D j Slachtoffers onder de burgerbevolking JCoct Tlieuws Italiaansch weermachtsberïcht Engelsche bommen op Catania en Licata. - Een Britsch vliegtuig brandend neergestort bij Condar ROME, 7 October (Stefani) Het Italiaansche Weermachtsbericht van heden luidt: Engelsche vliegtuigen hebben brand- en brisant bommen geworpen in de streek van Catania en Licata, zonder schade aan te richten. In Noord- Afrika hebben eenheden van ons luchtwapen met succes een vliegveld bestookt in de streek van Mersa Matroe, benevens doelen op den grond in het gebied van Tobroek. Aan de fronten van Mar- marica-woestijn vuur- en verkenningsactie van onze troepen. Het vijandelijke luchtwapen heeft nachtelijke aanvallen gedaan op Tripolis en heeft bommen geworpen, die voor het grootste deel in zee vielen. In Oost-Afrika hebben onze eenheden in den sector van Gondar met aanzienlijke strijdkrachten verkenningen uitgevoerd en aanvalspogingen van den tegenstander afgeslagen. Tijdens een aanval stortte een Britsch vliegtuig dat door de afweer op den grond was getroffen, brandend neer in de na bijheid van onze stellingen. Uitwisseling van Engelsche en Duitsche oorlogsgewonden Moeilijkheden bij uitwerking van plan ontstaan Het A.N.P. meldt uit Berlijn: ,,De langs diploma- tieken weg gevoerde onderhandelingen tot het uit wisselen van zware oorlogsgewonden tusschen Enge land en Duitschland hadden in toenemende mate tastbaren vorm aangenomen, toen door de van En gelsche zijde komende voorbarige mededeelingen en een daaraan vastgeknoopte perscompagne plotseling moeilijkheden ontstonden. De stand van zaken was deze. dat een vijftigtal Duitsche ernstige gewonden tegen 1500 Engelsche gewonden voor de uitwisseling In aanmerking kwamen en Duitschland in aansluiting op een overeenkomst uit het jaar 1940 omtrent de uitwisseling van geïnterneerde vrouwen en kinderen het voorstel deed, een zoodanige uitwisseling te or- ganiseeren. dat een duidelijke en beide partijen be vredigende regeling verwacht kon worden. Voor be paalde technische kwesties stond de mogelijkheid der radioverbinding open. welke echter door de Engel- schen in publicistischen geest werd uitgebuit. In antwoord op een officieele verklaring van Duitsche zijde, dat desbetreffende Engelsche mededeelingen op de feiten vooruitloopen en dat over de voortzet ting van de uitwisseling nog langs diplomatieken weg onderhandeld wordt, heeft de Engelsche radio in sensationeelen vorm verkondigd, dat in die omstan digheden de daarvoor aangewezen lazaretschepen niet zouden vertrekken. Tevens heeft de Engelsche pers geprobeerd het initiatief voor de bewuste radio boodschappen Duitschland in de schoenen te schui ven en beweerd, dat Duitschland de daad van men- schelijkheid heeft doen mislukken. In de Wilhelmstrasse heeft men deze houding schandalig genoemd, te meer daar de uitwisseling van ernstige oorlogsgewonden, welke zooveel mogelijk diende te geschieden met uitschakeling van de open bare bekendheid, tot voorwerp eener smerige ophit sende campagne gemaakt wordt. Van Duitsche zijde meent men recht te hebben de vraag te stellen, hoe het b.v. gesteld is met de menschelijke behandeling van Duitsche vrouwen en kinderen in Iran, of dat men het wellicht in overeenstemming met het vol kenrecht acht de Duitsche mannen in Iran aan de bolsjewieken uit te leveren of naar Indië te sturen. Men verklaart ook, dat, zooals bij vele menschlieven- de handelingen, ook in deze kwest'e der uitwisseling van gewonden, Duitschland het initiatief genomen heeft. Wij moeten het van de hand wijzen, zoo con stateert men in de Wilhelmstrasse, de uitwisseling van ernstige gewonden en de menschlievende hande ling der uitwisseling van geïnterneerde vrouwen en kinderen tot voorwerp van propaganda-acties te ma ken. De onderhandelingen daarover blijven zich langs diplomatieken weg bewegen." ROSTOV AANGEVALLEN. BERLIJN, 7 October (DNB) Het Duitsche luchtwapen heeft in den nacht van 6 op 7 October voor de eerste maal de belangrijke overladings haven Rostov aan de monding van de Don aan "de Zwarte Zee aangevallen, zoo wordt van militaire zijde aan het DNB gemeld. De aanval was hoofd zakelijk gericht op de bewapeningsbedrijven aldaar. Rostov is niet alleen voor het geheele Donetsbekken van groot belang, maar heeft ook zelf omvangrijke industrieinstallaties voor machinebouw, voor het vervaardigen van wagons, auto's en tractoren. Met dezen eersten Duitschen aanval ligt nu ook deze voor de voortzetting van den strijd der Soviets be langrijke stad binnen het bereik van Duitsche aan vallen. Naar het DNB van deskundige zijde verneemt, beteekent deze aanval op Rostov een nieuwe slag voor de wapenindustrie der Sovjets, Rostov, dat meer dan 500.000 inwoners telt, is een der belang rijkste steden in het Zuiden der Sovjet Unie. Het is vooral bekend door de fabriek Rosselmasch, die in vredestijd landbouwmachines vervaardigde en thans wapenfabriek is geworden. Er werken onge veer 25.000 arbeiders. Rostov bezit nog een tweede fabriek voor landbouwmachines en verder giete rijen, spoorwegwerkplaatsen, een emailfabriek en chemische fabrieken. Van Rostov uit leidt de eenige belangrijke spoorweg naar den Kaukasus. DUITSCHERS UIT IRAN IN WEENEN AANGEKOMEN. WEENEN, 7 October (DNB) Heden zijn hier twee extra treinen aangekomen met Duitschers uit Iran, n.l. 315 vrouwen en ruim 120 kinderen. Na hun aankomst werden de vluchtelingen in het raad huis van Weenen ontvangen. Zij krijgen logies in de beste Weensche hotels totdat zij hun reis naar hun plaats van bestemming voortzetten. Roosevelt wensclit verandering der neutraliteitswet Naar officieel uit Washington wordt medegedeeld heeft president Roosevelt den leiders van het Con gres medegedeeld, dat hij voorstander van wijziging der Neutraliteitswet is, opdat de Amerikaansche schepen kunnen worden gewapend en zich kunnen begeven naar havens van oorlogvoerende mogend heden en naar de thans verboden oorlogszönes. (D.N.B.) De dienstplicht in de Ver. Staten NEW YORK, 7 Oct. (D.N.B.) De minister van oorlog Stimson heeft, naar Associated Press meldt, bij het congres een wetsontwerp ingediend dat be paalt, dat alle in de V.S. geboren Japanners, Duit schers en Italianen met dubbel staatsburgerschap onderworpen zijn aan den dienstplicht in de V.S. Tegelijkertijd zullen alle burgers der V.S. die ook het staatsburgerschap van een ander land bezitten uitgenoodigd worden óf formeel afstand te doen van het staatsburgerschap der V.S. óf voor het Bondsge- rechtshof den eed als Amerikaansch staatsburger af te leggen. Bij weigering van dit laatste zal de betrok kene worden gearresteerd en over de grens geleid. HET BEWAPENEN VAN AMERIKAANSCHE KOOPVAARDIJSCHEPEN. Verklaringen van Roosevelt. WASHINGTON, 8 October (DNB) President Roosevelt heeft op de gisteren gehouden perscon ferentie geantwoord op vragen over het besluit van de Panameesche regeering, waarbij het bewapenen van koopvaardijschepen wordt verboden. Aller eerst verwees Roosevelt den vrager naar het mi nisterie van buitenlandsche zaken, verklaarde ver volgens echter, dat wanneer de regeering van Pa nama dit wenscht, zij natuurlijk het recht heeft de verwijdering van kanonnen op schepen onder Panameesche vlag te gelasten. Overigens wordt door het besluit van Panama de noodzaak nog urgenter de neutraliteitswet der Vereenigde Staten te veranderen. VOLTREKKING VAN VONNIS OVER ELI AS UITGESTELD. PRAAG, 7 October (D.N.B.) De beslissing over de voltrekking van het doodvonnis over den vroegeren minister-president Elias is uitgesteld, daar zijn ver klaringen in eenige andere processen vereischt worden. Hoofdredacteur; R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur; C. J. van Tilburg, Heemstede. Finsclie Rijksdag bijeengeroepen De Finsche premier Rangell heeft Dinscla den Finschen Rijksdag bijeengeroepen voor een geheime zitting, waai- over do politieke situatie ls ge sproken, naar verluidt. (D.N.B.) Engelsch aanbod aan Ibn Saoed Dc Britsché ambassade te Cairo heeft door bemiddeling van een speciaal gevolmachtigde aan koning lbn Saoed het aanbod gedaan, dat zijn zoon Feissal zou worden verheven tot koning van vereenlgd Syrië, Transjordanië en het Arabische deel van Palestina. (D.N.B.) WIJZIGING IN DE SERVISCHE REGEEIUNG. In de Servische regeering zijn eenige wijzigin gen aangebracht. Het" ministerie van staat bij het minister-presidium is o.m, afgeschaft, waardoor Jan- kowitsj geen deel meer van het kabinet uitmaakt. Het kabinet onder leiding van den premier Neditsj bestaat thans uit tien vakministers. (D.N.B.) LUCHTAANVAL OP STAD IN ZUID-WALES. NEW YORK, 8 Oct. (D.N.B.) Associated Press meldt uit Londen, dat de kust van Zuid-Wales in den nacth van 6 op 7 October een hevigen luchtaan val heeft beleefd. In een stad, welke bijzonder zwaar is aangevallen, is groote schade aangericht. Duitsche luchtactiviteit in het gebied van Charkof Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in den nacht van 5 op 6 October belangrijke militaire doelen in het gebied van Char kof gebombardeerd. Bij deze aanvallen werd ook de wapenindustrie van Kramatorskaja met succes be stookt. Kramatorskaja, een stad van 100.000 inwo ners. is een der belangrijkste industrieplaatsen van het Donetz-bekken. De stad ligt in het Noord-Wes ten van dit industriegebied aan de spoorlijn Charkof- Gorlofka. In Kramatorskaja is de zwareindustrie geconcentreerd in de fabrieken Stalin met ruim 30.000 werklieden, Kirof, met 15.000 en Kuibysjef, met 5.000 werklieden. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front heeft een Duitsche pantserdivisie in drie dagen tijds 27 Sovjet-pantserwagens vernietigd. Tijdens de ge vechten, waarbij de bolsjewieken zware verliezen le den, weken de Sovjets voor den Duitschen opmarsch. Onder de gemaakte gevangenen bevonden zich vele vrouwen, die met de wapens in de hand aan den strijd hadden deelgenomen. Het Nederlandsche jeugdherbergwerk Op de Nederlandsche persconferentie te 's-Gra- venhage van Dinsdag, heeft de heer G. A. van Dieren, gemachtigde voor het jeugdherbergwezen een uiteenzetting gegeven van het jeugdherbergwerk in het huidige stadium en verschillende maatrege len, die ten aanzien ervan in voorbereiding zijn. In een breedvoerige inleiding maakte hij duidelijk dat de jeugdherbergbeweging front wil maken tegen de verslapping en ver\('órding van de jeugd, die een hard en sober leven moet lecren waardeeren, haar eigenbelang moet leeren opofferen aan de gemeenschap en onder alle omstandigheden haar goede humeur moet leere-n bewaren. In positie- en zin willen de jeugdherbergen de versplinte ring der jeugd bestrijden en duidelijk maken, dat verschil in levensopvatting in het geheel niet een trouwe samenwerking aan de maatschappelijke taak uitsluit, zij willen de jeugd terugvoeren naar de na tuur, middelpunten zijn van volkseenheid en ware cultuur en stellen zich, kortom, als ideaal: een eensgezinde, gezonde en met de natuur verbonden jeugd. Dit kan niet ineens verwezenlijkt worden, het zal een geleidelijk proces moeten zijn. Sedert 1935 zijn er geen nieuwe jeugdherbergen meer gebouwd. Natuurlijk ligt het in de bedoe ling, dat de aanbouw hervat zal worden, maar dit brengt in den regel vrij hooge kosten mee, die al leen uit groote middelen bestreden kunnen worden. Het is niet de bedoeling, dat de N. J. H. C. dit alles in de toekomst voor haar rekening zal nemen. De heer Van Dieren verwacht van de groote gemeen, ten, dat zij in hun naaste omgeving een model jeugdherberg zullen bouwen., ook de provincies en industrieele bedrijven kunnen in deze richting mee helpen. Het aantal leden van de N. J. H. C„ dat zich van 19291939 verdertigvoudigd had (in 1939 39.000) heeft in 1940 een geduchten knauw gekregen door het bedanken van eenige duizenden leden, zoodat het aantal leden begin 1941 was gedaald onder het peil an 1933. Deze vermindering wordt echter als tijde lijk beschouwd, er wordt hard gewerkt om haar in te halen. In het algemeen is er in de jeugdherbergbe weging een zekere verslapping ingetreden, ook d enstelling van het trekkerskorps geeft geen reden tot tevredenheid, in het bijzonder omdat in dit korps de arbeidersjeugd slechts zeer onvoldoende is ver tegenwoordigd. Ook dit moet en zal naar de heer Van Dieren verzekerde veranderen. Het „onbekend maakt on bemind" heeft er nog te te grooten invloed op ge had. Verder waren er zekere vooroordeelen tegen de jeugdherbergen en niet in de laatste plaats wa ren ook de kosten van het verblijf in een jeugdher berg, hoe bescheiden in het algemeen deze mochten In den nacht van Vrijdag op Zaterdag wierpen Britsehe vliegers bommen op Rotterdam, waarbij vele slachtoffers vielen en groote verwoestingen werden aangericht. Het typische Noorsche kerkje dat zwaar getroffen werd. Officieele opname Het vernielde interieur van de St. Elisabethkerk te Rotterdam. Officieele opname Een gedeelte van het exterieur der verwoeste St. Elisabethkerk te Rotterdam. yrV'>'ïVK 'yyvi»y,>VT.,. Officieele opname wezen, in vele geval een beletsel. De jeugdher bergen waren en zijn velen jongen arbeiders nog te duur. Dit kan in de naaste toekoinst veranderen, daar de N. J. II. G. over inkomsten zal kunnen gaan beschikken, die haar vroeger niet ten dienste ston den, Naar reeds eerder terloops is meegedeeld i: krachtens beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding met Ingang van 1 dezer voor iodcrcn leerling van het openbaar on derwijs een contributie ingesteld van 1 cent per maand voor de uitbreiding en instandhouding van het jeugdherbergwerk. Deze bijdrage is verplicht. De vele jeugdhorbergcenten samen bullen een aan zienlijk bedrag opleveren. Bovendien rekent men op een subsidie van de overheid en ligt het in het voornemen ieder voorjaar een collecte voor de jeugd, lierbergeentrale te houden. Die van dit jaar heeft f 20.000 opgeleverd. BIJ dit alles gerekend de steun van de overheid in den vorm van het zelf stich ten van Jeugdherbergen, alsmede die van particuliere bedrijven en instellingen zal het jeugdherbergwerk een heel eind verder gebracht kunnen worden, zoo dat het mogelijk zal zijn veel meer jongelieden van de jeugdherbergen te doen profiteeren dan tot dus ver. 's-GRAVENHAGE, 8 October. De geweldige strijd, die momenteel in het Oosten gestreden wordt, eischt vele slachtoffers onder de burgerbevolking. Stalin's soldaten nemen het niet zoo nauw met het oorlogsrecht: zij dwingen de burgerbevolking tot gewapend verzet, branden steden en dorpen plat en zoo geestelt deze oorlog feller dan elders de bevolking van het land, waar hij uitgevochten wordt. Deze beklagenswaardige burgers moeten ook ge holpen worden. Steunt daarom de Nederlandsche Ambulance, die straks naar het strijdtooneel uitrijdt om hulp te bieden aan vriend en vijand. Stort uw bijdrage, iets meer dan missen kunt, op girorekening 8-7-6-0-0 Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. BEMIDDELAARSWEZEN VOOR ARTISTEN. 's-GRAVENHAGE, 7 October. Hetdepartement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede: om de misstanden op het gebied der arbeidsbemiddeling voor amusementsmusici en artisten uit den weg te ruimen en ter bescherming dezer kunstenaars zijn vele concessies der tot nog toe talrijke bemid delaars ingetrokken. Het gaat om 27 bemiddelaars, waarvan er 19 Jood waren. In de toekomst zijn nog slechts de volgende be middelaars voor abonnementsmusici en artisten toegelaten: 1. B. H. Ibelings, Den Haag, Muzen- straat 2a; 2. Frans Mikkenie, Amsterdam, H. Gor terstraat 27: 3. H. Orvan, Amsterdam, tijdelijk Brouwersgracht 69; 4. A. Dirckx, Den Haag, tijde lijk Lange Vijverberg 20. De heer Van Orvan heeft de zaken overgenomen van den vroegeren bemiddelaars Max van Gelder, Amsterdam, Plantage Parklaan 12 en Jacob Saks, Amsterdam, Sarphatistraat 60 hs. De bemiddelingskosten bedragen 6%, waarvan zoowel kunstenaar en ondernemer elk 3% betalen. Tegen kunstenaars en ondernemers, die zich van andere personen dan bovengenoemden voor bemid deling van hun engagementen bedienen (vooral, als het om de vroegere toegelaten en thans uitgescha kelde bemiddelaars gaat) wordt krachtig opge treden. Evenzeer tegen alle deelhebbenden, wanneer engagementen door tusschenpersonen tot stand komen in een vorm, die een ontduiking van den hier gemaakten maatregel beteekent. De departementen van sociale zaken en volles- voorlichting en kunsten hebben den heer J. G, Bloem, voorzitter van den N.T.B., aangewezen als gemachtigde belast met het toezicht op de arbeids bemiddeling. (ANP) FRAUENSCHAFFEN IN DEUTSCHLAND. Zooals bekend wordt sinds 2 October in het Rijks Museum te Amsterdam de tentoonstelling „Frauenschaffen in Deutschland" gehouden. Men deelt mede, dat deze tentoonstelling tot en met Zondag 13 dezer geopend blijft. Brutowinst van Simplex gedaald In het verslag over 1940/1941 deelt de directie van de Simplex Machine- en Rijwlelfabrieken te Amsterdam o.m. het volgende mede: Allengs ondervond de fabricage moeilijkheden, doordat rijwielbanden en tal van andere artikelen en materialen aan distributiebepalingen werden onderworpen. Ten slotte kon nog slechts aflevering van rijwielen zonder banden plaats vinden. Een en ander veroorzaakte, dat door gebrek aan materiaal het fabriekspersoneel en de werktijd moes ten worden ingekrompen. Voor den naasten tijd is de gang van het bedrijf afhankelijk van het verkrijgen van grondstoffen en van de toe te wijzen electrlsche energie en gas voor verhittingsdoeleinden. De expolitatierekenlng wijst een bruto winst aan van f 244.350 (V. j. f 365.639). ï)e verlies- en winstrekening vermeldt: Debet: afschr. f 46.766 (onv.) ld. dub. deb. (2206), res. molestris. f 45.000 id. pens. en onderst, f 50.000 id. div. bel. f 40.000 (137.000), 8 (15) pet. div. f 56.720 (106.350), tant. f 8862 (29.542), stat. res. f 5317 (17.725), super div.bel. f7090 nieuwe rek. f 406 (729), koersverl. eff. (1947). Credit: saldo a.p. f729 (1508). int. f 15.083 (5030), saldo expl.rek. f 244.350 winst versch afd. (335.639). TENTOONSTELLING NED. KUNST TE OSNABRÜCK. Het hoofd van de afdeeling Beeldende Kunsten van het departement van Volksvoorlichting en Kun sten heeft namens den secretaris-generaal van dit departement de tentoonstelling van Nederlandsche Kunst te Osnabrück geopend. Nadat de heer Gerdes er op gewezen had, dat in zes maanden tijds reeds drie tentoonstellingen van moderne Nederlandsche kunst konden worden ge houden in Duitschland, zeide hij zich bewust te zijn. dat de Osnabrücksche nog niet het volledige beeld der Nederlandshe beeldende kunst weergeeft, zooals hij dat gaarne had gewild. Maar vijf of zes jaar ge leden zou iets dergelijks eenvoudig tot de onmoge lijkheden hebben behoord. Zelfs in den vorigen herfst, toen Rijkscommissaris Seyss ïnquart hem verzocht, een tentoonstelling van Nederlandsche kunst in Keulen te organiseeren, moest hij zich nog ernstig beraden, want hoe had men van zekere zijde niet den Nederlandschen kunstenaar tegen Duitschland opgezet en wat voor sprookjes had men hem niet over Duitschland opgedlscht. Het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten zal met alle mogelijke middelen het werk der Nederlandsch- Duitsche cultuurgemeenschap bevorderen en onder steunen." Met het uitspreken van den wensch, dat deze ten toonstelling te Osnabrück een blijvende herinnering zal zijn aan een vreedzaam verleden en een merktee- ken voor de toekomst, verklaarde de heer Gerdes haar voor geopend. (A.N.P.) Kardinaal Lorenzo Lauri ls hedenochtend op 77- jarigen leeftijd in een ziekenhuis te Rome ovxerleden. Kardinaal Lauri is gedurende verscheidene jaren apostolisch nuntius in Polen geweest alsmede ver tegenwoordiger van den Paus op het internationale eucharistische congres te Dublin in 1932. (Stefani). De Duitsche minister van posterijen. Ohnesorge, Is Dinsdag voor een officieel bezoek te Rome aange komen als gast van het Italiaansche ministerie van verkeer. (D.N.B.) Naar uit Calcutta via Bangkok wordt gemeld, zijn in Dacca onlusten uitgebroken. Een aantal personen werd gedood of gewond. Bij onlusten in Amraoti wer den drie personen gedood en 69 gewond. In beide ste den werd onmiddellijk een verbod tot het dragen van wapens afgekondigd. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden. (D.N.B.) Te Teheran zijn op Britsch verlangen drie po- litie-officieren gearresteerd en een groot aantal van hun functie ontheven. (D.N.B.) Op zijn tocht door een deel van Italië is de Duce Dinsdag aanwezig geweest bij de plechtige inwijding van het mausoleum van Guiglielmo Marconi te Bo logna. (Stefani). Naar Duitsch voorbeeld zal ook in België een vrouwelijke vrijwillige arbeidsdienst georganiseerd worden. (A.N.P.) De Rijksvrouwenleidster, mevr. Scholz—Klink, heeft Dinsdag in tegenwoordigheid van den Rijks- organisatieleider, dr. Ley, het eerste internationale vrouwencongres te Berlijn onder het motto der Euro- peesche samenwerking geopend. (D.N.B.) De secretaresse van de anti-bolsjewistische liga te Parijs, die sedert 23 September spoorloos was ver dwenen, is geworgd en in de Seine geworpen, naar men thans heeft geconstateerd. Het lilk is Zaterdag j.l. bij Bourgival opgevischt en Dinsdag geïdentifi ceerd. Ieder spoor van de moordenaars ontbreekt. DE LUCHTAANVAL OP ROTTERDAM j Slachtoffers begraven Op de algemeene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam waren Dinsdagmorgen en -middag zeer velen getuige van de plechtige teraardebestelling van zestien slachtoffers van den Britschon bom-aanval op Vrijdagavond j.l. Eenige inspecteurs van het Rotterdamscho politiecorps vertegenwoordigden den gevolmachtigde voor de stad Rotterdam, dr. Völckers. Voorts waren op den doodenakker aanwezig de hee- ren v. d. Heul en Tempelaars namens het gemeente bestuur en de heeren Lobach en H. Ceelen van het departement van Sociale Zaken als vertegenwoordi gers van het college van secretarissen-generaal. Zij hebben aan de nabestaanden van de overle denen deelneming betuigd met het gebeurde. Aan de groeve spraken verder slechts de familie leden. Een schat van bloemen kwam met de stoeten mede. Ook op de R. K. begraafplaats zijn enkele slachtoffers ter aarde besteld. Het waren een twee- en een vierjarig kindje en een meisje van negentien jaar. Namens de gevolmachtigde van den Rijkscom missaris voor Rotterdam, dr. Völckers. was de in specteur van politie O. Couperus aanwezig. De heer J. Lobach vertegenwoordigde het college van secre tarissen-generaal Op de Zuiderbegraafplaats zijn drie slachtoffers ter aarde besteld. Een inspecteur van politie na mens den gevolmachtigde van den Rijkscom missaris voor de stad Rotterdam, een ambtenaar van het departement van Sociale Zaken namens het college van secretarissen-generaal en een ambtenaar der gemeente namens het gemeentebestuur van Rotterdam hebben daar hun deelneming met de na bestaanden betuigd. Op de begraafplaats Oud-Charlois is onder dezelf de omstandigheden eveneens een der slachtoffers ter aarde besteld. (A.N.P.f Zaken voor den Vrederechter te Amsterdam AMSTERDAM 7 October. Voor de eerste maal heel| Dinsdag de vrederechter te Amsterdam, mr. P. H. F. van Vloten, in het paleis van justitie zitting gehouden. Et werden op deze zitting vergrijpen behandeld, welke all* een politieken achtergrond hadden. Een 51-jarige huiseigenaar uit Weesperkarspel stond te recht omdat hij een 21-jarigen groentehandelaar had ge slagen. Volgens den groentehandelaar had de huiseige naar. die met N. S. B.-lectuur colporteerde, een blaadje in zijn winkel gegooid. De getuige wilde dat blaadje niet hebben en had het teruggegeven. Daarop had de colpor teur een nieuw papier verstrekt, dat de groentehandelaat weer geretouneerd had. Na de derde poging om zijn lec tuur kwijt te raken had de colporteur geslagen, waarop een vechtpartij was ontstaan en de colporteur een of ander voorwerp te voorschijn had gehaald om te slaan. Hij had echter dit voorwerp niet gebruikt. Een 20-iarige chauffeur bevestigde dit verhaal. De huiseigenaar echter gaf een andere lezing. De groen tehandelaar, zoo zeide hij, had hem het krantje niet teruggegeven, maar verkreukeld en weggeworpen. Een tweede krantje had de groentehandelaar hem tusschen de jas wilen stoppen. Tegelijk had de man hem toen een stomp in de maag gegeven, waarop de colporteur terug geslagen had. De officier van justitie, mr. W. P. Bakhoven, achtte deze wijze van optreden bij een colportage verkeerd. Hij vond dat dit niet door den beugel kon en eischte Hen dagen gevangenisstraf. De vrederechter vond slaan een volkomen verkeerde propaganda en herinnerde eraan, dat de colporteurs altijd instructies krijgen zich correct te gedragen. Rekening houdend met de omstandigheid dat het feit reeds lang ge leden is gebeurd, veroordeelde hij den colporteur tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Een brandstoffenhandelaar uit Monnikendam had op de veerboot van de N. Z. H. T. M. enkele N. S. B.'ers voor landverraders uitgescholden. Hij had taal gespi-oken die aan opruiing deed denken. Hij had geroepen: „men- schen sta op. Weg met die landverraders en die bende. Daar staat er nog zoo eentje, die bij dat zootje landver raders hoort". Een electricien uit Monnikendam was het mikpunt van dezen brandstoffenhandelaar, die wel een glaasje had ge dronken, maar toch nog scheen te weten wat hij zei. De electricien, die N. S. B.'er was en zich beleedigd 'ge voelde, kwam nu om clementie voor den brandstoffen handelaar vragen, omdat deze reeds vier maanden door de Duitsche politie was vastgehouden. De N. S. B.'er ver- trouwe erop, dat de man hem niet meer zou uitschelden. De officier van justitie vond de zaak een ernstig karak ter hebben, maar wilde slechts de minimum boete van een gulden eischen, omdat de man voor deze zaak reeds een vrijheidsstraf had gekregen van andere zijde. De vrederechter die opmerkte dat het nu eindelijk eens uit moet zijn met het verwijten van landverraad, dat is gebaseerd op een onjuisten en gederailleerden gedachten- gang, achtte het eveneens een ernstig feit, Nu echter de beklaagde reeds straf heeft gehad wilde hij zich bepalen tot het opleggen van een boete van een gulden, subs, een dag hechtenis. Een jongeman uit Hilversum, die zonder eenige reden een W.A.-man had mishandeld, kwam er niet met een geldboete af. De jongeman, een instrumentmaker, had zich aller vreemdst gedragen. Er was een W.A.-man op de fiets door zijn straat gekomen, die een adres van iemand zocht. Hij had dus eenige malen heen en weer gereden. Daarop was de instrumentmaker naar buiten gegaan en had den jeug digen W.A.-man een stomp in het gezicht gegeven, zoodat deze op den grond kwam te vallen. Nu stond de mishandelende jongeman zenuwachtig en bleek te betoogen, dat de W.A.-man hem uitdagend had aangekeken, hetgeen echter door een neutralen toeschou wer werd ontkend. Deze getuige had ook geen enkele reden gezien voor het woeste optreden van den jongeman. De officier van justitie, mr. W. P. Bakhoven, eischte tegen den instrumentmaker acht dagen gevangenisstraf, welke hem door den vrederechter werden opgelegd. (A. N. P.). AMBTSAANVAARDING VAN PROF. MR. J. OFFERHAUS. Bij de aanvaarding van het ambt van buitenge woon hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam in de inleiding tot de rechts wetenschap en de beginselen van het burgerlijk recht, het handelsrecht en het faillissementsrecht, heeft Prof. Mr. J. Offerhaus een rede uitgespro ken over: „Geschreven en ongeschreven handels recht". HET VERGIFTIGINGS GEVAL TE VENLO. Het noodlottige vergiftigingsgeval bij de familie K. P. te Venlo heeft zijn tweede slachtoffer geëischt. Maandagmiddag is de 71-jarige echtgenoote van P., dia zelf reeds Vrijdag was overleden, eveneens gestorven. De toestand van het zesjarige kleinzoontje is naar omstandigheden redelijk. STEEKPARTIJ IN EEN CAFé. TEGELEN, 7 October. In een café te Steyl heeft om onbeduidende reden een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen enkele cafébezoekers. Zekere D. uit Tegelen, die onder invloed van sterken drank ver keerde, trok zijn mes en bracht den 25-jarigen K. een diepe steekwond in den buik toe. De getroffene werd naar het ziekenhuis te Tegelen vervoerd. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. De dader is door de politie opgespoord. Vijand vernietigd - stad bezet - Burgers in nood. Steunt de Nederlandsche ambulance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22 Giro: 87600 's-Gravenhage Otadio 'stogtamma DONDERDAG 9 OCTOBER 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.09 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer U.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Ensem ble Jonny Kroon. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gevarieerd programma. 2.00 Zang en piano. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Wijdingswoord. 4.20 Orgelconcert (opn.). 4.30 Gerard Lebon en zijn orkest. 5.15 B. N. O. Nieuws- econo mische en beursberichten. 5.30 Ensemble Bandi Balogh. Musette-orkest en solist. 6.30 Sport en Lichamelijke Op voeding. 6.45 Orgelconcert. 7.00* Actueel halfuurtje. 7.30 Concertgebouworkest en solist. (Om 8.15 Radiotooneel). 9.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 9.45 B. N. O. Nieuwsbe- ricahten. 10.0010.15 B. N. O. Engelsche uitzending: Natio nal features of the Netherlands. HILVERSUM n, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 5.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Voordracht. 11.00 Ensemble Willy Kok. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Salonorkest. 1.45 Voordracht. 2.00 Molte Cantabile en gramofoonmuziek. 3.00 Voor de Vrouw. 3.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Ensemble Wessel Brou wer en soliste en gramofoonmuziek. 4.30 Voor de ieued 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Omroeporkest. 6.15 Cyclus: „Onze eigen taal". 6.30 Omroeporkest. 7.00 Actueel halfuurtle. 7.30 Orgelconcert. 7.45 Brandende kwesties, causerie. 8.00 De Romancers. 8.40—9.00 Radio tooneel,

IJmuider Courant | 1941 | | pagina 2