blokkeeren. Uit Sjanghai verneemt Domei: In een commu niqué van het Japansche expeditieleger in China en van de Japansche vloot in de Chineesche wateren wordt medegedeeld dat, aangezien de Japansche troepen in het gebied van Foetsjau erin geslaagd zijn de toevoerwegen van Tsjoengking te blokkee ren, zij dit gebied volkomen evacueeren teneinde him operaties tegen Tsjoengking elders voort te zetten. De ontruiming is vlot verloopen onder nauwe samenwerking tusschen leger en vloot en zonder Chineesche storingen. De Japansche vloot blijft de kust van Foetsjau blokkeeren. Alvorens het gebied van Foetsjau te ontruimen hebben de Ja pansche expeditiestrijdkrachten in_ China stappen genomen om de Chineesche bezittingen volkomen onbeschadigd achter te laten en de rust in het gebied te waarborgen. Het leger zal evenwel niet aarzelen het gebied opnieuw te bezetten indien Tsjoengking aanstalten maakt de toevoerwegen via Foetsjau te heropenen. Konoje verlangt totale economische mobilisatie in Japan. Economische hulpbronnen móeten zoo hoog mogelijk opgevoerd worden. Domei meldt: De Japansche minister-president Prins Konoje heeft aan een ronde-tafelconferentie van vertegen woordigers der regeering en van de oorlogsindustrieën het sinds 30 Juli j.l. bewaarde stilzwijgen verbro ken en o.a. het volgende verklaard: „Japan staat voor de zwaarste crisis sinds het begin van zijn geschiedenis. De eenige manier om den noodtoestand te boven te komen is gelegen in een zoo doeltreffend mogelijke totale mobilisatie der economische krachten van het land. Het doel van deze Ronde-tafelconferentie is de Japansche eco nomische hulpbronnen tot een zoo hoog mogelij ken graad op te voeren." Vervolgens werd het woord gevoerd door vice- aamiraal Seizo Sakonji, den minister van handel, die zeide de wrijving te betreuren welke bestaat tüs- schen de organen van de economische controle en "de organen op wie de economische controle wordt uit geoefend. Hij legde den nadruk op de noodzakelijk heid om particuliere winstmotieven ondergeschikt te maken aan de verwezenlijking van de nationale doel stellingen krachtens de nieuwe economische struc tuur. Luitenant-generaal Teiitsji Soezoeki, de voorzitter van het organisatiebureau, zeide: „Geen enkele man, geen enkele sen en geen enkele ton materiaal mag verkwist worden in de pogingen welke op economisch gebied worden aangewend om deze crisis te boven té komen". Zooals reeds in verscheidene andere door de Duitsche troepen bezette gebieden in het Oosten is geschied, is thans, naar het D.N.B. meldt, ook in Letland het burgerbestuur ingevoerd. IN DE SUDA-BQCHT. Duitsche schepen leggen er nu geregeld aan. Zij brengen wapenen, munitie, materiaal en andere benoodigdheden, om op hufei terugreis talrijke gevangenen naar het vasteland te transporteeren. Hierboven het inschepen van meer dan duizend Britten. (Foto Orbis-Holland) Enorme scheepsverliezen in de Finsche Golf. Eind Augustus bijna 200 Sovjetschepen ten onder gegaan. Officieel wordt uit Helsinki medegedeeld: De geweldige omvang van het drama dat zich eind Augustus in de Finsche Golf heeft afgespeeld zal men wel nooit met zekerheid kunnen vaststellen. Het aantal tot zinken gebrachte en beschadigde vijande lijke schepen bedraagt bijna 200. Ongeveer een week lang zijn de brandende scheepsresten en ronddrijven de booten, vlotten en lijken bewijzen geweest voor de ontzettende vernietiging welke de zeestrijdkrachten der Sovjets en zeetransporten geleden hebben en welke door de Duitsche en Finsche zee- en lucht strijdkrachten alsmede door de mijnversperringen veroorzaakt werden. Bovendien zijn vijandelijke schepen bij de bezetting der eilanden in de baai van Viipuri en de haven van Koivisto-Björkö tot zinken gebracht en beschadigd. Als laatste gebeurte nis kan gemeld worden de torpedeering van een transportschip van 2000 ton in de Zeestraat van Koivisto, een artillerievoltreffer op drie schepen, het buitmaken van een driemaster en van twee groo te pramen die met munitie en ander materiaal, o.a. met optische instrumenten en machines, vol geladen waren. (D.N.B.) Kort ziekteverlof voor Von Papen. Met zijn echtgenoote naar Duitschland vertrokken. ANKARA, 3 September. De Duitsche ambassa deur Von Papen is met zijn echtgenoote naar Duitschland vertrokken. Naar vernomen wordt, zal hij een medische behan deling ondergaan wegens een aandoening van zijn nieren terwijl hij tevens tandheelkundige hulp be hoeft. Hij zal een kort verlof tot' herstel nemen. (D.N.B.) Attlee over de Engelsclie hulp aan de bondgenooten. BERLIJN, 3 September (D.N.B.) Op het Engelsche vakvereenlgingscongres in Edenburgh heeft de Lord- grootzegelbewaarder Attlee verklaard dat de hulp, die Engeland aan zijn bondgenooten kon geven, begrensd wordt door de Engeland ter beschikking staande mid delen en door geografische feiten. De slag is „nog niet" gewonnen. Er zijn in Groot Brittannië in alle klassen der maatschappij nog zekere lieden die zich nog niet ten volle bewust zijn van de gevaarlijkheid van den tegenwoordigen tijd en die ook de macht van den tegenover Engeland staanden vijand niet inzien. De reorganisatie tot de oorlogsproductie is in een groot industrieland onvermijdelijk een langdurig pro ces. „Er zijn twee dingen", zoo zeide Attlee, „die wij niet mogen doen: wij mogen niet tevreden zijn met onze eigen inspanningen en wij mogen onszelf ook niet toestaan te denken dat de oorlog door anderen voor ons kan worden gewonnen." De nieuwe grondwet van Frankrijk. Reorganisatie van het Fransche bestuurssysteem Het D. N. B. meldt: VICHY 3 September. De grondwetscommissie van den nationalen raad heeft de werkzaamheden voltooid haar tweede zittingsperiode, die was gewijd aan de be raadslaging over de inwendige structuur van het Fran sche bestuurssysteem. Men verwacht dat de nieuwe grondwet van Frankrijk reeds in October kan worden gepubliceerd. Bij de beraadslagingen der tweede zittings periode Is, voor zoover tot dusver bekend ls geworden, be sloten den chef van den staat voor te stellen liet verkie zingssysteem ln beginsel te handhaven. Aan de regeering wordt echter een vergaande Invloed op de benoemingen in de openbare functies ingeruimd. De inwendige opbouw van het bestuur wordt volgens de voorstellen van de grondwetscommissie in vijf categorieën ingedeeld: de gemeenten, de algemeene raden, de pro vinciale raden, den nationalen raad en een hoogen raad. De voorzitters van deze raden, de burgemeesters, prefec ten, gouverneurs der provinciën en de voorzitters van den nationalen en den Hoogën Raad worden door de regee ring benoemd. De gemeenteraden zullen volgens de voor stellen der grondwetscommissie door de stemhebbenden gekozen worden. De algemeene raden zijn administratieve lichamen van het departement. Zij worden gekozen door de gemeenteraden en hun benoeming moet bekrachtigd worden door gouverneurs. Bij de provinciale raden wordt het kiesstelsel in zooverre door de nieuwe voorstellen uitgeschakeld dat de helft der leden benoemd wordt door den gouverneur der provincie, terwijl de andere helft aangewezen wordt door de groote openbare organisaties, zooals het Fransche legioen der oudstrijders, de beroeps corporaties en door vertegenwoordigers van de organi saties' die dienen tot bescherming en bevordering van het gezinswezen en ten slotte door de notabelen der provincie. Voor de vorming van de vierde categorie van het bestuurs- stelsel, den nationalen raad, stellen de provinciale raden een lijst van candidaten op, aan de hand waarvan nationale raden door de gemeenteraden worden gekozen. De kort geleden Ingestelde nationale prefecten vor slechts een voorloopige oploösing van de provinciale slechts een voorloopige oplossing van de provinciale provinciën en van provinciale raden weer worden afge schaft. DANKTELEGRAM VAN MANNERHEIM AAN HITLER. HELSINKI, 3 September (D.N.B.) In een tele gram aan den Führer heeft veldmaarschalk Manner- heim zijn dank betuigd voor de eer, die hem en het Finsche leger bewezen is door de verleening der hooge oorlogsonderscheiding. Mannerheim zegt in het telegram dat hij in de onderscheiding een erkenning ziet van het aandeel dat het Finsche leger in den ge- meenschappelijken strijd tot vernietiging van het bols jewisme heeft. Mannerheim heeft verder zijn dank betuigd en zijn vriendschappelijke gelukwenschen doen toekomen aan generaal-veldmaarschalk Von Brauchitsch en uiting gegeven aan zijn bijzondere voldoening over het feit, dat de Finsche weermacht thans aan den gemeenschappelijken vernietigingsstrijd tegen het bolsjewisme mag deelnemen. Ter gelegenheid van de groote Finsche successen en de onderscheiding van Mannerheim door Hitier heeft Rijksmaarschalk Goering een telegram van geluk- wensch tot den Finschen veldmaarschalk gericht. Deze heeft den Rijksmaarschalk daarvoor zijn dank betuigd. Gevangenen bouwen een kerk. ,J)e goede dief". DANNAMORA (New-York) De R.K. bisschop Mónaghan heeft dezer dagen de kerk „De goede dief" ingewijd. Deze kerk werd gebouwd door de gevan genen van de Clinton-gevangenis in den tijd van drie jaren. Het is een groot, in Gothischen stijl op getrokken gebouw, waarin zich veel schenkingen van andere kerkgemeenten bevinden, o.a. een groot kruisbeeld dat door de spelers van de passiespelen te Oberammergau vervaardigd is, een antiek altaar dat door Magelaen van Portugal naar de Philippijnen zou zijn gebracht en een orgel dat een waarde van 25.000 dollar heeft. (United Press.) Harriman aan het hoofd der Amerikaansche delegatie voor Moskou. Naar United Press meldt, heeft Roosevelt definitief de commissie van vijf samengesteld die zal deelnemen aan de besprekingen omtrent oorlogsleveranties te Moskou. Voorzitter is Harriman en leden generaal Burns, een deskundige van het legerbestuur, generaal Brett, de chef van het vliegcorps van het leger, die thans met een bijzondere opdracht in het Nabije Oosten vertoeft, gepensionneerd admiraal Standley en Batt, plaatsvervangend leider van het federale productiebureau. Lord Beaverbrook leider der Britsche missie. Het Witte Huis heeft volgens Associated Press bij de benoeming van de' Moskousche delegatie een verklaring gepubliceerd dat Engeland een dergelijke afvaardiging zal zenden onder leiding van Lord Bea- verbook. Engelsclien en Sovjets confereeren te Kaswin. Pogingen der Sovjets tot bolsjewiseering van Iran, Het D.N.B. deelt mede: Naar de Britsche Nieuwsdienst meldt, is in Lon den bekend geworden dat de Britsche opperbevel hebber in Iran en de opperbevelhebber van de Sovjetstrijdkrachten aldaar op honderd mijl ten Noorden van Teheran in de stad Kaswin, een confe rentie gehad hebben. Een A.N.P.-telegram uit Ankara meldt dat de bols jewistische troepen in Tebris, volgens vandaar ont vangen berichten, niet alleen de consulaten van de asmogendheden en van de met de asmogendheden be vriende staten hebben bezet, doch ook het Britsche consulaat. In dit verband wordt in Britsche kringen te Ankara opgemerkt dat men den bolsjewistischen opmarsch in Iran met eenige bezorgdheid gadeslaat. Men heeft in Britsche kringen te Ankara den in druk dat Moskou in Iran in ieder geval probeert om aldaar grooteren Invloed te krijgen dan Londen. Voorts meldt het A.N.P. dat de Sovjettroepen in alle plaatsen van Iran, welke zij bezet hebben, ter stond plaatselijke Sovjets gevormd hebben en pro- beeren aldus het land te boljewiseeren. Volgens andere té Ankara ontvangen berichten, hebben de Sovjets Iraansche douanekantoren aan de Turksche grens eenvoudig leeggeplunderd, Turkije heeft het optreden van de Sovjets de grootste bezorgdheid verwekt, daar het hier een flagrante schending betreft van de Engelsch-Bolsjewistische verklaring over de politieke onschendbaarheid van Iran. Volgens een nog onbevestigd bericht zouden er op een plaats aan de Tuksch-Iraansche grens botsin gen ontstaan zijn tusschen Turksche douanebeamb ten en Sovjettroepen. „ZENUWENOORLOG" TEGEN IRAN. Het D. N. B. verneemt uit Berlijn: Engeland en de Sovjet-Unie voeren tegen Iran een soort zenuwen- oorlog,. doordat zij den Iraniërs de z.g. vredesvoor waarden blijkbaar nog altijd niet hebben voorge legd. Deze meening was men toegedaan in Berlijn- sche politieke kringen. Het doel van dezen Engelsch- Bolsjewistischen zenuwenoorlog meent men hier te zien in het streven de Iraniërs steeds gewilliger te maken voor de wenschen van hun tegenstanders. Voorts neemt men in Berlijn kennis van de ver schillende berichten over een afsluiting van de Turksch-Iraansche grens door de Sovjet-troepen, over het zich nestelen van Sovjets in het door dc bolsjewisten bezette Iraansche gebied en van d< berichten over ontvredenheid in Iraansche officiers kringen, zonder dat men te Berlijn evenwel ten aanzien van deze berichten afzonderlijk een'standpunt inneemt. Laval zal binnenkort het ziekenhuis verlaten. Over vier weken weer aan den arbeid. PARIJS, 4 September (D.N.B.) Na zijn terug keer uit Versailles heeft ambassadeur De Brinon gisteravond aan vertegenwoordigers van de pers me degedeeld dat de toestand van Laval zoozeer verbe terd is dat hij waarschijnlijk over ongeveer veer tien dagen uit het ziekenhuis kan worden ontslagen en over ongeveer vier weken zijn werk zal kunnen her vatten. In het vervolg zal nog slechts eenmaal per dag een bulletin over- zijn toestand worden uitgege- De Brinon voegde hieraan toe dat Laval zeer ge troffen was door de tallooze sympathiebetuigingen die hem uit binnen- en buitenland gedurende zijn ziekte gezonden zijn. De Fransche regeering laat zich re gelmatig op de hoogte stellen van den toestand van Laval. Uit Boekarest meldt het D.N.B.: De nieuwe bestuUrswet voor de provincies, die van de Sovjets zijn bevrijd deelt Bessarabië en de bevrijde Boeko- wina in twee provincies in met bijzondere, ver gaande autonomie en bestuurszetel te Kisjinef, resp. Cernauti. Het bestuur dezer provincies staat onder rechtstreeksche leiding en toezicht van den Conducator. Rijksminister dr. Gcebbels is gistermiddag weer per vliegtuig uit Venetië vertrokken, uitge leide gedaan door den Itaüaanschen minister voor volksopvoeding Pavolini. (D.N.B.) Uit Berlijn: Aan den zaakgelastigde van Guata- mala is meegedeeld dat de Duitsche regeering zich genoopt heeft gezien aan de consuls van Guatamala in Duitschland het exequator te ontnemen. 8-7-6-0-0. Acht, zeven, zes, dubbel nu!. Kent u dat getal nog? Hét is het gironummer van de Nederlandsche Am bulance, die straks naar het Oostfront gezonden wordt, de grootste ambulance die ooit door ons land uitge rust werd. Want ginds aan het Oostfront ls zoo ontzaglijk veel menschelijk leed te verzachten. Gewonden, vriend en vijand, wachten ook Op uw hulp. Helpt mede aan het tot stand komen van deze Nederlandsche Ambulance. Stort uw bijdrage, iets meer dan' u missen kunt, op girorekening 8-7-6-0-0. NEDERLANDSCHE AMBULANCE Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage De laatste vertegenwoordigster der Romantiek Julia Cuypers wordt vandaag 70 jaar. -In haar zal Amsterdam bij de receptie in den Stadsschouwburg de laatste vertegenwoordigster der romantiek eeren. Heel haar leven was feitelijk romantiek. Stond de kleine „Julieke", zooals zij als kind in België al gemeen genoemd werd. niet reeds als vier-jarig ineiske in den schouwburg te Gent op de planken in het drama „Protestanten van Vlaanderen?"' En heeft zij als 8.-jarig kind ook niet te Brussel de harten van het publiek gestolen in Gitten's treur spel „Jane Shore" en later in „De Brusselsche Straatzanger" en „De kleine Patri col"? Juli Cuypers is een van de actrices, die tusschen de coulisses is opgegroeid en altijd geleefd heeft in die eigenaardige tooneelwereld, welke voor haar meer dan een ander het leven beteekent. Reeds op 13-jarigen leeftijd kreeg zij te Gent haar eerste engagement en was zij „medelid" van een vast gezelschap. Julia Cuypers is altijd een „Zon dagskind" geweest. O zeker, zij heeft ook tegen slagen gehad stierf niet op den dag van haar eigenlijk debuut haar vader en moest zij niet als 13-jarig meisje spelen, nadat haar in de pauze van de voorstelling die droeve tijding was meegedeeld? maar zij heeft de mooie zijde van het tooneel- leven volop gekend. In Brussel droeg men haar op de handen en behaalde zij als jonge actrice triom fen in stukken als Charlotte Corday, De Maagd van Orleans, Serge Panino en vooral in Nestor de Tière's „Rose Kate, het treurspel der Smeden", met welk stuk zij in 1894 voor het eerst een tournee door ons land maakte. De oudéren onder ons zullen zich nog herinneren, welk een furore de toen nog jonge en zeer mooie actrice maakte. Zij speelde met een hartstocht, dat de vonken er af spatten en het was met dit brandend temperament, dat zij in die dagen, toen men nog ontvankelijk was voor de romantiek, ook het Hollandsch publiek ver overde, zóó zelfs, dat zij al spoedig besloot in ons land te blijven. Het was in den tijd van den nabloei der roman tiek, toen nog Sardou het tooneel beheerschte. In. stukken als Fédora, La Tosca, La Sorcière was Julia Cuypers in haar element en zij had haar vaste publiek in het Grand Théatre in de Amstel- straat. In de romantische school was zij opgegroeid en zij is de romantiek heel haar leven feitelijk trouw gebleven. In stukken als Frou-Frou, De Industrieel van Pont Avesnes, De Zondares, Marie -Stuart, Marguérite Gauthier. Zaza, Zwarte Griet, Medea, Gier Wally, Narciss, later in de tooneelspelen van Bernstein behaalde zij haar groote successen. En vergeten wij ook niet Silvia Silombra van Van Riemsdijk te noemen, haar lievelingsrol, die zij honderden malen ook in het Duitseh en het Fransch speelde. Zij heeft dat stuk dat zij ook eens met de vereeniging Cremer opvoerde tot het succes gedragen. Geen wonder dus, dat de schrijver het aan haar opdroeg. Het was heel verklaarbaar, d'at Julia Cuypers in haar romantisch en tijd bij een groot deel van het publiek zeer bemind was. Zij bezit alle eigen schappen, welke deze sympathie verklaarden: een zeer mooie tooneelverschijning, een warm getim- breerd, buigzaam geluid, dramatisch talent en een laaiend temperament. In haar spel ontwikkelde zij soms een kracht en een hartstocht, die suggestief werkten op het publiek, vooral wanneer zij tegen spelers had van dezelfde geaardheid, zooals een Louis Bouwmeester of een Louis de Vries. Haar spel in groote rollen kwam doorgaans breed en vol over het voetlicht en was zuiver intuïtief. Voor rollen, die diepgaand intellect of psychologische analyse verlangen, was zij niet de aangewezen actrice. Daarom eigende haar talent zich niet voor stukken, die subtiele nuances en fijne karakter ontleding vragen. Al is de tijd der romantiek voorbij, toch behoort Julia Cuypers nog steeds tot de actrices, die het tooneel weten te vullen en haar plaats waard zijn. Zij bewees dit o.a. als de moeder in „De Markiezin van Arcis", als de kordate directrice van het Meisjes-Lyceum in „Het getrouwde Schoolmeisje" en vooral in de zoo mooi-gevoelig gespeelde rol van „Omi" in „Als het je tijd is". Er zal Julia Cuypers op haar feestdag heden dan ook zeker veel belangstelling geworden. J. B. SCHUIL. Radio Hsioqxanutia VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Voordracht, 11.40 De Gooilanders en orgelspel. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 1.30 Melodisten en soliste. 2.00 Residentie orkest en gramofoonmuziek. 4.00 Cyclus: „De Evangelis ten en hun werk". 4.20 Boyd Bachman en.zijn orkest. 5.05 Qramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws- economische en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Viool, en piano. 6.15 Sportwetenswaardigheden. 6.30 Zang met pianobege leiding. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 2e acte van „Die Zauberflöle" (e.o.). 9.00 Causerie": „Wat is Nationaal Socialisme7" 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engel sche uitzending: Economie News from Holland. HILVERSUM n, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B, N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Pianovoor dracht en gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobegeleiding en 'gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gevarieerd mid dagprogramma. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Het Revida- Sextet. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuzeik. 5.15 B. N. O, Nieuws- en economische en beursberichten. 5.30 Ramblers. 6.00 Onder de leeslamp (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 6.15 Ensemble Bandi Balogh. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Repor tage. 8.00 Gramofoonmuziek. 8,30 Frans Wouters en zij* orkest. 9.00 Molto cantabile. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten* 10.00 Avondwijding. 10.05—10.15 Gramofoonmuziek,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5