C 3 U ZIET ER SLECHT UIT m •SU 3B TUSSCHe*/ TWEE VOLKS KJ" omroep De val van Kiew. IE UutenCand Een Hollandsche jongen... Jioct Tlieuw s Aspirin Radio J lwqtamma Het Duitsche operatieplan in Oost-Europa. „Gestelde doelen met fee' trekkelijk geringe verliezen reeds thans bereikt." ■Over het Duitsohe operatieplan, dat den grond. 6lag vormt voor den veldtocht in het Oosten ver. neemt het D.N.B. van over het algemeen welinge lichte 'kringen dat reeds thans de gestelde doelen met betrekkelijk geringe verlieze zijn bereikt. Het doel van de Duitsche leiding bestaat in de militaire vernietiging van den Sovjet-vijand. Voor het berei ken van dit doel moet. naar het D.N.B, uit deze krin gen verneemt, aan vijf voorwaarden worden voldaan. 1. De voorraad imenschewmateriaal der Sovjet-Unie, die in vroegere oorlogen voor onuitputtelijk werd gehouden, moet tijdens de acties zoolamg aangespro ken worden tot alle opgeleide soldaten in het verloop der gevechtshandelingen gevangen genomen resp, op het slagveld 2ijn blijven liggen. 2. Het oorlogsmateriaal van den vijand moet in 200 groot mogelijke hoeveelheid buitgemaakt, reep. vernietigd worden. 3. Het economische oorlogspotentieel van den vijand moet op 200 heslissende wijze verzwakt wor. den dat de vijand niet meer in staat is tot het uit voeren van doeltreffende groote operaties als gevolg van een gebrek aan voldoende nieuw oorlogsmate riaal. 4. De verkeerswegen, vooral echter het optreden van de vijandelijke luchtmacht, moeten zoo duur zaam vernield worden dat een geregelde samenwer king in het bestek der oorlogsindustrie en tusschen deze industrie en de raV'itailleering6organisaties van het Sovjetleger onmogelijk wordt. 5. Door het uitschakelen van belangrijke centra van bestuur, deels doo-r afsnijden, deels door lucht aanvallen, moet het gecentraliseerde systeem der Sovjet-Unie verlamd worden. Naar de opvatting in welingelichte kringen te Berlijn neemt het aantal aanwijzingen toe dat reeds thans de voornaamste onderdeelen van dit operatie plan zijn vervuld. Men gelooft derhalve dat aan d. verwachtingen van den vijand wat betreft het sleoh. ter worden van de weersomstandigheden of den win ter, de bodem is Ingeslagen, omdat thans reeds de bovengenoemde doelstelling is bereikt. In dit ver band heoht men aan de omsingeling van de armeeën van Boedjenny de grootste beteekenls. Naar het D. N. B. in aanvulling hierop nog ver neemt zijn de ten Oosten van Kiew uitgevoerde o-m- singelingsoperaties het resultaat van een zeldzaam koen besluit. Toen het bevel tot den Oipmavsöh werd gegeven waren de voor deze operaties In den strijd geworpen Duitsohe legeronöerdeelen. in het bijzon der de pan'tserformaties. vier honderd kilometer van elkaar verwijderd, hetgeen overeenkomt met den afstand Berljjn-Dantzlg. De beide wiggen bestaande uit pantserwagens na derden elkaar met groote marschsnelheid en traden \*olgens de regels van de oorlogvoering voor snelle formaties op. Op de bataljons gemotoriseerde infan terie volgden gepantserde verkenningswagens. Hier op volgden de iets langzamer pantserwagen van mid delmatige sterkte. Door de snelheid van den op. mapsch gelukte de verrassing dikwijls zoo schltte- rend dat de -bruggen in vele gevallen onbeschadigd op de niets vermoedende Sovjets werden veroverd. Uit de rijen van formaties die volgden o.p de voor hoeden van pantserwagens, sloegen gemotoriseerde troepenonderdeelen naar het Oosten en het Westen af om aan den eenen kant aanvallen op de flanken door den vijand af te slaan en aan den anderen kant dn Westelijke richting ln hét omsingelingsgebièd door te dringen. Naar het D.N.B. tenslotte nog verneemt zijn reeds enkele van deze kleine troepenomshigelingen geli quideerd. ALS uw lever niei voldoende LEVER-GAL afscheidt. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in un ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroorr var lever-gal onvoldoende ls. verteert uw voedsel niet, taf. bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt- Dv lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen rijn slechts lapmiddelen. moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u ee- geheei ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever-gal te doen vloeien Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en LEVEI i-pill: t j es (Adv. Ingez. Med.) Vergeefsche uitbraakpogingen der Sovjets. Ring om den sector Leningrad niet verbroken. Het D.N.B. meldt: Naaf van militaire zijde wordt medegedeeld hebben de bolsjewisten Za terdag den geheelen dag getracht in den sector Leningrad op eenige punten door de ijzeren inslui ting der Duitsche troepen te breken. Deze pogin gen werden verijdeld met zware verliezen voor de Sovjets. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer trachtten de bolsjewisten een heuvelterrein te heroveren. Deze aanval werd afgeslagen met zware verliezen voor de Sovjets. De Duitsche infanterie ging tot den tegen aanval over en wierp de Sovjetstrijdkrachten verder terug. Achttien bolsjewistsiche pantserwagens bleven op het gevechtsterrein staan. De bolsjewisten, die zijn ingesloten tusschen Dnjepr en Desna, deden Zaterdag op verschillende punten heftige pogingen ora door de omsingeling te breken. Deze pogingen mislukten. De Duitsche troepen vielen de terugtrekkende marschcolonnes aan en brachten den Sovjets zeer zware verliezen toe. De omsinge ling werd voltooid. Gevangenaantal en buit stijgen voortdurend. Een Duitsch pantserdivisie heeft zeer bijzondere re sultaten behaald bij de aanvallen op de verdedigings linies om Leningrad. Bij het afslaan van Sovjet-tegen aanvallen vernietigde de Duitsche divisie 302 pantser wagens. De bolsjewisten leden bloedige verliezen. In den Zuidelijken sector nam de Duitsche lucht macht ook Zaterdag met sterke afdeelingen deel aan de vernietiging der ingesloten Sovjettroepen. Opeen volgende golven Stuka's vielen ten Oosten van Kiew colonnes voertuigen, troepenconcentraties en gemoto riseerde colonnes aan. Meer dan 900 vijandelijke voer tuigen werden vernield, evenals een onoverzienbare hoeveelheid ander oorlogsmateriaal. De bolsjewisten leden zware verliezen. In de Zwarte Zee en aan den mond van den Dnjepr hebben Duitsche vliegtuigen drie Sovjettransportschepen met een gezamenlijken inhoud van ruim 10.000 ton tot zinken gebracht. Ver der werden een patrouillevaartuig en een monitor tot zinken gebracht en een torpedoboot zwaar bescha digd. De Sovjettroepen, die ten Oosten van Kiew inge sloten zijn, hebben ook zeer veel materiaal verloren. Op 18 en 19 September heeft een Duitsche infanterie divisie 19 pantserwagens, 38 stukken geschut en meer dan 500 vrachtauto's vernietigd. Ondanks hun wan hopige pogingen konden de bolsjewisten nergens den ring verbreken. De herhaalde doorbraakpogingen wer den door het moordende vuur der Duitsche infanterie verijdeld. KROONSTAD GEBOMBARDEERD. BERLIJN, 21 September (D.N.B.) Naar van be voegde zijde wordt medegedeeld, hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen Zondag met succes de haven en de vesting Kroonstad aangevallen. Vijandelijke artillerie stellingen werden tot zwijgen gebracht, troepencon centraties, vliegtuigen en colonnes verstrooid en ten deele vernietigd. Bij den toegang tot de Jagorlitzkibaai, aan den mond van den Dnjepr, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Sovjettorpedojager, een klein oorlogsschip en een troepentransportschip van 2.000 ton tot zinken ge bracht. Hoofdredacteur: R, W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede, G?car msroeisen uit ven ^£I2EWOOE.LO<&, NAAR HET 0O£l£„MANN OH NB VOLK' VAw ARNOLD ICRIGGGR OOOfZ jeF popel/ER. Ni&DespecÊNDew ©A. ADOLF eouwNieeïTER.. JULES v/eRSTfëAere, PH. LA CHAPELLE. MIEN OuyMAER V.nvtST, JAM LEMAIRE, JOICE BUSCH &.A. het magistraal uiTóevoGRpe l*OEEL WOfcPT l/lT<3eZOA/0£N NEDE8LANDSCHE OP P/NSPAÖ 25 EERT. 20.00 UUR. HILVERSUM t (Adv. Ingez. Med.) Stad was voor straatgevechten in gereedheid gebracht. Ernstige verwoestingen door de Sovjets aangericht. Het D.N.B. meldt over den val van Kiew: De divisies, welke van het Zuiden uit oprukkend na een zeer hevige worsteling van twee dagen diet eerste in de versterkingen binnendrongen, behoo- ren tot het legercorps van generaal-veldmaarschalk von Reichenau. Op 13 September hebben de Duit sche troepen op 200 KM ten Oosten van den Djeqpr elkaar ontmoet en op 17 September begon de geconcentreerde aanval op Kiew. Op 19 September des ochtends werd de citadel met het arsenaal en de talrijke kazernes stormen derhand veroverd. In den loop van den dag werd vervolgens stelselmatig de eene stadswijk na de andere bezet. De stad was door de Sovjet militaire autoriteiten in gereedheid gebracht voor huis- en straatgevechten. Mijnwerpers, tankvallen, prikkel draadversperringen, „Spaansche ruiters", groote straatversperringen, opgestelde mitrailleurs en stukken geschut in de geëvacueerde voorsteden en een met kazematten versterkte straat moesten den verdedigers in staat stellen tot het laatste oogen- blik tegenstand te bieden. Regimenten van de Gepeoe waren in de Westelijke, van kazematten voorziene wijk der stad in den strijd geworpen en militie, bestaande uit arbeiders, was voor de ver dediging gemobiliseerd. Al deze maatregelen wer den echter door de verrassende Duitsche operaties te niet gedaan. Van militaire zijde wordt voorts gemeld dat de Duitsche troepen in Kiew onbeschrijfelijke ver woestingen hebben aangetroffen die de bolsjewisten hebben aangericht, alvorens zij de vlucht namen. Zonder rekening te houden mét de bevolking van de stad en de omgeving werden alle voorraden, die voor de inwoners van het grootste gewicht waren, weggesleept of verbrand. Waterleiding en electri- sche centrales werden vernield. Overal ziet men de ravage van opgeblazen spooiiijnen en bruggen. Het strikt noodzakelijke kan de bevolking zich niet ver schaffen. De Duitsche soldaten, in de eerste plaats de pio niers, zuiverden het gebied en de wegen die voor opmarsch en ravitailleering noodig waren, van mijnversperringen en andere obstakels, zoodat de verzorging der strijdende troepen gewaarborgd is. De bolsjewisten echter hebben door hun verniel zucht het leven van tienduizenden op de wreedste wijze in gevaar gebracht. NOORDELIJKE OEKRAÏNE IN DUITSCHE HANDEN. In aanvulling op het weermachtbericht van Za terdag verneemt het D.N.B. van militaire zijde: De inneming van de hoofdstad der Oekraïne, Kiew, vond ondanks uitgebreide vestingwerken ten Wes ten van den Dnjepr, gelijktijdig van uit het Noor den en Zuiden plaats en bewijst dat de weerstand der Sovjets door de hardnekkig oprukkende Duit sche divisies infanterie kon worden gebroken. De val van Kiew beteekent tevens de ineenstorting vau de geheele Sovjetverdediging in de Noordelijke Oekraïne. Juist daarop had men in Moskou en Lon den in het bijzonder zijn hoop gevestigd. Daar hield men de laatste weken heft Duitsche opperbevel steeds weer hoot:,.end voor dat het den Duitschen troepen niet gelukt was Kiew te nemen. Thans is, na het tot stand komen van de groote omsingeling ten Oosten van Kiew en het nauwer aai halen der omsingeling van de zich nog ten Oosten van den Dnjepr bevindende vijandelijke troepen, de geheele Noordelijke Oekraïne in Duitsche handen gekomen en blijft den Sovjets nog slechts de Oostelijke Oekraïne met het industriegebied van Charkow en het Donetzbekken. De Duitsche opmarsch van het bruggehoofd Kre- mentsjoeg uit naar het Noordoosten en de inneming van Poltawa bewijzen echter dat ook deze gebieden der Sovjet Unie in de Oostelijke Oekraïne zich reeds ini het grootste gevaar bevinden. Intusschen ontwikkelt zich aan de Oostzeekust door de verovering der Baltische eilanden een nieuwe operatie van groote beteekenis. Het is reeds thans te zien dat het tot een gelukkig einde brengen daarvan de difinitieve ineenstorting beteekent van de Oostzeestelling der Sovjets. Het met alle mid delen versterken daarvan was een der redenen voor him streven tot gebiedsuitbreiding in de jaren 1939 en 1940. De tegenstanders van Duitschland hebben er de laatste weken steeds weer op gewezen dat vooral Kiew en Leningrad bijzonder belangrijke ram ten waren. Thans is Kiew in Duitsche hand en teningrad ingesloten en van het overige deel der Sovjet Unie afgesloten. Drie maanden na den aan vang van den veldtooht tegen de Sovjets hebben de Duitsche troepen de enorm groote massa's hun ner tegenstanders in een half dozijn groote vemie- tigings-slagen verslagen en tevens in sterke mate terrein in Oostelijke richting gewonnen. Italiaansche uieermachtsberichten Succes der Italiaansche strijd machten in Oost-Afrika. Stefani meldt: In zijn weermachtbericht no. 473 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: .Noord-Afrika: In den sector van Solloem zijn vijandelijke oenheden, die probeerden met steun van pantserwagens onze stellingen te naderen, afgesla gen, Engelsche vliegtuigen lieten bommen vallen op Tripolis en vielen Benghazi aan, waarbij eenige Arabische woningen getroffen werden. De afweer op den grond te Benghazi schoot een Britsche ma chine omlaag. Twee van onze motorschepen met troepen, die in een convool voeren, werden ter hoogte van Tripolis door tropedo's tot zinken gebracht. Vrijwel alle aan boord zijnde soldaten en de scheepsbemanningen werden door de begeleidende oorlogsbodems en door andere eenheden gered. Oost-Afrika: Koene operaties van onze eenheden. Troepen van de stelling Woltsjefit hebben met groote strijdlust een vijandelijke stelling aangeval len en veroverd. Na hevig verzet werd de vijand op de vlucht gedreven. Hij leed aanzienlijke verliezen. Wapens, munitie en groote hoeveelheden oorlogsma teriaal werden buitgemaakt. In Celga heeft een uit nationale en koloniale troepen bestaande colonne onder bevel van den luitenant-kolonel Domenlco Miranda een schitterenden aanval ondernomen. Het gelukte de colonne een sterke vijandelijke afdeeling tot den strijd uit te dagen, welke zich na een feilen en harden strijd op korten afstand in wanorde terug trok en meer dan driehonderd dooden op het slagvelr achterliet. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen een klein vijandelijk koop vaardijschip aangevallen en zwaar beschadigd". Weermachtbericht no. 474 luidt als volgt.: „Op Malta heeft in den nacht van 20 September de luchtmacht belangrijke Iuchtbases gebombar deerd. Aan de fronten te land heerschte In Noord- Afrika bedrijvigheid der artillerie. In de zóne van Bardla heeft het afweergeschut een vijandelijk toe- 6tel brandend neergeschoten. Britsche vrachtauto's DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zaterdag Bezetting van Kiew gaf zich over. Eilanden voor de Baai van Riga ingenomen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 20 Sept. (D.N.B.) Het opperbe-vel van de weermacht maakt bekend: „Zooals reeds in een extraberieht is bekend gemaakt zijn divisies infanterie van het Duit sohe leger, gesteund door het luohtwapen. na gevechten van verscheidene dagen, door den zwaar versterkten vestinggordel van Kiew aan .den westelijken ooever 'van den Dnjepr heen- gebro-ken. In een dapperen aanval drongen zij gisteren overdag, terwijl de vijand de stad ont vluchtte, Kiew binnen en hesehen de rijksoor- logsvlag op de citadel. Toen de opperleiding van de" bolsjewistische troepen gevlucht was. wierp de geheele bezetting de wapens weg en gaf verder verzet op. Zooals eveneens in een extraberieht is be kend gemaakt, is de stad Poltawa, op 120 kijo- meter ten Zuidwesten van Öharkow, op 18 September ingenomen, In samenwerking met. formaties van de marine en het luohtwapen hebben troepen van het leger half September de eilanden Worms en Moon voor de Baai van Riga ingenomen. Op eigen initiatief is oip 16 September de kapitein Pankow met zijn com pagnie van Moon uit over den door dèn vijand ten deele reeds verwoesten dam naar het oos- lijke deel van het eiland Oesel doorgedrongen waarmede hij de grondslagen legde voor de aan den gang zijnde succesvolle gevechtshan delingen voor de verovering van het eiland. Het luohtwapen bombardeerde oo-k in den afgeloope.n nacht Odessa en Moskou. In den strijd tegen de Britsche ravitaillee- ringsseheepvaart brachten gevechtsvliegtuigen in den nacht van 19 op 20 September ten Oos ten van Huil twee koopvaardijschepen, deel uitmakend van een eor.vooi, waaronder een tankboot, tezamen 17.000 b.r.t., tot zinken. Overdag werd voor de Zuidoostkust van En geland een ander vrachtsohiip door bommen zwaar beschadigd. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 18 op 19 Septem ber de petroleunitanks van Suez, alsmede ha venwerken van Port Said en Alexandrië met goede uitwerking aan. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten naar Noord-Duitsch- 1-and gevlogen. Enkele vliegtuigen drongen door tot in de omgeving van Berlijn. Er wer den bommen geworpen op woonwijken in Stet tin. waardoor de burgerbevolking geringe ver liezen leed aan dooden en géwonden. Lucht doelartillerie schoot twee der Britsche bom menwerpers omlaag." zijn doeltreffend door onze toestellen ten Zuid-oos ten van Solloem met machinegeweervuur bestookt. De vijand heeft wederom aanvallen gedaan op de stad Tripolis. In Oost-Afrika bedrijvigheid der ooruitgeschoven elementen. Op de Middellandsche Zee Is een Engelsche bommenwerper neergeschoten door een eenheid der koninklijke marine.". OOGSTFEEST VAN DE AGRARISCHE JONGEREN TE ROLDE ASSEN, 21 Sept. Wederom waren de leden van de agrarische jongerenbeweging van het N. A. F. in de Boerdennen te Rolde vereenigd. Naar schatting voerden ongeveer 2000 leden gezamenlijk het oogst- De leider van de A. J. B., de heer L. Weyer uit Meppel. sprak de openingsrede uit. De heer Weyer kon vervolgens den beauftragtte van den Rijkscommissaris in Drente, den heer Thiel welkom heeten. Met veel succes werd daarna een Drentsche boe renbruiloft opgevoerd. De fleurige oude kleeder dracht droeg veel bij tot het welslagen van het ge heel. Ds. W. E. M. Eggink uit Nljega sprak in de mid dagbijeenkomst. Een oogstfeest werd tenslotte op gevoerd door vele leden van de beweging, samenge steld uit gedichtei van Martlen Beversluis. De rijwielbantlcnprijsvraag. Reeds ongeveer duizend inzendingen binnengekomen. 's-GRAVENHAGE, 20 September. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat velen zich in de zen tijd er toe gezet hebben om na den oproep van het Centraal Instituut voor Industrialisatie een oplossing voor het bandenprobleem te vinden. Dat reeds nu echter ongeveer duizend inzendingen zijn binnengekomen, heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. De jury ziet zich dan ook voor een uitermate zware laak gesteld, temeer daar een wer kelijk goede vinding aan zooveele eischen moet vol doen, Rekening moet o.a. worden gehouden met be- nood'igde grondstoffen, technische verdiensten en uitvoerbaarheid, aanschaffingsprijs, slijtage, veering, vastheid op den weg, vervuiling, enz. De inzenders zullen dus eenig geduld moeten uitoefenen, voordat zij den definitieven uitslag van de jury zullen verne men. Wel valt reeds op te merken, dat veel uitvinders eenzelfde gedachte hebben gehad. Men zou de moge lijke systemen naar vijf groepen kunnen classtfi- ceeren: constructies, waarbij het loopvlak buigzaam is, veerende constructies met een weinig of niet buig zaam loopvlak, andere veerende constructies, houten banden zonder veeren en overige constructies. De opmerking dat ook niet gedetailleerd uitge werkte ideeën welkom zouden zijn. heeft blijkbaar tot eenig misverstand aanleiding gegeven. Met een vage aanduiding als „gebruik splraalveeren" brengt men de technische oplossing van het probleem na tuurlijk geen stap verder. Wat de verkregen rechten betreft heeft een inzen der reeds octrooien verkregen en/of afspraken ge maakt met een bepaald bedrijf, dan zal een beschik baarstelling aan andere bedrijven achterwege blijven, mits bedoeld bedrijf de surrogaatbanden in behoor lijke hoeveelheden kan vervaardigen. Is dit laatste niet het geval, dan zal het C.Ï.V.I. pogingen in het werk stellen, ook andere bedrijven de fabricage tér hand te laten nemen. Hierbij wordt dan natuurlijk een vergoeding voor den uitvinder bedongen, welke in overleg met hem wordt bepaald. I-Iet C.T.V.I. zal tevens zijn be middeling verleenen bij het verkrijgen van een toe wijzing voor grondstoffen. Het Centraal Instituut Voor Industrialisatie, waar aan vóór 1 October a.s. alle ontwerpen kunnen worden toegezonden, is gevestigd: Bezuidenhout- scheweg 81, 's-Gravenhage. Huwelijken van Nederlandsche vrijwilligers. Een verordening verschenen. Het A.N.P. meldt: Door verordening no. 181-1941 van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, verschenen in het Verordeningenblad van Zaterdag, wordt het aangaan van een huwelijk door Nederlan ders, die behooren of zullen behooren tot de Duit sche weermacht, de Waffen S. S. of het Nederland sche Vrijwilligerslegioen, aanzienlijk vergemakke lijkt. Tegenover de bepalingen van het Nederlandsche Burgerlijk Wetboek gelden voor deze Nederlan ders de volgende bijzondere bepalingen: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied (commissaris-generaal voor bestuur en justitie) kan de vrouw op haar verzoek vrijstelling verleenen van den in art. 91 B.W. vastgestelden ter mijn van 300 dagen na de ontbinding van het vo rige huwelijk, wanneer zij als weduwe of gescheiden vrouw een nieuw huwelijk wil aangaan, als ze niet zwanger is of als vaststaat, dat het verwekken na de ontbinding van het vorige huwelijk heeft plaats gehad. Volgens de artikelen 99 tot 104 van het B. W. moeten zij, die eer. huwelijk willen aangaan en den dertig jarigen leeftijd nog niet bereikt hebben, hun ouders toestemming vragen om het huwelijk te sluiten. Deze toestemming kan op verzoek van een man, die buiten het bezette Nederlandsche gebied dienst doet bij de vorengenoemde formaties, ver vangen worden door een vergunning van den Rijks commissaris (commissaris-generaal voor bestuur en justitie). Het verzoek is slecht dan toelaatbaar, wanneer voldoende bewijsstukken omtrent weige ring van toestemming door de ouders worden overge legd. De in de artikelen 99 tot 104 vastgestelde wacht- perioden tot het sluiten van het huwelijk, kunnen eveneens door den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor bestuur en justitie) voor een verloofde op diens verzoek worden geschrapt, resp. verkort. Volgens art. 134 van het Burgerlijk Wetboek kan een huwelijk door een vertegenwoordiger ge sloten worden, die daartoe officieel volmacht heeft gekregen. Het sluiten van een zoodanig huwelijk moet onderworpen worden aan de goedkeuring van den secretaris-generaal van het departement van justitie. Volgens de nieuwe Verordening wordt voor de betrokken Nederlanders de goedkeuring van de zen secretaris-generaal niet vereischt, terwijl de of- ficleele stukken, welke voor een door volmacht te sluiten huwelijk noodig zijn. ook door Instanties van de weermacht (regimentskommandant) verstrekt kunnen worden. Met het oog op de bijzondere omstandigheden bepaalt de nieuwe Verordening, dat deze volmacht uiterlijk zes maanden nadat het officleele stuk hier omtrent is verstrekt, haar geldigheid verliest, terwijl binnen dezen termijn ook met een Inmiddels gesneu veld lid van de desbetreffende formaties nog een gel dig huwelijk gesloten kan worden. In dit geval geldt het huwelijk als gesloten op het tijdstip, waar op het officleele stuk van volmacht in ontvangst ge nomen is. Volgens Nederlandsch recht geldt nl. een bij volmocht gesloten huwelijk niet als voltrokken, wanneer de verloofde, die via een gevolmachtigde trouwt, op het tijdstip van de huwelijkssluiting reeds overleden is. Deze verordening is Zaterdag In werking getreden. ZILVERBONS MET ROOD GEDRUKTE CIJFERS. AMSTERDAM, 20 September. Hier en daar heeft bij het publiek de meening postgevat, dat zil verbons van 1.voor zoover deze een rood ge drukt nummer dragen, niet meer geldig zouden zijn. Er zijn zelfs winkeliers te Amsterdam die ge weigerd hébben dergelijke zilverbons in betaling aan te nemen. Van politiewege verzoekt men het A.N.P. er op te wijzen, dat deze opvatting volkomen onjuist is en dat ook de zilverbons met rooden opdruk geldig be taalmiddel zijn. Het misverstand schijnt zijn oorsprong te vinden in een uit de circulatie nemen van bepaalde Reichs- mark-biljetten, welke van roode nummers voorzien zijn. (A.N.P.) Belangrijke werkzaamheden van de manschappen der Waffen S,S. vormen aan het Oostelijk front de herstellingen der oeververbindingen. Met vereende krachten wordt een hulpbrug gebouwd. .(Foto Atlantic-Holland) In een ziekenhuis in IVest-Duitschland, onder den rook van Nederland, ligt een Hollandsche jongen, die tijdens de gevechten aan den Dnjepr, waaraan hij met zijn SS-standaard deelnam, gewond werd. De lange reis, van de vuurlinie naar het Westen, heeft hij ge heel per hospitaalvliegtuig afgelegd. En nu ligt hij ver van het krijgsrumoer en dicht bij huis: zijn ouders hebben hem al bezocht Zoo wordt er voor de gewonden gezorgd, die vallen in den geweldigen strijd, die in het Oosten gevoerd wordt. De beste verzorging is nog maar net goed ge noeg. Daarom moet ook de Nederlandsche ambulance Oost front tot in de puntjes verzorgd zijn. Wilt u daaraan meehelpen? Stort dan uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt op girorekening 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. UITGESPROKEN: 18 Sept.: Eelke de Winter, veehouder, Wijchel, R.C. Mr. H. W. A. Schipperijn. Cur. Mr W. T. van der Ley, te Heerenveen. 18 Sept.: Nalatenschap van Gerardus Wilheumus Muskens, laatstgewoond hebbende en overleden den 3 Juli 1941, te Venray, Schoolstr. 14. R.C. Mr. J. Tie- lens. Cur. Mr. A. Geurts, Venlo. 18 Sept.: J. A. H. van der Werdt, bakker, Groesbeek. R.C. Mr. M. R. Rinkel. Cur. Mr. P. C. J. Terheggen, Nijmegen, Marienburg 60. 18 Sept.: W. Schoep, aannemer. Eerbeek. R.C. Mr. H. L. Wilkens. Cur. Mr. H. L. Sijpkens, Apeldoorn. 18 Sept.: Joannes Darding, timmerman, wonende te Maastricht, Scharnerweg no, 107. R.C. Mr. H. Schil lings. Cur. Mr. Ch. Vrijens, advocaat te Maastricht. 19 Sept.: H. Nijboer, turfschipper, Veendam, wal adres Kortenakker 13, R C. Mr. H. W J. Kloppenborg. Cur. Mr. H. F. van der Laan, Veendam. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 17 Sept.: J. Molenaar Jzn., te Huizen N.-H. 18 Sept.: J. Zweers, veehouder, Zevenaar, Olie molen C. 41. 18 Sept.: Mej. C. P. Kortebos, Velp gem. Rheden. Beukenweg 16a. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 6 Sept.: M. van Berg, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 100% pref. (2 conc. cred. f 30.23). 15 Sept.: N.V. v.h. A. J. de Cnock. dameshoeden- fabriek, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der 2e en slotuitdeelingslijst. Uitk. 2.14%. INSLUIPERSWERK. Door midddel van een valscheln sleutel zijn dieven eén woning aan de Staalstraat te Amster dam binnengedrongen. Een bedrag van f300 als mede eenige distributiebescheiden werden ont vreemd. De 56-jarige schilder D. V.N. is op den Molendijk te Oude Tonge door een vrachtauto aan gereden en zoo ernstig gewond, dat hij aan de ge volgen is overleden. De twaalfjarige wielrijder L. is op de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage door een tramrijtuig van lijn 20 gegrepen. De jongen werd een twintig tal meters meegesleurd en kwam met zijn rijwiel onder den aanhangwagen terecht. Het slachtoffer was ernstig verminkt. Zondagavond te ongeveer kwart voor 7 is in de Frederik Hendrikstraat bij de Hugo de Grootka de te Amsterdam een 65-jarige voetgangster onder de tram geraakt. Zij liep ernstige verwondingen aan het hoofd op en werd ln zorgwekkenden toestand naar het gasthuis overgebracht. Zondagavond om zeven uur ls het acht-jarig meisje Vergoossen uit Echt, bij het spelen te wa ter geraakt en verdronken. In het ziekenhuis Zuidwal te 's-Gravenhage is Zondagmorgen overleden de. bekende architect en sierkunstenaar Jan de Quock. Hij werd 5 April IS64 geboren en was onder dr. Cuypers werkzaam bij den bouw van het Rijksmuseum en het Centraal Etation te Amsterdam. Vervolgens was hij verbon den aan den Rijksgebouwendienst, eerst als districts bouwkundige voor het Noordelijk district en later als hoofd der afdeeling decoratieve kunst. Op het terrein van een houtschroevenfabriek aan de Cruquiusweg te Amsterdam is men tot de minder aangename ontdekking gekomen, dat niet minder dan 75 kisten inhoudende ijzeren schroefbou ten, ter waarde van f 7000 verdwenen waren. 460ï£i*t/l4US! (Adv. Ingez. Med.) DINSDAG 23 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7,00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gra mofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoon muziek. 11.00 Voordracht. 11.20 Orgelconcert en zang. 12.00 Amabile-sextet. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 1.30 Gevarieerd middagprogramma. 3.30 Viool, plano en clavecimbel. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Sport en spel voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Ramblers. 6.00 Luchtvaartcursus. 6.15 Romancers en soliste. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Radiotooneel. 8.45 Twee violen, alt en cello. 9.30 Gramo foonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.0010.15 B. N. O. Engelsche uitzending: Economie news from Holland. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Pianovoordracht. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.40 Voordracht. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Amusementsorkest en solist en gramofoon muziek. 2.00 Arnhemsche orkestvereeniging en gramofoon muziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 „Het Volkslied", cause rie met muzikale illustratie. 4.30 Het Symphonle-orkest van de Belgische Nationale Omroep te Brussel. 5.00 Bijbel lezing. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Boyd Bachman en zijn orkest. 6.15 Voordracht. 6.30 Pianovoordracht. 6.45 Cyclus: In een nieuw licht be zien (voorbereid door de N. S. B.). 7.00 Actueel half uurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Otto Hendriks en zijn orkest, en solisten. 8.45 Voor den Boer. 9.00 Ensembde Bandi Balogh en orgelspel. 9.45 B. N- O. Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding. 10.05—10.20 Politiële weekpraatje. (opn.).

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2