IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vernietiging van Sovjetstrij dkrach ten ten Oosten van Kiew. 26e JAARGANG No. 276 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Pmuider Courant: Kennemerlaan 42, Umulden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant, Directeur! P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 25 SEPTEMBER 194Ï Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. Als het weer het toelaat, verricht de mandenmaker bij voorkeur zijn werk in de open lucht. Een tweetal aan den arbeid. (Foto Pax-HollandDe Haan c) BEVERWIJK DE FLORALIA-TENTOONSTELUNG. Ruim 600 inzendingen. Woensdagmiddag is in de bovenzaal van het vei linggebouw ,,'t Centrum" de jaarlijksche potplanten tentoonstelling gehouden van de Floralia-vereeniging. Van de ruim 1500 uitgegeven planten waren er 625 op deze tentoonstelling geëxposeerd, wat een zeer be vredigend aantal is. De jury, die uit de heeren A. J. Martens, C. Broeze en A. v. d. Wel bestond, heeft een moeilijke taak gehad om hieruit de beste planten te halen. Ruim 60 inzenders werden met een prijsje be loond. Precies te twee uur werdén de deuren voor de jeugd geopend en onmiddellijk daarna was de groote zaal bevolkt met de kweekers der planten. Het bestuur van Floralia kan met voldoening op dezen dag terug zien. De jury kende de volgende prijzen toe: R.K. Leerschool: Gerard Eist le pr„ Jan Eist, Theo Luijpen 2e pr., Jan Backer, J. Olivier, Chr. Duijn 3e pr. R.K. Meisjes U.L.O.: Bep Luijpen 2e pr., N. P. Ded- ding 3e pr. Nijverheidsschool voor Meisjes: Jaukje van Die 2e pr. R.K. U.L.O.-school, K. Delfsweg: Adr. Kloes 3e pr. School voor B.L.O.: Gerrit Boots 2e pr., Rietje Been tjes, Suze Bruins 3e pr. Chr. School, Meerensteinstraat: Jac. Harbers, Thea v. d. Zande, 2e pr., Hennie Visser, Jan Dekker 3e pr. R.K. Jongensschool Galgenweg: Thijs Moolenaar le pr., Kees Moolenaar 2e pr., Rein Pïrovano, Bertus de Groot, Henk Verdel 3e pr. R.K. Meisjesschool, Galgenweg: Rie Moolenaars, Ans Luijpen le pr., Rietje Kuijs 3e pr. R.K. Jongensschool Hobbestraat: Theo Boots 2e pr., -Piet de Boot 3e pr., eervolle vermelding voor het dui delijkste adres: Gerard Galesloot. R.K. Meisjesschool Peperstraat: Martha Crombeen 2é pr., Tinie Hilbers, Riet Jansen 3e pr. Vondelschool: Klara v. Voort, Jopie Boogaard 2e pr., -Martha v. d. Kommer, Wim Koorn 3e pr. Centrale Kopschool: Cisca Besteman, Sjaan Klin kenberg 3e pr. e School tot dusverre genoemd Juhanaschool: Jaap van Lunzen le pr., Bet van Groningen, Nobie Zwart 2e pr., Bob van Amstel, Nellie Martens, Henk Zoet, Henny van Look, Ria Bruinenberg, Johan Dragt, Sjilly Grapendaal 3e pr. Zeewükschool: Jannie Bruinenberg le pr., Jan van Zoelen 2e pr., Alie Hoogland, Aaatje de Vries, Henk Scheerman 3e pr. O.L. School Wijk aan Zee: Jopie Konz 2e pr., Adriaantje Belinfante 3e pr. Chr. School Noorderwykweg: Epie Broeze, Dick Zwitser le pr., Lenie Hommes, Huib Fossen 2e pr., Jannie v. d. Outenaar, Joop Bruinsma, Hennie Offer- haus, Theo v. d. Outenaar, Gerda v. d. Zande, Tim v. Kruistum 3e pr. Noorderschool: Alie Amiabel, Cornells Berghuis le pr., Lenie Hessen, Foekje Kamstra, Piet Valk, Lenie Beentjes 2e pr., Jopie Keen, Henny Brouwer, Annie de Greot, Joop v. Someren en Greet van Dijk 3e pr. WAT DE TUINDERS KREGEN. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Spinazie per K.G. 612. Postelein per K.G. 12. Sla per 100 krop 3. Andijvie per K.G. 5%. Rapen per bos S10. Selderij per bos 1%2- Peterselie per bos 1%2. Tomaten per K.G. 1016. Prei per K.G. 9. Waschpeen per K.G. 6. Bloemkool I per stuk 9%12. Bloemkool II per stuk 57. Komkommers I per stuk 8% Komkommers II per stuk 35. Knollen per stuk 9. Mais per stulc 68. Snijboonen per K.G. 12.8016. Dubb. boonen per K.G. 1216. Spercieboonen z. dr. per K.G. 18%23. Tuinboonen per K.G. 25. Pronkboonen per K.G. 11. Raspers per K.G. 25. Groene kool per K.G. 3%. Bramen per doosje 3235. Frambozen per doosje 25. Druiven per K.G. 50. Chineesc.he kool per K.G. 1112%. DE INDISCHE LEERGANG. In de bovenzaal vari het veilinggebouw „Kenne- merland" is gisteren de derde avond gehouden var den Indischen Leergang van het Koloniaal Instituut over de „Economische en geestelijke ontwikkeling van Ned.-Indië". De cursusleider, de heer A. Bakker, behandelde in aansluiting op zijn vorige lezing nog de groote eenvoud der Papoea's en de manieren, waarop getracht wordt dit primitieve volk cultuur en beschaving bij te-brengen. Dit is een" buitenge woon moeilijke taak, daar de Papoea er geheel an dere begrippen op na. houdt dan de Westerling. Daarom maakt het Nederlandsch Bestuur zoo graag gebruik van zending en missie. Slechts groote zorg en liefde voor deze menschen kan tot groote resulta ten lelden. Vervolgens'zette spreker de geografische omstan digheden van onzen Oost uiteen. De jonge vulkani sche grond is in Indië buitengewoon vruchtbaar. De laatste uitbarsting van de Ivrakatau gaf hiervan wel een sprekend bewijs. De groote vruchtbaarheid van den bodem op Java is wel één van de oorzaken dat dit eiland zoo dichtbevolkt is. Op onderhoudende wijze vertelde de heer Bakker voorts van de regenperiode, bandjirs, de gevolgen van het klimaat op plantengroei, en de keuze der cultuurgewassen en de enorme stijging van het in wonertal. In 30 jaren tijds werd 25 milüoen uitgegeven voor irrigatiekanalen enz. Aan het slot van den avond werd weer een serie prachtige lichtbeelden van vulkanen, cultures enz. vertoond. Een warm applaus beloonde, den heer Bak- .ker voor dezen interessanten avond. Op 1 October wordt de vierde avond gehouden. JONGENS OP HET VERKEERDE PAD. Bij de gemeentepolitie werd aangifte gedaan vai diefstal van twee étuis uit een winkel aan de Bree- straat. De diefstal werd gepleegd door twee jongens respectievelijk van 12 en S jaren oud. Aan de poli tie verklaarden zij hiertoe te zijn gekomen op aan stichting van een elfjarig kameraadje, dat zich reeds eerder aan dergelijke feiten zou hebben schuldig ge maakt. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld, HET AFSCHEID VAN KAPELAAN VAN SCHIJNDEL. I-Iedenavond zal er gelegenheid bestaan in het St.-josephzaaltje aan den Arendsweg- om van kape laan L. van Schijndel afscheid te nemen. Hierna zullen de besturen van Jongens- en Meisjes-Congre- ratie en van K. J. C. officieel van hun directeur scheid nemen. VROUWEN ZENDINGSBOND. Woensdag 1 October zal de Vrouwen Zendingsbond afdeeling „Kennemerland boven het Kanaal" eer ledenvergadering- in het Ned. Hervormd Vereeni gingsgebouw aan de Populierenlaan houden. Spreekster is het hoofdbestuurslid mej. C. B. Rijn ders over het onderwerp: „Van Zendingswerk tot zelfstandige kerk in de Bataklanden". VELSEN UITREIKING PERSOONSBEWIJS. Deze week geëindigd. Met de inwoners onzer gemeente, die luisteren naar den naam Zijlstra, Zijp of Van Zijp als de laatsten van de ongeveer 35.000 inwoners van 15 jaar en ouder is j.l. Maandag het geheele alphabet voor de Persoons bewijzen afgewerkt. Deze week houdt het bureau nog beschikbaar voor een aanta! wegblijvers, die alsnog in de gelegenheid gesteld worden, hun P.B. in ontvangst te nemen, maar a.s. Zaterdag is onherroepelijk laatste dag, dat in het bekende lokaal aan de Meer- vlietstraat de bewijzen worden afgegeven. Degenen, die ook deze gelegenheid verzuimen zullen zich aan het gemeentehuis dienen te vervoegen. Zoo is dit omvangrijke werk in het daarvoor be paalde' tijdsbestek gereed gekomen en we kunnen niet anders zeggen dan dat de uitreiking een vlot verloop heeft gehad, dank zij de goede organisatie. Niemands geduld werd op de proef gesteld, want iedereen kon vlot worden geholpen. Vijf en dertig duizend Velsenaren hebben dus thans hun P.B. in den zak (als ze het tenminste niet thuis laten liggen) en waar ze ook zijn, kunnen ze zich thans legitimeeren. Het opgeven van een valschen naam is thans de wereld uit, Piet heet Piet en Jan heet Jan en allemaal kunnen we ons met ons P.B. met onze foto, mitsgaders onze handteekening er op, in onze ware gedaante aan overheid of wie ook presen teeren. NIEUWS VAN KINHEIM EN I.E.V. Voor den wedstrijd tegen Beverwijk welke Zondag a.s. in Van Gelder's Sportpark gespeeld zal worden komt Kinheim uit met: H. B. Daniëls; J. Kuypers en S. de Vries; Kant, W. Groeneveld en J. v. d. Wateren; H. Prinsen, P. Rem, J. Verhoofdstad, A, Versteeg en O. Kuilen burg. Verder wordt gespeeld: Kinheim 2Kennemers 3 10 uur. Kinheim 4—V.V.B. 4 10 uur. Kinheim Jun. b—Terrasvogels Jun. a 12 uur. R.K. SPORTVEREENIGING „I.E.V.' Na de Zondag j.l. op V.V.E. behaalde 9—2 overwin ning zal I.E.V. I a.s. Zondag vrij zijn. Het verdere programma vermeldt: I.E.V. 2—Hoofddorp Boys T.Y.B.B. 5—I.E.V. 3 Juniorenafdeeling: I.E.V. aO.I.V. a I.E.V. b—O.I.V. b I.E.V. c—Santpoort b 2 uur. 12 uur 2 uur. 12 uur. 12 uur. Twee zusfers bij brand om hef leven gekomen. Drama te Nieuwe Pekela. NIEUWE PEKELA, 24 September. Personeel van de N.V. cartonnagefabriek v.h. gebrs. Sparre- 'boom ontdekte een begin van brand ten huize van de dames Veld, aan de Wijk te Nieuwe Pekela. Men verschafte zich toegang tot de woning en kwam tot de vrèeselijke ontdekking, dat beide dames in lichter laaie stonden. Onmiddellijk werd 'hulp verleend en een dokter gewaarschuwd. Toen deze arriveerde, bleek de zestigjarige ongehuwde mej. K. Veld reeds te zijn overleden. Haar zuster, de 56-jarige ongehuwde -mej. M. Veld, werd met zware brandwonden naar het R.K. Ziekenhuis te Winschoten overgebracht. Haar toestand was hoogst ernstig. Zij is enkele uren later overleden. De brand kon door het personeel van de fabriek spoedig worden gebluseht. Naar de oorzaak van dit drama wordt een onderzoek ingesteld. De oorzaak van het drama moet gezocht worden in het spelen met vuur door een der beide zusters, die geestesziek was. Haar kleeren vatten daardoor vlam. Op haar hulpgeroep kwam de andere zuster toesnel len, doch ook haar kleeren geraakten in brand. (A.N.P.) De wraak van liet knechtje. Clandestiene handel kwam daardoor aan het licht. Uit wraak vertelde een wegens diefstal ontslagen knecht je van een winkelier uit IJmuiden aan de politie, dat zijn baas zich bezig had gehouden met het verkoopen van vleesch zonder bon en dat wel op groote schaal. Toen de politie de zaak onderzocht bleek, dat de winkelier wel e vleesch had betrokken van een slager die in dien tijd in IJmuiden werkte. De slager hield echter voor den Econo- mischen Rechter vol, dat het om niet meer dan 15 pond handelde, die de winkelier voor eigen gebruik noodig had gehad. De winkelier bevestigde dit en vertelde dat hij het andere vleesch van een „onbekende" had gekocht, een zekere „Karei". Deze „Karei de onbekende" was echter niet meer te achterhalen. Wel had ook een IJmuldensche aardappelenhandelaar bemiddeling verleend bij het zoe ken van klanten. Tegen den slager eischte de officier 1 maand en tegen den winkelier en de aardappelenhandelaar ieder 2 maanden gevangenisstraf. Alle verdachten werden verdedigd door Mr. A. van Deyenhorst, die na een uitvoe rig pleidooi clementie vroeg. De economische rechter ver oordeelde den slager tot i 200 boete, den winkelier tot 3 maanden en den aardappelenhandelaar tot 1 maand gevan genisstraf. Eén kok. eveneens uit IJmuiden, die voor zichzelf wel eens clandestien vleesch van den winkelier had gekocht werd conform den eisch tot f 40 boethe veroordeeld. Poging tot bankroof te Oisterwijk Kantoorhouder werd neergeslagen. Woensdagmorgen in de vroegte werden de bewo ners van de kom van de gemeente Oisterwijk opge schrikt door het aanhoudend loeien van een sirene: de alarminstallatie van het gebouw van het Corres pondentschap van de RoUerdamsche Bankvereeniging in de Stationsstraat, aldus meldt De Tijd. Toen de waker en de politie in den donkeren nacht bij het gebouw kwamen, bleken de voordeur en het hek van den kluiskelder met een sleutel geopend. Aan de kluis zelf was niet geraakt. Het alarm had den dief verdreven. Aan deze mislukte poging tot diefstal was echter een drama voorafgegaan. De kantoorhouder van het Correspondentschap van de Robaver, de heer Bertens, die aan den Gemullehoe- kenweg woont, werd omstreeks vijf uur in den mor gen wakker door een gerucht op de gang. Hij wilde het licht aansteken, dat evenwel weigerde. In het donker liep hij de gang op, werd daar aangevallen met een hamer en liep daarbij eenige klappen op. Bij de worsteling viel hij van de trap. Zijn echtgenoote riep naar buiten om hulp en werd eveneens door den inbreker mishandeld. Toen de, bewoners van het in de nabijheid gelegen pension Carlton te hulp snelden, was de onverlaat reeds verdwenen. De politie werd te hulp geroepen en een dokter gewaarschuwd. Terwijl deze nog zijn zorg aan de gewonden verleende, hoor de men het gillen van de sirene van het bankgebouw. Het kwam toen uit, dat de inbreker reeds in de ka mer van den heer B. was binnengedrongen en uit de kleeren de sleutels had gestolen, vóór het gerucht op de gang den bewoner had gewekt. De recherche uit Tilburg verleent de Oisterwijk- sche politie bijstand in .het opsporingswerk, dat thans nog voortduurt. De toestand van den heer en mevrouw Bertens was in den loop van den dag bevredigend. Vermindering van prestatie is prijs- verhooging. Reeds eenige malen deelde de gemachtigde voor de prijzen mede. dat iedere directe of indirecte ver mindering van de prestatie bij een transactie wordt beschouwd als een verkapte prijs verhooging, die uiteraard verboden is. Dit beteekent, dat ook het laten vervallen van aan de koopers verleende fa ciliteiten, zonder dat hiermede een prijsverlaging gepaard gaat, is verboden. Wanneer dus b.v. een winkelier op 9 Mei 1940 bereid was zijn afnemers zekere crediet-faciliteiten toe te staan (afbetaling b.v.) en hij dit thans niet meer doet, is hij verplicht een prijsverlaging toe te passen. Hij moet de prijzen der op 9 Mei 1940 onder dergelijke voorwaarden verkochte artikelen brengen op den prijs, die op 9 Mei 1940 voor con tante betaling gold. (A.N.P.) EVANGELISATIE. A.s. Zaterdagavond te 7-15 uur zal aan de Kanaal kade bij den aanlegsteiger van de Alkmaar Packet de laatste openlucht evangelisatie-bijeenkomst van dit jaar gehouden worden. Ds. S. E. "Wesb'onk van IJmuiden en Ds. F. E. Hoekstra van Velsen-Noord zullen als spreker optreden en het Evangelisatie- Zangkoor zal eenige liederen zingen. Duitsch weermachtsbericht DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Luchtaanvallen op oorlogsschepen in de Baai van Kroonstad. Ook Moskou en Leningrad uit de lucht bestookt. UIT HET HOOFDKWARTIER - VAN DEN FÜHRER, 24 September. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „In het gebied ten Oosten van Kiew zijn giste ren weer andeve ondcrdeelen van de vijandelijke strijdkrachten vernietigd. De rest is samengedreven in twee nauw omsloten ringen. Uit de lucht geno men foto's toonen aan dat hierin chaotische toe standen heerschen. Binnen enkele dagen tijds kan de volkomen vernietiging van deze strijdkrachten verwacht worden. In de Baai van Kroonstad plaatsten gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers voltreffers op slagschepen en een torpe dojager der Sovjets. In het kustgebied van de Witte Zee heeft een formatie gevechtsvliegtuigen een groote electrische centrale vernietigd. Nachte lijke aanvallen van het luchtwapen waren gericht op militaire werken van Leningrad en Moskou. In den strijd tegen Groot-Brïttannië bombar deerden formaties gevechtsvliegtuigen in den af- geloopen nacht havenwerken aan het Kanaal van St.-George alsmede aan de Zuidkust van 't eiland. Groote branden, o.a. in Milfordhaven, duidden op het resultaat van deze aanvallen. De vijand heeft noch overdag noch des nachts eenige gevechtsactie boven het gebied van het Duitsche rijk ondernomen." Duitsche troepen strijden in de voorsteden van Leningrad. Lot van Warschau bedreigt de stad. Ter aanvulling van het Duitsche weermachtsbericht van Woensdag verneemt het D.N.B. van militaire zijde: „Terwijl de groote slag ten Oosten van Kiew zicht baar zijn einde nadert, voltrekt zich stap voor stap de verdere omsingeling van stad en vesting van Le ningrad. Officieel hebben de Sovjets verklaard dat aan de verdediging van Leningrad niet. alleen het Bal- tische leger en de vloot, maar ook de geheele bevol king deelneemt. Men kan dus verwachten dat Lenin grad en .zijn bevolking het lot van Warschau zullen ondergaan. De Duitsche troepen, die na het doorbre ken van den verdedigingsgordel thans reeds in de voorsteden van Leningrad strijden, '.rekken den strop om de eigenlijke stad dagelijks nauwer aan. De dage- lijksche aanvallen -op de in het gebied van Kroonstad geconcentreerde Oostzeevloot der Sovjets dragen eveneens bij tot verzwakking van de verdedigings kracht van Leningrad. Aangezien de verdedigings ruimte van Leningrad afgesneden is van iedere zen ding munitie, materiaal en levensmiddelen en aan den anderen kant ruim 4% millioen menschen daar in een betrekkelijk klein gebied opeengedrongen zijn, moeten zich in de stad binnenkort rampspoedige toestanden ontwikkelen. In ieder geval staat thans reeds vast dat Leningrad met al zijn reserves voor den strijd aan het overige Sovjetfront is uitgeschakeld." Van militaire zijde te Berlijn schat men het aantal menschen, dat zich in het ingesloten Leningrad be vindt, op 4% millioen. Het is hier niet beleend hoe veel werkelijke soldaten daarbij zijn. Op de vraag of men, zooals bij Warschau, een ultimatum tot evacua tie der burgerbevolking uit Leningrad mogelijkacht, werd van Duitsche zijde ontkennend geantwoord. Men herinnerde vooral aan het feit dat Stalin zelf Lenin grad tot een vesting heeft verklaard, waarin ieder huis door alle inwoners van Leningrad tot het uiterste' moet worden verdedigd. Stalin zelf heeft daarmede, aldus zegt men in de Wilhelmstrasse, over het lot der stad beslist. NIEUWE DEELEN VAN VESTING WERKEN VEROVERD. Naar voorts van militaire zijde aan het D.N.B. wordt medegedeeld, zijn de gevechten voor Leningrad ook op 23 September met succes voortgezet. Na hevigen strijd hebben Duitsche troepen nieuwe deelen der ves tingwerken in bezit genomen. Een Duitsche divisie drong diep, in door kazematten versterkste veldstel- lingen der Sovjets binnen en veroverde na feilen strijd in huizen en op de straten een groote plaats voor Leningrad. Een andere Duitsche divisie greep op den ochtend van 23 September tijdens een aanval der bolsjewisten in en bereikte al vechtende een val voor pantserwa gens aan den rand van een plaats. Andere Duitsche afdeelingen veroverden in een hevig gevecht, waarbij om ieder huis gestreden moest worden, nog een plaats en stelden in gevechten op korten afstand talrijke kazematten der Sovjets buiten gevecht. Een sterke bolsjewistische veldstelling waarin de bolsjewisten hardnekkig verzet boden, werd door Duitsche troepen met zware verliezen voor den vijand veroverd. Eenheden van de Duitsche luchtmacht na men overal aan het front voor Leningrad met succes deel aan den strijd te land en steunden het optreden van de infanterie. Een bolsjewistisch oorlogsschip heeft op 22 Sep- Stille Armen. De categorie stille armen is in ons land schrik barend groot. Winterhulp Nederland zal ook hen, evenals in den afgeloopen winter opspeuren en steunen. Maak dit mogelijk door werkelijk te offeren bij de begin October te houden lijstencollecte. IJMUIDEN GROENE HARING IN VLAARDINGEN. Vlaardingen., de haringstad met haar tallooze lief hebbers van „groene haring" ze vinden een ha ring op z'n lekkerst als deze nog kwispelstaart heeft thans ondanks alles, groene haring. Het zeeban ket werd verkocht door een handelaar, die ze „zoo uit zeë" had aangevoerd gekregen. Er was natuurlijk veel liefhebberij voor dit zeebanket. De haring werd verkocht voor 10 tot 25 cents per stuk, naar gelang der grootte. De smaak viel zoo wordt gemeld best mee en velen hebben lekker gesmuld. SANTPOORT NEDERL. CHRISTEN VROUWENBOND. De afdeeling Santpoort van den Nederl. Christen Vrouwenhond belegt hedenavond een huishoudelijke vergadering in een der bijgebuwen van de Ned. Herv. Kapel aan den Pastorieweg. Mevr. van RijnWeije- ring zal een causerie houden over „De positie der vrouw in de Heilige Schrift". Mevrouw Dijkhuizen zal declameereo tember geprobeerd de Duitsche stellingen aan de kust van het eiland Oesel te naderen. Duitsche kustbatte- rijen namen den oorlogsbodem terstond onder vuur. Na verscheidene voltreffers geraakt het vaartuig in brand en bleef stuurloos liggen. Op 23 September probeerde een bolsjewistisch slagschip en een andere oorlogsbodem van de haven Kroonstad uit deel te ne men aan de gevechten te land om Leningrad en wel met het vuur van hun scheepsgeschut. Zware Duitsche artillerie nam de Sovjetschepen terstond onder krach tig vuur, waardoor de twee Sovjetoorlogsbodems het vuren moesten staken. Ook in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front zijn over 23 September de gevechtshandelingen met succes voortgezet. De bolsjewisten lieten op verschei dene plaatsen tanks oprukken tegen de Duitsche troepen. Alle tegenaanvallen werden echter door het geconcentreerde vuur der Duitsche wapens onder bloedige verliezen voor de Sovjets afgewezen. 17 tanks bleven verwoest op het slagveld liggen. 2200 bolsje wistische soldaten vielen in Duitsche handen. ACTIE DER DUITSCHE LUCHTMACHT. BERLIJN, 24 September (D.N.B.) Duitsche vlieg tuigen hebben ook gisteren onafgebroken de achter- waartsche verbindingen der Sovjets in den Zuidelij ken sector aangevallen. In het gebied rondom Char- kof werden spoorwegen en wegen gebombardeerd, waarbij 38 treinen getroffen werden. Een deel daar van werd vernietigd. Bij aanvallen op stations wer den munitietreinen getroffen, zoodat zij in brand raakten. Een groot aantal geladen spoorwagons vloog in de lucht. Ook stationsgebouwen en pakhuizen wer den beschadigd. In hetzelfde gebied werden talrijke Sovjetpantserwagens, die een aanval wilden onder nemen, vernield. Zeer sterke afdeelingen der Duitsche luchtmacht concentreerden Woensdag wederom haar aanvallen op de in het gebied van Leningrad ingesloten Sovjet troepen. Stuka's en gevechtsvliegtuigen troffen In on afgebroken aanvallen artillerie- en veldstellingen. In de voertuigparken der Sovjets werden groote vernie lingen aangericht. De verliezen der bolsjewisten moe ten zeer groot. zijn. Alleen in dit gebied zijn gisteren in talrijke luchtgevechten 25 Sovjetvliegtuigen neer geschoten. Een kleine formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen Is op 23 September gestart voor een aanval op een be langrijke, door water gedreven electrische centrale van de Sovjets ten Noorden van de Kandalatsja-bocht. De stuwdam en de turbinekamer werden door tal rijke bomtreffers vermeld. De leidingsdraden werden zwaar beschadigd. Gisteren hebben de Sovjets, die ten Oosten van Kiew omsingeld zijn, wederom wanhopige doorbraak pogingen gedaan. Sterke Sovjetafdeelingen werden daarbij vernietigd. Bij deze gevechten sneuvelde de commandeerende generaal van het 46e Sovjetleger corps. De Duitsche operaties voor Leningrad werden Woensdag door talrijke gevechtsvliegtuigen gesteund. Leningrad en de in de nabijheid liggende plaatsen werden gebombardeerd. Een kazerne werd door een zeer zware bom getroffen. Verder werden veld- en artilleriestellingen en kazematten aangevallen. Troe penconcentraties werden verstrooid met zware ver liezen voor de Sovjets. Bovendien hebben sterke afdeelingen Stuka's en ge vechtsvliegtuigen met succes aanvallen gedaan op artilleriestellingen, veldversterkingen en stations op de landengte Noordelijk van de Krim. Hevige bran den en ontploffingen werden waargenomen. Een groot aantal stukken geschut en zeer veel ander oorlogstuig is vernietigd. Sovjetslagschip „Marat" in zinkenden toestand. In de Finsche Golf door verscheidene voltreffers getroffen. Het D.N.B. meldt: Van militaire zijde verluidt dat het groote Sovjet-slagschip, dat door den aanval van Duitsche vliegtuigen op 23 September in de Finsche Golf door verscheidene voltreffers in zinkenden toe stand gebracht is, het slagschip „Marat" (23.606 ton) is. De „Marat" kreeg drie voltreffers van bommen, na dat het schip reeds op 18 September door twee bom men zoo zwaar was getroffen, dat het naar de haven moest worden gebracht. Naar verder wordt gemeld, konden de Duitsche vliegers reeds vóór den gemelden aanval op het in een haven van de Finsche Golf liggende slagschip „Oktobrskaja Revoloetsia" waarnemen, dat het schip met den boeg onder water lag. Het voorschip van de „Oktobrskaja Revoloetsia" had, zooals bekend, bij den Duitschen aanval van 21 September reeds twee zware treffers gekregen. De „Smeroe" roert zich. BATAVIA, 24 September (United Press) Men maakt zich hier ongerust over de in hevigheid toe nemende werking van den vulkaan Smeroe, die als de gevaarlijkste vulkaan van Java geldt. Op het oogenblik is men bezig de bevolking van het in de buurt van den vulkaan liggende gebied zoo snel mogelijk weg te voeren. De geleerden zijn van meéning, dat het gevaarlijke punt nog niet is be reikt. De Smeroe, die 130 KM van Soerabaja ligt, stoot op het oogenblik lavamassa's en asch uit. De vlammen, die soms door de aschwolken heenbreken, zijn zelfs in Semarang, dat 400 KM van den vul kaan verwijderd is, zichtbaar. HAYE BIJ WELLES. NEW-YORK, 24 September (DNB) Volgens een bericht van de New-York Herald Tribune heeft de Fransche ambassadeur, Henry Haye, gisteren een bezoek gebracht aan den vice-staatssecretaris Sum ner Welles. In aansluiting op het onderhoud ver klaarde 'hij, dat de Fransche troepen Dakar nooit zouden gebruiken voor invasie-doeleinden jegens de Vereenigde Staten. Op hetzelfde oogenblik, waarop de Sovjets probeerden een trein nog in veiligheid te brengen, werd de spoorbrug bij Beresowka opgeblazen en werden de wagens tegelijk met de rivierovergang vernietigd. (Foto Atlantic-Holland); VERDUISTEREN van 1F.S3 lol 7.31 Maan 25 Sept. onder 22.12,25 Sept. op 15.58

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1