IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN BEVERWIJK Operaties aan het Oostelijk front verloopen volgens de plannen. Bekendmaking. 26e JAARGANG No. 261 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Dmulder Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede MAANDAG 8 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.13J/2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prljt. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. EEN VARKEN GESTOLEN. Benadeelde zelf in overtreding. Een tuinder te Heemskerk, die midden in zijn tuin een varken in een hok had, merkte toen hij 's morgens op zijn tuin kwam, dat de krulstaart verdwenen was. Natuurlijk deed hij aangifte van de diefstal. Achteraf bleek echter, dat ook de tuinder zelf in overtreding was, daar hij geen vergunning had om een varken te houden. KAMPIOENSCHAP VAN MIDDEN- KENNEMERLAND. Kennemers en Stormvogels, winnen. Zaterdagavond is het voetbaltournooi om het kam pioenschap van Midden-Kennemerland geopend met den wedstrijd KennemersKinheim. Reeds in de eer ste minuut kreeg Kinheim gemakkelijk de leiding, doordat de verdediging in eigen doel plaatste. Kin heim kon vrijwel in de heele eerste helft een lichte veldmeerderheid behouden. Van de voorhoede ging echter weinig kracht uit. Ook het Kennemers-aan- valskwintet speelde veel te peuterig om tegen de forsche verdediging succes te bereiken. Het verband in het elftal was vóór de rust vaak niet aanwezig. Eerst vlak voor de rust kon J. Albers den gelijkma ker scoren. In de tweede helft vlotte de' combinatie bij Ken nemers beter, waardoor de aanvallen een veel ge vaarlijker karakter kregen. Hoewel de Velsenaren uitstekend partij gaven verhoogden Horeman, Albers en Bleeker den voorsprong tot 41. De verdediging ging hierbij niet vrij uit. Door meer aanvallend te spelen gelukte het den actieven Verhoofdstad den achterstand tot 42 te verkleinen. Door het opdrin gen genoot de roodzwarten-voorhoede echter een groote vrijheid. Bleeker was in die periode niet ge lukkig. want driemaal voorkwam de paal doelpunten van zijn voet. J. Albers stelde de overwinning met eejn goed doelpunt tenslotte veilig, Een grootschen in druk lieten beide elftallen niet achter. Niettemin is Kinheim weer een serieuze kampioénscandidaat. D. E. M.—STORMVOGELS (2—5). D.E.M. heeft zich tegen de eerste klassers kranig geweerd. Reeds direct bleek dat de IJmuidenaren niet van plan waren zich te laten verrassen en zij begon nen in een pittig tempo. Daarbij kwam nog dat Storm vogels het voordeel had van den van doel tot doel staanden wind, zoodat de Wijkers wel even moeite hadden om er In te komen. Oolc technisch lieten de Stormvogels een goed sluitend samenspel zien en van het dribbelen, stoppen en plaatsen kon D.E.M. nog wel iets leeren: Nadat, doelman Slotemaker een har den schuiver van Hessel had gestopt namen de IJmui denaren even later door Giesken, die het leer in bui- tènspelpositie ontving, de leiding. (01). Voortdurend opereeren de bezoekers voor het D.E.M. idoel. Het duurt niet lang of Ninaber weet met een goed schot den vooi-sprong te vergrooten. (0—2). D.E.M. probeert het met snelle uitvallen, doch het achtertrio Kraak, Schipper en Haak weten hiermede wel raad. Uit een van de vele corners op het "Wijker- doel is het' v. Leeuwen die den stand op 03 brengt. Dan volgt er een snelle D.E.M.-aanval; Schram zet goed voor on A. Slotemaker 'heeft van dichtbij suc ces. (1—3). Even later is het echter Ninaber die een fout in de Wijker-achterhoede afstraft. (14). Na halftime heeft D.E.M. het voordeel van den wind, terwijl de Stormvogels-aanval het te mooi wil doen en veel te kort speelt. Hoewel doelman Slote maker heel wat werk krijgt, duurt het ruim een half uur voordat Ninaber den voorsprong weet te ver grooten. (15). D.E.M. pakt dan nog even beter aan en even voor het einde is het A. Slotemaker die zijn harde werken met een goed doelpunt beloond ziet. (25). r DE KENNEMERS—ALKMAARSCHE BOYS (3—4). Doordat Beverwijk wegens het plotseling verschei den van haar doelman Cor van Roon verstek liet gaan werd de aanvankelijk vastgestelde wedstrijd tegen Alkm. Boys omgezet in een vriendschappelijke ontmoeting KennemersAlkm. Boys.. Hoewel de rood zwarten den avond tevoren tegen Kinheim moesten uitkomen was er van vermoeidheid geen sprake. Ho reman nam nu de plaats van Veenstra in, terwijl Verbeek op de rechtsbuitenplaats stond. Reeds spoedig bleek dat de ploegen van vrijwel gelijke kracht wa ren en er ontwikkelde zich een aardige vlotte wed strijd. Reeds spoedig nam de thuisclub de leiding door J. Albers, die zich door de achterhoede wrong en doelman Kramer geen kans gaf. (1—0). Nadat ook van Urk eenig werk heeft gehad krijgt 'de thuisclub een corner, welke door Bleeker goed wordt voorgezet. Het leer wordt het veld ingewerkt en komt opnieuw bij Bleeker die met een" zeer hard schot den voorsprong vergroot. (2—0). De Boys gooien er nu een schepje op en uit een voorzet van de Grand scoort Untie. (21). Met dezen stand breekt de rust aan. Nauwelijks is er weer begonnen of Untie, profiteert van een zwak oogenblik in de thuisclub-verdediging en brengt" den stand in evenwicht. (2—2). De wedstrijd blijft het aanzien ten volle waard en beide doelen verkeeren beurtelings in gevaar. Als de thuisclub weer een snellen aanval opzet is het C. Albers die met een harden schuiver doelman Kramer passeert: (3—2). Een goed schot van Goudsblom wordt door van Urk-weggewerkt, doch even later moet hij zwichten voor een kogel van de Grand. (33). Beide partijen doen hun uiterste best om de lei ding te nemen, tweemaal scoort Alkmaarsche Boys, doch scheidsrechter Scholts kent wegens buitenspel deze doelpunten niet toe. Van Luin passeert doelman Kramer met een kopbal,, doch op het laatste oogenblik kópt P. Pater het leer uit den doelmond vandaan. Bij een aanval der Boys schiet Indrie tegen den paal, de bal ketst het veld weer in voor de voeten van Untie, die deze fraaie kans niet voorbij laat gaan. (3-4). De laatste minuten poogt de thuisclub nog gelijk te maken maar de achterhoede van de bezoekers houdt stand, i ZWEMWEDSTRIJDEN VAN DE HEEMS- KERKSCHE ZWEMCLUB. Omvangsbeperking dagbladen Wegens beperking der papierproductie zijn de Nederlandsche dagbladen, met in gang van 8 September, verplicht in verder verkleinden omvang te verschijnen. In verband hiermede zien de dagblad-on dernemingen zich genoodzaakt zich het recht voor te behouden advertenties te plaatsen op een anderen dag dan dien, waarvoor zij ter plaatsing werden opgegeven. Het spreekt vanzelf dat in dit opzicht inet speciale omstandigheden steeds zoo veel mogelijk rekening zal worden ge houden. v. d. Sluis 23.29 sec.; 3. H. Kranendonk 26.21.7 sec. Heeren: 1. G. Haasnoot 21.39.6 sec.; 2. G. Alden- lcamp 23.30 sec.; 3. Mol 25.54.5 sec.; 4. N. Blom 29.35.5 sec.; 5. J. Boogaard 30 min. PRETTIGE MIDDAG VOOR DE JEUGD. Zaterdagmiddag; heeft de Winkelierscombinatie „Midza" aan de jeugd in het Kennemer Theater een prettigen middag bezorgd. De Midza had hier voor het gezelschap Jan Nooy geëngageerd, dat met de opvoering van „Bolletje Bink en de Wonder dokter" een groot succes behaalde. De kinderen, die in zoo'n grooten getale waren opgekomen dat zelfs twee voorstellingen noodig waren, hebben zich uitstekend vermaakt. _Een luid gejuich weerklonk telkens als Bolletje één van zijn grappige streken uithaalde. Maar de vreugde steeg ten top toen de deugniet en de Wonderdokter voor hun daden gestraft werden. Natuurlijk ontbrak een tractatie niet; zoo werd het-voor de jeugd een middag, dien zij niet gauw zal vergeten. IJMUIDEN ZILVEREN BISSCHOPSJUBILEUM MGR. VAN VLIJMEN. Zooals wij reeds berichtten zal ter gelegenheid van het zilveren bisschopsjubileum van Mgr. H. T. J. van Vlijmen in de Oud-Katholieke Kerk aan den Kinder huissingel te Haarlem op Maandag 22 September a.s. een plechtige herdenkingsdienst worden gehouden. Deze dienst, die te tien uur aanvangt, zal door den hoogeerwaarden jubilaris zelf worden geleid. Pastoor J. van' der Oord uit Amsterdam, vroeger te IJmui den zal de feestpredikatie houden. Na dezen dienst zal Mgr. Van Vlijmen in de ge meentezaal, van de Oud-Kath. Kerk gelegenheid tot gelukwenschen geven. VISCHAANVOER TE SCHEVENINGEN. Noteering schokkervisch te Scheveningen: kleine tarbot f 2; kleine tongen f 1.803.50; griet f 2.10 3.70. Alles per KG. Middelschol f 54—80.60; kleine schol f 19—46; bot f 24—57; schar f 10—19.60. Alles per 40 KG. Met versche visch waren Zaterdag aan de markt 54 kustvisschers met tezamen f 3815. In de afge- loopen week waren de vangsten der kustvisschers vooral in de eerste helft der week zeer aanzienlijk. Later in de week werden de besommingen lager en werd veel minder tong aangevoerd. Door de hooge vischprijzen maakten de schokkers flinke besommingen. De hoogste besomming deed de schokker Sch. 37, C. de Jong met f 837. In to taal besomden 421 schokkers en vletten f 46.106 of een gemiddelde besomming van ruim f 109 per dag reis. Twee kotters besomden in totaal f 1195. (ANP) LEDENVERGADERING CHR. NATIONALE WERKMANSBOND. De plaatselijke afdeeling van den Chr. Nationalen Werkmansbond houdt a:s. Dinsdagavond een leden vergadering in het Vereenigingsgebouw IJmuiden- Oost. Als spreker zal optreden de heer C. Halff over het onderwerp „De vier Taveernen". DE ONDERLINGE COMPETITIE VAN D.C.IJ. Dinsdag a.s. zal de Damclub IJmuiden weer met het nieuwe seizoen een aanvang maken. Zooals reeds medegedeeld, is de indeeling gevormd uit twee klas sen, een hoofd- en eerste klasse, elk. bestaande uit twaalf spelers, die eerst een enkele ronde spelen, waai-na er gesplitst wordt in twee groepen van zes A en B. Daarna speelt iedere'groep weer afzonderlijk een dubbele ronde. De A-groep speeltom het kam pioenschap, terwijl de B-groep uit zal maken, wie er degradeert. Door het niet medespelen van de meesters Dukel, Ligthart, en vermoedelijk ook niet van Suyck, zal het Laros wel niet moeilijk vallen, zijn titel van club kampioen te verdedigen. De strijd om de andere plaatsen op de ranglijst, kan echter des te feller worden, daar het krachtsverschil minimaal is. Wat de strijd in de eerste klasse betreft, kan wel aangenomen worden, dat dit een geheel open strijd wordt om de promotie, daar er geen uitblinkers zijn. Er zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld, zoodat er een spannende strijd verwacht kan worden. Het speeltempo ,is bepaald op 45 zetten in de ander half uur. De clubavonden worden iederen Dinsdag van 7 uur tot half twaalf in de bovenzaal van Hotel Kennemer- hof, gehouden. NEDERL. CHRISTEN VROUWENBOND. De afdeeling IJmuiden van den Nederl. Christen Vrouwenbond zal Woensdagmiddag 10 September voor het eerst na de vacantie weer bijeenkomen en wel in de Marnixschoól. Voor de pauze is er een huishoudelijk en gezellig samenzijn, na de pauze zal mevrouw C. Lever—Brou wer uit den Helder spreken over „Als wij de 40 ge passeerd zijn". deelneming mee. De prestaties werden zeer be- invloed door de temperatuur van het water. De meeste belangstelling ging natuurlijk uit naar den 1 K.M. wedstrijd. Aart Jonker van K.Z. werd hier met grooten voorsprong eerste. De eerste vier aan komenden waren allen leden van de' Kennemer Zwemclub. Bij de dames voerden Lena Hendriks. Corrie Groot en J. v. d. Sluis over het heele traject een spannenden strijd. Mej. Groot bezette tot de laatste 50 meter de eerste plaats, maar zij kon de eindspurt van de V.V.Z.-zwemster, die buiten mede dinging meezwom, niet beantwoorden, zoodat zij tweede werd. Van de heeren-leden van de organi- seerende vereeniging was G. Haasnoot onbetwist de sterkere. Met bijna twee minuten, voorsprong tikte hij als eerste aan. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: 25 M. schoolslag jongens: 1. J. Mol 20.6 sec.; 2. N. Blom 27.4 sec.; 3. K. Groeneyeld 38.4 sec. 50 M. schoolslag dames: 1. J. v. d. Sluis 49.2 sec.; 2. C. Groot 53.2 sec. 100 M. schoolslag dames: 1. L. Hendriks (buiten mededinging) 1.48 sec.; 2. Hennie Kranendonk 2.7.8 sec. 50 M. vrije slag heeren: 1. W. Reymer (buiten mededinging) 36.6 sec.; 2. J. Mol 38.5 sec.; 3. Rinus Aldenkamp 44.6 sec. 50 M. schoolslag heeren: 1. A. Jonker (buiten meded.) 40.8 sec.; 2. W. Reymer (idem) 45.5 sec.; 3. Rinus Aldenkamp 46.6 sec. 50 M. rugslag heeren: 1. J. v. d. Pot 47.5 sec.; 2. R. Aldenkamp 50.8 sec.; 100 M. schoolslag heeren: 1. J. Bos 1.44 sec.; 2. J. v. d. Pot 1.58.2 sec. 1 K.M.-wedstrijd. Buiten mededinging dames: 1. L. Hendriks, 23 min. 24 sec.; heeren: 1. A. Jonker 19.24.8 sec.; 2. ,P. Mooy 21.10.6 sec.; 3. W. Reymer 21.30,'4 sec1.; 4. H. Schoone 21.30.5 sec. Leden: dames: 1. C. Groot 23 min. 27sec.; 2. J. organisatie waardoor de wedstrijden een vlot verloop hadden. De voorzitter van Hoogoven Staten reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. Het Harmo nie gezelschap van Van Leer's Walsbedrijven „De Walskoningen" verleende muzikale medewerking. Aan het slot van de wedstrijden werden nog hand bal- en korfbalwedstrijden gespeeld. INENTING TEGEN POKKEN. De Gem. Geneeskundige Dienst deelt mede: Op 15, 16 en 18 September des namiddags van 23 uur wordt weer gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting tegen pokken voor kinderen beneden den leeftijd van 2 jaren, wonende in de gemeente Velsen en wel op: 15 September in perceel J, Kostelïjklaan 6, Velsen. 16 September Kennemerlaan 125, IJmuiden en 18 September o.l. school- 8, Enschedélaan, Santpoort. Aan alle ouders van nog niet ingeente kinderen be neden den leeftijd van één jaar wordt aangeraden in verband met de voorschriften der Inentingswet 1939 zoo mogelijk van deze gelegenheid gebruik te maken. De ouder of voogd, die zijn kind niet laat inenten is verplicht, vóór het kind den leeftijd van één jaar heeft bereikt, een ter gemeentesecretarie verkrijgbaar formulier in te vullen houdende de reden, waarom innting achtrwege wordt gelaten, bovendien wordt hij later opgeroepen ter bespreking van deze verkla ring. Niet-nakoming van de voorschriften der Inentings wet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Éénmaal in elke drie maanden wordt van gemeen tewege gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting herinenting. Tijd en plaats hiervan worden telkens openbaar bekend gemaakt. SANTPOORT DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zondag. In de Britsche wateren vier vrachtbooten vernietigd. Hoofdkwartier van den Führer, 7 September (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De operaties aan het Oostelijk front blijven volgens de plannen verloopen. In de wateren rondom Engeland hebben, ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht vier vrachtbooten van 30.000 ton in totaal, die deel uitmaakten van beveiligde convooien, ver nietigd en een grooten koopvaarder zwaar be schadigd. Een vrij sterke formatie Duitschc gevechts vliegtuigen'heeft in den afgeloopen nacht met gunstig resultaat het Britsche vliegveld Aboe Sooeaila aan het Suezkanaal gebombardeerd. Bij een aanval, dien Duitsche gevechtsvlieg tuigen in. den nacht van Vrijdag op Zaterdag ondernamen op het Britsche vlootat-eunpunt Alexandrië, hebben bommen groote verwoestin gen aangericht in de Oostelijke haven. Een olleopslagplaats geraakte in brand. Vliegtuigen die een gewapende verkenning ter zee uitvoer den beschadigden in denzelfden nacht een grooten koopvaarder öp de reede van Suez. Een gering aantal Britsche vliegtuigen heeft zich in den afgeloopen nacht naar Noord- West-Duitschlancl en de Noorsche kust be geven. Door bommen op woonwijken, o.a. in de buurt van Beckum, Dortmund, leed de burgerbevolking eenlge verliezen aan dooden en gekwetsten. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 10, marine-artillerie 1 der aanvallende bommenwerpers neer". ..TERRASVOGELS" TOEGELATEN. Nu haar terrein door den hoofdconsul van den N.V.B, is goedgekeurd, is de vereeniging „Terras vogels" definitief tot den N.V.B. toegelaten. GEREF. GEM. (H.V.) Gistermorgen deed de heer J. Blonet, theologisch candidaat, zijn intrede als hulpprediker in de Geref. Kerk (H.V.) De heer Blonet werd ingeleid door den heer K. v. d. Berg, die den nieuwen hulpprediker namens kerkeraad en gemeente een hartelijk welkom toe riep. „We weten", aldus spr„ „dat ge verlangend naar dit werk hebt uitgezien. I-let zal u een steun zijn te weten, dat God u nabij zal zijn.' Bijzonder verheugt het ons, dat u uw aandacht aan de jeugd wilt schenken". Nadat de gemeente de heer Blonet Ps. 134 3 had toegezongen, zeide deze in antwoord op de toespraak van den heer Van den Berg o.m.: „Ilc ben verheugd In dezen tijd, waarin de kerk in het middelpunt staat, te kunnen beginnen met mijn werk". En,zich meer speciaal'tot den heer'Van den Berg persoonlijk wendend, zeide de heer Blonet: ,,U hebt hier hard gewerkt. Thans wordt u afgelost in verband met uw hoogen leeftijd. Geve God, dat ge toch nog veel voor de gemeente zult kunnen, zijn". Hierna hield de heer Blonet zijn eerste preek naar aanléiding van Jeremia 9 23 en- 24. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 8 OP 9 SEPTEMBER 1941 van 20.12 tot 7.04 Maan op 9 Sept. onder10.57 Maan op 9 Sept. op 21.46 VELSEN J. BROS WINT DE 1500 METER. Geslaagde wedstrijden van „Suomi". Onder flinke belangstelling zijn Zondagmiddag op het terrein „Watervliet" de traditioneele sport wedstrijden gehouden van Hoogoven Staten. Deze wedstrijden waaraan een S-tal vereenigingen deelnamen, zijn een groot succes voor Hoogoven Staten geworden. I-Iet waren vooral de leden van S.S.H. en van de pas opgerichte athletiekclub „Suomi", beide onderafdeelingen van I-Ioogoven Staten, die domineerden. Het talrijk opgekomen publiek heeft van tal van spannende nummers en vooral van de loopnummers kunnen genieten. Bijzon der spannend was de 1500 meter, waarvoor 17 loopers aan de start verschenen. Na 1000 nieter lagen vier loopers aan de kop, n.l. Weenïnlc, Kwaak en Van Wijngaarden, allen van Suomi en Brijs van T.V.S. 150 Meter voor de finish zette Brijs een lange sprint, in, veroverde de Icop en kwam met ruim 3 seconden voorsprong op J. Weenink als eerste aan. Zijn tijd op de zware baan was zeer fraai n.l. 4 min. 24 S sec. De sprintnummers bleven beneden de verwachtingen, daar hier geen beste prestaties werden geleverd. De 4 maal 100 Meter estafette bezette wederom Suomi in den fraaien tijd van 49.6 sec. de eerste plaats. De Olympische estafette had eveneens een zeer spannend verloop. T.V.S. had direct een groote voor sprong. Deze behield zij tot het wïsselpunt op de 200 Meter., B. Rencen van Suomi liep echter in bijzon der goede stijl den achterstand op T.V.S. geheel in. 'Ook de damesleden weerden zich uitstekend. Mej. N. Halenbeek werd weer onbetwist eerste op de 100 meter in den tijd van 14.1 sec. Jury en leiders verdienen een pluim voor de goede Zware straffen voor economische misdrijven. Kans op stillegging van bedrijven. Het ANP meldt: Met ingang van Zaterdag is een besluit van de secretarissen-géneraal der departe menten van landbouw en visscherij, van handel, nij verheid en scheepvaart en van justitie, betreffende sancties op overtreding van verschillende maatrege len, rakende het economische leven, van kracht ge worden. Op dit besluit, dat aangehaald kan worden als „economisch sanctiebesluit 1941" wordt de volgende toelichting gegeven. Het besluit behelst een uniformiseering en be langrijke verzwaring der straffen bij overtreding van verschillende wettelijke maatregelen, rakende het economische leven. In art. 2 der verordening zijn voor de eerste maal minimum straffen opgenomen, volgens welke den- gene die handelt in strijd met het verbod van frau duleus slachten gestraft wordt met een gevangenis straf van minstens zes maanden. Vergrijpen tegen het verbod van het verhandelen van graan worden gestraft met gevangenisstraf van minstens drie maanden. Een gelijke minimumstraf is vastgesteld voor den verboden handel in distributiebescheiden (bonnen enz.) wanneer bewezen kan worden of een gegrond vermoeden bestaat, dat de verkochte of ten verkoop aangeboden bescheiden door misdrijf zijn verkregen.. Daarbij moet opgemerkt worden, dat deze mini mumstraffen met de helft verhoogd worden bij recidive of bij tot gewoonte geworden vergrijpen en met de helft worden verminderd, wanneer het mis lukte pogingen betreft. Het besluit behelst bovendien bijkomende straffen zooals bijv. het verbod om voor een onbepaalden tijd bepaalde transacties uit te voerenj sluiting of stop zetting van zaken of inbeslagneming van voorwer pen, waarmede de strafbare handeling is gepleegd. Om de door de strafbare handeling verkregen' winst te ontnemen, kan volgens het besluit boven dien een boete worden opgelegd naast de als straf opgelegde boete. Het economisch sanctiebesluit 1941 behelst' ook eenige bepalingen betreffende de uniformiseering der maatregelen tot opsporing van de in dit besluit strafbaar gestelde handeling, betreffende den ver koop van de krachtens deze bepalingen in beslag genomen of verbeurd verklaarde voorwerpen en de opheffing van alle bepalingeruin vroegere wetten en besluiten, die door dit besluit thans gewijzigd en geuniformiseerd zijn. Ongetwijfeld geschiedt de uniformiseering en verzwaring van de straffen bij overtreding van de economische maatregelen, waarbij het instellen van minimumstraffen voor de Nederlandsche recht spraak iets nieuws beteekent, in den zin van de ge- heele economische en voorzieningspolitiek om de voeding van het Nederlandsche volk te beschermen tegen aanslagen van onverantwoordelijke ele menten en om die politiek ook in dit opzicht te beveiligen. Eerste uitvoeringsbesluit op de Ziekenfondsverordening. De secretaris-generaal van sociale zaken heeft de samenstelling van den in het ziekenfondsenbesluit: nr. .160 1.941 ontworpen raad van bijstand bekend gemaakt. Deze raad zal bestaan uit vijftien leden, welke in den zin van het ziekenfondsenbesluit vak kundige ambtenaren, vertegenwoordigers van de ver zekerden en vertegenwoordigers der artsen benevens van andere met het ziekenfonds wezen in contact staande kringen zullen zijn. Het besluit regelt bo vendien de benoemingsmaatregeleh voor de leden van den raad op vijf jaar. Personen die op grond van eigen afkomst of die hunner echtgenooten geen staatsambtenaren kunnen worden .kunnen ook niet lid worden van den raad van bijstand. De verordening wordt van kracht op den dag harer afkondiging. (A.N.P.)) 's GRAVENHAGE, 6 September. Het Rijks commissariaat maakt bekend: Het bolsjewistische Rusland bevindt zich sedert 22 Juni 1941 in oorlog met het Duitsche rijk. Wie na dien dag op eenigerlei wijze communistische actie pleegt, treedt op ten gunste van den boljewisti.schen vijand van het Duitsche rijk en stelt zich daarmede bloot, wegens begunstiging" van den vijand, aan ter dood 'verooi'deeling door de Duitsche .krijgsraden. Derhalve worden alle Nedei-landers op de meest nadrukkelijke wijze gewaarschuwd, geen deel te nemen aan communistische acties van welken aard ook. Twee slagers slachtten clandestien. Arrestaties te Bussum. Ambtenaren van den Central en Crislscontrole- dienst hebben te Bussum twee slagers aangehouden, die reeds maandenlang clandestien slachtten. Een der slagers reed met een pak op zijn fiets en de ambtenaren waren nieuwsgierig wat er in het pak zat. Dit bleek -havermout te zijn. Bij een nader onderzoek bleek de man echter nog slagersrekenin gen bij zich te hebben die geïnd moesten worden. Dit was op zichzelf niets vreemds, doch het wekte wel argwaan, dat de prijzen op de briefjes zoo abnor maal hoog waren. Dit bracht de zaak aan het rollen. Bij een nader onderzoek kwam aan het licht, dat de betrokkene en een tweede slager reeds maanden lang iedere weèk één a tweè koeien en kalveren clandestien hadden geslacht. Het vleesch werd in den winkel verkocht tegen zeer hooge prijzen en vele -inwoners betrokken dit vleesch. Ook 'knechts en familieleden van de slagers waren er bij be trokken. Alle personen werden aangehouden, en. nadat proces-verbaal was opgemaakt, liet men hen heen gaan. De twee slagers bleven In arrest. Het onder- ik wordt nog voortgezet. (A.N.P.) Toeslagen voor vroegere leden der Nederlandsche Weermacht. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën en van binnen- landsche zaken (nr. 10 1941) is met ingang van 1 December 1940 aan het gehuwde rijkspersoneel in vasten of tijd'elijken dienst of op arbeidscontract volgens burgerlijk recht werkzaam een tijdelijken tractements toeslag van 6 pet. van het bruto traete- ment of bruto loon gegeven, zoolang het bruto tractement of bruto loon, verhoogd met dezen toe slag, niet'hooger is dan een bedrag van f 1900 per jaar. Voorts is in dit besluit bépaald, dat als voor- loopige maatregel van 1 Januari 1941 af het maximum bedrag van den kindertoeslag voor de rijksambtenaren wordt verhoogd van f 60 tot f 75 per jaar per kind. In een thans in het afwikkelingsbureau verschenen uitvoeringsbesluit van het hoofd van het afwikke lingsbureau van het departement van defensie wordt een desbetreffende regeling voor de gehuwde mili taire personen., getroffen, die behoord hebben tot het beroepspersoneel van de vroegere Nederlandsche weermacht. Van de 'volgens deze verordening vast te stellen traGtements- of soldijverhoogingen worden de traetemeiiten uitgezondei-d van leden der vroegere Nederlandsche weermacht, die tengevolge van een algemeene tractementsverhooging na 31 December 1937 verhoogd zijn. (A.N.P.) FAILLISSEMENTEN. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 19 Aug. H. Jeurgens, schilder, Aarle-Rixtel. 20 Aug. Harm Franke, loodgieter, Kampen. 30 Aug. Jn. Kouwenberg, timmerman. Petten. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN 25 Aug. M. Birnbaum, vroeger te Den Haag, handelende o. d. naam „Huize Tlne", thans wonende te Gouda. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige. ultdee- Iingslijst. A. B. Narold, begrafenisondernemer, zich noemende en schrijvende Associatie voor Lijkbezorging te Hoorn, wo nende te Alkmaar. Idem. Regeeringswijziging in Frankrijk aanstaande. Uit Vichy verneemt het D.N.B.: In politieke kringen alhier doet het gerucht de fonde dat bin nenkort wijziging in de Fransche regeering is te wachten. Tot minister van justitie zou de gewezen ambassadeur te Moskou Bergery worden benoemd als opvolger van Barthélémy. Bergery. een jurist, heeft verleden jaar groot aandeel gehad in de sa menstelling van de eerste constitutie. Ook aan on derwijs zou een nieuwe functionaris komen, wiens naam nog niet wordt genoemd. Engelsche bommen in het gebied van Oslo. Britsch vliegtuig neergeschoten. Het D.N.B. deelt mede: Het Noorsche telegram bureau meldt dat Zaterdagmiddag eenige vijandelijke vliegtuigen het gebied van Oslo zijn binnengevlogen en drie bommen op een voorstad geworpen hebben. Er ontstond geringe schade door het springen van ruiten. Niemand werd gedeerd. Op een stad in de buurt van Oslo werden eveneens twee bommen ge worpen die in een fabriekstuin vielen en een huis licht beschadigden. Twee werklieden werden hierbij licht gewond. Reuter meldt dat een „vliegend fort" Zaterdag over dag „van groote hoogte vijandelijke schepen bij Oslo heeft aangevallen". Naar het Nooi-sehe Telegraaf Agentschap nader meldt, hebben Engelsche vliegtuigen ook in den nacht van Zaterdag op Zondag het gebied van Oslo aangevallen. Op verscheidene plaatsen werden lukraak bommen geworpen die geen militaire .-schade, maar wel vei-liezen onder de burgerbevolking ver oorzaakten- Een viermotorig vliegtuig werd neergeschoten, het viel brandend omlaag. De beide inzittenden werden gevangen genomen. VAN HET OOSTELIJK FRONT. De zware granaatwerper ondersteunt den aanval van de Duitsche infanterie op de Sovjet-stellingen. (Foto Orbis-Holland) Ontmoeting tusschen Amerikaansche torpedojager en Duitsche duikboot. Officiëele Duitsche mededeeling: duikboot werd het eerst aangevallen. Het D.N.B. deelt mede: De Amerikaansche en En gelsche nieuwsdiensten hebben gemeld dat bij een ontmoeting tusschen den Amerikaanschen torpedo jager „Greer" en een Duitsche duikboot op 4 Septem ber des ochtends, de duikboot den torpedojager met torpedo's heeft aangevallen. De torpedo's hadden hun doel gemist. De torpedojager had toen in een tegen aanval de duikboot met dieptebommen achtervolgd. Van officieele Duitsche 'zijde wordt hierover het volgende opgemerkt: „Op 4 September werd op 62 gr. 31 min. Noord en 27 gr. 06 min. West een Duitsche duikboot om 12.30 uur in het Duitsche blokkadegebied met dieptebommenaangevallen cn achtervolgd. De Duitsche onderzee "r was niet in staat de nationaliteit van den aanvallenden torpedojager te onderscheiden. In geoorloofde afweer heeft hij toen om 14.39 uur van zijn kant het vuur geopend, dat echter niet trof. De torpedojager bleef de achtervolging met diepte bommen tot tegen middernacht zonder succes voort zetten. Wanneer door een officieele Amerikaansche instantie, met name het Amerikaansche departement van marine, beweerd wordt dat de aanval van de Duitsche duikboot is uitgegaan, dan kan dit slechts ten doel hebben aan den met de neutraliteit in strijd zijnden aanval van een Amerikaanschen torpedojager op de Duitsche duikboot althans den schijn van recht te geven. De aanval zelf is het bewijs voor het feit dat de heer Roosevelt in strijd met zijn beweringen reeds aan de Amerikaansche torpedojagers opdracht gegeven heeft de positie van Duitsche schepen en duikbooten te rapporteeren hetgeen in strijd is met de neutraliteit doch bovendien die vaartuigen zelfs aan te vallen. De heer Roosevelt probeert ook daar door met alle hem-ten dienste staande middelen inci denten uit te lokken om het Amerikaansche volk tegea Duitschland in den oorlog te jagen." Finsche opmarsch bij het Ladogameer voortgezet. Negen Sovjettoestellen neergehaald) Uit het Finsche hoofdkwartier wordt blijkens een D.N.B,-bericht gemeld: „Na een vrij lange onder breking is de in Juli ingezette aanval ten Noord oosten van het Ladogameer voortgezet, In drie da gen hebben onze troepen de Swirbereikt, na al strijdende een afstand van 75 kilometer te heb ben afgelegd". Officieel wordt nog het volgende uit Helsinki medegedeeld: „De laatste dagen heeft de vijand geen bommen op Finsch gebied laten vallen. Fin sche gevechts- en bombardementstoestellen hebben in Oost-Karelië vijandelijke loopgraven, kampen, artilleriestellingen, schuilplaatsen en colonnes last dieren gebombardeerd, waarbij de vijand zware ver liezen leed. Op het Zuidelijk traject van den Moermansk- spoorweg zijn voltreffers geplaatst op een vijande- lijlcen transporttrein. Bovendien werd een 'station gebombardeerd. Bij luchtgevechten in het gebied tusschen de stad Aunus en het Ladogameer zijn drie vijandelijke bommenwerpers en twee jagers neer geschoten. Op de Karelische Landengte is een sterke afdeeling vijandelijke jagers verstrooid en tót den terugkeer gedwongen. In Oost-Karelië heeft de Finsche luchtafweer drie bommenwerpers en een jager neergeschoten. De vijand verloor dus zes bommenwerpers en drie jagers. Bij deze operaties moest een Finsch vliegtuig een noodlanding maken, doch de bemanning kon zich redden". HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 8 September 194L f 1000: 5586 f 400: 4048 f 200: 8873 16313 f 100 2696 2787 3485 11313 12114 V«3f 14MC

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1