De strijd in het Oosten ïBUtneitlaftd Jiott Tlieuws Van museum tot godshuis VRIJWILI EGIOEN D Sovjetformaties in het Noorden teruggeslagen. Nieuwe vorderingen aan het Finsche front. Odessa gebombardeerd. Het D.N.B. meldt: Naar van militaire zijde wordt meegedeeld, is Zaterdag een Sovjet-transportschip van 2.000 ton in de wateren van het eiland Oesel mid scheeps door het Duitsche luchtwapen getroffen. Het zonk in korten tijd. Drie patrouillevaartuigen en een „snelboot" der Sovjets werden in dezelfde omgeving zwaar beschadigd. Drie luchtdoelbafterijen, die van de eilanden uit de Duitsche aanvallen op de bolsjewis tische schepen trachtten te verhinderen, werden door bommen tot zwijgen gebracht. Aan het Finsche front zijn weer goede vorderingen gemaakt. In een sector is het aantal gevangen geno men bolsjewiki met inbegrip der gevangenen uit den strijd om Viipuri tot 9.000 gestegen De bloedige ver liezen der Sovjets zijn groot. In den noordelijken sector van het Oostelijk front hebben Duitsche troepen op verscheiden plaatsen Sovjetformaties teruggeslagen die met infanterie en artillerie krachtlgen tegenstand boden. Telkens weer probeerden de bolsjewieken zich in plaatjes en aan den zoom van bosschen achter sterke mijnversperrin- gen te nestelen. De Duitsche troepen bleven hun echter op de hielen en drongen hen na opruiming van de mijnenvelden terug. Alleen reeds in den sector van een legercorps werden gisteren 1.000 mijnen onscha delijk gemaakt. Ondanks groote terreinmoeilijkheden en slappe modderwegen overwonnen de Duitschers eiken tegenstand en berokkenden den bolsjewisten zware, bloedige verliezen. In den middensector hebben Duitsche troepen Za terdag een verrassenden aanval over een rivier on dernomen en daar een bruggehoofd gevormd. Ondanks verbitterde bolsjewistische tegenaanvallen hielden zij het bruggehoofd en veroverden bovendien nog een plaatsje in stormaanval. Bij deze gevechten maakten de Duitschers honderden gevangenen en maakten be halve tal van andere wapens 52 stukken geschut en een aantal zware granaatwerpers buit. Van bevoegde zijde wordt aan het D.N.B. mee gedeeld dat Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van Zaterdag op Zondag de stad Odessa en de haven met veel succes hebben gebombardeerd, benevens een spoorwegknooppunt, dat was uit gebreid tot ravitailleeringsbasis. Verscheiden groote en veel kleinere branden getuigden van de uitwerking van den aanval. De in den Noordelijken sector opereerende afdee- lingen der Duitsche luchtmacht hebben, naar het D.N.B. verder verneemt, de laatste dagen haar aan vallen gericht op bolsjewistische troepenconcentra ties en veldstellingon in het gebied ten Zuiden van het Ladogamecr. Ook Zaterdag waren honderden ge vechtsvliegtuigen en Stuka's voortdurend in actie. Zij brachten den bolsjewisten reusachtige verliezen aan menschen en materiaal toe. De superioriteit der Duit sche luchtmacht blijkt uit het feit dat in den gehee- len Noordelijken sector Zaterdag slechts één Duitsch toestel verloren ging, in weerwil van de zeer groote bedrijvigheid. In den Zuidelijken sector waren de luchtaanvallen Zaterdag in hoofdzaak gericht op concentraties en marcheerende troepen tu.sschen den Dnjepr en de zee van Azov. Een aantal tanks en transportvoertuigen werd vernietigd of onbruikbaar gemaakt. In den centralen sector zette de Duitsahe lucht- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zaterdag Oostkust van Schotland uit de lucht aangevallen. Vliegvelden aan het Suezkanaal gebombardeerd Hoofdkwartier van den FÜhrer, 6 September (D-N.B Het opperbevel der weermacht maakt bekerid: „De aanval8operatles in het Oosten vorderen goed. In den strijd tegen Engeland heeft het luchtwapen overdag spoorweginstallaties aan de SchoUsche Oostkust bestookt met bommen van zwaar kaliber. Van nacht ls ten Oosten Van Sunderland een koopvaarder van 3000 b.r.t. vernield. Een sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft gisteravond met goed gevolg hangars en onderkomens van het vlieg veld Ismaila aan het Suezkanaal gebombar deerd. Bij een aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op het Britsche vlootsteunpunt Suez in den nacht van 4 op 5 September zijn drie vijandelijke koopvaarders met een totaal van 14.000 b.r.t. vernietigd. De vijand is overdag noch des nacht Duitsch gebied binnengevlogen". Italiaansch weermachtsbericht van Zaterdag Ifaliaansche artillerie opereert aan het front van Tobroèk. ROME, 6 September (Stefani). Weermachtsbe richt no. 459 luidt als volgt: „In Noord-Afrika zijn aan het front van Tobroek pantserauto's en gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand aangevallen en uiteengedreven door het vuur van onze artillerie. Gevechten tusschon vooruit geschoven elementen zijn ten voordeele van onze troepen geëindigd. Duitsche vliegtuigen hebben kan- tonnementen en vliegvelden in de zónes van Tobroek en Mersa Matroeh aangevallen. De vijandelijke lucht macht heeft aanvallen gedaan op Tripoli en Barce. Burgerlijke gebouwen en een ziekenhuis werden ge troffen. Men betreurt in totaal 31 dooden en 56 ge wonden, van wie het grootste deel patiënten waren die in het ziekenhuis lagen. In Oost-Afrika hebben Engelsche vliegtuigen te Woltsjefit eveneens een ziekenhuis aangevallen waar slechts materieele schade werd veroorzaakt, In den sector van Koelkwabert heeft de vijand onder dek king van den mist getracht een verrassenden aanval te doen; snel en fel optreden van onze steeds waakzame detachementen dwong den tegenstander terug te trek ken met achterlating van talrijke dooden." Italiaansch weermachtsbericht van Zondag Luchtmacht doet een aanval op de luchthaven Nicosia (Cyprus) Afweergeschut bij Rome in werking HOME. 7 September (Stefani). Het 460ste Italiaan- «che weermachtberlcht luidt als volgt: „Bij de strijdkrachten te land in Noord- en Oost- Afrika niets van beteekenis. Engelsche vliegtuigen hebben Tripoll gebombar deerd, waarbij geen slachtoffers vielen, en in de na bijheid van Catania kleine bommen uitgeworpen: slachtoffers noch schade. In den nacht van 5 op 6 dezer is de luchthaven Nicosia op Cyprus door onze vliegtuigen gebombar deerd. Men nam branden en ontploffingen waar. In den afgeloopen nacht is op aanwijzing van de luchtwacht alarm gemaakt in de hoofdstad. Enkele batterijen van den buitensten gordel van het afweer- geschut losten sperschoten." macht op 6 September de systematische vernieling der bolsjewistische spoorlijnen, die naar het front leiden, met groot succes voort. Op vele plaatsen wer den de rails vernield. Talrijke stations stortten in of werden zwaar beschadigd. Door bommen werden 25 transporttreinen vernietigd. Een munitietrein vloog in de lucht. Bovendien werden op rangeersta tions een groot aantal goederenwagens getroffen, een deel daarvan geraakte in brand. Verscheidene spoor bruggen werden zwaar beschadigd. DE VLOOTVERLIEZEN DER SOVJETS IN DE AFGELOOPEN WEEK. De Duitsche vlootstrijdkrachten hebben ln de afge loopen week de oorlogs- en koopvaardijvloot der Sovjets zware verliezen toegebracht. Zij brachten, aldus het D.N.B., 43 met troepen en oorlogsmateriaal geladen transportschepen, drie torpedobootjagers, ne gen mijnenvegers, negen andere oorlogsvaartuigen en drie patrouillevaartuigen tot zinken. Drie zware krui sers, de zware kruiser Kirov", drie torpedojagers, een mijnenveger en vijf andere oorlogsvaartuigen, als mede acht transportschepen werden zwaar be schadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in de afgeloo pen week 22 koopvaardijvaarders met een gezamen- 1 ijken inhoud van 74.000 ton, een kruiser en twee tor pedojagers tot zinken gebracht en een kruiser, vier torpedojagers en 39 koopvaarders zwaar beschadigd. Duitsche vloot en luchtmacht hebben daardoor de vlucht der Sovjets uit Reval en Baltischport verhin derd. Bovendien heeft men in de Duitsche mijnvelden nog meer dan 60 brandende schepen gezien: een teeken van den ondergang der. Sovjetmacht in de Oostzee. Vlucht van Sovjetgeneraals. HELSINKI, 8 September (D-N.B.) Den Fin- schen troepen is een bevel in handen gevallen van den hoogsten bolsjewistlschen verdedigingsraad on derteekend door Stalin, Molotof, Worosjilof, Boed jenny en TImosjenko. Het bevel draagt als nummer 270 en is gedateerd op 16 Augustus 1941. In het bevel wordt de „vlucht" van drie hóoge Sovjet- generaals n.l. een commandant van het 28ste leger corps, lt. generaal Katsjalof, den commandant van het 12de legercorps, lt. generaal Pondel en den com mandeerenden generaal von het 8ste le'gervorps. generaal majoor Kirolow, die zich in gevangenschap hadden begeven, ten scherpste gelaakt. Deze generaals worden lafaards en kwaadwillige deserteurs genoemd. In dit verband wordt in het bevel order gegeven aan alle politieke gevolmachtig den en bevelvoerende Instanties om alle deserteurs en lafaards, die zich aan den strijd onttrekken, moeilijkheden uit den weg gaan en zich van het slagveld verwijderen als verraders te behandelen, te arresteeren, resp. terstond dood te schieten. Hun familieleden moeten behandeld worden als die van de landverraders, d.w.z. moeten terstond worden ge arresteerd Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Britsche duikboot verloren. BERLIJN. 8 September (D.N.B.) De Britsche ad- miraliteit deelt mede dat de Britsche duikboot F. 33 als verloren moet worden beschouwd. JODEN IN DUITSCHLAND MOETEN UITERLIJK KENTEEKEN DRAGEN. Het D.N.B. meldt: Het „Reichsgesetzblatt" publiceert een politieverordening van 1 September 1941 over de kenteekening der Joden, waarin bepaald wordt dat het Joden van het zesde jaar of verboden is zich in het openbaar te begeven zonder een bijzonder ken- teeken te vertoonen. Dit bestaat uit een zespuntige ster zoo groot als een handpalm en vervaardigd van gele stóf, welke op dé linker borstzijde van het klee- dingstuk genaaid gedragen moet worden. Voorts wordt den Joden verboden zonder schriftelijke ver gunning der plaatselijke politieroverheid de gemeente waarin zij wonen te verlaten. Voor bepaalde Joden gelden uitzonderingen, zoo o.a. voor de Joodsche ge huwde vrouwen in een kinderloos gemengd huwelijk, zoolang de echtverbintenis duurt De verordening, die in de eerste plaats ontstaan is uit een practische bestuursnoodzaak, geldt voor het Groot-Duitsche rijk en het protectoraat Bohemen en Moravië en treedt twee weken na de afkondiging in werking. Naar met betrekking tot deze verordening verno men wordt, hebben aanleiding daartoe gegeven be paalde ervaringen die het noodzakelijk maakten om Joden in het openbare verkeer 'voor iedereen op on dubbelzinnige wijze herkenbaar te maken. RADIOREDE VAN ROOSEVELT TOT DONDERDAG UITGESTELD. BERLIJN, 8 September. (D.N.B.) Roosevelt zou Dinsdagochtend om vier uur Middel-Europeeschen tijd een radiorede uitspreken. Het Columbia Broad casting System deelt mede dat de rede is uitgesteld tot Donderdag. CONFERENTIE IN LONDEN. BERLIJN, 8 September (D.N.B.) Vertegenwoor digers uit Groot-Brittannië en het Britsche Rijk, uit de Vereenigde Staten, de Sovjet Unie en Tsjoengking, zullen naar Retuer meldt, voor een „wetenschappe lijke conferentie" te Londen van 26 tot 28 September bijeenkomen. De ambassadeurs der Vereenigde Staten, der Sovjet Unie en der Tsjoengkingregeering, zullen ecnige zittingen presideer en. In den afgeloopen nacht negen Britsche bommenwerpers neer geschoten. Eenige dooden en gewonden te Berlijn. BERLIJN, 8 September. (D.N.B.) Britsche bom menwerpers hebben in den afgeloopen nacht „storings- aanvallen" met onbelangrijke gevolgen ondernomen op het West- en Noord-Duitsche rijksgebied. Een formatie drong door tot Berlijn. Slechts een gering aantal vliegtuigen kon echter door de afweerver- sperring heen breken. Door het neerwerpen van brisant- en brandbommen op woonwijken leed de burgerbevolking verliezen aan eenige dooden en ge wonden. Economisch-militaire of militaire schade is niet ontstaan. Afweerartillerie en nachtjagers scho ten volgens tot dusver ontvangen berichten negen vijandelijke bommenwerpers neer. Uit Vichy: De opperste krijgsraad van- Gannat bij Vichy heeft een hoogen stafarts der koloniale troepen wegens vergrijp en kuiperijen tegen de een heid en veiligheid van Frankrijk ter dood veroor deeld en zijn vermogen geconfisqueerd. (D.N.B.) - Een D.N.B.-bericht uit Boedapest meldt dat om gezondheidsredenen de chef van een Hongaar- schen staf kolonel-generaal Heinrich Werth, afge treden is. Tot zijn opvolger is luitenant-generaal Franz Szombathely benoemd. Naar Reuter meldt zijn alle belangrijke olievelden ln Iran thans „onder Britsche bescherming" gesteld. Het D.N.B. verneemt uit Stockholm: De Britsche berichtendienst erkent het verlies van acht bommenwerpers in den nacht van Zaterdag op Zondag. Naar thans te Kairo bekend wordt gemaakt is het eiland Cyprus in de laatste maanden zWaar versterkt. Er zijn talrijke nieuwe luchtbases opge richt, aan de uitvoering van andere wordt nog ge werkt. (United Press). De Turksche bladen melden dat dr. Clodius en en zes leden der Duitsche economische delegatie in Istanboel zijn aangekomen. De delegatie zal heden naar Ankara doorreizen, aldus deelt het D.N.B. mede AGATHA ZANSTRA f Te Haarlfem is in den ouderdom van 54 jaar overleden mejuffrouw Agatha Zanstra, vroeger leerares Lichamelijke Opvoeding M.O., aan de voor malige Nutskweekschool te Haarlem en aan eenige lagere scholen. Zij was bij collega's en lerlingen zeer gezien. De teraardebestelling zal plaats hebben o.s, Dinsdagmiddag drie uur op de Algemeene Begraaf plaats te Heemstede. Jhr, ir. Hugo Loudon overleden. .Thr. ir. H. Loudon is Zaterdag op 81-jsrigen leeftijd overleden. Hugo Loudon werd op 18 Juni 1860 te 's-Graven- hage geboren. Hij volgde in zijn geboortestad de Hoogere Burger School en studeerde vervolgens aan de Polytechnische School te Delft. Hij legde in 1885 met goed gevolg het examen civiel-ingenicur af. Hij trad daarop in dienst bij de Hollandsche Landbouw-maatschappij Hongarije. In 1889 aanvaardde hij een betrekking bij de Zuid- Afrikaansche Spoorweg-Mij., waar hij eerst adjunct ingenieur, later sectie-ingenieur was. In 1894 benoem de de Koninklijke Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië hem tot hoofdadministrateur. Acht jaar later op 17 December 1902 werd hij directeur van deze onderneming. Dit ambt heeft hij vervuld tot 1 April 1921. Met ingang van dien datum werd hij commissaris en op 31 Mei 1929 voorzitter van den raad van commissarissen van deze maatschappij. Bij de oprichting van de Bataafsche Petroleum Maatschappij in 1907 werd jhr Loudon gedelegeerd lid van den raad van beheer, welke functie hij tot 12 Mei 1921 bekleedde. Daarna werd hij gewoon lid van den raad van beheer. Jhr. Loudon beperkte zijn arbeid niet uitsluitend tot de „Koninklijke". Hij vervulde o.m. het commissaris schap van de Nederlandsche Handel Maatschappij en van de Deli-Maatschappij. Het Nederlandsche Roode Kruis kende hem van 1921 tot 1925 als zijn ondervoor zitter. Van de Ned. Ver. voor de Luchtvaart was hij geruimen tijd voorzitter. In muziekkringen heeft jhr. Loudon zich zeer bekend en bemind gemaakt. Vele jaren bekleedde hij het voorzitterschap van het be stuur van het Residentie-orkest, dat hij in de moei lijke jaren een krachtige leiding gaf. Toen hij deze functie neerlegde, benoemde deze vereeniging hem tot eerelid. COMMANDANT S CHTUTF,MAKER GEÏNSTALLEERD. Voor het front van het Amsterdamsche Brand weerpersoneel, dat stond opgesteld op de binnen plaats van de kazerne aan de Nieuwe Achtergrocht te Amsterdam, heeft Zaterdagmorgen de regeerlngs- commissaris van Amsterdam de heer E. J. Voute den nieuwen commandant van de Amsterdamsche brandweer J. B. Schuitemaker geïnstallerd. De burgemeester sprak hem toe. ,.Aan u, commandant Schuitemaker, valt een zware taak ten deel", zei spreker. „De Amsterdam sche brandweer heeft zich in binnen- en buiten land een goeden naam verworven. De heer Meier heeft daarvoor- den grondslag gelegd; de heer Gor dijn heeft daarop voortgebouwd en den dienst technisch op de hoogte van den tijd gehouden. Thans ligt dit apparaat in uw handen. Dit in gewikkelde apparaat heeft voor Amsterdam een groote beteekenis; immers het geeft aan de bur gerij een gevoel van veiligheid. Houd den goeden naam van de Amsterdamsche brandweer hoog; draag het uwe er toe bij, om in alle kringen van de brandweer dien geest van kameraadschap en samenwerking te kweeken, zonder welken geen groot corps goed kan functionneeren". Tenslotte deelde de burgemeester mede, dat op verzoek van commandant Schuitemaker, ter ge legenheid van diens ambtsaanvaarding alle aan het brandweerpersoneel opgelegde straffen zullen worden kwijtgescholden. In enkele korte woorden dankte commandant Schuitemaker, waarbij hij tevens hulde bracht aan de nagedachtenis van zijn voorganger, den heer Gordijn. HANDEL IN BOTERBONNEN ACHTERHAALD. Een rechercheur van den justitiëelen dienst A te Gravenhage zag op een bank een tweetal heeren zit ten, die zich blijkbaar heerlijk zaten te koesteren in het late Septemberzonnetje. Hij zou natuurlijk ge woon voorbij geloopen zijn, indien hij geen arg waan gekregen had doordat hij een van het tweetal kende. Een eind verder keek hij nog eens om zich heen en zag toen toevallig op den hoek van de straat nog een persoon staan, die af en toe in de richting van het tweetal keek. De rechercheur had al gauw in de gaten, dat die twee daar op de bank of bespionneerd werden of dien man. op den uitkijk hadden gezet. Het was hem öolc al spoedig duidelijk, dat het tweetal heeren niet alleen over het mooie weer sprak, maar ook <pver nog wat anders, want zij hadden er papleren bij. Toen hij nog eens nauwkeurig gekeken had, kreeg hij den indruk, dat een bonnenhandeltje aan den gang was. Met behulp van nog eenige- andere rechercheurs heeft hij het drietal toen aangehouden. Er kwam Inderdaad aan het licht dat zoojuist de vijf en vijftig-jarige H. M. V., woonachtig te 's Gra venhage, aan dengene met wien hij op het bankje zat 500 boterbonnen verkocht had voor een gulden per stuk: De 500 bonnen zijn in beslag genomen. Naar de herkomst hiervan zal nog een nader onder zoek worden ingesteld. (A.N.P.) IDEEëN-PRIJSVRAAG VOOR DEN WEDEROPBOUW VAN ROTTERDAM. s-GRAVENHAGE, 6 September. Overeenkomstig den wenseh van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw een openbare prijsvraag uitge schreven, welke ten doel heeft stedebouwkundig- architectonische ontwerpen te verkrijgen voor de be bouwing van het Hofplein en de Blaak te Rotterdam. Ontwerpen, welke de mogelijkheid inhouden na uit werking respectievelijk na het eventueel aanbrengen van door de jury voorgestelde wijzigingen als schema en leiddraad bij de toekomstige bebouwing te dienen, komen voor bekroning in aanmerking. Zoowel voor het Hofplein als voor de Blaak worden drie prijzen uitgeloofd; een eerste prijs ad f 6.000, een tweede ad f 5.000 en een derde ad f 3.0C0, terwijl voorts voor elk premiën beschikbaar worden gesteld tot een bedrag ad f 3.000. Inzending wordt verlangd vóór of op 1 December 1941 12 uur des middags. Onder het geconcentreerde vuur der Duitsche batterijen is de doorbraakpoging van de Sovjets verijdeld. De bolsjewisten zijn op de vlucht geslagen en de opmarsch kan worden voortgezet. (Foto Orbis-Holland) Hoofdredacteur: It. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede, De Engelsche vliegtuig- en scheepsverliezen. Cijfers der afgeloopen week. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt hebben de Engelschen ook in de afgeloopen week bij hun pogingen om de Kanaalkust en het bezette ge bied aan te vallen, gevoelige verliezen geleden, daar 99 vliegtuigen door Duitsche jagers en afweerge schut werden neergeschoten. Bovendien verloren zij op hun vluchten naar Duitsch gebied die geen re sultaat opleverden, 35 bommenwerpers. Zij konden niet verhinderen dat de Duitsche gevechtsvliegtui- ;en overdag en des nachts het Britsche eiland doel- jewust aanvielen en de vliegvelden, havenwerken en spoorwegemplacementen aan de Oostkust van Engeland en Schotland, in de Midlands en Lin colnshire bombardeerden. De docks, ravttaillee- ringsbedrijven en pakhuizen van Hull en Newcastle werden zwaar beschadigd. Boven Engeland werden twee Britsche bommenwerpers neergeschoten. Niet minder bedrijvig was de Duitsche lucht macht boven de Engelsche wateren. Ten Westen van Pembroke, bij The Wash, Oostelijk van Sunderland en op een andere plaats werden zeven schepen met een gezamenlijken inhoud van 28.000 tón tot zin ken gebracht, vier schepen werden zwaar bescha digd. Bovendien zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag vier koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 30.000 ton in de Engelsche wateren tot zinken gebracht. Bij Suez bracht de Duitsche luchtmacht 22.300 ton koopvaardijscheepsruimte tot zinken. Aan boord van twee schepen ontstond brand. In de afgeloopen week heeft de Duitsche luchtmacht dus meer dan 80.000 ton Britsche scheepsruimte tot zinken ge bracht. Duitsche luchtmacht boven Zuidoost- en Midden-Engeland. Belangrijke doelen aangevallen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag met succes aanvallen ge daan op voor den oorlog belangrijke doelen en ravitailleeringsinstallaties in eenige steden van Zuid oost- en Midden-Engeland, aldus meldt het D.N.B. In Zuid-Oost Engeland werd een vliegveld met bom men bestookt. De Britsche Berichtendienst meldt eveneens dat de Duitschers luchtaanvallen hebben ondernomen op East-Anglia en het Zuidoosten. Er is „schade" veroorzaakt en er zijn menschen gewond. Van militaire zijde wordt voorts medegedeeld dat Duitsche gevechtsvliegtuigen Zondag ten Westen van de Farör een vrachtschip van 1.000 ton tot zinken hebben gebracht. •les middags heeft de Britsche luchtmacht boven het Kanaal vier Spitfires verloren, die bij lucht gevechten werden neergeschoten. Laval beschouwt zich als hersteld. Bezoek aan Déat. PARIJS, S September. (D.N.B.) Pierre Laval is thans zoo ver hersteld dat hij gisteren voor het eerst het bed heeft kunnen verlaten. Zijn eerste bezoek bracht hij aan Marcel Déat. Laval beschouwt zie hals hersteld en heeft den wenseh uitgesproken binnenkort het ziekenhuis te Versailles te verlaten. (Adv. Ingez.1 Med.) - In vijf verceelen in de Stadhouderslaan te Soest is ingebroken. Overal heeft men de distri butiebescheiden ontvreemd. Ook wordt een bedrag aan geld vermist. - Zaterdagmiddag om ongeveer half vijf waren eenige jongelui in zee aan het wemmen bij het stille strand, ter hoogte van de Kwartellaan te Scheveningen. De 17-jarige, P. W. D. geraakte hierbij in een trek en werd zee ingetrokken. Zijn drie vrienden trachtten nog hem te bereiken, doch mochten hierin niet slagen. Ongeveer een half uur later is het stoffelijk overschot aan land gespoeld. 's HERTOGENBOSCH, 6 September. Onder groote belangstelling is Zaterdagmiddag In de openbare leeszaal te 's Hertogenbosch de eere tentoonstelling van schilderijen van Jan Sluyters, bij gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag daar georganiseerd, geopend. Zondag is een 43-jarige wielrijdster op den Am- steldijk bij de ceintuurbaan door een auto aangereden Met een hersenschudding en enkele kneuzingen werd zij door den G.G. en G.D. naar het O.L. Vrouwe gasthuis vervoerd. Bij de opgravingen te Heerlen naar overblijfselen van den Romeinschen tijd zijn weer eenige belangrijke vondsten gedaan. Men heeft waarschijnlijk een pótte- bakkersoven opgegraven. Er zijn enkele potten ge vonden. De 47-jdrige Fr. B. uit Amsterdam is op een on- bewaakten overweg onder Ede door een trein gegre pen en gedood. De Haagsche politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een 15-jarigen jongen, die de distributie bescheiden van zijn ouders en van zijn zuster had ver kocht- Door het nummerbewijs uit de kleeding uit de niet-afgesloten cabine te halen is een dief erin ge slaagd een portemonnaie mei f 180, een portefeuille jen armbandhorloge, alles eigendom van den heer M., bij de cassa van het Sportfondsenbad te Maastricht in ontvangst te nemen en ermede te verdwijnen. De 79-jarige O. uit Dieren is in het Apeldoornsch- Dierensch Kanaal verdronken. Uit het Kanaal van Apeldoorn naar Dieren is nabij laatstgenoemde plaats het lijk opgehaald van een naar schatting ongeveer 35-jarige dame. Bij het visschen is het 10-jarig zoontje van den heer M. te Woerden van een schuit in de Singelgracht gevallen en verdronken Willem van Otterloo is door het bestuur van het Concertgebouw uitgenoodigd in het a.s. seizoen een reeks van concerten van het Concertgebouw-orkest te dirigeeren. De heer van Otterloo heeft deze ult- noodiging aanvaard. Britsche luchtaanvallen. •s-GRAVENHAGE, 6 September. Van den afge loopen nacht valt niets over Britsche luchtaanvallen te melden. Het aantal slachtoffers van den gisteren vermelden aanval op Rotterdam is helaas nog iets gestegen, het totaal aantal dooden is thans 14, het aantal zwaar ge wonden 27, het aantal lichtgewonden meer dan 60. In totaal werden vier brisantbommen geworpen. PETER TON-HERDENKIXG TE 's GRAVENHAGE In een uitvoerig verslag van de Peter Ton-her- denking te 's Gravenhage meldt het A.N.P. o.m.: Op plechtige en indrukwekkende wijze heeft de nationaal-socialistische beweging in al haar geledin gen Zondag den weerman Peter Ton herdacht, die een jaar geléden bij de uitoefening van zijn plicht in de Balistraat te 's Gravenhage het leven liet. Des ochtends te tien uur waren voor deze herden king op de begraafplaats Nieuw-Eikenduinen depu taties van het hoofdkwartier, de W.A., de S.S., den Jeugdstorm en de politieke organisaties der N.S.B., zoomede van de N.S.D.A.P., bijeengekomen, met medevoering van alle stormvlaggen die tot een afdeeling waren samengevoegd en vergezeld van harmonie, tamboers en hoornblazers, wier In strumenten van een rouwomlriceding waren voor zien. De moeder en de zuster van Peter Ton waren hierbij aanwezig. De heer H. C. Nije, streekleider van den Nationalen Jeugdstorm heeft als eerste gesproken en Peter Ton een symbool van trouw en moed voor de Neder landsche jeugd genoemd. Nadat de heerbanleider van den Haag, de heer J. E. Feenstra Peter Ton had herdacht, legde me vrouw Ton, terwijl de muziek „Ik had een kameraad" deed hooren, de eerste bloemen op dezen herden kingsdag bij het graf van haar zoon. Achtereen volgens legden de deputaties kransen ner, woeronder een namens den leider der N.S.B., een door den com mandant der W.A. en een door den heerbanleider Feenstra. In totaal werden 34 kransen neergelegd. Het vendel „Peter Ton" zong met begeleiding van de muziek het lied: „Laatste groet". Een defile van alle afdeellngen volgde in langzaam tempo hierna- langa het graf. In den namiddag te twee uur, werd onder zeer groote belangstelling 'u de Balistraat een plechtig heid gehouden bij de plaats waar Peter Ton was gevallen. Een eerewaoht was hier sedert 12 uur opgesteld, die om het uur werd afgelost tot des avonds 9 uur. Ben passende rouwbekleeding was aangebracht, De beer Feenstra hield namens den leider der N.S.B. een rede, Nadat ook hier mevr. Ton bloemen had neer gelegd, volgden bloemenhuldigingen van de onder scheidene afdeellngen van N.S.B., Jeugdstorm enz,, zoomede door vele individueele leden der beweging. De plechtigheid werd met het „Wilhelmus" besloten. PAST OP UW PERSOONSBEWIJS. Bij de politie te Bussum kwam een aangifte bin nen van een rijwielhandelaar, die aan een hem on bekend persoon een rijwiel had verhuurd op ver toon van het persoonsbwijs, doch deze fiets niet had teruggekregen. Aan het op het persoonsbewijs voor komend adres was niets van het huren van een fiets bekend, doch nu bleek, dat het persoonsbewijs vervalscht was door het vervangen van de foto en bijteekenen van het gemeentestempel. Deze man blijkt ook elders dezelfde practijken toe te passen daar uit Laren reeds aangifte binnenkwam van een gedupeerden rijwielhandelaar, die een flets op het persoonsbewijs heeft- verhuurd en niet heeft terug gekregen. 's-GRAVENHAGE, 6 Sept. Aan de kathedraal van Smolensk, die door de bolsjewistische friisdadigers als godloozenmuseum was ingericht werd door de Duit sche militaire overheid weer haar oorspronkelijke be stemming gegeven. Ja natuurlijk, dit was slechts een van die honder den sobere courantenberichtjes, maar.... begrijpt u wat dit beteekent voor de inwoners van Smolensk, die jarenlang gehunkerd hebben naar het oogenblik dat zij weer in hun kathedraal hun plichten konden vervullen? Hoe moeten deze eenvoudige arbeiders en boeren het regiem, dat de stelling propageerde, dat godsdienst opium voor het volk is, hebben gevreesd en gehaat. Wat een voldoening voor de Duitsche autoriteiten daaraan een eind te maken. Eindelijk zal dan een millioenenvolk verlost wor den van een minderheid, die zich slechts kon hand haven door terreur. Eindelijk zullen de beschaafde volken van Europa een kans krijgen te leven zonder de nachtmerrie van het bolsjewisme. Eindelijk zal er een begin gemaakt kunnen worden met het opbouwen van een Europeesche werkgemeen schap, waarin plaats is voor een ieder die werken kan en wil. En eindelijk kunnen ook Nederlanders daadwerke lijk helpen dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. De weermacht van Adolf Hitler gaf de kathedraal van Smolensk haar bestemming terug. Schouder aan schouder met de Duitsche soldaten strijden de legers der bondgenooten, strijden de vrijwilligerslegioenen, strijden de Nederlanders en zult u ook kunnen strij den tegen het bolsjewisme, mits u zich spoedig meldt bij het NI Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. RADIOPROGRAMMA DINSDAG 9 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7-00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbe reid door de Christ. Radio Stichting). 8.25 Gramofoonmu ziek, 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Orkest Malando en solist. 12.25 Kwartier van den Arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang met pianobegeleiding. 1.30 Sprankelende middagklanken. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.00 Rococo-octet. 3.30 Gramofoon muziek. 4.00 Cyclus „Arm en rijk in het Nieuwe Testa ment". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten, 5.30 Or kest Boyd Bachman. 6.00 Causerie „Alleen voor mannen", 6.15 Cabaretprogramma. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Om- roep-opera-orkest en solisten. 8.30 Gramofoonumuzlek. 8.45 Voor den boer. 9.00 Het Nederlandsch Strijkkwartet. 9.30 Declamatie. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: Economie News from Holland. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. 11.00 Ensemble Rentmeester en gramofoonmuziek. 12.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.-fe B. N. O. Nieuws- en economische bei-lchten. 1.00 Spaarne-sextet. 1.40 Gramo foonmuziek. 2.00 Groninger Orkestvereeniglng en solist. 3.30 Voor de zieken. 4.00 ..Giuseppe Verdi", causerie met gramofoonplaten. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 De Melo- disten en solisten. 6.15 Causerie „Land en landschap". 6.30 Musette-ensemble en gramofoonmuziek. 6.45 Causerie „In een nieuw licht bezien (voorbereid door de N. S. B.). 7.00 Actueel halftuurtje. 7.30 Vervolg van 6.30. 7.45 Reportage. 8.00 Radiotooneel. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00Avondwijding. 10.0510.20 Politiek wegkpraatje (opn.). HET DUITSCHE RIJKSPROGRAMMA Maandag 8 September. Van 11.00—11.30 speelt het kamer orkest van Karl Rtstenpart de ouverture. „Alcina" van Georg Friedrich Handel, sonate in C dur voor fluit en viool van Amadeus Mozart (fluit Heinz Höfs), symphonic in Es dur Karl Stamitz en het „Concerto grosso" in F dur van Correlli. Van 12.15—22.00 uur „Voor elk wat wil*"»

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2