Aspirin De verjaardag van het driemogendhedenpact Vele kleintjes... ACHTER HET ITALIAANSCHE FRONT IN HET SOVJETGEBIED. Russisch gevangenen bijeen wachtend op het transport. (Foto Luce-Holland) Binding der volken met gelijke idealen en belangen' BERLIJN, 27 September. (A.N.P.) Heden is het een jaar geleden dat het driemogendhedenpact tus- schen Duitschland, Italië en Japan gesloten werd. De herinnering aan deze gebeurtenis werpt de vraag op hoe de uitwerking van het pact geweest is. Het drie mogendhedenpact was gebaseerd op drie groote ge dachten. Het wilde de volken verbinden welker idealen en belangen gelijk zijn. Het zocht %-oor de practische politiek van deze staten een gemeenschap pelijk diplomatiek instrument te verschaffen. Ten slotte was het gedacht als kristallisatiepunt van een nieuwe ordening in het algemeen. Al deze verwach tingen zijn uitgekomen op een wijze die Berlijn, Rome en Tokio aan het einde van het eerste jaar met voldoening vervult. Ideologisch heeft het driemogendhedenpact de door het nationaal socialisme vernieuwde idee van het Duitsche rijk, de in het fascisme herboren idee van het Imperium Romanum en de oude Japansche kei zerlijke idee tot een ontmoeting geleid, tegenover welker geestelijke stootkracht de rest van de wereld niets gelijkwaardigs kan zetten. Elk van deze wereld beschouwingen ademt een wil tot vernieuwing, een geestelijke dynamische kracht waaraan geeri denkend mensch zich kan onttrekken Hun samenwerking evenwel voor den geestelijken wederopbouw van de wereld geeft aan de practische politiek der drie mo gendheden een rechtmatigen ethischen grondslag. Het driemogendhedenpact vormt zoowel een begrenzing als een verbinding. Het bevestigt de aanspraak op lei ding van de as in het Groot-Europeesche gebied en de aanspraak op leiding van Japan in het Oost- Aziatische gebied. Het verschaft voor de eerste maal het begrip eener ordenende macht en het verzekert voor de motiveering en de handhaving van deze aan spraak de wederkeerige ondersteuning van de drie mogendheden. Noch zijn politieke noch zijn. militaire factoren dragen een aggressief karakter. De eerste twaalf maanden van zijn bestaan hebben dit op in drukwekkende wij^e aangetoond. De politieke bepa lingen van het verdrag waren van tevoren zoo op gesteld dat zij op andere volken niet afschrikwek kend maar aantrekkelijk moesten werken. Het drie mogendhedenpact wilde geen geheim politiek docu ment zijn, welks uiteindelijke doeleinden in het duister lagen. Het zag af van breedvoerige argumentatie en deed in plaats daarvan een beroep op de eerlijkheid en het gezonde verstand. Het indrukwekkende aantal landen, dat zich de laatste twaalf maanden bij het driemogendhedenpact heeft aangesloten, bewijst dat deze bedoeling be grepen is. De diplomatieke geschiedenis kent geen ge beurtenis, waarin een staatsverdrag een dergelijke aantrekkingskracht heeft uitgeoefend als het driemo gendhedenpact. Slowakije, Hongarije, Roemenië, Bul garije, Kroatië zagen elk voor zich in dat hier voor de eerste maal in de Europeesche geschiedenis een practische mogelijkheid geboden werd hun politiek in één verband tezamen te brengen, dat tevens de spreektribune is van de toonaangevende groote mo gendheden van Europa. In het driemogendhedenpact werd de nieuwe Europeesche ordening niet gedicteerd, maar opgesteld. Het veroorloofde de volledige ont wikkeling der nationale mogelijkheden, de volkomen vervulling van den wensch naar politieke zelfbe schikking en naar gelijktijdige economische samen werking van allen met allen. De in het driemogendhedenpact verbonden Euro peesche staten bezegelen thans hun wensch naar po litieke samenwerking door de wapenbroederschap op de slagvelden van het Oosten. Zij strijden daar schou der aan schouder om hun gemeenschappelijk op bouwend werk eens en voor altijd te beschermen tegen de krachten der verwoesting. In den Europeeschen sector is daarmede van de onderteekenende mogend heden van het drielandenpact een onwrikbare lotsge- meenschap ontstaan. Wat voor de Oostelijke peri pheric van Europa geldt, waar Duitschland de strij denden aanvoert, geldt voor den zuidelijken rand van het continent, waar Italië de voornaamste last van den strijd draagt. Het driemogendhedenpact maakt de Middellandsche Zee weer tot een Europeesche zee en de leefruimte van de Middellandsche Zee weer tot een Europeesche leefruimte, waarin de eerste plaats toekomt aan het land, zonder hetwelk de Middelland sche Zee een zee zonder historie zou zijn. Aan de oevers van de Middellandsche Zee staan thans Duitsche en Italiaansche soldaten om aan dezen eisch kracht bij te zetten en daarmede een ge bied te herwinnen dat aan Europa op nauwelijks min der kunstmatige wijze ontvreemd was dan het Euro peesche Rusland. Evenals in Europa zijn ook in Oost-Azië de denk beelden van het driemogendhedenpact meer en meer tot de richtsnoer eener practische politiek geworden, welke door Japan krachtig geleid, door de instem ming van Duitschland en Italië gesteund wordt. De erkenning van Nanking door de as was daarbij een even belangrijke gebeurtenis als de succesvolle Ja pansche bemiddeling in het conflict tusschen Thailand en Indo-China en later de militaire samenwerking tusschen Frankrijk en Japan in Indo-China, welke met volledige instemming van Viehy tot stand kwam. Met het verleenen van bepaalde militaire rechten al daar is de in het driemogendhedenpact neergelegde aanspraak van Japan op leiding in Oost-Azië voor de eerste maal ook erkend door een mogendheid die zelf niet tot de onderteekenaars van deze overeen komst behoort. Militair gezien streeft het driemogendhedenpact het 'doel na elke nieuwe uitbi-eiding van den oorlog te bemoeilijken. Evenals het politieke doel der overeen komsten een uitnoodiging tot alle landen om mede werking behelsde, die geneigdheid vertoonen voor de vorming van een nieuwe ordening, wilde het militaire deel een waarschuwing richten tot allen het werk niet te verstoren. Deze waarschuwing is niet onopge merkt gebleven. De militaire defensieve clausules van het driemogendhedenpact vormen heden een niet te ontkomen factor in de overwegingen van hen die verlangen naar een uitbreiding van den oorlog over 'de geheelë wereld. De uitdager weet thans welke de reactie zou zijn van de landen die in het driemogend hedenpact vereenigd zijn. Het driemogendhedenpact tenslotte heeft zich daar- 'door weten te handhaven dat het midden in den oor log den eersten steen legde voor den opbouw van een veiligen en blijvenden vrede. Het is geworden tot het getimmerte en de omlijsting van de politieke toe komst van een geheele reeks %'olken in twee wereld- 'deelen. Steeds krachtiger heeft men de in het driemo gendhedenpact neergelegde gedachte gezien als de Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C, J. van Tilburg, Heemstede. Magna Charta eener nieuwe betere wereld. Hier werkte een natuurwet, welke een discipline van staatslieden wist om te zetten in practische con structies die ten voordeele zijn van alle betrokkenen. Het driemogendhedenpact weet zich te handhaven omdat het aan elk volk de voortzetting van zijn eigen politiek veroorlooft en daarbij toch het groote ver band van het leven der staten onderling in het oog houdt, zonder welke onze kleiner geworden wereld op den duur niet bestaan kan Nog meer landen bij het driemogendhedenpact BERLIJN, 26 September. In gewoonlijk goed- ingelichte kringen acht men het niet onmogelijk, dat het aantal bij het driemogendhedenpact aange sloten staten weldra zal worden uitgebreid. (A.N.P.) Mislukte landingspogingen der Sovjets aan het Ladogameer. Sovjets verliezen o.atwee kanonneerbooten Het DNB meldt: De Sovjets ondernamen op 25 September aan den Zuidelijken oever van het Ladoga meer een landingspoging om hun ingesloten troepen te ontlasten. Deze poging werd echter bijtijds ontdekt en door de actie van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers afgeslagen. Hierbij vernietigden de Duitsche bommen een sleepboot en twee vrachtschepen van elk 600 b.r.t. en 15 kleinere vaartuigen, welke volgeladen waren met troepen. Ook op 27 September werden de bolsjewisten bij een hernieuwde poging om zich te nestelen op de oevers van het Ladoga-meer, op het meer teruggedreven. Deelen der Sovjettroepen, welke reecis geland waren, werden op den oever vernietigd. Bij deze gevechten werden ook twee Sovjetkanonneerbooten door troepen van het leger vernietigd. Bij den ingang van de Baai van Riga hebben Zaterdag vier bolsjewistische motortorpedobooten tevregeefs getracht een formatie van de Duitsche marine aan te vallen. De aanval werd met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Van de aan vallende motortorpedobooten werden er drie ver nietigd. In het zeegebied van Oesel schoten Duitsche vliegtuigen met de boofdwapens een motortorpedo boot der Sovjets in brand. Bij een landingspoging der bolsjewisten brachten zij acht volgeladen troe pentransportschepen tot zinken. Het DNB meldt voorts: In het kader der laatste vernietigingsgevechten ten Zuidoosten van Kiev werd in de dichte bos- schen een vrij groote bolsjewistische formatie ver nietigd. Deze 'formatie bestond alleen uit officieren en commissarissen. Deze trachtte overal met de meest aehterbaksche middelen aan de vernietiging te ontkomen. In andere gebieden werden kleine en zeer kleine groepen verstrooide' en verslagen Sov jeteenheden opgejaagd en dikwijls in gevechten van van tegen man vernietigd. In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front werden de gevechten tegen de bolsjewistische for maties met succes voortgezet. Hierbij maakten twee divisies verscheidene duizenden gevangenen. Tevens werd een aantal pantserwagens en stukken geschut der Sovjets door de Duitsche troepen ver nietigd of buitgemaakt. Naar verder wordt gemeld, hebben aan het Fin- sche front twee divisies op 27 September in een aanval tegen sterken tegenstand der bolsjewistische eenheden, waarbij terreinwinst werd verkregen, ~oede vorderingen gemaakt. Een divisie heeft hier- jij twaalf stukken Sovjet-geschut buitgemaakt. Op een andere plaats werd eveneens terrein gewonnen. Hierbij werden drie Sovjetpantserwagens vernie tigd. In den loop van 27 September hebben de Fin nen 13 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten. De zwaarste artillerie van het Duitsche leger heeft ook op 27 September met succes schepen in de haven van Kroonstad onder vuur genomen. Tege lijkertijd werd een Sovjet-batterij bij Oranienbaum doeltreffend bestookt. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front sloeg een Duitsche divisie op 27 September vrij krachtige aanvallen van de bolsjewisten met succes af. Groote deelen van de aanvallende formaties der Sovjets hadden, voordat zij in den strijd werden geworpen aanzienlijke hoeveelheden alcohol ge- :regen, zoodat zij deels in beschonken toestand gin gen vechten. Verder wordt gemeld dat Hongaarsche troepen in de afgeloopen dagen pogingen van de Sovjets om over een rivier te komen, afgeslagen hebben. Deze landingsoperaties, welke door Sovjelartille- rievuur werden voorbereid en gesteund, mislukten alle door de oplettendheid en de sterke afweer kracht der Hongaren. Het schiereiland ten Zuiden van Otsjakof, waarop de bolsjewisten zich trachtten te handhaven, is in gevechten, welke verscheidene dagen duurden, ge zuiverd. Na deels hevige bevechten van man tegen man werden de zuiveringsacties op 27 September beëindigd. ACTIE DER LUCHTMACHT. BERLIJN, 20 September (D.N.B.) Het Duit sche luchtwapen heeft ook op 28 September de ves tingwerken en veldstelllngen van de Sovjets ln den Zuidelijken sector van het Oostelijk front weer met krachtige uitwerking aangevallen. De bolsjewieken leden groote, bloedige verliezen. Drie spoortreinen en talrijke automobielen werden vernietigd. Voorts be- stookte het Duitsche luchtwapen vliegvelden dei- Sovjets in den Zuidelijken sector van het Oostelijke front met bommen van allerlei kaliber, vernielde daarbij zes vliegtuigen op don beganen grond en trof verscheidene hangars en barakken ernstig. Een Duitsche divisie, die meedeed aan den ver nietigenden slag tegen de bolsjewieken ten Oosten van Kiew, heeft op één dag ruim honderd vracht auto's en talrijke stukken geschut vernietigd. Het gelukte haar binnen 24 uur tljds 20.000 Sovjetsolda ten gevangen te nemen. Een andere Duitsche divi sie drong zoo snel en diep de bolsjewistische forma ties binnen dat zij door den vloed der terugstroo- mende bolsjewisten volkomen omgeven werden. De troepen van deze divisie weerstonden echter niet al leen den aandrang der Sovjets van alle kanten, doch maakten op één dag ruim duizend gevangenen en veroverde tarljk waardevol oorlogsmateriaal. Over de activiteit in de lucht aan het Finsche front wordt officieel het volgende medegedeeld: Zaterdag heeft een vijandelijk vliegtuig enkele bommen neergeworpen in de buurt van Kuusamo in Noord-Finland, zonder dat echter schade ontstond. Boven het dorp Kemlj&rvl werden eveneens ver scheidene bommen neergeworpen, waarbij de schade beperkt bleef tot een paar gebroken vensterruiten. De eigen luchtstrijdkrachten deden op denzelfden dag ongeveer twintig bomaanvallen op de spoorlijn Petroiskoi-Karhuih9Lkï waarbij stations, rijdende stilstaande transporttreinen, alsmede militair be langrijke punten van de spoorlijn werden getroffen. De totale verliezen van den vijand bedroegen negen vliegtuigen. Een eigen vliegtuig Is niet op zijn steun punt teruggekeerd. Volgens de tot dusver ontvangen berichten hebben naar het D.N.B. verneemt, de bolsjewisten Zaterdag in totaal 128 vliegtuigen verloren. Hiervan werden in luchtgevechten 26 en door do luchtdoelartillerie tien neergeschoten: 92 SovjctvlSegtulgen worden op den grond vernield. Charkof in een vesting veranderd. Volgens het Zweedsche blad „Aftonbladet" heeft de Sovjet-omroep medegedeeld dat de stad Charkof in een vesting is veranderd. (D.N.B.) Italiaansche weermachtsberichten Luchtaanval op Brifsche vlootformalie in de Middellandsche Zee Italiaansche garnizoen van Woltsjewit Oost-Afrika) capituleert na dapperen strijd In zijn weermachtsbericht no. 481 maakt bet Italiaansche opperbevel het volgende bekend: „Noord-Atfrika: Tijdens gevechten te land aan het front van Solloem hebben Duitsche detache menten Engelsche krijgsgevangenen gemaakt en Engelsche automobielen buitgemaakt. Tripolis, Benghazi en Palermo waren bet voorwerp van vij andelijke luchtaanvallen; er vielen geen slacht offers. Te Benghazi werden twee vijandelijke bommen werpers neergehaald; een ander vliegtuig werd door onze jagers neergeschoten. Een vierde toe stel werd genoodzaakt binnen onze linies te landen; de bemanning werd gevangen genomen". Weermachtsbericht no. 482 luidt als volgt: „In Noord-Afrika bedrijvigheid der artillerie aan de fronten. Tijdens aanvallen op Benghazi en Bar- dia werden drie vijandelijke vliegtuigen brandend neergeschoten. Een vierde vliegtuig werd door een van onze vliegtuigen tijdens een verkenningsvlucht in het gebied van Koefra neergeschoten. In Oost-Afrika heeft het dappere garnizoen van Woltsjewit, dat sinds 15 April wordt belegerd, en sinds eenige dagen alle voorraden levensmiddelen zijn uitgeput, het bevel gekregen met ingang van 26 September den strijd te staken. Het garnizoen heeft zijn schitterende aanvals- en verdedigings acties bekroond met zijn laatsten vermetelen uit- valspoging, in het verloop waarvan het numeriek in de meerderheid zijnde strijdkrachten heeft aan gevallen en op de vlucht gedreven, waarbij de vijand aanzienlijke verliezen leed. In de andere sectoren van het gebied van Gondar werden vij andelijke nomen op Agrigenïo, Marsala, Trapani, Cagliari Porto Empedocle, waarbij drie burgers werden gedood en acht gewond. De luchtdoelartillerie van Cagliari schoot een vliegtuig neer. Een ander vlieg tuig werd door de luchtafweer te Marsala neer gehaald. In het centrale gedeelte van de Middellandsche Zee zijn op het' oogenblik hevige aanvallen van de Italiaansche luchtmacht aan den gang op een groote Britsche vlootformatie, afkomstig uit de richting Gibraltar". Aanmeldingsplicht voor Duitscliers in den tijd van 1 tot en met 15 October 1941. Volgens de verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied zijn alle personen van Duitsche nationaliteit, die in het be zette Nederlandsche gebied wonen of verblijf hou den, verplicht, zich in den tijd van 1 tot en met 15 October 1941 aan te melden bij den voor hun woon- of verblijfplaats bevoegden politie-officier bij den Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris te Haar lem. Alle gezinshoofden zijn, ongeacht hun eigen nationaliteit, verplicht, binnen zeven dagen voor een behoorlijke aanmelding zorg te dragen bij den politie-officier bij den Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris te Haarlem, van alle in zijn gezin aanwezige personen, die de Duitsche nationaliteit bezitten, en wel telkenmale bij aankomst in het be zette Nederlandsche gebied of bij eenige verandering van woon- of verblijfplaats. Voor personen, die geen wettelijke handelingen mogen verrichten of slechts in beperkte mate, is, in afwijking van het bepaalde, tot aenmelding verplicht hun wettelijke vertegen woordiger of, voor het geval deze voortdurend af wezig is, degene, die de daadwerkelijke zorg voor den betreffenden persoon op zich heeft genomen; voor personen, die verblijf houden in gestichten, gevangenissen en huizen van bewaring zijn dit de directeuren dezer inrichtingen. Een verplichting tot aanmelding bestaat niet, indien het verblijf niet langer dan zes weken duurt. De eerste aanmelding vindt plaats door bemidde ling van hulpregisteratiebureaux. Deze bevinden zich in de volgende steden: 1.) a. Amsterdam-Oost: Ortsgruppe der N. S. D. A. P.. Kreisleitung, Heerengracht 478, b. Amsterdam-West: Ortsgruppe der N. S. D. A. P.. Deutsches Haus, Stadhouderskade 40, c. Amsterdam-Zuid: Ortsgruppe der N. S. D. A. P.. Kreisleitung, de Lairessestraat 41, geopend op weekdagen van 09.00-12.00' en 14.00- 18.00 uur, behalve Zaterdags van 08.0012.00 uur. Bussum, Meerweg 56, Hilversum. Trompenburgerweg, Nieuwer-Amstel, Amsterdamscheweg 362, Zaandam, Westzijde 14, Haarlem, Kenaupark 22, Alkmaar, Kerkplein 1, Hoorn, Groote Oost, den Helder, Koningstraat 81. De registratiebureaux 2 t.m. 9 zijn geopend op weekdagen van 18.00—22.00 uur, Zaterdags van 12.0018.00 uur en Zondags van 08.00—12.00 uur. De aanmelding geschiedt door afgifte of toezen ding van een in drievoud ingevuld registratieformu lier. De registratieformulieren moeten bij de aange geven registratiebureaux worden afgehaald. Ze moe ten afzonderlijk met schrijfmachine of inkt (voor- en familienaam zooveel mogelijk in blokletters) dui delijk worden ingevuld en terug gegeven. Leden wn de N. S. D. A. P. en haar geledingen hebben nog een tweede formulier, eveneens in drie voud, in te vullen. De registratieformulieren moeten door den tot dooit lit. duuS! (Adv. Ingez. Med.) aanmelding verplichten persoon naar waarheid en volledig worden ingevuld en onderteekend. Joden overeenkomstig de verordening 189/40 en andere niet-arische personen hebben bij de afgifte van de aanmeldingen op den bovenrand van het re gistratieformulier een aanteekening over hun niet- arische afstamming te maken. Ze moeten hun aan melding onmiddellijk bij den politie-officier bij den Gevolmachtigde afgeven. De formulieren kunnen van 1.10.1941 af bij de re gistratiebureaux worden afgehaald. De teruggave van de ingevulde aanmeldingen moet in de groote plaatsen geschieden voor de beginletters AH van I tot en met 6 October, IQ van 7 tot en met 10 October en RZ van 11 tot en met 15 October 1941. Joden moeten hun formulieren van 1/10/1940 af onmiddellijk bij den politie-officier bij den Gevol machtigde in Haarlem, Kenaupark 19, afhalen. De teruggave van de ingevulde aanmeldingen moet bij den politie-officier in Haarlem geschieden en wel voor de beginletters AH van 1 tot en met 6 Octo ber, IQ van 7 tot en met 10 October en RZ van II tot en met 15 October 1941 gedurende de dienst uren Maandag tot en met Vrijdag van 08.00-13.00 en 15.00—18.00 en Zaterdags van 08.00—13.00 uur. Na de eerste registratie hebben alle personen van Duitsche nationaliteit in het bezette Nederlandsche gebied bij aankomst of vertrek zich onmiddellijk, evenals in het Rijk. na invulling in drievoud van het voorgeschreven formulier aan- of af te melden. De aan- of afmelding vindt plaats bij den politie-offi cier bij den Gevolmachtigde in Haarlem. Hij. die de hem opgelegde aanmeldingsplicht niet, niet tijdig of niet volledig nakomt of hij, die als ge zinshoofd de hem opgelegde verplichting niet ver vult. wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes weken of met een geldboete van ten hoogste één honderd en vijftig gulden. De Nederlandsche voorschriften met betrekking tot de aan- en afmelding bij de bevolkingsregisters en de verblijf registers blijven, ook voor personen van Duitsche nationaliteit, onaangetast. Nach der Verordnung des Reichskommïssars für die besetzten niederlandischen Gebiete sind alle deutschen Staatsangehörigen, die in den besetzten niederlandischen Gebieten ihren Wohnsitz oder Aufenthalt haben, verpflichtet, sich in der Zeit vom 1. bis 15. Oktober 1941 bei dem für ihren Wohnsitz oder Aufenthaltsort zustandigen Polizeioffizier beïm Beauftragten des Reichskommissars in Haarlem zu melden. Alle Haushaltungsvorstande sind ohne Rücksicht auf ihre eigene Staatsangehörigkeït ver pflichtet, für eine ordnungsgemasse Meldung aller im Haushalt befindlichen deutschen Staatsangehörigen laufend bei Zuzug oder bei irgendwelchen Verande- rungen des Wohnsitzes oder Aufenthaltsortes je- weils binnen sieben Tage bei dem Polizeioffizier beim Beauftragten des Reichskommissars in Haar lem zu sorgen. Die Meldepflicht obliegt abweichend von der Vorschrift für GeschaJ'tsunfahig oder in der Geschaftsfahigkeit Beschrankte ihrem gesetzlichen Vertre'ter oder, falls dieser standig abwesend ist, demjenigen, der die Sorge für ihre Person tatsach- lich ausübt; für Insassen von Bewahranstalten und für Strafuntersuchungs- und Schutzhaftlinge den Anstaltsleitern. Einde Meldepflicht besteht nicht, wenn der Auf enthalt höchstens 6 Wochen dauert. Die erstmalige Meldung erfolgt durch Vermitt- lung von Hilfserfassi2*»gsstellen. Diese befinden sich in folgenden Stadten: 1. a) Avisterdam-Ost: Ortsgruppe der NSDAP, Kreisleitung; Heerengracht 478, b) Amsterdam-West: Ortsgruppe der NSDAP, Deutsches Haus, Stadhouderskade 40, und c) Amsterdam-Süd: Ortsgruppe der NSDAP, Kreisleitung, de Lairessestraat 41, Geschaftszeit Wochentags von 9.0012.00 Uhv und 14.00—18.00 Uhr ausser Sonnabends von 8.00—12.00 Uhr. Bussum, Meerweg 56, 3. Hilversum, Trompenburgerweg, 4. Nieuwer-Amstel, Amsterdamscheweg 362, 5. Zaandam, Westzijde 14, 6. Haarlem, Kenaupark 22, 7. Alkmaar, Kerkplein 1, 8. Hoorn, Groote Oost und "i. Den Helder, Koningstraat 81. Geschaftszeit der Erfassungsstellen 29 Wochen tags von 18.00—22.00 Uhr, Sonnabends von 12.00 18.00 Uhr und Sonntags von 8.0012.00 Uhr. Die Meldung wird durch Abgabe oder Uebersen- dung eines ausgefüllten Erfassungsscheines in drei- facher Ausfertïgung vollzogen. Die Erfassungsschei- ne sind bei den angegebenen Erfassungsstellen ab- zuholen und in Maschinenschrift oder mit Tinte (Vor- und Zunamen möglichst in Blockschrift) ein- zeln deutlich ausgefüllt zurückzugeben. Mitglieder der NSDAP und ihrer Gfiederungen haven noch ein zweites Formular ebenfalls in drei- facher Ausfertigung auszufüllen. Die Erfassungsscheine sind vom Meldeoflichtigen wahrheitsgemass und vollstandig auszufüllen und zu unterzeichnen. Juden im Sinne der Verordnung 189/40 und sonstige nichtarische Personen haben bei Abgabe der Meldungen einen Vermerk über ihre nichtari sche Abstammung am oberen Rande des Erfas- sungscheines anzubringen. Sie haben ihre Meldung unmittelbar bei dem Polizeioffizier beim Beauf tragten abzugeber.. Die Abholung der Formulare von den Erfassungs stellen kann ab 1.10.1941 erfolgen. Die Riickgabe der ausgefüllten Meldungen hat in den grosseren Orten für die Anfangsbuchstaben AH vom 1. Voor de kinderen De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier. rreekenLngen van F. wagneo 17 Zwevend tussen hemel en aarde 17. Dagen achtereen had den de beide vrinden al geklauterd, tot ze bij de voet van een hoge rotspunt aankwamen. Ze besloten hier eerst eens flink uit te rusten, want 't valt niets mee om zo te klimmen, als je 't niet gewend bent. Van het touw van Barrabas had ieder een eind om het middel gebonden, net als echte bregbeklimmers. En nu waren ze al midden Sn het gebied der Zwarte Bergen, maar hadden nog geen spoor van het Betoverde Meer gevonden. Toch had Hein zo'n Idee. dat, als ze een maal hoven op die hoge rots zouden staan, ze wel meer te weten zouden komen. Maar het zou een hele en gevaar lijke klimpartij worden! Ze lieten dan ook alles wat ze niet beslist nodig hadden, beneden liggen en gingen op stap. Het duurde wel een paar uur, voor ze boven aankwa men; eenmaal was Hein uitgegleden, maar Barrabas had zich zo stevig vastgehouden, dat er geen ongeluk was ge beurd. En nu zaten ze op de top! Barrabas wilde dadelijk gaan kijken, wat daar wel aan de andere kant in de diepte te zien zou zijn en of Hein ook aanraadde eerst wat te gaan rusten, de Rode Mier was te nieuwsgierig Hein zette zich schrap en Barrabas kroop voorzichtig naar de rand en keek er overheen. Heel diep onder hem lag een meer 'en juist wou hij vol geestdrift Hein toeroepen, dat ze het doei van hun tocht bereikt hadden, toen zijn helm van de kop gleed en bleef hangen aan een kale tak even beneden hem. Er zat niets anders op, dan over de rand te gaan hangen en zo te proberen de helm terug te krijgen. Hein hield het touw stevig vast en Barrabas boog zich voor over. Maar hoe het kwam, wist geen van beiden; plotse ling gleed hij uit en duikelde in de afgrond. Gelukkig wist Hein het touw nog Juist vast te klemmen en zo hing Barrabas daar in de lucht te spartelen. De krekel stond als een wanhopige te trekken, maar niets hielp! Hulpeloos bleef Barrabas hangen tussen hemel en aarde, of liever gezegd: boven het Betoverde Meer. Radeloos keek hij om zich heen, toen hij Ineens in de verte een vogel zag ko men aanvliegen. Langzaam zweefde die naderbij. En al was de Rode Mier ook nog zo dapper, zijn hart sloeg hem toch even in de keel, toen hij tot de ontdekking kwam. dat het een adelaar was! Een grote adelaar, met machtige klauwen, die langzaam naderbij zweefde op zijn brede krachtige vleugels. Hij hoorde, hoe Hein verschrikt wat schreeuwde, maar hij zelf werd Ineens heel kalm; hij zou zijn leven duur verkopen. Vlug trok hij zijn korte degen en wachtte de eerste aanval af, 6.10.41: für I—Q vom 7.10.41 und für R—Z vomlO.- 15.10.41 zu erfolgen. Juden haben ihre Formulare ab 1.10.1941 unmit telbar beim Polizeioffizier beim Beauftragten in Haarlem. Kenaupark 19, abzuholen. Die Rückgabe der ausgefüllten Meldungen hat beim Polizeioffizier in Haarlem zu erfolgen und zwar für die Anfangs buchstaben AH vom 1.6.10.41, für IQ vom 7.10—10.10.41 und für R—Z vom 11.10—15.10.1941 in den Dienststunden Montag bis Freitag von 8.00 13.00 Uhr und 15.0018.00 Uhr und Sonnabends von 8.00—13.00 Uhr. Bei Zu- oder Verzug nach der erstmaligen Erfas- sung haben alle deutschen Staatsangehörigen in den bezetzten niederlandischen Gebieten sich unmittel bar wie im Reich nach Ausfüllung des vorgeschriebe- nen Formulars in dreifacher Ausfertigung an- oder abzumelden. Die An- oder Abmeldung erfolgt beim Polizeioffizier beim Beauftragten in Haarlem. Wer der ihm obliegenden Meldeverpflichtung nicht, nicht rechtzeitig oder nicht vollstandig nach- kommt oder wer als Haushaltungsvorstand die ihm oblïegende Verpl'lichtung nich erfüllt, wird mit Haft bis zu sechs Wochen oder mit Geldstraffe bis zu hundertfünfzig Gulden bestraft. Unberührt bleiben auch für die deutschen Staats angehörigen die niederlandischen Vorschriften über die An- und Abmeldung zu den Bevölkerungs- und den Verbleibsregistern. Engelsche luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE, 27 Sept. In den afgeloopen nacht verschenen, zulks in onderscheid met vorige dagen, weer eenige Engelsche vliegtuigen boven Nederlandsch grondgebied. De meeste neergeworpen brisant- en brandbommen vielen op 't open veld en richtten geen schade van eenige beteekenis aan. Op een enkele plaats echter werd een huizenblok ge troffen en werden zeven woonhuizen grootendeels verwoest. Hierbij werden helaas drie personen ge dood en elf gewond, terwijl nog eenige personen vermist worden, zoodat mogelijk het getal der slachtoffers nog stijgt. Wie krijgen een schoenenbon? 's-GRAVENHAGE, 27 Sept. Vele zijn de gestelde vragen en gemaakte opmerkingen in verband met de distributie van schoenen. Sommigen hebben de klacht, dat zij op hun schriftelijk verzoek voor een schoe nenbon geen antwoord ontvangen en maken naar aan leiding daarvan de gevolgtrekking, dat de distributie van schoenen willekeurig geschiedt. Niets is minder waar dan dat. Dat sommigen geen antwoord ontvangen op hun schriftelijk ingediend verzoek, blijkt steeds tot oor zaak te hebben, dat de aanvragers zich niet houden aan het gegeven voorschrift voor het aanvragen van een schoenenbon. Zij moeten hun aanvragen uitslui tend indienen vóór den tienden van elke maand bij den plaatselijken distributiedienst van de gemeente, waar de aanvrager woont. Verzoekschriften welke door de plaatselijke distributiediensten worden ont vangen in de periode liggende tusschen den tienden en den eersten van de daaropvolgende maand kun nen in geen geval in behandeling worden genomen. Nog anderen klagen over het ontvangen van een on bevredigend antwoord. Gewoonlijk betreffen dit ge vallen, dat de aanvragers niet beseffen, dat in de eer ste plaats in dezen tijd slechts indien zulks werkelijk noodzakelijk is aan het verzoek tegemoet kan worden gekomen en dat in de tweede plaats bij de beantwoor ding niet in den breede een motiveering inzake het antwoord, een eventueele afwijzing, kan worden ge geven. Alle verzoekschriften worden nauwkeurig na gegaan en indien het duidelijk is, dat de aanvrager een paar schoenen dringend noodig heeft wordt dan ook zoo mogelijk een schoenbon verstrekt. Het begrip dringend noodig is uiteraard een be trekkelijk begrip. Men dient echter te begrijpen, dat de schoenenproductie aanmerkelijk minder is dan in normale tijden. Vergrooten van de tegenwoordige pro ductie is onmogelijk in verband met onze lederpositie. Ons land, dat een goed geoutilleerde schoenenindustrie bezit, placht voor den oorlog groote hoeveelheden exotisch leder in te voeren. De import van leder staat zooals ieder weet stil, zoodat de fabrikanten voor de productie van schoenen uitsluitend zijn aangewezen op leder van inlandsche runderen, dat kwalitatief ver achterstaat bij het geïmporteerde product. Tengevolge van de inkrimping van den veestapel is ook de hoe veelheid beschikbaar inlandsch leder kleiner. Deze oorzaken hebben de overheid genoopt maatregelen te nemen, welke met een distributie, zooals die t.a.v. brood, vleesch e.d. plaats heeft, niets gemeen hebben, doch feitelijk neerkomen op het beschikbaar stellen van de voorradige en de nog te produceeren schoenen, uitsluitend voor hen, dje deze het meest noodig heb ben. De gemeenten ontvangen elke maand naar verhou ding van het aantal inwoners een zeker aantal schoenenbonnen. Naar aanleiding van de schriftelijk ingediende verzoeken ontvangen de aanvragers een formulier. Voorzoover door plaatselijke distributie diensten de afwijkende regeling is getroffen, dat da formulieren in schoenenwinkels zijn te verkrijgen, be hoeft natuurlijk geen verzoekschrift te worden inge diend. De formulieren dienen, nadat zij naar waarheid zijn ingevuld, te worden ingezonden bij den plaatse- lijken distributiedienst, die dan twintig dagen van de maand beschikbaar heeft om aan de hand van de nauwkeurig gegeven instructies en rekening houdende met het beschikbaar gesteld aantal schoenenbonnen te beoordeelen aan welke verzoeken wel en aan welke niet kan worden tegemoet gekomen. Volgens de instructies komen het eerst voor bon nen in aanmerking degenen, die op voorschrift van hun arts orthopaedisch schoeisel noodig heb ben. Aangezien dit percentage zeer klein is, legt genoemde categorie vrijwel geen gewicht in de schaal. Na deze kleine groep komen in aanmer king degenen, die werkschoenen noodig hebben, daarna kinderen tot 17 jaar, vervolgens degenen die kunnen aantoonen geen bruikbaar paar schoe nen meer te hebben of slechts één paar dat nood zakelijk gerepareerd moet worden en tenslotte de overige aanvragers. Van deze laatsten vallen degenen af, aan wie vol gens aanteekening op de stamkaart reeds een schoe nenbon werd verstrekt. Ieder zal de billijkheid van volgorde bij eenig nadenken inzien. Dat een werk man of een schoolgaand kind meer recht op een paar schoenen kan doen gelden, dan iemand die hoofdza kelijk werkzaamheden binnenshuis verricht is begrij pelijk. Dat er echter zoodoende voor de laatste cate gorie niet altiid schoenenbonnen beschikbaar kunnen worden gesteld, is wel minder aangenaam, doch bij de huidige noodzakelijke beperking ten slotte billijk. (A.N.P.) Vele kleintjes maken een groote! Daarom is ook de kleinste bijdrage voor de Neder landsche Ambulance welkom Maar alvorens u een bedrag beschikbaar stelt, denkt dan nog eens even aan het doel, waarvoor u dit doet. Denkt eens even aan die duizenden getroffen bur gers en gewonden, die ginds in het Oosten geholpen moeten worden. Als u dat doet, zult u zeker iets meer geven dan u kunt missen. U kent het gironummer? 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage RADIOPROGRAMMA. DINSDAG 30 SEPTEMBER 1940. HILVERSUM I, 41S.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. (1.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie. (Voor bereid door de Christelijke Radio Stichting). B.25 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmu ziek. 11.00 Voordracht. 11.20 Amabile-sextet. 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang met piano begeleiding. 1.30 Ensemble Bandl Balogh en gramofoon muziek. 2.30 Lichte toets. 3.30 Planovoordracht 4.00 Gra mofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 De Ramblers. 6,00 Voor de werkende vrouw. 6.15 Boyd Bachman en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Orgel concert en zang. 8.00 Raaiotooneel. 8.45 Omroep-Opera- orkest en solist. 9.45 3. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.H i. N. O. Engelsche uitzending: Economie News from Holland. HILVERSUM n, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.4a Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 1015 Pianovoordracht. 10.40 Voordracht. il.OO Zang met pianobegeleiding. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Frans Wou ters en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ensemble Rentmeester en gramofoonmu ziek. 2.00 Rotterdamseh Philharmonisch orkest en gramo foonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 „Groote rollen en hun vertolkers. Rigoletto. causerie met gramofoonplaten. 4.45 Gramofoonmuziek. 5-00 Bijbellezing. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten 5.30 De Roman cers en het kleine Omroepmannenkoor. 6.15 Boekbespre king. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de N. S. B.). 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Reportage. 3.00 2 Piano's. 8.45 Voor de» boer. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichte*, iO.OO Avondwij ding. 10.05—10.20 PaHüelfi week?raatje (opmfc

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2