De Bevolkingsgroei in Noordholland Witwerk. Honden. Zuinigheid met vlijt... Eigenaardigheden Het menu van den dag. Nog veel sneller bevolkings aanwas in tJGroot-Haarlem In tien jaar met 21.9 procent vermeerderd Uit statistische gegevens betreffende den bevolkings groei in deze provincie blijkt, dat Noordholland in de laatste tien jaar een eind verder gestegen is naar de twee millioen. In het tijdvak 19311941 steeg de bevolking der provincie van ruim anderhalf millioen zielen om precies te zijn: 1.509.587 tot 1.701.206. Dat is dus een vermeerdering met 191.619 of wel ruim twaalf procent en wie denkt aan Nederl3nd's totale bevolking van bijna negen millioen in elf provincies moet wel getroffen zijn door het feit ,dat in dit eene gewest daarvan 18.9 pet. is opeengehoopt. Natuurlijk wordt dit in hooge mate verklaard door de aanwezigheid van de hoofdstad, het grootste be volkingscentrum des lands, die bijna de helft van de inwoners der provincie, nl. 803.073, herbergt. Het treft evenwel dat Amsterdam in die laatste tien jaar een veel minder snéllen bevolkingsaanwas heeft on dervonden dan de provincie als geheel en dan een ander gedeelte daarvan: Haarlem en het omgevende district, Zuid-Kennemerland. dat men wel als „Groot- Haarlem" kan betitelen omdat het een reeds sterke en nog steeds toenemende aaneengesloten bebouwing vertoont. De bevolking van Amsterdam steeg in die tien jaar van 757.386 tot 803.073, dus met zes procent tegenover de ruim twaalf van de provincie. De bevolking van Haarlem alleen steeg van 118.700 tot 142.686, dus met ruim twintig procent. En rekent men nu met Groot- Haarlem, dan krijgt men zelfs nog hooger uitkomst. Iri den ruimsten zin genomen wij laten, dan de geheele Haarlemmermeer en de gemeenten Haarlem- merliede en Spaarnwoude en Zandvoort nog buiten beschouwing, omdat er te dien aanzien nog maar y/einig aaneensluiting van bebouwing bestaat mag men daarbij rekenen de gemeenten Haarlem, Heem stede, Bloemendaal, Bennebroek en Velsen. Dan blijkt dat Heemstede gestegen is van 14.417 tot 20.657, een vermeerdering dus i^iet 43 pet., Bloemendaal van 14.086 tot 17.077, een vermeerdering met 21 pet., Ben nebroek van 2157 tot 3043, een vermeerdering met 41 pet. en Velsen van 41.259 tot 48.967, een vermeer dering met 18.7 pet. Voor geheel Groot-Haarlem beteekent dit een be volkingsaanwas van 190.619 zielen,in 1931 tot 232.430 in dit jaar, dus een to.tale toeneming van de bevol king met 21.9 pet.! Dit „bouquetje statistiek" wordt hier niet tentoon gesteld om er ons als Zuid-Kennemerlanders op te beroemen dat wij zooveel talrijker zijn geworden, maar wel ter nadere toelichting van het door ons in het vorige nummer uitgesproken leedwezen over het feit, dat het plan voor het Natuurreservaat in de duinen voorloopig van de baan is wegens de kosten. En tegelijkertijd ter toelichting van onze hoop, dat het alsnog gedeeltelijk ter hand zal worden geno men. Want cijfers als deze bevestigen ten volle de noodzaak der spoedige schepping van .nieuwe „longen" voor dit district! Wij stellen ons dan ook voor, aan deze voor de geheele bevolking zoo uiterst belang rijke zaak aandacht te blijven besteden. Een groot en zeer reëel volksbelang wordt er mee gediend en het is onmiskenbaar duidelijk dat men in de toekomst toch deze richting in zal moeten gaan. De provinciale bevolkingsstatistiek geeft nog aan leiding tot de opmerking, dat de stadsbevolking in Noordholland wel zeer ver in de meerderheid is en dat in die meerderheid niet alleen Groot-Haarlem een zeer belangrijke procentueele toeneming in de laatste tien jaar vertoont. Hilversum, naar grootte de derde stad der provincie, is in het tijdvak 19311941 van 57.059 inwoners tot 76.269 gestegen, hetgeen een toeneming met 33% of één derde beteekent. Alkmaar is gestegen van 28.305 inwoners tot 33.837, toeneming dus 19j/2%, Zaandam van 33.184 tot 38.679, toeneming 16.6%. Maar in deze gevallen betreft het veel kléinere bevolkingscentra dan het Haarlemsche, ook waar aan eensluiting van de bebouwing met die van andere gemeenten bestaat. En aan vrije ruimte in de omge ving, aan „longen"' hapert het bij, deze kleinere ste den geenszins. Italiaansch weermachtsbericht Cyprus aangevallen door Ifaliaansche vliegtuigen. Benghasi opnieuw gebombardeerd. ROME, 3 October. (Stefani). In zijn weermachts bericht nr. 488 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Gisteren hebben formaties van de Italiaansche lucht macht ophieuw vliegvelden op het eiland Cyprus aan gevallen, waarbij groote branden ontstonden. Noord-Afrika: Formaties van onze luchtfnacht Duitsche vliegtuigen bombardeerden herhaalde ma len belangrijke doelen te land in de zones van To- broek en Mersa Matroeh en troffen vooruitgescho ven luchtbases van den vijand. De 'stad Benghasi on derging een nieuwen luchtaanval van den vijand. Een Hurricane-machine werd tot een noodlanding ge dwongen in onze linies. De officier bestuurder werd gevangen genomen. Oost-Afrika: niets bijzonder te vermelden. HITLER SPREEKT BIJ OPENING VAN WINTERHULPWERK. BERLIJN, 3 October. (D.N.B.) De Führer zal he den in het bestek eener bijeenkomst ter opening van het Winterhulpwerk tot het Duitsche volk spreken. Zijn rede wordt ingeleid door het verslag over het "Winterhulpwerk van het jaar 1940/41 dat wordt uit gebracht door Rijksminister Dr. Göbbels. De betoo ging wordt vanmiddag om 5 uur door alle Duitsche zenders uitgezonden. De eerste collectedag voor de „Winterhilfe" 1941/42 op Zondag 14 September jl. heeft 28.902.793 rijksmark opgebracht, tegen 23.171.365 rijksmark op den eersten collectedag van het vorige jaar. DE BEZETTING VAN IJSLAND. NEW-YORK, 2 October. (D.N.B.) Het nieuwe 'Amerikaansche expeditiecorps, dat op IJsland is aan gekomen, bestaat volgens een bericht van de Asso ciated Press uit infanterie, artillerie, technische een heden, seintroepen en sanitair personeel, die groote hoeveelheden voorraden en oorlogsmateriaal hebben meegebracht om IJsland te maken tot de „machtigste vesting van het Noorden". De troepen, die uitgerust zijn met sneeuwschoenen en automatische geweren, worden ondergebracht in kampen, die door Ameri kaansche marinetroepen en Engelschen zijn opge bouwd. De Engelsche behouden het opperbevel' over alie bezettingstroepen op IJsland. Intusschen heeft de minister-president van IJsland In een interview verklaard, dat de bezetting van het eiland ernstige problemen voor de bevolking gescha pen heeft. De kosten van het levensonderhoud zijn met 70 pet. gestegen en de betrekkingen van duizen den soldaten tot de IJslandsehe vrouwen hebben, to „rampzalige incidenten" geléid ENGELAND EN DE KOMENDE WINTER. BERLIJN, 2 October. (D.N.B.) De Britsche mi nister van Luchtvaart, Sinclair, heeft in een te Middlesborough gehouden rede er op gewezen, dat Engeland in den winter met bomaanvallen rekening dient te houden, welke even hard of nog erger kun nen zijn als in het afgeloopen jaar. De minister waar schuwde voor de verwachting, dat de oorlog voor En geland in het Oosten gewonnen wordt. Engeland dient veeleer op zichzelf te vertrouwen. Wanneer „het uur gekomen is, zal Engeland den oorlog in het vijande lijke gebied overbrengen". Dit is echter eerst mogelijk, wanneer de Britsche bommenwerpers de Duitsche verkeerswegen en de belangrijke Duitsche oorlogsindustrieën vernield en den strijdlust van het Duitsche volk gebroken heb ben. De strijd is echter hard, want de Duitschers heb ben hun beste vliegtuigen en hun beste piloten be waard voor den strijd tegen Engeland. DE NIEUWE DIRECTEUR VAN HET GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU. Naar wij vernemen is in de plaats van den hce> W. H. M. Niënhuis Ruys benoemd tot directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau voor Haarlem en Omgeving de heer F. F. Kuyk, tot dusver onderdi recteur van het Arbeidsbureau *te Amsterdam. De jongens van Jan of van Witte de With Gaan periodiek weer met „verve" en pit Langs straten en grachten en pleinen; En overal waar maar trottoirbanden zijn En hoeken, daar trekken ze danig de lijn Nee, voelt u me nou goed de lijnen. Ze zwaaien hun kwasten niet zonder talent Hoewel je in hen geen Frans Halsen herkent En in hun producten geen „Witjes", Ze bieden geen kunst want dit is slechts hun doel: Geef wandelaars 's avonds een veilig gevoel En fietsers wat zekerder ritjes. Ze gaan overdag aan hun nuttigen slag En maken dan iets dat niet mooi heeten mag Maar 's avonds in 't maanlooze duister, Als elk ander beeld aan den aanblik ontsnapt. Dan krijgt hun product voor wie rondrijdt of stapt. Een schoonheid die vol is van luister. Wanneer ze pas klaar zijn, de laag is maar 'schaarsch. Lap dan niet hun werk per abuis aan uw laars Wanneer daar uw stap toe mocht neigen; U past voor uw passen omzichtigheid hier, Het lukt u toch niet om op deze manier, Waar ook, een wit voetje te krijgen. Kijk ook overdag waar gij gaat en gij staat Wanneer ze bij randen en hoeken der straat Weer bezig geweest zijn met verven; Spaar allen de lijn der geleidelijkheid Die toch ook uw duistere voetstappen leidt En die gij niet gaarne zoudt derven. VOOR DE VROUW WILT CIJ BEKOORLIJK ZIJN? Haarlemsche Politierechter KEN SCHIPBREUKELING. Bevend en gebogen stond de Purmerender voor den Politierechter. Hij was 59 jaar, maar zag er veel ouder uit. Het leven had hem gebroken. Zijn zaak was eenigen tijd geleden al voor geweest, maar was aangehouden om een reclasseeringsrapport af te wachten. Dit rapport was nu ingekomen De ver duisteringszaak, waarvoor deze Purmerender veehan delaar, die het vroeger heel goed moet gehad heb ben, moest voorkomen, was van ernstigen aard, zei de Politierechter. „U hebt dien ouden man leelijk bij den neus gehad." En nu had de Officier 2 maanden gevangenisstraf geëischt. ,Twee maanden gevangenisstraf", zoo mompelde de verdachte den Politierechter na. „Twee maan' den gevangenisstraf". En het beven werd erger. „Ik heb dien man nooit slecht willen behandelen, ik heb hem wel erg benadeeld, maar met de bedoeling, hem het geld later terug te geven, want hij is altijd een heel beste man voor mij geweest. Maar dat teruggeven is met den oorlog toen misgeloopen. Ik heb nog nooit een kip kwaad gedaan, ben nooit met de Justitie in aanraking geweest. Wél deed ik anderen een heeleboel goed. In Zaandam heb ik zelfs een speeltuin met gebouwen opgericht. Dat kunt u lnfor- meeren. Acht jaar geleden ben lk borg voor Iemand ge weest en daap heb ik mijn heele vermogen mee ver loren. En dat geld aan dien fnan, dat zal ik wel, door bemiddeling van een ander kunnen terugbetalen. Heb medelijden met mij!" En de ontroering werd den verdachte bijna de baas. e Politierechter maakte hem duidelijk, dat het instituut voorwaardelijke straf niet meer bestaat. Ik moet u dus veroordeelen, conform den eisch, want de zaak is ernstig. Maar ik raad u: dien binnen 8 dag gen een gratieverzoek in bij den Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie in Den Haag. Dat zal tengevolge hebben, dat* men mij om advies komt vragen en zoo hebt u dan nog kans, dat het nis niet ten uitvoer wordt gélegd. Veel tijd hebt u niet meer, dus gaat u nu zoo spoedig mogelijk met een advocaat overleg over deze zaak plegen. Hij zal u verder helpen!" De schipbreukeling op de levenszee schuifelde de zaal uit. DRAGER VAN Z.G. PADVINDERSMES VRIJGESPROKEN. Onlangs heeft de kantonrechter te Haarlem een jongeman vrijgesproken, die bekeurd was wegens het dragen 'van een z.g. padvindersmes. Het O.M. ging in beroep, omdat de ambtenaar van meening was, dat een dergelijk mes tot de verboden wape nen gerekend moest worden. De officier van Justitie was het met den ambtenaar van het O.M. eens en eischte» 14 dagen geleden f 3 boete tegen den jongeman. De Haarlemsche rechtbank heeft Don derdag echter het vrijsprekend vonnis van den kantonrechter bevestigd. PRIJZEN VOOR GARNALEN. s-GRAVENHAGE, 3 October. Zooals de gemach tigde voor de prijzen mededeelt, zijn opnieuw de prijzen voor garnalen vastgesteld. Hierbij kon een verhooging uiteraard niet- uitblijven, al is alles in het werk gesteld om deze prijsstijging binnen zoo rede lijk mogelijke gre.nzen te houden. Waar echter voor het pellen van garnalen tot nu toe f 0.25 per K.G. betaald werd, wat. neerkwam op een uurloon van c.a. f 0.15, ligt het voor de hand, dat verhooging van dit loon een eerste eisch was, vooral als men daarbij nog bedenkt, dat de aange voerde garnalen in doorsnede kleiner zijn, zoodat het pellen meer ophouden dan vroeger. HET OVERNEMEN VAN MIDDENSTANDSZAKEN'. De Nederlandsche Middenstandsbank N.V. heeft no. van haar Economische Publicaties doen verschijnen, welk nummer richtlijnen ^Eeft voor de beoordeeling van de waarde van ter overname gevraagde, resp. aangeboden middenstands-ondernemingen. Deze publicatie geeft voor 15 branches, n.l. aardewerk en galanterieën, bakkerij, banketbakkerij, bloemen, da mesmode-artikelen, groenten en fruit, heerenmode-artike- len, huishoudelijke artikelen en ijzerwaren, meubelen, schoenen, sigaren en visch, aangevuld met de branches levensmiddele», manufacturen en slagerijen, cijfers voor goed rendeerende zaken voor wat betreft het netto-wist- percentage en de omzetsnelheid en verschaft den a.s. kooper dus meer houvast dan hij tot dusver had bij de beoordeeling van datgene wat hem wordt aangeboden. Zandvoort in den winter. Vroeger en nu. Als in vroeger jaren, het seizoen in Zandvoort was afgeloopen en de stoelen en tenten van het strand wa- en opgeborgen, dan werden voor de ramen van de hotels, pensions en vele particuliere woningen liefst donkergrijze luiken aangebracht en Zand voort was gereed om den winterslaap in te gaan. In dien tijd was er in Zandvoort gedurende den langen winter héél weinig te beleven. Een zanguitvoering van de eenige zangvereeniging ter plaatse, een lezing van een predikant of den „bovenmeester" waren ge beurtenissen, waarop men weken soms maanden teerde. De menschen in dien tijd stelden hun eischen nu eenmaal minder ho'og dan thans. Men ging eens een avondje op visite bij vrienden of bekenden, en in het algemeen zocht men zijn vermaak en gezellig heid binnenshuis. Toen zich hier evenwel meer „vreemden" vestigden, die niet zoo gemakkelijk in tieme vrienden en kennissen vonden en die in de steden meer gewend waren hun vermaak buitens huis te zoeken, veranderde de toestand langzamer hand. Allerlei vereenigingen werden opgericht en thans is de toestand zoo, dat iemand, die op be scheiden wijze aan het vereenigingsleven deelneemt, geen avond meer thuis behoeft te zijn. Hij heeft de keuze uit vijf verschillende tooneelvereenigingen, die elk eenige uitvoeringen per jaar geven. Wil hij niet als werkend lid medewerken aan de bevordering van de schoone tooneelspeelkunst, dan kan hij zich nog altijd verdienstelijk maken als bestuurslid. Indien hij iets van zingen kan dan wordt hij door minstens vijf zangvereenigingen gaarne als lid ont vangen. Wil hij zijn muzikale talenten op Instru mentaal gebied ontwikkelen, dan is er niets wat hem belet, lid te worden van de muziekkapel Zandvoort ol" van de mondaccordeonvereeniging Excelsior. Op sportgebied heeft hij de keuze tusschcn voetbal- hockey-, gymnastiek- en wandelvereenigingen. Wie •zijn spieren de noodige rust gunt, doch zijn hersens wil laten arbeiden, sluite zich aan bij de Zandvoort- sche Schaakclub. In de Openbare Leeszaal kan men ontspanning ontwikkeling vinden en wie -zich aan maatschappe lijk werk wil wijden, vindt vereenigingen van aller lei richting waar hij of zij zich verdienstelijk kan maken. Voor de liefhebbers van wintersport ls er een prachtig gelegen ijsbaan waar geregeld wedstrijden worden georganiseerd en als er voldoende sneeuw ligt worden er in de duinen zelfs ski-wedstrijden ■•-^houden. Al is ook thans weer het strand eenzaam en leeg. ■n al zitten ook nu weer de grauwe luiken voor de ramen van hotels en pensions, van het ingaan van den winterslaap kunnen we niet meer spreken. Ook in den winter ls Zandvoort terdege wakker. EEN TECKEL-KENNEL OP DE VELUWE. Ergens midden op de Veluwe, in de buurt van Voorthuizen, houdt mevrouw Pouw-Neumann haar fokkerij van teckels. Daar ben ik dezer dagen eens gaan kijken en er als erkend belangstellende ont vangen omdat ik de Baas van Tom ben, wiens levenservaringen, mij toegeblaft, al zoo menigmaal in dit blad zijn afgedrukt, (en ten deele in boekvorm vereeuwigd). Eigenlijk was ik nogal nieuwsgierig hoe het wel met zulk een groote verzameling van Tom's rasgenooten zou gaan in deze tijden. Hijzelf maakt het uitstekend. Wel is hij wat vermagerd maar aan zijn gezondheid hapert niets. Zijn acti viteit is onverminderd, als vanouds gericht Op velerlei avonturen en gevechten alsmede op prima waakzaamheid in het nachtelijk uur, als het bazelijk huis hem ter beveiliging is toevertrouwd.... en hij weet zich aan te passen. Dat wil niet alleen zeggen dat hij nu veel eet, dat hij vroeger kieskeurig versmaadde, maar ook dat hij nogal wat bezoeken brengt aan menschen, die hem vriendelijk gezind zijn vanwege zijn faam als „de hond uit de krant". Bij dewelke bezoeken blijkbaar nogal eens ver- verschingen worden aangeboden. Ofschoon hij niet blafzaam op dit punt is en ik niet weet wie al zijn menschelijke kennissen zijn, krijg ik zoo af en toe een notie van dit bedrijf. Overigens heeft hij het thuis zoo goed als maar kan, maar jaer schiet nu eenmaal veel minder vleesch op over en voor één hond krijgt men geen toewijzing. Dat is natuurlijk wel het geval met het teckel genootschap daar midden op de Veluwe. Met visch- meel en zemelen door het voer weet het een be- trekkelijken welstand te handhaven. Het is tierig en opgewekt genoeg: Tom's vele collega's in den kennel zien er allemaal glanzend en wel onderhou den uit en hun neuzen toonen den vochtigheids graad en de frischheid, waaraan reeds de School meester zooveel waarde hechtte. Maar zij zijn wel erg slank en ze moeten tegenwoordig in de afge rasterde pezken buiten hun hokken blijven en mogen niet meer de groote wei in, zooals vroeger gebeui-de, want daarbij ontwikkelt hun natuurlijke bewegelijkheid zich tot zulke snelheden en kaprio len, dat zij er te stezk van zouden afvallen. Als Tom's baas zijnde werd ik ook door hen hartelijk ontvangen: met oorverdoovend welkomst- geblaf en tallooze kwispelende staarten. Er waren oude, middelbare en jonge bij: vele tientallen, in totaal minstens vijftig. En niet veel variëteit in kleur: zwart-met-bruine, zooals Tom, donkerbruine, gele en turfkleurige varianten. Ook een paar Ka- ninchen-teckels: een kweekproduct, snoezige kleine schoothondjes, miniatuur-uitgaven waarvoor Tom evenwel zijn forschen teckel-neus minachtend op haalt. Hij "houdt niet van edities in duodecimo en gelooft alleen in den volwaardigen rasgenoot. Acht van die volwaardigen, echt blauwibloedige dashonden van het zuiverste ras zaten op een rij achter de afrastering toen het in de verte begon te onweren. En bij het rollen van den eersten donder- slag wendden al die intelligente koppen zich in een ruk in de richting van het geluid, wipten de zestien flapooren wat op, luisterde het heele gezelschap gespannen. Ik zag Tom's reactie in het meervoud. Waarmee overigens niet gezegd wil zijn dat teckels in alles overeenkomen. Integendeel: er zijn blijk baar evenveel karakter-varianten bij als onder de menschen Mevrouw Pouw, die de moeder is van zes kinde ren van wie er twee pok al de hondenfokkerij be oefenen, heeft in dezen tijd niet alleen teckels in haar kennel. Er zijn ook nog honden uit een andere fokkerij te gast én daartoe behooren Schnauzers, Iersche setters, cocker-spaniels, een enorme, goe dige Belgische Matin en een niet zooveel kleinere Riesen-Schnauzer. Een deel van dit gezelschap ver gezelde de bezoekers getrouwelijk op hun wan deling en verhoogde het lawaai aanmerkelijk. Het was heel gezellig en voor een honden-liefhebber bi zonder plezierig. Natuurlijk heb ik Tom van de zeventig honden bij Voorthuizèn verteld. Hij luisterde met aandacht en instemmend geknor, vooral toen ik hem meedeelde dat de vraag naar teckels onvermindez-d is en de markt dus zeer levendig, dat het ras zijn populari teit ook izi deze tijden ongeschokt handhaaft en dat hijzelf tot dit alles door de openbaring van zijn levenservaringen ongetwijfeld heeft bijgedragen. Er zijn veel meer teckels' iri Nederland dan in Tom's jonge dagen. Ook als vader heeft hij dezen aanwas van de krompootige viervoetige bevolking stezk be vorderd. Hetgeen hem, geloof ik, met trots en vol doening bezielt. Wfl breien tezamen een handig hedjasje. De bedjasjes of liseuses zijn de laatste jaren zeer in trek gekomen. En het moet gezegd: het zijn prac- tische kleedingstukjes, die ons goede dienstei> kunnen bewijzen, als de naent of de. morgen koel Is en wij het in onze dunne pyjama of nachthemd licht te koud zouden krijgen. Ook kunnen deze gezellige manteltjes zoo gemakkelijk even aangeschoten worden over onze nachtjapon, als wij op reis zijn en wij 's ochtends in onze hotelkamer nog wat aan het rondscharrelen zijn, voor w" beneden het ontbijt gaan gebruiken. Liseuses^ kunnen van het meest uiteenloopende ma teriaal en in verschillende modelletjes gemaakt wor den. Wij geven u hierbij het patroon voor een aller eenvoudigst exemplaar, dat men naar verkiezing ha ken of breien of wel uit het een of andere bedrukte 6tofje vervaardigen kan. Heeft men een kleine hoeveelheid wol of glansgaren over, dan doet men verstandig, het jasje te breien of te haken in een aardig phantasie-patroon volgens het aangegeven model. Dit model is al heel simpel, zooals u ziet: de vlotte handwerkster zal zeker geen moeite hebben de ver schillende deelen te vervaardigen en vervolgens aan elkaar te zetten. Het kraagje en de mouwopslagen De onderhandelingen te Moskou. BOSTON, 2 October. (D.N.B.) De New-York- sche Radio meldt, dat technische en militaire des kundigen der Ver. Staten en Engeland te Moskou zullen blijven. BERLIJN, 2 October. (D.N.B.) De avondbla den leveren commentaar op de geëindigde plutocra- tisch-bolsjewistisehe besprekingen te Moskou. Berliner Lokalanzeiger schrijft: het geheel is een reuzenbluf. Met conferenties kan men echter geen ver loren slagen ongedaan maken, geen in gevangenschap geraakte legers en vernietigde wapens meer terug brengen. De Deutsche Allgemeine Zeitung zegt, dat het niet eens tot een gemeenschappelijke verklaring ls ge komen. De groote slag bij Kief heeft de Moskousche besprekingen tot een onbeteekenende farce ge maakt. in Haarlem en omgeving In Verzorg dan uw haar op de juiste manier. (foto De Haas) Eenigen tijd geleden heeft u in'deze eigenaardigheden kunnen lezen over de poort van het Coomanshofje in de Witte Heerenstraat. Als we nu een paar stappen verder gaan, staan we alweer voor een poort. Ditmaal geeft hij toegang tot het Frans Loenenhofje. Het eigenaardige van deze poort ls nu de aanduiding „anno 1625". Wel. dat is toch niet zoo raar, denkt u mis schien: dat hofje is natuurlijk in 1625 gebouwd. Maar dat is nu juist niet het geval. Het is gesticht in 1606 door Cor- nelis Schoon, den toenmaligen rector van de Latijnsche School, als uitvoerder vari het testament van Frangois Claesz. Loenen. In 1622 is de tuin uitgebreid. Vier woningen, die niet tol bet hofje behoorden, zijn daartoe gesloopt. Het kan zijn dat de poort ook toen of eenige jaren later gebouwd werd en in 1625 voltooid was, maar zeker weet men het niet. In 1609 zijn er nog 5 woningen bijgevoegd en eind 18de eeuw is het heele hofje aanzienlijk verbeterd. Teekening M. B.—Z. worden liefst in een contrasteerende kleur en in elk geval in een afwijkend patroon gebreid of gehaakt. De sluiting geschiedt door middel van een eigengemaakt koord, dat men om de taille dichtknoopt en een dun ner koord in dezelfde tint aan den hals. Wie over een aardig couponnetje bedrukte stof, toile imprlmé of gebloemd katoen beschikt, kan ook een dergelijk lapje uitstekend gebruiken. Voor de garneering wordt dan zwart satijn of donkerblauwe zijde gebruikt. Het spreekt vanzelf, dat men de maten (die centimeters opgegeven z'ijn), in overeenstemming met eigen afmetingen moet brengen. Maar men zorge vooral, dat de juiste verhoudingen bewaard blijven. Jumper van witte kunstwol. Voor deze jumper (maat 44) zijn 6 knotten kunst- wol gebruikt. Boord en "bovenpas zijn één ï'echt draaid, één averecht on gebreid met pennen n De rest met pennen no. 3%. We beginnen bij den rug en zetten met de dunne pennen 72 st. op. De boord is 15 toeren, dan ver wisselen we van pennen en breien een penrecht, een pen averecht en meerderen aan den zijnaod links en rechts om de 8 pennen tot we 90 st. op de pen hebben. Als we 72 toeren boven den boord hebben kanten we aan weerskanten voor het armsgat 9 st. af (3321) en breien dan nog 10 pennen. Nu verwisselen we weer van pennen en breien weer in hetzelfde patroon als voor den boord 20 pennen, waarna we links en rechts schuin afkanten, d.w.~ iederen keer aan beide kanten 6 st. tegelijk. Het voorpand begint als de rug, maar na den boord meerderen we om de 5 pennen en wel tot 100 st. ,Na 60 toeren splitsen we het werk en maken er bij de linkerhelft, die we eerst breien, 3 st. bij. Aan dien kant breien we nu telkens 6 st. in het patroon van den boord. Op armsgat hoogte kanten we 10 st. af (4 321). Er blijven dus voor die helft 40 st. over plus de bijgemaakte 3 st. Na 6 toeren verwisselen we weer van pennen en patroon en beginnen aan den bieskant bij tè meerderen voor de revers. De klepjes zitten aan de pas vast en wel op de volgende manier: Daar waar we verwisselen van pennen en patroon, breien we 15 st. van de middenbles af en kanten dan 13 st. af. Pen uitbreien.' Inmiddels hebben we op twee andere pennen een apart klepje gebreid van 13 st. breed en 9 toeren hoog, dat we, terugbreiende op de pen nemen, zoodat de pen weer het vereischte aan tal steken telt. Aan den reverskant wordt elke 3de pen gemeerderd tot er 51 st. op de pen zijn. 24 voor de schouder en 27 voor de revers. Afgekant wordt van den schouder af te beginnen in 4 x 6 st. 1 x 3 en 4 x 6 st. Den anderen kant breien we evenzoo (ook weer 3 st. er bij opzetten) maar in de voorbies komen 4 knoopsgaten. 3 st. van den kant en 2 st. breed. Het voorbeleg wordt netjes op het onderbeleg genaaid. Voor de mouw zetten we 30 st. op en meerderen om de 4 pennen, dan om de 6 pennen tot 44 st. Ver volgens om de 3 pennen tot 50 st. waarna we er In een keer links en rechts 7 st. bij opzetten. We breien nu verder, maar minderen om de 8 pennen links en rechts een steek tot 56 st. We verwisselen nu weer van pennen en patroon en breien nog 13 toeren. Afkanten. Kunstwol is heel prettig te strijken onder een natte doek. We stikken de jumper op de machine aan el kaar en zetten de mouw "met twee diepe plooien aan de hoeken in. zoodat er een moderne vierkante mouw ontstaat. Van de rest van de wol draaien we nu een koord, dat we ter afwerking langs de revers, den hals en de voorbies naaien. Ook de klepjes krijgen aan drie kanten zoo'n koord en een knoop In het midden. De jumper zelf sluit met 4 knoopen. Tomatensoep. Gar na lengehakt. Aardappelen. Grutjespudding met appelmoes. RECEPTEN. Garaalengehakt. 3 ons garnalen, 2VZ melk 2i/2 eetlepel bloem 21/2 eetlepel geraspte kaas Wat boter om in te bakken. peper, zout, paneermeel. Breng de melk aan de kook, roer er de bloem en de kaas dooreengemengd doorheen en laat dit even doorkoken. Roer er de garnalen doorheen, vorm er vier ballen van, paneer ze en bak ze in de boter. Gratjespuddbig. 1 L. melk. 175 gr. grutjes. 75 gr. suiker. 1 pond pruimen. Suiker naar smaak. Breng de melk aan de kook, strooi de grutjes erin en laat ze roerende gaarkoken, ongeveer tien minuten. Voeg de suiker toe en doe de puddingmassa in een met koud water omgespoelden vorm. Wasch de appelen, snijd ze in vieren, zet ze m%t zoo min mogelijk water op, kook ze tot moes en zeef ze door een haren of vertinde zeef. Maak het appelmoes op smaak, of met zoetstof, of met gesuikerde gecon denseerde melk en presenteer ze koud bij de pudding. Teekening M. B. Ofschoon wij tegenwoordig heel wat meer aan dacht aan ons kapsel besteden dan vroeger het geval was onze grootmoeders waschten in het algemeen niet iedere maand haar lokken en gingen ook niet zoo dikwijls naar den kapper zijn er toch nog veel vrouwen, die niet weten, wat een goede haar- verzorging eigenlijk beteekent. Want het is niet ge noeg, telkens wanneer het haar vettig en vuil ge worden is, het met een behoorlijk zeepsopje te rei nigen, neen, onze krullen behooren dagelijks be werkt te worden, willen zij glanzqnd en zacht blij ven. Het borstelen is een onontbeerlijk element in de haarverzorging en ook een telkens weerkeerende massage van de hoofdhuid mag niet achterwege blijven. Deze massage kan men het best toepassen, vóór het haar gewasschen wordt; zij geschiedt op de volgende wijze: men doopt de vingers van beide handen in een weinig olijfolie, die men, indien ge- wenscht, geurig kan maken met enkele druppels parfum. Met deze vetgemaakt vingers wordt de schedelhuid krachtig gemasseerd, waardoor de bloedsomloop op het hoofd bevorderd wordt. Daar na wordt hét haar met zachte zeep gewasschen en zorgvuldig schoongespoeld met lauw water. In het laatste spoelwater doet men vooral als er sprake is van eenigszins vet haar het sap van een uit geknepen citroen of een scheut azijn. Door deze laatste bewerking worden onze lokken glanzend en verdwijnt het laatste spoortje vet. Is het eenmaal gereinigd, dan verzuime men niet, het door een juiste verzorging in goede conditie te houden. Men horstele het iederen avond zorgvuldig! Er zijn tallooze vijanden van een fraaie en rijke lokkenpracht. Een te heet gemaakte krultang, een te stijf ingedraaide speld, een te haastig uitgevoerde permanent, een zvyare hóed, die een geheelen war men dag op het hoofd geplant blijft, een bleekkuur met waterstofperoxyde, onoordeelkundig toegepast zie hier een greep uit de vele fatale mogelijk heden, die de gezondheid van ons kapsel ernstig bedreigen. Gebruik altijd kammen met grove tanden de fijn-getande exemplaren doen de haren licht af breken en mijd al te zachte borstels! Wees zeef zindelijk op al de voorwerpen, die bij de haarverzor ging te pas komen: maak uw kam geregeld schoon en let er op, dat uw borstel niet door vetdeeltjes ver ontreinigd is. Eigenlijk moet men van elk van deze nuttige werktuigen er twee in zijn bezit hebben: als het eene exemplaar aan een schoonmaakbeurt toe is, kan het andere in gebruik genomen worden. Voor zeer droog haar is verder'het gebruik van een weinig brillantine aan te bevelen. ZIGZAG-BAND. Wist u dat het eenvoudige, goedkoope zigzag-band, dat in iedere manufacturenzaak te verkrijgen is, op velerlei wijzen gebruikt kan worden en dat het als versiering een allergenoeglijkst effect maakt? Het wordt met kleine steekjes op het onderliggende ma teriaal genaaid en wel zoo, dat er van den werkdraad niets te zien komt. De steekjes behoeven niet vlak naast elkaar te komen, mits men maar zorgt, dat de draad, dien men gebruikt, onzichtbaar blijft en de punten van het band vast komen te liggen. Waarvoor het zigzagband zooal te gebruiken is? Och, eigenlijk moesten wij vragen: waarvoor kan het niet dienen? Want er zijn tallooze mogelijkheden, die, op de juiste wijze gebruikt, tot een gunstig resultaat kunnen leiden. Op kinderjurkjes vervaardigd van wol, gekleurd katoen, zephyr, linnen staat het zigzag band heel goed. Alle mogelijke garneeringen zijn in dit verband denkbaar. s Teekeningen M. B.—Z. U ziet op de teekeningen een paar oplossingen, maar er zijn natuurlijk vele andere mogelijk. Ook bij het in elkaar zetten van baby-kleertjes kan het zigzagband uitstekende diensten bewijzen. Wij kozer een manteltje en mutsje tot uitgangspunt en versierden deze beid° allerliefste kleedingstukjes, die van zachtblauw of teer-rose zephyr gemaakt zijn met een rand van wit zigzagbarid, waardoor het garnl- tuurtje zeker aan charme wint. Vervolgens toonen wij u nog een zelfgemaakten, linnen schoenenzak, een practisch werkstuk, dat geschikt is op reis meegenomen te worden die van boven ook al van ^igzagband voorzien ls. Het spreekt vanzelf, dat er op dit thema nog heel wat variaties denkbaar zijr. Lampekapjes, schorten, lingerie, tafelkleedjes dit alles komt in aanmer king op de door ons aangegeven manier gegarneerd te worden. (Ook gewoon band of linnen kan zig-zags- eewijs opgewerkt worden). Laat uw gedachten eens over di( onderwerp gaan en koop eenige meiers zigzagband, teneinde er een nuttig gebruik van te maken. MAEIA CHRIS ANTI

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 5