IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De luchtaanval op Rotterdam 26e JAARGANG No. 286 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724. Bureau Umuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Verschijnt dage lijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 7 OCTOBER 1941 Abonnementen per week 0.13%, per maand 0.55, per 3 maanden 1.63, franco per post 2.05 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.70, elke regel meer 0.14. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.30, elke regel meer f 0.10. IJMUIDEN TERAARDEBESTELLING F. WILDEBOER Onder zeer groote belangstelling had gistermiddag op de Bijzondere Begraafplaats alhier de teraarde bestelling plaats van den heer F. Wildeboer. chef redacteur van het Dagblad voor IJmuiden. Toen de rouwstoet op de begraafplaats aankwam, had zich reeds een groote menigte rondom de groeve geschaard. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op burgemeester Mr. M. M. Kwint, de heeren K. H. Tusenius, oud-wethouder, F. Primo, oud chef-redac teur van de „Oprechte Haarlemsche Courant", thans chef van de afdeeling Theater en Dans van het De partement voor Volksvoorlichting en Kunsten, W. van Willigen, namens het gewestelijk bestuur van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, dr. P. C. de Weerdt, IJ. J. Reitsma en P. IJtsma namens de afdeeling van de Vereniging tot bescherming van dieren, dr. W. van Hazelen en L. Dijksen namens de afdeeling Velsen van het Nederlandsche Roode Kruis, S. Boerema, brigade-commandant der Marechaussée, IJ. Visser, oud-rijksontvanger, Th. A. A. F. Bank, bestuurslid van Gratia-Plato, A. Peek, administra teur van de Ver. tot bestrijding der Tuberculose, S. Baarda en J. Zwan namens de IJmuider Courant, Jos. de Klerk, toonkunstenaar te Haarlem en verder van het bedrijf waarbij de overledene werkzaam was de heeren Ph. A. Mees, hoofdredacteur en G. C. A. Junge, administrateur der Oprechte Haarlemsche -Courant en vele leden van redactie en administratie van dat blad en het Dagblad voor IJmuiden. Geheel bedolven onder bloemen en kransen werd de kist naar het graf gedragen, waar het eerst de heer Mees het woord voerde. Met bijzonder diepe ontroering, aldus spreker, staan we bij het graf van hem, die heenging in de kracht van zijn leven en die naar menschelijke berekening nog vele jaren van vruchtbaren arbeid voor zich had, aan het graf van den man, die moeilijk gemist kan worden voor zijn gezin en voor zijn werk. Ons rest de herinnering aan een man, die in velerlei opzicht een voorbeeld is geweest van plichtsbetrach ting en werklust. Gedurende de elf jaren, dat spre ker met hem samengewerkt heeft, heeft hij hem lee- ren hoogachten als iemand, die altijd op zijn post was. Daarna richtte spreker zich tot de familie met woorden van troost. „Laat het U tot troost zijn, dat velen zijn gekomen, om den overledene de laatste eer te bewijzen." De heer Junge herinnerde aan het bezoek, dat de overledene hem j.l. Dinsdag bracht. Niet het minst had spreker kunnen vermoeden, dat hij hem nooit weer zou zien en een week later aan zijn ge opend graf zou staan. De energieke werker is voor altijd van ons heengegaan. Spreker heeft zich altijd verwonderd over zijn enthousiasme. Zijn naam is met het Dagblad voor IJmuiden onverbrekelijk ver bonden. De heer J. J. E. van'Baarse 1, redacteur van het Dagblad vertolkte de gevoelens der redactie. Dr. de Weerdt voerde het woord namens de Verëeniging tot Bescherming van Dieren, de heer K. de Jong huldigde namens de Damclub IJmuiden den overledene als den echten IJmuidenaar, die steeds den juisten toon wist te treffen. De heer Primo, oud-chef van den overledene, wees er op dat de heer Wildeboer iemand was met uitnemende kwaliteiten. Spreker herinnerde aan zijn liefde voor het tooneel, op welk gebied hij. ook veel heeft gedaan. Nadat nog een zwager, de heer H. Geertsem eenige gevoelvolle woorden had gesproken, dankte de oudste broer, de heer R. Wildeboer, de aan wezigen voor hunne belangstelling. JEUGDCLUB VOOR PHILATELISTEN OPGERICHT Voor jeugdige postzegelverzamelaars was het Za terdag een dag van beteekenis. Immers om half drie zou de oprichting plaats vinden van de jeugd club voor philatelisten, als onderdeel van de post zegelvereniging „IJmuiden en omstreken". Lang voor dezen tijd kwamen de eerste groepjes jeugdige verzamelaars het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg binnengestroomd en om half 3 was het werkelijk eivol. Bijzonder opmerkelijk was de groote belangstelling van den kant van de vrou welijke jeugd, die zeer sterk vertegenwoordigd was. De bijeenkomst stond onder leiding van de hee ren Bakker en Obermann van de postzegelver- eeniging „IJmuiden en Omstreken", terwijl het be stuur van deze vereeniging door aanwezigheid blijk gaf van haar belangstelling. Na een korte inleiding door den heer A. P. R. Obermann werd tot inschrijving van de eerste jeugd leden overgegaan. Hierbij gaven zich ruim 45 meisjes en jongens als lid op, waaruit wel blijkt hoe groot de belangstelling op dezen eersten middag al was. Hierna werd begonnen met den onderlingen ruil, koop en verkoop, welke een zeer levendig verloop hadden en waarbij heel wat zegeltjes van eigenaar wisselden. Deze ruilmiddagen voor de jeugd zullen nu voortaan eiken Zaterdagmiddag van half 3 tot half 5 worden gehouden in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. van de Cellulosefabriek en in aanwezigheid van zijn chefs namens de directie door den heer J Smit, pro curatiehouder, gecomplimenteerd. De heer Smit schet ste den jubilaris als een ijverig werkman met goede capaciteiten, die taak en plicht kent. Spreker over handigde tenslotte het gebruikelijke geschenk onder enveloppe. De heer Nijssen ontving van zijn collega's aan zijn huis bloemen, terwijl voorts ook op andere wijze nog van belangstelling werd blijk gegeven. VEERTIG JAREN GETROUWD Vrijdag 10 October zal het echtpaar G. Haver en M. Haver-Kneppers, wonende Wijkerstraatweg 38 zijn veertigjarige echtvereeniging vieren. De heer Haver, die al sedert jaren een pantoffelfabriek drijft, welke gelegen ls In de Kruisstraat en één van de oprichters is van de Harmoniekapel der Papierfabrieken „De Eendracht", is een in breeden kring bekend man. Het zal het echtpaar, dat het feest in intiemen kring wil herdenken, toch zeker niet aan belangstelling ontbreken. SANTPOORT LEDENVERGADERING SANTPOORT'S BLOEI. Gisteravond hield „Santpoort's Bloei" een vergade ring in het Stationskoffiehuis welke vrij goed bezocht was en die gekenmerkt werd door zeer vruchtbare be sprekingen. In zijn openingswoord wees de voorzitter de heer J. Th. W. van Beem op het verheugende feit, dat vooral op „Santpoort-Station" zooveel nieuwe leden konden worden ingeschreven. Verder deeldé. hij mede, dat in de naaste toekomst de uitreiking van distributiebescheiden wederom in „De Toorts" zal plaats vinden. Vervolgens kwam aan de orde een be stuursvoorstel om Santpoort's Bloei te doen treden uit de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en automatisch ook uit den Bond van V.V.V.'s in Zuid-Kennemerland. Het bestuur motiveerde dit voorstel met aan te voe ren dat de vele werkzaamheden en kosten aan een en ander verbonden niet opwogen tegen de voordee- len, welke onze plaats, die tenslotte toch meer een forensplaats dan een oord is waar vreemdelingen heen trekken, er van trok. Bovendien zou op deze wijze meteen een einde komen aan den eenigszins vreem den toestand dat in een gemeente twee V.V.V.'s zijn. Beter leek het het bestuur dit werk over te dragen aan IJmuiden's Bloei en met deze vereeniging sar men te werken. Met op een na algemeene stemmen werd dit bestuursvoorstel aangenomen. Het tweede bestuursvoorstel was om over te gaan tot het aan schaffen van twee electrische klokken: een voor Sant poort-dorp en een voor Santpoort-station. Ook dit voorstel werd aangenomen. Wanneer er van de zijde van het gemeentebestuur geen bezwaren zouden worden geopperd, dan wilde men deze klok ken plaatsen ter hoogte van Garage v. d. Velde en aan het kruispunt Hoofdstraat, Hagelingerweg-Broek- bergenlaap. Bij de rondvraag kwamen o.m. de Hagelingerweg en de Bloemendaalsche vuilnisbelt ter sprake. Van de bestuurstafel kregen de vragers uitvoerig antwoord. VELSEN BONDSVERGADERING VEREENIGING VAN JONGE OUD-KATHOLIEKEN De 29ste Bondsvergadering van den Bond van Ver- eenigingen van Jonge Oud-Katholieken in Neder land wordt Zondag 9 November te Leiden ge houden. Pastoor P. J. Jans te Amsterdam, bonds voorzitter, leidt deze vergadering, waarin jaarver slag en rekening en verantwoording 1940 worden uitgebracht. Voorts zullen behalve de benoeming van een kas- controlecommissie voor 1941 verslagen worden uitgebracht door de redactie van „Bondsleveti", van het bondsreisbureau en de kampcommissie. De tweede secretaris, de heer G. Bollebakker te Haarlem is aftredend en stelt zich niet herkiesbaar. Voor deze vacature is een dubbeltal samengesteld uit de heeren H. J. "W. Verhey te Rotterdam en J Schenk te Den Helder. Tenslotte staan een drietal afdeelingsvoorstel- len en twee moties op het programma. BESLUITEN VAN DEN BURGEMEESTER De Burgemeester van Velsen heeft de volgende besluiten genomen: Inenting. Vast te stellen een Verordening op de heffing van inentingsrechten in de gemeente Velsen (be treft inenting tegen typhus en paratyphus). Onderwijs. Te benoemen tot onderwijzer in vasten 'dienst aan de school voor B. L. O.: M. H. van Zant; De door de vereeniging tot bevordering van het Gesticht van het Arme Kind Jezus, te Simpelveld, gevraagde medewerking te verleenen voor de aan schaffing van leermiddelen voor het gymnastiek onderwijs aan hare school aan de Corverslaan Velsen. Gemeente-ontvanger. De Instructie van den Gemeente-ontvanger te wijzigen in dien zin, dat wanneer het geldelijk be drag van de- gemeentekas, met inbegrip van het saldo der gemeente bij den Postchèque en Giro dienst, hooger is dan f 60.000, daarvan onmiddel lijk kennis moet worden gegeven aan den Bur gemeester. Bouwterrein. Aan J. v. d. Boogaard te IJmuiden te verkoo- pen tegen den prijs van f 9 per M2. een percéel bouwterrein, ter grootte van ongeveer 502 M2 aan de Rembrandtlaan aldaar. Amsterdamsche weg. Aan den Hoofdingenieur van den Rijkswater staat in de directie „Tunnelbouw Velsen", te IJmui den, vergunning te verleenen tot het maken van een nieuw wegvale in den Amsterdamscheweg te Velsen. 30-JARIG ARBEIDSJUBILEUM. De heer W. C. Nijssen, die Zondag jl. 30 jaar gele den in dienst kwam bij de Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, waar hij steeds werkzaam is ge weest in de afdeeling Kapperij van de Cellulosfa- brieken en thans reeds vele jaren houtkapper is, heeft dit feit gisteren herdacht. De jublLaris werd ontvangen op het bedrijfskantoor BEVERWIJK BEREKENING VAN PRODUCTIEPRIJZEN Zooals bekend is zouden ook in Kennemerland po gingen in het werk gesteld worden om voor den tuin bouw een nauwkeurige productieprijscalculatie te verkrijgen. De heer G. C. Vernooy heeft zich hiervoor veel moeite getroost. In hoofdzaken komt het onder zoek hier op neer: De tuinder geeft wekelijks op daartoe verstrekte formulieren op, wat hij aan grondstoffen en wat hij aan arbeidstijd aan een bepaald product besteedt. Het is dan de taak van het Voorlichtingsbureau, bij gestaan door den Rijksaecour.tantsdienst, de productie kosten te berekenen. Voorloopig kiest de tuij.der als object voor onderzoek slechts één product (rtsp. één combinatie). Dat vereenvoudigt het werk van den tuinder, maar verzwaart dat van het Bui eau. Een voudig is het inderdaad voor het Bureau niet, want allerlei kosten van algemeenen aard moeten wor den omgeslagen, allerlei bijzondere omstandigheden moeten worden verdisconteerd. Tijdens den loop van het onderzoek komt Ir Ignatius, leider van het Rijksvoorlichtingsbureau uit Den Haag, zelf eens „tuinen" om een onderzoek in te stellen. Als de gegevens verwerkt zijn, krijgt elke tuinder een bundeltje statistieken, waarin de gegevens ver werkt zijn. Hij vindt daarop niet alleen den produc tieprijs van een kilogram aardbeien, boonen enz., maar oök uit welke onderdeelen die prijs is ontstaan. Zoo zal hij in staat zijn uit te maken wat de oorzaak is, dat hij eventueel duurder teelt dan zijn collega, waardoor het komt, dat zijn collega nog winst maakt en hij op die cultuur misschien geld bij legt. Verandering in grondbewerking, bemesting, soort keus, arbeid enz. kunnen hiervan het gevolg zijn, waardoor de kostende prijs naar beneden wordt gedrukt en de bestaansmogelijkheid wordt verhoogd. Het gaat om het opsporen en blootleggen van de zieke en zwakke plekken, die in elk bedrijf kunnen voorkomen. Ook kan dit onderzoek van invloed zijn op het vaststellen van maximum- en minimumprij zen Is de vastgestelde prijs onbevredigend, dan kun nen de betrokken organisaties zich met gedocumen teerde gegevens tot de betrokken instantie wenden om een prijsherziening OPLICHTER GEARRESTEERD. „Hebt u nog een partijtje drank te koop?", was de vraag, die een winkelier in spiritualiën eenigen tijd geleden te Amsterdam gesteld werd. Inderdaad had hij nog wel iets „onder de kurk" en wijl hem een flinke extra winst in uitzicht werd gesteld, was hij wel genegen, er afstand van te doen. Men kwam overeen op een bedrag van f 7000, waarvoor de slijter een hoeveelheid wijn, jenever en likeuren zou leve ren. De betaling zou geschieden bij afgifte der goe deren, doch toen de goederen te bestemder plaatse waren gedeponeerd, nam de kooper een heel andere houding aan. Slechts f 2400 wilde hij voor het heele zaakje geven, hetgeen ongeveer met de oorspronke lijke waarde overeenkwam. „D.oe je het daarvoor niet", zoo was zijn dreigement, „dan laat ik alles in beslag nemen door de weermacht". Bij die gedachte werd de winkelier angstig; hij wist niet, hoe gauw hij de f 2400 maar zou aanpakken en maken, dat hij weg kwam. Later pas drong het tot hem door, dat hij bezwen deld was; toen haastte hij zich, de politie te waar schuwen, die den koopman-oplichter, een 38-jarigen man uit Beverwijk, heden heeft gearresteerd. Er is dus nog een kans, dat de bedrogen winkelier zijn geestrijke dranken terug krijgt. VERGADERING B. G. V. TURNLUST Maandagavond hield de Beverwijksche Gym nastiek Vereeniging Turnlust een halfjaarlijksche ledenvergadèring onder leiding van den heer K. van Leeuwen. Deze vergadering was drukker bezocht dan ooit te voren, wat o.a. te danken viel aan den groei van het ledental tot ruim 100 dames en heeren. De voorzitter memoreerde dit in zijn openings woord en tevens herinnerde hij aan de behaalde K. T. K. kampioenschappen en aan de jubileumfeesten ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan. Bij acclamatie werden in het bestuur herkozen de dames D. van Geenhuizen-Tabak en J. Water drinker (commissaressen) en de heer A. Schaap (penningmeester). Uit het verslag van de kascommisse bleek, dat er een gering batig saldo was. De wintercampagne zal voorzoover deze in eigen kring gescniedt het volgende beslaan: on derlinge wedstrijden omstreeks 1 November, o.a. ter voorbereiding van den drievereenigingenwedstrijd; laatstgenoemde wedstrijd zelf, zoo mogelijk in Be verwijk; uitvoering in het Kennemer Theater op 26 Februari; onderlinge wedstrijden omstreeks 1 Mei o.a. voor de wisselbekers. Voor de winter-uitvoering werd reeds een pro gramma vastgesteld. De voorzitter reikte verschillende dezen zomer be haalde prijzen uit, w.o. de kampioensprijzen K.T.K. voor de athletiek-competitie heeren le klasse en voor de athletiekkampioenschappen heeren, bene vens voor de jongste meisjes. Persoonlijke prijzen kwamen o.a. aan L. Brouwer als viervoudig athle- tiekkampioen K.T.K. Bovendien ontving deze den Turnlust-wisselbeker voor gymnastiek en athletiek samen. De damesbeker kwam in het definitief bezit van mevr. D. van Geenhuizen-Tabak. Eigenmachtig prijzen verhoogd Een veroordeeling die een waarschuwing voor anderen inhoudt De inspectie voor de Prysbeheersching te Am sterdam schrijft ons: Een kleine fabrikant van geneeskundige zalven te Alkmaar zag zich door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam een boete van f 50 opgelegd. Hij was uitgegaan van het misverstand, dat hij zijn verkoopprijzen mocht verhoogen met het be drag, waarmede de inkoopprijzen van zijn grond stoffen waren gestegen. Een populair misverstand, waarvan nog steeds kleine fabrikanten de dupe worden, wanneer zij met genoemden Inspecteur in aanraking komen. Immers, in dergelijke gevallen is een vergunning tot prijsverhooging noodig. Wel iswaar wordt een dergelijke vergunning meestal verstrekt, wanneer de rentabiliteit van het bedrijf niet groot genoeg is om de stijging der grondstof- fenprijzen op te vangen, doch dit neemt niet weg, dat men niet eigenmachtig tot prijsverhooging mag overgaan. De boete was in dit geval naar verhouding laag, omdat de grondstoffen inderdaad aanmerkelijk in prijs waren gestegen en de overtreding derhalve van formeelen aard was. HET VERKEER Cijfers over ongevallen. De cijfers over de slachtoffers van verkeersonge vallen toonen voor de afgeloopen maand Augustus een zeer belangrijke stijging, schrijft de Nederland sche Automobiel Club. Voor de laatste zes maanden zijn de cijfers als volgt: «(tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers van vorig jaar). gedood ernstig gewond Maart 32 (45) 185 (280) April 28 (63) 149 (352) Mei 29 (49) 154 (247) Juni 28 (35) 187 (200) Juli 36 (59) 176 (289) Augustus 48 (68) 222 (257) De toeneming sinds vorige maand is geheel te wij ten aan ongevallen buiten de groote steden en weer spiegelt dus in sterke mate het typische vacantie- verkeer. Blijkens de verkeerstellingen van den Rijks waterstaat (uitsluitend de niet-militaire voertuigen betreffend) bereikte in Augustus het aantal personen auto's op den weg een laagte-record; het aantal vrachtauto's en motorrijwielen was lager dan in de voorgaande maand terwijl het aantal autobussen ten opzichte van Juli een zeer kleine stijging vertoonde. Het rijwielverkeer daarentegen was in Augustus bijna 9 pet. grooter dan in Juli. Ten opzichte van de over eenkomstige maanden van vorig jaar blijkt het rij wielverkeer echter ook sterk gedaald te zijn (Juli 19 pet. en Augustus 25 pet. minder). Vermoedlijk laat de bandensituatie zich dus reeds duidelijk gelden. RADIO-REDE VAN MAX BLOKZIJL 's-GRAVENHAGE, 7 October. Max Blokzijl spreekt hedenavond van 20.15 tot 20.30 uur via den .zender Hilversum 1 over een zeer actueel onder werp. (A.N.P.) Het Nabije Oosten AFGHANISTAN. ANKARA, 6 Oct. (DNB) Volgens berichten uit Kaboel wordt de druk van Engelschen en Sovjets op de Afghaansche regeering grooter. De zooge naamde „gevaarlijke werkzaamheid." van burgers, der spilmogendheden dient daarbij weer tot voor wendsel. In politieke kringen hier gelooft rnen, dat een overval op Afghanistan, gelijk aan dien op Iran, DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Daitsch weermachtsbericht Uitbraakpoging ten Westen van Leningrad door de Sovjettroepen faalt. Haven aan de Zee van Azow gebombardeerd. Lucht aanvallen op Tobroek en Suez. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 6 Oc tober. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: De aanvalsoperaties in het Oosten hebben gis teren nieuwe successen gebracht. Ten Westen van Leningrad is een door het vuur van alle forten van Kroonstad en scheeps- en kustartillerie ge steunde landingspoging van sterke Sovjetstrijd krachten door vastberaden optreden der tot af weer gereed zijnde Duitsche troepen volkomen af geslagen. Tegelijkertijd stortten de felle aanval len ineen, waarmede het omsingelingsfront van binnen uit moest worden verbroken. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Gelande troepen- deelen werden in de pan gehakt of gevangen ge nomen. Verscheidene volle schepen werden tot zin ken gebracht, 22 tanks, onder welke zeven zeer zware, werden vernield. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 5 op 6 October met goed gevolg een haven aan de Zee van Azof gebombardeerd, benevens een be langrijk verkeersknooppunt ten Westen van Mos kou en militaire installaties in Leningrad. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben ge vechtsvliegtuigen overdag op 400 K.M. ten Westen van Brest een koopvaardijschip van 2,500 br.t. tot zinken gebracht en voor den oorlog belangrijke installaties op de Shetland-eilanden gebombar deerd. In den afgeloopen nacht zijn luchtaanvallen gericht op havens in Zuidoost Engeland. In Noord-Afrika hebben Duitsche duikbom menwerpers in den nacht van 4 op 5 October vol treffers geplaatst op de stad en de haven van To- btoek. Een andere luchtaanval was gericht op de reede van Suez. Vluchten van den vijand naar het rijksgebied zijn overdag noch des nachts voorgekomen. VERDUISTERING Van 19.05 tol 7.52 Maan 7 Oct. op 20.14, 8 Oct., onder 10.50 verwacht kan worden. De Turksche omroep maakt melding van een gemeenschappelijk Sovjet-Engel- sche nota aan de Afghaansche regeering, waarin be zwaren worden gemaakt tegen aanwezigheid van Duitschers in Afghanistan en legt er den nadruk op, dat de nota gelijkt op die, welke vroeger aan Iran werd overhandigd. De Turksche omroep heeft nader gemeld, dat de Sovjet-Engelsche nota, die zich keert tegen de aan wezigheid van Duitschers en Italianen in Afgha nistan, door de Afghaansche regeering bestudeerd wordt. De voor beantwoording gestelde termijn is nog niet verstreken. DE STRIJD IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. ROME, 6 October. (D.N.B.) Aangaande het door Italiaansche zee- en luchtstrijdkrachten in het mid den van de Middellandsche Zee den 27sten Septem ber bevochten succes wordt van bevoegde zijde me degedeeld: Er is geconstateerd, dat aan de Britsche poging tot actie in de richting van de Straat van Sicilië de drie sterkste Engelsche slagschepen, die op het oogen- blik in dienst zijn, de Rodney, Nelson en King George hebben deelgenomen De Rodney en de King George waren uit den Atlantischen Oceaan begeleid door talrijke kruisers en torpedojagers naar de Middel landsche Zee gekomen en bebben in normale om standigheden Gibraltar niet als steunpunt. Een zoo groot krachtvertoon kan niet eenvoudig gemotiveerd worden door de noodzakelijkheid om een zeer klein, slechts uit acht a negen schepen bestaand convooi te beschermen. Uit de organisatie van de vloot in af zonderlijke groepen en uit de bijzonderheden der actie, die ten doel hadden ons te misleiden kan men de gevolgtrekking maken, dat het hoofddoel der actie was, onze in dit deel der zee aanwezige vlootstrijd- krachten iri een gevecht tegen sterkere strijdkrachten te verwikkelen. De poging, die dank zij onzen lucht strijdkrachten en Onderzeeërs duur moest worden be taald, eindigde in een volledige mislukking en het eenige in Gibraltar aanwezige droogdok zal langen tijd bezet zijn om de zware schade, die de schepen, welke zich konden redden, opliepen, te herstellen. Na de verovering van Kiev. De bevolking haalt, daar de vluchtende bolsjewisten de waterleiding vernield hebben, het water aan de bronnen. Atlantic-Holland Koffie-surrogaat plantages op eigen bodem. Het witlof speelt bij de bereiding van ons koffie-surrogaat een belangrijke rol. De wortels van deze plant worden vijf weken in den grond gezet, totdat ze blad hebben. Daarna worden de planten ge rooid en naar de cichorei-fabrieken vervoerd, om daar verwerkt te worden. Pax-Holland-de Haan 0 De strijd in de lucht DE DUITSCHE LUCHTAANVAL OP SUEZ. BERLIJN, 6 October. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen bij hun aanval op de reede van Suez in den afgeloopen nacht ondernomen, twee vijandelijke koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 10 tot 12.000 ton vernietigd. DE ENGELSCHE VLIEGTUIGVERLIEZEN. BERLIJN, 6 October. (D.N.B.) De Britten hebben in de week van 19 tot 26 September 50 vliegtuigen en in de week van 27 September tot 4 October 76 ma chines verloren. Uit Amerika JAPANSCHE DIPLOMATEN BIJ HULL. TOKIO, 6 Oct. (DNB) Ambassaderaad Igoesji en de financieele deskundige Nisjiyam van de Ja- pansche ambassade hebben, naar Tokio Asahi Sjim- boen uit Washington meldt, een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, Huil, om besprekingen te voeren inzake de kwestie van het verkeer tusschen Amerika en Japan. Volgens genoemd blad hebben de Japansche gedelegeerden bij deze gelegenheid verzocht de sinds twee maan den aan den gang zijnde besprekingen tot een goed einde te brengen. Ook ambassadeur Nomoera zou, volgens andere berichten, dienzelfden dag bespre kingen gevoerd hebben met den minister van bui tenlandsche zaken, Huil. Thans 119 dooden en 550 gewonden Heden zullen eenige slachtoffers van den Brit- schen luchtaanslag op Rotterdam op Vrijdag j.l., o.a. de acht dooden uit het Oude Lieden-gesticht, ter aarde worden besteld. De gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Rotterdam, prasident dr. Volkers, hoopte hierbij tegenwoordig te zijn. Het aantal slachtoffers beloopt thans 119 dooden, ruim 209 zwaar en ongeveer 350 lichtgewonden. Ook deze cijfers zijn niet definitief. Vele zwaarge wonden verkeeren in levensgevaar. Het aantal lichtgewonden is vermoedelijk grooter dan het aan tal geregistreerde gevallen. De eerstehulpverleening in noodgevallen ge schiedt thans niet meer door Winterhulp Nederland, doch door den Nederlandschen Volksdienst, die deze taak van Winterhulp Nederland heeft overgenomen. Aan een relaas van een A.N.P.-verslaggever ont- leenen wij: De Rotterdammer is In den regel niet gauw uit het lood geslagen. Het wisse lende leven van de Maasstad heeft hem een ge lijkmatig humeur bezorgd, dat hem er toe in staat stelt vele narigheden moedig het hoofd te bieden of met een laconiek schouderophalen voorbij te gaan. Niet zelden vindt hij in de tragiek der gebeurtenis sen nog stof voor een snedig antwoord of een rake opmerking, die de situatie volmaakt typeeren. Het geen niet wegneemt, dat hij aan den anderen kant met diepe deernis vervuld is over het lot, dat zijn medemenschen trof. Dat de jongste raid van de Engelsche luchtmacht in den nacht van Vrijdag op Zaterdag den Rotterdam mer echter diep heeft getroffen en met weerzin voor een dergelijke wijze van oorlogvoeren vervult, hebben wij hedenmiddag kunnen constateeren, toen wij ons onder het publiek van de Maasstad mengden. Den eerste den beste, dien we er over aanspraken, ka rakteriseerde ons al direct den heelen aanval. Het was een koopman, die bij een der stations zijn waren uitventte en op de vraag, welke tram we het beste konden nemen om in het centrum van het getroffen stadsdeel te komen, antwoordde, dat de bommen over de halve stad verspreid waren neergekomen. Hij noemde eeen paar namen van straten, die hemels breed ettelijke kilometers uit elkaar liggen en somde tegelijkertijd de daarbij behoorende tramlijnen op. We konden kiezen. We besloten eerst een bezoek te brengen aan de stadswijk Zuid. Zoo oogenschijnlijk blijkt uit niets, dat Rotterdam zulk een verschrikkelijken nacht had beleefd. Het verkeer in de straten is druk als altijd. Op het gedeelte, dat in de oorlogsdagen zoo zwaar werd getroffen, blazen hijschmachines en kranen witte stoomwolkjes in een strakblauwe herfstlucht. De we deropbouw is daar in vollen gang. Hier en daar bleek ons uit de wit-roode stopborden, dat straten waren afgezet men moet de plaatsen haast weten om ze te vinden en we mengden ons onder de menigte, die voor het meerendeel zwijgend de nog aan den gang zijnde bergingswerkzaamheden gadesloeg. Het voornaamste werk v/as de afgeloopen dagen en nach ten natuurlijk al verricht. Thans was men bezig met het ruimen van puin en het bergen van dat gedeelte der inboedels, dat nog betrekkelijk gaaf is gebleven. Etages en vloeren hangen scheef naar beneden, over honderden meters straat zijn ruiten en gevels ver nield en beschadigd en bewegen de menschen zich als vreemden in en om hun eigen huis. Terwijl de buren hun ervaringen uitwisselden en de namen opsomden van hen die als slachtoffer vie len, vernamen we zoo hier en daar de lang niet roal- sche meening van den doorsnee-Rotterdammer over het gebeurde. Zoo constateerde een volksvrouw kort maar krachtig: „Als ze ons zoo komen helpen, laten ze dan maar bij d'r eigen blijven De bevolking blijkt van dit soort hulp heelemaal niet gediend en stak haar meening niet onder stoe len of banken. Heeft de vernieling van een spoorbaan op een en kele plaats al heel weinig zin, gezien de vlotte wijze waarop zulk een mankement tegenwoordig hersteld kan worden, zelfs dat hebben de Engelschen niet ge presteerd. Men wees ons alleen een dak van een kleine tramremise aan, dat een weinig door-het vuur; was aangetast. Vervolg op de volgende pag.)

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 1