IJmuider Courant DAGBLAD VOOB VELSEJN. IJMUIDEN, SANTPOORT EJN OMSTREKEN Nieuwe successen in het Oosten verwacht. 26e JAARGANG No. 267 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr, Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau Dmulder Courant: Kennemerlaan 42, IDmulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede Directeur: P. W. PEEREBOOM MXANDAG 15 SEPTEMBER 1941 Abonnementen per week 0.13y2, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer ƒ0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.30, elke regel meer 0.10. Mr. Jolles en Mr. Jellinghaus gepensionneerd. 's-GRAVENHAGE, 13 September. Het Rijks commissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche .gebied heeft, krachtens artikel 1, vierde lid, van zijn verordening nummer 108/40 (vierde ver ordening over bijzondere bestuursrechtelijke maat regelen) en van artikel 3 der verordening nummer 130/41 over de leeftijdsgrens van rechters, Mr. E. Jellinghaus, president van het gerechtshof te 's-Gravenhage en rar. J. M. Jolles, president van het gerechtshof te Amsterdam, eervol uit hun ambt ontlagen en gepensionneerd. De scheidende president van het Gerechtshof te Amsterdam is op 3 September 1871 te Gorinchem geboren. Dit jaar vierde hij onder groote belang stelling zijn zeventigsten verjaardag. Na het gymnasium te Amsterdam te hebben doorloopen, studeerde mr. Jolles rechten aan de universiteit in de hoofdstad. In 1893 beëindigde hij zijn studies en daarna was hij als advocaat en procureur werkzaam te Amsterdam en Bussum. In 1914 werd mr. Jolles benoemd tot rechter' in de Arrondissements-rechtbank te Amsterdam. In 1920 werd hij raadsheer in het Hof aldaar. Vice- president werd hij in 1933 en president in 1937. Mr. E. Jellinghaus is 2 September 1871 geboren te Prinsenhage. Zijn gymnasiale studies maakte hij te Dordrecht, waarna hij aan de Leidsche Univer siteit rechten studeerde. Na zijn promotie op stel lingen in 1898 beoefendehij .de advocatenpraktijk te Breda. In 1900 werd mr. Jellinghaus be noemd tot plaatsvervangend kantonrechter te Bre- - da. In 1904 ging hij over naar de staande magistra tuur als ambtenaar van het Openbaar Ministerie te Amsterdam. Tot rechter benoemd in 1909, oefende hij dit ambt uit te Amsterdam en te 's-Gravenhage. Van 1916 tot 1923 was hij plaats vervangend president van den krijgsraad aldaar. In 1923 volgde zijn benoeming tot raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage, waar mr. Jel linghaus, na een vice-presidentschap van 1933 tot 1935, in dit laatste jaar president werd. In .1936 is mr. Jellinghaus'daarenboven benoemd tot pre sident van het Hoog Militair Gerechtshof, Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 15 OP 15 SEPTEMBER 1941 van 19.55 tot 7.15 Maan op 15 Sept. op 1.59 Maan op 15 Sept. onder17.17 Brutale dieven na achtervolging gegrepen. AMSTERDAM, 13 September, Een brutaal staaltje hebben twee dieven geleverd m een goudsmidswinkel in de Leidsehestraat te Amster- dam. Zij wilden een gouden horlogeketting koopen, zeiden zij tot de juffrouw die hen te woord stond. De winkeljuffrouw vroeg, of zij oud goud ter inle vering bij zich hadden en op hun bevestigend antwoord toonde zij vijf kettingen. Op een daarvan ontbrak de aanduiding van het gewicht en daar de klanten, juist hun zinnen gezet hadden op dien ketting, begaf de juffrouw zich even naar een -ach ter den winkel gelegen lokaliteit, om den ketting te. wegen. Nauwelijks was zij daar-, of zij hoorde de winkeldeur; dicht, slaan en zij ontdekte, nadat zij onmiddellijk jiaar den winkel was teruggegaan Öat de beide klanten en de vier gouden kettingen verdwenen waren. Zij riep een. in het atelier wer kenden horlogemaker ter hulp en beiden zetten onmiddellijk de achtervolging van de dieven m, die elk in andere richting op de vlucht waren ge slagen. Na een ingespannen wedloop gelukte het hun, in de nieuwe Spiegelstraat een der dieven te grij pen, dien zij zoo spoedig mogelijk aan een agent overleverden. Andere burgers hadden inmiddels op het geroep ,yhoud den dief" den anderen dief achtervolgd en ook hij ,werd op het Muntplein gepakt en door een agent gearresteerd. De vier kettingen had hij inmiddels in de Vijzelstraat weg geworpen, waar ze door de achtervolgers werden opgeraapt. MANIPULATIES MET PAARDENPRIJZEN BEBOET. 's GRAVENHAGE, 13 September. De bedrijfs leider van een exportslachterij te Gieten R. D. bood op 9 Juli j.l. op de paardenmarkt, te Winschoten zeven paarden te koop aan. De handel in paarden l«s evenwel aan zekere banden gelegd, ook voor wat betreft de daarbij te betalen prijzen. Geen paard mag verhandeld worden tegen een hogoeren prijs flan daarvoor door een taxatie-c,ommissie is vastge steld. D. had dan ook zijn zeven paarden laten taxeeren en de waarde ervan was bepaald op on geveer f 1100 per stuk. Voor dit bedrag wilde hij nu de paarden van de hand doen, maar vroeg van den lcooper een bedrag van f 500 per paard dat hij later verlaagde tot f 425" voor het recht van koop. Daar het echter niet geoorloofd is, om, m welken vorm ook, bij verkoop van paarden meer te be dingen dan de taxatie-waarde, werden hier d< prijsvoorschriften overtreden. Tegen D. is proces verbaal opgemaakt en hij stond dezer dagen voor den inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeuwarden terecht. Te: zijner verontschuldiging voerde D. aan, dat hi] geenszins het voornemen had gehad zijn paarden te verkoopen maar slechts om ze te_ laten taxeeren. Verschillende handelaren hadden hem voor de paai den echter steeds meer geld geboden en daardoor was hij tot den door hem gewaagden prijs gekomen. Dit verweer verminderde volgens den inspecteur in geen enkel opzicht de ernst van het feit, flat D. de paarden had te koop aangeboden voor de taxatiewaarde plus f 42 5 per paard voor het recht van cessie. Deswege werd hij wegens overtreding van het paardenbêsluit 1941 (handel en prijzen) veroordeeld tot f 2000 boete en werden zijn paar den verbeurd verklaard. (A.N.P.) s DE AANGIFTEBILJETTEN VOOR DE INKOMSTENBELASTING 1941. De w.n.d. secretaris-generaal van bet departe ment van financiën deelt het volgende mede: In de Nedérlandsclie Staatscourant van 1 September j.l. no. 1G9 is ter uitvoering van het besluit op de inkomstenbelasting 19 41 opgenomen dé eerste uit voeringsbeschikking Inkomstenbelasting 1941. Dooi de hierin gegeven voorschriften worden de bezwa ren, die voordien verbonden waren aan de invul ling van voor dien-, reeds uitgereikte aangiftebil jetten, opgeheven. De voor den Isten September uitgereikte biljetten dienen uiterlijk den 21sten September bij den inspecteur te worden terugbe zorgd. ONDERSCHEIDING VOOR DR. S. VAN MESDAG. Naar het A.N.P. verneemt heeft het gemeentebe stuur Van Groningen besloten aan dr. Synco van Mesdag de bronzen eerepenning der stad uit te rei ken en zijn naam te doen. opnemen in het gulden boek. Dr.. van Mesdag is van 1905—1921 in deze gemeente werkzaam geweest als gevangenisdokter, waarna hij in dienst der gemeente, is overgegaan als schoolarts, welk ambt hij op bijzondere wijze heeft vervuld. De groote waardeering, welke men voor zijn persoon en werk koesterde, is op treffende wijze bij zijn afscheid ten stadhuize in 1934 tot uiting gekomen. Oök na 1934 is dr. van Mesdag-de publieke zaak op rerschilléndè wijzen, blijven diehen. De dividendbeperking. 's GRAVENHAGE. 13 September. I-Iet'A.N.P. meldt in verband met het feit, dat heden de ter mijn verstrijkt voor het doen van aangifte van uit- deelingcn gedaan voor het in werking treden van het besluit op de dividendbeperking waarover ech ter superdividendbelasting verschuldig is, -wordt van bevoegde zijde het navolgende medegedeeld: In elk geval moet aangifte plaats vinden overeenkom stig de voorschriften van artikel 16 van het be sluit op; de dividendbeperking- 1941. Op de aangifte moet derhalve vermeld worden yan elke uitdeeling van dividend: de datum van het besluit tot uit deeling en voor iedere, soort van aandcelen afzon- derijlt, het hedrag der uitdeeling en het gestorte aandeelenkapitaal waarop die uitdeeling betrekking heeft. Voorloopig kunnen uitdeelingen op winstbewij zen winstdeelende obligaties en dergelijke bij de aangifte buiten beschouwing worden gelaten. Het is te verwachten dat binnen a.fzienbaren tijd de eerste uitvoeringsbeschikking van het besluit op de dividendbeperking 1941 tegemoet kan worden gezien. "Voorzoover dan blijkt dat aangiften, onjuist zijn bevonden, zal gelegenheid gegeven worden de aangiften alsnog aan te vullen of te herroepen. De aandacht wordt er ten overvloede op gevestigd dat betaling der belasting binnen den termijn en op de wijze als in artikel 17 van het besluit op de dividendbeperking '1941' is aangegeven, overeen komstig de aangiften behoort te geschieden. Ten slotte wordt nog medegedeeld dat een for mulier voor de aangifte niet bestaat. Men kan aan geven per brief. CLANDESTIENE HANDEL IN SPEK. Door de marechaussee en gemeentepolitie van Lem- sterland zijn te Echten aangehouden S. S. en A. B. beiden wonende te Lemmer, die aldaar bij het wach ten op de autobus de aandacht trokken.' De koffer, die zij bij zich hadden, bleek bij onderzoek een partij spek te bevatten. In verband met deze zaak is tevens nog aangehou den D. J. S. te Eesterga en de veehouder H. te Ech- tenerpolder. De aangehoudenen hebben voor het mee- rendeel een bekentenis afgelegd. (A.N.P.) HUUROPDRIJVING BESTRAFT. Het A.N.P. meldt:-'- Zekere L„, die in Velp een groot aantal woningen exploiteert bijna alle arbeiders woningen heeft zich, behalve dat hij de woningen zeer slecht onderhield, schuldig gemaakt aan huur- opdrijving. Hij- ging daarbij zeer geraffineerd te werk. L. is thans wegens huuropdrijving in arrest gesteld. Eenige weken geleden was tegen hem procgs-verbaal opge maakt wegens huuropdrijving, desondanks bleef hij toch met huurverhoogingen doorgaan. Uit het onder zoek bleek verder, dat hij zijn inkomen voor de be lastingen te laag had opgegeven en distributiebewij- zen in zijn bezit had, die hij door onjuiste opgave had verkregen. Door de overheid zijn de huurprijzen der woningen verlaagd en vastgesteld op de juiste waarde. Frauduleuze slachtingen. Vier Renkummers naar concentratiekamp. 's-GRAVENHAGE, 13 September. De Rijks commissaris maakt bekend: De commissaris-generaal voor de veiligheid heeft zich opnieuw genoopt gezien met de scherpste mid delen energiek op te treden tegen de volksparasie ten, die een behoorlijke levensmiddelenvoorziening van het Nederlandsche volk stelselmatig sabotee- ren. De .Duitsche Sicherheïtspolizei heeft te Renkum in de provincie Gelderland omvangrijke clan destiene slachtingen opgespoord. De vier hoofd schuldigen zijri naar een Duitsch concentratiekamp overgebracht om daar te boeten voor hun misdadig optreden. Dit zijn: 1) Hendrik Smaling, arbeider, Kerkstraat 100, Renkum. 2) Jan Nah, slager, Bennekomscheweg 70, Renkum. 3) Cornelius Johannes Henkelman, schoenma ker, Kerkstraat 87, Renkum, 4) Jan Rozenboom, arbeider, Van Ingeweg 65, Renkum. Verd. Smaling heeft eind April van dit jaar een schuur gehuurd van Henkelman en in deze ruimte de runderen, die hij had gekocht, door Nab laten slachten. Bij het verhoor erkende hij, dat hij het besluit had genomen door clandestiene slachtingen geld le verdienen. Verdacht Nab, de slager, heeft in opdracht van Smaling geslacht en deelgenomen aan den verkoop van het vleesch. Reeds in Februari 1941 werd hij door een Nederlandsche instantie wegens clan destien slachten met een geldboete gestraft. Verdachte Henkelman, de schoenmaker, heeft, het slachtloka-al verhuurd. Hij was van de gebeurtenissen op de hoogte, ïvant hij was zelf aanwezig bij vrijwel alle slachtingen en lieeft aantoonbaar hiervan vrij groote hoeveelheden vleesch betrokken en aan anderen verkocht. Het vleesch werd op het terrein van Henkelman bewaard, alvorens het werd ver kocht. Verdachte Rozenboom is opgetreden als wederver- kooper van het vleesch, afkomstig van de clan destiene slachtingen, en heeft het grootste deel hiervan verkocht. Rozenboom heeft volgens zijn eigen mededeeling aan den sluikhandel deelgeno men, om daardoor bijverdienste te krijgen. Hierbij moet nogmaals het ondermijnende op treden tegen de belangen des volks van degenen, die ondanks alle waarschuwingen uit louter winst bejag zich aan de gemeenschap vergrijpen, aan de kaak worden gesteld. Moge de hun opgelegde straf opnieuw een waarschuwing zijn voor allen, die de wet ontduiken en in hun gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef wegens de volksgemeenschap te be- nadeelen. Laten zij in het oog houden: Men blijft toeslaan. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f6,10f6 per K.C.; Kleine schol 2e soort f 88— £75; Pufschol le soort f66—£53; Pufschol 2e soort f49 22,50; Kleine roode poon f74£64; Groote bot f75£74; Kleine bot £42; Groote schar £45—f40; Kleine schar £38 —£34; Pufschar £26—£17,50; Wijting 62—f 56, alles per 50 K.G, Trawler; KW 122 50 manden 1 2059. Kotter; 1JM 224 f 2623 Loggers: SCH 312 763; SCH 496 £977; SCH 97 f3319; SCH 196 2824; SCH 95 £706; SCH 314 492; KW 175 1728; KW 173 2867; KW 91 f 1242; KW 33 ,1 1299; KW 54 978. LEERLINGEN NEMEN AFSCHEID VAN HUN ZWEMLEERAAR. Zaterdagmorgen hebben de zwemsters van het rembad „de Heerenduinen" afscheid genomen van haar badmeester, den heer Van Kampen. Een der dames hield een toespraak; zij roemde de prettige manier van lesgeven en de gezellige sfeer, die er altijd onderling tusschen ieeraar en leerlingen heeft géheerscht. Daartoe bezit hij een groot verantwoor- dalijksheidsgevoel voor 't welzijn van zijn leerlingen. Met een „Wij hojen u het volgende seizoen weer tg te zien", werd hem namens alle zwemsters als stoffelijk blijk van dankbaarheid een electrisch scheerapparaat overhandigd. De heer Van Kampen dankte voor dit geschenk en waardeerende woorden. JAARVERGADERING DISTRICTSBOND NOORD-HOLLAND. In de te IJmuiden gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van den Districtbond Noord-Holland, zijn enkele zeer belangrijke voorstellen behandeld. Zoo werd o.m. op voorstel van den heer P. H. Meure (Haarlem) besloten, het bestuur, dat oorspronkelijk uit 7 bestuursleden bestond, in te krimpen tot 3. Van ieder rayon, dat in den districtbond is ondergebracht, is namelijk een vertrouwensman benoemd. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter K, de Jong (namens rayon Kennemerland), secretaris H. Brussel, Oranjestraat 1, Wormerveer (Zaanstreek), penningmeester J. W. van Dartelen (rayon Haarlem). Het voorstel, ingediend door de competitiecommis sie, om tot fuseering met het district Amsterdam te komen, werd gezien de moeilijke tijdsomstandighe den, door de vergadering verworpen. De districtbond zal dus evenals het vorige jaar zelf standig de competities leiden. VELSEN DRANKWET. Bij den burgemeester van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van Fredericus Gerardus Slobbe, van beroep koopman, wonende te Velsen. Carolina- straat 16 om een verlof A, Voor den verkoop van zwak-alcoholiscben drank in het klein in de be- r.vedenlocaliteit van het perceel Kanaalstraat no. 144 te IJmuiden (gem. Velsen). Vóór 26 September "1941 kan men tegen het ver- leenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij den burgemeester inbrengen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zondag. Duitsche troepen in het verdedigingsfront van Leningrad doorgedrongen. Hoofdkwartier van den Führer 13 September (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht niaakt hekend: „Aan het Oostelijk front verloopen de aan- valsoperaties volgens de plannen met succes. Duilcbooten hebben bij hernieuwde aanvallen op het vijandelijk convooi, waarvan in het weer machtsbericht van gisteren melding is gemaakt, nog vier v-raehtbóoten van 19 000 ton in totaal, benevens drie hewakingsvaa-rtuigen, tot zinken gebracht. Daardoor heeft de vijand van dit convooi 28 vrachtbooten met een gezamen'lïjken inhoud van 164000 ton- verloren. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft dé luchtmacht in den afgeloopen nacht ten Oosten van Grèat Yarmouth drie groote koopvaarders, die deel uitmaakten van een vijandelijk convooi met bommen getroffen. Andere doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op vliegvelden in de Midlands benevens op bewapeningsbedrijven en een benzineopslagplaats in het Zuid-Oosten van het eiland. Bij een aanval overdag op Scar borough troffen gevechtsvliegtuigen een fabrleks- installatie met bommen van zwaar kaliber, In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van Donderdag op Vrij dag Porty^Tewfik en olie-opslagplaatsen in de haven van Suez gebombardeerd. Uit een reeks groote branden bleek het succes van dezen aan val. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht de streek tusschen Frankfurt aan den Main en Mannheim aangevallen. Bommen op woonwij ken veroorzaakten eenige verliezen oncler de bur gerbevolking. Luchtdoelartill'erie schoot twee vijandelijke bommenwerpers neer". Aan het Oostelijk front. SANTPOORT NED. HERV. GEMEENTE. Het ligt in de bedoeling van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente om de 14 dagen op Woens dag een gemeente-zangavond te houden. Verschil lende musici zullen hieraan meewerken. Ook zal een wijdingswoord worden gehouden. De eerste bijeenkomst vindt Woensdag a.s. plaats. BEVERWIJK VORMINGSDAG VOOR JONGE TUIN BOUWERS. Zondag 21 September wordt in het K.S.A.-gebouw te Heemskerk een vormingsdag gehouden voor land en tuinbouwjongeren, georganiseerd door de R.K. St. Josephgezellenvereeniging. Als sprekers zullen optreden rector H. A. J. Drost, centrale praeses van de St. Josephgezellenvereeniging, rector L. Beur.ie en de heer B. Machielse, directeur van de R.K. Lagere Tuinbouwschool te Beverwijk, EEN KERSTSPEL Het ligt in d<j|) bedoeling van „Katholiek Bever wijk", omstreeks-Kerstmis een Kerstspel op te voe ren. Voor dit spel zal gebruik gemaakt worden van het bekende oratorium van H. F. Midler, zoo eenigszins mogelijk met instrumentale begelei ding en illustratie. De muzikale uitvoering wordt verzorgd door het A Capellakoor. onder leiding van den heer Leo Pielage. Er is' echter een koor van 200 zangeressen en zangers noodig. Voorts is er noodig een groot kinderkoor en vele medewer kers aan de tableaux. De Literaire Club Haerlem begint haar winterseizoen met een lezing van den bekende schrijver Jan de Hartog, over zijn boek „Holland's Glorie". De lezing heeft plaats op 20 September in het gebouw van den H. J. M. V. in de Lange Margarethastraat te Haarlem. DE STRIJD HLT BOLSJEWISME. Gemotoriseerde afdeelingen van het Italiaansche expeditiecorps op weg naar het Oostelijk front. .(Foto. Luce-Holland) Duitsche divisie vernietigde in zes dagen I 13 pantser wagens. Gebouwen te Leningrad door de Sovjets opgeblazen. Het D.N.B. meldt; In weerwil vaii het zeer slechte weer en de zeer moeilijke gesteldheid van het terrein hebben Duitsche infanteristen, naar„ het D.N.B. van militaire zijde wordt medegedeeld, aan het Oostelijk front belangrijke successen behaald. Hoewel de bols jewisten een groote hoeveelheid pantserwagens tegen de oprukkende divisies infanterie in den strijd wier pen, gelukte het hun niet den opmarsch van de Duit- schers tot staan te brengen. Zoo werden o.a. in een verbitterd gevecht door een divisie in zes dagen 113 bolsjewistische pantserwagens vernietigd. Tijdens een dapperen aanval hebben Duitsche pant serformaties op 12 en 13 September in het gebied van een divisiesector na succesvolle gevechten 1500 ge vangenen gemaakt. 70 stukken geschut, 20 tractors, 200 vrachtauto's en -400 bespannen- voertuigen werden buitgemaakt of vernietigd. Bovendien werden drie vliegtuigen vernietigd. In den noordelijken sector van het- Oostelijk front hebben Duitsche afdeelingen, naar het D.N.B. voorts van welingelichte zijde verneemt, bolsjewistische ge vangenen gemaakt, wier verklaringen van bijzonder belang zijn.' Zij vertelden dat in alle wijken van Leningrad talrijke gebouwen zijn opgeblazen. Onder leiding van de politieke commissarissen werden voor al belangrijke openbare gebouwen, doch ook talrijke woonhuizen in puin gelegd. De gevangenen, die pas kort geleden uit Leningrad naar het front zijn ge stuurd, vertelden verder dat vooral stations, postkan toren, bestuurs- en regeeringsgebouwen, scholen en woonhuizen op aanwijzing van de politieke commis sarissen zijn opgeblazen. Deze verklaringen acht men daarom zoo opmerke lijk, omdat Moskou en Londen in den laatsten tijd meermalen de valsche beweringen hebben verspreid dat Leningrad door de beschieting van de zware Duit sche artillerie reeds aanzienlijk zou zijn beschadigd. In feite echter zijn het, naar de verklaringen der gevan genen bewijzen, de bolsjewisten zelf die Lenin grad nog voor de eigenlijke beschieting tfoor de Duit- schers in een puinhoop veranderen. In den centralen sector van het Oostelijk front heeft de Duitsche luchtmacht Zondag hevige aanvallen gedaan op colonnes en spoorwegen der Sovjets. Tal rijke vrachtauto's en andere motorvoertuigen werden vernield, colonnes en troepenconcentraties leden zwa re verliezen. Een munitietrein vloog in de lucht, een pantsertrein werd zwaar beschadigd, de spoorlijnen waarop nog werd gereden, werden op vele plaatsen vernield. In het gebied orn Leningrad werden wederom de versterkingen, veldstellingen en troepen aangevallen. Ter hoogte van Riga werd aan boord van twee kleine schepen brand veroorzaakt. Op de landengte Noordelijk van de Krim werden vijandelijke versterkingen met succes door Stuka's aangevallen. Artilleriestellingen en veldversterkingen werden hevig getroffen. Men kon waarnemen, dat verscheidene stukken geschut en 40 voertuigen volko men vernield werden. Op een vliegveld werden verr scheidene vliegtuigen vernield. In de loodsen ont stond brand. Op een efffsnd voor den Dnjepr werden geschutstellingen vernietigd. Een opslagplaats van munitie geraakte in brand. Tengevolge van de zware aanvallen van de Duit sche luchtmacht in het gebied van1 Wiluki-Perjatin hebben de bolsjewisten aldaar zware verliezen 'ge-' leden. In totaal werden tien transporttreinen, twee locomotieven en twee pantsertreinen vernietigd. Bo vendien werden 322 vrachtauto's vernield en 150 vrachtauto's .beschadigd. Voor de Westelijke punt van de Krim hebben Duitsche vliegtuigen een koopvaar der van 3 a 4.000 br.t. in brand geworpen. In de mon ding van den Dnjepr werden twee Sovjetmonitors door bomtreffers zwaar beschadigd. In het gebied van Priluki .werden op 13 September door de Duit sche luchtmacht talrijke voltreffers geplaatst op Sovjet colonnes. Ten Zuidwesten van Brjansk werden verde digingsinstallaties en- spoorlijnen met succes bestre den. Bij Ilma zijn hevige Duitsche aanvallen onder nomen op bolsjewistische stellingen en colonnes, waardoor 177 vrachtauto's werden vernield. Sterke afdeelingen van de Duitsche luchtmacht hebben ook op 12 September in het gebied om Lenin grad de versterkingen, vooral ten Zuiden der stad, met succes aangevallen. Ondanks het slechte weer vernielden Duitsche gevechtsvliegtuigen Sovjet-bun kers, veldversterkingen en batterijen. Talrijke colon nes Sovjet-voertuigen en troepenconcentraties wer den door den zwaren bommenregen uiteengejaagd. GENERAAL RITTER VON SCHOBERT. Het D.N.B. meldt: De aan het Oostelijk front ge sneuvelde Generaloberst Ritter von Schobert (men zie het weermachtsbericht van Zondag) werd in 1881 als zoon van een officier te Würzburg ge boren. Hij vocht in den wereldoorlog als bataljons adjudant in. het Beiersche leger. Hij verwierf den persoonlijken adel, doordat hij werd onderscheiden met het ridderkruis van de Beiersche militaire orde' van Max-Josef met de zwaarden, In de rijksweer heeft hij zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de moderne indeéling en opleiding der infanterie. Als generaal der infanterie nam hij deel aan de bevrijding van de „Ostmark" en Sudetenland. In den veldtocht werden zijn verdiensten erkend dooi de toekenning van het ridderkruis van het IJzeren Kruis en zijn. bevordering tot Generaloberst. In September 1940 werd hij aan het hoofd van een legercorps geplaatst dat in den veldtocht tegen de Sovjet Unie reeds de grootste successen heeft be vochten, Amerikaansch schip lol zinken gebrachl? De „Montana" voer onder Panameesche vlag. Uit New-York meldt het D.N.B.: Bijna de ge- heele pers publiceert in den geest van Roose velt's oorlogspropaganda een bericht van het de partement van buitenlandsche zaken, als zou de Amerikaansche vrachtboot „Montana" (1700 ton), die onder Panameesche vlag voer, tot zinken zijn gebracht. Dit geschiedt onder reusachtige koppen en met dienovereenkomstige commentaren. Het D.N.B. verneemt voorts: In het kader der oor logspropaganda in de Vereenigde Staten heeft het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken medegedeeld dat het in de oorlogszone van het Suez- kanaal varende Amerikaansche vrachtschip „Arkan sas" door bomscherven is beschadigd Volgens Associated Press is tot dusver nog geen melding gemaakt van dooden of gewonden. Ondergang van Noorsche kustvaarder. Door Engelschc strijdkrachten tot zinken gebracht. Het D.N.B. deelt mede: Naar het Noorsche Telegraaf-Agentschap meldt is Vrijdag de Noorsche kustvaarder „Lofoten" door een Engelsch oorlogsschip en twee Britsche bom menwerpers bij de Noorsche kust aangevallen én binnen tien minuten door artillerievuur en bom men tot zinken gebracht. Slechts een klein deel der bemanning en passagiers, die bijna uitsluitend uit Noorsche burgers bestonden en waaronder zich vele vrouwen en kinderen bevonden, kon worden gered. De Engelschen bekommerden zich niet om de hulpeloozen die met de golven streden en ver dwenen met groote spoèd. De postboot „Lofoten" was niet bewapend, voer niet in een convooi en werd ook niet voor' militaire doeleindèn gebruikt. Bewapening der Amerikaansche koopvaarders. Nog geen standpunt bepa?L3, zegt Huil. In de persconferentie van Zaterdag heeft de Ame rikaansche staatssecretaris Huil, naar het D.N.B. wit Washington meldt, geruchten tegengesproken fende een reeds bereikte principieele overeenstem ming over het probleem van den Stillen Oceaan. Hij constateerde dat hij wel gesprekken heeft gevoerd met den Japanschen ambassadeur, maar dat die al3 zuiver informatorisch moeten worden aangeduid. Op de vraag of een bewapening van de Amerikaansche koopvaardijschepen in het voornemen ligt, antwoordde Huil dat hij ten aanzien van dit punt nog geen stand punt kon bepalen. Een verklaring van den voorzitter van de senaats commissie voor buitenlandsche zaken Connally, af gelegd in een commentaar op de rede van Roosevelt, volgens welke de „defense areas' (verdedigingsgebie- den) alleen betrekking hebben op het gebied om het Amerikaansche continent tot aan IJsland, doch niet op het gebied ten Oosten van IJsland; noch op de Azoren en de. Roode Zee, heeft in de Ver. Staten sterk dé aandacht getrokken. Ook andere senatoren in het interventionistische kamp zijn van dezelfde meening, blijkbaar om het Amerikaansche volk te kalmeeenr. De isolationisten zeggen, dat Roosevelt weliswaar er voor oppast den oorlog te verklaren, doch dat hij „da facto" oorlog voert en wel zonder het Congres t« raadplegen dat hiervoor bevoegd is. NED. INDISCHE OLIE-EXPORT NAAR DE PHILIPPIJNEN. SJANGHAI, 15 Sept. De behoefte aan olie van de Philippijnen zal in de toekomst voornamelijk door Nederlandsch-Indië gedekt worden. Het jaarlijksch verbruik wordt op 1,5 millioen ton geschat. In totaal voerde Borneo verleden jaar 1,9 millioen ton olie uit. Voornamelijk betreft het zware olie en ruwe olie, ge wonnen in het Tarakan-gebied.' Bovendien ligt het in het voornemen de olieleve'ranties aan Tsjoenking- China en de ABG-landen te vergrooten. Op de vraag, of en inhoeverre in de toekomst Japan van Ned. In dische petroleum zal worden voorzien, is nog niet definitief beslist. (Europapress). Grool Engelsch schip lol zinken gehrachl. BERLIJN 15 September (D. N. B.) Een Duitsch ge vechtsvliegtuig heeft in den nacht van Zondag op Maan dag aan de Oostkust van Engeland een groot vracht- en passagiersschip van 10 tot 12.000 b. r. t. door voltreffers tot zinken gebracht. Het vaartuig verdween na korten tijd in'de golven. NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN IN DUITSCHLAND, Het A. N. P. meldt: Een aantal Nederlandsche journal listen dat op uitnoodiglng van de Duitsche vrouwenleid ster een bezoek aan Duitschland brengt heeft de tentoonsteling in het bureau van de vrouwenleidster en rijksmoederschool, bezichtigd. Zij hadden gelegenheid, met leidende vrouwen te spreken over de organisatie, de taak en het doel van den Duitschen vrouwenarbeid. De journalisten hebben in de gouwen Weser, Ems, Halle, Merseburg, Maagdenburg-Amhalt en Saksen reeds een aantal Instellingen van de natlonaal-socialistische vrou wenorganisatie, het Deutsche Frauenwërk, de N. S. V. ea het ODuitsche arbeidsfront bezichtigd.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1