JCott Tlieuias Daar is hulp noodig. JCoit 1lieiws Botsing tusschen Britsche en Sovjet-troepen te Teheran. Verloven der Engelsche soldaten opgeschort. ANKARA, 23 September. Het A. N. P. meldt Naar uit de Iraansche hoofdstad wordt gemeld heeft zich to Teheran tusschen Britsche cn Sovjet troepen een botsing voorgedaan. Van weerskanten werd geschoten, zoo wordt In dit bericht gezegd. Voor zoover tot dusver bekend is geworden, zijn verscheidene personen gewond. Naar aanleiding van dit incident zijn tusschen de commandanten van de Britsche en Sovjettroepen besprekingen ge voerd. Van Britsche zijde zijn als gevolg van dit incident alle verloven voor de soldaten in Teheran opgeschort om nieuwe incidenten te voorkomen, IRAANSCHE TROEPEN OVER DE TURKSCHE GRENS. ANKARA 23 September. (A.N.P.) Naar Iraansche pers gisteren heeft medegedeeld, hebben opnieuw- Iraansche troepenonderdeelen de Iraansclv Turksche grens overschreden, waarna zij geïnter neerd werden. Turkije en Bulgarije. Kwestie der doorvaart door de Dardanellen niet be sproken. BERLIJN, 23 September: Het A.N.P. meldt: In het middenpunt der belangstelling staan de landen Turkije en Bulgarije. In zijn voor het buitenland bestemde uit zendingen legt Ankara er in scherpen vorm den na druk op dat de Britsche regeering zich volstrekt ver gist wanneer zij aanneemt dat besprekingen van Turkije met Bulgarije en Italië betreffende de door vaart van Italiaansche oorlogsschepen onder Bulgaar- sche vlag door de Dardanellen gevoerd zouden zijn. Mochten voorstellen van dien aard gedaan worden, aldus de Turksche omroep, dan zouden zij een ijs koude weigering van den kant der Turksche regee ring ontmoeten. Bulgarije, zoo wordt geconstateerd, moet ondubbelzinnig als oorlogvoerende staat be schouwd worden. De geruchten, die men over het Turksche standpunt in de Dardanellen-kwestie uit strooit, moeten slechts beoordeeld worden als ma noeuvres om Turkije van zijn neutraliteitspolitiek af te brengen. Van welingelichte zijde verneemt het A.N.P. voorts: Het gewirwar van berichten, geruchten en bewerin gen betreffende z.g. pogingen van de spilmogendhe- den om met hulp van Bulgarije oorlogsschepen door de Dardanellen te laten komen, wordt in Berlijn op nieuw een tegen Turkije gerichte storingsmanoeuvre genoemd. Men gelooft hier niet dat Turkije, dat on getwijfeld ook op de hoogte is van de achtergronden van deze manoeuvre, zich door dergelijke aanvallen 2al laten afbrengen van zijn heldere beoordeeling der situatie. Finsclie successen ter zee. Mijnenveger in de Finsche Golf tot zinken gebracht. HELSINKI. 23 September. Officieel wordt mede gedeeld. dat een Finsche motortorpedoboot in den nacht van 21 op 22 September ten Oosten van het eiland Suursari in de Finsche Golf een Sovjet mijnen veger van 500 ton tot zinken heeft gebracht. Eén op varende werd gered en gevangen genomen, de rest der bemanning, die uit 35 koppen bestond, kwam om het leven, Op het Ladogameer is een transportvaar tuig der Sovjets tot zinken gebracht. (D.N.B.) Kiew biedt weer een normaal beeld. Ladingen dynamiet onschade lijk gemaakt. BERLIJN, 23 Sept. Naar het D.N.B. van welinge lichte zijde verneemt, biedt de stad Kiew, ondanks de sinds weken voorbereide en deels door de Sovjets uitgevoerde vernielingen in de economische en ravi- tailleeringsbedrijven, reeds weer een normaal beeld. De inwoners van de Oekraïnische hoofdstad zijn de Duitsche soldaten met vertrouwen tegemoet getreden. Met hulp der burgerbevolking zijn talrijke door de bolsjewisten aangebrachte ladingen dynamiet onscha delijk gemaakt. OPNIEUW BUITENLANDSCHE SCHEPEN IN DE VER. STATEN IN BESLAG GENOMEN. Uit Washington: Het federale scheepvaartbureau heeft medegedeeld dat opnieuw 8 in beslag genomen buitenlandsche vrachtschepen zijn toegewezen aan Amerïkaansche reederijen voor den dienst op routes die van belang zijn „voor de verdediging der Veree- nigde Staten". Naar Associated Press meldt betreft het hier vier Italiaansche, drie Deensche en een Est- landsch schip. Met uitzondering van een Deensche vrachtboot zullen alle schepen onder Panameesche vlag varen. (D.N.B.) Italiaansch weermachtshericht Vliegtuigbases op Malta gebombardeerd ROME. 23 September (Stefanl) In zijn weermachtshe richt no. 477 maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: In den afgeloopen nacht zijn de vllegtuigbases Micabba en Halfar op het eiland Malta opnieuw met succes door onze vliegtuigen gebombardeerd. Britsche vliegtuigen heb ben gevlogen boven de stad Benghazi en het eiland Leros In de Egeische Zee. Zij lieten op goed geluk eenige bom men vallen. Het luchtdoelgeschut op Leros heeft een twee- motorigen vijandelijken bommenwerper neergehaald. In het Oostelijk bekken van de Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen verscheidene aanvallen ondernomen op koopvaardijschepen. Twee kleine vaartuigen werden ern stig beschadigd en moeten als verloren worden be schouwd". Vergeefsclie aanval op convooi. BERLIJN, 23 September (DNB) Britsche vliegtuigen probeerden op 21 September een aanval met bommen te ondernemen op een Duitsch convooi in het Kanaal. De begeleidende schepen van de Duitsche marine en koop vaardijschepen legden een dichten versperringsgordel om het gebied boven het convooi. Dientengevolge gelukte het den Brltschen vliegtuigen niet, door de versperring heen te dringen. Bij de poging om zulks te ondernemen, werden vier Britsche vliegtuigen neergeschoten. Op 22 September schoot artillerie van de Duitsche marine een boven de Noordzee vliegend Britsch vliegtuig omlaag. De Duitsche ambassadeur Von Papen is komen- 'de uit Duitschland, Dinsdag om 13 uur op het vlieg veld van Yensjukeui geland en heeft zich naar het zomerverblijf van de Duitsche ambassade te Therapia begeven. (D.N.B.) Naar het A.N.P. van welingelichte zijde uit Ber lijn verneemt, zijn tot dusver nog geen betrouwbare berichten ontvangen over het lot van de uit Iran uit gewezen Rijksduitschers. Men draagt hier alleen ken nis van berichten dat de Rijksduitschers of tenminste een deel van hen aan de Iraansch-Turksche grens zou zijn aangekomen. Volgens een bericht uit Canberra heeft de Australische minister-president Fadden medegedeeld dat de regeering Duff Cooper heeft uitgenoodigd tot een bezoek aan Australië. Duff Cooper heeft geant woord, dat hij aan deze uitnoodiging gevolg zou ge ven, zoodra zijn „hoofdkwartier' te Singapore zou zijn ingericht. (D.N.B.) Uit Teheran meldt de omroep te Ankara dat de afgetreden Sjah met zijn gezin uit Ispahan is ver trokken en voornemens is, zich naar Britsch-Indië te begeven (D.N.B.) Hoofdredacteur: R. W'. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. De ondergang van het Amerïkaansche stoomschip „Pinkstar". NEW-YORK, 23 September. (D.N.B.) De mede. deeling van het departement van Buitenlandsche Za ken, volgens welke het onder Panameesche vlag va rende vrachtschip „Pinkstar" (6850 ton) het vroe gere Deensche vrachtschip „Lundby" dat behoort tot de Federal Shipping Board van de Ver. Staten, tot zinken gebracht zou zijn, wordt door de bladen overeenkomstig de oorlogspropaganda van Roosevelt groot opgemaakt hoewel, en daarop wijst de Washing- lonsche correspondent van de „New-York Times", er tot dusver geen bijzonderheden zijn verstrekt. De Washingtonsche correspondent van de „New-York Herald Tribune" meldt nog: Het departement van Buitenlandsche Zaken, dat het bericht over de be weerde vernietiging van het departement van Marine ontvangen heeft, weet niet of de „Pinkstar" door een duikboot of door een vliegtuig vernietigd is. De „Pinkstar" had materiaal voor IJsland aan boord, doch had ook Britsche havens moeten aandoen, correspondent schrijft, dat de plek waar volgens de gegevens van het departement van Marine de „Pink star" tot zinken gebracht is. tot de z.g. verdedigings wateren der Ver. Staten behoort, doch ook binnen de door de Duitschers afgekondigde blokkadezóne ligt. Zwemmen HET KRING-ZWEMFEEST VAN 12 OCTOBER. Als onderdeel van de stedencompetitie zal de Kring Haarlem van den N. Z. B. een groot zwemfeest geven in het Sportfondsenbad op Zondag 12 October, aanvang te 2 uur. De beste vertegenwoordigers van Haarlem zullen dan uitkomen tegen de beste vertegenwoordigers van d( groote kringen Amsterdam, het Gooi, Utrecht, Rotter dam en Den Haag. Daar te Haarlem in het afgeloopen jaar In het geheel geen nationale wedstrijden werden gehouden, bestaat voor dit zwemfeest groote belangstelling. Reeds nu kan medegedeeld worden dat verschillende Nederland- sche kampioenen aan de start zullen verschijnen. De Nedeiiandsche springkamploen C. de Goede uit Am sterdam zal van de partij zijn, terwijl de Haarlemmer A. Zomer die als no. 2 bij de kampioenschappen eindigde het tegen hem zal opnemen. De waterpolowedstrijden zullen buitengewoon interes sant worden. De officieele Haarlemsche heerenploeg speelt tegen het Haagsche zevental, het Haarlemsche dames zevental tegen het Utrechtsche dameszevental en het Amsterdamsche dameszevental tegen het Haagsche dames zevental. SAMENSTELLING WATERPOLO STEDENCOMPETITIE. Het programma hiervan luidt als volgt: 12 Oct. te Haarlem: Haarlem—Den Haag (heeren). Haarlem—Utrecht (dames) en Amsterdam—Den Haag (dames), te Amsterdam in No vember: Amsterdam—Rotterdam (dames en heeren) en Den Haag—Utrecht (heeren); 25 Januari 1941 te Hilversum of Naardcn: Utrecht—Amsterdam (dames en heeren). Haarlem—Rotterdam (dames en heeren), 22 Februari 1941 te Den Haag: Den Haag—Amsterdam (heeren), Haarlem- Utrecht (heeren) en Den HaagUtrecht (dames), te Rotter dam in Maart/April: Rotterdam—Utrecht (dames en hee ren) en Den Haag—Haarlem (dames). Buiten de ontmoetingen zullen nog gespeeld worden de wedstrijden RotterdamDen Haag op 30 November te 's Gravenhage en de wedstrijden Amsterdam—Haarlem op een nader vast te stellen datum in November te Amster dam. Beide wedstrijden gelden zoowel voor dames als heeren. Dammen DAMCLUB „HET NOORDEN" IN DE HOOFDKLASSE. Het bestuur van den Districtsbond Noord-Holland heeft gunstig geadviseerd op het verzoek van de Damclub „Het Noorden" te Haarlem om te worden toegelaten tot de hoofdklasse van den Nederlandschen Dambond. Alhoewel het bestuur van den Nederlandschen Dambond nog geen beslissing heeft genomen, mag worden aangenomen, dat dit verzoek zal worden ingewiligd. EXAMENS Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het cand. ex. economische wetenschappen de heeren P. Gootjes en A. J. van Dijk. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak Dinsdag de vol gende faillissementen uit: 1. J. J. Voges Jr., bloembollenhandelaar en -kwee- ker. wonende te Hillegom, Weeresteinstraat 11. Curator: Mr. F. J. D. Theyse, te Haarlem. 2 J. Gorter, handelende onder den naam Interna tionaal Expeditiebedrijf J. Gorter, wonende te Aals meer, Schoolstraat 12. Curator: Mr. dr. W. P. Vis, te Haarlem. Rechter-commissaris in beide faillissementen Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het fail lissement van: G. J. Haust, kellner, wonende te IJmui- den, gem. Velsen, van Speïjkstraat 34. Curator: Mr. F M. Hagemeijer te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelingslijst is geëindigd het faillissement van de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Luitgarde", statutair ge vestigd te de Bilt, kantoorhoudende te Santpoort. Curator: Mr. E. van Tuinen te Beverwijk. RECTIFICATIE Opgegeven werd op 2 September 1941 de beëindi ging van de faillissementen P. Schuuring en J. Schuu ring, beiden lid der firma Schuuring en Zn., en wo nende te Haarlem; (curator Mr. J. van der Hoeven). Deze faillissementen zijn echter nog niet geëindigd. PERSONALIA. De agent van politie le klasse D. W. van Akooij slaagde bij het te Amsterdam gehouden examen voor het politiediploma. OPLICHTER GEARRESTEERD. DELFT. 23 September. Eenige maanden geleden vervoegde zich bij een kamerverhuurster alhier een jongeman om een kamer te huren. Volgens zijn zeg gen zou hij aan de Technische Hoogeschool gaan stu- deeren, doch achteraf bleek, dat hij met duistere be doelingen naar Delft was gekomen, want na een poosje op de kamer te hebben gewoond, vertrok hij plotseling zonder betalen en met medeneming van een aantal voorwerpen, welke aan de hospita be hoorden. De politie verspreidde zijn signalement en het re sultaat was, dat de jongeman in Arnhem kon worden aangehouden. Gisteren is hij naar Dqlft overgebracht en bij zijn verhoor is gebleken, dat de gearresteerde, van C. ;eheeten en uit Amsterdam afkomstig, zich ook in de ïoofdstad aan diefstallen heeft schuldig gemaakt. (A.N.P.) In de gebieden die de Duitsche troepen op de Sov jets veroveren, treft men overal de grootste armoede en ellende aan. Waterleidingen zijn opgeblazen, electrische centra les en gasfabrieken zijn vernield, alle levensmiddelen vernietigd Duizenden burgers, grijsaards, vrouwen en kinderen zijn van alles verstoken, hun huizen zijn verwoest, eten noch onderdak hebben zij, deze stakkers.... Daar is hulp noodig De Nederlandsche ambulance zal die hulp verlee- nen, want naast de verzorging van de gewonde strij ders zal zij zich ook bezig houden met de hulpverlee ning aan de getroffen burgerbevolking. Nederlanders helpt daarom mede aan de totstand koming van deze ambulance. Stort uw bijdrage op girorekening 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-GRAVENHAGE, 24 Sept. f 1000: 2741, 4751, 6841, 7229, 9174, 20067, 21835. f 400: 2708, 7880, 19353, 21869. f 200: 1418, 2074, 17537. f 100: 1286, 2322. 4827, 5434. 9182, 9200, 19684. VOOR VERANDEREN VAN BETREKKING IN MIJNBEDRIJF VERGUNNING NOODIG. 's-GRAVENHAGE, 23 September. In de Neder landsche Staatscourant is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, houdende voorschriften tot beperking ten aanzien van het veranderen van betrekking in het mijnbedrijf. Hierbij wordt aan werknemers in het mijnbedrijf verboden hun dienstbetrekking te ontbin den zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het gewestelijk arbeidsbureau of diens plaatsver vanger in het gewest, waarin zij hun woonplaats heb ben. Het verbod is niet van toepassing op administra tieve werkkrachten, die als regel uitsluitend kantoor- arbeid verrichten. Hoe men zoetwatervisch bereiden kan. 's-GRAVENHAGE, 24 September. Het Voor- lichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: De zoetwatervisch is in dezen tijd dikwijls lager in prijs en beter verkrijgbaar dan de zeevisch. Voorn, Brasem (blei, bliek), zeelt, snoekbaars en baars zijn wei de visschen, die het meest te koop worden aangeboden. Vele huisvrouwen schrikken er nu echter van terug visch bij het middagmaal te geven, omdat zij mee- nen, dat visch alleen smakelijk is wanneer zij ge bakken wordt. En dit vraagt in de meest gevallen te veel vet. Door het bakken wordt de visch wel pitti ger, en de grondsmaak die zoetwatervisch kan heb ben geraakt op den achtergrond, doch de eenige methode om vlscli klaar te maken is dit zeker niet. Een eenvoudige en zeer smakelijke manier is de vol gende: Van verschillende kruiden b.v. peterselie, thljm laurier, dragon of ui wordt gedurende 5 minuten een geurige bouillon getrokken, waarin men de visch gaar kookt. De bouillon wordt vervolgens gezeefd, met bloem gebonden en als saus bij de visch gepre senteerd. Deze vischbouillon kan de botersaus heel goed vervangen. Er zijn nog verschillende variaties in aan te brengen met mosterd, kerrie, azijn of citroen sap. tomaten, uien, garnalen of mosselen. De keuze Is ruim en het voordeel is, dat men naar verkiezing er boter of vet aan kan toevoegen. De rauwe visch kan ook met weinig water en bo ter gestoofd worden. Dit is een zeer smakelijke be reidingswijze, die weinig brandstof vraagt. Stooft men aardappelen en groenten met de visch mee, dan krijgt men een stoofschotel, die in alle opzichten aan te bevelen is. De voornaamste reden, dat zoetwatervisch weinig gegeten wordt is echter, dat zij (behalve snoekbaars) vol graten zit. Wordt de visch op 4 c.M. afstand in gesneden en met citroensap of azijn eenigen tijd gestoofd, dan worden de graatjes zacht, zoodat ook dit euvel is opgeheven. Thans volgt een recept van een stoofschotel en van een soep. Voor deze soep, die in sommige streken meer bekend staat als „Waterzooi", zijn alle moge lijke zoetwatervisschen te gebruiken. Juist de ver scheidenheid van visch geeft den specialen smaak aan de soep. Vischsoep. Karper, zeelt, paling, snoek, snoek baars, brasem. Thijm, laurier, selderij, peterselie, pe per, wat boter. De visschen schoonmaken, in moo- ten snijden en met zooveel water opzetten, dat ze juist onder staan. De kruiden en wat boter toevoe gen en de visch daarin zachtjes gaar koken. De visch in het nat opdoen en er bruin- of roggebrood bij ge ven. Stoofschotel van snoekbaars (4 personen). 34 K.G. snoekbaars, 1 K.G. wortelen, 1 K.G. aardappe len, zout, peterselie, De snoekbaars schoonmaken, wasschen, in mooten snijden (desgewenscht van de graat ontdoen, de wortelen schoonmaken (niet schrappen), de aardappelen schoon boenen, wasschen en zoo noodig In stukken snijden. In een stoofpan een bodempje water aan de kook brengen. Hierin de isch. de wortelen en de aardappelen met wat zout aan de kook brengen. Met de deksel op de pan het geheel ln pl.m. V2 uur gaar koken. Het overtollige ocht in een sauskom gieten. De mooten in een dek schaal of in een vuurvasten schotel overbrengen, de aardappelen er om heen leggen en met wat fijnge hakte peterselie bestrooien. OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEGREPEN. GROESBEEK, 23 September. Hedenmorgen om streeks zeven uur werd bij den onbewaakten overweg aan de spoorbaan Groesbeek-Kranenburg de melkrij der W. S. met kar en paard door een trein gegrepen. De melkrijder werd zwaar gewond. Zijn rechterarm werd verbrijzeld, terwijl hij voorts een beenfractuur en ernstige inwendige kneuzingen opliep. Het paard moest worden afgemaakt, de kar met de melkbussen werd volkomen vernield. Nadat dr. Beijnes de eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer naar het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Zijn toe stand is ernstig. Het treinverkeer ondervond slechts weinig vertraging. (A.N.P.) DRIE JAAR TEGEN EEN OPLICHTER GEEISCHT 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. Voor den vierden keer had de 33-jarige A.V. zich wegens oplichting te verant woorden. Hij bleek iemand die altijd met mooie praatjes zich tot bepaalde personen wendt, veel praat over zijn „Indische relaties" en dan voor zijn vriendelijke manieren geld weet los te krijgen. Inderdaad wist hij veel namen uit Ned. Indië, maar hij kende daar weinig menschen. De Officier van Justitie noemde dezen verdachte een oplichter „van groot formaat", wiens praktijken nu ein delijk eens uit moeten zijn. Reeds eenige keeren is hij veroordeeld tot een jaar, maar dit- schijnt niet te helpen. Aangezien deze verdachte voor geruimen tijd onschadelijk dient te worden gemaakt, elschte de officier thans drie jaren gevangenisstraf. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. OFFICIEELE BEKENDMAKING VAN DEN ALGEMEEN GEMACHTIGDE VOOR DEN WEDEROPBOUW EN VOOR DE BOUWNIJVERHEID. Betreffende Aanvragen machtigingen aankoop Metselsteen (Baksteen). Kalkzandsteen en Dakpannen. Sedert 2 September 1941 bestaat de gelegenheid voor houders van goedkeuringen, door den Algemeen Gemach tigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid verstrekt vóór dien datum op de daarvoor bij fabrikanten en handelaren beschikbare fonnulieren, aanvragen om toewijzing van Metselsteen (Baksteen), Kalkzandsteen, Dakpannen, Straatklinkers en -keien te richten aan de Afd. MA/GW van den Dienst van den Algemeen Gemach tigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid. Nadrukkelijk wordt er thans de aandacht op gevestigd, dat formulieren, welke b(j het Bureau van den Alge^ meen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid worden ontvangen nü 30 September ion niet meer in behandeling kunnen worden genomen. De op 30 September a.s. nog loopende aanvragen worden natuurlijk normaal afgehandeld. Telefonische of schrif telijke vragen omtrent het stadium van behandeling werken slechts vertragend, zoodat 'n leder dringend wordt verzocht rustig zijn beurt af te wachten. (Adv. Ingez. Med.) STAP VOOR STAP MOET DE SOVJET-TEGENSTAND GEBROKEN WORDEN. Uiterst nauwkeurig wordt na de verovering van elk dorp het terrein van verscholen bolsjewisten gezuiverd. .(Foto Atlantic-Holland) De nieuwe Vredegerechtsorganisatie 's-GRAVENHAGE, 23 September. Men meldt het A.N.P. van goed ingelichte zijde: Het is gebleken, dat bij velen geen duidelijke voorstelling bestaat omtrent den aard der nieuwe vredegerechtsorganisatie, waar toe in eersten aanleg de vrederechters en in hoogste instantie het vredegerechtshof te s Gravenhage be- hooren. Voorop gaat de opmerking, dat deze nieuwe rechterlijke organisatie, belast met de berechting van bepaalde strafzaken, niet door de bezettingsoverheid is ingesteld, maar als Nederlandsche regeling door den secretaris-generaal van het departement van Justitie werd ingevoerd. Haar doel is den invloed van een zeker soort van politieke opvattingen bij de uit oefening der strafrechtspraak tegen te gaan, ter voor koming van schade voor het aanzien dezer rechtspraak en 's lands belang. Herhaaldelijk toch heeft het geval zich voorgedaan, dat bij de strafgerechtspleging de betrokken rechter blijk gaf van een zóó volslagen gemis aan aanvoelen van den ernst van sommige vergrijpen onder de hui dige omstandigheden dat zijn beoordeeling van de zwaarte van het strafbare feit eigenlijk een nog ver dere krenking van het geschonden rechtsgevoel was in plaats van een poging tot zijn herstel. Men denke slechts aan de veelvuldig voorgekomen rechterlijke uitspraken, waarbij de zoo uitermate grievende be- leediging die in wezen verre boven een eenvou dige beleediging uitgaat, wanneer men zich haar grond en bedoeling maar goed voor oogen houdt bestaande uit het bezigen van het woord „landver rader" tegen leden van de nationaal socialistische beweging in Nederland, niet strenger werd afgekeurd dan in een geldboete van enkele guldens tot uitdruk king werd gebracht". Deze strafrechters hebben zich niet van hun oude politieke inzichten, tengevolge waarvan zij gering schatten, wat zwaar behoort te wegen, kunnen los maken en daarom was het noodig hen in het vervolg er voor te behoeden dat zij de hoogheid van hun ambt en de aan hun zorg toevertrouwde belangen zouden schaden: dit is de aanleiding tot de instelling der vredegerechtsorganisatie geweest. De taak van de aan haar toegekende strafrecht spraak is bij uitsluiting van den gewonen strafrechter de berechting van alle strafbare feiten, welke den politieken vrede binnen de volksgemeenschap in ge vaar brengen of de hoogste politieke belangen van de volksgemeenschap raken of uit politieke beweegrede nen zijn begaan. Tusschen deze nieuwe en de oude strafrechtspraak bestaat natuurlijk geenerlei verschil waar het gaat om te komen tot de bewezen verkla ring van eenig strafbaar feit. In dit opzicht is de nieuwe rechtspraak aan geheel dezelfde voorschriften gebonden als de oude, zoodat haar beoordeeling op dit punt geen enkele afwijking van de bestaande, steeds van nauwgezette plichtsvervulling getuigende, praktijk zal kunnen beteekenen. Anders is het ech ter met de waardeering van den ernst van het straf bare feit, waarvan eenmaal vast staat, dat het ge pleegd is: de straftoemeting, de bepaling van de mate van schuld van den verdachte. Hier zal zich het groo te onderscheid tusschen de oude en de nieuwe recht spraak openbaren, want in dit opzicht schoot de oude strafrechtspraak, gelijk gebleken is, tekort. Moge er in elke waardeering van schuld en het verdienen van straf een subjectief en persoonlijk element liggen, waaraan het nauwelijks mogelijk is zich te ontrekken, dan is het in elk geval beter, dat dit ingesteld is op het gedachten- en gevoelsleven van den huidigen, nieuwen tijd dan op dat van den voorbijgeganen, waarvan de strafrechters zich veelal de dragers heb ben getoond, zooals uit hun straftoemeting in verband met vergrijpen waarbij politieke overwegingen be trokken zijn, overduidelijk is komen vast te staan. Van de nieuwe strafrechtspraak kan verwacht wor den, dat zij in de principieel veranderde omstandig heden wat zwaar weegt zwaar zal laten wegen en dit bij haar strafbepaling tot uitdrukking zal brengen. De nieuwe strafrechtspraak beoogt een nieuwe sociale rechtvaardigheid in de plaats te stellen van een een zijdig politieke beoordeeling, die niet meer van onzen tijd is. POGING TOT BEHOUD VAN DE OUDE BRUGGE TJES OVER DE VECIIT. LOENEN, 23 September. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Vreemdelingenverkeer en tot behoud van natuurschoon „De Vechtstreek" heeft besloten stappen te ondernemen teneinde te voorkomen, dat sommige bruggen over de Vecht zullen verdwijnen. Het ligt in de bedoeling, om eerlang de oude houten Vechtbruggetjes, zoowel van Loenen als van Vree land, te sloopen, aangezien op eenigen afstand nieuwe moderne bruggen tot stand zijn gekomen. Het hoofdbestuur is van meening, dat b" eventueele slooping van deze pittoreske Vechtbruggetjes, het natuurschoon van de Vecht ernstig zal worden ge schaad. Vandaar dat men thans, onder leiding van mr. dr. N. J. C. Kappeyne van de Coppello, krachtige stappen zal doen. tot behoud van de oude bruggen. FRAUDULEUZE HANDEL IN TEXTIELWAREN Te Zutphen zijn aangehouden de manufacturier J. A. A. J. K. en de winkelier G. B. T., die ver dacht worden van het verhandelen van textiel- waren op groote schaal buiten de distributie om. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. De politie heeft een f linken voorraad goederen in beslag ge nomen die in een garage, o.a. in een daar staande lijkwagen, waren opgeslagen. Zeer waarschijnlijk heeft K. ook de bepalingen betreffende de prijs- beheersching op schromelijke wijze overtreden. (A.N.P.) FAILLISSEMENTEN Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. 10 Sept. J. van der Burgt, stoker. Wilhelmtnakanaalstraat 13, Best. Recht. Comm. Mr. J. W. M. Schroder, Cur. Mr. Paul Scheefhals. Julianaplein 7. Den Bosch. 22 Sept. Hendrlkus Franciscus Klappers, timmerman, wonende te Amsterdam, Warmondstraat 176-1. Recht. Comm. Mr. G. J. Jutte. Cur. Mr. Th. A. Hoog, Museum plein 10, Amsterdam. OPGEHEVEN -WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 10 Sept. G. J. ter I-ïedde, Wierden. 19 Sept. G. de Lange, Rotterdam, Zwaardecroonstraat 1^ Sept. Johannes Oostveen, meubelmaker, Rotterdam. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN 17 Sept. J. van Bijsterveld, aannemer, Oudewater. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige uitdee lingslijst. Uitk 2,1307 °/o. 19 Sept. J. J. Couturier, champignonkweeker, Nijme gen. Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 19 Sept. R. Prins, vroeger geemeente-ontvanger, wonen de te Doornspijk. Geëindigd door het verbindend worden na wijziging door verzet der eenige tevens slotuitdee- lingslijst. Uitk ruim 14,890 'U. N.V. Residentie Bazar, Den Haag. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. VOEDER VOOR DIEREN. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening verzoekt het A.N.P. ons er de aandacht op te willen vestigen, dat sedert 14 September 1941 de leveran ciers, die tot nu toe aan de bij hen op de klantenlijst ingeschreven klanten voeder voor dieren verkoch ten daartoe niet meer in staat zijn, aangezien geen voeder daartoe meer beschikbaar kan worden ge steld. Het zelfde geldt voor den verkoop van dieren voeder aan hen, die op de z.g.n. postduivenlijsten zijn ingeschreven. Dinsdag ls brand uitgebroken in de woning van de familie R. Vegter te Noordwolde (gem. Bedum). Het vuur is ontstaan in de slaapkamer, door het om vallen van een kaars. Onmiddellijk stonden het woonhuis en de aangrenzende schuur in lichter laaie. De brandweer uit Bedum kon tegen de vuurzee niets uitrichten, zoodat nagenoeg alles een prooi der vlammen is geworden. De schade wordt door verzekering gedekt. - Dinsdagmiddag is op het Damrak te Amsterdam een •jarige vrouw, die op een reeds in beweging zijnde tram wilde springen, komen te vallen en onder den bijwagen geraakt. Zij kreeg verscheidene zware verwondingen en werd in zorgwekenden toestand naar het Binnegasthuis gebracht. Op de Schinkelkade te Amsterdam ls Dinsdagmiddag kort naar drie uur een 4-jarig jongetje bij het spelen onder een vrachtauto geraakt. Het kind werd de borstkas inge drukt en het was op slag dood. De 40-jarige W. F., wonende te Mijdrech' kwam met zijn rijwiel te vallen. Ruim een uur na het ongeluk vond men F. in bewusteloozen toestand Hij werd naar zijn woning overgebracht, waar een ontboden geneesheer een zeer zware hersenschud ding constateerde. s-Avonds tandverzorgrng met is een gebod voor de gezondheid (Adv. Ingez. Med.) C. van der Bussche overleden. Bekend Indisch bestuursambtenaar. ARNHEM, 23 September. In den ouderdom van 57 jaar is heden te Arnhem overleden de heer C. van den Bussche, president-directeur der Nederlandsche Heidemaatschappij. De heer van den Bussche werd 2 Maart 1884 te Ber gen op Zoom geboren. Hij doorliep de H.B.S. te Wa- geningen en studeerde vervolgens aan de Landbouw- hoogeschool aldaar. In 1905 ging hij als adspirant-houtvester naar Ned.- Indië, waar hij in 1907 tot houtvester werd benoemd. In 1917 werd hij benoemd tot onderhoofd van het boschproefstation in Ned.-Indië, in 1918 tot secretaris van de commissie van advies voor handelsaangele genheden, in 1919 hoofdambtenaar van het departe ment van Financiën in Ned.-Indië. In 1922 werd hij hoofd van den bezuinigingsdienst, in 1924 thesaurier- generaal en in 1926 directeur van Financiën. In 1933 werd hij benoemd tot lid van den Raad van Ned.-Indië en daarna tot vice-president van dit col lege. In 1938 repatrieerde de heer van den Bussche na deze eervolle Indische carrière van 35 jaar. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot officier in de orde van den Ned. Leeuw en tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. Gedurende korten tijd was hij minister van Kolo niën in het vijfde kabinet-Colijn. Op 15 April 1940 werd de heer van den Bussche be noemd tot president-directeur der Ned. Heidemij., als opvolger van ir. J. P. van Lonkhuyzen. ggtt «SZOdtJg B088£MSTftND-e6H ÖEZÖHÖ VOLK* WELVARKNDÊ LAMOeOUW,: WELVARENDS HAMOSL EN INDUSTRIE (Foto Polygoon-v. Bilsen)- Radio 3a 'Atogxauuua DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Granofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.09 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huls vrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.30 Zang met pianobege leiding. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Zang, piano en gramo foonmuziek. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.00 Gooilanders. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Ensemble Bandi Balogh. 2.00 Viool met piano begeleiding. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.30 Sport en lichamelijke op voeding. 6.45 Orgelconcert. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 8.00 Omroep-Symphonie- orkest en solist. 8.45 Boekbespreking. 9.00 Omroep-Sym- phonieorkest. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.0010.15 B. N. O. Engelsche uitzending: National features of the Ne therlands. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen dienst. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Voordracht. 11.00 Ensemble Rentmeester, en gramofoonmuziek. 12.00 Boyd Bachman en zijn orkest 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1:00 Het Harmonie-orkest van het Nederlandsch Orkest 's Gravenhage. 1.45 Voordracht. 2.00 Gevarieerd programma. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 4.00 Orgelconcert en zang. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Lezen van Christelijke lectuur (voor bereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Het Natio nale Trio. 6.15 Ons Planetarium. 6.30 Orgelconcert. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Branden de kwesties, causerie. 8.00 Amusementsorkest en solist en radiotooneel. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuws berichten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. PROGRAMMA DUITSCHE RIJKSRADIO. Woensdag 24 September 1941. De dichter Kurt Heynicke vertelt naar aanleiding van zijn 50sten verjaardag van 17.10—17.25 uur uit zijn leven. In het programma „Singenden Klingendes Frankfurt" van 17,25—18.27 uur werken mede: Lillie Clus, sopraan, Char lotte Schuetze, soubrette, Heinrich Besnlng, tenor, Ernst Kurz, tenorbuffe, het Bandoneon-duo Schrader-Kusserow. het kleine orkest van den Rijkszender Frankfurt onder leiding van Franz Hauck en het groote orkest van den rijkszender Frankfurt onder leiding van Willy Naue. Van 20.15—20.50 uur „Tonfilm melodieën": Werner Boch- mann dirigeert eigen werken, met medewerking van een groot omroeporkest en Else Wolff, zang. In aansluiting hierop tot 21.10 uur frontberichten. Van 21.15—22.00 uur „melodieën der Froehlichkeit". De uitvoerenden zijn: een groot omroep orkest onder leiding van Adolf Seeker. Bernhard Jakschtat. tenor, Jang Hoff mann. violine, Emil Manz, saxofoon en Herbert Heineman, piano. Het nevenprogramma van den Deutschlandsender brengt van 18.0019.00 uur werken van Constanzineseu, Grover- mann en Brahms. Dirigent: Generalmusikdirektor prof. Jonel Perlea. HET DUITSCHE RIJKSPROGRAMMA VAN DONDERDAG 25 SEPTEMBER HILVERSUM, 23 September. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: In het Duitsch-Italiaansche uitwisselingsconcert van 14.1514.45 uur dirigeeren Heinrich Strecker en Max Schönherr werken van Alois Pachernegg en Heinrich Strecker. Van 20 15—20 50 uur „muzikaal Intermezzo". In aanslui ting hierop frontberichten. In het programma „So blingt's bei uns in Wien", van 21.1522.00 zingen en spelen: Maria Neumarker, sopraan, Lizzi Holzschuh. soubrette. Franz Borsos tenor, Heinrich Friedl tenorbuffo. die Rundfunkschrainmeln. het Omroep koor, het „Unterhaltungsorkest" o.l.v. Max Schönherr en het kleine orkest o. 1. v. Karl Eisele. Het geheel staat o. 1. v. dr. Lothar Riedinger. In het nevenprogramma van den Deutschlandsender van 1.00—18.30 uur speelt Conrad Hansen de sonate a mol vaa Franz Schubert.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2