D JÜUtnenCand JCoct Tlieuws GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN Moskou's dringend verzoek om oorlogsmateriaal. 'v De hulp van Engeland en de Vereenigde Staten. BERLIJN. 25 September. Het A.N.P., meldt: De aan het begin van de week bekend gemaakte smeekbede van den Sovjetambassadeur te Londen, Maisky, aan Engeland: „Wij hebben pantserwagens noodig, meer pantserwagens en .nog eeiis pantserwagens. Stuurt ze snel en zoo veel mogelijk", bevèt reeds een eerste in drukwekkende beteekenis omtrent de geweldig ver minderde productiecapaciteit der. Sovjets. Met den toenemenden ernst van den toestand aan het bolsjewistische front ziet Maisky zich gedwongen tot nog openlijker en onomwondener bekentenissen. „Rusland", zoo verklaarde' Maisky Woensdag, „staat, voor een moeilijke situatie. Het baat niet de oogen voor de feiten te sluiten. Bij de moderne oorlogs techniek worden elementen als bijv-, géneraal Winter of generaal Modder onbeteekenpnd. Het volk der Sov jets kan zijn vertrouwen niet stellen op dergelijke twijfelachtige factoren. De Sovjetunie heeft zware ver liezen geleden. De vijand heeft belangrijke industrie gebieden bezet en de Sovjets waren genoodzaakt fa brieken en bedrijven te ontruimen. Er zalgeruime tijd voorbijgaan alvorens het werk" elders hervat kan worden. Op' deze wijze is het voor de Sovjet Unie uiterst moeilijk de tot dusver geleden verhezen aan materiaal weer in te halen. Daarom moesten andere staten in de bres springen en vliegtuigen en tanks naar de Sovjet Unie sturen". In deze verklaring wordt de omvang van de zwakte 'der bolsjewieken weerspiegeld. Moskou voert thans reeds, zooals de „Prawda" dezer dagen juist heeft ingezien, een wanhopigen strijd om zijn bestaan. De landen echte/ als de Vereenigde Staten en Engeland, tot wie Stalin zich thans richt om zijn geweldige verliezen te neutraliseeren, overtreffen elkaar, in het opsommen van de moeilijkheden welke een snelle en doeltreffende hulpverleening in den weg staat. De „New York Herald Tribune" schrijft: Nu er slechte berichten uit het Oosten komen, nu Kiew ge vallen is en de Duitschers het Donetzbekken en waar schijnlijk ook het gebied van den Don bedreigen, grijpt men zich te Washington en Londen in de haren en zoekt wegen om den Sovjets tanks, vliegtuigen, kanonnen, enz. te leveren. Drie maanden heeft men ongebruikt laten voorbij gaan. De Londensche Nieuwsdienst schreef op het zelfde tijdstip dat de Engelsche en Amerikaansche de legaties in Moskou aankwamen, dat voorloopig noch de Britsche, noch de Amerikaansche productie een zoodanige hoogte zal bereiken, dat zij kan voorzien m de behoeften der Sovjets. Zelfs indien het benoodlgde materiaal geproduceerd werd, zou het niet in voldoen de omvang naar de Sovjet Unie vervoerd kunnen wor den. Na drie maanden lang gepraald te hebben met mooie beloften herinnert men zich thans opeens dat de transportwegen voor een snelle hulpverleening ontbreken. De in Amerika besproken mogelijkheid om over zee langs Noord-Siberië materiaal aan de Sov jets te leveren is gedurende den winter uitgesloten. Zelfs in den zomer is dit slechts mogelijk met behulp .van sterke IJsbrekers. Een leverantie via Moermansk kan met het oog op het nabije front nauwelijks ge schikt geacht worden, om nog maar te' zwijgen van de problematische wegen zooals over Iran. In deze ont brekende vervoersmogelijkheid schuilt reeds een der „physieke grenzen" voor de Angelsaksische htilpver- leeriirig. Het moet den Sovjets voldoende zeggen dat Engeland en Amerika moeten toegeven dat de eigen wapenvoorraden niet voldoende zijn om tot de ver- eischte snelle en uitgebreide zending van materiaal over te gaan. De pantser- en rijwielafdeelingen hebben een belangrijk aandeel gehad in de verovering van het gebied van Aunus in Oost-Karelië. (Foto Suomen-Hollancj) Getorpedeerd convooi vervoerde belangrijke lading. Onder sterk geleide op teeg naar het Noorden. Het D.N.B. meldt: De door de Duitsche duikbooten volgens het weermachtbericht van Donderdag tot zinken gebrachte 78.000 br.t. scheepsruimte der Brit sche koopvaardij komen, naar het D.N.B. van des kundige zijde verneemt, overeen met 110.000 ton ge wicht. 5500 wagons, elk van 20 ton, zouden noodig zijn geweest om deze lading per rail te vervoeren, d.w.z. dat 110 goederentreinen van 50 wagons voor het trans port noodig zouden zijn. geweest. Elke trein zou dan een lengte van een halven kilometer hebben gehad. Als de inhoud had bestaan uit levensmiddelen, zou een stad als Hul! zeven maanden van die hoeveelheid hebben kunnen leven. Het D.N.B. verneemt van militaire sijde de vol gende bijzonderheden: Toen het convooi werd ontdekt, bestond het uit twaalf schepen, die zwaar geladen naar het Noorden voeren. De Engelschen moeten de lading zeer be langrijk geacht hebben, want het convooi werd ge ëscorteerd door vier torpedojagers en drie bewakings vaartuigen. Een groot tankschip werd voortdurend door twee jagers beschermd. Volgens een uitgewerkt plan zetten de Duitsche duikbooten den aanval in. Onmiddellijk werden twee schepen getorpedeerd. Daarna kwam er beweging in het convooi. De jagers voeren wild heen en weer. De vrachtschepen wijzig den hun koers tegelijk met de bewakingsvaartuigen, doch dit hielp niet. Bij den volgenden aanval gingen drie schepen verloren. Nu verzamelden zich alle ja gers om het groote tankschip, dat niettemin ge torpedeerd werd. Intusschen was het convooi tot de helft ingekrompen. m De duikbooten bleveh de Schepen achtervolgen tot 'den volgenden dag en nog vijf sch'epen werden tot zinken gebracht. Slechts een klein schip ontkwam aan den ondergang door te vluchten toen de duikboo ten met grootere schepen bezig waren. De escorte schepen, die aanvankelijk naar alle windstreken ver strooid waren, concentreerden zich tenslotte om dit eene kleine schip. FRANSCH PROTEST IN LONDEN. VTCHY, 25 September. De Fransche regee ring heeft te Londen een protest ingediend wegens het tot zinken brengen van het Fransche stoomschip „Monselet". In de protestnota wordt er op gewezen dat: 1. De „Monselet" onder Fransche vlag voer en dat zij een lading pliosfaat aan boord had. bestemd voor een Fransche haven. Derhalve kan er geen sprake zijn van een goederentransport dat gelijk gesteld kan worden met oorlogscontrabande. 2. De Britsche aanval geschied is In de Fransche territoriale wateren, hetgeen met alle begrippen van het internationale recht ih strijd' is. (D.N.B.) Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede, Gottfried Feder overleden. Rijksdagafgevaardigde en publicist. Het D.N.B. verneemt uit München, 25 September. De bekende nationaal socialistische Rijksdagafge vaardigde Gottfried Feder is Woensdag in Murnau in Opper Beieren in den leeftijd van 58 jaar na een langdurige ziekte overleden. Gottfried Feder was reeds in de eerste jaren na de ireenstorting met de nationaal socialistische beweging in contact gekomen, nadat hij reeds in November 1918 zijn „Manifest over de bevrijding van de venteslaver- nij" had geschreven. Hij is vooral bekend door zijn geschriften van financieel politieken aard. Sedert 1924 was hij lid van den Rijksdag. In 1931 werd hij voorzitter van den .economischen raad der partij. In juni 1933 werd Feder staatssecretaris in het rijks- ministerie voor Economische Zaken en in April 1934 rijkscommissaris voor het „Siedlungswesen". In 1934 werd hij voorts professor, in October 1936 gewoon hoogleeraar in de faculteit voor architectuur aan de technische hoogeschool in Charlottenburg. Defensief bondgenootschap tusschen Ned.Jndië en de Maleische Staten? SJANGHAI, 25 September. (D.N.B.) Volgens be- richten uit Bangkok zouden Ned.-Indië en de Malei sche staten een defensief bondgenootschap hebben gesloten. DE GELDEN VAN DEN VROEGEREN JAH VAN IRAN. BERLIJN. 26 September. (D.N.B.) Reuter meldt uit Teheran dat volgens een aldaar gisteren gepubliceerde mededeeling de regeefing na grondig onderzoek geen bevestiging gevonden heeft van het gerucht dat de vroegere sjah geld op buiten- landsche banken zou hebben gedeponeerd. Door nog niet bekende oorzaak zijn gistermid dag bij Chillon aan het Meer van Genève mijnen ont ploft. Door vallende rotsmassa's werden een spoor baan en een weg, alsmede een deel van een goede rentrein bedolven. Een schildwacht, een spoorwegbe ambte en twee arbeiders kwamen om het leven. (D.N.B.) Uit Washington meldt het D.N.B.: Naar Asso ciated Press meldt heeft de hertog van Windsor gis teren een onderhoud van een kwartier met minister Huil gehad over den internationalen toestand. Tegen den middag werden de hertog en de hertogin door president Roosevelt ontvangen. De parlementaire correspondent van Reuter meldt dat Churchill bij de eerstvolgende bijeenkomst van het Lagerhuis een verklaring zal afleggen over den oorlogstoestand, in het bijzonder met betrekking tot de Sovjet Unie. Twee marinevliegtuigen zijn bij Pensacola in den Amerikaanschen staat Florida tijdens stormachtig weer neergestort, zoo meldt Associated Press. Zes Amerikaansche piloten vonden daarbij den dood. Kaashandelaren met jf 328.000 beboet. Het A.N.P. meldt: De consument heeft, voordat, bij de regeling van 30 Juni j.l. een gedetailleerde prijs vaststelling voor de verschillende handelsschakels werd gegeven, herhaaldelijk gelegenheid gehad zich over exorbitante kaasprijzen in den detailhandel te verwonderen. In den kaashandel waren inderdaad groote mis standen binnengeslopen. Zij waren voornamelijk een gevolg van de groote vraag, welke, naar dit artikel bestond... Hierbij ontstond vooral bij vele grossiers het beruchte „fooienstelsel": zij verkochten de kaas tegen de prijzen, welke volgens het zuivelbesluit 1940 (zuivelproducten) berekend mogen worden, stelden echter tegelijkertijd e.en „fooi" vast, welke de koppers hun moesten geven en die In directe ver houding stond tot de verhandelde hoeveelheid kaas. Bij de inspecties voor de prijsbeheersching kwa men hierover allerlei klachten binnen, zoowel van detaillisten als van consumenten. Tot een krachtig optreden met name in het kaascentrum Bodegraven erd toen besloten en 8 accountants van de Inspectie 's-Gravenhage hebben ruim 2 maanden noodig ge had om klaarheid in deze zaken te brengen. Hierbij bleek, dat de boekhouding van eenige handelaren niet in overeenstemming was met de werkelijk heid, daar de fooien niet warén opgenomen. Door recherchewerk kwam men er achter, dat deze gelden ln de privé-kassen werden verantwoord, waardoor dus ook voor deze handelaren de overtredingen kwa men vast te staan. Tevens bleek, dat de overtredingen weliswaar in hoofdzaak in Bodegraven geschiedden, echter leid den er ook draden naar andere plaatsen. In die rich tingen wordt het onderzoek nog voortgezet. Wegens het berekenen van hoogere prijzen dan de volgens het prijzenbesluit 1940 (zuivelproduéten) toelaatbare werden door den Inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Craveihage 32 kaashandela,- ren beboet. Het totaalbedrag dezer boeten bedraagt ruim f 328.000. De boeten, welke zijn opgelegd, wer den in elk geval afzonderlijk vastgesteld en hou den uiteraard verband met de door de ontoelaatbare praktijken verkregen extra-winsten zooals deze door de accountants zijn berekend. Tevens werd natuur lijk in het oog gehouden, dat er grove overtredin gen der prljsvoorschriften hadden plaats gehad. De firma F. N.'zag zich veroordeeld tot f 75.000 boete, de firma v. d. B. tot f 40.000, M. K. tot f 20.000, de 29 andere overtreders kregen kleinere boeten. KAPPERS MOETEN VOORTAAN HAARAFVAL BEWAREN. 's-GRAVENHAGE, 25 September. De directeur van het rijksbureau voor oude materialen en af-' valstoffen, daartoe gemachtigd door den secretaris generaal van bet departement van handel, nijver heid en scheepvaart, deelt in de Nederlandsche Staatscourant van Donderdagavond mede, dat de door hem op 15 November 1940 verleende dispen satie van het verbod, bedoeld in het eerste lid van artikel 5 van de oude materialen- en afvalstoffen- beschikking no. 2/40 met ingang van heden wordt ingetrokken voor zoover betreft mensohelijk haar, voor alle ondernemingen in den zin van bovenge noemde beschikking, met uitzondering van die ondernemingen, welke in het bezit zijn van een of meer vergunningen van genoemd bureau als tus- schenhandelaar. Op 'kleinhandelaren is deze intrek king niet van toepassing, aangezien deze reeds in het bezit zijn van een door Het rijksbureau ver leende vergunning. Als gevolg van deze intrekking is het koopen, voorhanden of in voorraad houden, bewerken, ver werken, doen verwerken, te koop aanbieden, ver- koopen of afleveren van menschelijk haar verboden aan alle ondernemingen, met uitzondering van kleinhandelaren en tusschenhandelaren, die in het bezit zijn van een vergunning, alsmede de houders van een bijzondere door het rijksbureau verleende vergunning voor den handel in of de bewerking van ongezuiverd menschelijk haar. Ingevolge de opneming van menschelijk haar onder de oude materialen en afvalstoffen zijn thans de kappers verplicht, den in hun bedrijf ontstanen haarafval te bewaren en aan den erkenden vaklian- del af te leveren. Van deze verplichting wordt dispensatie verleend, zoolang niet voor het geregeld afhalen daarvan wordt zorg gedragen. (ANP) WETENSCHAPPELIJKE EN TECHNISCHE TIJDSCHRIFTEN. 's-GRAVENHAGE, 25 September. Ingevolge de 12de alinea van artikel 3 van het derde uit voeringsbesluit betreffende het Journalistenbesluit vallen tijdschriften, welke als zuiver wetenschap pelijk of technisch dienen te worden aangemerkt, buiten de toepassing van dit besluit. Uitgevers, die van oordeel zijn, dat een door hen uitgegeven tijdschrift tot deze categorie behoort, kunnen tot den secretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming, p.a. Wassenaarscheweg 6, 's-Graven hage, het verzoek richten het tijdschrift als zoo danig te erkennen. Dit verzoek dient vergezeld te gaan van een exemplaar van den laatst versche nen volledigen jaargang benevens van het laatst verschenen nummer. (ANP). Oud-minister Posthuma over den productieslag. 's GRAVENHAGE 26 September. Ter ondersteuning de maatregelen, getroffen voor de regeling van de land bouwproductie. werd bij besluit van den RUkscommissaris van 19 Maart J.l. onder voorzitterschap van oud-minjster dr. F. E. Posthuma de commissie ingesteld, welke sinds dien als „commissie-Posthuma" algemeene bekendheid geniet, vooral wegens haar activiteit voor den productie slag. Nu deze commissie een half jaar heeft gewerkt, zal het wellicht velen interesseeren het- oordeel van dr. Posthuma over de vooiloopige resultaten van dien productieslag te vernemen en omtrent de verdere maatregelen te worden ingelicht. Een redacteur van het A. N. P. heeft don oud-minister bereid bevonden daarover een en ander te vertellen ln een raaggesprek. De eerste vraag, welke in dit verband tot dr. Posthuma werd gericht, was, of het effect, dat de productieslag tot- nutoe heeft opgeleverd, bevredigend ls te achten. Dr, Posthuma antwoordde: ontevreden over hel tolnutoe behaalde resultaat ben ik zeker niet. Wil Nederland zich zelf kunnen voeden, dan dient er in de allereerste plaats voor gezorgd te worden, dat broodgraan en aardappelen in voldoende mate ter beschikking komen. Het resultaat van deze actie laat zich het best door eenige cijfers illustreeren. In 1940 waren met broodgraan beteeld 78.000 hectaren wintertarwe, 56.000 hn. zomertarwe, 219.000 ha. winterrogge en 9000 ha. zomerrogge. dus in totaal 362.000 ha. waarvan 134.000 ha. tarwe en 228.000 ha. rogge. Over 1941 zijn deze cijfers als volgt: 82.000 ha. winter tarwe, 55.000 ha. zomertarwe, 229.000 ha. winterrogge en 12.000 ha. zomerrogge, hetgeen een totaal uitmaakt van 378.000 ha., waarvan 137.000 ha. tarwe en 241.000 ha. rogge.' Met consumptieaardappelen waren beteeld in 1940 92.000 ha., met fabrieksaardappelen 37.000 ha., tezamen 129.000 ha., en ln 1941 resp. 117.000 en 43.000 ha., samen 160.000 ha., dus een vermeerdering met 31.000 ha.„ waarvan 25.000 ha. consumptieaardappelen én 600CT Ka. fabrieksaardappelen. In het kader van den productieslag 1941 ls verder vooral ook het scheuren van grasland reeds sterk gepropageerd. Hieraan is kracht bijgezet door de toekenning van een z.g. scheurpremie ten bedrage van f 100 per ha. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat gedurende het voorjaar in rond 22.000 hectaren grasland de ploeg is gezet. Wat de koolzaadcampagne betreft, hiervan ls een ver meerdering met ongeveer 10.000 hectaren koolzaad dat van het grootste belang is voor de vetvoorziening se dert verleden jaar het resultaat. In de laatste Jaren was; gemiddeld niet meer -dan 1000 ha, met koolzaad beteeld, Natuurlijk, aldus dr. Posthuma, is het jammer, dat het weer niet altijd heeft medegewèrkt. Zoo is de graanoogst tengevolge van het aanhoudende natte weer ln Augustus niet best te noemen. Maar alles en alles bij elkaar ls er zeker reden tot tevredenheid- U zegt. dat er in de toekomst nog zeer veel te doen valt. Mag ik "hieraan de vraag verbinden welke uw voornemens zijn voor het volgende werkjaar? Deze vraag meen ik het béste te kunnen beantwoorden door u een overzicht te geven van het programma 1941'42, zooals ik dit dezer dagén heb opgestéld. Dit programma omvat tien punten, te weten: 1. Geen plekje cultuurgrond mag onbenut blijven, ter wijl de cultuurtoestand van den bodem zoo gunstig mo gelijk moet zijn. ,.Geen' plekje onbenuj" geldt niet alleen voor den boerengrónd, doch ook voor parken, plantsoe nen, bouwterreinen en mede voor particuliere tuinen. 2. De grootst mogelijke oppervlakte bouwland. Dus: scheuren van alle grasland, dat daarvoor nog in aanmer king komt. In dat verband denk ik natuurlijk ln de eerste plaats aan de zandgronden en verder ook aan de voor scheuren geschikte klei- en zwavelgronden. 3. Gebruik van deugdelijk, zooveel mogelijk dus van door den Ned. Alg. Keuringsdienst (N. A. K.) goedgekeurd zaalzaad en poolgoed, dat, wat het eerste betreft, deug delijk gereinigd en ontsmet diént te worden, 4. Op peil houden van den verbouw van broodgraan en aardappelen, zoomede uitbreiding van den koolzaadver-, bouw. Niet alleen de beteeldé oppervlakte, doch ook het gebruikte ras speelt in dezen een rol. Onder alle omstan digheden verdienen de veel-opbrengende rassen de voor keur. 5. Plantenzielcten-bestrijding. Hieraan en ook aan de bestrijding van onkruid dient alle aandacht geschonken te worden. - 6. Moderne weidebouw. Dus: omweiden, Flnsch kuilen en énsileeren, silobouw, hooi-ruiteren, grasdrogen. 7. Verbouw van stoppelgewassen. Ook indien de kunst- mestpositie minder gunstig is, levert een land met een na-gewas meer op dan een, waarop geen stoppelgewas is verbouwd. De grootst mogelijke uitbreiding van den ver bouw van stoppelgewassen is dus onder alle omstandig heden geboden. 8. Deugdelijke mest- én gierbewaring. Dit is mede een van de voornaamste punten van den productieslag. 9. Verbetering van de productie-eigenschappen en van den gezondheidstoestand van onze veestapel. Dus: de grootst mogelijke uitbreiding van stamboek-, en fok- vereenigingswezen en van de melkcontröle, van de t. b. c.-, de bacillus-bang-, de runderhorzel- en de sarcoptes- schurftbestrijding. 10. Rationaliseering van den paardenarbeid. door: a. goede behandeling, juiste voeding en verpleging. b. een betere verdeeling: van het paardenwerk over het ^e.^verminderinug van het paardenwerk door betere ver kaveling der perceelen én eventueel ook door aanbeste ding van eèn deel van hét werk in de spitstijden. d. 'grootere arbeidsprestatie" per "paard;'door o.m." heti combineeren van werktuigen, het gebruikvan luchtban denwagens, het vormen van meerspannen. I bat is inderdaad een programma, dat er zijn mag. Welk dezer punten' acht u nu het belangrijkste, dr. Posthuma? Het scheuren van grasland is op dit oogenbllk zeker het belangrijkste punt van den productieslag. Dr. Posthuma zette hierna uiteen, dat slechts 100.000 ha. grasland behoeft te worden gescheurd. Voor den langeren duur van den productieslag noemde dr. Posthuma vooral de punten 6 en 8 van belang. NIEUWE UITGAVEN. JONGENS- EN MEISJESBOEKEN. „Pasja en het geheim van Belversven" door Henk Helder. Band en illustraties van Marten Toonder. Uitgave Jacob van Campen te Amsterdam. In dit boek wordt verteld hoe eenige jongelui hun zomervacantie in Brabant, In de omgeving van Oisterwijk, doorbrengen. Aanvankelijk hadden deze jongens een voetbalclub gevormd „De zeven schop- pers", later herdoopt, in- „De Schoppenzeven". Vooral hun jaurlijksche kampeertochten zijn altijd een succes, en één van deze tochten wordt nu in dit boek zeer levendig en boeiend beschreven, zoodat onze jongens het in één adem zullen uitlezen. Ook de komische noot ontbreekt geenszinB in dit aardige jongénsverhaal. „Jantientje en Ko aan de wal", door C. E. PotharstGimberg. Geïllustreerd door Toon Pluymers. N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. Jantientje, een aardig, opgewekt meiske en haar flinke broer Ko, waar wij reeds eerder kennis mee maakten in een vorig boek aan boord van de „Christina Elisabeth", gaan in dit boek een tijd aan den wal leven, omdat ze naar *school moeten. Ze komen dan bij hun grootmoeder in huis. Hun be levenissen worden "heel" fijngevoelig door deze knappe schrijfster verteld. Een prettig, frisch verhaal waar van onze jongens en meisjes zullen genieten. De illustraties zijn van Toon Pluymers. „Ship Ahoy" door Freddy Stroh. Uitgave Hol- landia Drukkerij N.V. te Baarn. In de bekende Ster-Serie verscheen deze meisjes roman, zonder eenige pretentie, maar luchtig, vlot en geestig geschreven, een boek dat ook ouderen zullen kunnen appreeieeren. Het is het verhaal van een vroolijke vacantie, door gebracht op de Kager-plassen aan boord van een motorboot, die op een lot uit de loterij werd gewon nen. Ontspanningslectuur van de goede soort voor oudere meisjes. De persdienst van den Nederlandschen Omroep be richt, dat de Duitsche radio-omroep de herdenking van den sterfdag van Mozart Zondag 28'September te 18,10 uur voortgezet met dè uitvoering van een aantal werken van den meester onder den verzameltitel „Leidenschaft in Mannheim". In den nacht is een inbraak gepleegd in de op slagplaats van den boter- en kaashandel Daniels en Co. Prinsegracht 977 te Amsterdam. Een hoeveelheid van 680 K.G. boter werd door de dieven buitgemaakt. Ook twee bakfietsen van de firma waren verdwenen en zijn dus waarschijnlijk gebruikt om de gestolen boter te vervoeren. Dank zij de oplettendheid en medewerking van een expeditieknecht is de, politie te Amsterdam er ih geslaagd, drie jongemannen te arresteeren, die zich aan straatdiefstal hadden schuldig gemaakt. Hoewel zij aanvankelijk ontkenden, reeds eerder soortgelijke diefstallen te hebben gepleegd, hebben zij onder den druk van het allengs verzamelde bewijs materiaal een diefstal aan de Nassaukade toegegeven. De daar gemaakte bult, ter waarde van f 3000. was inmiddels voor f 1500 aan twee opkoopers verkocht, waar zij thans in beslag is genomen. Ook de beide helers zijn gearresteerd. Thans wordt nog nagegaan, of de drie dieven wel licht nog meer op hun kerfstok hebben. Wegens bedreiging met zware mishandeling van den vroegeren burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. L. J. vun 1-laaren, heeft de Rotterdamsche rechtbank den 46-jarigen gedetineerden J. A. van H. te Schiedam veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis. De Amsterdambsche politie heeft in een pak huis aan de Prinsegracht aldaar negen jongens van 10 tot 16 jaar aangehouden. Zij hadden Jn het pak huis ingebroken en daar Worst gestolen. IN DE WEEK VAN 21 SEPT. T/M 27 SEPT. Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 21 SEPT. T/M 27 SEPT. 1941 56-4 BROOD 36 BROOD 36 VLEESOH 36 VL.WAREN.. 36 MELK I 37 RESERVE 4 Rants. Vz Rantsoen V?. Rantsoen 1 Rantsoen IVi. Liter 3V2 K.G 7 SEPT. T/M 4 OCT. 1941 114 ALGEMEEN. 115 ALGEMEEN. 116 ALGEMEEN. 36-ó 1-35 BLOEM C RIJST C HAVERM. 117 ALGEMEEN. 118 ALGEMEEN. 119 ALGEMEEN. 34-35 36-37 KAAS 25 SEPT. T/M 13 OCT. 1941 1 K.G 250 Gram 500 Gram Vz Rantsoen 250 Gram 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100, Gram 100 Gram S6-37 BOTER 56-37 VET 250 Gram I 250 Gram Brood of gebak Vleesch of vl.waren Melk Aardappelen Suiker Koffie-surrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Havermout Havermout Gort Vermicelli of maizena Kaas Boter Boter met reductie Beschikbaar per persoon: In tijdvak van een weck 9 18 20 18 Rants. 7 3J/z Liter. 3Vz 31h 3*/s 3Vz K.G. In tjjdvak ygn vier weken 1111 K.G. 250 250 250 250 Gram. 500 500 500 500 Gram. 250 Gram. 250 Gram. 250 250 250 250 Gram. 250 250 250 250 Gram. 100 100 100 100 Gram. 400 400 400 400 Gram. In tijdvak van 19 dagen 250 500 500 500 Gram. 250 500 500 500 Gram. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag of Dinsdag is niet geoorloofd. T" EEN RANTSOEN IS: BROOD: 100 gram brood. GEBAK: 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf 14.0 gram ..speculaas, koek, óf 300 gram cake, óf 400 gram gevuld klein korstgebak, óf 590 gram gevuld groot korstgebak, óf 600 gram taart, gebakjes. .del, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. BLOEM: 70 gram tarwebloem, MAÏZENA: 100 gram maizena, sago. aard appelmeel, óf 100 gr. zetmeel, verwerkt iij puddingpoeder of pu<j. dingsauspoeder, RIJST: 250 gram rijst rijstemeel, -bloem! -gries, gruttemeel (geI rnengd meel). HAVERMOUT: 250 gr. havermout, -vlokken! -bloem, aardappelvlokl ken. GORT: 250 gram gort, gortemeel, grutten. VERMICELLI: 100 gr. vermicelli, macaroni, spaghetti. VLEESCH: 100 gram vlebsch gewicht van been inbegrepen. VLEESCHWAREN: 75 gram gerookt of ge. kookt vleesch, óf 75 gram gerookte worst soorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten óf 125 gram leverarti kelen. tongeworst, nierbrood óf 150 grani bloedworst, zure zult. JAM: 500 gram jam, stroop, honing, enz. Voor de overige arti kelen is het rantsoen gelijk aan de in boven staande li.jst vermelde hoeveelheden. Nog eenige andere bonnen PETROLEUM. BON 13 (Bonkaart M en O) t.m. 5 Octobër: 2 L. SCHEERZEEP ENZ. BON J (Textielkaart) T.m. 31 Dec.: 50 gr. ZEEP (Bonkaart Algem.) BON 113 en BON „B Zeep" der Zeepkaarten P en Q. T.m. 30 Sept.: 150 gr. toiletzeep, 90 gr. huishoudzeep, 200 gr. z, zeep (oude samenstel ling), 100 gr. z. zeep (nieuwe samenstelling), 300 gr. z. zeeppasta. 250 gr. zeeppoeder, 450 gr. waschpoeder. HONDENBROOD. BON 16. T.m. 30 Sepfc: Groep 1 en 2: 10 Kg: Gr. 3: 8 Kg: Gr. 4: 5 Kg; Gr. 5: 4 Kg; Gr. 6: 3 Kg. KATTENBROOD. BON 16. T.m. 30 Sept.: lVz kg. BRANDSTOFFEN. Bonkaart Haarden en Kachels t.m. 31 Dec.: Bonnen 01, 02, 03 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonnen 05, 06, 07: 1 eenheid turf. Bonkaart Haarden en Kachels K t.m. 31 Dec. Bonnen 01. 02, 03. 04 per bon 1 eenheid vaste brandstóf. Bonnen 05, 06, 07, 08: 1 eenheid turf. Bonkaart Centrale Ver warming L t.m. 31 Dec. Bonnen 0111 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonkaart „Brandstoffen één eenheid" tót 1 Mei 1942: 1 eenheid vaste brandstof. Bon 05 KF van de kaar ten M en N. Geldig t.m. 30 Sept.: 1 eenheid vaste brandstoffen. Bon Generator-anthra- ciet 9de periode 1 H.L. anthracietnootjes of 5(J kg turfcokes. Geldig t.m 30 Sept. Bon Generatorturf 9de periode: 50 stuks bag- gerturf. Geldig t.m. 30 Sept. Eerste persconferentie op bet Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Donderdagmiddag werd. onder leiding van den heer M. Blokzijl, hoofd van de afdeeling perswezen van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, de eerste dagelijksche persconferentie on der Nederlandsche leiding door den secretaris-gene raal van genoemd departement prof. dr. T. Goede- waagen met een rede geopend. Van Duitsche zijde waren aanwezig de heeren W. Janke, leider der Êresse-abteilung van het rijks-commissariaat, H. •reves, W. von Fetter, Hauptmann Bruns en O. Grafenhorst. In zijn openingsrede memoreerde prof. Goede- waagen de hoogachting, die de Duitsche pers in haar berichtgeving steeds voor Nederland en zijn cultuur betoond heeft. Na een woord van welkom tot de Nederlandsche pers sprak hij de hoop uit, dat zij in het huis van het departement de bron moge vinden, waaruit zij in dè toekomst het nieuws zal kunnen putten in het belang van het Nederlandsche volk. In het bijzonder bracht spreker dank aan den Presse-dezernent, den heer W. Janke voor de wijze, waarop hij als leider der- persconferentie, steeds öp'd'e bres stond, voor de belangen der Nederland sche pers. Met nadruk wees hij er op, dat de thans aangevangen persconferenties o.p he.t departement, die plaats vinden in volledige overeenstemming met de Duitsche autoriteiten, zullen worden ge houden in den geest van het streven naar volledige gerechtigdheid van ons volk. Na een kort woord van den heer M. Blokzijl ih aansluiting aan deze rede, sprak de heer W. Janke, leider der presse-abteilung van het rijkscommis sariaat, die vooreerst de heeren prof. dr. T. Goede- waagen en M. Blokzijl voor de door hen gesproken woorden dank zegde, vervolgens in herinnering bracht welk een uitnemende wijze van samen werking zich reeds allengs tusschen de Nederland sche en Duitsche instanties ontwikkeld had en ten slotte met verwijzing naar de rede, welke de Rijks commissaris Rijksminister Seyss Inquart 27 Juni j.l. te Amsterdam hield, er den nadruk op legde, dat ook dit stadium in de ontwikkeling bewijst, noe het doel der Duitsche autoriteiten is, de zelfstan digheid van Nederland te bevorderen, geenszins annexatie in het voornemen ligt en hoe, alnaarmate het Nederlandsche volk zich vrij weet te maken van verkeerde oude bindingen, van Engelsche invloeden en van Joodsche heerschzucht, deze vrijheid bereikt wordt en Nederland een eervolle plaats in het ge lid der Germaansche volkeren verwerft. Op de diverse toespraken volgde hartelijk ap plaus. Tenslotte werd technisch nog medegedeeld, dat de conferenties in het departement van Volksvoor lichting en Kunsten voortaan zullen worden aan geduid als Nederlandsche, die in het gebouw Kneu terdijk 20, als Duitsche persconferenties. (ANP) RAAD VAN TOEZICHT RIJKSVERZEKERINGSBANK. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft aan A. Stapelkamp en A. C. de Bruyn beiden te Utrecht, eervol ontslag verleend als lid en aan W. de Jong en Jos. Veldman, beiden te Utrecht, en B. A. Alofs, te Amsterdam, als plaatsvervangend lid van den Raad van Toezicht, op de Rijksvetzelteringsbank en als lid van dezen raad aangewezen G. Klein en B. Ponstein, beiden te Amsterdam en als plaats-vervangend lid; J. J. Koster te Amsterdam, H. J. v. d. Laan, te Rotter dam en mr. A. J. Lelieveld, te Warmond. De Nationale Jeugdstorm bestaat zeven jaar. Het ANP meldt, dat de Nationale Jeugdstorm 7 jaar bestaat en 15.000 leden telt en schrijft dan ojm.: „De hoofdstormer, leider van den Nationalen Jeugdstorm, heeft, nu de jeugdstorm zeven jaar bestaat, beslote de 1200 oude, trouwe leden te eeren, door hun een bijzonder draagteeken te ver strekken, voorzien van hun stamboeknummer, een eeredraagteeken dus. Alleen zij, die vóór 10 Mei 1940 lid waren van den jeugdstorm zullen dit eereteeken ontvangen en laten zal het alleen nog maar in zeer beperkt aantal door den hoofdstormer uitgereikt worden aan hen, die zich zeer verdien stelijk hebben gemaakt voor den jeugdstorm én daarmede voor geheel ons volk. Zaterdag zal deze uitreiking geschieden in alle streken van ons land, in verschillende plaatsen in de oude kwartieren, waar de jeugdstorm zijn moei lijke taak heeft aangevangen. Dien middag zal de hoofdstormer van 16.30 uur tot 17 uur door de radio zijn getrouwen toe spreken en over hun hoofden heen ae geheele jeugd van Nederland". faillissementen. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V.. Amsterdam). UITGESPROKEN: 22 Sept. J. Th. Gijselaar. ln bloembollen, tevens hande lende onder den naam Pierre van Arckel. fotografisch kunstatelier, te Hillegom, Weeresteinstraat 65. Recht. Comm. Mr. G. H. B. van den Boom. Cur. Mr. L. Sprey te Lelden. 24 Sept. H. B. Martens, houtwarenfabriek, wonende te Utrecht, Jansveld 7 bis. Recht. Comm. H. P. J. M. Loeff. Cur. Mr. H. D. ten Cate te Utrecht. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 12 Sept. H. Feenstra, voorheen pluimveehouder te Rlj- perkerk. thans schilder te Leeuwarden. 18 Sept. B. Ilbrink, koopman, Zutphen. 18 Sept. P. Vellinga, groentenventer. Veenwoudsterwal GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 23 Sept. Petrus Joseph Hendriks, aannemer, Helmond, Tolpoststraat. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Ultk. nihil aan conc. cred. 23 Sept. H. J- van Mourik, koffiehandelaar. Arnhem. Ge ëindigd door het verbindend worden der derde tevens na- uitdeelingslijst. Uitk. 0.61 (ingekomen baten na beëin diging van het faillissement). Dappere, moedige mannen Dappere moedige mannen zijn het, de Nederland sche vrijwilligers, die in de S.S. Stancfaard Westland hun leven hebben ingezet voor de verdediging van Europa tegen het bolsjewisme. Den geheelen veldtocht in Sovjet-Unie hebben zij reeds meegemaakt en vele staaltjes van ware doodsverachting hebben zij be toond, daarmede het bewijs leverend dat zij Holland- sche zonen zijn, nazaten van een roemrijk geslacht. Neemt een voorbeeld aan deze Nederlanders en toont dat ook gij niet achter blijft als er een beroep op u wordt gedaan. U kunt thans ook een steentje bijdragen aan het geweldige werk, dat ginds in het Oosten verricht wordt. Steunt gij de Nederlandsche Ambulance, die straks uitgezonden wordt om aan de gewonden, vriend zoowel als vijand en aan de in. nood verkeerende bur gers hulp te verleenen. Stort uw bijdragen op girorekening 8 7 6 0 0. NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koniginnegracht 22, 's-Gravenhage. PRIJSREGELING VOOR CICHOREI- EN WITLOFWORTELEN. 's-GRAVÊNHAGE, 25 September. De gemach tigde voor de prijzen maakt bekend, dat binnenkort prijzen zlillen worden vastgesteld, waartegen de telers groene cichorei-wortelen en versche getrok ken'witlofwortelen aan daartoe door de N.A.C, er kende drogerijen mogen verkoopen. Eveneens zal een prijs worden vastgesteld voor versohe witlof wortelen, welke voor veevoeder worden verkocht. De prijs van groene cichoreiwortelen zal eenige verhooging ondergaan in vergelijking met die van het vorige jaar, terwijl de prijs van witlof wortelen bij verkoop aan drogerijen hieraan ongeveer gelijk zal zijn. De prijs van de tot veevoeder bestemde witlofwortelen zal lager liggen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat onge motiveerde px-ijsopdrijving slechts tót groote te leurstelling zal kunnen leiden. In dit verband wordt onder de aandacht ge bracht, dat het drogen van deze producten slechts zal zijn toegestaan aan drogerijen, die daartoe een vergunning van de Nederlandsche Akkerbouw- Centrale hebben ontvangen. (ANP) jftadio Qioqwrnita ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7,45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (e.o.). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Bandi Balogh en zang met pianobegeleiding. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Gevarieeid programma. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stich ting). 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Herdenking van de op richting van de Nationale Jeugdstorm. 5.00 Voor de bin nenschippers 5.15 B. N. O. Nieuws- eh economische ert beursberichten. 5.30 50ste debutantenconcert in het Ge meentemuseum te Den Haag. 6.00 Reportage. 6.15 Causerie: Lofwaardig werk onzer voorouders eeuwen geleden. 6-30 Rotterdamsch kamerensembie. 7.00 Actueel half uurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Herfstprogramma. 9.25 Gramo foonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: Dutch News Reel. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Lichte muziek (e. o.). 12.00 Cello, plano en gra mofoonmuziek. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 1.00 Boyd Bachman en zijn orkest. 1.40 Voor de jeugd. 2.00 Gooisch Strijkorkest. (Om 2.45 Voor de platte- landsjeugd). 4.00 Vroolijke weekeindklanken. 4.50, Gramo foonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Luchtvaartcursus. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Cyclus: In een nieuw licht bezien (voorbereid door de N. S. B.). 6.15 Ramblers (opn.). 6.45 Als ik 't voor 't zeg gen had, causerie. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Pianovoor dracht. 7.45 Reportage. 8.00 Fluit, hobo cn piano. 8.45 Cau serie: Ontaarde kunst. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O.: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.05—10.20 Brandende kwes ties, causerie (opn.). duitsch rijksprogramma ZATERDAG 27 September. Eric-Then-Berg en Helmut Zernick, begeleid door Richard Beckmann, spelen in het solistenconcert van 11.00-11.30 uur het eerste en tweede deel uit de sonate in f-dur voor viool en plano van Georg Frledrich Höndel en de piano-sonate in C-dur „Wald- steinsonate" van Ludwlg von Beethoven. Van 17.10-17.25 uur brengt Heinz Stoguweit „Humor uit het Rijnland". Van 18.0018.30 uur zendt de Deutschlandsender een con cert uit met werken van Dïttersdorf en Wolf-Ferrari, ge speeld door het kamerorkest Karl Ritenpart, met mede werking van Wilhelm Meyer, hobo en Heinz Hoefs, fluit, van 20.15-20.50 uur 30 minuten vroolijkheid triet ons week eind cabaret. Daarna worden frontberichten gegeven. Hierop volgen melodieën uit klassieke operettes van 21.15—22.00 uur. Dé uitvoerenden zijn Nelly Peckensen. sopraan, Wilhelm Walter, bariton en het orkest van het theater van de stad Strassburg onder leiding van Fritz Adam. Het muzikale kunnen en beleven van den 21-jarigen Mozart in Mannheim staat in het middelpunt van de 4e Mozarfcuitzending van den Grootduitschen Radio-omroep op Zondag 28 September van 18.10—19.10 uur, welke uit het Mannheimer slot uitgezonden wordt. Eén orkest trio van Johann Stamitz, den stichter van da Mannheimer school, leidt de uitzending ln. Van de Mann heimer werken van Mozart worden de sonate voor piano en viool in. C-dur* en het concert voor fluit en orkest in D-dur uitgevoerd. Klara Ebers zingt de concertaria „Non so d'onde Viene", welke Mozart voor de sopraan Aloysla Weber schreef. In deze uilzending speelt het orkest van het Mannheimer Nationaal-theater onder leiding van Ge- neralmusikdirektor Karl Elmendorff; als solisten werken medé: Max Hergl, viool, Erna Maria Woez, piano en Wllly Schmidt, fluit,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2