IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De groentevoorziening in den afgeloopen tijd Aanval op convooi in den Atlantischen Oceaan. jroote branden te Leningrad 26e JAARGANG No. 266 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant^ Directeur; P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.13&, per maand 0.55, per 3 maanden 1 63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentlën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. BEVERWIJK Bij ongunstigen oogst, prijzen te laag. In de afgeloopen maanden Is de aanvoer van ver schillende soorten groente aan de veilingen meer malen klein geweest, waarvan het gevolg was, dat sommige producten schaarsch waren. De groentevoor ziening is weliswaar thans weer verbeterd, maar van een normalen toestand' kan men nog niet spreken. In de eerste plaats is de oorzaak hiervan, dat de natuur den tuinder parten heeft gespeeld. Het be ruchte koude voorjaar veroorzaakte een achterstand, want de koude belemmerde den normalen groei van de vroege producten. Op deze periode volgde, na een korten overgang, plotseling de zomer en een lang durige droogteperiode. Wat nog op het land stond kon geoogst worden, maar op het land dat leeg kwam kon In de meeste gevallen geen nieuwe teelt opgezet wor den, omdat de gemd kurkdroog was. Eerst toen er wat regen was gevallen, kon de tuinder een nieuw gewas gaan zaaien, maar door dat het vrij lang duur de eer er regen kwam, ontstond weer een achter stand. Daarom is het thans ook te verklaren, dat .er zoo weinig sla en wortels zijn. Dit zijn producten, die door de droogte thans pas veel later geoogst kunnen worden. Was het weer na de droogte normaal ge bleven, dan had alles nog een veel bestendiger ver loop gehad dan nu het geval is geweest. .Immers na deze zomersche weken volgde vrijwel direct de herfst. Veel regen, stormen en weinig zon bezorg-, den den tuindars opnieuw tegenslag in hun bedrij ven. Vooral\ de hevige stormvlagen brachten veel suhade en deden den boopenoogst waarvan men hoop volle verwachtingen koesterde, vrijwel op een teleur stelling ,-uitloopen. Het hoeft wel geen betoog, dat door de groote vraag het aanbod ver overtroffen werd. Nu gelden er op de veilingen maximumprijzen, waarboven niet ge kocht mag worden. Maar door de schaarschte van sommige producten werd er door de handelaren on ophoudelijk boven den vastgestelden prijs geboden.-, Hiervan was het gevolg weer, dat een verdeellngs-' systeem moest toegepast worden en de fgeheele aan voer verdeeld moest worden. In veilingskringen is men van meening', dat de strubbelingen in den aanvoer tijdens de boonencam pagne vooral geweten moeten worden aan de rege ling van de maximumprijzen. Immers de geldende' maximumprijzen zijn geba seerd op een normalen oogst. In tuinderskringen is men dan ook van gevoelen, dat de prijzen bij een normaal gewas niet slecht waren. Maar bij een slechten oogst zijn de prijzen aan den lagen kant, om dat de productiekosten die door de tijdsomstandighe den ook gestegen zijn, dan niet geheel gedekt worden. Üit de omzetcijfers blijkt, dat tot en met 4 Augustus normaal werd aangevoerd. Maar toen op 5 Augus tus de maximumprijs der boonen verlaagd werd van 18 op 14 cent per K.G. ging direct hét omzetcijfer van de veilingen met een sprong omlaag. Dit blijkt dui delijk uit de volgende omzetcijfers over Augustus van de Vereenigde Veilingen. De tuinders lieten na 5 Augustus de boonen hangen om ze zwaarder te laten worden en aldus op deze manier te trachten toch aan hun „trek' te komen. Het gevolg was echter, dat op de veiling van 6 Augustus vrijwel geen boonen aangevoerd werden. De koopers en het publiek wilden boonen. Zoowel de handel als publiek gingen toen den tuin op om boonen buiten de veiling om te koopen. Hierbij kwam voorts nog, dat de boonen die in an- 'dere jaren van elders naar Beverwijk werden gevoerd en die .normaal van hieruit naar de groote; steden Amsterdam, Haarlem, Zaanstreek enz. werden ge distribueerd ook weg bleven. 'De omzet over Augustus aan de Vereenigde Vei lingen bedroeg in 1940, f 175.679,79, tegen f 86592 ip dezelfde maand van dit jaar. Een - vermindering dus van niet minder dan f 89086,96. Er zijn zelfs dagen bij, dat hejt verschil in omzet meer dan f 10.000 nedrofeg. DE HANDEL AAN DE BLOEMENVEILING. Ook in de afgeloopen week zijn aan de bloemen veiling ,,'t Centrum" flinke hoeveelheden bloemen aangevoerd en het verheugende is Hierbij, dat de prij zen op een alleszins behoorlijk peil blijven. De aan voer van chrysanten ijeemt steeds meer toe, maar desondanks blijven de noteeringen uitstekend., Het aanbod van gladiolen begint geleidelijk aan af te zak ken, maar de belangstelling voor deze bloem blijft zeer groot. Een groote tegenstelling met andere ja- 'ren is wel de handel met vuurpijlen. Andere jaren draaiden van deze soort groote hoeveelheden door, doch thans gaan zij voor goede prijzen.van de hand. Voorts werden prachtcollecties asters in groote ver scheidenheid en van prima kwaliteit aangevoerd. De aanvoeren van de andere soorten snijbloemen bleven vrijwel onveranderd. De bloemen, die langzamerhand van de markt verdwijnen, zijn de rozen, anjers en lelies. De prijzen blijven echter goed. TUINBOUWWINTERCURSUS. De algemeene tuinbouwwintercursussen onder leiding van de heeren C. Broeze en G. Yernooy zullen dit jaar weer georganiseerd worden, maar ditmaal onder beheer van de Vereenigde- en B.E.T.- veilingen. ..Het is een nieuwe twee-jarige winter- cursus, waarbij gedurende de 6 wintermaanden twee avonden per week wordt les gegeven. In het voorjaar en in den zomer zullen enkele excursies worden gemaakt. OPSTELLINGEN VOOR ZONDAG. Beverwijk: N. Hoogewerf, J. Vessies en C. Vessies; A. de Ruiter, Grapendaal en Maenhout; Teeling, Markx, Opzeeland, Holman en de Wit. D.E.M.: S. Slotemaker; J. dë Vries en Appel; Jan sen, P. de Vries en de Nijs; Tervoort, v. Noort, Slotemaker, Kuyer en Schram IJMUIDEN CENTRAAL ADMINISTRATIE BUREAU. Het jaarverslag over 1940. Uit het jaarverslag over 1940 van het Centraal Administratie Bureau blijkt, dat het aantal manda gen van opvarenden bedroeg 32534 en van het los se personeel 16043, totaal 48577. In de jaren 1936 tot en met 1939 waren deze totalen resp. 243047, 289558, 271753 en 183421. De balans per 31 December 1940 sloot met een bedrag van f 1956,8,8. De rekening en verantwoor ding vermeldt onder Lasten: salarissen 5.942,06, algemeene onkosten f 3180,66y2, koersverlies effec ten f 317,35, rentezegels f 4586,64 en onder Baten: Vergoeding voor Diensten aan Derden f 6516,66, di verse baten f 1164,03, intrest f 74,51, monstergelden f 442,27, bijdragen van ledenwerkgevers f 5829,24, totaal f 14026,11 Va- Een afscheidswoord voor den heer Vermeulen. Het verslag wijdt o.a. de volgende woorden aan het afscheid van den heer Vermeulen: „Wij willen niet nalaten, de vele verdiensten te memoreeren, die de aftredende secretaris-penning meester voor onze vereeniging heeft gehad. De heer Vermeulen heeft immers van de oprichting van het C. A. B. op 1 Januari 1920 af deze functie met de grootst mogelijke toewijding bekleed eri" is in al deze jaren in den waren zin des woords de ziel der vereeniging geweest. Onder zijn leiding is het bu reau der vereeniging uitgegroeid tot een onmisba- ren schakel in het IJmuider visscherijbedrijf. Dank zij den tact van den heer Vermeulen kon den alle moeilijkheden niet alleen worden overwon nen, doch werd op den duur het volledige vertrou wen van alle betrokkenen verkregen. Het is dan ook wel in de eerste plaats aan dezen secretaris-pen ningmeester te danken, dat het Centraal Admi nistratiebureau thans een zoo hechte basis vormt, dat het de schokken van het zoo moeilijke jaar 1940 heeft kunnen doorstaan, zoodat in de komende jaren op deze basis in denzelfden geest kan worden voortgebouwd." BONDSVERGADERING JONGE OUD KATHOLIEKEN. De Bondsvergadering van den Bond van Vereeni- gingen var. Jonge Qud-Katholieken in Nederland zal 9 November a.s. te Leiden worden gehouden. DE NIJVERHEIDSAVONDSCHOOL. Naar wij vernemen, zullen de lessen aan de Nij- vei'lieldsavondschool 2 October a.s. weer beginnen. Het programma voor de afdeellng schilderen is thans zoodanig ingericht, dat zij, die zich wenschen te bekwamen voor het examen Vakbekwaamheid r de Vestigingswet, datgene kunnen leeren, wat voor hen noodi.gr is, als deurlakken in glansverf en glansmat; ontwerpen en uitvoeren van een reclame, versiering voor gang of kamer, hout- en marmer- imitatie, plastiek en wikkeltechniek, vergulden ach ter glas enz. NEDERL. CHRISTEN VROUWENBOND. De afdeeling IJmuiden van den Ned. Christen Vrouwenbond begon het winterseizoen met een be- groetings-samenkomst in de Marnixschool. De pre sidente opende op de gebruikelijke wijze en sprak een welkomstwoord. Hierna werd het programma der werkzaamheden besproken. Na de pauze hield mevr. LeverBrouwer een causerie oyer: „Als wij de 40 zijn gepasseerd". Nadat nog gezongen was en mevrouw Nauta de spreekster had bedankt, eindigde dezè niet gébèd. JUNIORKN AFDEELING VOOR „SUOMT'. In verband met de groote belangstelling voor de athletlek, speciaal van de zijde der jeugd, heeft het bestuur van de H.A.V. Suomi besloten Junioren-afdeeling op te richten voor» jongens van 1418 jaar. Belangstellenden die zich als lid willen opgeven kunnen zich wenden tot den heer J. v. d. Klooster Huijgensstraat 12 voor IJmuiden vo.ojr IJmuiden-O L. Kwaak, Ahornstraat 40, te Beverwijk M. Waan- ders, Kerkstraat 9 3 en voor Velsen bij den heer J. Bais, Ladderbeekstraat, 58. ONGEVAL IN DE VISSCHERSHAVEN. Gistermiddag omstreeks 5 uur is de vletterman Zwemmer, toen hij van de remming op een trawler wilde springen met zijn voet blijven haken, waardoor Hij voorover viel. Hij brak zijn linkeronderbeen. Het been werd door Dr. Brouvter bijgestaan door den heer Bakker gespalkt, waarna, hij naar het Antoniuszie- kenhuis werd vervoerd voor verdere behandeling MAALTIJDEN VOOR ARBEIDERS. Naar de directie van de Chemische Fabriek Rids ons mededeelt, heeft zij met de Centrale Keuken een regeling getroffen, volgens welke aan het in haar bedrijf werkzame personeel met ingang van a.s. Maandag maaltijden zonder bon worden ver strekt, waarvoor de animo zeer groot bleek te Zijn. De kosten bedragen f 0.2 0 per persoon per dag. waarvan de directie f 0.15 voor haar rekening neemt. OPDRACHT METSELWERK. Het metselwerk van 2 5S te Akmaar te bouwen wo ningen is opgedragen aan Gebr. Bilder alhier. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht WIJK AAN ZEE BENOEMING HULPPREDIKER. D# kerkeraad der Ned. Hervoi-mde Gemeente heeft voor het komende seizoen ,tot hulpprediker be noemd den heer L. J. Baas', theologisch candidaat te Hillegom, zulks behoudens goedkeuring van het Classicaal Bestuur te Haarlem. De heer Baas heeft de benoeming reeds aan genomen. HOOGOVEN-STATEN. is benoemd VELSEN Van een vrachtauto gevallen. Vrijdagmorgen had de chauffeur C. van Doom in dienst van de Papierfabrieken, die bezig was een Dieselvrachtauto met papier te laden, het ongeluk van dezen wagen te vallen, waardoor hij zijn lin ker enkel brak. Nadat dokter J. M. A. van Blommesteyn eerste hulp had verleend, werd de getroffene naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overge bracht. Het ongeval werd veroorzaakt doordat de kleine pakken papier wegrolden waardoor de chauffeur zijn evenwicht verloor. CENTRALE KEUKEN. De voedselvoorziening aan de burgers. De leider van de Centrale Keuken deelt ons mede, dat met de voedselvoorziening aan de bur gers in beperkte mate kan worden doorgegaan. Dit wil zeggen, dat in het algemeen zij die regelmatige gebruikers van de Keuken zijn geweest, gebruikers kunnen blijven. Zij kunnen zich aan de distributie lokalen en aan het gebouw der Keuken als gebrui kers doen inschrijven. Drie distributielokalen zullen met ingang van 19 Sept. heropend worden en wel in het gebouw van het Arbeidsbureau (Casembrootzijstraat) te Umuiden-Oost; het lokaal van den R.K. Volks bond (Wijkerstraatweg) te Velsen-Noord en ln het Vereenigingsgebouw (Burg. Enschedéaan) te Sant poort. ARBEID AAN DE PAPIERFABRIEK HERVAT. Naar wij' vernemen wordt Maandag a.s. de arbeid Ifln de Papierfabriek hervat. DE MEERVAL OF VISCHDUIVEL. Komt zeer sporadisch in ons land voor. In de Ringvaart en de West-einderplassen, bij Aalsmeer, wordt een visch aangetroffen, die in ons land over het algemeen maar weinig bekendheid geniet. Dit valt dan ook zeker niet te verwonderen. Im mers, m'et dezen visch, die hier te lande tegenwoor dig nog slechts zeer sporadisch voorkomt, bedoelen wij de z.g.n. „Meerval" of „Vischduivel" Meervallen of vischduivels behooren tot een fami lie van groote visschen, welke uit 23 soorten bestaat Zij komen in alle tropische en gematigde luchtstreken voor en zijn de grootste visschen, die het zoete water bewonen. Er bevinden zich ook en kele soorten onder, die naar zee trekken, doch deze leven dicht nabij de kust. Hoewel zij blijkbaar het liefst verblijven in lang zaam stroomende of stilstaande wateren, waarvan de bodem uit zachten grond bestaat of met modder is bedekt, komen zij echter toch ook wel in snel stroomende wateren voor. De meerval, die hier te lande zoo nu en dan ge vangen wordt, de z.g.n. „Silurus glanis", is de eenige soort van deze uitgebreide familie, die in Europa wordt aangetroffen. Hij heeft een gestrekt lichaam. Zijn'kop is breed en plat. Aan den onderkant hiervan bevindt zich een breede muil, met iejs vooruitstekende onder kaak en eenige rijen scherpe tanden, waaraan men onmiddellijk den roofvisch herkent. Aan den bo venkant van den bek bevinden zich twee voeldra- den. Zijn huid is naakt, de schubben ontbreken. De eenige rugvin, die hij bezit, is opvallend klein, doch de aarsvin is zeer lang. Het bovenste gedeelte van zijn lichaam is blauwzwart, de zijden zijn groen achtig zwart; de buik is echter lichter. Hij is een echte roover, die zich niet alleen met visch voedt, doch van jonge watervogels eveneens niet afkeerig is. PjTiettegenstaande hij een lengte van 4 meter kan bereiken en de wijfjes een zeer groot aantal eieren afzetten, moeten de jongen langzaam groeien. Zijn eigenlijke woongebied is het Oostelijk ge deelte van Europa, vooral in het stroomgebied van den Donau komt hij veelvuldig' voor. Daar zijn vleesch smakelijk en uitstekend voor de consumptie geschikt is, wordt er langs de oevers van de Kaspi sche zee een intensieve visscherij op hem uitge oefend. Het vangen van dezen visch geschiedt hoofdzakelijk met hoekwant, aangezien hij zich met netten,^althans overdag, niet gemakkelijk laat ver schalken. Zooals wij hierboven reeds hebben medegedeeld, wordt hij hier te lande en ook in het Westelijk ge deelte van Europa, maar zeer sporadisch aangetrof fen. In vroeger jaren kwam hij hier te lande in het voormalige Haarlemmermeer, echter veelvuldig voor. Dat er echter nog groote exemplaren in de West einder plassen aanwezig zijn, is eenige weken gele den nog gebleken, toen er door een broodvisscher uit Aalsmeer, een vrouwelijke meerval werd ge vangen, die een lengte van niet minder dan 1.60 meter had en pl.rn. 50 pond woog. D. KRUIJFF. Duitsche duikbooten brengen 22 schepen tot zinken. Hoofdkwartier van don FÜhrer, 12 September. (D.N.B-.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In het Oosten vorderen dc aanvalsoperaties ondanks den slechten weerstoestand en moeilijke terreintoestanden go 2d. Zooals reeds in een speciaal bericht is bekend gemaakt, hebben duikbooten ln het Noorden van Öen Atlantischen Oceaan een groot, door corvetten en torpedobootjagers zwaar beveiligd vijandelijk convooi aangevallen.. Het convooi bestond uit ruim 40 schepen; in taaien, vele dagen durenden strijd hebben de duikbooten tot dusverre 22 schepen met tezamen 134000 b.r.t. tot zinken ge bracht. Nog twee schepen met een inhoud van 11.000 b.r.t. werden getorpedeerd. Verwacht kan worden dat ook zij verloren zijn. De aanvallen op het vijandelijke convooi duren voort. In den strijd tegen de Bi-.tsche ravitailleerings- scheepvaart heeft het luchtwapen in den afge loopen nacht ten Zuid-Oosten van Great 'Yarmouth uit een beveiligd convooi drie vachtschepen met menwerpers neer". De wijziging der Winkelsluitingswet. Beknopte samenvatting van de regeling. 's-GRAVENHAGE, 12 September. (A.N.P.) Aan gezien uit vele ontvangen vragen blijkt, dat er nog eenig misverstand bestaat, volgt hieronder een be knopt overzicht van de voornaamste bepalingen van de nieu.we regeling inzake de winkelsluiting, welke, zooals reeds eerder is medegedeeld, met ingang van Maandag 15 September in werking treedt. 1. Het tijdstip van sluiting der winkels wordt: In het tijdvak van 1 October1 April: eerste vijf werkdagen 18 uur, Zaterdag: 19 uur. In het tijdvak van 1 April1 October: eerste vijf werkdagen: 19 uur, Zaterdag 20 uur. 2. Kappers- en barbierszaken mogen op alle werk dagen tot 20 uur geopend zijn, doch na vorenge noemde sluitingstijdstippen alleen voor het verrich ten van kappers- en barbierswerkzaamheden. Op grond van bijzondere omstandigheden vast gestelde plaatselijke afwijkende regelingen blijven onverminderd gelden. 4. De gewone, in de winkelsluitingswet vermelde uit zonderingen gelden ook hier (o.a. cafés, apotheken e-d-) Verplichte^ openstelling zonder onderbreking op alle werkdagen van de zeven reeds eerder bekend gemaakte groepen van winkels van 1018 uur Uitzonderingen op deze laatste verplichting ge durende ten hoogste twaalf werkdagen per jaar (we gens vacantie) en voorts voor bijzondere gevallen, hetzij voor een geheele groep winkels door den bur gemeester vast te stellen, hetzij voor een afzonder lijken -winkel door den burgemeester toe te staan. REGEERINGSCOMMISSARIS VOOR DE BODEMPRODUCTIE. 's-GRAVENHAGE,^ 12 September. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft: Aan ir. A. L. H. Roebroek in Den Haag, met in gang van 12 September eervol ontslag verleend als regeèrmgscommissaris voor de bodemproduc tie en heeft met ingang van denzelfden datum be noemd tot regeeringscommissaris voor de bodem-, productie: G. J. Ruiter, directeur-generaal van I wegens het zich schuldig maken aan frauduleuze den landbouw in "Den Haag. I slachtingen y in totaal 21.000 b.r.t. tot zinken gebracht. In dezelfde wateren is een lichte Britsche kruiser en ten Noord-Oosten van Alnwïclc nog ©en koop vaarder met bommen beschadigd. Andere gevechts vliegtuigen plaatsten In scheervlucht treffers met bommen van zwaar kaliber op een hoogoven bij Middlesborough en in haveninstallaties aan de Oostkust van het eiland. In convooidienst zijnde patrouillebooten hebben in het Kanaal herhaalde aanvallen van een formatie Britsche motor-tor- pedobooten op het haar toevertrouwde convooi afgeslagen. Zij brachten drie öfer aanvallende motortorpedobooten tot zinken.Kustbatterijen der marine grepen in het gevecht in en verdreven de overige booten. Alle vaartuigen van het convooi bereikten hun plaats van bestemming. Britsche vliegtuigen hebben In den afgeloopen nacht met gering effect een aanval gedaan op het Noord-Duitsche kustgebied. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Luchtafweergeschut schoot 2 vijandelijke bom- Toelagen personeel voormalige Nederlandsche Weermacht. 's-GRAVENHAGE, 12 September. Het Ver- ordeningenblad bevat een besluit van het hoofd van het afwikkelingsburaeu van het departement van defensie nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en' verzorging van militatf- en burgerlijk personeel der voormalige Nederland- sche zee- en landmacht. Bij dit besluit worden verschillende op grond van het Kon. Besluit van 4 December 1933 toege kende ambtstoelagen ingetrokken, doch daarnaast wordt bepaald, dat de militairen, die tengevolge daarvan in inkomsten achteruit zouden gaan, in het genot worden gesteld van een persoonlijke toe- iage, gelijk aan het bedrag der tot dusver genoten ambtstoelage. Deze persoonlijke, toelage wordt verminderd met ingang van den datum, waarop de jaarwedde van den belanghebbende wordt verhoogd of opnieuw een ambtstoelage wordt toegekend en wel met het bedrag dier jaarw'od de verhooging of nieuwe ambtstoelagge. Dit besluit' treedt; heden in werking met terug werkende kracht tot 1 April 1941. Tegen den 28-jarigen J. H. ten H. uit Dinx- perlo is wegens diefstal van eèn pink uit de weide 2 jaar gevangenisstraf geëischt." De slager P. te Loosdrecht is in arrest gesteld Evenals in andere steden, die zij moesten prijsgeven, hebben de bolsjewisten ook in Welikije-Luki op hun vlucht alles ver nield en verbrand. Een triest beeld in de verlaten stad. (Orbis-Holland) Gevolg der Duitsche bombardementen. Ook Odessa weer uit de lucht bestookt. Dp „werkklok" op de Utrechtsche Najasrs beurs brengt op typische wijze het leven van alledag in beeld. (Pax-HoWand-De Haan ra) Het D.N.B. meldt: I Van militaire zijde wordt vernomen, dat. Duit sche vliegtuigen in den nacht van Donderdag op Vrijdag door bommen groote branden in mili- taire inrichtingen te Leningrad hebben veroor zaakt. Ook werden te Odessa tengevolge der lucht bombardementen groote branden gesticht. Naar aan het D.N.B voorts van militaire zijde wordt medegedeeld heeft de Duitsche luchtmacht Donderdag herhaaldelijk het gebied tusschen den Beneden- en den Middenloop van den Dnjepr aange vallen. Zij bombardeerden in golven de veldstellin- gen en verbindingslijnen der Sovjets om den bolsje- wistischen tegenstand te brekpn en den aanvoer van voorraden te verhinderen. Gemotoriseerde colonnes met talrijke vrachtauto's, pantserwagens en stukken geschut werden door de Duitsche vliegtuigen ver nietigd. In het gebied van Mesjintsjalcof werden 29 treinen vernield. In aansluiting op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. dat het nieuwe grpote succes der Duitsche duikbooten In het Noorden van den Atlantischen Oceaan opnieuw- bewijst dat ook sterk beschermde conyooien niet veilig zijn voor een geconcentreerden aanval van duikbooten. Behalve deze successen bij den aanval op een zeer groot convooi op weg van Amerika naar Engeland, hebben ook duikbooten in andere zeegebieden successen kunnen melden, zoodat het totaal, d$r tonnage van de schepen, waarvan vandaag het tot zinken brengen wordt gemeld, 145.000 br.t. bedraagt. DE KRIJGSVERRICHTINGEN DER HONGAREN. Op eenige plaatsen aan het Hongaarsche front slaagden de bolsjewisten er onder gunstige omstan digheden in den Westelijken oever van den Dnjepr te bereiken. Door een snellen Hongaarschen tegenaanval werden zij echter teruggeworpen. De Hongaarsche troepen maakten talrijke gevangenen en veroverden oorlogsmateriaal. Hongaarsche jachtvliegers hebben zich bij luchtgevechten herhaaldelijk de meerderen der Sovjetvliegers gteoond. Zwitsersch protest te Londen. Britsche vliegtuigen schonden de Zwitsersche neutraliteit. Het Zwitsersche ministerie van Buitenlandsche Za ken deelt het volgende mede: Op grond van het feit dat de vreemde vliegtuigen, welke in den nacht van 10 op 11 September bovèn het Westelijk deel van Fransch-Zwitserland hebben gevlogen, Engelsche bommenwerpers waren, heeft de Zwitsersche gezant te Londen opdracht gekregen zeer ernstig de aandacht van de regeering van Groot- Brittannië op den ernst van deze schending der Zwit sersche neutraliteit te vestigen en er op aan te dringen dat strikte bevelen worden gegeven, opdat dergelijke voorvallen voortaan achterwege blijven. (D.N.B.) Drie schepen in de Engelsche wateren tot zinken gebracht. BERLIJN 12 September (D. N. B.) Duitsche gevechts vliegtuigen hebben ln den nacht van 11 op 12 September, naar het D. N. B. van militaire zijde verneemt, van een Britsch convooi ten Zuidoosten van Great Yarmouth drie schepen ln den grond geboord, groot 9000, 8000 en 4000 b. r. t., tezamen dus 21.000 b. r. t. Voorts beschadigden zij een lichten kruiser. Ter hoogte van Alswick aan de Engelsche Oostkust werd een koopvaarder van 2000 b. r, t. In scheervlucht aangevallen. De Amerikaansche „verdedigings wateren". WASHINGTON 12 September (D. N. B.) Over de rede van -Roosevelt meldt de Associated Press dat de president de kwestie heeft open gelaten welke wateren hij als belangrijk en beslissend beschouwt. Waarschijn lijk behooren hiertoe op den Atlantischen Oceaan de wateren tot IJsland en nog iets verder. Hoe ver zich deze wateren tot achter IJsland, uitstrekken, is onbeantwoord gebleven. Eveneens zullen er wel toe behooren de toe gangswegen naar de Bermuda's naar de Caraibische Zee en naar het Panamakanaal. Senator Nye heeft verklaard dat het duidelijk ls dat Roosevelt, ongeacht zijn vroegere beloften, convooien zal invoeren. Dat beteekent dat de Ver. Staten door de proclamatie van Roosevelt dichter zijn gekomen bij de actieve deelneming aan den oorlog. EXAMENS Academische opleiding;. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het tweede gedeelte van het cand.-ex. geneeskunde: mej. E. Elzas en de heeren W. H. de Rooij en A. Zwaap. Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het doet. ex. rechtert: mej. A. H. Vermeulen en A. H. van Nierop te Overveen, voor het cand. ex. rech ten mevr. H. CosmanKoster en J. Ligtensteia te Haarlem.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1