JCect Tlieums JCect Tlieums Duitsch weermachtsbericht van Zaterdag Van Engelsch convooi ging 164.000 ton verloren Luchtaanvallen op doelen in Engeland Hoofdkwartier van den Flihrer, 14 September. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „In het Oosten zijn als gevolg van 't gunstige verloop der operaties nieuwe successen te ver wachten. Nu sterke Duitsche strijdkrachten tot in het verdedigingsfront van Leningrad zijn doorgedrongen wordt de nauwe omsingeling van de stad ondanks een verbitterde afweer onweer staanbaar voortgezet. Ten Zuiden van de Farör-èllandén is gisteren een vijandelijk vrachtschip door bomtrefferè zwaar beschadigd. Tijdens den in het weermacht- bericht van gisteren gemelden succesvollen aan val van de luchtmacht op een convooi ten Oos ten van Great Yarmouth is ook een Britsche torpedojager door een bom van zwaar kaliber getroffen. In Noord-Afrlka bombardeerden Duitsche gevechfsviegtuigen in den nacht van 12 op 13 September en gisteren overdag Britsche lucht doelstellingen en tentenkampen rondom Tobroek. Boven Duitsch gebied heeft de vijand overdag noch des nachts militaire acties uitgevoerd. Op 12 September is tijdens de gevechten aan het Oostelijk front de opperbevelhebber van een legercorps Generaloberst Ritter von Schobert, gesneuveld". Italiaansche weermachtsberichten Bombardementen in het gebied van Tobroek en Mersa Matroeh. ROME, 13 September (Stefani) Het 466e Ita liaansche weermachtsbericht luidt als volgt: „In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duit sche luchtstrijdkrachten het doeltreffende bombar demei-.f van de vijandelijke doelen te land in To broek en Mersa Mathroeh voortgezet en een vlieg veld in de Egyptische woestijn gebombardeerd. Be drijvigheid van onze artillerie in de sectoren To broek en Solloem. Britsche vliegtuigen hebben Beghazi met bom men bestookt. Wijken, bewoond door de Arabische bevolking, werden beschadigd. Een luchtaanval op de streek van Catania maakte geen slachtoffers en veroorzaakte evenmin schade. In Oost-Afrika vloog de vijand weer boven de stellingen op het strijdtooneel van Gondar, waarbij hij bombardementen uitvoerde. Onze troepen heb ben aanvallen der Britsche infai.iterie afgeslagen". Het 467e Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: ,,Aan het front in Noord-Afrika levendige be drijvigheid van onze artillerie. Formaties van de Italiaansche luchtmacht hebben, ondanks het hevige afweervuur van den vijand, in den nacht van 13 September voortdurend talrijke sectoren van de vesting Tobroek gebombardeerd. Batterijen, ver dedigingsinstallaties, barakkeo en munitieopslag- plaafsen werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Zware branden en ontploffingen konden worden waargenomen. Een Engelsch vliegtuig is bij Bardia door Duitsche jagers neergeschoten. In Oost-Afrika heeft de vjjar.d in den sector Kulkwabert een ziekenhuis, dat van duidelijke Zichtbare Roode Kruïsteekens was voorzien, ge bombardeerd en met mitrailleurs beschoten. Enkele personen werden gewond. Een bommenwerper weid door onze luchtdoelartillerie neergeschoten. Tijdens een vijandelijken, luchtaanval op een con vooi heeft de luchtdqelartillerie op onze schepen vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee heeft onze luchtmacht tijdens aanvallen op vijandelijke schepen een kleine vrachtboot tot zinken gebraclit". De rede van Roosevelt. Het Du/itsche standpunt: De president aansprakelijk voor de uitbreiding van den oorlog. 's GRAVEN II AGE, 13 September. Van Duitscihe tijde heeft men een overvloed van documentaire be vestigingen verstrekt voor het feit dat Roosevelt niet slechts ^?n der hoofdschuldigen aan den huldi gen oorlog Ls, maar tevens mede aansprakelijk i. voor de uitbreiding van den oorlog, hetgeen het in terna, tionale publiek reeds herhaaldelijk heeft kun nen vaststellen. De geheele bulteniandsclie politiek der Ver eenigde Staten wordt sedert de co-nferentie von Miinchen gekenmerkt door een rooden draad, ge vormd door het gestook van Roosevelt die stelsel matig alle kansen op een vergelijk in Europa heeft gesaboteerd en tevens met alle beschikbare mid delen de oorlogeauoblige groepen in de verschillen de landen van Europa heeft geholpen. Reeds toen met behulp van Tsjecho-slowakije werd gepoogd oen Europeesehen oorlog te ontkete nen, barstte Roosevelt fel los, daarbij gesteund door zijn kliek van oorlogshitsers. Destijds werd ook in Engeland en Frankrijk, benevens in Polen de op positie met alle middelen door Rosevelt bewerkt om een verstandige oplossing te beletten. Het waren weer de Lasthebbers van Roosevelt die in het En gelsche parlement storm liepen tegen Chamber lain. Te beginnen bij Bullitt te Parijs streefden Roo sevelt's ambassadeurs en gezanten in de hoofdste den van Frankrijk, Polen en op den Balkan voort durend naar het zaaien van onrust, hetgeen reeds door de publicatie va.n officieele documenten van Warschau en La Charité aan de wereld voor oogen is gesteld. Uit den oyervloerl van bewijzen werd vooral het optreden van kolonel Donovan In herinnering ge bracht en tevens werd herinnerd aan de onthullin gen ter gelegenheid van de sprlngstofvondsten te Belgrado. waarbij Roosevelt en zijn diplomaten eveneens de hand in het spel hadden. Voorts werd nogmaals gewezen op Roosevelt's handelwijze bij de crisis van Belgrado, toen Roosevelt ook op den Balkan bijdroeg tot het uitbreken van de crisis door middel van den toenmaligen Joogo Slavtechen ge zant Fotitsj en den oomplotteerenden generaal Simowitsj. Een .bijzonder hoofdstuk in de bu-Itenlandsche po litiek van Roosevelt wordt gevormd door zijn hou ding tegenover Frankrijk dat oo'k: na zijn nederlaag tegen de Duitsche weermacht voortdurend het voor werp is gebleven van Amerikaansche pogingen tot afpersing, waanbij opzettelijk gebruik werd gemaakt van de Fransche levensmiddelenpositle. Op dezelfde wijze als in Europa heeft Roosevelt ook mee gedaan aan, de overvallen op Fransoh gebied, op Syrië en ten slotte o,p Irak en Iran. Vervolgens werd uiteengezet hoe het Engelsch- Bolsjewistische bondgenootschap door Washington in de hand werd gewerkt. Dit. zijn slechts eenige étappes van Roosevelt's ge stook en zijn bemoeiing met de toestanden in Europa. Deze étappes vormen niet slechts een ver loochening van de Amerikaansche Monroeleer. maar zij staan ook in het scherpste contrast tot de voort durende verkiezingsbeloften van den Amerikaan- schen president, die zijn volk Voor zijn verkiezing aanhoudend heeft toegezegd, dat hij het bulten den oorlog zou houden. Ten aanzien van de jongste rede van den presi dent werd aangetoond hoezeer zij gebaseerd Is op den leugen dat de Amerikaansche torpedojager „Greer" is aangevallen. Tegenover de poging van Roosevelt om zich voor te doen als iemand die in het defensief Is werden de talrijke Britsche en Ame rikaansche stemmen gesteld, waarin steeds weer de hoop op „een eerste Duitsch schot" tot uitdrukking Jcomt. Tot slot werd verklaard da.t alle recente inciden ten met Amerikaansche schepen opzettelijk zijn ge ënsceneerd om het Amerikaansche volk kunstmatig in een toestand van opwin-ding te brengen, waardoor het volgens den wil van Roosevelt wordt voorbe- réid tot een avontuur, waaruit het op zekeren dag tot zijn ontzetting zafl ontwaken. Uitzonderingstoestand in Oslo. Het A. N. P. meldt: BERLIJN, 13 September. Naar door politieke kringen alhier werd medegedeeld, is voor Oslo en omgeving de uitzonderingstoestand afgekon digd. Deze maatregel werd noodzakelijk door po gingen tot het verstoren van den arbeidsvrede in dit gebied. In verband met het afkondigen van den uitzon deringstoestand mag zich niemand meer na des avonds zeven uur op straat bevinden. De ver keersmiddelen, met uitzondering van de spoor wegen, zijn slechts gedurende bepaalde uren van van den dag in bedrijf. De Oslosche bladen manen naar aanleiding van de afkondiging van den uitzonderingstoestand de bevolking aan tot kalmte en verstand. „Aftenposten" schrijft o.a.: „Dat het zoo ver gekomen is. vindt zijn oorzaak daarin dat onver antwoordelijke elementen den laatsten tijd hun spel onder het Noorsehe volk hebben gespeeld. „Fritt Folk" stelt de vraag wie de verantwoor delijken zijn: „Welke kringen zijn het", zoo schrijft het blad, „die de hoofdstad en haar omge ving in den toestand hebben gebracht, dat de Duit sche bezettende macht, die gedurende anderhalf jaar heeft getoond het beste voor ons te willen, thans tegen haar wil tot uitzonderingsmaatrege len moet overgaan, om haar geweldigen strijd te gen het wereldbolsjewisme te kunnen voeren en aldus ook ons Noorsehe land voor de Sovjetver schrikkingen te bewaren. „Alleen den vrienden van Engeland',zoo verklaarde het blad verder, „treft de verantwoording voor datgene dat thans ons allen getroffen heeft". „Morgenbladet" schrijft dat de thans genomen maatregelen er toe zullen bijdragen den ophitsers het verder voortzetten van hun onderaardsche werk onmogelijk te maken. ENGELSCHE LUCHTMAARSCHALK OP JAVA. SJANGHAI, 13 September. Volgens een be richt uit Batavia is de opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten in het Verre Oosten, Sir Robert Brooke-Popham, op Java aangekomen om aldaar, naar het heet, met den gouverneur-gene raal en opperbevelhebber van leger en vloot van Nederlandsch-Indië besprekingen te voeren. DE LAATSTE VOORBEREIDINGEN VOOR DE INNAME VAN NOWGOROD. Sovjet-stellingen in en om de stad werden door Stuka's bestookt en vernietigd. (Foto Orbis-Holland) DE INDUSTRIALISATIE VAN NED.-INDIë. SJANGHAI, 15 September. Een bijzonder ver tegenwoordiger van President Roosevelt is in Bata via aangekomen tot het voeren van besprekingen met de Ned.-Indische regeering inzake de verdere ont wikkeling van de industrialisatie in Ned.-Indië. Van Amerikaansche zijde wil men n.l. trachten invloed uit te oefenen op deze verdere ontwikkeling, aangezien men gaarne zou zien,, dat het Ned.-Indische bedrijfs leven zich zoo snel mogelijk aanpaste aan de eischen, welke het grondstoffenvraagstuk thans aan het Ame rikaansche bedrijfsleven stelt. De bijzondere vertegenwoordiger van President Roosevelt heeft tegenover den directeur voor den Handel, Mook, reeds verklaard, dat, de Ver. Staten gaarne bereid zijn financieel deel te nemen aan de industrialisatie van Ned.-Indië, waartoe de Ver. Sta ten een dollarlecning aan Ned.-Indië willen verstrek ken. Voorts heeft hij den wensch te kennen gegeven, dat de voorgenomen industrialisatie in versneld tem po zou worden uitgevoerd, aangezien op deze wijze de handel tusschen Ned.-Indië en de Ver. Staten nog sterk bevorderd kan worden. Aangezien de onderhandelingen nog gaande zijn, worden van officieele zijde nog geen mededeelingen omtrent de gedane voorstellen gedaan. (Europapress). NEDERLANDSCH INDISCHE EXPORT VAN KAPOK. SJANGHAI, 15 Sept. Door de Vereepigde Staten zijn de laatste maanden groote aankoopen van kapok in Nederlandsch-Indië gedaan, zoodat de - nog staande voorraden kapok thans in vollen omvang gevoerd konden worden. In Juli waren in Ned.-Indië nog 300.000 ton kapok voorhanden, welke voorraden thans tot een minimum zijn geslonken. Vanwege het tonnage-tekort waren deze voorraden aanvankelijk geruimen tijd blijven liggen. (Europapress). Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Uit Istanboel, 14 September: Na de aardbeving van de afgeloopen week zijn uit de puinhoopen in dertig dorpen tot dusver 192 lijken geborgen. De „Roode Halve Maan" heeft voor de door de aardbeving getroffen personen verscheidene tentenkampen opge slagen, alsmede geld en levensmiddelen gestuurd. (D.N.B.) - Zondagochtend zijn in Holme-Chapel tusschen Crewe en Manchester twee treinen op elkaar gebotst. Naar Reuter meldt, werden hierbij verscheidene per sonen gedood en ongeveer dertig gewond. Verscheidene leden der Amerikaansche delegatie voor de conferentie te Moskou en de Sovjetambassa deur te Washington, Oemanski, zijn, naar het D.N.B. verneemt, Zondagavond te Londen per vliegtuig aan gekomen. Volgens eeri bericht in de „Times" zijn ongeveer duizend Noren uit Spitsbergen in noodverblijven in Schotland ondergebracht. De dienstplichtigen onder hen zullen binnenkort bij het Noorsehe leger of de „Vrije Noorsehe vloot" worden ingelijfd. (D.N.B.) De bevelvoerende chef op de scheepswerven te Gibraltar, de Britsche admiraal Woodhouse, wordt, volgens een bericht van Associated Press, vermist. De naam van het schip, waarop Woodhouse zich bevond, wordt niet, bekend gemaakt. Uit Vichy meldt het D.N.B.Zaterdag is de Fran sche ministerraad bijeengekomen. In aansluiting op de beraadslagingen is een communiqué uitgegeven, waarin bekend gemaakt wordt dat besloten is tot ont slag van de onder de wapenen zijnde lichting 1938, in drie etappes, per 15 November. Het directorium der Italiaansche fascistische partij is blijkens een D.N.B.-bericht uit Rome bijeen geroepen voor een vergadering op Dinsdag 23 Sep tember. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. BEVALLEN: Slllevls van Goethem, z. en d„ Den Haag; WisselinkDüdustadt, z.. Delft; Kokv. Eek, d., Den Haag; E. W. van Zwieten—van Eyk, z., Voorburg; J. Ak kermansCanters, z., Drunen; C. Huizinga—van der Grijspaarde, z„ Groningen; Dijk—Wijkhuizen, d., Applnge- dam; Poppinga—Baas, d., Hardegarijp; A. Venhuizen— Kalfsbeek, d., Slootdorp; Nieuwenhuis—Engelsman, z., Amsterdam. ONDERTROUWD: C. v. d. Kamp en B. Wilmink, St. Oedenrode—Amsterdam; N. Spaargaren en J. A. C. Koert, Leiden—Oegstgeest; L. Udema en E. Kloose, Haren Emmen. GETROUWD: H. Odendaal en A Kosscher, Arnhem; H. Verhoef en M. E. Ogtrop, Den Haag—Hilversum; H. Doesburg en A. G. Tap. Vlachtwedde. OVERLEDEN; W. F. Fellinga. m., 43 j., Amsterdam; V. C. Haas—Wolff, v., Amsterdam; M. W. Arkema—Heu- seveldt, v., 78 j., Den Haag; G. J. Post, m„ 74 j., Utrecht; Oostveen, m„ 66 J„ Leiden; R. S. Meyboom, v. 75 j., Oegstgeest. De Nederlandsche hoogescliolen in het afgeloopen jaar. 's GRAVENHAGE 15 September. Bij den aanvang van het nieuwe studiejaar zijn aan de verschillende Neder landsche hoogescholen de gebruikelijke vergaderingen ge houden. waarin door den rector magnificus een overzicht werd gegeven van het afgeloopen Jaar. Bij den aanvang van het nieuwe academiejaar Is de senaat der universiteit van Amsterdam ln openbare verga dering in de aula bijeengekomen. Op deze bijeenkomst heeft de rector-magnlficus prof. dr. B. Brouwer, allereerst diegenen herdacht, die door den dood aan de universiteit ontvallen zijn. Vervolgens werd het aftreden van dr. W. de Vlugt. president-curator en eeredoctor der universiteit geme moreerd. De rector verwelkomde met enkele woorden den heer E. J. Voüte, burgemeester van Amsterdam en presi dent-curator der universiteit, die de bijeenkomst bij woonde. Gedurende den cursus 19401941 werden bij de gezamen lijke faculteiten 2915 studenten ingeschreven, waarvan 74 voor enkele lessen. Het aantal studenten, dat vc eerste maal werd ingeschreven bedroeg 629, waarvan 118 vrouwelijke. Daarbij dienen nog 91 studenten gevoegd te worden, die reeds elders studeerden. Ten opzichte von het vorige studiejaar bedroeg de toeneming 171. Deze toe neming is voornamelijk veroorzaakt, door het groote aantal nieuwe inschrijvingen van mannelijke studenten in de economische faculteit. Wat de kerkelijke gezindheid betreft, leeren de gegevens, die door den directeur van het bureau van statistiek der gemeente, dr. R. Claeys, verschaft worden, dat 32.9 procent behoorden ti Protestanten. 25 procent tot de Katholieken, 7.9 procent tot de Israëlieten, terwijl 34.2 procent der eerste jaars studenten opgaf niet tot een kerkelijke gemeenschap te behooren. Er werden 1839 examens afgenomen, waarvan 321 maal bij vrouwelijke candidaten; 1370 Jongelui slaagden. Het aantal promoties bedroeg 73, waarvan 8 cum laude. hiervan vonden in de faculteit der wis- en natuurkunde, 34 in die der geneeskunde plaats. De onderlinge samenwerking tusschen de verschillende studentengroepen, die reeds in vioeger jaren door het op richten van de contactcommissie was bereikt, werd dit Jaar voortgezet. Ook dit jaar werd gepoogd den afstand tusschen stu denten en professoren te verkleinen door het houden van gezamenlijke koffiemaaltijden. In afwijking met de traditie vond, na de vermelding der fata, geen overdracht van het rectoraat plaats, daar prof. dr. B. Brouwer, ook gedurende het komende studie jaar als zoodanig werkzaam zal zijn. In verband met deze bijzondere omstandigheid besloot hij met een persoonlijk woord. TECHNISCHE HOOGESCHOOL DELFT. De rector magnificus van de technische hoogeschool, prof. dr. ir. C. J. van Nieuwenburg begon met een ver klaring van het feit, dat de normale rectoraatwisseling dit Jaar achterwege blijft. Dit is enkel en alleen geschied op aandringen van den senaat, waarbij zich het departement blijkbaar heeft aangesloten. Ernstig was het feit, dat zich in September 1940 meer dan het dubbele aantal nieuwe studenten aanmeldde van dat ln de jaren daarvoor. Teneinde een soortgelijke ver rassing te voorkomen is de inschrijving van eerstejaars oor den volgenden cursus niet als gebruikelijk in begin- September, doch reeds op 31 Juli en 1 Augustus 1941 gehou den. Het aantal nieuwe studenten bleek van dezelfde grootte als verleden jaar. Nu bestond echter de gelegen heid, tijdig met het departement van O. W. en C. te over leggen omtrent redelijke voorzieningen in de gestegen behoeften aan assistentie en hulpmiddelen. De senaat heeft principieel overwogen hoe in de toe komst met een zoo sterk gestegen aantal studenten moest ■den gehandeld. Men heeft daarbij den wensch gefor muleerd," althans de hoogere jaren te ontlasten van die groep van studenten, van wie moet worden ondersteld, dat zij toch nooit goede ingenieurs zullen worden, d.w.z. een scherpere selectie in het eerste Jaar, gekoppeld aan de sanctie, dat het examen, dat normaliter fen het einde van het eerste jaar valt, binnen twee Jaar met goed gevolg moet zijn afgelegd. Het een en ander zal een aanmerkelijke uitbreiding van het personeel vereischen. Op den Oostsingel te Delft is de zevenjarige M. v. d. Helm door een hem achterop rijdende vracht auto aangereden. De jongen is aan zijn verwondin gen overleden. 16 September hoopt de heer C. van Larigelaan te Amsterdam-West den dag te herdenken, dat hij 50 jaar geleden als bankwerker in dienst trad bij Gebr. Stork en Co.'s apparatenfabriek N.V. te Am sterdam. Ook zijn vader is meer dan 50 jaar bij Stork in dienst geweest Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. (Teekenlngen van F. Wagner) 5. Hein de Krekel De volgende morgen kon je langs alle wegen het grote mierenrijk talrijke, zwaar gewapende soldaten zien optrekken de hoofdstad. Niet alleen kwamen de Rode Bosmieren in grote getale toesnellen, ook andere in secten hadden de oproep gehoord: torren, kevers, sprinkhanen, krekels, nie mand wilde thuis blijven en allen voelden het als een eer om met de Rode Bosmieren mee ten strijde te mogen trekken. de woonplaats van de sluipwespen te zoeken. En was hun Ook Hein de Krekel, was dadelijk op stap gegaan. Hein dat gelukt, dan zouden zij het grote insectenleger zo spoe- was één van Barrabas' grootste vrienden. En dat was ook dig mogelijk waarschuwen. heel begrijpelijk, want ze hadden één eigenschap gemeen: En zoo trokken Barrabas en Hein erop uit, bepakt en n.l. het verlangen naar avonturen. Maar verder leken zij bezakt, Barrabas in volle wapenrusting, want Je moet ook helemaal niet op elkaar. Barrabas was strijdlustig, op alles voorbereid zijn, als je het grote avontuur tege- misschien wat onnadenkend, maar een soldaat van z'n moet gaat! De sluipwespen hadden getoond, dat ze listig poten tot 't puntje van z'n sprieten. Hein ging nooit on- en gevaarlijk waren en erg brutaal bovendien. Niet dat nadenkend te werk. Hij was een meester in het bedenken Barrabas ook maar een Ietsje angst.voelde, maar een goed van listen, wist zich uit allerlei moeilijkheden te redden soldaat zorgt ervoor, dat zijn wapens ln orde zijn; dat en kon bovendien prachtig viool spelen. Eigenlijk kon hij spreekt vanzelf. Hein droeg een zak op de rag waarin hij elk Instrument bespelen, dat men hem In de poten gaf. allerlei dingen had gestopt. Natuurlijk zijn viool in de maar zooals hij viool speelde kon niemand anders het. Zo eerste plaats, maar hij had ook aan alle mogelijke moei- was het dus wel te begrijpen, dat Barrabas dolblij was, lijkheden gedacht. En zo waren 'n lang touw, een hamer toen hij Hein onder al zijn strijdmakkers herkende. Veel en ik weet al niet wat nog meer in de grote zak ver- tijd om met elkaar te praten hadden zij niet, er moest dwenen. Welgemoed gingen ze op stap, eerst naar Ibrahim. zoveel geregeld en gedaan worden! Maar eindelijk de Wijze Kikvors, een vriend van Hein. plaatsvervangend hoofdredacteur: c. J. van Tilburg, waren toch de voornaamste maatregelen getroffen. Bar- Het grote avontuur, waar Barrabas nog maar zo kort Heemstede. rabas en Hein zouden als verkenners vooruit trekken om geleden naar verlangd had, was begonnen. Het Nederlandsche Muziekfeest. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt aan het A.N.P. o.m.: Zondagmiddag had in de B-studio te Hilversum de opening plaats van het aangekondigde radio muziekfeest. Vele genoodigden woonden de uitvoe ring bij. Om 2 uur nam prof. dr. Goedewaagen het woord voor het uitspreken van een openingsrede, waarin hij de doelstelling van het Nederlandsche radiomu ziekfeest besprak. Hierna volgde de feestelijke ouverture van het muziekfeest, uitgevoerd door het omroepsymphonie-orkest onder leiding van Pierre Reynaards. De ouverture werd gecomponeerd door Henk Badings en door hem opgedragen aan het Omroepsymphonieorkest en zijn dirigent. De dirigent Leo Ruygrok voerde met zijn sympho- nieox-kest vervolgens de door hem gecomponeerde symphonie in fis kl. terts opus 22 uit, waarna de heer Jan Goverts in een korte rede den huidi*en stand van het muziekleven in Nederland schilderde en zeide dat deze muziekweek\.slechts eén begin zal zijn. Voortaan zal de omroep en de concertzaal de luisteraars bekend gaan maken met de schep pingen van landgenooten. Het programma werd vervolgd met intermezzo en slotscène uit de opera „Beatrijs" van Willem Landré, waarbij als soliste optrad Corrie Bijster. Hierna werd een werk van A. Voormolen uitge voerd, getitelde „Zomerzang" voor sopraar en or kest, waarbij Corrie Bijster eveneens als soliste op trad. Het programma werd beëindigd met de ouverture „Cyrano de Bergerac" van wijlen dr. Wagenaar. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. Graaf en Co. N.V. Amsterdam.) Uitgesproken: 10 Sept. K. Blenk, vertegenwoordiger, Dordrecht, M. Steynstraat 57. R. C. Mr. K. T. Dorama. Cur. Mr. J. A. W. Burger, Dordecht (kantoor Prin senstraat Dordrecht). 11 September: Johan Ludewig La Gro, pension houder, wonende te Amsterdam, Heerenstraat 8 I. R. C. Mr. G. C. B. E. Suringar. Cui\ Mr. F. H. F. Oldewelt, Heerengracht 570, Amsterdam. 11 Sept. Christiaan van Straaten, loodgieter, Dieren, Kruisstraat 12. R. C. Mr. M. R. Rinkel. Cur. Mr. Z. Heymens Visser, Arnhem, Apeldoornsche- straat 1. 11 September: S. Koster, te Leiden, Volders- gracht 22. R. C. Mr. A. Ikman van Burck. Cur. Mr. C. J. Woudstra te Leiden. 11 Sept. De nalatenschap van wijlen Hubertina Schwillens, zonder beroep, gewoond hebbende te Susteren en overleden op 26 December 1939. R.C. Mr. Th. van Doorninck. Cur. Mr. V. Pijls, advo caat te Beek. l'l Sept. Martin Joseph Conrads, exploitant van een garage, Venlo, Hamburgersingel. R. C. Mr. Baron van Hövell tot Westerflier. Cur. Mr. A. Geurts, Venlo. 11 September: J. Bertrand, aannemer, wonende te Wijlre. R. C. Mr. J. Gadiot. Cur. Mr. P. van den Hove, advocaat te Maastricht. Vernietigd op grond van verzet: 10 September: J. Schouwink, Enschedé, Hof- stedeweg 127. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 8 September: R. M. Goddart, den Haag. 11 September: Johannes Kampers, kleermaker, Someren. 11 September: A. Sterckel, Apeldoorn. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: G. Makkinje, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. cred. A.N.W.B.-VERG ADERING. AMSTERDAM, 13 September. Het algemeen bestuur van den Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft Zaterdag te Amsterdam zijn vergadering gehouden onder presididium van den bondsvoorzitter den heer H. P. J. Bloemers, die eerbiedige hulde bracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer J. C. Redelé eerelid van den A.N.W.B., die overleden is en wiens krachtige werkzaamheid als lid van het dagelijksch bestuur in dankbare herinnering zal blijven. Vervolgens heeft de voorzitter een overzicht ge geven van het bondswerk en meegedeeld, dat het aantal leden van den bond zich blijft uitbreiden en thans de honderd duizend heeft overschreden. Verder deelde spreker nog mede dat de bond zijn arbeidsveld in het binnenland nog steeds uitbreidt en dat besloten is tot de stichting van een bijkantoor te Utrecht. De balans over 1940 wordt, overeenkomstig de rapporten van de finaneieele commissie en van de balanscommissie goedgekeurd. Tot lid van het dagelijksch bestuur wordt ge kozen ir. L. T. van de Wal, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Zuid-Holland. Aan den heer ir. W. O. de Bruyn. directeur der afdeeling „Wegen en Verkeer" yan den A.N.W.B. die wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd op 31 October zijn functie zal neer leggen is namens den bond een aandenken aan geboden. Het jaarverslag over 1940 is conform het aan het bestuur in druk toegezonden verslag vastgesteld. AMSTERDAM HEEFT EEN NIEUW HOOFD BUREAU. AMSTERDAM, 13 September. Ongeveer vijf aren hebben de Amsterdammers, die de voorma- ige Groentemarkt passeerden, opgezien tegen een schutting, waarachter, naar zij wisten en later ook zagen, het nieuwe hoofdbureau van politie in wor ding was. Enkele weken geleden is de schutting gevallen en vandaag is het zoover, dat met de in gebruikneming kan worden begonnen. Begonnen, want al hebben vandaag ook de hoofdcommissaris en vele andere politie-autoriteiten en lager per soneel er hun intrek genomen, dat beteekent nog niet, dat nu het oude hoofdbureau verlaten is. De verhuizing van alle afdeelingen zal nog geruimen tijd in beslag nemen en het zal wel eind October worden, alvorens de verplaatsing geëindigd is. Trouwens, ook de afwerking en inrichting van het' enorme gebouw is nog geenszins voltoond en overal zijn de werklieden nog bezig de laatste hand aan het werk te leggen. Het geheele complex, grenzende aan Elands gracht, Marnixstraat en Singelgracht bestaat uit het hoofdgebouw, het cellengebouw, de garage en de stallen. De verkeerssituatie voor het nieuwe hoofdbureau is aanzienlijk verbeterd door het verbreeden van den rijweg, gepaard gaande met de vervanging van de oude kei- door een klinkerkei-bestrating. Duitschland's strijd voor een nieuw Europa. Groote bijeenkomst der N.S.D.A.P. Aan een uitvoerig A.N.P.-verslag is het volgënde ontleend: „Duitschland strijdt voor een nieuw Europa", aldus kan het thema worden genoemd van de rede, welke de Gaupropagandaleiter van Keulen, de heer Ohling, Zondagochtend heeft gehouden ln een bijeenkomst vari de Nat. Soz. Deutsche Arbeiterpartei in de groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam, welker podium met symbolen en bloemen gesierd was. Gau-propagandaleiter Ohling herinnerde na een kort welkomstwoord van Ortsgruppenleiter Schuberts eraan, dat kort geleden het derde jaar begonnen was van den oorlog, ontstaan, wijl het internationale Jodendom geen sterk midden-Europa kon gebruiken. Spr. wees erop, dat door het niet-aanvalspact en het handelsverdrag, dat Duitschland met Rusland sloot, de omsingeling, welke Engeland beoogde, voorloopig van de baan was. De Sovjets maakten echter misbruik van deze verdragen, om er allerlei voordeelen uit te trekken. Zij begonnen den oorlog tegen Finland zon der Duitschland's instemming en de veroveringen van de Randstaten en Bessarabië geschiedden zelfs tegen de afspraak en den wil van Duitschland. Sovjet-Rus land had de bedoeling via de Dardanellen naar Bul garije te trekken en daar een basis te scheppen om Europa aan te vallen. Ware dit gelukt, dan had Duitschland dien opmarsch zeker niet voor de Elbe tot staan kunnen brengen. Hoe noodzakelijk het was, dat Duitschland de af rekening met Rusland begon, blijkt uit het feit, dat de veldtocht aldaar aan het volle licht bracht: de Sovjet- Unie was tot de tanden bewapend. Hadden wij twee jaar gewacht, aldus spr., dan zou waarschijnlijk niet alleen Duitschland, maar geheel Europa door het communisme zijn overstroomd Er zijn nog menschen, die gelooven, dat Duitschland het in Rusland niet. zal bolwerken. Zij rekenen erop, dat in December de catastrophe komt en dat dan Duitschlands lot zal wor den beslist. Maar, zooals zij op alles hebben g rekend, hebben zij zich ook in alles ver rekend. Het lot van Duitschland wordt niet in December a.s. bèslist: het is reeds veel eerder beslist en ook het lot van de Sovjet-Unie staat vast. Wanneer men bedenkt, dat het Duitsche leger in enkele maanden bijna een millioen vierkante kilo meter van Rusland bezet heeft, moet men wel toe geven, dat deze prestatie zonder weerga in de ge schiedenis is. Aan allen die denken, dat deze oorlog ongunstig voor Duitschland zal afloopen. zou spr. willen vra gen: wat stelt ge u voor? Gelooven zij, dat als Duitschland zou verliezen, dat de bolsjewisten hun den ouden toestand terug zouden brengen? Zulke menschen zouden eens een half jaar onder bolsjewis tisch regime moeten leven. Laten zij bij de Finnen, de Littauers, de Letten en de Esten informeeren naar de zegeningen van het bolsjewisme. Nergens is het Duit sche leger met zooveel gejubel begroet als in deze Randstaten. Als de bolsjewisten zouden winnen, zou den er geen burgerlijke staten en koninkrijken meer bestaan. Boeren uit de Oekraïne liepen mijlen ver met de Duitsche troepen mee, om de resten uit de veld keukens te krijgen. Honderden hectaren grond hadden zij met koren bezaaid en zelfs was hun geen snede broods gelaten! Na de kwestie van Engelsche hulp en Amerikaan sche hulp aan de Sovjet-Unie te hebben besproken en gezegd te hebben, dat de Engelsche luchtaanvallen op Duitschland geen revolutie zullen veroorzaken, zeide de heer Ohling niet te weten hoe lang de oorlog in het Oosten nog duren zal. Duitschland zal dezen oorlog echter winnen, zoo vervolgde hij, en daarna zal het den opbouw van Europa beginnen. Het begrip van sociale rechtvaar digheid in Duitschland gemeengoed geworden zal ook buiten de rijksgrenzen worden verwezenlijkt. Wij voeren dezen oorlog tegen de Joden en uitbui ters, om Duitschland groot en sterk te maken en zoo de menschen in Europa en daarbuiten tot sociale rechtvaardigheid te brengen, aldus de heer Ohling. Het gloedvolle betoog van den heer Ohling werd herhaaldelijk door applaus onderbroken, dat aan het einde van de rede groeide tot geestdriftige instem- ming. Na het dankwoord, door Ortsgruppenleiter Schu berts gesproken, den Führer-groet en het zingen van het Deutschlandlied werd de bijeenkomst gesloten MAUSOLEUM VOOR EX-KEIZER WILHELM. Door een bekend architect uit Berlijn is dezer dagen begonnen met den bouw van een mausoleum in den fraaien tuin van huize „Doorn", waar wij len ex-keizer Wilhelm II jarenlang heeft gewoond en enkele maanden geleden is overleden. Het te bouwen mausoleum voor den gestorven ex-keizer zal worden opgetrokken in Hollandsch baksteen gedekt met pannen en gekroond door een groot koperen kruis. De wanden van het interieur zul len bestaan uit wit-zwart geaderde marmei-eil platen, afgewisseld door stemmige glas-in-lood-mo- tieven. Wanneer het mausoleum gereed is, zal het stoffelijk overschot, dat thans in de hofkapel rust, in alle stile in deze grafkelder worden bijgezet. (A.N.P.) CULTUREELE BANDEN DUITSCHLAND— NEDERLAND. In de Universiteitsbibliotheek te Utrecht is Zater dag een tentoonstelling geopend, gewijd aan het on derwerp: Duitsch-Nederlandsche betrekkingen in den loop der eeuwen. TERUGBETALING KOSTEN GROENTEN- EN FRUITTRANSPORT. Indien grossiers de door hen gekochte groenten en fruit pver afstanden van meer dan honderd kilometer' moeten vervoeren, zullen zij somtijds niet uitkomen met de vergoeding voor transportkosten, die in de vastgestelde prijzen begrepen is Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeeelt, kunnen daarom grossiers, die gekochte groenten en fruit over een afstand van meer dan honderd kilo meter moeten vervoeren, de van 13 Augustus 1941 af betaalde werkelijke vrachtkosten gerestitueerd krij gen, voor het meer betaalde moet een gespecificeerde declaratie worden ingediend bij de Nederlandsche groente- en fruitcentrale. Laan Copes van Cattenburg 62,, 's-Gravenhage. (A.N.P.) FRAUDULEUZE SLACHTERS GEARRESTEERD. Reeds geruimen tijd bestond het vermoeden, dat twee inwoners van Breukelen M. en O., zich schul dig maakten aan frauduleus slachten van vee. Na een intehsief onderzoek deed de marechaussee Zaterdag een inval in een geheime slachtplaats, waar zij de verdachten op heeterdaad betrapten. Een geslachte koe werd in beslag genomen. M. en O. werden in arrest gesteld. (A.N.P.) JCadio Jtogxamma Aan de overzijde worden thans drie huizen ge sloopt, waarna ook daar het kruispunt Elands- gracht-Marnixstraat stérk zal verbeteren. Er zal dan aan dien kant een ruim parkeerterrein worden aangelegd. (A.N.P.) DINSDAG 16 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.09 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8,15 Schriftlezing en meditatie (voor bereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmu ziek. 10.00 Concertgebouworkest (opn.). 1.00 Declamatie. 11.20 Viool en piano. 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.25 Het kwartier van den Arbeid. 12.40 Almanak. 12.45 O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang met pianobegeleiding. 1.30 De Melodlsten (opn.). 2.15 Om roeporkest en solisten (opn.). 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Piano, cello en klarinet. 4.00 Bijbellezing. 4.20 Gramofoon muziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 B. N. O. Nieuws-, econo mische- en beursberichten. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Lucht vaartcursus. 6.15 Otto Hendriks en zijn orkest en zang met pianobegeleiding. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Zang met pianobegeleiding. 7.50 Causerie ..De Hollandsche viool makers" (met muz. illustratie). 8.15 ..Een Serenade in Sint Jansnacht", komisch zangspel. 9.00 Pianoduetten. 9.15 Voor den boer. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuws berichten. 10.0010.15 B. N. O. Engelsche uitzending: .Economic News from Holland". HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 rB. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10 20 Piano voordracht. 10.40 Voordracht. 11,00 Salonorkest. 12.00 Decla matie. 12.15 Ensemble Jonny Kroon. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Boyd Bachman en zijn orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Musette-orkest en solist, Schrammelkwartet en soliste en het ensemble Bandi Balogh. 3.30 Voor de zieken. 4.00 „De muziekkunst der Hindoes", causerie (met muzikale Illustratie). 4.30 Gra mofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 De Romancers en solist. 615 Boek bespreking. 6.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de N. S. B.). 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.40 Repor tage. 8.00 Radlotooneel. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Voor de vrouw. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Avond* wijding. 10.05—10.20 Politiek weekpraatje (opn.),

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 4