Jiact Tlieums De korenschuur van Europa. J)e strijd in het Oosten Zondag 71 Sovjetvliegtuigen verloren gegaan. Het D.N.B. meldt: Volgens tot nu ontvangen berichten hebben de Sovjets den 7en September in totaal 71 vliegtuigen verloren. 62 daarvan werden neergeschoten en 9 op den grond vernield. De Duitsche luchtmacht heeft den 7en September met succes haar aanvallen 0p de in Odessa ingesloten troepen voort gezet. Troepenconcentraties, troepen op marsch en voertuigen in de stad en de buitenwijken werden piet bommen bestookt en uiteengedreven of opge blazen. In de haven werden verscheidene pakhuizen en opgeslagen oorlogsmateriaal getroffen. .In het zeegebied ten Westen van de Krim hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Zondag herhaaldelijk Sovjet schepen aangevallen en een handelsschip van 6000 b.r.t. in brand gebombardeerd, waardoor dit schip waarschijnlijk verloren is. Bovendien Werden twee transportschepen van 10.000 en 3.000 b.r.t. be schadigd. BOLSJEWISTISCHE TEGENAANVALLEN AFGESLAGEN. Voorts zijn Zondag op verscheidene plaatsen van het. Oostelijk front bolsjewistische tegenaanvallen, roet versterkte strijdkrachten ondernomen, afgesla gen met zware verliezen voor de aanvallers. Of schoon de bolsjewisten ook in het'gebied van Gomel op alle mogelijke manieren den Duitschen opmarseh trachtten tegen te houden, hadden zij geen succes. Pe stad Gomel ligt sedert geruimen tijd ver achter bet Duitsche front en is geen enkele keer in de ge vechten betrokken. BERLIJN, 8 September (D.N.B.) Een bolsje wistisch kolonel, die kortgeleden werd gevangen genomen, heeft verklaard dat men in de kringen der govjetcommandanten het als een vaststaand feit be schouwde dat de oorlog op zijn laatst in Juli 1941 zou uitbreken. Men was er van overtuigd, dat. de bolsjewisten de rol van aanvallers zouden spelen. Niemand van mijn kennissen", aldus de gevangene, „twijfelde er aan dat in den zomer van 1941 de bolsjewisten den aanval op Duitschland zouden be ginnen". Duitsche en Engelsche verliezen bij bomaanvallen. Het D.N.B. meldt: Het aantal doodelijke slacht offers van vijandelijke bomaanvallen op Duitsch ge bied beliep in de periode tusschen het uitbreken van den oorlog en 2 Augustus j.l., den datum, waarvoor nog officieele gegevens beschikbaar zijn, 3853. Deze offers van den Engelscheri oorlog zijn in hoofdzaak door weinige steden en streken gebracht. Van Engelsche zijde wordt het aantal der doodelijke slachtoffers der Duitsche vergeldingsaanvallen op bewapeningsinstallaties en oorlogs economische be drijven gesteld op 41.900. In werkelijkheid is het waar schijnlijk aanzienlijk meer. Maar ook 41.900 is meer dan tienmaal het aantal der slachtoffers, dfe de En gelsche bomaanvallen tot ondermijning van het weer standsvermogen van het Duitsche thuisfront in Duitschland vermochten te bereiken. Ter vergelijking is in dit geval wellicht belangwek kend, dat het aantal doodelijke slachtoffers van ver- kersongelukken in 1938 in Duitschland 7354 bedroeg. Koning Michaël van Roemenië met zijn staf officieren aan het Bessawbische front. (Foto Atlantic-Holland) Slachtoffers bij luchtaanval op Berlijn. Het D.N.B. meldt: Naar ter aanvulling op het be richt over den aanval van Britsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht op Berlijn wordt gemeld, zijn van de neergeschoten vijandelijke bommenwerpers drie in de onmiddellijke omgeving van Berlijn omlaag gehaald. Onder de burgerbevolking vallen tot dusver 27 dooden te betreuren. Engelsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. BERLIJN, 9 September (D.N.B.) Britsche bom menwerpers hebben in den nacht van 8 op 9 Septem ber in West- en Midden-Duitschland, in het bijzonder ffi het gebied van Kassei, een aantal bommen neer geworpen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. GANDHI ONDER STRENGE BEWAKING. SJANGHAI, 8 Sept. Volgens een bericht uit Bom bay hebben de Britsch-Indische autoriteiten Mahatma Gandhi onder strenge bewaking gesteld. De artikelen van Gandhi worden aan een strenge censuur onder worpen of achtergehouden. Ook het blad van Gandhi «Harijan" is verboden. Als motief voor hun optreden geven de Engelschen het standpunt van Gandhi op inzake het deelnemen van Britsch-Indië aan den oorlog. De Britsche maat regelen hebben onder de Britsch-Indische bevolking een sterk misnoegen gewekt. (D.N.B.) De leden en het personeel van het Engelsche gezantschap zijn gisteren per spoor uit Helsinki Vertrokken. Te Turku zullen zij zich inschepen aan boord van het Finsche s.s. „Oihonnen", d,at hen naar Lübeck brengt, vanwaar zij zich per vliegtuig naar Lissabon zullen begeven. (D.N.B.) Maandag is blijkens een D.N.B.-bericht uit Lissabon de Britsche admiraal Lillie per clippertoestel met een bijzondere opdracht van zijn regeering naar New-York vertrokken. Uit Vichy meldt het D.N.B.: De voormalige Fransclie opperbevelhebber in Syrië, generaal Dentz, zal, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, op 10 September te Marseille aankomen. De Canadeesche premier, Mackenzie King, is vól gens United Press per vliegtuig uit Londen te Mont real aangekomen. In zijn gevolg bevond zich de nieuwe leider der Britsche inkoopcommissie in de S.S, Taylor, Verzorg Uw kunstgebit! Pas op Uw gezondheidEen dagelgksch Prokudent-bad voor kunstgebitten en platen is noodzakelijk voor de hygiëne. Door de zuiverende en bacteriëndoo- dende werking, reinigt en steriliseert Prokudenft het zoo kostbare kunst gebit op de meest practische, afdoende en voordeelige wijze. En een regel matig met Prokudent onderhouden kunstgebit, geeft dezelfde charme als welverzorgde natuurlijke tanden. Aanbevolen door S.H. Tandartsen. (Adv. Ingèz. Med.) Italiaansch weermachtsbericht Jagers doen een aanval op de basis Sidi el Barrani. Formatie bommenwerpers bestookt Tobroek. ROME, -8 September. (Stefani) Weermacht- bericht no. 461 luidt als volgt: „In Noord-Afrika aan het front van Solloem en Tobroek activiteit van vooruitgeschoven elementen en artillerie der spil. Installaties en opslagplaat sen in de haven van Tobroek werden bestookt door het vuur der Duitsche batterijen, Onze luchtmacht was zeer actief. Formaties jagers hebben een schit terenden aanval gedaan in seheervlucht op. de vijan delijke basis Sidi el Barrani.-waarbij zij vijf toe stellen op den grond in brand schoten evenals tal rijke voertuigen en auto's Andere toestellen en ge motoriseerde voertuigen werden doeltreffend onder machinegeweervuur genomen. Formaties bommen werpers hebben verdedigingswerken, fortificaties, batterijen en installaties der sterkte Tobroek ge bombardeerd en groots branden doen ontstaan. Al onze vliegtuigen, waarvan enkele getroffen waren keerden op hun basis terug. Duitsche bommenwerpers hebben doeltreffende acties ondernomen op vooruitgeschoven vliegvelden en belangrijke doelen in Mersa Matroeh. Duitsche jagers schoten bij een ontmoeting met een vijande lijke formatie een machine van het type Curtiss neer. Engelsche vliegtuigen hebben wederom aanvallen gedaan op Barce en Benghasi en eenigö nederzettingen van kolonisten van den Cyrenaïca Djebel gebombardeerd, zonder dat slachtoffers zijn te betreupren. Twee machines werren door onze af weer op den grond neergeschoten. De bemanning van de beide machines, waarvan een bestond uit een officier en vijf onderofficieren, werden gevan gen genomen. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen in opeenvolgende golven Palermo aan gevallen. Er vielen zestien dooden en vijf en twintig gewonden onder de burgerbevolking en er werd on belangrijke schade aangericht. Een door onze afweer getroffen vijandelijk toe stel stortte brandend in zee- In Oost-Afrika bombardeerde het Engelsche lucht- wapen in voortzetting van zijn aanvallen op onze lazaretten van geringe hoogte het voornaamste lazaret van Gondar, dat bestaat uit een afgelegen complex van gebouwen dat zichtbaar voorzien is van het Roode Kruisteeken. Men betreurt in totaal een doode en 17 gewonden onder de artsen en patiën ten. Bij Wolsjeflt Is een aanvalspogirig van dón tegenstander door het onmiddellijk ingrijpen van onze troepen te niet gedaan. Een sterke afdeeling nationale en koloniale troepen van het garnizoen van Gulcjuabert heeft onder bevel van It.-kolonel Augusto Ugolini een koenen aanval gedaan op de vijandelijke stellingen van de bergen van Denghel. De overrompelde vijand werd na korten tegen stand uit zijn versterkte stellingen verdreven en Het op het slagveld tegen de honderd dooden achter. Grobte hoeveelheden munitie en wapens van al lerlei aard, o.m. belangrijke hoeveelheden levens middelen vielen !n onze handen. De aanvalsgeest van onze nationale en aslcaritroépen is uitstekend". DE MOEDER VAN ROOSEVELT OVERLEDEN. HYDEPARK. Mrs Sarah Delano Roosevelt, die eens tegenstand heeft geboden aan de intrede van haar zoon in de politiek doch hem inmiddels drie maal tot president gekozen zag worden, is op het familie-goed aan de Hudson-rivier overleden. De bijzettingsplechtigheden worden in Roosevelt's huis in Hydepark gehouden en de teraardebestelling zelf zal geschieden op het kerkhof van de St. James Episcopal kerk, waar zij de laatste rust zal vin den, naast haar jonggestorven echtgenoot. (United Press) TWEE BRITSCHE BOMMENWERPERS IN HET NOORSCHE KUSTGEBIED NEERGESCHOTEN. BERLIJN, 8 September Vanmiddag hebben, naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, drie Britsche viermotorige vliegtuigen bo ven het Noorsche kustgebied gevlogen. Van groote hoogte wierpen zij enkele brisantbommen neer, waardoor twee Noren werden gedood. Duitsche jagers traden onmiddellijk op en schoten boven zee twee van de drie aanvallende bommenwerpers neer. Slechts een der groote vliegtuigen wist onder bescherming der wolken te ontsnappen. De Britsche aanvallen op Berlijn. BERLIJN, 9 September (D.N.B.) Ten aanzien van den aanval van het Engelsche luchtwapen in den nacht van 7 op 8 September op Berlijn wordt van bevoegde Duitsche zijde aan het D.N.B. medegedeeld: Men heeft van Britsche zijde groote verwachtingen gehad van het succes van den aanval op de rijks hoofdstad en er op gewezen dat deze aanval be schouwd moet worden als een revanche voor een grooten aanval van het Duitsche luchtwapen op 7 Sep tember 1940 op Londen. Afgezien van het feit dat de groote Duitsche aanval op de Britsche hoofdstad in dertijd slechts een vergelding vormde voor herhaald werpen van Britsche bommen op een reeks woon wijken van Duitsche steden, heeft het Britsche lucht wapen ook in den nacht van Zondag op Maandag wederom alleen de Berlijnsche burgerbevolking ge troffen. Duitsche luchtafweerartillerie en nachtjagers hebben den Britschen bommenwerpers een leerzaam voorbeeld gegeven van de superioriteit van de Duitsche afweer. In voorbeeldige samenwerking van alle Duitsche afweerkrachten bracht de aanval op het rijksgebied den Britten zware verliezen. Negen tien bommenwerpers, d.w.z. meer dan 18% van de over het Kanaal gekomen bommenwerpers, werden neergeschoten. Alle wrakken van deze vliegtuigen liggen op Duitsch of bezet gebied. Met het verlies an 19 bommenwerpers in enkele nachte'ijke uren heeft de Britsche luchtmacht tegelijkertijd een ver lies geleden van ongeveer 95 man vliegend personeel. Bokswedstrijden. In Amsterdam en Den Haag. In het kadér van cle Ontspanning voor de Duitsche bezettingstroepen worden hier te lande wedstrijden gehouden tusschen een aantal bekende Duitsche be roepsboksers (geen militairen). De wedstrijden te Vlissingen werden door 15.000 personen bijgewoond. Woensdag hebben wedstrijden plaats in het Stadion te Amsterdam en Zondag op het Malieveld te 's-Gra- venhage. Telkens om 3 uur. In der. welstrijd in Den Haag zullen de overwin naars van de kampen to Vlissingen en Amsterdam uitkomen tegen den Duitschen kampioen Gustav Eder, die, als de omstandigheden internationale ontmoetin gen niet verhinderd hadden, een' ernstige candidaat voor het Europeesche kampioenschap zou zijn geweest. Uit sportief oogpunt zijn de wedstrijden belangrijk. De eindwedstrijd wordt door Duitsche en Neder- lnndscho autoriteiten bijgewoond. De wedstrijden zijn ook voor het Nederlandsche publiek toegankelijk en wel geheel kosteloos. De plaatsruimte is vrijwel onbeperkt. INDUSTRIE TE HAARLEM. Ter gemeente-secretarie te Haarlem is ter inzage gelegd een verzoekschrift van J. Bruschke, te Haar lem, om vergunning tot oprichting van een inrich ting voor machinale Houtbewerking in het perceel aan de Voorzorgstraat no. 6, waarin geplaatst zullen worden 10 eleetromotoren mét een gezamenlijk ver mogen van 30 P.K., dienende voor de aandrijving van. diverse machines. HET ..VOLKSGERICHT" TE STAPHORST. Het volksgericht in Staphorst, waaromtrent we eenige dagen geleden melding maakten, heeft ten slotte toch nog zijn doel gemist. De op de wegen zij ner eerste liefde teruggevoerde boerenzoon heeft bij nader inzien zijn keuze bepaald op zijn tweede ver loofde. Het gevolg was. dat 300 jeugdige Staphorsters en Staohorsterinnen tot middernacht eeoooad hebben, de eerste idylle te bestendigen, maar de hoofdige iStanhorstenaar hield thans voet bij stuk en is den vol genden morgen In de vroegte mét zijn tweede hartsvriendin naar het raadhuis getogen en .met haar in ondertrouw opgenomen. Jan heeft zich nie(t laten bepraten, Jentje heeft gezegevierd en Hilligje heeft den strijd verloren. STAGNATIE BIJ DE AMSTERDAMSCHE TRAM. Maandagmiddag is in de Clercqstraat te Amster dam bij het vierde rijtuig van een tramtrein der N.Z. I-I.T.M. asbreuk opgetreden met het gevolg, dat in korten tijd het tramverkeer in Amsterdam-West ont wricht was. Immers ter plaatse van het ongeval pas- seeren ook eenige Amsterdamscbe stadslijnen, zoodat al spoedig een lange rij tramwagens was gevorjnd, al vorens de stadsdiensten tijdelijk waren omgelegd. De dienst HaarlemAmsterdam v,v. moest naar aanleiding van het gebeurde ingekrompen worden tot de Krommert, waarheen zich dus alle reizigers uit Amsterdam moesten begeven. Vandaar konden zij Haarlem bereiken. Omgekeerd moesten de reizigers uit Haarlem aan de Krommert uitstappen. Met bekwamen spoed werd een z.g. asbreukwagen- tje uit Haarlem gerequlreerd, met behuln waarvan de defecte wagen op dood spoor te Sloterwijk is gereden, waarna het verkeer spoedig hersteld was. Niettemin was het inmiddels half tien geworden FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties V. d. Graaf en Co.N.V.. Amsterdam). UITGESPROKEN: 4 Sept. Ph. F, Peereboom, zonder beroep, Den Haag, Kockstraat 80, Recht. Comm. Mr. L. Vliegenthart, Cur. Mr. J. M. Barents. Voorburg. 4 Sept. Anne Paulusma, expediteur, Drachten. Recht. Comm. Mr. H. W. A. Schipperij n, Cur. deurwaarder B. Mulder. Beetsterzwaag. 4 Sept. A. Sterckel, Apeldoorn. Recht. Comm. Mr. A. H. v. d, Giesen, Cur. Mr. V. N. H. Bonga, Apeldoorn. 5 Sept J. Keiler, koopman, Groningen, Rosenstelnlaan 15 a. Recht, Comm. Mr. H. W. J. Kloppenborg, Cur. Mr. J. H. Buwalda, Hooge der A 14a, Groningen. 5 Sept. nalatenschap J. Overzet, Oost ïndië gem. Leek. Recht. Comm. Mr, H- W. J. Kloppenborg, Cur. Mr. H. S de Jong, Tolbert, gem. Leek. 5 Sept. D. J. van der Veen, autobusondernemer, Boven buren (Winschoten). Recht. Comm. Mr. H. W. J. Klop penborg. Cur. Mr. E. Post, Winschoten. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 29 Aug. P. van der Meer te 's Gravenhage. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 2 Sept. de Vennootschap onder de firma van Delft en de Waal, instrumenthandel, gevestigd te Amersfoort. Cur. Mr. Dr. M. Tijdeman te Amersfoort. Beëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst. Uitk. 18.954 2 Sept. G. de Waal, voorheen wonende te Den Dolder, thans te Zandvoort, Cur. Mr. Dr. M. Tijdeman te Amers foort. Beëindigd door het verbindend worden der uitdee- lingslijst. Uitk. nihil. Dat is de Oekraïne, de landstreek in het Zuiden van Rusland, waar de bewoners weer moed gevat hebben, een gelukkige toekomst tegemoet gaan, nu zij door de Duitsche weermacht bevrijd zijn van hun onmenschelijke onderdrukkers. Overal in dë Oekraïne worden de Duitsche sol daten en hun bondgenooten geestdriftig verwel komd. Overal gaan zij weer aan den arbeid en halen, daar in de korenschuur van Europa, den oogst bin nen. Ziehier een der resultaten van den strijd tegen het bolsjewisme. Overal waar de trawanten van Stalin vernietigd zijn, gaat een gelukkige bevolking aan het werk en helpt spontaan mede aan den op bouw van het nieuwe Europa. De strijd tegen het bolsjewisme, is een strijd die gestreden wordt terwille van ons aller toekomst. Het is een strijd, die Duitschland begonnen is en die het met behuip van zijn bondgenooten en de vrij willigerslegioenen, zal voeren totdat de overwin ning behaald zal zijn De strijd tegen het bolsjewisme is een strijd, waarin beslist wordt ook over de toekomst van Nederland. Daarom zijn reeds duizenden Neder landsche mannen, strijders in de gelederen van ons legioen en daarom wordt ook van u verwacht, dat u zult helpen onderdrukte volkeren te bevrijden van het bolsjewistische juk. Doet wat van u verwacht wordt, doet uw plicht, meldt u aan bij het OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN, GROENTEN- EN FRUITPRLJZEN. Bericht No. 32. De hieronder volgende groenten- en fruitprljzen zijn geen vastgestelde maximumprijzen. Zij zijn be-" doeld om den consument een richtlijn te geven voor de prijzen, die hem ten hoogste in rekening gebracht mogen worden gedurende de periode van 10 tot en met 16 September 1941. Boven deze prijzen zullen In dit tijdvak in geen geval groenten of fruit mogen worden verkocht, ook niet wan neer deze van de beste kwaliteit zijn. In de meeste gevallen zullen de groenten- en fruitprljzen lager moeten zijn dan de onderstaande prijzen, die ge baseerd zijn op de beste kwaliteiten. GROENTEN. Bloemkool sorteering I sorteering II Tomaten: goede kwaliteit misvormd kriel Wortelen: met lof per bos zonder lof, fijn zonder lof middelgrof zonder lof, grof 0,20 0.13 0.10 Kasboonen Stokboonen: prinsesseboonen snij- en spekboonen Stamboonen: prinsesseboonen zonder draad idem met draad andere soorten stamboonen Pronkboonen Roode kool Savoye kool Witte kool Spitskool Komkommers: boven 850 gr van 700—850 gr van 600—700 gr. van 500—600 gr. stek Uien Zilverulen Sjalotten 1... Bieten I tot Vs K.G. per stuk van y2-l K.G. per stuk III van 1—I«/s K-G. per stuk Gekookte bleten 3 stuks of meer dan 3 stuks per K.G minder dan 3 stuks per K.G Kropsla: boven 5 krop per K.G beneden 5 krop per K.G Andijvie Spinazie Stoofsla Rabarber Postelein Prei: boven 10 m.m. doorsnee tot 10 m.m. doorsnee Knolselderij: I boven 10 c.m. doorsnee II van 810 c.m. doorsnee III van 6—8 c.m. doorsnee ...- beneden 6 c.m. doorsnee FRUIT. Aardbeien Aalbessen 0.47 0 p. St. 3 p. st. 8 p. kg. P- kg. p. kg. p. bos p. kg. P- kg p. kg. P- kg. 0,33 p. kg. 0.24 p. kg. 0,24 p. kg. 0,22 p. kg. 0.19 p, kg. 0.17 p. kg. 0,08 p. kg. 0,08 p. kg. 0,07 p. kg, 0.08 p. kg 0,22 p. st. 0,19 p. st 0,15 p. St. 0,10 p. St. 0,14 p, kg 0,09 p. kg. 0,20 p. kg. 0,13 p- kg. 0,09 p. kg. 0,08 p. kg. 0,07 p. kg. 0,17 p. kg. 0.13 p. kg. 0,07 p. St. 0.06 p. St. 0.13 p. kg. 0,20 p. kg 0,13 p. kg. 0,10 p. kg 0,20 p. kg. 0,16 p. kg. 0,13 p. kg. 0,16 p. St. 0,13 p. St. 0,10 p. St. 0,06 p. St. 1,50 p. kg. 0,47 p. kg. Meloenen: groene ananas 0,56 p. kg. andere soorten 0,32 p. kg. Druiven: Muscaat, Westfrisla, Leopold, Gol den Champion, Gros Colman 1,07 p. kg. Frankenthaler 0,92 p. kg. andere soorten 0,85 p. kg. Pérziken: extra (boven 7 c.m. doorsnee).... 0,54 p. st. klasse I (v. 67 c.m. doorsnee).... 0,29 p. st. klasse II (v. 5—6 c.m. doorsnee).... 0,17 p. st. klasse III (v. 45 c.m. doorsnee).... 0,07 p. st. klasse IV (ben. 4 c.m.) 0,62 p. kg. Appelen Cox Oranje Pippin enz. extra kwaliteit 0,76 1ste kwaliteit 0,54 2de kwaliteit 0,32 Goudreinetten enz. extra kwaliteit 0,54 1ste kwaliteit 0,39 2de kwaliteit 0,25 Brabantsche Bellefleur enz. extra kwaliteit.. 0,47 lst.e kwaliteit 0,35 2de kwaliteit „0,20 Jacques Lebel enz: iste kwaliteit 0,32 2de kwaliteit 0,20 Overige soorten 1ste kwaliteit.. 0,27 2de kwaliteit 0,17 Val van Goud- en sterrelnetten 0,20 Val van overige appelen 0,17 P- kg. p. kg. P- kg. P- kg. p. kg. p. kg. P- kg. kg. kg. kg. kg. kg. kg. kg. kg. Stek- en wormstekige appelen (zuur) 0,14 p. kg. Stek- en wormstekige appelen (zoet) 0,10 p. kg. Peren, Buerré d' Anjou enz. extra kwaliteit 0,69 p. kg. Iste kwaliteit 0,47 p. kg. 2de kwaliteit 0,25 p. kg. Beurré Hardy enz. extra kwaliteit 0,54 p. kg. Iste kwaliteit 0,39 p. kg. 2de kwaliteit 0,17 p. kg. Beurré de Mèrode enz 1ste kwaliteit 0,35 p. kg. 2de kwaliteit 0,17 p. kg. Overige soorten: iste kwaliteit 0,25 p. kg. 2de kwaliteit 0,17 p. kg. Stek- en wormstekige peren 0,10 p. kg. Pruimen: Dubbele Boeren witte enz: iste kwaliteit 0,54 p. kg. 2de kwaliteit 0,20 p. kg. Reine Victoria enz. iste kwaliteit 0,42 p. kg. 2de kwaliteit 0,20 p, kg. Overige soorten pruimen: Iste kwaliteit 0,35 p. kg. 2de kwaliteit 0,20 p. kg. Opm. Voor het snijden van kool mag 3 cent per K.G. berekend worden, met dien verstande, dat de kool na het snijden gewogen wordt. Voor het schrappen van wortelen mag 1 cent per K.G. of per bos berekend worden, met dien verstande, dat de wortelen vóór het schrappen gewogen worden. Voor het bezorgen mag geen extra bedrag in rekening gebracht worden, behalve in het hlerbovengenoemda geval. (Adv. Ingez. Med.) Een asplialt-spoor Haarlem- Amsterdam. Een herinnering aan 1847. In het jaarboek van de vereeniging „Haerlem" vertelt de archivaresse der gemeente mej. dr. G. H. Kurtz bijzonderheden over het wagenveer Amster damHaarlem. Bijna had men op den weg van Amsterdam naar Haarlem nog een ander vervoermiddel heen en weer zien snellen, een vervoermiddel, dat slechts op enkele plaatsen in ons land geloopen heeft, o.m. sinds 1864 tusschen Den Haag en Scheveriingen. Het was het asphalt-spoor van C. Soetens, waar over deze uitvinder op 23 October 1847 in de groote zaal van de Doelen te Haarlem een voorlezing hield, welke rede later in druk is verschenen. („Asphalt sporen door geheel Nederland, in verband met de eerste sluiting der gelaleening ten behoeve van het asphalt-spoor tusschen. Haarlem en Amsterdam"). Het asphalt-spoor was de geperfectionneerde dili gence. Op platte banden van asphalt in den weg zouden gemakkelijke, onomvalbare rijtuigen getrok ken door goede paarden heen en weer rijden. Vol- fens Soetens zou na den aanleg niemand meer in e IJzerbaan-wagens willen hotsen, maar een ieder zou in den vervolge van zijn voortvliegende Patent rijtuigen gebruik maken. De reisduur „van poort tót poort" zou 45 minuten bedragen. Men zou 17 a 18 keer per dag heen en weer rijden, terwijl de spoor wegen toen slechts 4 a 5 keer per dag reden. Het dividend zou vermoedelijk 25 pCt. zijn! Soetens, die YRIJWILI NI EGIOEN D Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. heeft daar geen succes gehad. Zijn hebben daar nimmer geloopen. Het Haarlemsche Stadsbeeld. Wondeplekken worden verbeterd. Eenige jaren geleden hebben wij er de aandacht op gevestigd, dat op verschillende punten in de ge meente het stadsbeeld ontsierd werd door wondeplek ken die een gevolg waren van het afbreken van hui zen. Gelukkig is daarna een en ander gedaan om ver betering te verkrijgen, o.a. in de Spaarnwouderstraat waar een leelijke muur is weggewerkt. Nu is ditzelfde gedaan op den hoek Ged. Oude Gracht—Raaks. Indertijd is het oude gebouw van den Burgerlijken Stand weggebroken, ten einde een ver- keersverbetering tot stand te brengen. Er kwamen daardoor zijmuren van aangrenzende perceelen bloot die geen fraaien aanblik opleverden. Gelukkig zijn er nu metselaars aan het werk, gezet om voor een effen grijzen muur te zorgen. Fraai is dat natuurlijk nog niet, maar toch is het dragelijk vergeleken bij het geen er was. Indertijd is het plan geweest op den hoek der Ged. Oude Gracht nog drie perceelen af te breken die eigendom der gemeente zijn, om hierdoor een groot bouwterrein te krijgen dat in exploitatie zou kunnen gebracht worden met den grond die nu op die plek reeds beschikbaar si omdat niet de' geheele grond voor de wegverbreeding noodig was. Later werd een plan uitgewerkt om op dit terrein een groot gebouw voor de huisvesting van enkele gemeentelijke bu reaux te stichten. Door de tijdsomstandigheden is voorloopig geen uitvoering daaraan gegeven. HAARLEM 8 September. Bevallen: 5 Sept.: A. G. v. Berkel-Timmer, z. 6 Sept.: M. E. v. d. Vegt-Veldhuis, z. J. de Vogel-Heuving, d. J. Zwarter-Veerman, z. A. A. Beers-v. d. Bosch, d. M, Bogaard-Verbeek, z. L. M. M. de Jong-v. d. Wint, z. J. M. A. J. Francken-Huijsser, z. P. Wegman-Molenkamp, z. A. Aaldijk-Speksnijders, z. A. C. M. Carstensen-v. d, Moot, z. 7 Sept.: N. Engel-de Boer, z. H. Hartgers-Haandrikman, d. 8 Sept.: A. H. Th. v. d. Werff-Verblakt, d. Overleden: 6 Sept.: C. v. Nimwegen-Groenendaal, 42 j., Soera- bajastraat. 5 September: C. W. 8 mnd., d. v. E. W. Groeneveld, Prof. v. d. Waalstraat. 7 Sept.: L. 5 mnd., z. van J. C. Eland, 't Krom. C. F. Verkooij, 93 j„ Da Costastraat. S. M. Hoevenaar. 81 j.. Ha- zepaterslaan." FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Bevallen: E. SmitVegter, d„ Ferwerd; S. Hoek stra— Hartmans, z,, Sexbierum; C. A. Huguenot van der Linden—Hartogs, z„ Amsterdam; Homan—Knip pers, z., Amsterdam; M. M. van 't Steen—Hoogendorp, d., Rotterdam; Overbosch—Tuinzing, d., Rotterdam; Hoytema van Konijnenburg—Kolif, z., Scherpenzeel; B.esse v. Ittersum—v. Riemsdijk, d., Batavia; H. Ver hagen—Fransen Daalmeyer, d„ Bussum. Getrouwd: C. Mackaay en T. Groenman, Amsterdam. Overleden: S. Been, m„ 56 j., Utrecht; C. de Roon Swaan, m., 69 j., Velp (G,); J. Mus—Wijkenke, v., 79 j., Purmerend; L. W. v. Sluis, m. 57 j., Amsterdam; J. G. WernerWillemseA, m., 47 j., Amsterdam; M. K. Marsman, m., 50 i„ D. van Stolk, m„ 88 j., Rotterdam; E. R. Eysberg—Beck, v., 77 j„ Velp (G.); W. F. Wijting, m„ 47 j., Rotterdam; C. v. Erk, m„ 82 j„ Gouda; A. Godschalk, m., 60 j., Arnhem; J. Hamburger—Hambur ger, m., 77 j., Amsterdam; S. Pfeffer, m., 68 j„ Laren; S. Hermanus Thon, m., Amsterdam. Jladio Q ttoqmmwa De herdenking van den sterfdag van Peter Ton heeft Zondag te 's-Gravenhage plaats gehad. Een overzicht van de plechtigheid bij het graf, waarop door vele deputaties van de W.A, bloemstukken waren gelegd. (Fotodienst N.S.B.), WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7,00 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.40 Gramo- foanmuzlek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmu zlek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kin deren en solist. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economi sche berichten. 1.00 Gramofoonumuziek. 2.15 Molto Canta bile. 2.45 Gramofoonmuzlek. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang met pianobegeleiding. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gra mofoonmuzlek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Jeugdstormkwartier. 5.45 Harmonie orkest van het Nederlands.h orkest ,,'s Gravenhage". 6-15 Voor de binnenschippers. 6.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Volkszangkoor.. 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.15 Causerie „Volksgezondheid". 8.30 Cabaretprogramma. 9.30 Gramofoonmuzlek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.16 B. N. O.: Engelsche uitzen ding: „The D.utch Achievements in the Netherlands Indies". HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Zang met pianobegeleiding (opn.). 10.40 Decla matie. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Frans Wouters en zijn orekts. 12.45 B. N. O, Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Ramblers. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.45 Schrammel- kwartet en soliste. 2,15 Voor de jeugd. 2.30 Verkorte opera „Die verkaufte Braut" (gr.pl.). 4.00 4-handige pianomuziek en gramofoonmuziek, 4.40 Gramofoonmuziek. 5.00 Bijbel lezing. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.39 Orgelconcert en zang. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 „In en om de N. S. B." (voor bereid door de N. S. B.). 8.00 Utrechtsch Stedelijk Orkest en soliste. 9.00 Boekbespreking. 9.15 Utrechtsch Stedelijk orkest en soliste. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Dag sluiting. (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.05—10.15 Gramofoonmuziek. HET DUITSCHE RIJKSPROGRAMMA. HILVERSUM 8 September. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Dinsdag 9 September. Ter gelegenheid van den llOden geboortedag van den dichter Wilhelm Rabe leest Georg Eilert van 17.1017.25 uur de inleiding van „Die Chronlk der Sperlingsgasse". Van 18.00—18.27 uur zingt over den rijkszender Berlijn het radiokoor der Hitier Jugend onder leiding van Willi Trader.. Leo Eysoldt geeft met zijn orkest van 20.15—20.50 uur een amusementsconcert, aansluitend een muzikaal overzicht onder den titel „Bij ons thuis", daarop volgend tot 21.10 uur frontberichten. In een operaconeert zingen en spelen van 21.1522.00 uur Martina "Wulff, sopraan, Rupert Glawitsch, tenor, Bern- hard Jakschaat, bariton en een groot orkest onder leiding van Otto Ebel von Sosen, melodieën utt „Freischütz", „Martha", „Barbier von Sevilla", „Troubadour". Woensdag 10 September. Het Kunkel kwartet speelt in een kamermuziekpro gramma van 11.00—11.30 uur werken van Mozart, Boeehe- rini en Brahms. In de uitzending „Singendes Klingendes Frankfurt", van 17.25—18.37 uur dirigeert prof. Rudolph Hattniggs eigen werken. Van 20.15—20.50 uur Bunter Tonfilmbilderbogen. Na de frontberichten .die van 20.50—21.10 worden uitgezonden volgen tot 22.00 uur mooie melodieën, gespeeld door een groot radio-orkest onder leiding van Ernst Josef Topita en de kapel van Willi Steiner.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3