Veel geld is noodig. DE LUCHTAANVAL OP ROTTERDAM (Vervolg van de vorige pag.) In de andere dcelen van de stad is het niet anders. Op een dichtbevolkt punt in het Westelijk stadsdeel, wij schreven het reeds eerder, is enorme schade aan gericht door hen. die zich oorlogsvlicgers noemen, en zoovee! leed en kommer over de Maasstad hebben gebracht met hun afschrikwekkende daad. Verslagen heid heerscht alom en de bewoners binnen de afzet ting praten zacht, staande in groepjes bijeen, over het lot van zoovele buren. „Mij had hetzelfde kunnen treffen", klaagt een vrouw en zij wijst naar de overzijde, naar een pand, waar letterlijk niets meer aan te ontdekken is, dat op zijn plaats staat of hangt. Alles is bij mij thuis ver nield en ik kan van voren af aan beginnen, maar ik voel toch nog iets van dankbaarheid.... Inderdaad zijn velen hier op dit punt op wonder lijke wijze gespaard gebleven voor het lot, dat zoo- velen heeft getroffen. Op een middentrottoir is een wel zeer zware brisantbom ingeslagen. Een dikke lantaarnpaal is letterlijk afgeknapt, evenals de vier boomen in de nabijheid. Slechts ccn tiental meters verder is de zijkant van een straatput vervaardigd van dik gegoten ijzer finaal weggeslagen. Onbe grijpelijk. Er heerscht thans drukte. Verhuiswagens rijden af en aan. beladen met de resten van deerlijk gehavende inboedels. Schilders zijn reeds bezig ver derop voor iets minder vernielde panden stellingen op te richten en elders staan rijen ramen, die van glas worden voorzien. Wie men ook spreekt, niemand is er. die het ge beurde ook maar cenigszïns nog kan billijken Er heerscht in brcede kringen groote verbitterdheid en diepe verslagenheid. Iets verderop worden wij gewaarschuwd. Hier ligt vlak achter den gevel van een woonhuis een verra derlijke bom. Het moet een tijdbom zijn en elk mo ment, dat men op eenïge meters afstand hier vertoeft, kan noodlottig worden. Op verschillende plaatsen zijn Vrijdagavond tijdbommen geworpen en ook dit is een nooit goed te keuren /laad. Stil doen puinruimers en andere werklieden in den omtrek hun werk. Temid den van hen ligt die verraderlijke tijdbom. Een sluip moordenaar, die doodt, wanneer men zich van niets bewust is. Hij kan ontploffen en dan worden er nog meer huizen vernield Men dient er rekening mede te houden. De omgeving is ontruimd Dan hebben wij nog vêrtoefd in het tehuis voor ouden van dagen en vragen den opzichter, hoe het met de gewonden is. Zij maken het alle tien redelijk wel. maar er hangt een schaduw over het huis. Tien oude mensehen hebben het leven gelaten. Zij zijn uit het midden van hun medebewoners weggerukt. Juist toen men zich vanwege het luchtgevaar naar de voor zijde van het gebouw, naar de wandelgang op den be- ganen grond, begaf. Aan de voorzijde van het huis ziet men niets, maar zoodra is men binnen, of alom ontwaart men de aangerichte verwoestingen. Bijna 600 menschen, die voor het. grootste deel aan een wis sen dood zijn ontsnapt. Het is huiveringwekkend, maar de oudjes dragen gelaten hun lot Zij zijn oud, zij weten, dat het noodlot ook hen nog treffen kan en een van hen zegt op onze vraag: „We hadden het vroeg of laat toch verwacht, meneerzoo is de ouderdom", berustend. Maar elk ander berust niet, hij kan het niet en 'dat hebben wij gemerkt op onzen tocht vanmiddag, die ons nog in het Noordelijke stadsgebied bracht, waar het beeld niet veel verschilt. Ook hier volkomen uit eengerukte gevels, volkomen vernielde Inboedels, puin, splinters en ernstige gezichten. TWEE FRANSCJÏE SCHEPEN DOOR ENGELSCHEN TOT ZINKEN GEBRACHT. VICHY, 6 October. (D.N.B.) Hier is bekend ge worden. dat twee Fransche transportschepen, de Qued Yquem en de Theophile Gautier, door Engel- sche oorlogsschepen tot zinken zijn gebracht. Het eerste schip, dat met tabak was geladen, werd in de Middellandsche Zee aangevallen. De Theophile Gau tier. die 8000 ton mat, werd in de Egeische Zee ge- torpedeerd. Naar verluidt zal de Fransche regeering bij de Britsche protesteeren tegen deze nieuwe schending van het volkenrecht. VICHY, 6 October. (D.N.B.) Het Fransche mi nisterie van Marine deelt mede, dat het groote deel van de bemanning van de passagiers van het stoom schip Theophile Gautier gered is. Er zijn twee doo- den en 18 vermisten. Het ministerie'herinnert er aan, dat het schip tijdens den Britschen aanval op Syrië te Beiroet lag. In weerwil van de Engelsche blokkade begaf het zich naar Saloniki om dc hulp te halen, die de Fransche regecring den verdedigers van Syrië wilde verleenen. Het schip bleef echter in Saloniki en had thans van het ministerie opdracht gekregen, met een lading tabak naar Frankrijk terug te keeren. DE MISHANDELING VAN DE DUITSCHERS IN IRAN. SOFIA, 6 October. (D.N.B.) Het blad Utre publi ceert vandaag een onderhoud, dat de naar Swilen- grad gezonden correspondent van dit blad gehad heeft met den Duitschen gezant in Teheran, Ettel, dit gisteren aan het hoofd van de Duitsche kolonie op Bulgaarsch gebied is aangekomen. Gezant Ettel verklaarde het volgende: Ik kan u niet zeggen welke moeilijke oogenblikken wij sedert 17 September beleefd hebben, toen wij de hoofdstad van Iran moesten verlaten. Zouden wij nog tien mi nuten langer in de stad gebleven zijn, dan hadden wij hetzelfde lot ondergaan van het grootste deel van de achtergebleven landgenooten, die in Britsch-Indië en Siberië geïnterneerd werden. In weerwil van al onze pogingen en verzoeken werden veertig Rijks- duitschers als gijzelaars achter gehouden en geïnter neerd. Toen wij de Turksch-Iraansche grens nader den, werden wij door de Sovjet officieren gedwongen de Duitsche kolonie te verlaten. Wij lieten deze op het open veld achter. Intusschen werd de kolonie uit geplunderd en thans bezit geen enkele vrouw een ring of eenig ander voorwerp van waarde meer. Wij verheugen ons over de vriendschappelijke ontvangst op Bulgaarsch gebied, na een waar Golgotha te heb ben doorgemaakt. EEN NIEUW AUSTRALISCH KABINET. STOCKHOLM, 6 October (DNB) De Engelsche berichtendienst meldt uit Canberra, dat de premier Curtin, die ook de post van minister van verdedi ging bekleedt, de samenstelling van het nieuwe Australische kabinet, dat geheel uit leden der La- bourpartij bestaat, heeft bekend gemaakt. Curtin. zal het ministerie morgen aan het par lement voorstellen en zijn regeenngsverklaring af leggen. DUITSCHLANDS TATIWEPOSITIE. BERLIJN, 6 October. Sedert het einde van het vorige jaar bestaat in Duitschland de verorde ning, volgens welke aan het tarwemeel eerst 7 pet. en later 15 pet roggemeel moest worden toegevoegd. Dit bijmengingspercentage kon reeds in Augustus van dit jaar tot 10 pet. verlaagd worden. Naar thans bekend wordt is de verordening van af 1 October voor onbepaalden tijd vervallen verklaard. De opheffing van dezen plicht tot bijmenging mag evenwel niet leiden tot de gedachte, dat de bepaalde verhouding tusschen tarwe en roggemeel thans geheel vervallen is. Roggebrood heeft in ieder geval nog den voorrang. Hoewel Duitschland in de afgeloopen jaren den verbouw van tarwe stelsel matig bevorderd heeft, moeten deze bemoeïïngen binnen de grenzen blijven, welke door klimaat en bodemgesteldheid gesteld zijn. In het algemeen gesproken kan worden vastgesteld, dat de tarwe- productie in Duitschland ongeveer de helft van den roggeoogst bedraagt. Toeneming van het verbruik van tarwemeel is dus niet gewenscht. De opheffing der bijmenging kan uitsluitend verklaard worden uit de omstandigheid, dat de voorraden door den Hieuwen oogst versterkt zijn. (Europapress). GEEN SOVJET-LUCHTAANVALLEN OP DUITSCHLAND. BERLIJN. 6 October. (D.N.B.) Sedert 32 dagen hebben de bolsjewiki geen luchtaanvallen op Duitsch gebied meer gedaan. Hun laatste prestatie, toen zij 5 September met twee toestellen de Duitsche hoofd stad aanvielen, eindigde zielig. Een der beide vlieg tuigen werd neergeschoten, nog voor er bommen wa ren geworpen. Het feit, dat de bolsjewiki geen pogingen meer 'doen om Duitsch gebied aan te vallen, heeft twee redenen. Na het verlies van 14.500 vliegtuigen hebben de Sovjets de nog voorhanden toestellen dringend noodig voor den strijd aan het front en bovendien maken de toenemende successen en terreinwinst der Duitsche troepen luchtaanvallen op Duitsch gebied aanzienlijk moeilijker. Iialiaansch weermachtsbericht Mussolini inspecteerde dezer dagen te Rome de nieuw opgerichte bataljons zwarthemden, die als legionnairs aan de veldtochten in Afrika, Spanje en Griekenland hebben deelgenomen. Atlantic-Holland Hoofdredacteur: R. W. P. Pccreboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Britsche aanval op Catania. Ook Benghazi en Barka door vliegtuigen beschadigd. Veel gevechtsactie in Cyrenaïca. ROME, 6 October. (Stefani). In zijn weermachts- bericht no. 491 maakt het Italiaansche operbevel het volgende bekend: Gistermiddag hebben eenïge Britsche vliegtuigen boven de stad Catania gevlogen. Zij lieten eenige brandbommen en bommen van klein kaliber vallen. Vier bewoners werden gewond en er werd eenige schade aangericht. Een bommenwerper en een jager werden resp door het luchtdoelgeschut en door onze jagers neergehaald. In Cyrenaica bombardeerden vijandelijke vliegtui gen opnieuw de steden Benghasi en Barka. waarbij schade werd aangericht aan huizen en zeven bewoners gewond werden. Eenige dorpen in Dsjebel werden zonder resultaat met machinegeweren beschoten. Ons luchtdoelgeschut haalde twee aanvallende vliegtuigen neer. Een ander toestel werd omlaag gehaald in Tri- politanië, eveneens door ons luchtdoelgeschut. Tijdens een optreden van vooruitgeschoven Italiaansch-Duit- sche afdeelingen aan het front van Solloem werden talrijke gevangenen gemaakt en werd veel oorlogs materiaal buit gemaakt. Duitsche jagers haalden in luchtgevechten twee Hurricanes omlaag. Formaties bommenwerpers van de koninklijke luchtmacht en Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen verscheidene ma len de havenwerken van Tobroek aan, waarbij de kaden, barakken en pakhuizen getroffen weaden. Eenige vooruitgeschoven vijandelijke vliegvelden wer den eveneens met succes gebombardeerd. Oost-Afrika: Engelsche vliegtuigen lieten bommen vallen op een inlandsche markt van Gondar, waarbij negen personen gedood en 18 gewond werden. In de Middellandsche Zee heeft een van onze eenheden een Britsch vliegtuig neergehaald. Een van onze bommen werpers trof een vijandelijke tankboot van 12.000 ton. De strijd aan liet Oostfront SUCCES VAN IIET DUITSCHE LUCHTWAPEN. BERLIJN, 6 Oct. (D.N.B.) In de Finsche Golf heeft het Duitsche luchtwapen gisteren twee bolsje wistische troepentransportschepen van 3000 ton in totaal gebombardeerd en zwaar beschadigd. Boven dien werd de spoorlijn van Moermansk door de ver nietiging van een brug en een anderen belangrijken spoorweg aan het IJszeefront door voltreffers op de baan geteisterd. Ook elders aan het front heeft het luchtwapen gis teren de spoorwegen zwaar getroffen. Daarbij wer den 78 transport- en materiaaltreinen onbruikbaar gemaakt en 55 treinen werden zelfs volkomen ver nietigd. Vele belangrijke stations werden door bom men getroffen, waardoor het verkeer ernstig stag neerde. Tenslotte zijn 34 stukken geschut. 20 tanks en 650 voertuigen van allerlei slag vernietigd. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechts vliegtuigen behalve een aanval op Leningrad, waarbij overal in de stad brand ontstond, nog overal aan het Oostelijke front aanvallen gedaan op haveninstalla ties, spoorwegdoelen en vliegvelden, waarbij treffers en verwoestingen werden waargenomen. VOORSTEDEN' VAN LENINGRAD REEDS ZWAAR BESCHADIGD, BERLIJN, 6 October (D.N.B.) Volgens me- dedeelingen van gevangen genomen bolsjewis tische soldaten zijn de voorsteden van Leningrad reeds zwaar beschadigd. Vele fabrieken en bedrij ven zijn volkomen afgebrand. Een fabriek waarin ruim 30.000 werklieden bezig waren met de ver vaardiging van tanks, werd tot op de grondvesten verwoest. De ijzeren ring .der Duitschers en der Finsehe bondgenooten maakt, naar het D.N.B. van militaire zijde vernoemt, elke ultvalspoglng onmoge lijk en hun artillerie bestookt in samenwerking met het luchtwapen de Instellingen welke voor de oor logvoering van belang zijn. Daar komen nog bij de moeilijkheden der verzorging welke er reeds toe hebben geleid, dat de rantsoenen voor de bewoners van Leningrad verminderd zijn. Het mag kort of lang duren, de positie van Leningrad is In ieder •val hopeloos. HELSINKI, 7 October. (D.N.B.) De verkla ringen van bolsjewistische gevangenen aan het Fin sche front geven een belangwekkend beeld van de toestanden In Leningrad. Zoo verklaarde een bolsje> wistisehe chauffeur, naar het blad „Ilta Sanomet' meldt, dat onder de arbeiders een sterk verlangen is op te mei-ken om de stad over te geven. Vele van de grootste fabrieken zijn door de bombardemen ten reeds vernield. De lust tot deserteeren is onder de niet opgeleide troepen bijzonder groot en wordt allen door de strenge controle verhinderd. De le. ensmiddelenpositie in Leningrad is uiterst slecht. Er is alleen brood en kabeljauw te koop. Arhelders. die zeer zwaar work verrichten krijgen slechts 400 gram brood per dag. Wal betreft de geweldige rerliezen, die de Sovjets bij de aanvalspoglngen aan het Finsche Oostelijk front hebben geleden, telde de gevangenen, dat van een operatie van de 164 man slechts 6 terugkeerden. In een ander geval bleven er van 800 matrozen, die een afdee- ling Infanterie te hulp moesten komen, 600 op het slagveld liggen. DE BALTISCHE EILANDEN. BERLIJN, 6 October (D.N.B.) Van bevoegde zijde verneemt het D.N.B.: In den loop van de ope> ratios tegen de Baltische eilanden hebben Duitsche mijnenvegers Sovjetbatterijen beschoten en tot zwijgen gebracht. Resten der Sovjetbezetting wer den door de Duitsche mijnenvegers opgevangen en in de pan gehakt. DE BETEEK F NIS VAN CHARKOW. BERLIJN, 6 October. (D.N.B.) In aanslui ting op het weermaclitbericht verneemt het D.N.B van militaire zijde: In Charkow. dat opnieuw het doel van een zwaren luchtaanval ls geweest, komen alle grondstoffen uit Krivvoi Rog, uit de mangaan- ertslagen van Nikopol, uit het Donetz-kolenbek- ken en uit de ijzerindustrie van het gebied van Dnjepr en Donctz samen. De industrie te Charkow maakt dus vooral machines, terwijl ten Zuid-oosten der stad een groote tractorenfabrlek is geves tigd. Deze maakte tot nu toe de Sovjet pantserwa gens. Het wegvallen dezer fabriek beteekent dus, dat de Sovjetweermacht geen nieuwe pantserwa gens meer ontvangt voor die, welke verloren gin gen, ten minste niet uit de naaste omgeving en dat deze thans per spoor moeten worden aangevoerd, maar dit verkeersmiddel wordt ook in sterke mate door onze luchtmacht verstoord. DE SOVJET-VERLIEZEN IN DE LUCHT. BERLIJN. 6 Octber. (D.N.B.) Binnen 3 x 24 uur hebben de bolsjewiki 116 vliegtuigen ver loren. Daarvan werden er 6C in luchtgevechten door Duitsche jagers neergeschoten, acht andere werden door luchtdoelartillerle omlaaggehaald. Bij aan vallen op vliegvelden ei» hangars in de versehilende frondsectoren werden 22 vieglulgen op den grond vernield. In dezelfde periode zijn slechts 7 Duitsche toestellen niet terugggekeerd. SLOWAAKSCH LEGERBERICHT. PRESSBURG, 6 October. (D.N.B.) Het 10de Slowaaksche legerbcricht luidt als volgt: In de afgeloopen week hebben onze gevcchts- afdeelïngen aan den Dnjepr en ten Oosten van deze rivier geopereerd. Zij namen deel aan defen sieve operaties, waarbij vooral de luchtdoel- en andere artillerie met succes optrad. Enkele vijan delijke aanvallen werden afgeslagen. De Slowaak sche militairen maakten allerlei oorlogstuig buit en namen 1400 vijanden gevangen, wier aantal nog toeneemt bij onaanzienlijke eigen verliezen. In to taal zijn onze troepen deze week 450 K.M. ge vorderd. Haarlemsche Politierechter RUZIE OM „APIE". Het gebeurde op den Paradijs weg te Zandvoort in den namiddag van den achttienden Juli. Precies weet ik het niet meer maar ik geloof dat de zon toen stralend scheen, de hemel helderblauw was en de zee lokkend en verkoelend, kortom, we kunnen aannemen, dat het een dier dagen was waarop het menschelijk gemoed neigt naar teederheid en be grijpen. Niet echter van de dames, overburen nog wel, die op gemeld tijdstip met elkaar in woorden wisseling geraakten. Het kwam dan tenslotte hier op neer, dat een der dames, wier haren zooiets niet zouden doen vermoeden, beleedigende woorden tegen haar overbuurvrouw zou hebben gebezigd. En vertelt u me nu eens, vroeg de politierech ter aan de 76-jarige verdachte, die echter nog ter dege van den tongriem gesneden was, hebt u die woorden gezegd of niet? Nee, zei de verdachte, en als u in Zandvoort inlichtingen gaat inwinnen dan zal iedereen u kunnen vertellen, wie ik ben. U houdt van hondjes? Ja en ook van arme menschen. Maar dan toch zeker niet van de beleedïgde? Toch wel, ilc heb niets tegen haar. De getuige, die beleedigd was, wat het daarmee natuurlijk niet eens. Zij had juist haar fietspomp aan een kennis geleend en stond bij de voordeur te praten toen haar hondje dat naar den lieflijken naam „Apie" luisterde de straat over ging en 'naar de overbuurdame toe wilde. Dat wilde zijn bazin echter niet hebben en daarom riep ze: „Apie, kom terug, je mag niet naar den overkant". Omdat de buurdame echter ook „Apie" riep, liet Apie kalm door. Daarop snelde de juffrouw naar de overzijde van de straat en nam Apie op haar arm weer mee terug. Op dat moment zou de buurdame geroepen hebben: „Ja, toen je bijna failliet ging wist je me wel te vinden en nou mag je hondje geeneens bij me komenenfin, ze riep nog wat en dat was nou juist het beleedigende geweest. Er bleek dat de beleedigde dame inderdaad vroeger geleend had van de verdachte maar dat had ze eerlijk terugbetaald. Wat nu echter precies de reden was van de onvriendelijke verstandhou ding tusschen de dames kwam niet duidelijk aan het licht maar in ieder geval er was een animositeit en die was er nu nog, dit bleek wel uit de wijze waarop verdachte en getuige elkaar tegenspraken. De juffrouw, die de fietspomp geleend had, had ook de beleedigende woorden gehoord. Weliswaar kwam er nog een dochter van de verdachte ver klaren, dat de woorden niet waren gesproken doch do Officier achtte het bewijs geleverd en eischte f 5 of 5 dagen. Mr. B. W. Stomps, de verdediger, bracht naar voren, dat de achtergrond van dergelijke eigen lijk zeer onbelangrijke detailzaak het "belangrijk ste is. De verdachte heeft de beleedigde uit finan- cieele moeilijkheden geholpen en nu ondervindt ze deze aanklacht als aank. De verdediger meende dat het bewijs niet geleverd was en vroeg vrij spraak subsidiair een zeer milde straf. De Politie rechter veroordeelde de verdachte echter conform den eisch. IN SEPTEMBER VERDRONKEN 47 MENSCHEN EN KINDEREN. De Ned. Zwem- en Reddingshond geeft ons de volgende gegeven: Er verdronken in de maand September 1941: 17 jongens,, beneden 16 jaar, 6 meisjes, 21 mannen en 3 vrouwen, tezamen 47 doo- den. In de voorgaande maand, dus Augustus, be droeg het aantal verdronkenen: 55; in de maand September 1940: 75. September was dus vrij gun stig. Onder het getal van 47, behooren 8' jongens, 5 meisjes, tezamen 13, beneden zes jaar. Door bij diepe duisternis te water geraken verdronken: 8 mannen en 2 vrouwen. Gemeentebesturen worden dringend verzocht, zoo noodig maatregelen te nemen tegen den verdrinkingsdood bij duisternis. Bij baden in open water, zonder de zwemkunst machtig te zijn verdronk één jongen. Door zich te ver in zee te wagen: één jongen en één man. Een tragisch verdrinkingsgeval kwam voor op 8 September te Ermelo. Twee jongelui, de zwemkunst nog niet voldoende meester, raakten in het diepe bassin van het prachtige boschbad. De chef-bad meester, oud 65 jaar en lijdende aan rheumatiek, springt onmiddellijk in het reeds koude water, ge volgd door een paar geoefende zwemmers. De laatsten wisten de slachtoffers vrij spoedig op het droge te brengen. Eenïgen tijd later werd de bad meester vermist. Hij werd spoedig van den bodem opgedoken doch de levensgeesten waren reeds ge weken. In September werden gered of wisten zich te redden: 15 jongens, 7 meisjes, 32 mannen en 15 vrouwen, tezamen 69. Bovendien uit auto's te water 2 mannen, in totaal: 71 gered. In Augustus 1941 bedroeg het aantal geredden: 47 en in Septem ber 1940: 86. Ook in dit opzicht was September dus gunstig. Het aantal dat zwemmend werd gered bedroeg tezamen 29, n.l. 11 jongens, 6 meisjes, 8 mannen en 4 vrouwen. Zwemmend wisten zich in veiligheid te stellen: 2 mannen en één vrouw .Het „Leert zwemmen" is nog lang niet genoeg tot de massa doorgedrongen; ons waterrijk vaderland eiseht dringend: Zwemvaardigheid voor de gansche be volking. Er reden vier auto's te water waarbij geen per soonlijke ongelukken voorkwamen. PERSONALIA. De oud-Haarlemmer ds. H. W. Wierda, predikant bij de Geref. kerk van Vijfhuizen, ontving een be roep naar de Geref. kerk van Soest in de vacature, die aldaar ontstond door het vertrek van ds. H. van Andel naar Arnhem. 's-GRAVENHAGE, 7 October. Voor de uitzen ding van dc Nederlandsche ambulance is een massa geld noodig. Dat laat zich gemakkelijk begrijpen, als men weet, dat de ambulance geheel zelfstandig moet kunnen optreden en daarom met een zeer uitgebreid instrumentarium uitgerust moet worden Zij moet in staat zijn een volledig veldhospitaal te kunnen in richten met inbegrip van een chirurgische afdeeling. Daar is veel geld voor noodig. Bovendien moet deze ambulance de beste worden, die ooit door Nederland werd uitgezonden. Wacht daarom niet langer met het storten van uw bijdrage. Maak haar vandaag nog over op girorekening 8—7—6—0—0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht. 's-Gravenhage. Inbraak op klaarlichten dag te Heemstede Inbreker wandelde rustig met zijn buit weg Terwijl de bewoners Maandagmorgen even af wezig waren heeft op klaarlichten dag. omstreeks half 12 een inbreker zich door het inslaan van een ruitje toegang verschaft tot een villa aan den Hee- renweg en daar gesloten 4 heerencostuums, waar onder een smoking, benevens een gouden ring. De dief is vervolgens rustig met de pakken opge rold onder zijn armen langs de v. Merlenlaan ge wandeld waar hij door enkele voorbijgangers wel werd opgemerkt, doch niemand vermoedde, dat de pakken van diefstal afkomstig waren. Zij die omtrent de persoon of de gestolen klee ding eenige inlichtingen kunnen verschaffen, wor den verzocht zich te vervoegen aan het bureau van politie Raadhuisstraat 27. Heemstede. Witte bazen in den Velserpolder Merkwaardige ontdekking van een jager Een onzer lezers, een enthousiast jachtliefhebber, die al ruim 40 jaren jaagt, heeft in den Velserpol der eenige merkwaardige hazen neergelegd. Het merkwaardige aan deze beesten was namelijk, dat ze geheel wit waren. De eerste haas was een knaap van 4 kilo en de tweede, die kleiner was, woog 2V> kilo. In mijn jagersloopbaan heb ik nog nooit witte hazen gezien, zoo schrijft deze lezer. Inderdaad is het een merkwaardig geval. Waren 't soms albino's? Nieuwe bepalingen voor pluimvee De Staatscourant bevat een wijziging van het Crisls- Pluimveehouderijbesluit 1938, volgens welke het vervoeren en doen vervoeren van kippen en eenden, met uitzonde ring van kuikens, en het voorhanden of in voorraad heb ben van kippen en eenden, met uilzondering van kuikens en van kalkoenen en ganzen, is verboden. Deze verbodsbepalingen gelden niet t.a.v. het vervoeren, doen vervoeren en voorhanden of in voorraad hebben van kippen en eenden, met uitzondering van kuikens, indien desgevorderd deze, hetzij In Nederland op rechtmatige wijze zijn uitgebroed, hetzij op rechtmatige wijze met inachtneming van het bepaalde in de pluimveewet en de ter uitvoering daarvan genomen maatregelen zijn inge voerd, en t.a.v. het voorhanden of in voorraad hebben van kippen en eenden, met uitzondering van kuikens, en van kalkoenen en ganzen, indien en voorzoover de door den directeur-generaal van de voedselvoorziening te stellen regelen worden In acht genomen. De verbodsbepalingen gelden niet t.a.v. het voorhanden of in voorraad hebben van kalkoenen en ganzen in het tijdvak, tusschen den dag van Inwerkingtreding van dit besluit (29 Sept.) en 1 Januari 1942. TIEN KIPPEN TOEGESTAAN. De directeur-generaal van de voedselvoorziening heeft voorts bepaald, dat het voorhanden of in voorraad hebben van pluimvee slechts ls toegestaan aan gezinshoofden waaronder ten deze mede Instellingen worden begrepen echter met dien verstande, dat op één adres slechts voor één gezinshoofd pluimvee voorhanden of in voorraad mag worden gehouden, het aantal stuks pluimvee ten hoogste 10 bedraagt, tenzij het gezinshoofd een landbouwbedrijf met een oppervlakte van ten minste 10 H.A. cultuurgrond exploiteert, in welk geval het maximum 15 bedraagt; dit pluimvee mag slechts worden gehouden op eigen erf of daarmede gelijk te stellen grond van het gezinshoofd; indien een gezinshoofd, tevens georganiseerd bij een L. C. O. kan aantoonen, dat hij beschikt over voldoende af- valvoeder en geen runderen of varkens houdt, kan de Centrale hem toestaan een hooger aantal dan het genoem de maximum-aantal stuks pluimvee voorhanden of in voorraad te hebben. Het aantal kippen en eenden, dat door fokkers en hou ders van vermeerderingsbedrijven ten hoogste voorhan den of in voorraad mag worden gehouden, wordt vastge steld door de Centrale. Deze bepalingen gelden voor kippen en eenden met in gang van 29 Sept. en voor ganzen, en kalkoenen per 1 Januari 1942. AFWIKKELING SMAATREGEL. Naar aanleiding van het vijfde uitvoeringsbesluit van het hoofd van het Afwikkelingsbureau van het departement van defensie nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van mili tair en burgerlijk personeel der voormalige Neder landsche zee- en landmacht, gepubliceerd op Za terdag j.l., verzoekt het Afwikkelingsbureau ons ter voorkoming van onnoodige correspondentie mede te deelen, dat de in dit besluit genoemde tijdelijke verhooging van zes procent, uitsluitend ziet op mobilisatie-slachtoffers uit de jaren 1914- 1918 (wet van 3 December 1831. Staatsblad 489). (ANP) 'sGRAVENHAGE 6 October. Kortgelden heeft de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken aan het college van toezicht op de krachtens de ziektewet in het leven geroepen bedrijfsvereenigingen, machtiging verleend om, Indien door het ontbreken van werkgevers en/of arbeidersleden in het bestuur van een bedrijfsver- eeniging, gevaar bestaat dat deze haar taak niet naar be hooren kan voortzetten, de noodige maatregelen te tref fen ten einde de voortzetting der werkzaamheden te ver zekeren. Gebruikmakende van deze bevoegdheid heeft het college thans een wijziging aangebracht in de statuten der Algemeene Bedrijfsvereeniging te Amsterdam, waardoor, ondanks het wegvallen van dewerkgeversverenigingen, het bestuur zijn werkzaamheden kan blijven voortzetten. Ten aanzien van de Gemengde Bedrijfsvereeniging te 's Gravenhage is voort bepaald, dat het bestuur daarvan zal zijn samengesteld uit de bestuursleden, aangewezen door de arbeidersverenigingen, welke lid van die be drijfsvereniging zijn, zoodat ook hier het wegvallen van bepaalde werkgeversverenigingen is opgevangen. De ledenraad dezer bedrijfsvereeniging zoo is verder nog besloten zal bestaan uit de personen, die door de even- bedoelde arbeidersverenigingen als leden van den leden raad zijn aangewezen, met bepaling voorts, dat in het bestuur en in den ledenraad besluiten kunnen worden genomen met meerderheid van stemmen. (A. N. P.) De 100 meter was bij de Zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam gehou den sportwedstrijden, welke door de Duitsche Dienstpost in opdracht van den Rijkscommissaris dr. Scyss Inquart waren georganiseerd, zeer spannend door de deelname van de twee snelste blanke sprinters ter wereld, Scheuring en Osen- darp. Scheuring wist op de 100 meter te winnen in 10.5 seconden, op borstlengte gevolgd door Osendarp, die denzelfden tijd maakte. Derde werd Zielinski, vierde Mellerowicz, vijfde Sonntag en zesde Böneke. Polygoon-Zeijlemakei) Het goederenvervoer langs den weg Uitvoeringsbesluit in de Staatscourant verschenen 'sGRAVENHAGE 6 October. Omtrent het goederen vervoer langs den weg bericht men het A. N. P. nader: In de Staatscourant van Maandag is het uitvoerings besluit van den secretaris-generaal van het departement waterstaat gepubliceerd, houdende de regeling van het goederenvervoer langs den weg (autobevrachtingsbe- sluit 2). Dit besluit vervangt het autcbevrachtingsbe- sluit I, dat op 13 Januari j.l. in werking is getreden en dat herziening behoefde op grond van de ervaringen sinds 13 Januari met den Autobevrachtingsdienst (A. B. D.) opgedaan en op grond van de op l October ingetreden sterke vermindering van de beschikbare hoeveelheid mo torbrandstof. Om laatstgenoemde reden en gelet op de zorgwekkende bandenpositie van Nederland, was het onvermijdelijk het goederenvervoer langs den weg aan strenge voorschriften te onderwerpen. Het hierboven ge noemde autobevrachtingsbeslult II berust op de volgende beginselen: le het goederenvervoer langs den weg zal ln zijn gehee- len omvang aan de leiding en het toezicht van den A. B. D. zijn onderworpen. Deze leiding zal zich in enkele gevallen bepalen tot het contröleeren van de uit te voeren ritten, In andere gevallen zal de A. B. D. op ruimere schaal dan voorheen zijn bemiddeling verleenen bij het tot stand brengen van vervoeren. Aan de zuivere controle van den A. B. D. zullen in beginsel worden onderworpen de vaste lijn- en bodediensten en de afhaal- en besteldiensten, voor zoover deze stukgoed vervoeren, de plaatselijke vervoe ren, voor zoover hiervoor nog toestemming zal worden verleend om deze per motorvoertuig te bewerkstelligen: het eigen vervoer, voor zoover nog vergunning voor het vervoer van eigen goederen wordt afgegeven. Voor a 1 het overige vervoer zal de A. B. D. zijn bemiddeling ver leenen, d. w. z. dat geen rit per motorvoertuig plaats heeft, zonder dat de A. B. D. hiervoor zijn toestemming heeft gegeven. 2e. Een noodwendig gevolg van het vorenstaande is dat ln den vervolge de verladers hun lading aan den A. B. D. zullen moeten aanbieden. Geschiedt dit niet, dan zal de lading niet voor veevoer in aanmerking kunnen worden gebracht. 3e. De tot heden in het autobevrachtingsbeslult I van de bemiddeling uitgesloten transporten, zooals vervoeren over korten afstand, veevervoer, melkvervoer, vervoer van versche visch en veilingvervoer zijn thans ook aan de be middeling van den A. B. D. onderworpen. 4e. Gelet op de bepalingen van het tweede en derde uit voeringsbesluit mag een eigen vervoerder alleen eigen goe deren in eigen voertuigen met eigen personeel vervoeren en is het een beroepsgoederenvervoerder alleen toegestaan vervoeren ten behoeve van derden te verrichten. Het nieuwe autobevraehtingsbesluit geeft den ambtenaren van den A. B. D. de bevoegdheid een eigen vervoerder te ver plichten goederen ten behoeve van derden te vervoeren en een beroepsgoederenvervoerder toestemming te ver leenen goederen voor eigen bedrijf te transporteeren. Bij dit laatste is bijv. gedacht aan het vervoer van brandstof voor generatoren, welke in gebruik zijn bij de beroeps- goederenvervoerders. 5e. Voor zoover de A. B. D. het vervoer alleen contröleert worden de tarieven niet door den A. B. D. vastgesteld. Vervoeren, welke door bemiddeling van den A. B. D. tot stand komen, hebben plaats op de tarieven en voorwaar den, welke door den A. B. D. zijn vastgesteld. De eerst bedoelde vervoeren geschieden zonder dat hiervoor pro visie verschuldigd is. Van de laatst bedoelde vervoeren is de vervoerder aan het Rijk een provisie verschuldigd, wel ke in het algemeen is gesteld op 10 pet. van den vracht prijs. Een uitzondering op dezen regel is het geval, waarin een eigen vervoerder voor een rit wordt belast met A. B. D.-transporten, terwijl de rit in omgekeerd® richting voor het eigen bedrijf geschiedt. In een dergelijk geval geschiedt het vervoer wel tegen de normale A. B. D.-tarieven, doch is de eigen vervoerder een provisie van 25 pet. van den vrachtprijs verschuldigd. 6e. In het autobevraehtingsbesluit ls de mogelijkheid open gelaten, dat zoowel een eigen vervoerder als een be roepsgoederenvervoerder met bijzondere toestemming van den A. B. D. gedurende een zeker tijdsverloop goederen ten vervoer mag aannemen, zonder bemiddeling van den A. B. D. Zij zijn dan evenwel toch onderworpen aan de controle van den A. B. D., zoowel wat betreft de vraag in oheverre een lading per motorvoertuig zal mogen wor den vervoerd, als ten aanzien van de provisiebetaling aan den A. B. D. 7e. Tenslotte bevat het Autobevraehtingsbesluit straf bepalingen, zoowel tegen verladers en vervoerders, als tegen hun personeel, wanneer de bepalingen van het Autobevraehtingsbesluit niet, of niet voldoende of niet tijdig door hen worden nagekomen. (A. N. P.) N. A. D.-Kamp Hemrik viert feest „Een leven zonder feesten, is als een lange weg zonder pleisterplaatsen". Deze spreuk werd bij de vlaggenparade in het N.A.D.-kamp „Hemrik" in de provincie Friesland door den commandant uitge geven, als „devies van den dag". Dien dag immers was de gang naar het werkobject aan den Hooiweg in de gemeente Opsterland, waar barre heidegrond wordt omgevormd tot vruchtbaar bouwland, een extra-feestelijke, want hopman Kouwenberg wilde het gereedkomen van een afgerond deel van dit werk niet zonder meer voorbij laten gaan. In den grooten halven cirkel schaarden de mannen zich om hun commandanten, die hen toesprak en met enkele forsche schepbewegingen de laatste hand aan het werk legde. 's Avonds was het „verzamelen in de cantine- eetzaal", waar een gemeenschapsavond, getiteld „Groot Heidefeest" werd gehouden. Daarbij had o.a. de Rijkscommissaris zich laten vertegenwoor digen door den Beauftragte des Reichskommissars in Friesland, terwijl de Ortskommandant van Leeuwarden en eenige hooge kaderleden van den Reichsarbeitsdienst met belangstelling een gedeelte van den dag bijwoonden. Ieder van de vier groepen gaf iets ten beste met betrekking tot het werkobject. De burgemeester van Opsterland was met vele van zijn dorpelingen aanwezig; hem werd een oorkonde met een gigan tisch zegel aangeboden. Nadat de arbeidsleider Van der Sluys, die den wnd. Commandant van den N. A. D. vertegenwoor digde,' de mannen nog eens krachtig had toege sproken, sloot de commandant dezen kampdag. (A.N.P.) HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. f 5000.—: 6324 f 1000.—: 1365 3120 7764 18895 f 400.—: 4063 6504 9996 11131 18147 20167 f 200.—: 3145 4040 4898 5174 10175 12019 13835 18106 18862 19300 19536 f 100.—: 1651 2098 2171 3394 3652 4593 5204 6404 7676 8294 10541 11853 13590 14346 18786 19128 20072 20440 21213 Bunkerstelling doorbroken - teruggeslagen divisies. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage JLadio WOENSDAG 8 OCTOBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuzïek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmu ziek. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Puszta Ernö en zijn orkest. 12.00 Orgelconcert. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gramo foonmuziek. 1.45 Zang met pianobegeleiding. 2.15 Sylvestre trio. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Kinderkoor „Zanglust", met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. c.a. 3.52 Gramo foonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gra mofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Zang met piano begeleiding. 6.15 Volksgezondheid, causerie. 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gevarieerd programma. 8.15 Volkszang met pianobegeleiding. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Ramblers. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.1010.15 B. N. O. Engelsche uitzending: The Dutch achievements in the Netherlands-Indies. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Eigen opnamen. 10.40 Voordracht. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 11.30 Gramo foonmuziek. 12.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Otto Hendriks en zijn orkest, en gramofoonmuziek. 2.15 Voor dracht, 2.30 Eerste acte van „Die Walküre (e. o.). 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Causerie: „De jeugd in Hongarije". 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Klaas van Beeck en zijn orkest 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 John Kristel en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Pianospel. 7.45 In en om de N. S. B. (Voordracht door de N. S. B.). 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15—9.00 Stedelijk Orkest van Maastricht en solist. 9.00 Causerie: Nederland sche kunstenaars aan den Beneden-Rijn en in Keulen. 9.15 Stedelijk orkest van Maastricht. 9.45 Gramofoonmu ziek. 10.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.15—10.20 4vond# Wijding.

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2