IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMIJIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Operaties der Duitsche luchtmacht boven Afrika. Contrasten. 26e JAARGANG No. 264 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem Telefoon 10724. Bureau Pmuider Courant; Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede Directeur: P. W. PEEREBOOM DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30» elke regel meer 0.10. IJMUIDEN ONGEZONDE TOESTANDEN OP HET IJSELMEER. f Bonafide vischhandel in het gedrang. In de laatste weken waren er legio klachten van winkeliers en vaste verkoopers van visch, dat er door hen zoo goed als geen paling kon gekocht worden, terwijl de straatverkoop hand over hand toenam, waaruit bleek, dat de paling langs andere en ver keerde paden zijn weg naar den consument vond, al dus „De Visscherijwereld". Het blad vervoïgt: Bovendien scheen en schijnt er een ontstellend verlangen te bestaan om thans visch- handelaar te worden genoemd. Lieden, die er vroeger niet a^n dachten van het vischbedrijf hun beroep te maken, probeeren zich in den bonafiden vischhandel te laten opnemen en zouden thans gaarne georgani seerd of geregistreerd zijn. Een tijdsverschijnsel, waar terdege aandacht aan besteed moet worden Over den clandestienen handel in visch is ook in de raadsvergadering van Bunschoten het een en an der te doen geweest. Een der raadsleden, zelf visscher van beroep, heeft er de aandacht op gevestigd, hoe zich den laatsten tijd op het IJselmeer practijken hebben ontwikkeld, welke niet alleen aan de verschillende gemeenten langs de IJselmeerkust groote schade berokkenen, doch tevens den bonafiden vischhandel kapot maken. De spreker had» hier het oog op de groote Dartijen visch, welke buiten eenige veiling of vischafslag om, op het IJselmeer worden verhandeld, waarbij uit den aard van de zaak ook geen controle kan zijn op on- derrriaatsche visch. Als voorbeeld werd genoemd Spakenburg. waar onldngs meer dan de helft van den totalen aanvoer van paling buiten de vischveilingom werd verhan deld. Duizenden kilo's paling werden daar aan het havenhoofd gelost, zonder dat er op deze paling con trole op maat en prijs.werd uitgeoefend, en zooals te Snakenburg gaat het in alle visschërsplaatsen langs 't IJselmeer. De vischventers gaan met-een bootje het IJselmeer op. praaien daar de visschers en bieden hun boog'ere prijzen voor de visch dan zij od de vei- ling kragen. Het zijn niet zoozeer de bonafide han delaren. die zich met deze practijken inlaten, doch de gelegenheidshandelaren; die er den laatsten tijd" in grooten getale zijn bijgekomen, nu er bij de bevol king veel vraag naar visch is. Vooral over èenige weken, als de vischvangst min- 'der wordt, zal "het euvel zich geducht doen voelen, want dan zal er geen sprake meer zijn. dat er ter vei ling voldoende aanvoer voor den bonafiden handel is, daar alles reeds oo het water wordt weggekocht. Deze verkeerde praktijken, welke blijkbaar slechts moei lijk zijn te onderdrukken, leiden er weliswaar toe, dat 'de visscher hoogere prijzen voor zijn artikel maakt, 'doch de consument wordt de dupe en moet meer be- ta'en dan een redelijken prijs. In de raadsvergadering is aangedrongen op meer politietoezicht op het IJsel meer. ECHTPAAR IN HET GOUD. Donderdag 25 September a.s. zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat het echtpaar M. F. van PetegemA. Hamelinlc, wonende in de Stephensonstraat, den ge- zamenlijken weg door het leven «begon. Beiden zijn van Zeeuwsche afkomst, n.l. uit Ter- neuzen. De heer Petegem heeft 24 jaar bij de marine gediend, waarvan hij als onderofficier werd gepen- sionneerd. Bij de marine heeft de heer Petegem heel wat be leefd en hij heeft veel van de wereld gezien en zoo als iedereen, die verre reizen heeft gedaan, weet hij heel wat te verhalen. Hij bezocht niét alleen onze koloniën, maar ook andere landen; zoo was hij in 1890 'tijdens den Boxeropstand in China. Nu heeft hij reeds vele jaren het rustige en zorge- looze bestaan van den gepensionneerde. Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 10 September 1941. Tarbot f6,50—f 6,30; Tong f5,70—f3,30 per K.G.; Zetschor f 110—f94; Kleine schol le soort f92—f82; Kleine schol 2e soort f 76f57; Pufschol le soort £56—140; Pufschol 2e soort f39f 17,50; Kleine ronde poon f67—f57; Groote bot f80—f61; Kleine bot f42f31; Groote schar f48; Kléine séhar 'f35—f29,50; Pufschar £23—f 14,50; Wijting f 66—f 60 alles der 50 K.G. Trawler: SCH 65, Onderneming, 140 manden f 4371. Loggers: SCH 250 f1451; SCH 201 f1379; SCH 247 f1626; SCH. 443 f2147; KW 8 f 1483; KW 83 f1437; KW 2 f1938; KW 54 1 1840; KW 91 f1777; KW 104 f 1642; KW 52 f 1620. Kotters: IJM 203 f1164; IJM 222 f 2085; IJM 223 f548; KW 148 f 258; KW 109 f478; TX 29 f 1339; Helder 108 f1377; Helder 125 f 1445; Helder 7 f 864. Aan den afslag waren 38 kustvisschers met een totale besomming van f 10.771. GTJNNING. Het bouwen van een schuur en een bijkeuken bij het perceel Tasmanplein l'l te IJmuidem. is gegund aan den her G. Jansen alhier VELSEN AANTAL INWONERS DER GEMEENTE WEER GESTEGEN. Na den administratieven achteruitgang van het zie lental onzer gemeente in de maand Juni gevolg van de afschrijving van een aantal in het buitenland vertoevende inwoners is dit gedurende de" maapd Juli 'weer gestegen en wel van 48678 op 1 Juli tot 4(^777 op 1 Augustus. Op dien datum waren we dus nog 322 van de 49000 af, welk getal bij een .gemiddelde toe neming van 65 bereikt zou kunnen worden. Aan de 50.000, het getal, dat onder normale omstandigheden bereikt had kunnen worden, komen we dus in geen geval toe. De bevolking vermeerderde in Juli: door ves tiging met. 100 m. en 136 vr. totaal 236, door geboor ten met 45 m. en 47 vr. totaal 92; er was dus een ver meerdering ^an 145 m. en 183 vr. of met 328. De bevolking verminderde: door vertrek met 87 m. en 105 vr., totaal 192 en door overlijden met 23 m. en 14 vr., totaal 37. Er was dus een vermindering van 110 m. en 119 vr. of 229, De zuivere toeneming van het zielental bedroeg dus 99. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat er een vestigings overschot was van 44 en een geboorte-overschot'van 45. PERSONEELSVER. „PAPYRUS". De Personeelsvereeniging der Papierfabrieken „Pa pyrus" opent Vrijdag 26 September bet winterseizoen met een lezingavond in gebouw „Concordia". Het is het bestuur gelukt den heer Ir. C. Wolter- beek, ingenieur van den Rijkswaterstaat, bereid te vinden te spreken over het voor onze gemeente, maar ook voor ons land zoo belangrijke onderwerp van den tunnelbouw te Velsen, te behandelen. Ongetwijfeld zullen vele leden/dit interessante on derwerp gaan beluisteren. SANTPOORT TERAARDEBESTELLING I. LINDEBLAD. Gistermiddag werd op „De Biezen" ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den heer I. Linde blad, stationschef alhier. Onder de talrijke aanwezi gen merkten We o.a. op Dr. De Groot, den heer Noot, stationschef te Velsen, den heer J. H. Visse, den vo- rigen Santpoortschen stationschef en tal van andere personen uit spoorwegkringen. De kist vrerd gedragen door spoorwegpersoneel in uniform. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer Eylcern, voorzitter van den voormaligen Cen- tralen Bond van Spoorwegpersoneel. Deze roemde den overledene als iemand 'met een edel karakter, die zich niet anders voor deed, dan hij, was. Hij was een humaan chef, vol liefde tot de Spoorwegen in 't al gemeen en tot zijn station Santpoort, in 't bijzonder. Spr. gaf de verzekering dat de nfiam Lindeblad nog lang in spoorwegkringen zou bh'jvfen voortleven. Ds. Oldeman bad het „Onze Vader", waarna een zwager van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. BEVERWIJK INDISCHE LEERGANG BEGONNEN. Groote belangstelling voor eersten avond. Maandagavond is door het Koloniaal Instituut te Amsterdam in de bovenzaal van het Veilingge bouw „Kennemerland" de eerste lezing gehouden van den z.g. Indischen Leergang bestaande uit tien l.ezingen met lichtbeelden. Voor den eersten avond bestond veel belangstel ling, waarover de heer A. Visser in zijn openings woord dan ook zijn tevredenheid uitsprak. De lezing werd o.m. bijgewoond door burgemeester jnr. H. J. J. Scholtens. De heer Bakker uit Amsterdam, oud-Indisch ambtenaar, die als spreker was uitgenoodigd, merkte op, dat eir in Beverwijk voor deze avonden een record belangstelling schijnt te bestaan, wat hij een prettige verrassing vond. Twee-en-twintig jaar had hij in Indië doorgebracht en in dien tijd een x-ijke levenservaring opgedaan en vele menschen leeren kennen uit dat groote deel van het Nederlandsch'e .rijk. „Ondanks de verschillende rassen en kleur zijn deze menschen niet anders dan wij. De meening dal een ander ras wel rfiind'erwaardig moet zijn, is on juist. Als men dit volk leert kennen, komt men wel tot andere gedachten. „De gordel van smaragd, die langs den evenaar slingex-t", is een dichterlijke uit drukking, moar niet overdi-even voor ons Indië". Uit voerig schetste spreker de schoonheid van dit land. Meer dan 70 millioen menschen wonen in Indo nesië. De landoppex-vlakte is 60 maal zoo groot als Nederland en op de kaart van Europa uitgestrekt reikt het van Ierland en Noorwegen tot Napels en den Kaukasus. De heer Bakker schetste de gewoonten van de b.evolking. Als we het karakter van den Javaan wil len beooi'deelen, moet men den dessaman kiezen. Groote massa's wonen in een dessa verspreid, waar nog de zuivere inlandsche gewoonten heerschen. "Vervolgens behandelde de heer Bakker de karakters de scherpe tegenstellingen van oud en nieuw, de prachtige natuur en de geschiedenis van Indonesië. Het aandachtig luisterende publiek beloonde hem met een hartelijk applaus.* Tenslotte werd een serie lichtbeelden vertoond, die de heer Bakker op» duidelijke wijze toelichtte. Woensdag 17 September wordt de tweede lezing gehouden. „DE ROZENKRANS". De voorstelling door het gezelschap Pierre Mols van het bekende tooneelspel „De Rozenkrans", bewerkt naar den roman van Florence L. Barclay, kan niet doorgaan. CHRISTELIJKE WERKMANSBOND. Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling van den Nat. Christelijken Werkmansbond een ledenvergade ring in het Nederlandsch Hervormd verenigingsge bouw aan de Oosterwijkstraat. De heer L. Baas heette de aanwezigen welkom op deze eerste vergadering in het nieuwé seizoen. Ds. Joh. de Vries behandelde ver volgens het onderwerp „Ziekenbezoek". Ds. de Vries sprak over de moeilijkheid om tegen over een zieke Gods zoekende liefde naar voren te brengen, die zich ook in een ziekte openbaren kan. Nadat Ds. de Vries over dit ondei'wex-p nog eenige vragen had beantwoord sloot de heer Baas d^ verga dering met dankgebed. WIE HELPT? Zondagmiddag ongeveer vier uur heeft een jonge dame na een bezoek aan het Roode Kruisziekenhuis in de Vondellaan haar handtaschje verlox-en, waar niet alleen haar weekloon maar ook tal van extra distributiebonnen voor een zieke in zaten. Hoewel het verlies direct bemerkt werd, was het taschje toch al spoorloos verdwenen. Tot nu toe is het nog niet de eigenaresse teruggébracht, hoewel haar persoonsbe wijs eveneens tot den inhoud behoorde. Het hoeft wel geen betoog,, dat het meisje ddor het gemis van de bonnen ernstig gedupeerd is, temeer daar het extra rantsoenen waren voor - een- zieke. Wie van de per sonen, die ongeveer op dat tijdstip in de Vondellaan (tusschen ziekenhuis en Velserweg) waren kunnen onze bonlooze 'lezeres inlichtingen verschaffen, tot het terug krijgen van de bescheiden. PERSONALIA. In de -jury voor beoordeeling van ontwerpen voor bebouwing van Hofplein en Blaak te Rotterdam is naast nog een 7-tal architecten ook benoemd onze oud-plaatsgenoot de heer Ir. P. Verhagen. „DE WITTE NON". In het K.S.A.-gebouw wordt Donderdagavond op nieuw een voorstelling gegeven van het bekende too- neelstuk „De Witte Non". De hoofdrollen worden ge speeld door Roosje Kohier, Greta en Willem Goossens. VERGADERING VAN TURNLUST. De Beverwijksche Gymnastxekvereeniging „Turn- lust" houdt Maandag 6 October -een ledenvergade ring. WAT DE TUINDERS KREGEN. VEREERTIGDE VEILINGEN „Kehnemerland en „Vrije Veiling". Spinazie per KG 812. Postelein per KG 12. Sla per 100 krop 3.50. Andijvie per KG 7. Wortelen per bos 5. Radijs per bos VA2. Selderij per bos ly22. Peterselie per bos 12. Tomaten per; KG 1016. Sjalotten per KG 7. Waspeen per KG 46. 1 Bloeftxkool I per stuk 9V2—12. Idem Hé7. Komkommers I per stuk 8V213. Idem II 4'5. Knollen per stuk 10. Snijboonen per KG 1215. Dubb. boonen per KG 1215. Spercieboonen z. dr. 21. Spercieboonen met draad per KG 21. Tuinbioonen per KG 3035. Pronkboonen' per KG 10. Raspers per KG 40. Groene kool per KG 3J/2. Roode kool per KG 3V2. Appelen per KG 20. Peren per KG 10. Chinee'sche kool per KG 1214. Augurken per KG 10—27. NAAMSVERANDERING VAN STRATEN. Thomas Wijc' straat en de Schans. De burgemeester van Beverwijk heeft op 10 Sep tember het volgende besloten: 1. Het pleinvormige gedeelte van de' Meerenstein- straat, gelegen ten Z.W. vein den Rijksweg te verlee- nen den naam „Schans". (Naar den naam welke het vei'lengde van de Breestraat ten N.W. van de. Pepei'- straat gedurende meer dan 3 eeuwen heeft gedragen en naar de Heerenhofstede, de „Schans", welke daar van het begin der 17e eeuw tot in' de 19e eeuw heeft gelegen en waartoe het terrein in kwestie heeft be hoord). 2. De straat, thans aangeduid als Nico Scholtestraat, loopende van den Boeweg tot de Jan Vermeyen- straat, te verleenen den naam „Thomas Wijckstraat" (naar den-bekenden graveur en schilder, die omstreeks 1616 te Bev^pvijk. is geboren, in 1677 is overleden en door zijn werk in vele groo'te kunstverzamelingen in Europa is vertegenwoordigd). 3. Voor zooveel noodig te bevestigen, dat aan de straat loopende van den Boeweg tot den Romerkerk- weg is verleend de naam „Jan Vermeijenstraat (naar den bekenden te Beverwijk geboren schilder Jan Cornelisz Vermeijen (15001595). 4. Voor zooveel noodig te bevestigen dat aan de straat, loopende van den Boeweg tot de Jan Ver meijenstraat is verleend de naam Willem Passtoors- straat (naar Willem Casper Josph Passtoors» (1856 1916), stichter en eei'Ste centrale px*esident van den Ned. R.-K. Volksbond en lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het toenmalige district Be verwijk). Oosfzeevloot der Sovjets in benarde positie. Opeengedrongen in de Finsche Golf. In aansluiting op het Duitsche weermachtsbericht van Woensdag verneemt' het D.N.B. van militaire zijde dat tengevolge van de omsingeling van St. Petei-sburg ook de lichte schepen der bolsjewistische Oostzeevl'oot niet meer naar de Witte Zee kunnen: ontkomen. Deze Oostzeevloot bestaat uit twee oudere slagschepen drie slagschepen zijn in aanbouw tenminste 6 kruisers tot 10.000 ton, ongevere 30 torpedobootjagers, waaxwan bijna de< helft beschadigd is, een twaalftal tox-pedobooten, ongeveer 100 duik- booten, verscheidene mijnleggex-s, ongeveer 50 mijn- vegers en een groot aantal motortox-pedo- en- motor booten. De Oostzeevloot is thans opeengedrongen in een klein gebied in de Finsche Golf. Weliswaar beschikt zij daar ribg over dé basis Kx*oonstad, doch zij wordt in haar vrijheid van beweging zeer belem merd door het wegvallen van de verbindingen over land en de heerschappij van Duitsch-Finsche mtirine en luchtmacht in de Finsche Golf. De Duitsche troepen hebben bij hun verderen op- max'sch in den Noordelijken sector van het Oostelijk front Dinsdag een belangrijk kruispunt -van wegen ingenomen dat de bolsjewiki y^rbittex-d verdedigden. Dit kruispunt werd beveiligd dool' bunkers en veld- stellingen. De Sovjets poogden zich ten Zuiden van het Ilmen- meer hex-haaklelijk achter mijnversperringen te neste len, maar Duitsche sappeurs en infanteristen over meesterden deze vex-sperringen binnen zeer korten tijd, zoodat de Duitsche troepen hun opmai'sch kon den voortzetten. Bij een aanval op een vrij gi-oote* plaats stuitten Duitsche troepen op vrij sterke Sovjetformaties, waarbij zich tanks bevonden. Zon der eigen verliezen vernietigden zij 15 bolsjewistische gepantserde gevechtsauto's, waaronder vex-scheidene van 52 ton. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben Duitsche troepen Dinsdag, na hax-dnekkigen bolsjewistischen tegenstand te hebben gebroken, 700 soldaten gevangen genomen en 10 tanks vernietigd. Op een andere plaats werden 1000 Sovjetsoldaten •gevangen genomen en 14 stukken geschut en 4 vrachtauto's buitgemaakt, elders eveneens 1000 ge vangenen en 14 tanks. Tijdens de gevechten van de laatste dagen hebben de bolsjewiki door het vuur van Duitsche infanterie exx artillerie op den benedenloop van den Dnjeper tal van kaninneerbooten, monitors, sleepbooten en andere vaartuigen verloren. Dinsdog is op den be nedenloop van den Dnjepr ten Oosten van Chei'gon een- volgeladen bolsjewistisch transportvaartuig door welgericht Duitsch vuur tot zinken gebracht Het grootste deel der bolsjewieken op het schip ver dronk. Stroomafwaarts van Klef Is een Sovjet monitor vernietigd. Naar het D.N.B. vorts van militaire zijde wordt medegedeeld, hebben de bolsjewisten in het gebied zestig kilometer ten Noordoosten van Smolensk in den loop van 8 en 9 September de Duitsche stel lingen op eenige plaatsen met een hoeveelheid sol daten ter sterkte van een compagnie en bataljon, ge steund door pantserwagens, aangevallen. Alle Sovjet- aanvallen stortten als gevolg van de sterlfe Duit- schen afweer ineen, waarbij de bolsjewisten zware bloedige verliezen leden. Verscheidene pantserwagens werden vernietigd. SUCCESRIJKE ACTIE DER DUITSCHE LUCHTMACHT. BERLIJN. 11 September (D.N.B.) In het .ge bied ten Zuiden van Petersburg heeft de Duitsche luchtmacht op 10 September de operaties van het Duitsche leger met succes ondersteund. Talrijke Sovjet luchtafweer- en artilleriestellingen werden tot zwijgeri gebracht. Verscheidene veldstellingen wer den vernietigd. In een voortdurende achtervolging bestookten Duitsche gevechtsvliegtuigen de vluchten de Sovjetsoldaten. Ixx Mön-Sund werden door bom- treffers verscheidene schepen, die volgeladen DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Aanvallen op vliegvelden, haven installaties en schepen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 10 September (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „In het oosten voortdurende aanvalssuccessen. In Noord-Afi-ika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 8 op 9 September een aanval gedaan op het vliegveld Aboe Soeair aan het Suezkanaal. In hangars en b'önzine- opslagplaatsen ontstonden felle branden. Op het groote Bittermeer kreeg een vrachtschip een bomtreffer. In de Golf van Suez werd nog een koopvaarder zwaar beschadigd. Andere succes volle luchtaanvallen waren gericht op haven installaties in Tobroek en op Britscne vlieg velden en spoorweginstalltaies in Noord-Egypte. In den afgeloopen nacht heeft een krachtige formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen het vlieg veld Ismaïlia aangevallen. Gevechtshandelingen van den vij'and boven rijksgebied hebben overdag noch des nachts plaats gevonden". met vluchtende Sovjetsoldaten tot zinken gebrocht. Nachtelijke vluchten van de Duitsche luchtmacht in den nacht van 9 op 10 September wax-en gedicht op voor dexx oorlog belaixgrijke doelen in Petersburg In verscheidene voor den oorlog belangrijke in dustrie-installaties konden zware bomtreffers worden waargenomen. Dé electrische centrale van Peters burg kreeg verscheidene bomtreffers. In de instal laties ten Zuiden van deze centrale werden tal rijke branden waargenomen. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen op 10 September Sovjet-artillerie stellingen en troepenconcentraties met succes aan- men verbroken en aldus voor troepenverplaatsingen gevallen. Vex-scheidene spoorlijnen werden door bom- der bolsjewisten onbruikbaar gemaakt. Talrijke treinen werden door voltreffers tot ontspox-Ing ge bracht en stationinstallaties vernield. In den afgeloopen nacht van 9 op 10 September heeft de Duitsche luchtmacht, ook aanvallen gedaan op Odessa, Moskou, en andere steden in de Sovjet- Unie. Vliegtuigverliezen der Sovjets aan het Finsche front. Het D.N.B. meldt d.d. 10 September uit Helsinki: Officieel wordt medegedeeld aangaande het optreden der Finsche luchtmacht dat deze dejx 8sten September depóts en opslagplaatsen van den vijand in Oost- Karelië hebben gebombardeerd en Qltreffers hebben geplaatst. Finsche gevechtsvliegtuigen en het afweer geschut hebben twee bombardementsvliegtuigen en twee gevechtsvliegtuigen der bolsjewisten neerge schoten. Den 9en September gex-akte een Finsche afdeeling gevechtsfvliegtuigen bij de Swlr in- een luchtgevecht met een vijandelijke fox-matie van IS gevechtsvliegtuigen en maakte daarbij zes toestellen onschadelijk. Op den terugweg stletten dezelfde Fin sche vliegtuigen op een kleinere afdeeling vijande lijke bombardementsvliegtuigen die begeleid werden door gevechtsvliegtuigen. Van deze laatste werd nog een toestel neergeschoten. Eigen-verliezen kwamen niet voor. Op de Karelische Landengte en in Oost- Karelië heeft het Finsche afweex-geschut vijf vijan delijke gevechtsvliegtuigen ten val gébracht. Verder werd in Oost-Karelië nog een vijandelijk toestel veroverd, zoodat de vijand binnen de laatste 48 uur 17 vliegtuigen heeft verloren. ZOMERWEEK OP HET LAND. De ongedorschte tarwe wordt hoog „op gestoken" in afwachting van de verdere bewerking. (Foto Pax-Holland—De Haan m) VIIPURI WEER IN FINSCHE HANDEN. De Finsche troepen tijdens de over winningsparade door deze op de Sovjet-legers heroverde stad. (Foto Suomen-Holland). Proces tegen communistische functionarissen. 's-GRAVENHAGE, 10 September. Op het oogen- blik wordt voor het Duitsche Obergericht te 's-Gra- venhage een proces gevoerd tegen 22 leidende func tionarissen van de illegale C. P, N. (Communistische Party Nederland). Allen zjjn aangeklaagd wegens hoogverraad, z(j hebben o.a. in Februari en Maart van dit jaar aangespoord tot een algeraeene staking. Aangezien alle strafbare handelingen zijn gepleegd voor 22 Juni 1941, dus voor het tijdstip, waarop het Duitsche r(jk in oorlog is met de Sovjc-Unie, worden zij niet beschouwd als begunstiging van den vijand e-n wordt het proces niet gevoerd voor de militaire rechtbank. Controle op groenten- en fruitprijzen krachtig ter hand genomen. Overtredingen zoowel in den groot als in den kleinhandel. 's-GRAVENHAGE, 10 September. Sinds eenige weken wordt nu de contróle op de prijzen van groen te en fruit uitgevoerd aan de hand van de prijslijsten, welke door den gemachtigde voor dë prijzen zijn vastgesteld. Deze controle is in alle deelen van het land zoowel door de politie als door verschillende op sporingsorganisaties onmiddellijk met kracht ter hand genomen. Bij de behandeling dezer zaken is gebleken dat de prijsovertredingen zoowel in den groot- als in den kleinhandel plaats vinden. Behalve processen-verbaal opgemaakt tegen enkele veilingen, zijn er vrij veel grossiers in overtreding geweest: alleen in de stad Rotterdam reeds een dertigtal. Ook in het ressort Am sterdam kwamen ongeveer 40 verbalen tegen grossiers binnen. De détaillisten zijn uiteraax-d in belangrijk grooter aantal in overtreding geweest. Bij de inspectie 's-Gra- venhage wachten niet minder dan een 200 zaken op behandeling, terwijl Amsterdam reeds meer dan 100 vonnissen heeft gewezen. Ook de andere inspecties vdor de prijsbeheersching: te Leeuwarden, Arnhem en 's-Hertogenbosch zijn actief en dagelijks worden daar grossiers en détaillisten die te hooge prijzen voor hun waren gevraagd hebben, berecht. Tegen het niet- of niet-voldoende nakomen van den prijsaanduidings plicht moet eveneens steeds weer worden opgetre den. Het resultaat van deze actie, welke gevoerd wordt om te komen tot verantwoorde groenten en fruit prijzen, is, voorzoover dit nu reeds overzien kan wor-'- den, bevredigend. In vele plaatsen zijn verschillende prijzen scherp gedaald, hetgeen zeer gewaardeerd wordt door het publiek, dit werkt dan ook in alle op zichten mede bij de naleving der voorschriften. (A.N.F.) Amerikaansche burgers op schepen van oorlogvoerende landen. Een noodmaatregel, deelt Huil mede. Het D.N.B. verneemt uit Washington: Op de pers conferentie heeft 'Woensdag dè minister van bui- tenlandsche zaken Huil de Engelsche berichten tegengesproken als zou een gemeenschappelijke ver- klai-ing van Washington en Tokio inzake de vraag stukken in het Verre' Oosten te verwachten zijn. Wat betreft de bepaling van' president Roosevelt dat Amerikaansche burgers voortaan met schepen van oorlogvoerende mogendheden mogen reizen, verklaarde Huil dat dit slechts een noodmaatregel is teneinde den Amerïkaanschen burgers die in Europa of in Engeland wonen in de gelegenheid te stellen terug të keeren. Ongeveer 100 Amerikaan sche burgers moeten in de komende weken te- rugkeeren, daar zij anders hun nationaliteit zouden yei'liezen. Verder zijn er technici die met een spe ciale opdracht naar Engeland zijn gestuurd en thans weer willén terugkeeren. In geen geval wordt hierdoor het reizen 'met schepen der oorlogvoerenden in het algemeen toe gestaan, doch alleen diegenen die willen terugkee ren kunnen, indien na een zorgvuldig onderzoek van ieder geval afzonderlijk hiertoe aanleiding bestaat, toestemming krijgen. Natuurlijk zullen zii die' van deze schepen gebruik maken voor eigen risico reizen. De foto's in de couranten laten u de gebeurtenis sen zien aan het Oostfront. Zij geven u' een in zicht in de moeilijkheden, die overwonnen moeten wox-den om den aartsvijand van alle beschaafde vol keren, het bolsjewisme, te vernietigen. Deze foto's toonen u de aanvallen der stoottroepen, acties van de luchtmacht en van het pantserwapen. Kortom, zij doen u meeleven met den strijd die in het Oosten door de dappere beschermers van onze beschaving gestreden wordt. De foto's toonen u tevens dat in dezelfde couranten foto's kunnen verschijnen over cultureels gebeurtenissen ixx Nederland, over op- bouwenden arbeid, over wetenschap en techniek. In derdaad, dit is een fel contrast. Dit is een feit dat wij accepteeren zonder meer, waarbij wij echter vergeten dat wij dit te danken hebben aa'n, hen, die zich wierpen in den strijd tegen het bolsjewisme en zoodoende het gevaar buiten onze grenzen hiel den. Gontx'asten zijn er altijd en zij zijn er ook in dezen tijd; steeds weer moet do mensch keuze doen, be slissen aan welken kant hij behoort, dit is ook nu weer het geval. Duizenden Nederlanders kozen reeds. Zij willen niet afwachten. Daarom namen zij dienst in ons legioen. En nu wox-dt aan u gevraagd: wat wilt u, welken kant kiest gij? Bewijst dat u Inderdaad Hollandsch bloed in uw aderen hebt, meldt u aan VRIJWlLl NI EGIOEN ID Koninginnegracht 22, 's-Gravenhaga

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1