TRITAX PREDIKBEURTEN Uitkeeringsregeling voor herstel van Rijn- en Binncnvaartvloot. "s GRAVENHAGE 12 September. In het Ver ordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van de depalrtementen waterstaat,, van financiën, van justitie en van handel, nijverheid en scheepvaart tot regeling van de hoofdsommen en vergoedingen ingevolge het be sluit „Herstel Rijn- en Binncnvaartvloot I". Het besluit treedt heden In werking. Van bevoegde zijde wordt er de volgende samen vatting van gegeven: Op grond van de verordening no. 60/1941 van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederland- sche gebieden betreffende het herstel van de Rijn- en binnenvloot I hebben de secretarissen-rgenèraal van de departementen van waterstaat, financiën, justitie en handel, nijverheid en scheepvaart een besluit uitgevaardigd, waarin de betaling van koopsom en vergoeding voor inbeslag genomen vaartuigen wordt geregeld. De koopsom en de vergoeding, de schadeloosstellingen en de toelagen voor de In be slag .genomen vaartuigen worden in een tot dii doel in opdracht van den secretaris-generaal van het departement van financiën en volgens zijn voor schriften bij te houden „Grootboek voor de Rijn- en binnenvloot" ingeschreven. Dit inschrijven ge schiedt ten gunste van de rechthebbenden en op de ingeschreven bedragen wordt een jaarlijksche rente uitgekeerd van 4 pet., waarbij de ieder half jaar vervallende intrest ten laste van den staat komt. Bij de inschrijving wordt aanteekening gehouden van de hypotheken en -andere op de schepen drukkende zakelijke rechten. De secretaris-generaal van het departement van waterstaat stelt de richt lijnen vast voor het toekennen van een toelage voor de rechthebbenden, welke door den staat betaald wordt. De instelling van het „Grootboek voor de Rijn- en binnenvloot" heeft ten doel de verordening op hei herstel van de Rijn- en binnenvloot I doeltref fend ten uitvoer te leggen teneinde de aanspraken op schadeloosstelling veilig te stellen uitsluitend ten gebruike bij den wederopbouw van de Rijn binnenvloot. EVACUATIE VAX JAPANNERS UIT NEDERLA NDSCH-I NDIë. BATAVIA, 12 September (A.N.P.) -7- Meer dan duizend Japansche onderdanen zullen morgen met de .Sikama Maru" uit Nederlandsch-Indië ver trekken, als gevolg van de toenemende spanning In het Verre Oosten.Vijfhonderd van de ver-, trekkenden hebben zich te Soerabaja Ingescheept, waarna de „Sikama Maru" naar Tandjong-Priok is vertrokken voor het aan boord nemen, der ove rigen. Hiermede zijn in een maand tijds 3000 Japan ners naar hun land teruggekeerd. ACTIEVE NACHTWAKER. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zag een nachtwaker twee mannen komen uit een kleer- iriake.i-satelier aan de Looiersdwarsstraat te Am sterdam. Gedachtig de vele textleldiefstallen van den. laatsten tijd, vertrouwde hij de nachtelijke be zoekers niet; hij ging hen achterna en wist er een te grijpen. Do man gaf den waker echter een klap en met behulji van zijn kameraad gelukte het hem te ontkomen. Daarop maakte de nachtwaker alarm en vertelde aan een agent zijn wedervaren. Deze stelde een onderzoek ïn het betreffende perceel in; de straatdeur bleek getorceerd te zijn, alsook een deur op de eerste verdieping, toegang gevende tot het magazijn. Op het dak vond de agent een 20- jarigen jongeman, die zich daar.had verborgen. Hij bleek deel uit te maken van een dievencomplot. bestaande uit vijf man, dat van plan was geweest een flinken slag te flaan, doch dat, dank zij den actieven nachtwaker, in dit voornemen verhinderd was. Handelsberichten. Oprichting van chemische fabrieken in Indië. BATAVA, 12 September (A.N.P.) Te Batavia is opgericht de N.V. Nederlandsch-Indische öhèmi- sche fabrieken. Het maatschappelijk kapitaal be draagt vijf en een half millioen gulden. De regeering zal lxierift voor f 1.65 0.000 deelnemen. De rest wordt door vooraanstaanden banken bij eengebracht. Na gereedkoming der fabrieken rekent men op een productie van 55.000 ton zwavelzure ammonia en 5000 ton salpeterzuur per jaar. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Héemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Zijn vrouw met een mes dood gestoken. Tien jaar gevangenisstraf geëischt. Op Maandag 3 Februari jl, heeft zich in de Ben- koel enstraat te Amsterdam een gruwelijk drama afge speeld. In een woning aldaar had oen man, woonach tig in de Javastraat, zijn vrouw, die in de nabijheid op bezoek was, door messteken om liet leven gebracht. De man was na zijn gruwelijk misdrijf naar het poli- tifeposthuis aan den Zeeburgerdijk geloopen, waar hij zichzelf had aangegeven. Vrijdag stond de dader, een 44-jarige klinker, te recht voor de Arrondissements-Rechtbank te Amster dam. Verdachte, die zeer doof is, kan slechts met moeite door den president van de rechtbank worden be schreeuwd en maakte een afgetrokken en argwanen- den indruk. Dr. Van Leusden van het Binnengasthuis, die de lijkschouwing heeft verricht werd gehoord. Als doodsoorzaak gaf hij op verbloeding tengevolge van messteken een 14-tal toegebracht in hart, longen en nieren. De verdediger, mr. W. van Everdingen, is van mee ning, dat het feit. dat het den verdachte na den eer sten steek toegebracht te hebben, volkomen donker voor de oogen werd, er op wijst, dat hier van voor bedachten rade geen sprake kan zijn. Hierop antwoordde de deskundige. Dr. S. P. Tam- 'menons, dat dit geschied kan zijn onder invloed van een heftige emotioneele spanning, welke Qép bewust- zijnsinzinking veroorzaakte. Z.i. is er bij verdachte zeker voorbereiding tot de daad geweest, zij het ook, dat hij wellicht daarbij de gedachte koesterde, dat het wel niet noodig zou zijn. De Officier van Justitie, mr. W. P. Bakhoven, begon zijn requisitoir met te wijzen op het bijzonder moei lijke karakter van verdachte, wiens verstandelijke vermogens weinig ontwikkeld zijn en die daarbij een zeer nadeeligen Invloed heeft ondervonden van zijn doofheid. Reeds voordat hij trouwde, heeft hij een meisje, met wie hij omgang had, mishandeld en later een man, met wien hij haar ontmoette, eenige mes steken toegebracht. Zijn thans verslagen vrouw was als êchtgenoote voor hem ongeschikt. Verdachte is een stil en in zichzelf gekeerd man; zijn vrouw hield veel van uitgaan en kleedde zich graag opzich tig. Vooral sinds de man uit Duitschland was wegge loop en, was de verhouding tusschen man en vrouw slecht geworden. Telkens trok hij het mes, aanvan kelijk om haar bang te maken. Later heeft hij haar af en toe gestoken. Spreker meende, dat verdachte óp weg is gegaan met het mes. met de bedoeling, zijn vrouw misschien te dooden, misschien als zij vrij willig meeging was het ook niet noodig, het mes te gebruiken. Mr. Bakhoven achtte het wettig en over tuigend bewezen, dat verdachte zich schuldig heeft gemaakt aan moord. Er zijn echter verschillende ver zachtende omstandigheden-. Verdachte is meer gevaar lijk dan slecht en .heeft in vele opzichten een on gelukkig leven. Rekening houdende met al deze fac toren. doch anderzijds met den ernst van het ge pleegde misdrijf, eischte spreker een gevangenisstraf van tien jaren. De Verdediger, mr. W. van Everdingen pleitte cle mentie. Op 26 September a.s. zal de rechtbank uitspraak doen. PROEFKEUREN VAN HORECAF IN ROTTERDAM. ROTTERDAM 12 September. Niet lang geleden fs Horeeaf er toe overgegaan een proefkeuken op te richten in het gebouw van de Rotterdamsche Lloyd aan de Lloyd- kade te Rotterdam. Het doel van deze keuken is ver vangingsmiddelen welke momenteel worden gefabriceerd óf nog gemaakt zullen worden te keuren op hun bruik baarheid voor hotels en restaurant en indien mogelijk, ook eventueel ten gunste van de Nederlandsche huis vrouwen. Vandaag zijn een aantal autoriteiten op het gebied van de voedselvoorziening alsmede een aantal .journalisten bij deze proefkeuken op bezoek geweest om de doelmatig heid van deze keuken te kunnen zien en ook té proeven. Bij den maaltijd, waaraan allen aanzaten en verschillen de sausen, soepballetjes; koffie en slagroom, producten die geheel of gedeeltelijk uit vervangingsmiddelen warén bereid op den smaak konden keuren, heeft de heer Moussalt een en ander uiteengezet over de bedoeling van deze keuken. Een andere taak van deze keuken, die eenig in ons land is, is het samenstellen van menu's uit de pro ducten, die thans voorradig zijn en ,datzoo smakelijk mogelijk. Een derde taak is ook nog het geven van ad viezen bij verschillende instanties. Ook andere^ sprekers hebben verschillende bijzonder heden over deze keuken, die voor.de restaurant- en hötel-1 houders van groot nut zal blijkep te zijn, medegedeeld. Voox Hm Staed Elzer's Heerenmodehuis Zeeweg 78, IJmuiden-O. (Adv. Ingez. Med.) Razzia op sluikhandelaars en smokkelaars te Maastricht. Het A. N. p. meldt uit Maastricht: „Dinsdagochtend ls onder leiding van de Duitsche Stcherheitspoltzei en in samenwerking van de weermacht, de Ordnungspolizei en de Nederlandsche politie in het stadsdeel Wijk te Maas tricht een huiszoeking gehoudén In alle woningen, waar van men kan vermoeden dat er sluikhandelaars en smok kelaars woonden. Als grensstad in den uiterst zuidelijken hoek van Limburg is Maastricht altijd een aantrekkelijk punt geweest voor dergelijke elementen, die vooral den laatsten tijd trachten om hun slechte goederen tegen rm nooge prijzen aan den man te brengen, maar voor al te verkoopen aan den argeloozen Dpltschen soldaat. Het euvel zou nooit zoo'n grooten omvang hebben kunnen aannemen, wanneer niet steeds weer uit andere deelen van het land, vooral uit de havenplaatsen, langs duis tere wegen goederen waren aangevoerd. De razzia was zorgvuldig voorbereid en om 8 uur begon- en de politiepatrouilles met het doorzoeken der hulzen. Wat hier aan den dag werd gebracht tart elke beschrij ving. In pakketten, doozen, koffers en kisten werdeen massa onder de distributie vallende goederen gevonden, textielgoederen, heele balen stof voor heeren- en dames- kleeding, linnengoed, kousen, gummiartikelen, zelfs ta pijten en bedden werden in beslag genomen, levensmid delen, zooals vleesch in blik, .honderden blikken gecon denseerde melk, koffie, thee, Icoloniale waren, chocolade, boter, vet, suiker enz. waren overal in groote hoeveelheden verborgen en zijn nu in beslag genomen. Volkomen in overeenstemming met den Komvang^ der voorraden was het peil der bedragen, die in beslag geno men werden als bedrijfskapitaal van deze soort handel, i.m. op een enkele plaats 450 in zilveren munt. Het ergste beeld vertoonde een vleeschhouwerij, waar het vleesch en de worst reeds tot ontbinding waren overge gaan, aangezien de slager met zijn sluikhandel in koffie, thee, jam en textielproducten te veel had te doen Ruim vijftig personen zullen een tijd lang verblijf moe ten houden in 'n kamp teneinde daar tijdens behoorlijken handenarbeid na te denken'over het feit, dat oneerlijke en onbehoorlijke Jiandelspractijken, zijnde den mensch on waardig en verwoestend voor de volksgemeenschap voor goed uit den weg geruimd moeten worden. De actie trok de belangsteling van talrijke toeschou wers, wier uitdrukking duidelijk de voldoening liet blij ken over het ingrijpen der politieautoriteiten." Vervoer van oesters. In de Ned. Staatscourant van Vrijdag is opgeno men een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarbij, het vervoeren en doen Eervoeren van oesters is verboden gedurende een'door de Neder landsche Visscherijcentral'e te bepalen tijdvak en beneden een te bepalen gewicht. Het verbod is niet van. toepassing, Indien het vervoer plaats heeft op de Zeeuwsche stroomen, niet uitzondering van de Westerschelde en van een kuststrook van 500 meter, te rekenen van de hoogwaterlijn af. de U belt even en wij komen met een onzer MODERNE WAGENS. Speciaal adres voor TROUW- en VISITERIJDEN. Adres: VELSERWEG 22, t.o. het station Beverwijk AANWIJZING DEVIEZENBANKEN. AMSTERDAM 13 September. In de maand Juli van het vorige jaar werden door de Nederlandsche Bank de na volgende banken en bankiers als devlezenbank aange wezen Amsterdamsche Bank N.V., de Twentsche Bank N.V., Handel-MaatschappU H. Albert de Bary en Co. N.V.. Hel dring en Pierson, Hope en Co., Incasso-Bank N.V R. Mees en Zoonen, Nederlandsche H-qndel-Maatschappij N.V., Nederlandsch-Indische Escompto Maatschappij N.V., Ne- derlandsch Indische Handelsbank N.V., Pierson en Co., Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. De Nederlandsche Bank heeft thans, gebruik makende van de bevoegdheid haar toegekend bij artikel 2, lid l van deviezenbesluit 1941, de volgende banken en bankiers eveneens als devlezenbank aangewezen: „"Amsterdamsche Goederen-Bank N V., Associatie Cassa, Bank van Doyer en Kalff N.V., Bank van Haffnians en Steegh N.V., Bank voor Nederlandschen Arbeid N.V., N.V. Bank voor West- Europeesche Handel, Banque de Paris et des Pays-Bas. N.V. Buitenlandsche Bankvereeniging. Continentale Han delsbank N.V., Coöperatieve Centrale Boerenleenbank, Coöperatieve Centrale Raiffelsen-Bank, Handelstrust West N.V.. .A. van Hoboken en Co., Hollandsche Bank-Unie N.V., N.V. Hollandsche Buitenland Bank, N.V. Holland sche Koopmansbank*- Kas-Vereeniging N.V., Kingma's Bank N.V., Kol en Co., F. van Lanschot, N.V. Maatschap pij voor Buitenlandschen Handel (Mybuh), Van Mierlo en, Zoon N.V./ Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika N.V., Nederlandsche Landbouwbank N.V., Nederlandsche Mid- denstandsbank N.V., H. Oyens en Zonen N.V., Van Ran- zow's Bank N.V., Rebholz' Effectenkantoor, Rhodius Könlgs Handel-Maatschappij N.V., N.V. Rijnsche Handel maatschappij, N.V. Sallandsche Bank, Vermeer en Co., Vlaer en Kol. M. M. Warburg, en Co. K.G. Amsterdam, Wodan Handelmaatschappij N.V. Het ligt in de bedoeling, dat deze banken en bankiers haar functie als devlezenbank op 15 September 1941 aan vaarden. CONGRES VAN SCHOLINGLEEDERS DER X.S.D.A.P. Op 13 en 14 September wordt in de kringschooi van de N.S.D.A.P. te I-Toensbroek een congres ge houden van de scholingleiders en sprekers van het geheele Arbeitsbercich der N.S.D.A.P. in Neder land, waaraan ook een aantal scholingsleiders- der N.S.B. deel zullen nemen. (Adv. Ingez. Med.) Opgaven moeten Vrijdagmiddag 12 uur in ons bezit zijn. ZbNDAG 14 SEPTEMBER IJMUIDEN N. H. KERK, Kanaalstraat 10l- Ds. K. G. Kwint, Slochteren. Bed. I-I. Doop. 5: Ds. L. W. Erdman. BETHLEHEM KERK. James Wattstraat. 1,0: Jeugd dienst D. Selling. HERV. EVANG., Oranjestr. 8. 10 en 5: dhr. L. Ge braad Nw. Tonge. GER. KERK, Wilhelminakade: v.m. 10: Ds. S. E. Wesbonk. H. Avondmaal. 5: Dezelfde. H Avond maal en dankzegging. GER. KERK, Rambonnetaan. v.m. 10: Ds. H. J. ten Brink (Santpoort) H. Avondmaal: n.m. 5: de zelfde. H. Avondmaal en dankzegging. CHR, GER. KERK. 10 en 5: Ds A. Zwiep. VRIJZ. HERV.. Gebouw Tosduinerweg geen dienst DOOPSGEZ. en PROT. BOND, Helmstraat 9. 10.30? Ds. Milatz. OUD-KATH. KERK. 10: H. Dienst. 7: Vesper. GELOOFSGEMEENSCHAP LEGER DES IiEILS. 10: Heiligingsd'lenst. 7.30: Verlossingsdienst. IJMUIDEN-OÓST N. H. KERK. Goede Herderkerk, Velserduinweg. 10: Ds. G. F. Callenbach; 5.30 Ds. J. K. Lofvérs A'dam, Jeugddienst. VERENIGINGSGEBOUW, Kalverstr. 10: Jeugd- samen komst. GER. KERK Velserduinweg 10: Ds. E. G. van Teylïngen voorber. H. Avondmaal, 5:-Ds. F. E. Hoekstra. LUTH. GBNOOTSCH.. Herv. Vereen, geb. Kal ver straat, geen dienst. STADSEVANG., Willemsbeekweg 10: Broodbreken Maandag 8: Bijbelbespreking en bidstond. BAPTISTEN-GEM., Willemsbeekweg 22. Woens dag S: Ds. L. de Haan. Haarlem. HERST. APO ST. ZE.VDINGSGEM., Willeb rordstr. 10: Godsdiensbóe|éning. N.m. geen 'dienst. VRIJE EVANGELISATIE. IJmiul'dèrstraatweg 52. Lennie's leugen. Een verhaal voor meisjes. „Kom, ga ook mee, zeg!" riep Lennle tegen Roosje en meteen kwam ze naderbij en stond stil voor de grote bruine beuk, waaronder Roosje zat. Ze yas een lang, sportief meisje ;van dertien, met dartele bruine krullen en een brutale wipneus. Met de handen in de zakken van haar witte tennisjurk bleef ze staan kijken. Maar Roosje, een ernstige rimpel tussen de ogen, had nauwelijks van haar boek opgekeken. Ze fronste nog dieper en keek nu bepaald boos. Dat Lennie haar ook nooit met rust kon laten, 't werd gloeiend vervelend dat gezeur! Sn ze was nog wel expres hier, in 't uiterste hoek je van de speelplaats, weggekropen om haar algebra- repetitie nog even na te kijken. Roos woonde ver weg in bleef dus op de H. B. S. over om haar boterham te eten. Lennie verkeerde in 't zelfde geval. Ook zij maakte vlug haar trommeltje leeg en daar na drentelde ze meest met een troepje meisjès de stad In. Winkels kijken, ijsjes eten, glecheelnoch, veel kwaad deden ze niet, maar ook niet bepaald veel goeds. Roosje was al vaak meegegaan, maar vandaag.... „Nee, besJist niet. Ik blijf hier",, zei ze. En meteen was ze alweer fn 't boek verdiept^ terwijl Lennie mopperend eti schouderophalend wegliep. Bij een troep druk kwet terende schoolvriendinnen bleef ze staan, sloeg wel wat overdreven haar arm om de schouders van Wies Vermeu len en riep: „Kom schatten ,we gaan eens kijken of dé Venezia nog niet gesmolten Is. Laat die saaie tante maar zitten!" „a b c"de hatelijke cijfertjes van 't algebra- boeje dreunden door Roosje's hoofd en het „saaie tante" 'dreunde er tussendoor. Even beet ze zich op de lippen, masr ging dan weer verwoed aan 't leren, 't Moest Im mers! '1 vorige rapport was niet best geweest en de eerste repetities hadden beter gekund en Moeder,... och, dat was 't nu juist. Haar vinger wees langs de namen. Als Roosje aan haar Moeder dacht, kreeg ze een steek In haar hart en dan dacht ze: „Nee, 't kan niet! Ik moet overgaan!" Ze wist immers, hoe trots Moeder op haar was. op haar knappe Roos, die 't vorige Jaar met pracht cijfers op de H. B. S. was gekomen! Hoe vol vertrouwen had Moeder gezegd: O, maar die paar vijfjes gaan er nog 5 wel af, hè kind? Ik wéét immers, dat Je je uiterste best doet!" Roosje kreeg een kleur, daar in haar eentje onder de beuk. Nee, ze wist het: Moeder was véél te goed van ver trouwen geweest, 't Tweede kwartaal had ze geslabbakt 'en nuzou *t nog niet te laat zijn? In 't huls van de fqmille Wensing was 't doodstil en koel. De gordijnen waren neergelaten, de lange gang lag een beetje somber ln *t schemerige licht, de Friese klok tikte nadrukkelijk. Vader en Moeder waren uit: Moeder naar een zieke vriendin. Vader.... Lennie kreeg een wee, ellendig ge- .voel, als ze eraan dacht.... Vader was naar de leraars- vergadering. Ja. vanavond werd hun lot beslist of eigen- lijknee, beslist wès 't al, want de cijfers van de beurten en de repetities vormen samen je kans..'^ Lennie zat op de trap, met 't hoofd in de handen. Wilde, benauwde gedachten joegen door haar hoofd. Ja, 't was hopeloosde ene repetitie na de andere was mis ge weest en hoe ze nu ook tobde over „misschien nog een vijfje voor dit of voor dat"ze wist 't van tevoren wel: 't hielp niet meer. Jannie Strating bleef natuurlijk ook zitten en Wies enin gedachten ging Lennie 't gezellige clubje na. Roosje, ja dat was wat anders, die had in de laatste weken nog geweldig opgehaald. Ja, .Roosje met 'r geblok zou een goede kans maken. Ofzou dat harde vossen niet meer geholpen hebben en zou Roosje öök tot de slachtoffers behooren? Bijna hoopte Lennie "t. En toen, terwijl ze daar stil, als versteend van narigheid, op de trap zat, kwam een lelijke gedachte in Lennie op. Ja, dat zou ze doen n, héél even stilletjes kijken ln Vader's schrift. Ze sprong op, holde meteen naar boven. Daar, vlak tegen over haar eigen kamertje, lag Vader's ^werkkamer. Vlug, niet nadenken nu, niet aarzelen, maar meteen doen! De deur ging open. De la met de schoolpaperassen was rechts in 't bureau. Lennie's hart klopte.... even aarzelde haar hand.-'Maar ze moest weten of Roosje óók't schrift lag open voor haar, haar vinger wees langs de namen Franken, Geerling Graven, Lauwerike, Marsman, Mouw, Nieveld,o, wat was dat voor geluld? Ergens beneden sloeg een deur met een harde smak in 't slot. Lennie beefde over al haar leden, doodsbleek schoof ze de la dicht en sloop de deur uit in haar eigen kamei'tje. dat openstond. Er waren voetstappen op de trap De volgende dagen vermeed Lennie haar Vader aan te zien. Stil en schuw gleed ze langs hem heen en de heer Wensing, zelf ook onder de indruk van Lennie's slechte cijfers, was aan tafel stil en in zichzelf gekeerd. Toen kwamen de drie vrije dagen vóór de uitslag. Onder de meisjes bracht dit enige ontspanning; er was nu immers tóch niets meer aan te veranderen! Een hele troep sprak af, samen te gaan zwemmen. Lennie en Roosje, vroeger de dikste vriendinnen maar de laatste weken geheel van elkaar vervréemd, waren er ook bij. Lennie's vriendinnen van hèt clubje, meest oppervlak kige schepseltjes, die toch wel wisten, dat ze „hieven bakken" waren luidruchtiger dan ooit, maar voor 't eerst voelde Lennie zich niet op haar gemak tusschen dat giechelende gedoe. Veel liever was ze bij Roos gaan zit ten, die op 't grasveldje lag te zonnen met een paar anderen. Zou ze? Neen,, nu met hangende pootjes aankomen, dèt ging niet! Ze keek naar Roosje, die heerlijk met een boek in 't zonnetje lag, een grote zonnebril op. „Ja", dacht Lennie ,,jU kunt wel je gemak nemen, JU bent er natuur lijk". Een woedende spijt om het verzuimde vloog in haar op en opeens was 't haar, of ze het tere blonde meisje haatte, of ze Iets moest doen om haar te kwetsen. Nonchalant kwam ze aanlopen, plofte vlak naast Roosje qeer en zei: „Zo, Roos en wét denk jij?"' „Ik weet niet hoor, maar ik heb nog wel hoop." „Zo" Lennie voelde zich kwaad worden en opeens was 't er uit: „dan spijt 't me voor je, dat „Wèt?" zei Roosje en ze keek haar strak, in de ogen, bleek wegtrekkend. „Je blijft ook zitten, net als ik. Ik heb 't gezien, maar Je verraadt me niet" zei Lennie. Roosje zei niets. De gedachte, dat Lennie een onwaar heid zou zeggen, was geen ogenblik in haar opgekomen. Stil stond ze op en ging zich kleden.... 't Was de morgen van de uitslag. Roosje's Moeder kon in huis geen rust vinden. Onder 't afwassen, onder 't stof zuigen en bedden opmaken, aldoor waren haar gedachten bij haar kind. Zou Roos 't nog halen? Ze was de twee laatste dagen zó bedrukt geweest, zó stil en verdrietig.... Mevrouw ^erthoren had haar met al haar moeite niet kunnen troosten en- opbeuren 't Was warm. Ze besloot maar wat vroeg uit te gaan om boodschappen te doen. en was zó in gedachten ver diept, dat ze de vriendelijke groet van mevrouw Wen sing eerst niet hoordeWaarover praten twee Moeders, als ze elkaar toevallig tegenkomen? Natuurlijk over haar kinderen. Na vijf minuten wist Roosje's Moeder, dat haar doch tertje goed geslaagd was, zó helemaal zonder onvoldoen des en dat Lennie nog precies „met de hakken over de sloot" was: twee taken liefst: één voor meetkunde, één voor Duits Lennie had de laatste tijd beslist verkeerd gezelschap, 't Zou beter zijn, als ze weer wat meer met Roosje om ging. „Ja, ja" zei mevrouw Verthoren „maar Lennie is toch niet dom, wel7 Als ze haar best doet, zal ze :t beslist ha len 'tvolgend Jaar". Mevrouw Wensing zuchtte en zei: „Misschien, ik hoop het" en mevrouw Verthoren nam haastig 'afscheid en ging dé taartjes bestellen Roosje was nog nooit zó blij geweest als die morgen. Zo feestelijk, zó stralend blij na èl haar angst! En Lennie was ook blij, maar ze lachte maar flauwtjes, toen de anderen om haar heendrongen om haar te feliciteeren. Eerst moest alles met Roos in orde zijn, pas dan werd ze weer mens. Ze had twee slapeloze nachten, twee méér dan ellendige dagen achter de rug en haar overgang „met de hakken over de sloot" leek haar een totaal onver diend geschenk Nog diezelfde avond werd Roosje uit de feestelijke ka mer weggeroepen omdat Lennie haar wilde spreken. Een heel kleine, zielige Lennie, die huilde en vergiffenis vroeg Nooit heeft iemand geweten, water tussen die twee meisjes verhandeld wei'd. Maar na de vacantie waren ze weer dikke vriendinnen! Hèt clubje bleef achter in de eerste klas. Roosje on Lennie waren er niets rouwig E. DE RUYTER-v. d. FEER. Ecu schutter onder de vissen. Heb je weieens gehoord van een vis, die werkelijk schieten kan? Z&n soort grappig beest leeft er in de zee bij de Australische kust en ook bij Siam. Hij ls ongeveer zo lang als een mensenhand, heeft een lichtgroene rug zijde en een zilverachtige buiktint. Zijn vinnen zijn geel met zwarte, randen. Hij heeft een spitse kop met ver vooruitstekende onderlip. Maar 't mooiste van 't hele dier* zijn z'n grote ogen, helder goudkleurig. Als de vis vlug als de wind door 't water schiet, is hij door z'n groene kleur bijna onzichtbaar, alleen zijn reus achtige ogen glanzen als koper. Nu gaat hij op prooi uit. Kijk, een grote vlieg is op een blad aan de oppervlakte van de plas gaan zitten. Hij koestert zich in de middagzon en is zich van geen gevaar bewust. Maar de schietvxs, welhaast een meter onder het blad doorzwemmend, heeft de vlieg gezien. Hij neemt een 1 aanloopje, staat plotseling stil en schiet. Door de lucht, die hij uitblaast, vliegt een kleine, bliksemsnelle water straal precies op het blad. De vlieg valt in t' water, zinkt enkomt precies in de bek van den jager terecht! Zo haalt hij elke dag zijn kostje op. VELSEN-NOORD GER. Kerk 10: Ds. E. J. van Teylingen. Gebouw Tolsduinerweg 3.30: Ds. F. E. Hoekstra, HERV. KERK. 10:, Ds. Joh. Bonsgeest; 7: Avontfl stilte. SANTPOORT N. H. KERK. 10.30: Ds. R. H. Oldemalh. N. IT. KAPEL, 10: J. M. Martens van Amsterdam. 4; Dr. A. H. •Edclkoort, Amsterdam GER. KERK in IT. V.. Wustelaam. 10: K. v. d. Berg' van Santpoort. Voorber. H. Avondmaal. BEVERWOK X. II. KERK, Kerkstraat. 10: Ds. J. de^.Vries. DOOPSGEZ. GEM.. Meerstraat. ,10: Dr. Alb. Vis VRIJZ. HERV.. Parklaa.n: Geen dienst. EVANG". LUTH. GEM., Koningstr. 10.30: Ds. J. pfc_ Haumerswi. GER. KERK. C- IT. Moensplein. 10: Ds. F. Kramer em. pred. aühier. 5: Cand. J. IT. Becker uit Haarlem CASTRICUM X. PI. KERK. 10: Ds. J. M. Seulijn. EVANGEDISATTEVEREENIGING- 10: Ds. Groe. neweg, uit Hilversum. 7: Ds. de Boer. GEREF. KERK, Beverwijkerst.raatw. 32. 10 en 5; Ds. J. Krijger. HEEMSKERK N. IT. KERK. 10: Ds. Joh. IJzerman. W'ÏK AAN ZEE EN DUIN. X. H. KERK. Wijk aan Zee. 11.15; Ds. A. J. Bronk. horst. 11. Doop. VERBENIGI NG.SGEBOUW, Populierenlaan. io; Ds. A. J. Bro-nkhorst. Het, gestolen parelsnoer. M'n neef Frits is een rare snuiter, 't Lijkt wel of alle dwaze, kromme avonturen Juist altijd zijn kant uitkomen. Ja, die jongen ,is voor 't ongeluk geboren en 't is vreemd, hem! Een poosje geleden kwam Frtis opeens bij me binnen vallen met de mededeling: ,,'k Heb een prachtbaan. zeg! Bediende bij een bekend, juwelier. Een vertrouwens positie!" „Jonge, jonge, jij boft! Enverdién je nogal?" „Nou.... nogal?" zei Frits. „Om tg beginnen krijg ik vijf en twintig gulden per maand, maar de eer, weet je, de eer!" „Ja, ja, mompelde iW. „Zie Je" zei Frits „nu heb ik feitelijk- m'n Ideaal be reikt, want m'n leven lang heb ik ernaar verlangd, inte ressante dingen te beleven. Verbeeld je. zeg, dat er nu eens een keurig gekleed heer binnenkomt, die me vraagt hem een parelsnoer van duizenden guldens waarde te laten zien, en ik stal alles voor 'm uit en ondertussen heeft hij stiekem een nóg» kostbaarder stuk in z'n zijzak laten glijden. Ik heb 't natuurlijk gezien, mij ontgaat niets moet je net mij hebben, met al die detective-romans, die ik gelezen heb! Ik vertrek geen spier van m'n gezicht, maar treed bedaard en volkomen losjes en ongemerkt twee stappen achteruit, öp het geheime knopje. Een on hoorbare bel gaat ergens en op 't zelfde'moment vliegt de deur open en drie agenten van de geheime politie treden binnen en sluiten den oplichter in de ijzers!". Frits zweeg en keek me aan met een paar ogen wild van verrukking. Je begrijpt, dat ik hevig met 'm meeleefde en bijna net zo blij was als hijzelf, toen Frits eindelijk zijn belangrijk baantje aanvaardde. In de eerste weken sprak ik 'm helemaal niet, maar toen ik hem later eens ontmoette, scheen het haast wel, of z'n baanjte hem was tegengevallen. ,,'t Is niet zo belangrijk als ik dacht" zei hij, witjes glimlachend. „Zie je, de baas vertrouwt me nu letterlijk niets toe. Dat is 'de moeilijkheid. Bij dé grote stukken helpt hij altijd zelf. Alleen ergens ln een hoekje staat een kastje met goedkope dingetjes, zilveren kettinkjes, broches met van die gewone stenen, namaak pareltjes. Nou, die dingen mag ik weieens verkopen, maar de rest..., het échte goed, de grote stukken, daar moet ik afblijven. „Maar wat doe je dan zo'n hele dag?" Frits keek me verlegen aan. Eerst zweeg hij een poos, kleurde en zei dan: „Nou. als je 't weten wilt: afstoffen, niets dan afstoffen. De kasten, de vazen, de 'oonbank! Bah!" Vier weken later kwam Frits' sensationele belevenis. Laat op de avond werd er gebeld, hevig en schril! Ik holde naar de deur en binnen wankelde mijn neef Frtis, een gebroken jongeling. 't Duurde lang vóór lk 't verhaal uit zijn mond had ge trokken, maar 't kwam toch. Het luidde, als volgt: Je herinnert je, dat lk erover klaagde, dat de baas let terlijk nelts aan me wilde toevertrouwen. Alles deed hij zelf. Ik werd er tureluurs van! Maareindelijk op een middag kreeg hij een telefoongesprek en ik kreeg m'n eerste kans. De baas ging naar 't station met een geheim zinnig koffertje en lkik mocht op de zaak passen. Ik kreeg de sleutels van de twee grote kasten, de baas wees me nogeens alles, drukte me op m'n hartenfin, je begrijpt welen ging weg. Daar zat ik nu, helemaal alleen in de stilte, deftige win kel met het kanten gordijntje voor de deur en met de juwelen ter waarde 'vannou. misschien wel een paar millioen. M'n hart bonsde, ik kan m'n gedachten niét bepalen bij het boek, dat ik las, noch bij de stofdoek, die lk uit I AGENDA VOOR BEVERWIJK. ZATERDAG x3 SEPTEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Meine Tante, deine Tante" en bijprogramma, 8 uur. ZONDAG 14 SEPTEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Meine Tante, deine Tante" en bijprogramma. 2.306.30 en 8 uur. MAANDAG 15 SEPTEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Meine Tante, deine Tante" en bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMÜIDEN. ZATERDAG 13 SEPTEMBER. Bioscoop De Pont: „Jeugd", 8 uur. Rex Theater: „Onder Gele Vlag", 8 uur. Thalia Theater: „De Avonturier van Parijs", 8 uur ZONDAG 14 SEPTEMBER. Bioscoop De Pont: „Jeugd", 8 uur. Matinée 3 uur en 5.15 uur. Rex Theater: „Onder Gele Vlag", 8 uur. Matinée 3 uur. Thalia Theater: „De Avonturier van Parijs", 8 uur Matinée 3 uur en 5.15 uur. MAANDAG 15 SEPTEMBER. Bioscoop De Pont: „Jeugd", 8 uur. Rex Theater: „Onder Gele Vlag", 8 uur. Thalia Theater: „De Avonturier van Parijs", 8 uur AGENDA VOOR HAARLEM. ZATERDAG 13 SEPTEMBER. Gemeentelijk Concertgebouw: Optreden van den Psychografoloog en helderziende André du Lancelle 7.45 uur. Rembrandt Theater: „In-'t Gouden Haantje", 2.30 en 7.30 uur. Luxor Theater: „Intriges", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Stimme der Liebe" 2.30* 6.30 en 8.45 uur. Palace: Watt en i/2 Watt als „Comedianten" 2. 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst 124 uur. ZONDAG 14 SEPTEMBER. Rembrandt Theater: „De vrouw bij vreemde vol keren"', 11.30 uur. Palace: „Het mysterie van de Mondschein-sonate" 11.30 uqi-. Rembrandt Theater: „In 't Gouden Haantje", 2.30 cyi 7.30 uur. Luxor 'Theater: „Intriges", 1.30, 3.45,'6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Stimme der Liebe", 1.30 3.45, 6.30 en 8.45 uur, Palace: Watt en y2 Watt als „Comedianten", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Optreden van. den Psychografoloog en helderziende André \lu Lancelle. 7.45 uur. 12Fri"uu?alS Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, MAANDAG 15 SEPTEMBER, des avonc^thea^erS: voorstellinSen des middags en 1 oFr?ns Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst. J-Z4 uur. Toen ging de deur met het deftige gordijntje open en een dame kwam binnen. Een aardige jonge dame, eigen- lijk nog een meisje. Ik spropg op en maakte m'n mooiste neiging. Ze glimlachte en vroeg naar een kettinkje met pareltjes. Met trillende vingers opende ik de grootste, duurste kast. Ik liet haar de kostbare stukken zien, noemde de prijzen Maar dan klonk opeens een parelende lach door de winkel. Ze. zei: „O. maar mineer, dat is m'n bedoeling niet. Tienduizend gulden, drieduizend't is schitterend! En wat Jeuk, dat u dat allemaal laat zien! Maar nee, lk had gedacht maar zo'n eenvoudig kettinkje te kopen. Met pareltjes, u weet wel." Ik boog nogmaals, 'maar niet van harte en wees haar naar 't kastje in de hoek. Haar keus viel op een parel snoertje van drie vijf en zeventig. Zwijgend haalde ik een doosje, legde er watten in, pakte 't in Toen.... opeens stolde me 't bloed in de aderen, 't Flitste als een bliksemschicht door me heen: ik had ver geten do grote kast weer af tc si alten! Eén moment had ik me omgedraaid en.... Beurtelings werd ik bleek en rood, maar ik durfde niets zeggen. En de jongedame ook nerveus geworden, zocht ln haar tasje en riep toen ineens: „O gunst, nu heb ik m'n porte- monnaie niet bij me! Hè, wat jamer!" Ik knikte, 'k Begieep volkomen waarom ze haar porte- monaie niet bij zich had. 'n Doodgewone, 'n afgezaagde truc: een eenvoudig dingetje kopen, een kostbaar stuk stelen, d^n —in de verwarring over di.e portemonnaie, de aandacht van 't kostbare stuk afleiden. Nu was ik opeens geheel en al detective. Innerlijk tril lend van opwinding, maar uiterlijk volkomen beheerst, zei ik: „Dame, u verlaat de winkel niet, vóór...." Nu komt direct tie portemonnaie voor de dag, dacht ik. En dan schuift ze de deur uit mét 't kostbare stuk. „Vóór ik gecontroleerd heb, of alle juwelen compleet zijn," besloot lk. Ze werd bleek en riep: „Dat is een belediging!" Maar ik was steenhard.. Had ik dezelfde truc niet tal loze malen gelezen? Óp 't zelfde moment echter ging de deur open en een sportieve jongeman trad binnen.. Het meisje scheen hem te kennen. „Och Karei" riep ze „verdedig jij me toch! Deze...» eh.... deze meneer heeft me beledigd!" De jongerhan trad op me toe. „Meneer" zei hij „wat heefl dit te betekenen?" Ik bleef ijzig kalm legde hem de zaak uit. Hij scheen te begrijpen. Hij zei. „Maar ik ken freule van den Bosch heel goed. Ze is'de dochter van den burgemeester!" „Praatjes, meneer" zei ik. Hij sprong op. wieip zijn visitekaartje op tafel. Ook een adellijke naam, een kroontje in de hoek. „Een vals kaartje, meneer!" brieste lk. 4 Hij glimlachte grimmig. Dan overhandigde hij het meisje het doosje met de pareltjes van di-ie vijf en zeven--' tig, leidde haar naar de deur en zei:: „Wanneer kun je tei'ugzijn om dezen dolleman te betalen?" „Over tien minuten". „Goed, dan wacht ik hier." De jongeman ging met gekruiste armen op een stoel zit ten zonder me een blik te verwaardigen. Ik zweette, met permissie. Ik wist dat 't spel verloren was. Een oude, af gezaagde truc. Tien minuten kropen voorbij. Twintig minuten. Dê jongeman keek op z*n horloge en zei: „Ze blijft lang weg. Wacht, ik zal even „Blijf!" gilde ik. öp van de zenuwen. Hij lachte grimmig en zei: „Nou. belt u dan de politie op. Of lievei daar aan de overkant staat een agent. Dat is eenvoudlgei." Ik riep de agent binnen en bedacht toen, dat deze agent natuurlijk ook in 't complot was. Woedend belde ik de politie op. Toen er vier agenten in de winkel stonden, kwam m'n baas binnen, tegelijk met de jongedame, die verontwaardigd drie gulden en drie kwartjes op tafel smeet. ,,'t Lijkt wel een film" zei ze. Ik fluisterde tegen m'n baas: „Controleert u de grote kast." Toen alles gecontroleerd en volkomen in orde bevonden was/kon de dame met veel excuses van m'n baas naar huis gaan. Ex volgde een uitvoerige excuusbrief aan den burgemeester en.... een ontslagbriefje aan mij", besloot Frits gelaten. ..Twee dagen later kreeg lk over de post een flauw liefdesromannetje toegezonden. De afzender was de jon geman uit de winkel en de opdracht luidde: „Lees liever eens zoiets, in 't belang van uw toekomst als winkelbfr» diende. Die detectives zijn gevaarlijke kerelsl"

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2