JiET Gordon gaat ore a; JCoct Tlieuws GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN U VOELT U NIET PRETTIG CARTER'S %7DA6 12 SEPTEMBER W5-%D.OO UU2. IA/CIZPTOI/6R DE/U ZSNOEd - HILVERSUM 1 QEGOHNEN MET EEW WieyiWE (Rt»8R.IEK C?(V£Rf£" OP(/CED£WP£ fcEPOItT/uSe? OVER. F/LM T-HEATE1^, NEDERtANPSCtJE omroep ("Adv. Ingez. M Ciano over den strijd tegen de Sovjets. Oproep voor de Italiaansche radio. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciario, heeft via de Italiaansche radio een op roep gepubliceerd, waarin gezegd wordt: „Sinds den ochtend van 22 Juni is Europa in een strijd om zijn bevrijding gewikkeld. Vele duizenden jonge Duitschers, Italianen, Finnen, Hongaren, Roe menen,' Slowaken, Spanjaarden, Franschen, Kroaten, Walen, Vlamingen, Nederlanders, Denen en Noren offeren op het onmetelijk oorlogstooneel in de Sovjet- Unie hun leven om Europa van het grootste en ern stigste gevaar te bevrijden dat ooit in den modernen tijd onze cultuur heeft bedreigd. Van de Noordpool tot aan de Zwarte Zee strekt zich het 3.000 kilometer lange front van vuur en bloed uit, waardoor wij ons van deze bedreiging willen ontdoen. Niet een pro bleem, der machtspolitiek wordt aan dit front beslist, doch het lot van drieduizend jaren cultuur van het Avondland. Het is de strijd voor onzen eigen haard, voor onze altaren en voor onze wetten. Deze goede ren zijn het, waarvoor wij ten strijde zijn getrokken en waarvoor wij alle offers die deze oorlog vergt zullen brengen. Alle volken van deze wereld zullen met ons de vruchten van onze overwinning oogsten". (D.N.B.) Optreden van het Duitsche luchtwapen. BERLIJN, 10 September (D.N.B.) Op negen Sep tember, hebben, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche gevechtsvliegtuigen weer talrijke spoorlijnen in den rug der Sovjetlinies met brisantbommen bestookt. Bijzonder nadrukkelijk zijn de trajecten in het gebied van Konoprylsk en Lgow-Brjansk gebombardeerd en op verscheidene plaatsen vernield. Bij een aanval op drie vliegvelden in het gebied van Brjansk werden door de Duitsche bemanningen 20 bolsjewistische vliegtuigen bij de luchtgevechten neergeschoten. Ook aan het Finsche front zijn gisteren sterke afdeelingen van het Duitsche luchtwapen opgetreden tegen veld- versterkingen en. artilleriestellingen. De waarnemers der gevechtsvliegtuigen konden constateeren dat wel gerichte treffers met buitengewoon krachtig effect neerkwamen op de aangegeven doelen. De Sovjets hebben door deze aanvallen zware schade geleden aan menschen en materiaal. Het zwaartepunt van de Duitsche luchtaanvallen in het Zuidelijke gebied van het Oostelijke front lag gisteren op troepenconcentraties, artilleriestellingen en scheepsdoelen. Nederlandsch-Indisch passagiers, schip over tijd. Vermoedelijk in den grond geboord. NEW YORK, .10 September. "Volgens de As sociated Press maken New Yorksche scheepvaart- kringen bekend dat het van Batavia naar New York varende Nederlan'dsch-Ihdieehè passagiersschip „Kotanopan", groot 7.322 b.r.t. over tijd is. Men ■neemt' aan dat het' schip door optreden mn den Vijand tot zinken is gebracht. SLOWAAKSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE. PRESSBURG, 10 September. Het achtste Slo- waaksche legerbericht luidt als volgt: De Slowaak- sche vliegtuigafdeelingen namen na een lange pauze weer aan de gevechten deel. Zij streden den 7en en 8en September met succes tegen een vijandelijke over macht. Bij deze gelegenheid onderscheidde zich de escadrilleleider dr. Liclce reeds voor de derde maal. De speciale correspondent van het Slowaaksche persbureau meldt nog dat den 7en en den 8en Sep tember drie Sovjet jachtvliegtuigen dóór Slowaaksche vliegers in luchtgevechten werden neergeschoten. Van al deze gevechten keerden de Slowaaksche vliegers zonder verliezen terug. (D.N.B.) DE TOESTAND IN DE SOVJET UNIE. United Press meldt uit Londen dat Stalin tijdens zijn jongste onderhoud met den Britschen ambassa deur, Sir Stafford Cripps, verklaringen heeft afgelegd met de strekking, dat de situatie in de U.S.S.Ït. uiter mate ernstig is. Hij drong er bij Cripps op aan de Amerikaansche en de Engelsche leveranties van oor logstuig uit te breiden en te. bespoedigen. Deze verklaring over den ernstigen toestand heeft volgens genoemd persbureau diepen indruk gemaakt in Britsche regeeringskringen. GENERAAL DENTZ TERUG IN FRANKRIJK. Hqt convooi, bestaande uit de schepen „Koutoubia" en „Djenne" met» aan boord de laatste Fransche sol daten en burgers uit Syrië, o.w. generaal Dentz, is gistermiddag in Marseille aangekomen. Als vertegenwoordiger van het staatshoofd maar schalk Pétain nam allereerst de secretaris-generaal van l?et minister-presidium, generaal Laura het woord om generaal Dentz en de hem vergezellende hooge officieren, waaronder den opperbevelhebber van de Fransche luchtstrijdkrachten in Sytoë, généraal Jen- neken te verwelkomen. Vervolgens werd generaal Dentz in triomf door de straten der stad geleid^ waar hij door de inwoners geestdriftig wera toegejuicht, i (D.N.B.) De Paus heeft gisteravond om 18.30 uur den per soonlijken vertegenwoordiger van Roosevelt bij den Heiligen Stoel, ambassadeur Taylor, in particuliere audiëntie ontvangen. De Slowaaksche regeering heeft Dinsdag, naar het D.N.B. verneemt, in een wet de rechtspositie van de Joden in Slowakije vastgelegd. Door het aannemen van deze verordening is vooral het begrip Jood op dezelfde wijze omschreven als in het nationaal-socia- listische Duitschland na de Neurenberger-wetten. De Amerikaansche regeering heeft van de Brit sche regeering een memorandum ontvangen, waarin bestreden wordt dat het Amerikaansche materiaal, dat krachtens de wet tot hulpverleening aan Engeland geleverd wordt, door Engeland voor een deel zou wor den uitgevoerd en f gebruikt zou worden om te con- curreeren tegen Amerika. Uit Berlijn verneemt het A.N.P.: De giften die het Duitsche volk tezamen heeft gebracht voor het oor logswinterhulpwerk 1940/1941 overtreffen in groote mate alle tot nu toe bijeengebrachte bedragen, ook die van het eerste oorlogswlnterhulpjaar. Een totaal bedrag groot 916 millioen mark is opgebracht, hetgeen 235 millioen mark meer is dan in het vorige jaar bij een werd gebracht. Ambassadeur De Brinon heeft blijkens een D.N.B.-bericht uit Parijs op een vraag betreffende ge ruchten over een kabiïietsreorganisatie geantwoord, dat daarvan vooreerst geen sprake is. Naar de „New York Times" meldt wordt op Presque Island in Maine een vlieghaven aangelegd, vanwaar de vliegtuigen die aan Engeland geleverd worden moeten vertrekken. Er is reeds een grond dienst georganiseerd, bestaande uit 30 officieren en 557 manschappen. Onder de gemeente Margraten, bij Gulpen, is een man aangereden door een zware vrachtauto. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. De man bleek van Belgische nationaliteit te zijn. Italiaansch weermachtsbericht Luchtmacht doet aanvallen bij Tobroek, Mersa Matroeh, op Cyprus en in Haifa. ROME, 10 September (Stefani). Weermachtbe- richt pr. 463 als volgt: „In Noord-Afrika bedrijvigheid der artillerie aan de fronten van Solloem en Tobroek: gemotoriseerde strijdmiddelen van den vijand werden vernield. Onze bommenwerpers hebbep doeltreffend doelen op den grond geraakt in de gebieden van Tobroek en "Mersa Matroeh. De luchtafweer van Bardia heeft een Bristol-Blenheim neergeschoten. In Oost-Afrika geen enkele belangrijke gebeurtenis in de verschillende sectoren van Gondar. Britsche vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op Reggio, Calabria en Messina. Geen enkel slachtoffer onder de bevolking. Onze bombardementsvliegtuigen hebben havenin stallaties gebombardeerd van Famagosta op Cyprus eri olieinstallaties in Haifa: branden en groote explo sies werden waargenomen". VERDUISTERING IN ZUID-FINLAND GEDEELTE LIJK OPGEHEVEN. HELSINKI. Het Finsche opperbevel maakt be- kencr dat met ingang van den lOden September de verduisteringsmaatregelen in de Zuid-Finsche distric ten gedeeltelijk worden opgeheven. Daarmede bestaat geen verduisteringsplicht meer in geheel Noord- en Zuid-Finland met uitzondering van enkele Zuid-/ Finsche gebiedsdeelen, o.a. Helsinki, Turku en Ka- relië". (United Press). DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN IN AUGUSTUS. Stefani meldt: Het hoofdkwartier der Italiaansche weermacht publiceert een lijst der verliezen in de maand Augustus, benevens van die welke niet oj3 de voorgaande lijsten zijn opgenomen. Noord-Afrika: 163 dooden, 173 gewonden. Grieksch-Albaneesche en Albaneesch-Joego Slavische front: 462 respec tievelijk 876. District van de hoofdstad, als gevolg van luchtbombardementen: 9 dooden. Oost-Afrika: 101 dooden. Marine: 68 dooden, 46 gewonden, 41 vermisten. AMERIKAANSCHE BOMMENWERPER MET 15 MAN AAN BOORD VERMIST. WASHINGTON, 10 September. (D.N.B.) Volgens Associated Press heeft de commandant van de vlieg- tuigbasis Tacoma in Washington bekend gemaakt dat een zware bommenwerper van het type B 18, met 15 man aan boord, vele uren over *tijd is. MORGENTHAU VREEST VOOR INFLATIE IN AMERIKA. WASHINGTON, 10 September. (D.N.B.) De mi nister van Financiën, Morgenthau, heeft in een rede voering in Boston verklaard dat de Ver. Staten door een inflatie worden bedreigd. Hij wees op de .noodza kelijkheid van onmiddellijke tegenmaatregelen en riep de arbeiders, boeren en zakenlieden op hun wen- schen betreffende hoogere loonen en winsten in het belang van de geheele natie te beperken. Enorme brand in Chicago. Blusschingswerk door ontploffingen bemoeilijkt. CHICAGO, 11 September (D.N.B.) In een uit vier verdiepingen bestaand pakhuis in Chacago is een ge weldige brand uitgebroken, waartegen alle brand weerploegen van de stad moesten optreden. Het blus- schingswerk werd bemoeilijkt door talrijke ontplof fingen die afkomstig waren van munitie en olie. De in gevagr zijnde opgeslagen voorraden hebben een waarde van vele millioenen dollars. Men heeft het vuur nog niet kunnen blusschen. EEN ROULETTE ONDER DE CANAPé. Woensdagmiddag om half vijf heeft de politie een inval gedaan in een perceel in de van Limburg Stirumstraat te 's Gravenhage, omdat men vermoed de dat daar gelegenheid tot hazardspel werd ge geven. Daar op het bellen niet direct werd open gedaan, braken de politiemannen de deur open en stormden de trap op. In een woonkamer op de eerste étage troffen zij een gezelschap van 16ff>ersonen aan, welke gezeten waren om een met groen laken be dekte groote tafel, waarop zich een aantal fiches bevond. Bij een verder ingesteld onderzoek werden ook in vazen en tusschen stoelzittingen nog meer fiches gevonden. Onder een canapé bleek een roulette te zijn verborgen. Dit alles werd in beslag genomen en de aan wezigen werden naar het bureau van den justitieelen dienst overgebracht. Nadat zij verhoord waren en proces-verbaal tegen hen was opgemaakt zijn zij weer op vrije voeten gesteld," met uitzondering van den bewoner van het perceel, den 42-ja.rigen G. A. J., die als bankhouder had gefungeerd, den 49-jarigen C. J. A„ ,die croupier was en den 50-jarigen P. L. J. S., die als assistent van den bankhouder was opgetreden. (A.N.P.) KAMER VAN KOOPHANDEL. De 147ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, zal wor den gehouden op Dinsdag 16 September 1941, des namiddags te half drie in het gebouw der Kamer. De agenda vermeldt o.m.: Herbenoeming voor zitter, leden en plaatsvervangende leden der Be vrachtingscommissie te Haarlem en Verslag van de Commissie voor het onderwijs over den cursus Zweedsch 19401941 en voorstel 194119.42. SECRETARIS COMTVnSSIE-POSTHUMA. 's GRAVENHAGE, 10 September. Naar het A.N.P. verneemt, is dezer dagen de benoeming van ir. W. F. Gerhard l.i. tot secretaris der commissie- Posthuma afgekomen. De beer Gerhard zal de plaots Innemen van dr. M. D. Dijt, die is aangesteld als redacteur van financiën en economie bij het Algerpeen Handelsblad. Ir. Gerhard iè van begin af ten nauwste met den Nederlandscben productieslag verbonden ge weest en heeft meer in het bijzonder in de propa ganda een zeer werkzaam aandeel gehad. Jaarbeurs trekt duizenden. De voorlichting op enkele terreinen. In het nummer van gisteren is erop gewezen, dat op de Najaarsbeurs welke nu*t'e Utrecht wordt, ge houden heel veel aandacht aan de voorlichting wordt besteed. Den zakenman wordt de mogelijkheid gebo den zich zakelijk te bezinnen eh te oriënteeren om trent de richting, welke hij in de toekomst zal moe ten inslaan. De Economische Voorlichtingsdienst zal hem hierbij van zeer groot nut kunnen zijn. Deze dienst beschikt over meer gegevens en informaties dan de particulier en hij stelt uit zijn volle schat- kameren ter beschikking van wie er maar gebruik van wil maken. Inlichtingen betreffende producen ten, - handelaren, vertegenwoordigers, deviezenbepa- lingen, douanevoorschriften, invoerrechten, duizend en een overheidsmaatregelen, marktsituaties, afzet mogelijkheden, betalingscondities, handelsgebruiken enz., de dienst geeft ze aan hem die erom vraagt. Dat was voor den oorlog reeds zoo, nu is het nog aldus. Zij het dan, dat er wel eenige wijzigingen zijn^ opge treden. In de eerste plaats staan nu niet meer de in formaties omtrent het buitenland op het eerste plan, doch die onjtrent het binnenland. In de tweede plaats heeft ook het groote publiek den weg naar deze be langrijke inlichtingenbron gevonden en laat haar nu niet meer alleen voor het bedrijfsleven vloeien. Ter beurze wordt door den Economischen Voor lichtingsdienst vooral aandacht gevraagd voor zijn lees zaal en bibliotheek, beide onmisbaar voor een zaken man die op de hoogte moet blijven van de gecom pliceerde verhoudingen van heden en. een'pad moet vinden door een snel veranderende wereld. Het wordt ieder uiterst gemakkelijk gemaakt de bibliotheek te raadplegen en vakkundig personeel staat steeds klaar te helpen en leiding te geven. Behalve de leeszaal en de bibliotheek wordt den bezoeker ook de afdeeling economische documentatie getoond, welke afdeeling den zakenman helpt op de hoogte blijven van de veranderingen invloeden en be langen op zijn speciale gebied. De Voorlichtingsdienst heeft ontzaglijk veel literatuur in een kartotheek vastgelegd en kan daardoor ieder dadelijk de noodige gegevens verschaffen. Tot'de afdeelingen waar ijverig gewerkt wordt aan de voorlichting behooren ook de stands van het Ge nootschap voor Reclam'e, dat eigenlijk zeer ver wonderlijk voor het eerst ter beurze vertegenwoor digd is. Vroeger was het ontbreken van dezen stand gemis, nu zou het een onvergeeflijke fout geweest zijn ook niet op deze beurs te verschijnen. Gelukkig is deze misstap niet gedaan. Het Genootschap ver strekt zijn voorlichting en tracht den handelsman te overtuigen- dat het heelemaal niet goed is reclame campagnes te staken of niet' weer opnieuw te begin nen. Nu vele artikelen onder de distributieregeling vallen, en de onderlinge concurrentie der fabrikanten dus maar zeer gematigd is te noemen, is de directe verkoopende reclame van aanmerkelijk bescheidener omvang geworden. Maar de reclame heeft eigen schappen, welke naast deze directe verkoopende staan. Zftj kweekt good-will. En die moet behouden blijven, want het kooperscorps ondergaat voortdurend verandering. Aan de top vallen er koopers af, aan den onderkant komen er dagelijks bij. En ook deze nieuwe koopers moeten bekend en vertrouwd worden met den ouden, gerenommeerden naam. De reclame^ brengt een schakel tot stand tusschen producent en 'consument, doch deze is niet onbreekbaar. Voortdurend moet ge zorgd Worden, dat 'er geen breuk komt en daarbij wordt door de reclame een zeer importante taak ver richt. Een nieuwe weg voor de reclame wordt gevonden in de voorlichting van het publiek hoe het. artikelen het best en voordeeligst kan gebruiken en in het ver strekken van raadgevingen. Hii wordt reeds bewandeld en opent vergezichten die verder liggen dan het einde van den oorlog. Dinsdag was de belangstelling voor de Jaarbeurs reeds groot, maar zij werd door die van Woensdag overtroffen. De treinen voerden duizenden bezoekers uit alle deelen van Nederland aan en op sommige oogenblikken stonden de menschen in drommen voor de beurspoorten. Dat belooft nog wat voor de ko mende dagen! Turf als brandstof. •s GRAVENHAGE 10 September. Het A. N. P. meldt: In dezen tijd tracht iedereen zijn brandstoffenvoorraad zoo goed mogelijk aan te vullen. Velen, die in normale tijden er niet aan zouden' denken turf voor huisbrand- doeleinden te koopen, haasten zich nu zooveel njogelijk van deze brandstof in te slaan. Het bezwaar is echter, dat het voor een leek ten eenen male onmogelijk is de goede van de slechte turf te onderscheiden. De goede turf-moet hard en vast zijn. Doch ook slechte turf kan hard en vast zijn, terwijl bok de kleur geen uitkomst kan bieden. Geen wonder, dat veel" uiterst inferieure turf het publiek als goede turf wordt aangeboden en gretig wordt gekocht. Wij kunnen den koopers dan ook aanraden: koop uw turf bij een vertrouwd a'dres en wel bij uw brandstoffen- handelaar, waar u steeds uw brandstoffen heeft gekocht. Zooals u weet, geven de bonnen 05, 06 en 07 van de bon kaart „haarden en kachels" en de bonnen 05, 06, 07 van de bonkaart „haarden en kachels K" tot 31 December a.s. recht op het koopen van 195 K.G. persturf (300 stuks), of 200 K.G. bagger,turf (450 stuks) of 275 K.G. lilt ide Peel afkomstige turf of 200 K.G. overige soorten turf. De ge noemde bonnen, kunnen later alsnog geldig worden ver klaard voor het koopen van alle soorten vaste brandstof fen. Hoewel dus velen die bonnen nog zullen bewaren, gaan anderen in het idee, wat Ik heb. dat heb ik, ertoe over nu met deze bonnen turf Je koopen. Zooals ge?egd doen deze koopers goed er op te letten bij wie zij koopen. Vooral in hét )Vesten des lands zijn er, „leurders", die aan de woningen absoluut waardelooze rommel als „turf" te koop aanbieden. Deze „turf*" meestal afkomstig van, gelegenheidsveenderijen. Uiter aard hebben dergelijke leurders geen vergunning van het rijkskolenbureau <om hun handel uit te oefenen en wor den, indien zij worden gesnapt, ernstig gestraft. Wat natuurlijk het koopen van dergelijke „turf" aan trekkelijk maakt, is dat in vele gevallen de koop zonder inlevering van bonnen tot stand kan komen. Doch in een dergelijk geval Is men er zeker van waardeloozen rommel te ontvangen, want behalve de z.g, aanmaakturf, welke „bonvrij" is, is goede turf slechts tegen inlevering van bonnen te koop. De aanmaakturf, welke als brandstof niet geschikt is, kan men gemakkelijk van de brandstofturf onderschei den, doordat zij los is en gemakkelijk met de hand kan worden verbrokkeld. Nog vestigen wij er de aandacht op, dat niet elke haard of kachel geschikt is met turf gestookt te worden. Ook in dit op^cht kan men zich teleurstellingen besparen door tijdig vakkundig advies in te winnen. Wij kunnen dus niet nadrukkelijk genoeg den raad ge ven: weest voorzichtig bij het koopen van uw turf e denkt niet slim te zijn door tuH zonder bon te koopen. Heeft men zijn turf eenmaal in huis, zorg dan, dat ze droog en luchtig wordt opgestapeld. Luchtig wil hier zeg gen zoodanig, dat de luch$ zooveel mogelijk toegang tot de afzonderlijke turven heeft, zoodat deze nog zooveel mogelijk drogen. Hoe dikwijls ziet men in dezen tijd de turf niet in tuinen en v.ochtige schuren direct op den grond dicht opeengestapeld. jft¥n kan er van verzekerd zijn, dat dergelijke turf, hoe goed ook van kwaliteit, het van den wintej; niet ln uw kachel zal doen. Turf moet om te bran den droog zijn en de op een vochtige plaats bewaarde turf zal tegen het stookseizoen doornat zijn en maanden noodig hebben om te drogen. Stapel ze daarom in een droge ruimte in dubbele rijen, elke rij op korten afstand van de andere. Dan zult u straks het volle profij t van deze brandstof hebben. Men zij dus voorzichtig bij het koopen en beware de turf op een droge en luchtige plaats. 7 SEPT. T/M 13 SEPT. 1941 St. Petersburg omsingeld. Over een breed front zijn de Duitsche snelle divisies er dezer dagen in geslaagd de stad Schlüsselburg in te ne men. Deze stad ligt ten Oosten van St. Peters burg aan de rivier de Newa en aan het zuide lijk gedeelte van het Ladogameer. Een nieuw front ten Oosten van St. Petersburg is ontstaan: de Duitsch-Finsche troe pen hebben nu een ge deelte van het LaÜoga- kanaal in handen. Ook' is de Moermansk spoor wegverbinding verbro ken met St. Petersburg. Op het kaartje overziet men de situatie. De plaatsen ten Zuiden van St. Petersburg worden meer en meer door de Duit sche troepen ingesloten, alle spoorwegverkeer van IN DE WEEK VAN 7 SEPT. T.M. 13 SEPT: Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: Beschikbaar per persoon: 34-4 BROOD 34 BROOD 34 VLEESCH 34 VL.WAREN.. 34 MELK I 35 RESERVE 4 Rants. 1 Rantsoen Yz Rantsoen 1 Rantsoen Liter 3 K.G Brood of gebak Vleesch of vl .waren Melk Aardappelen 7 SEPT. t/M 4 OCT. 1941 114 ALGEMEEN. 115 ALGEMEEN. 116 ALGEMEEN. SI BL0EM C RIJST C HAVERM. 117 ALGEMEEN. 118 ALGEMEEN. 119 ALGEMEEN. 34 KAAS 1 K.G 250 Gram 500 Gram Yz Rantsoen 250 Gram 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram 100 Gram Suiker Koffie-surrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli qf maïzena Kaas 7 SEPT. T/M 24 SEPT. 1941 34-35 BOTER I 250 Gram I Boter 34-35 VET I 250 Gram Boter met reductie In tijdvak van een week 10 20 24 20 Rants. l 3 3 3 Rants. 7 3l/2 - Liter. 3 3 3 3 K.G. In tijdvak van vier weken 1 1 1 1 K.G. 250 250 250 250 Gram. 500 500 500 500 Gram. 4 4 4 4 Rants. 250 Gram. 250 Gram. 250 250 250 250 Gram. 250 250 250 250 Gram. 100 100 100 100 Gram. 100 100 100 100 Gram. In tijdvak van 18 dagen 250 500 500 500 Gram. 250 500 .500 500 Gram. N.B. De bonnen 33 voor EIEREN .blijven geldig t/m 13 September 1941. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag qn Dinsdag is niet geoorloofd. EEN RANTSOEN IS: BROOD: 100 gram brood. BLOEM: 70 gram tar webloem, -meel, rog gebloem, -meel zelfrij zend b»kmeel. HAVERMOUT: 250 gr. havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlok- ken. GORT: 250 gram gort, gortemeel, grutten. VERMICELLI: 100 gr< vermicelli, macaroni, spaghetti. MAÏZENA- 100 gram maïzena, sago. aard appelmeel, óf 100 gr. zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of pud- dingsauspoeder. VLEESCH: 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen. VLEESCHWAREN: 73 gram gerookt of ge kookt vleesch, óf 75 gram gerookte worst soorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverarti kelen. tongeworst, nierbrood óf 150 gram bloedworst, zure zult. Nog eenige andere bonnen PETROLEUM. BON 13 (Bonkaart M en O) t.m. 5 October: 2 L. SCHEERZEEP ENZ. BON J (Textielkaart) T.m. 31 Dec.: 50 gr. ZEEP (Bonkaart Algem.) BON 113 en BON „B Zeep" der Zeepkaarten P. en Q. T.m. 30 Sept.: 150 gr. toiletzeep, 90 gr. huishoudzeep, 200 gr. z. zeep (oude samenstel ling). 100 gr. z. zeep (nieuwe samenstelling), 300 gr. z. zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder, 450 gr. waschpoeder. HONDENBROOD. BON 16. T.m. 30 Sept.: Groep 1 en 2: 10 Kg; Gr 3: 8 Kg; Gr. 4: 5 Kg; Gr 5: 4 Kg; Gr. 6: 3 Kg. KATTENBROOD. BON 16. T.m, 30 Sept.: U/2 kg. BRANDSTOFFEN. Bonkaart Haarden en- Kachels t.m. 31 Dec.: Bonnen 01, 02, 03 per bon 1 eenheid vaste brand stof Bonnen 05, 06, 07: 1 eenheid turf. Bonkaart Haarden* en Kachels K t.m 31 Dec. Bonnen 01, 02, 03, 04 per bon 1 eenheid vaste brandstof. Bonnen 05, 06, 07, 08: 1 eenheid turf. Bonkaart Centrale Ver warming L t.m. 31 Dec. Bonnen 0111 per bon 1 eenheid vaste brand stof Bonkaart „Brandstoffen één eenheid" tot 1 Mei 1942: 1 eenheid vaste brandstof. Bon 05 KF van de kaar ten M en N Geldig t.m. 30 Sept.: 1 eenheid vaste brandstoffen Bon Generator-anthra- ciet 9de periode 1 H.L. anthracietnootjes of 50 kg turfcokes. Geldig t.m. 30 Sept. Bon Generatorturf 9de periode: 50 stuks bag- gerturf. Geldig t.m. 30 Sept. St Peterburg naar het binnenland is door hen ge blokkeerd. (Kaart Van Pelt). Winkels die van 10 tot 6 uür open moeten zijn. De secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart heeft het volgende bepaald: 1. Winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak ten verkoop in voorraad zijn: a. één of meer der navolgende waren: brood, ban ket, suikerwerk, chocolade, al dan niet te zamen met consumptie-ijs; b. waren, welke te zdmen tot ten minste vier dei- in artikel 1 vari het Vestigingsbesluit Kruideniersbe- drijf 1939 genoemde groepen van waren behooren: c. melk en zuivelproducten, al dan niet te zamen met consumptie-ijs; d. groenten en aardappelen en/of fruit; e. vleesch en/of vleeschwaren; f. heeren- en/of dameskleeding; g. -rijwielen, rijwielonderdeelen, rijwieltqefcehooren °fmXnbop werkdagen van 10 uur des tot 6 uur des namiddags voor het publiek geopend T Voor zoover de verkoop van waren, als in het vorige lid genoemd, krachtens eenig wettelijk voor schrift verboden Is, vondt het bepaalde in geen toepassing. Deze beschikking treedt in werking met mgang van 15 dezer. (St.crt.). Duitsche bokswedstrijden in Amsterdam. Voor de eerste maal werden in het Olympisch Stadion te Amsterdam bokswedstrijden gehouden. Op het oogenblik organiseert das Truppenbetreu beim Reichskommissar in ons land een middengewicht com petitie, waaraan een aantal jonge bekende sche boksers deelnemen. Verstrooiing der weermacht is in de eerste plaats het doel dezer wedstrijden, doch daar naast ziet men hierin een goede gelegenheid, om het Nederlandsche publiek te tooneo, dat men ook in de mid dengewicht klasse bezig is met het kweeken van goede representanten naast Gustaf Eder, die negen maal kam pioen van Europa werd in hej weiter gewicht en zich thans in het middengewicht oefent bij gebrek aan een tegen stander in de eerste klasse. De 16.000 aanwezigen,onder wie de Oberbefehlshaber general der vliegers Christiansen en de Stadtkommandant, major Schroeder, welke laatste een inleidend woord sprak, hebben ten volle genoten. Zoo niet van technisch vol maakte, dan toch van sensationeele partijen, waarin de krachten over het algemeen niet ver uiteenliepen. In het gevecht tusschen Josef Hampeis, Weenen, en Willy Seisler, Berlijn, werd Seisler wel eenige malen in de touwen gedreven, doch door zijn ongewoon felle aan vallen in de laatste der vier ronden van drie minuten maakte hij veel goed, waardoor de uitspraak der jury: onbeslist, het meest bevredigde. Het lot wees Seisler vervolgens als overwinnaar aan. De meerderheid van Fritz Quoss uit Munster was tegen Georg Sporer, Hamburg, eveneens in een gevecht vier ronden van drie minuten, groot. Quoss won op pun ten. De finale tusschen Quoss en Seisler was fel. In de eerste ronde had de laatste reeds alle moeite zich staan de te houden en-in de vierde ronde ging hij Veer voor negen tellen neer. Later herstelde hij zich eenigermate doch het initiatief bleef steeds bij Quoss. die de jury tenslotte als winnaar en kampioen uitriep. Quoss zal thans a.s. Zondag ook op het Malieveld ln Den Haag de tegen stander zijn van Eder. De verliezers van de reeds gehou den wedstrijden te Vlissingen kwamen voorts tegen elkander uit. Frltz Reppel, Berlijn, won op punten van Kurt Stary, Berlijn, terwijl de vlieger Jacubovsld, de eenige militair in dit gezelschap, Scheder, Weenen, door een k.o. uitschakelde. (A. N. P.). DE NIEUWE ORIëNTEERING VAN HET BEDRIJFS AUTO VERKEER. Woensdag is te Utrecht in den Stadsschouwburg het 19e jaarcongres gehouden van den Bond van Be- drijfsautoverkeer. De algemeen voorzitter opende de vergadering met een rede waaraan het volgende is ontleend. „Het congres van heden wordt gekenmerkt als een congres van samenwerking tusschen (je drie elementen, welke de toekomst, ik mag wel zeggen de zeer groote toekomst, van het bedrijfsverkeer op den weg zullen opbouwen, nl. de wegenbouwer, de wagenbouwer en de weggebruiker. Deze drie elemen ten zullen onderling bij voortduring voeling moeten houden om het bedrijfsvervoer op den weg in staat te stellen waardig, economisch, deskundig en veilig zijn aandeel te leveren ter voldoening aan de ver-, voersbehoeften, die een welvarend en evenwichtig maatschappelijk leven kent. Na de rede memoreerden de beide prae-adviseurs, de heeren M. Fick, hoofd van den technischen dienst van den B.B.N, en N. J. M. van Poll, voorzitter van de afdeeling beroepsgoederenvervoer in den B.B.N. de hoofdlijnen van de door hen uitgebrachte en reeds in druk verschenen prae-adviezen, respectievelijk ge,- titeld: „De instandhouding van het vervoer op den weg in Nederland na 10 Mei 1940" en „De organisatie van het wegvervoer". BADMEESTER VERDRENKEN. UTRECHT, 10 September. Gisteravond heeft in Ermelo's zwembad een tragisch ongeval plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan een badmeester van genoemd bad. Een tweetal bezoekers, die de zwemkunst niet meester waren, vielen door onbekende oorzaak in hqt diepe bassin. De badmeester, de heer Zunderdorp sprong de "drenkelingen onmiddellijk na, evenals een paar zwemmers. Deze wisten de twee drenkelingen vrij spoedig op het droge te brengen. Eenigen tijd daarna miste men echter den badmeester. Een paar zwemmers doken toen ln het diepe bassin en haalden na korten tijd den badmeester op. De levens geesten bleken echter geweken te zijn. Een ontboden arts constateerde, dat de badmeester door een hart verlamming om het leven was gekomen. ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal ln uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van 'lever-gal onvoldoende Is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. O moet CARTER'S LEVER-PILLET.TES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u eem geheel ander mensch vqelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever-gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten f 0.75. 13 LEV ER- PIL L ET J ES AdvIngez. Med.) HANDELSBERICHTEN. De economische toestand in Nederlandsch-Indië. BATAVIA, 10 September. (A.N.P.) Het verslag over den handel van Nederlandsch-Indië over het eerste .half jaar van 1941, uitgebracht door het centraal kantoor 'voer' de 'statistiek, is verschenen. Hieruit blijkt dat de uitvoer over de eerste zes maanden van 1941 4Y2 procent minder was dan over dezelfde periode van 1940. De uitvoer van thee was echter in 1941 hooger. De uitvoer van rubber over het eerste halfjaar van 1941 is, evenals tin. 16 procent beneden het toegestarie quotum voor dit half jaar gebleven. HET BEZOEK VAN GENERAAL OSJIMA AAN NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE, 10 September. Na de gis teren gemelde parade, waarbij de Japansche am bassadeur te Berlijn Osjima, met den bevelhebber der weermacht in Nederland, géneraal der vliegers Fr. Christiansen, langs het front des troepen schreed, heeft de ambassadeur als gast van den rijkscom missaris, df. Seyss-Inquai't het middagmaal ge bruikt. In den middag heeft generaal Osjima een be zoek gebracht aan de stad Rotterdam, waarbij ook de havenwerken bezichtigd werden, 's Avonds was hij de gast van den bevelhebber der weermacht en heeft hij in den kring van de bevelhebbers der drie deelen der weermacht en hun nauwste medewer kers eenige uren in hartelijke kameraadschap door gebracht. Woensdagochtend heeft de hooge Japansche gast per vliegtuig Nederland weer verlaten. (A.N.P.) DE WILDBAAN VAN DE HOOGE VÈLUWE TIJDELIJK GESLOTEN. HOENDERLOO, 10 September. Zooals ieder jaar zal ook dit jaar met ingang van 15 Septem ber de wildbaan van het nationale park „De hooge Veluwe" voor eefiige weken gesloten worden. De tijdelijke .sluiting betreft alleen de wildbaan, het zuidelijke, omrasterde deel van het nationale park Al3 gevolg hiervan zal het park gedurende den bronsttijd niet toegankelijk zijn door de ingangen bij Kemperberg en Oud-Reenist. De overige ingangen blijven dus geopend. Jtadio ■wgxmtma VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 1 6,45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7,00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl 8.40 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 11.20—11.40 Declamatie. 12.00 De Melodisten. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Orkest Malando en solist. Als intermezzo: Zang met orgelbegeleiding. 2.00 Stedelijk orkest van Maastricht en gramofoonmuziek, 4.00 Korte godsdienstige lezing. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Klaas van Beeck en zijn orkest. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Zang met pianobegeleiding. 6.15 Sportwetenswaardlgheden 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Planovoor dracht. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Causerie „Wat is Na- tionaal^Sociallsme?" 0.00 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzen ding: „Economie News from Holland." HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. .6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B, N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met planobegeleiding en gramofoon muziek. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Amablle-sextet. 12.45 B. N. O, Nieuws- en economische berichten. 1.00 Geva rieerd middagprogramma, 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Orkest Boyd Bachman. 4,30 Voor de jeugd. 5,00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, eco nomische- en beursberichten. 5,30 Orgelconcert. 6.00 Cau serie „Een boek over het „boek der verwachting" (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 6.15 De Ram blers. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Omroeporkest en soliste. 9.00 „Havens van Europa". 9.45 B. N. O. Nieuws berichten. 10.00 Avondwijding. 10.05—10.15 Gramofoonmu»,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 3