Radio Moors VOOR DE JEUGD De Heemschutters. 3$ ucgediike Stand NEDERLANPSCME MUZIE KWEEK OMROEP Schoenen. Eigenaardigheden ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1941. De Bond Heemschut heeft te Haarlem zijn jaarver gadering gehouden en er, hebben zich opgewekte klan ken in doen hooren, Wel moest erkend worden dat door de tijdsomstandigheden niet veel werkzaamheid kon worden ontplooid voor het doel dat de Heem schutters beoogen waken voor het behoud van de schoonheid van Nederland, zoodat menige ontsiering plaats had zonder dat er tegen opgetreden kon wor den, maar er werd toch ook verklaard dat „steeds meer rekening wordt gehouden met de eischen van schoonheid van het landscnap". Aan de Nederland- sche Heidemaatschappij en andere instellingen op aanverwant gebied werd te dien aanzien erkenning betuigd. Het is een heel goed teeken als een bond als Heemschut, die haar schóonheids-eischen ex professo natuurlijk hoog stelt, tot zulke 'erkenning komt. Want van dergelijke medewerking, van het doordrïrigen van het belang der zaak .tot alle er toe in betrekking staande instellingen en in den ruimsten zin: tot het geheele volk moet Heemschut het natuurlijk hebben. Het eigen werk van de Heemschutters, evenals dat van de Natuurbeschermers en de Molenredders (om de Vereeniging de Hollandsche Molen nu jnaar eens zoo aan te duiden) zal zich onder alle omstandigheden slechts tot een aantal bepaalde gevallen kunnen be perken. Zulke instellingen moeten hun doel vooral bereiken door het propageeren van hun denkbeelden bij anderen, opdat die ze, soms zelfs min of meer on bewust, overnemen en er zich bij hun handelingen door laten beïnvloeden. Die anderen zijn niet alleen groote lichamen als de Heidemaatschappij en over heidslichamen, Als particulieren in velerlei gedaan ten: de bouwer, de boer, de grondbezitter, de huis eigenaar om er enkele te noemen; van dezen geest doordrenkt geraken is men pas waar men wezen wil. Het is duidelijk dat de voortdurende steun en aan beveling van het werk der beschermende en ijverende bonden door de pers daartoe onmisbaar is, Nu, de lezers van dit blad weten hoe wij daarover denken. En daar om wordt hier nu ook weer over Heemschut ge schreven. Het jaarverslag van den Bond Heemschut zegt dat het dempen van grachten tot stilstand schijnt te zijn gekomen en zwaait Haarlem lof toe voor zijn krachtig voorbeeld met het voorkomen van de demping der Bakenessergracht. Daar hebben wij ons ook in ver heugd, al zijn we niet van meening dat onder alle omstandigheden alle demping van grachten moet worden voorkomen. Maar in zeer vele gevallen zou er werkelijk verlies van stedenschoon door ontstaan en altijd zal men zich' rekenschap moeten geven van het onontkomelijlce feit, dat na demping van een gracht steeds een zeer leelijke straatontstaat, te breed voor de hoogte der huizen en meestal oók voor de beplanting en dus falend in die primaire voorwaarde voor een bevredigend stadsbeeld: goede verhoudingen. Onze Nassaulaan en Gedempte Oude Gracht zijn er'zoovele tientallen jaren na de demping, nog altijd overtuigende voorbeelden van en er zjjn zelfs ergere in ons land te yinden. Een aantal .verdwenen of verwoeste molens in den lande is doorj Heemschut betreurd. Overigens resten er nog veel, zooals blijkt uit deze passage: „Het aan tal molens in Nederland, dat vóór stoom en electriei- teit ongeveer 6000 bedroeg en dat verminderd was "tót 2000, blijft nu vrijwel op peil. Zelfs bestaat de moge lijkheid, dat dit totaal weer groeien zal, omdat eenige nieuwe molens gebouwd worden. In deze streek is het aantal molens schaarsch, in de nabije Zaanstreek, waar het indertijd geweldig was, is het zeer sterk verminderd en die overwegingen ver-,, klaren blijkbaar, dat een daling van 6000 tot 2000 ons zoo verwondert. Wij hadden gedacht dat het veel meer zou zijn en dat aantal van 2000 valt ons erg mee. Waar bij we overigens, terugkomend op een welbekend cha piter, niet kunnen nalaten eraan te herinneren dat de herbouwing van den molen De Adriaan nog altijd op het Haarlemsche programma staat. Het is niet de bedoeling alle punten, die in de ver gadering van Heemschut werden opgesomd, hier te gaan releveeren. Wel kunnen wij nog even aandacht schenken aan de lofspraak, die de voorzitter in zijn openingsrede op de stad Haarlem hield. Hij noemde haar nog steeds een der aantrekkelijkste steden van ons land en werd zelfs lyrisch over het Spaarne, zeg- gend.dat hij geen andere plaats in ons land kent „waar een breede rivier zich in zoo majestueuse bochten door de oude stad kronkelt." De Haarlemmers zullen deze hulde dankbaar aanvaarden, zich hoogstens even ver- wonderend over de benaming „rivier" voor een stil staand water. Wordt dit mode? De Amsterdammers hebben al sinds jaren de neiging om hun Amstel als eenc rivier te betitelen;die is-het evenmin. Onder rivier wordt nog altijd een stroomend water verstaan, dat uit. bronnen ontspringt. Wij komen hierop nog wel eens terug. De Heemschutters hebben na hun vergadering veel oude straten en oude, gebouwen in de stad_ Haarlem bezocht en bewonderd: zij zullen de lofspraak van hun voorzitter zeker hebben beaamd. Oproep van Hitier. BERLIJN, 12 September. (D.N.B.) De Führer heeft 'den volgenden oproep omtrent de oorlogswinterhulp van het Duitsche volk in 1941—42 uitgevaardigd. Voor de negende maal roep ik .het Duitsche volk op zijn vrijwillige offer voor de Winterhulp te brengen. In een gigantische worsteling strijdt in deze historische dagen onze weermacht voor zijn of niet zijn van dev Duitsche natie, ja, bovendien voor de instandhouding van Europa, dat sedert duizenden jaren de menschheid cultuur en beschaving heeft geschonken en dit ih de toèkomst weer moet dpen. 1 Zooals destijds in het binnenland, zoo hebben zich in de ons thans vijandige wereld het Joodsche kapita lisme en het bolsjewisme vereenigd in het streven om het nationaal-socialistische Duitsche rijk als een sterk bolwerk in,dit nieuwe Europa te vernietigen en voor al ons volk uit te roeien. Sinds twee jaar stelt daarom de Duitsche soldaat zijn bloed en zijn 'leven in de waagschaal voor- de bescher ming van ons dierbaar vaderland .en ons volk. Thans strijdt hij in vereeniging met onze bondgenooten van het Noordelijkste deel van Europa tot aan de oevers der Zwarte Zee tegen een vijand die niet menschelijk is, doch slechts uit monsters bestaat De successen van zijn offer aan bloed en zweet, aan zorgen en ontberin gen zijn in de wereldgeschiedenis ongehoord. Moge het Duitsche vaderland zich door zijn houding en zijn eigen offervaardigheid de heldendaden van deze zonen waard toonen. Zijn zelfopoffering moet het wezen van onze nationaal-socialistische volksgemeenschap in het binnenland bekrachtigen en zoodoende het front ver sterken door het besef dat het geheele Duitsche volk er achter staat en fijpfstrijd derhalve niet vergeefseh is maar meehelpt aan de verwezenlijking' van het groote nationaal-socialistische gemeenschapsideaal. De wereld kan hieraan zien, dat front en vaderland in het Duitsche rijk een in trouw bezworen eenheid vormen en derhalve onoverwinnelijk zijn. •Alle strijdkrachten der Sovjets in den strijd. Verklaring van gevangen genomen officier. Het D.N.B, meldt: Naar van militaire zijde wordt medegedeeld, heeft een bolsjewistisch luitenant der pioriiers, die bij Garmanja gevangen was genomen, verklaard dat thans alle strijdkrachten van het Sovjetleger in den strijd zijn gebracht. Ook in Siberië heeft rnen geen reserves meer. Ingeval van een Japanschen opmarsch zou tegenstand daar vol komen onmogelijk zijn. De luitenant zeide voorts dat sedert het voorjaar' van 1941 uitgebreide voorbe reidselen voor den oorlog tegen Duitschland werden getroffen. Na het binnenhalen van den oogst, eind Augustus of op z'n laatst begin September, zouden- de Sovjets tot den aanval zijn overgegaan. De oorlog moest op Duitschen bodem gevoerd worden. HAARLEM 12 September. Bevallen: 10 September: N. J. Vollemans-de Knijff, d. M. Kool-Briedé, d. 11 Sept.: A. J. Koolen-Ilmer, d. H. Blëijenberg- v. d. Pavert, d. W. Icke-Spoor, d. G. E. v. d. Meij-Oelmann, z. 12 Sept.: J. A. Schee- lings-Block, z. Overleden: 9 September: J. Dokter-Mulder, 89 j., Louise de Collignylaan. 10 Sept.: R. D. Duinker, 77 j., Korte Dijk. 11 Sept.: M. J. Langeveld, 49 j., Crayenester- laan, M. J. Faas-Timmermans, 41 j., Pres. Steyn- «kraat. N. Goedhart-Kraan, 64 j., Rijksstraatweg. RADIO EEN FEESTELIJK OVEftZIGKT \/AN HET nederlandsche' muziekleven van vroeger qsj nu nederland sc he componisten nederlandsche dirigenten NEDERLANDSCHE ORKESTEN NEDERLANDSCHE KOREN nederlandsche' sou sten NEDERIANPSOJE (Adv. Ingez. Med.) Vervangingsmiddelen op de Jaarbeurs. Réclamé voor de zuinigheid. Reeds is getracht in deze piededeelingen over de Jaarbeurs een qualificatie te geven van het geheel, waarbij is gewezen op het voorlichtend karakter dezer beurs. Hier alleen bij stil blijven staan, zoh veron achtzaming van vele andere vlakken van den beurs- edelsteen beteekenen. Daarom wordt heden de aan dacht gevraagd voor enkele regels overiets anders dan voorlichting. Een heel belangrijke afdeeling ter beurze vormen de eerste levensbehoeften. En waarlijk, de consta teering van de belangrijkheid geschiedt niet door den schrijver^ dezer regelen. De bezoekers zelve doen dat. Zij verdi-ingen zich voor vele stands, waar voor ver vangingsmiddelen reclame^ wordt gemaakt. Vrijwel elke vindingrijkheid ten aanzien van surrogaten vindt rijkelijk uiterlijke waardeering De standhou ders komen haast monden en handen tekort om de noodige toelichting te kunnen geven en duizenden verdringen zich om kennis te kunnen nemen van wat nu geboden wordt ih de plaats van de oude vertrouw de producten. Men ziet soms wel eens een surrogaat van thfee voor tabak aan, doch men laat zich hierdoor niet ontmoedigen en men laat zich in den breede vertellen welke bijzondere kwaliteiten het 'nieuwe middel heeft. De vervangingsmiddelen opsommen is uitgesloten, hun aantal loopt in de duizenden, voor keuken en kamer, voor vloerbedekking en voetbekleèdi^ig, voor sportartikelen en lijfgoederen, voor" al wat u maar wilt. En bij déze reclame voor surrogaten wordt voor de zuinigheid gepropageerd, zuinigheid met de pro ducten van den arbeid en met den arbeid zeiven. Beeld van een tijd die ons weer leert woekeren met wat men heeft. In den bekenden stand op de .derde verdieping van de Jaarbeurs zijn de Nederlandsche Spoorwegen pok weer vertegenwoordigd. Op dezen standkon men vroeger duizend en een inlichtingen krijgen en werd op alle mogelijke manieren voorlichting gegeven over railvervoer. Dit jaar heeft men blijkbaar gunstig ge oordeeld den ouden weê te. verlaten en in plaats van informaties te verstrekken vragen te gaan stéllen. Er is een enquête uitgeschreven, waaraan ieder die den stand bezoekt kan deelnemen. Op een formulier moe ten antwoorden op vragen, doodeenvoudige vragen, worden jngevuld. Ondanks de doodeenvoudigheid zal het juiste antwoord .echter vaak gemist worden. Door een vernuftig samengesteld apparaat kan men zelf controleereri of de antwoorden juist zijn geweest, zoodat men alleen zelf weet hoe hoog de spoorweg kennis moet worden getaxëerd. Maar eigenlijk is dit toch maar een frontverandering die niet zoo heef' veel om het lijf heeft, want een in grijpende wijzigi'hg in dp beursexpositietactiek betee- kent dit niet, daar ook rju nog op alle mogelijke wijzen inlichtingen worden verstrekt. Bovendienwordt den .bezoeker nog een boekje aangeboden dat tot titel heeft „De efficiency1 der Nederlandsche Spoorwegen", waarin men veel wetenswaardigs vindt, en yraaraan wij reeds vroeger in dit blad een artikel hebben gewijd. Dit boekje vermeldt, dat de Nederlandsche Spoorwegen op verschillend spoorweggebied een zeer vooraanstaande plaats in Europa innemen. Zoo blijkt in het bedrijf de arbeidsprestatie per man na Zweden, dat iets hooger geklasseerd staat, tot de hoogste in Europa te behoo- ren. Wat goedkoop werken betreft, heeft de Neder landsche organisatie ook mooie resultaten weten te boeken, want het wordt daarin in ons werelddeel slechts door twee landen overtroffen n.l. Griekenland en Finland. Terecht wordt er verder in de brochure met trots op gewezen, dat in ons land het aantal spoor wegongelukken, ondanks het intensieve spoorwegver keer, het kleinst is. Fietsendieven voor de. Haarlemsche Rechtbank. HAARLEM. - Vrijdag. Zeer strenge straffen werden heden door den Of ficier van Justitie tegen fietsendieven geëischt. Zoo hoorde een Velsenaar die.zich aan dit feit had schul dig gemaakt anderhalf jaar tegen zich requireeren. Een jaar gevangenisstraf eïschte de Officier voorts tegen een bloemenlcoopman uit IJmuiden, die* vier •rijwielen had weggenomen. Een Hillegommer die ter- wille van de banden een fiets had ontvreemd zal zijn misdrijf met acht maanden gevangenisstraf moeten boeten, indien de eisch van het O.M. wordt toege wezen. Tegen twee IJmuidenaren, oom en neef, werd res pectievelijk lVs jaar en 1 jaar gevorderd. De Officier deelde echter mede, dat tegen beiden binnenkort nog nieuwe zakqn aanhangig zullen worden gemaakt. Uitspraak van deze -zaken zal op 25 September volgen. Het is te hopen, dat de strenge straffen, die thans tegen fietsendieven worden geëischt en uitgesproken zullen leiden tot een vermindering van het aantal rijwieldiefstallen VV&SCHSmJ c- HOLLAND S ALS VOC-ffHSSH - (Foto Polygoon—v. Bilsen) De A. R. M. jubileert. De Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij bestaat Zondag a.s. zestig jaar en al zal deze herdenking niet dan met een receptie gevierd worden, er is niettemin aanleiding, woordje te wijden aan dit bekende bedrijf, dat-zoo menig onzer in goede of kwade dagen heeft vervoerd naar de plaats van blijde of weemoedige bestemming. Laat dit nu niet den indruk vestigen, dat de A. R. M. zich louter bezig houdt met ti'ouwp&rtijen en begrafenissen. Dat Is maar een gedeelte van het veelomvattende werk, dat zich overigens uitbreidde tot den handel,in rijtuigen en au1~ mobielen, den aan- en verkoop van paarden het exploïtee- ren van maneges,.het bezorgen van verhuizingen en andere werkzaamheden, die tot' de kruiérij van groot formaat behooren, de exploitatie van een atax-bedrijf en de tègéhwoordiging van diverse automobielfabrieken. Dit veelomvattend bedrijf werd dan zestig jaar geleden in de hoofdstad gefundeerd. Het liet huurrijtuigjes loopen, lichte, met één paard bespannén 'wagentjes en op den bok troonde een koetsier met .een lichtbruine jas, een rood vest en een grjjzen hoogen hoed, een uitrusting, die dezen koetsier den bijnaam „aapjes" bezorgde, welke benaming zich al spoedig aan het voertuigje zelf mededeelde, zoo- datgaren lang Amsterdam naast Parijs met zijn fiacres en Londen met zijn cabs zijn aapjes had. De tijden veranderden en de aapjes verdwenen en wer den vervangen door de taxen, tenVijl het bedrijf zelf allengs de uitbreiding verkreeg, hierboven gememoreerd. Het kon niet anders of vrijwel alle paardentractie werd vervangen door motorische, zoodat de tijd, waarin 900 paarden hun medewerking verleenden aan hetbedrijf voor goed achter ons schenen te liggen.,., totdat de benzine- schaarschte er toe leidde, dat het ros weer in eere kwam. Behalve de exploitatie van vervoermiddelen .had de A. R. M. in den loop der jaren ook den handel in luxe- en bedrijfautomobieien ter hand genomen. Deze automobiel handel bleef niet tot Nederland beperkt, doch ook in Indië exploiteert de A. It. M. door haar dochter-maatschappij de N.V. L' Auto autómobielwerkplaatsen en den verkoop van G. M. C. producten. In verschillende plaatsen van ons land heeft de maat schappij filialen en ook Haarlem heeft reeds sinds onge veer 35 jaar een dochterbedrijf. Dezelfde ontwikkelings gang als te Amsterdam viel ook hier te bespeuren: het begon met de stallen op het Plein, vanwaar de rijtuigjes af en aan reden totdat ook hier ter stede de atax haar intrede deed en het geheele bedrijf langzamerhand op het autobedrijf werd ingesteld. Dat alles eischte natuurlijk verbetering, verbouwing, moderniseering. Het kloeke ge bouw aan het Plein 21 levert het bewijs, dat ook te Haar lem de A. R. M. zich aan de eischen, die nieuwe tijden stellen, heeft weten aan te passen. En traditie-getrouw exploiteert het Haarlemsche filiaal nog steeds de manege aan de Elswoudslaan, die de ruitersport in Haarlem en omgeving Voorziet van deugdelijk -materiaal. Zoo heeft ook Haarlem bijgedragen en draagt nog bij tot.de beteekenis van het bedrijf, dat op zulk een w digen staat van dienst mag wijzen bij zijn zestigjarig jubileum. MOSKOU VRAAGT SPOEDIGE LEVERING VAN OORLOGSMATERIAAL AAN DE VER. STATEN. NEW-YORK, 12 September. (D.N.B..) Omtrent het gisteren gevoerde onderhoud tusschen Roosevelt en den Sovjet-ambassadeur Oemansky meldt Internatio nal News Service uit Washington dat Oemansky Roo sevelt een verzoek van Stalin om zoo spoedig mo gelijke levering van Amerikaansche oorlogstuig heelt overhandigd. Stalin zou er daarbij met nadruk op hebben gewezen dat het Sovjet-leger dringende be hoefte heeft aan materieele hulp. Van den spoed, waarmee Amerika en Engeland dit leveren, hangt de mogelijkheid van verdere bolsjewistischen tegen stand af. De International News Service voegt hieraan foe dat het potentieel der Sovjetluchtmacht gevaarlijk laag is gedaald Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekenlngen van F. Wagner) 4. De OpfOep 4. Een dappere eenden- generaal had om een onder houd verzocht met den ko ning der Rode. Bosmieren. Er waren namelijk ver schrikkelijke dingen ge beurd in het Eendenrijk. Een grote bende sluip wespen had de vreedzame eenden aangevallen en toen dit zich een paar maal had voorgedaan, was het eendenleger er op uitge trokken om dié brutale sluipwespen eens en voor goed te leren, dat het zo maar niet kon gebeuren in hét Eendenrijk! Maar toen was het ongelooflijke gebeurd. Het leger had moeten vluchten, vele dappere eenden waren gesneuveld en de rest had zich alleen kunnen redden door op de vlucht te 'slaan. En nu zaten de eenden-generaals met hun poten in de veren en wisten niets anders te doen dat de.Rode Bosmieren om hulp te vragen. De ko ning liet direct de voornaamste officieren bij zich komen om te beraadslagen, wat er precies zou moeten gebeuren. En toen vertelde ineens één der officieren, hoe hij in de loop van de morgen een soldaat had moeten straffen om dat hij zijn post had verlaten. En hij meende zich te her inneren dat deze mier iets had verteld over een sluip wesp. Direct werd Barrabas uit de kerker gehaald en voor den koning geleid om te vertellen wat hem precies was overkomen. Barrabas deed zijn verslag en alle aanwezigen luisterden vol aandacht. Druk werd er toen beraadslaagd en allen vonden dat Barrabas de leiding op zich moest nemen. Alles was ineens veranderd, zijn straf werd hem kwijtgescholden hij mocht ten strijde trekken tegen den ontvoerder van Livia zijn kleine vlinder. Zijn ogen straal den van moed en ondernemingsgeest. Hij liet den eenden- generaal alles vertellen over zijn vergeefse strijd tegen de brutale wespen. Weg was Barrabas' droefheid nu kon hij z'n moed en dapperheid tonen. Hij. was er trots op, dat de koning hem de leiding toevertrouwde. En die'nacht nog galmde de grote-gong een oproep door het ganse Mieren rijk om zich te verzamelen en ten strijde te trekken. (Uit een Amsterdamsch schoenen magazijn zi^n onlangs door inbre kers 1500 paar schoenen gestolen.) In 't holst van den nacht zijn zij gekomen, In 't holst van den nacht zijn zij gegaan En hebben zij de beenen weer genomen, Die elk in duizend schoenen kunnen staan. De winkelier die 's ochtends was verschenen, Om in een nieuwen dag zijn werk te doen, Keek op zijn neus om al wat was verdwenen, Maar niet zoo veel op neuzen Van een schoen. Op looden schoenen, ging hij toen vertellen Aan de politie wat ei* was geschied, En deze heeft toch. al zooveel te stellen Met 't gilde op langvingerig gebied. Drieduizend schoenen, 't is wat om te dragen, Al draag je ze niet alle aan den voet, Dat kun je niet zonder een flinken wagen, Toch heeft geen mensch de boosdoeners ontmoet. 'k Weet niet of men ze nu heeft kunnen vangen, Waarbij het spoedig leer. om leer zou gaan En ik zou zelfs, hoe veel ik kan verlangen, Niet graag in hun drieduizend schoenen staan. P. GASUS. in Haarlem en omgeving De ruïne van cl'Ever" Deze ruïne die men even buiten Lissc vindt, is het eenige wat van de vroegere Ridderhofstad, zoo als men deze bezitting voorheen betitelde, is overge bleven. Van het geheele gebouwencomplex, waarvan ons door van Ogtpop een prachtige afbeelding is nage laten is niets meer over dan de Toren of het- Rondeel mef'zljn muren van twee meter dikte, hetgeen tot op heden aan de tand des tijds en de weersinvloe den nog het hoofd heeft kunnen bieden. Vroeger, toen. deze ruïne nog omrjngd was door bosschOT en het hofplein nog omsloten was door een walm uur en grachten, was het oók als ruïne nog een prachtige verschijning, maar nu deze ruïne daar naakt en kaal staat tusschen de pvoductefi onzer hedendaagsche cultures, is het niets meer dan eën treurig overblijfsel uit vroegere gloriedagen, zonder meer. "Tot hoelang deze Ridderhofstad is bewoond ge- eest, is niet bekend, maar in elk geVaf is de toen malige eigenaar, Willem de Waal van Vronestein daar in 3 710 gestorven. Na zijn dood is deze Ridderhofstad met de om liggende landerijen, benevens het Schoutambt, over gegaan aan Erasmus Bernard van Scherpenzeel, Heer van Rumpt en Vronestein en bij den dood van dezen, Is het ,ten jare 173S' gekomen in het geslacht I-Ieerenman en wel aan- Frederlk Jacob Heeren- ZEEWEG 574, DRIEHUIS. Tel. 4573 BETERE SERVICE door VAKMENSCHEN. Reparaties vlug en 1>illijk. I (Adv. Ingez. Med.) BONAANWIJZING KAAS. Eieren na 20 September voorloopig slechts voor zieken beschikbaar. 's-GRAVENHAGE, 12 September. De Secretaris generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakf bekend dat in den vervolge, evenals bij bloem e.d. het geval' is, per periode van vier weken, vier bonnen zullen worden aangewezen, welke elke rechf geven op het koopen.van 100 gr. kaas. Aange zien "bon „34 kaas", reeds voor het tijdvak van 7 September tot en met 4 October geldig is verklaard, worden thans nog drie bonnen voor kaas aangewezen, welke eveneenè tot en met 4 October a.s. geldig blij ven. In verband met het bovenstaandeis bepaald dat gedurende het tijdvak van 14 September tot en met 4 October a.s. de met „35 kaas", „36 kaas" en „37 kaas" gemerkte jonnen elk recht geven op het koo- pen van 100 gram kaas. De aandacht wordt er opgevestigd dat het uiter aard in vele gevallen voor de winkeliers' niet mogelijk zal zijn in het begin van de distributieperiode óp alle bonnen de vereischte hoeveelheid kaas af te leveren. In' verband hiermede wordt het publiek veyzocht niet dadelijk alle aapgewezen bonnen- in te wisselen, doch hièrmede nog eenigen tijd te wachten, dan wel slechts een gedeelte der "bonnen in het begin van de distri butieperiode in te wisselen en de rest een of twee weken daarna. De met „33 ei" gemerkte bon, welke geldig werd verklaard tot en met 13 September a.s., zal voorts nog geldig blijven tot en met 20 September a.s. Na Zater dag 20 September zal .voorloopig geen bon meer voor het koopen van eieren worden aangewezen. De be schikbare hoeveelheid eieren zal' voorshands uitslui tend voor zieken e.d. verkrijgbaar worden gesteld. In verband hiermede zijn de noodige voorzieningen getroffen om den handel in,het bezit te stellen van de voor de aflevering op bonnen voor „een ei" en toewijzingen voor ziekenhuizen e.d. benoodïgde hoe veelheden eieren.De aandacht van grossiers en de taillisten wordt gevestigd op de desbetreffende offi- cieele publicatie. De nieuwe beiaardier aanvaardt zijn functie. HAARLEM, Vrijdag. De heer Jack Vermaak, uit Rijswijk, die den heer H. W. Hofmeester als beiaardier te Haarlem is opgevolgd, heeft hedenmiddag zijn functie te Haarlem aanvaard. Het weer lokte echter niet aan, in de nabijheid van de Groote Kerk. waar de koude wind je bij eiken hoek zoo venijnig om de ooren blaast, stil te blijven staan om te luisteren. Veel luisteraars waren er dan ook niet. Dat zal een volgenden keer echter wel beter worden, vooral wanneer de heer Vermaak af en toe een bekende melodie op zijn program ma zet, want we hebben vanmorgen iemand, die tot oor- deelen bevoegd is. hooren zeggen: „Nou, die kan het óók wel!" HET PROGRAMMA VOOR A.S. MAANDAG. Het programma voor de carillonbespeling van, a.s. Maandag-luidt als volgt: 1. Menuet, Jef van Hoof 2. Merck toch hoe sterek, (1622 oud Nederl.) 3. O Heer, die daer des Hemels tente spreydt, (oud Nederl.) 4. Klokke Roelant, De Stoop 5. Klompendans, Boudijn 6. Wiegeliedje, J. Opsomer 7. Restitutie, J. Rheinhard 8. Mënuet en trio, Bach ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOMBARDEEREN FRANSCHE STEDEN AAN MIDDELANDSCHE ZEE. PARIJS 12 September (D. N. B.) Eenige steden aan de Fransché Middellandsche Zeekust zijn in den nacht van 10 op 11 September door Engelsche vliegtuigen gebombar deerd, zoo meldt de „Petit Parïsien" in Cannes wierpen Engelsche toestellen eenige brisant- en talrijke brandbom men neer. De bommen vielen in de nabijheid van een vliegveld, waar zich echter geen vliegtuigen bevonden, en in de nabijheid Van een gasfabriek. Persoonlijke verliezen en materieele schade zijn niet ontstaan. Japansche luchtmacht in den aanval. TOKIO, 12 September U>omeI). Vijftien for- maties Japansche bommenwerpers hebben vanoch tend een massalen aanval gedaan op Sian, een be langrijk put aan den Loenghai-sporweg In de pro vincie Sjensl, waarbij enormè schade aan militaire doelen werd veroorzaakt en tal van baanden uit braken. Er werden geen vliegtuigen beschadigd. De ruïne van de voormalige ridderhofstad „d'Ever" te Llsse. Foto De Haas. man, welke gehuwd was met een zuster van boven genoemde Erasmus Bernard van Scherpenzeel; het landgoed behoort heden ten dage nog steeds aan dezelfde familie I-Ieereman, te Munster in West- falen. Het landgoed en het Huls d'Ever behoorde tot het jaar 1436 aan Reinier d'Ever, terwijl het na zijn dood overging in handen van zijn kleinzoon Gyn- brecht van Haeften, en bij den dood van dezen aan zijn dochter Clara van Haeften. In het jaar 1507 overleed Clara van Haeften en kwam deze bezitting in handen van haar kleinzoon Jan van Mathenesse, terwijl liet tot het jaar 1668 in het bezit is geweest van het geslacht vafn Mathenesse, en na de dood van deze ging het over in het bezit van het geslacht Valck.enaar en ten jare 1.687 kwam het aan het geslacht de Wael van Vronestein, in welk geslacht zooals boven reeds is gezegd, het bleef tot het jaar 1710. Het blijkt echter dat het geslacht von I-Ieereman zich zeer weinig heeft bekommerd over het Huis d'Ever zelve, want uit een afbeelding uit het jaar 1840 blijkt dat het toen reeds danig in verval was geraakt en staat het tevens vast, dat het ten jare 1870 zóódanig was vervallen da/t een gedeelte daar van instortte en men het toen heeft gesloopt. CLUBWERK. Beste Vriendinnetjes. A.s. week begint ons clubwerk weer. Voorlopig ko men we niet 's Woensdags maarDinsdags bij elkaar. We beginnen dus a.s. Dinsdag, 16 September en wel des namiddags 4.30 en eindigen 5.30 uur. Zooals al tijd, nemen jullie ook a.s. Dinsdag de briefjes mede. Tot Dinsdag dus. Best VIOOLTJE. Dat is dus een goed begin een 10 voor Vad. gesch. en een 8 voor éen taalproef. Zo maar door blijven gaan, A.s. Dinsdag komen we weer bij elkander voor ons clubuurtje, 'k Hoop dat alle vriendinnen aanwezig zullen zijn. Dag Viooltje. Lief HUMMELTJE. Prettig dat het op school zo goed gaat. Kan je al een opzegversje opzeggen?" Dat wil ik wel eens horen. A.s. Dinsdag begint de club weer. Vraag aan je moeder even het briefje vooraf te lezen. Ze weet dan wanneer je naar de club moet. Dag Hummeltje. Beste ANNIE. Het bevalt je dus goed op de H. B.S.? Meisje dat is prettig, 'k Hoop dat je er Dins dag een uurtje tussen uit kunt breken voor ons club werk. Maar dat zal wel. Het is tevens een aardig ont spanningsuurtje. Dag Annie. Lief DOORNROOSJE. Je hebt er op school een nieuwe taal nl. Engels bij gekregen. Fijn zeg. De gymnastiekles heb je dol prettig gevonden? Ons club werk begint a.s. Dinsdag om 4.30. Je bent natuurlijk van de partij. Tot ziens dus. Dag Doornroosje. Lief BIJ-DE-HANDJE, Zeg. wat heb je een ple zier gemaakt met T.V.N. Heb je nu ook priktollen ge leerd? Je wordt een bolleboos in het tollen. Dag Bij- de-handje. Best VLECHTJE. A.s. Dinsdag begint ons club werk i^eer. Natuurlijk ben je van de partij. Tot ziens dus. Dag Vlecht je. Best MEIBLOEMPJE. Is dat niet even prettig? De club begint voorlopig om 4.30. Je kunt dus altijd, ook waitneer je 's middags school hebt. Je komt dan regelrecht uit school naar mij toe. Zoals ik je reeds verteld had, houden we Dinsdag inplaats van des Woensdags club. Dag Meibloempje. Lief BURGJE. A.s. Dinsdag, op ons clubuur, zal ik je je schaar geven. Prettig dat zij niet zoek ge raakt is. Er voortaan maar een beetje beter op pas sen. Dag Burgje. Best DROOMKONINKJE. Ook jou zie ik a.s. Dinsdag weer. Je kunt wel om 4.30 aanwezig zijn, waiftieer je op de fiets naar school gaat. Tot ziens dus. Dag Droomkoninkje. Best STIJLHAARTJE. - Ook jij moet m'p briefje vooraf even lezen. Prettig he, dat de club aps om 4.30 begint. Je kunt nu altijd komen. M'n groeten aan ie mnoriov Maakt je zus het góed op de H.B.S.? Dag Stijlhaartje. Lief LACHEBEKJE. Zeg kom je a.s. Dinsdag met Stïjlhaartje mede? Dat is goed hoor. Dag Lachebekje. Beste ZONNEBLOEM Je vroeg me wanneer de club weer begint. Lees m'n briefje vooraf maar goed na. Je weet dan alles. Hoe staat het met de klok, die ie met je verjaardag gekregen hebt. Heb je haar al elkander gezet? Schrijf het me maar eens. Dag Zon nebloem. Best GOUDMUILTJÉ. Ja, je vriendin mag weer op de. club komen. Jij en Gré moeten m'n briefje vooraf lezen. Voorlopig houden we Dinsdags club, om dat ik 's Woensdags verhinderd ben. Tot Dinsdag dus. Dag Goudmuiltje. CLUBWERK. Voorlopig Dinsdags van 4.30—5.30 uur, in het be- bekende lokaal. Ingang Houtmanstraat tegenover de Rijpstraat. Veel groeten van Mej. E. VIJLBRISJE,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5